Terneuzen pakt enge plekken aan PZC Zeeuws-Vlaamse Kamer 100 jaar Waterlandkerkje speelt in op cultuurmaand School 't Zwin in Oostburg heeft eigen schoolkrant Raadsleden Hulst nog niet overtuigd van nut van milieuboxen In hoger beroep eis zes maanden wegens verkrachten dochter SJC ontneemt SWO faciliteiten in pand Oostburg Andere verdeling van budget gewenst bij welzijnsinstellingen streek vrijdag 21 februari 1992 z 18 Voor bijna twee ton werden nieuwe lichtpunten geplaatst Instantie pleitte al in 1955 voor WOV van onze verslaggever TERNEUZEN - Honderd jaar pionieren voor betere vesti gingsomstandigheden en ver bindingen met de rest van Zeeland. Dat is in één zin de voornaamste bezigheid ge weest van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In het kantoor aan de Schut- tershofweg in Terneuzen werd donderdag herdacht dat het precies een eeuw geleden is dat de instantie werd opge richt. De officièle viering vindt plaats op 14 mei. Ter gelegenheid van de hon derdste geboortdag van de Kamer van Koophandel kre gen mevrouw I. van der Moor- en en H. Tittulaer uit Sas van Gent van voorzitter G. Ver vers een ingelijst exemplaar van de eerste inschrijving in het handelsregister. De Sasse- naren viel deze eer te beurt omdat ze hun bedrijf (Dier- en tuinspeciaalzaak Den Ham) gisteren lieten registreren bij de Kamer. Sinds de oprichting van het kantoor, onder voorzitter schap van H. Ysselsteijn. wer den ze voorgegaan door in to taal 16.559 andere bedrijven. Momenteel staan er nog zo'n 5500 actieve bedrijven inge schreven. „De Kamer heeft in allerlei op zichten de nodige veranderin gen ondergaan", blikte Ver vers terug naar de historie van zijn organisatie. „In de eerste periode van haar bestaan leg de zij zich uitsluitend toe op het geven van adviezen voor de bevordering van het be drijfsleven in het algemeen. De belangrijkste onderwerpen die jaarlijks ter sprake kwa men, waren bijna alle een afge leide van de moeilijkheden die de geïsoleerde ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen ten op zichte van de rest van Neder land met zich mee bracht, Het bleek vaak lastig autoriteiten te interesseren voor de speci fieke problemen waar dit ge bied mee te kampen had. Als we teruggaan naar de beleids- adviserende taak van de Ka mer, dan is het frappant dat zij al in 1955 heeft gepleit voor een vaste oeververbinding." Tweede Kamer In 1917 vestigde zich in Sas van Gent een tweede Kamer van Koophandel in verband met de industriële ontwikke ling rond de eeuwwisseling in het kanaalstadje. Vier jaar la ter werd de organisatie echter geconcentreerd in Terneuzen en werd definitief gekozen voor één Kamer voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Het kantoor kreeg in toene mende mate te maken met het uitvoeren van regels krach tens de handelsregisterwet (1921) en de vestigingswet (1954). „De positie van de Ka mer werd hierdoor niet mak kelijker, doordat enerzijds de wetten moesten worden uitge voerd en anderzijds de belan gen van het bedrijfsleven be hartigd dienden te worden", aldus Ververs. Pas aan het eind van de jaren zeventig vond de instantie haar huidige plaats in de maatschappij. Ververs: „De Kamer als bindend geheel te midden van belangengroepen en hun organisaties." van onze verslaggever OOSTBURG - De Stichting Wa terland Cultuurland (in oprich ting) heeft het plan om in het weekeinde van 5 en 6 september zes bekende artiesten naar Wa terlandkerkje te halen voor een manifestatie in het kader van de Zeeland Cultuurmaand. Bur gemeester en wethouders van de gemeente Oostburg zijn be reid het festijn met 2900 gulden te ondersteunen. De provincie heeft al toegezegd voor tien mille te willen bijdra gen in de kosten. In totaal ver wacht de stichting voor de mani festatie een bedrag nodig te heb ben van ruim 25.000 gulden. De in oprichting zijnde stichting is een initiatief van de Dorps raad Waterlandkerkje, cultureel centrum De Media in Eeklo (B), het Zeeuws Museum en verschil lende particulieren. „De samen werking met een Vlaamse instel ling achten wij uit cultureel en toeristisch oogpunt aantrekke lijk, terwijl de manifestatie bij draagt aan verlenging van de re- creatiegevoelige periode", schrijven b en w in hun voorstel aan de raad. Het subsidiever zoek wordt dinsdag 25 februari behandeld in de welzijnscom- missie. Het college wil eveneens zeshon derd gulden uittrekken voor de sinds oktober vorig jaar opge richte werkgroep 'Tieners Bres- kens'. De activiteiten van de groep worden tot dusver betaald uit het budget van de Stichting Centrale voor Jeugd- en Jonge renwerk in West-Zeeuwsch- Vlaanderen (SJC). De inkom sten van de SJC zijn echter on toereikend om de werkgroep structureel bij te kunnen staan, benadrukken b en w. Gezien hel feit dat de activiteiten van de tieners aanslaan bij de doel groep valt een 'experiment-sub sidie' van zeshonderd gulden te billijken, aldus het college. De commissie welzijn behandelt verder de zwembadproblema- tiek van de gemeente. Wethou der L. Cuelenaere-Faes doet dinsdag een boekje open over de stand van zaken, omtrent de mo gelijkheid van aanpassing van de bassins aan de nieuwe lande lijke hygiënische eisen. Een be spreking van de gemeentelijke cultuurnota is een maand uitge steld. Volgens chef welzijnsza ken W. Naessens moeten eerst alle positieve en negatieve reac ties worden verwerkt. De com missievergadering in het ge meentehuis begint 's morgens om negen uur. van onze verslaggever HULST - De leden van de com missie financiën in Hulst willen voor de raadsvergadering van volgende week donderdag meer inzicht hebben in het rende ment van de invoering van een inzamelingsbox voor klein che misch afval. Een lijstje met er varingsgegevens van gemeen ten die al eerder milieuboxen invoerden, moet de raad een re delijk beeld kunnen geven, dachten verschillende commis sieleden. De commissie was unaniem te vreden over de inzet van b en w om op een aantal bezwaren van een eerder voorstel in te gaan. Zo was eenieder tevreden dat de stadsschuur op zaterdagen en kele uren zal worden openge steld om chemisch afval aan te laten bieden. A. van Wees-Heg- ger (PvdA) was echter onaange naam verrast dat b en w in hun voorstel al reppen over een even tuele toekomstige verhoging van de reinigingsheffing. Ook de andere commissieleden wilden toch nog wel een wat steviger on derbouwing van het college voorstel vóór ze volgende week donderdag hun fiat, geven. De commissieleden toonden zich ook bezorgd over het extra bedrag dat de aankoop van twee Schaken in Sas van Gent SAS VAN GENT - Bij de schaakvereniging Het Witte Paard in Sas van Gent werd de dertiende ronde gespeeld van de interne jeugdcompetitie. De uit slagen luiden als volgt: Niveau 1: Colsen—P. Wille 1-0. M. Gerritse—D. Audenaert 1-0, M. Lu- Leyn—P Vogel 1-0, R. Noet-K. de Groene 0-1, M. Hemelaar—M. van Vuuren 1-0, J. P. van Hoeve—M. Vo gel 1-0. Stand aan kop: 1 Patrick Wille 298 punten, 2 Manuel Colsen 251,17, 3 M. Gerritse 214,5, 4 D. Audenaert 213, 5 M. Elshout 187,33 punt. Niveau 3: L. van Gremberghe—Seb. Quist 1-0, M. de Koster-B. van Rijn berk 0-1. H. Kmdt-P. Wattel' 1-0, S. Elshout—S. Snelders 1-0. X. Her man—G de Block 1-0. Stand aan kop: 1 Ludwig van Grem berghe 298,5 punt, 2 Adrie de Koster 242,67, 3 Bas van Rijnberk 216, 4 Se- bastiaan Quist 215,33. 5 Herbert Kindt 183,17 punt. woningen aan de Lange Bel- lingstraat de gemeente gaat kos ten. De woningen moeten wor den aangekocht om de bouw van het nieuwe stadskantoor moge lijk te maken. Eerder heeft de voltallige gemeenteraad laten weten dat de totale kosten van het stadskantoor de 10,8 miljoen gulden niet mogen overschrij den. Wethouder Weemaes meld de dat de tegenvaller van ruim 28 mille wel uit het potje voor de inrichting (onder meer meubi lair) kan worden betaald. De commissieleden waren toch bang dat het college zich hier mee op hellend vlak begeeft. F. de Vries (Groot Hulst) vroeg zich bijvoorbeeld af of b en w zich wel voldoende hebben vergewist van eventuele fiscale conse quenties. De Vries kan zich voor stellen dat een belastinginspec teur nog wel eens met een as heffingen op de proppen zou kunnen komen. Ook op drang van de overige commissie leden kreeg Weemaes de dracht mee dat nog maar eens uit te zoeken. Verkoop van kleding voor vastenactie WESTDORPE - Zoals elk jaar zal de werkgroep Vastenactie Sas van Gent-Westdorpe in het kader van de jaarlijkse Vas tenactie tvveedehandskleding verkopen. Dit jaar is de winkel te vinden op Westkade 68 in Sas van Gent. De openingstijden zijn speciaal voor carnavalskleding van 25 tot en met 28 februari en in de perio de van 10 maart tot en met 15 april, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.30 uur. De opbrengst komt ten goede aan het vastenactie project: twee bruggen bouwen bij Mambra (Tanzania). Dit is een project voor arme boeren, die in de regentijd haast volledig afegsloten zijn van de buitenwe reld. Men kan de kleding inleve ren in het winkeltje, met de kin deren meegeven naar de basis school (vanaf 14 maart) en vanal heden bij G. Obrie, Bemhard- straat 27, V. van Damme, Schip- holstraat. 5 en B. Boddaert, B 79a. •gehad. Wel heeft hij toegegeven dat hij verschillende malen on tucht met haar heeft gepleegd Volgens mr Meijer is het waar schijnlijk dat het meisje daar haar leven lang niet meer over heen komt. Advocaat mr J. Burlet had het idee dat het meisje bij het ver hoor door de politie in een be paalde richting is geduwd. „Bo vendien heeft de affaire rond De Bolderkar ons geleerd dat het kind niet altijd de waarheid spreekt", aldus mr Burlet. Het meisje zou volgens hem mind meer wraak hebben willen ne men voor de slechte verhoudin? die ze met haar vader had. ft was het zwarte schaap van het gezin en had vaak ruzie." Volgens de verdachte is alles ft het gezin inmiddels weer op 2" pootjes terecht gekomen. nu heel anders met mijn dochter om", aldus de man, die sindsF nuari van dit jeer weer bij a' vrouw woont. van een medewerker DEN HAAG - Procureur-gene raal mr G. Meijer heeft donder dag voor het Haagse Gerechts hof in hoger beroep zes maan den gevangenisstraf geëist te gen een 38-jarige man uit Hoek. Hij wordt ervan verdacht in 1989 zijn 12-jarig dochtertje te hebben verkracht. De Middel burgse rechtbank veroordeelde hem twee jaar geleden tot twaalf maanden gevangenis straf. „Ik moet rekening houden met het feit dat het veel te lang heeft geduurd voordat het hoger be roep werd behandeld", aldus de procureuer-generaal, die be pleitte dat de man in plaats van celstraf een werkstraf krijgt. De verkrachting zou hebben plaatsgevonden in de zomer van 1989, toen de moeder met drie andere kinderen op vakantie in Suriname was. De verdachte heeft altijd ontkend dat hij ge meenschap met zijn dochter had Mevrouw I. van der Mooren en de heer H. Tittulaer kregen een bloemetje van voorzitter G. Ververs (rechts) Sas van Gent lieten registreren op de honderdste verjaardag van de Kamer van Koophandel. omdat zij hun bedrijf in foto Camile Schelstraete van een medewerkster OOSTBURG - De scholenge meenschap 't Zwin in Oostburg heeft een eigen schoolkrant die de naam 'Onzwin' draagt. Uit een eerder gehouden enquête onder de leerlingen bleek dat een hele grote meerderheid voor de komst van een school krant is. „Het is de bedoeling dat de krant eens in de drie maanden verschijnt", vertelt VWO-leerling Moor de Leeuw die met zes andere leerlingen de redactie vormt. De eerste oplage, 900 stuks, werd gefinancierd door de schoollei ding. „Om de volgende school kranten te betalen zullen adver tenties geworven worden", al dus De Leeuw, die het verschij nen van de schoolkrant in zijn voorwoord het 'moment suprè me' in de geschiedenis van 't Zwin noemt. Op de cover van het eerste nummer prijkt het door Cindy de Vriend getekende por tret van Jack van Gorp, docent Engels aan de scholengemeen schap. Binnenin staat een inter view met hem. „Een interview met een docent is een vaste ru briek", aldus De Leeuw. Dat geldt tevens voor de leraren Top 10 die nu wordt aangevoerd door Leo Verpaalen en de rubriek Tante Hannie waarin klachten en op- of aanmerkingen op be paalde personen worden behan deld. Of er aandacht aan bijvoor beeld een eventuele fusie met de scholengemeenschap Oostdijke en het invoeren van het vak le vensbeschouwing op school aan de orde zullen komen in de schoolkrant is voor De Leeuw nog niet duidelijk. „Die onder werpen leven niet zo bij de leer lingen", laat hij weten. Voordat de schoolkrant gedrukt wordt, laat rector J. Henry zijn licht over de inhoud schijnen. Het grootste probleem voor de redactie zal, volgens De Leeuw, de hoeveelheid copy worden. „Ik richt me hier in de eerste plaats tot de brugklassers. Mogen zij zorgen dat dit een van de vele schoolkranten zal zijn. Een tra ditie die onze school faam en vreugde zal brengen", besluit De Leeuw zijn voorwoord. van een medewerkster AARDENBURG - De Stichting centrale voor jeugd- en jonge renwerk (SJC) in West- Zeeuwsch-Vlaanderen stopt met ingang van 1 maart de drukwerkfaciliteiten die de Stichting welzijn voor ouderen (SWO) in West-Zeeuwsch- Vlaanderen tot nu toe had. Dit heeft het bestuur van de SJC via een brief meegedeeld aan het Samenwerkingsverband Wel- zijnsbleid West-Zeeuwsch- Vlaanderen en aan de colleges van b en w en de raden van Oost burg, Aardenburg en Sluis. Aanleiding is het niet reageren van de SWO op de beëindiging van de huurovereenkomst per 1 december van het vorig jaar. Beide stichtingen zijn gehuis vest in een pand aan de Schouw burgstraat te Oostburg. De SJC huurt het gebouw van de ge meente Oostburg en verhuurt het op haar beurt onder aan en kele stichtingen, waaronder de SWO. De SWO weigert al een paar jaar de jaarlijkse huurver hoging te betalen. Dat betekent dat de SJC al het ontbrekende bedrag voor de SWO heeft be taald. De SJC liet vorig jaar we ten dat niet meer te doen, omdat het ten koste gaat van de eigen activiteiten. De SJC besloot vo rig jaar de huur aan de stichting op te zeggen. De SWO heeft daar niet op gereageerd. De medede ling kwam gisteren aan de orde tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van het Sa menwerkingsverband Welzijns beleid West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Voorzitter W. van Helden vond dat de SJC geduldig was geweest. Hij hoopte voor 1 maart een oplossing te vinden. A. Keij- mel (PvdA-Aardenburg) was enigszins verbaasd over de huur verhoging die de gemeente Oostburg door voert. „Ik vind het gewoon een oud kot", be stempelde ze het pand van de stichtingen. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het aantal 'en ge plekken' in Terneuzen is de afgelopen dagen tot een mini mum gereduceerd. Medewer kers van de dienst openbare werken van Terneuzen hebben op zes lokaties in de stad voor 175.000 gulden aai lichtpunten aangebracht. Te vens worden momenteel enkele fietsroutes aangepast, wat een investering vergt van 800.000 gulden. Het verzoek om de 'enge plek ken' in de Scheldestad aan te van een medewerkster AARDENBURG - Het loslaten van de eisen die nu aan functio narissen binnen welzijnsinstel lingen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen worden gesteld zou financiële ruimte kunnen scheppen. „De persoonlijke kwaliteiten zijn voor mij meer bepalend dan de genoten oplei ding", stelt het raadslid J. Quist (CDA-Oostburg). De materie kwam aan de orde tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het Samenwer kingsverband Welzijnsbeleid (SW) West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het dagelijks bestuur van het SW gaat voor de begroting van 1993 uit van een ongewijzigd be leid. Dat betekent dat er alleen een verhoging plaats vindt voor de personeelslasten en niet van het budget voor de activiteiten van de instellingen. De perso neelslasten worden voor 100 vergoed. De gemeente Aarden burg liet vorig jaar al weten, om redenen van noodzakelijke be zuinigingen, niet in te stemmen met de salariscompensatie. Quist denkt mee met de Aarden burgers en zoekt naar een ande re oplossing. Hij vindt het jammer dat door het hanteren van de nul-lijn het activiteiten-budget afneemt. Een ander beleid is, volgens hem, de meest voor de hand lig- gepde oplossing. „Als er een functionaris vertrekt bij een in stelling zou deze plaats door de instelling zelf moeten worden in gevuld. Als dat iemand is die la ger gekwalificeerd is (en dus minder salaris ontvangt) zou de instelling het geld dat 'teveel' is niet terug moeten geven, maar kunnen besteden aan activitei ten", aldus Quist, die niet de in druk wil wekken dat er niet ge noeg werk is bij de instellingen. „Er kan wellicht meer gebruik worden gemaakt van vrijwilli gers." Volgens hem is er nu niet één instelling bereid om een per soneelslid minder uren te laten werken. „Omdat de salariskos ten dan terug moeten worden gestort." De evaluaties van de stichtingen welzijn voor oude ren en centrale voor jeugd- en jongerenwerk zullen daar meer helderheid over geven. De eva luatie van de twee stichtingen start over een maand. Fractieleden CDA op bezoek in Zuidzande ZUIDZANDE - De CDA-ge- meenteraadsfractie van Oost burg brengt maandag een werk bezoek aan Zuidzande. In De Zwaan beleggen de christen-de mocraten een bijeenkomst, waar met de dorpsbewoners van gedachten kan worden ge wisseld over verschillende kwesties. Centraal in de discussie staan de verkeersproblematiek, het klei- ne-kernenbeleid, en welzijns- en sportzaken. De avond begint om acht uur. De fractie bestaat uit de wethou ders L. Culenaere-Faes en A. de Feijter, fractievoorzitter H. Lip pens en raadslid J. Quist. pakken, dateert van enkele ja ren terug. De Terneuzense afde ling van de Rooie Vrouwen in ventariseerde destijds de plaat sen waar mensen rondliepen met een onveilig gevoel. Via de PvdA werd bij het college van b en w aangedrongen op maatre gelen. De Terneuzense raad schaarde zich unaniem achter de verzoekemuit sociaal-demo cratische hoek. Sectorhoofd Th. Reijns van openbare werken meent dat de gevoelens van onveiligheid bij de burgers de laatste jaren zijn toegenomen. „Bij de gemeente is al verschillende malen door particulieren op maatregelen aangedrongen. Op die verzoe ken zijn we ingegaan. Naast het aanbrengen van wat kleinere lichtmasten naast fietspaden en in de buurt van het Zuidersport park hebben we ook de bosscha ges langs die paden onder han den genomen. Overigens gaat het hier om vijfj aarlij ks onder houd, maar het komt nu goed uit." Schependijk In Terneuzen resteren nu nog een paar angstaanjagende plek ken. De omgeving van de Janne- ke Dierx-school aan de Schepen- dijk en het gebied rond het ge meenschapscentrum De Trian gel. „Die plekken pakken we binnenkort aan. We hebben daarvoor nog een bedrag van 20.000 gulden nodig, maar daar kunnen we binnenkort over be schikken. Lage lichtpunten zul len we - ondanks de vraag daar naar bij binnenstadbewoners - niet aanbrengen bij De Triangel. Deze lantaarnpaaltjes zijn van- dalisme-gevoelig. In het verle den hebben we er in de stad wel geplaatst, ze zijn sfeervol, maar ze sneuvelen binnen een mum van tijd. Daar beginnen we niet meer aan", legt Reijns uit. „We hebben nog wel het aantal nachtbranders in bijvoorbeeld de Bellamystraat uitgebreid", valt T. Bastiaanse, afdelings coördinator weg- en rioolbeheer en verkeerszaken, hem bij. „Re sumerend kan gesteld worden dat we het verlichtingsplan ri goureus hebben aangepast." Fietspaden Tegelijk met het aanbrengen van nieuwe verlichtingspunten werden op sommige plaatsen in de stad nog nieuwe stukken fietspad aangelegd. Bij ver pleegtehuis Ter Schorre en langs de Rooseveltlaan. Bas tiaanse: „Het is nu voor fietsers ook mogelijk om helemaal - pa rallel aan de rondweg - om de kern heen te rijden. Een klein stukje bij Ter Schorre ontbreekt nog, maar om dat te kunnen aanleggen moet het bestem mingsplan ter plaatse worden aangepast." Reijns gaat er van uit dat dit voor het eind van dit jaar gebeu ren zal. Na de zomer hoopt het hoofd van de gemeentelijke dienst ook te kunnen starten met de aanleg van een fietspad langs het bedrijventerrein Huy- hersluys. „Verschillende bedrij ven en het PTT-distributiecen- trum zijn per fiets moeilijk te be reiken. Daar zijn klachten over binnengekomen. We willen snel die situatie verbeteren, maar dat vergt tijd en geld", aldus Reijns. Met onder meer het plaatsen van extra verlichting wil de gemeente Terneuzen het aantal 'enge plekken' terugdringen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 36