Politieteams samen de nacht in Asperg-oogst komt in de knel Voorrang voor windenergie PZC Bezoekers bank in Oost-Souburg moeten aanbellen morgana Vlaamse minister wil nieuw overleg over bouw zeesluis Plan voor vijftien kampeereenheden in Wester schouwen Meer geld nodig van rijk voor havenschap provincie 17 Samenwerking op Walcheren/Noord-Beveland gaat zaterdag in ervaar de weldaad van uitstekende slaapkamers VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 van onze verslaggever GOES - De asperge-oogst dreigt lelijk in de knel te ko men als gevolg van een gebrek aan tijdelijke arbeidskrach ten. De aspergetelers overwe gen buitenlandse werknemers aan te trekken om de oogst vei lig te kunnen stellen. De pro blemen spelen vooral in Mid den- en Oost-Brabant. In Zee land worden nauwelijks moei- lijkheden verwacht. Daar vindt de aspergeteelt slechts op zeer beperkte schaal plaats. Volgens de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) schreeuwen de asperge telers in Midden- en Oost-Bra bant om hulp. Binnenkort breekt voor hen de oogsttijd aan. In enkele maanden moet zoveel werk worden verzet dat bij de arbeidsbureaus nu al zo'n 600 vacatures zijn aange meld. Volgens de NCB is duide lijk dat de arbeidsbureaus niet aan die vraag kunnen voldoen. -„Deze zijn meer ingesteld op het bemiddelen voor vast werk. terwijl de tuinders juist behoef te hebben aan tijdelijke ar beidskrachten." De NCB constateert dat 'on danks de vele werklozen in Ne derland de aspergetelers naar mogelijkheden kijken om bui tenlandse werknemers aan te trekken'. „Daarvoor zijn echter tewerkstellingsvergunningen nodig, die slechts moeizaam verkregen kunnen worden." Feit is, aldus de NCB. dat het probleem op korte termijn moet worden opgelost; de as perges moeten tussen half april en half juni worden gestoken. De aspergetelers hopen dat de arbeidsbureaus er alsnog in zullen slagen de vacatures in te vullen. „Anders zal toch de bui tenlandse arbeidsmarkt be werkt moeten worden." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De gemeente lijke politiekorpsen van Mid delburg en Vlissingen en de rijkspolitiegroep Walcheren/ Soord-Beveland stappen zater dagavond voor het eerst bij el kaar in de surveilancewagens. Degroeps- en districtscomman danten van de rijkspolitie, hoofdofficier van justitie mr J. Huijgen, de Middelburgse bur gemeester C. Rutten en de korp schefs L. Schuller (Vlissingen) en K. de Vos (Middelburg) on dertekenden donderdag offi cieel het convenant dat de sa menwerking tussen de politie korpsen regelt. Politie, justitie en gemeenten gaven blijk van grote tevreden heid over de samenwerking. Na mens zijn collega's gaf rijkspoli- Üevoorlichter Johan Bodrij lu diek gestalte aan de felicitaties door als Sint Nicolaas schou derklopjes uit te delen. Commissaris Schuller zei in zijn toespraak blij te zijn met de sa menwerking die een werkgroep het afgelopen half jaar heeft Voor 30 mille aan kleding weg na inbraak BROUWERSHAVEN - Een be drijf aan de Nieuwe Jachthaven in Brouwershaven mist na een inbraak voor ongeveer dertig duizend gulden aan kleding. Ook verdween zo'n vijfhonderd gulden aan contant geld. De zaak, van mevrouw K. uit Brou wershaven, werd bezocht tussen dinsdag 17.45 en woensdag 8.30 uur. Het totale schadebedrag is niet bekend. voorbereid en uitgewerkt. Hij re fereerde aan de moeizame weg langs procedures en de verschil len in besluitvorming in steden en in plattelandsgemeenten. Het was wennen geweest, zei hij, maar dat wennen is een voordeel in het zicht van de toekomstige Regiopolitie in Zeeland. In dat verband noemde Schuller het vervelend dat Noord-Beve land, waar de politie nu nauw sa menwerkt met de politie op Wal cheren, in de nieuwe regiodis tricten bij het Oosterscheldedis- trict wordt ingedeeld. „Ik hoop dat de collega's op Noord-Beve land daar niet onder zullen lij den. Maar dat is een besluit dat genomen is." Burgemeester Rutten, toekomstig korpsbe heerder van de regiopolitie in Zeeland, zag daar geen pro bleem: „Met de flexibileit die de politie op Noord-Beveland heeft getoond in de recente samen werkingen op Walcheren, moet de samenwerking met de Oos- terschelderegio ook lukken." Voorlopig blijft de samenwer king beperkt tot gezamenlijke surveillance in de nachtelijke uren, maar voor de zomer moet die uitgebreid zijn tot een 24- uurs samenwerking, menen De Vos en districtscommandant J. Dirksen. De stemming was er een van grote tevredenheid in het districtsbureau van de rijks politie in Middelburg. Waar voorheen gemeente- en rijkspo litie moeilijk konden werken op eikaars grondgebied, kunnen de diensten nu profiteren van el- kaars bezetting. Inzetbaar Zaterdag zijn er voor het eerst twaalf mensen voor heel Walche ren en Noord-Beveland ter be schikking. Voorheen moest het platteland het doen met een nachtelijk team van één, hoog- van onze verslaggever VLISSINGEN - De bezoekers van de ABN-AMRO-vestiging aan de Kanaalstraat in Oost- Souburg moeten voortaan op een bel drukken, alvorens ze tot het bankgebouw worden toege laten. De maatregel is getroffen, omdat het filiaal de afgelopen vijfjaar al drie keer is overval len. C. A. Lindenbergh, direc teurvan ABN-AMRO in Vlissin gen, noemt de preventieve maatregel 'extreem, maar nood zakelijk'. Lindenbergh geeft toe dat het opmerkelijk is dat een bank ge dwongen wordt een toelatings beleid in te voeren. Bankinstel lingen zijn per definitie klantge richt, De deur moet voor ieder een open staan. „Het aantal ban kovervallen in Vlissingen is ech ter zo groot dat wij wel iets moes ten doen", stelt de ABN-AM- )-directeur. „Onze klanten hebben er in meerderheid zeer begrijpend op gereageerd." Belemmering Dat een klant eerst op een bel moet drukken en pas daarna wordt toegelaten, is niet dé op lossing voor het probleem. Lin denbergh spreekt daarom ook van een extra belemmering en niet van een absolute garantie. Een overvaller kan in elk geval niet meer - zoals gebruikelijk - cloonOomorc uit twee auto's, terwijl in Vlissin gen en Middelburg per stad twee auto's inzetbaar waren. In de nieuwe opzet zijn alle vijf auto's overal inzetbaar. Vanuit Middel burg is gemeente- en rijkspolitie gezamenlijk inzetbaar in Arne- muiden, Nieuw en Sint Joos- land, Veere, Domburg, Kortgene en Wissenkerke. In Westkapelle, Mariekerke en Valkenisse wordt samengewerkt met Vlissingen. De 'aanrijtijden', de tijd tussen een verzoek om assistentie en het moment waarop de surveil lancewagen ter plekke is, moet door de samenwerking aanzien- lijk^korter worden. Een situatie waarbij betrokkenen van een verkeersongeval in Biggekerke moeten wachten omdat dat de surveillancewagen nog achter een melding in Domburg aan is, kan in de toekomst worden voor komen. Beschikbare mankracht uit Vlissingen zal in zo'n geval naar een ongeval in rijkspolitie- gebied kunnen. Door de meldka mers te concentreren kan zoveel mogelijk mankracht uit de kan toren en op de weg worden ge houden. „In principe is het zo dat de mensen op het platteland meer politie gaan zien dan vroe ger", zegt Dirksen. „De afspra ken zijn zo gemaakt dat de ste den niet veel van de politiecapa citeit naar zich toe trekken." Om de kennis van eikaars gebie den te combineren is het de be doeling dat er per auto zo vaak mogelijk een stadsman en een plattelandsman samen surveil leren. Op die manier moeten ook de verschillende manieren van aanpak die de politie in de stad en op het platteland hanteren geslecht worden. De politiechefs tekenen het samenwerkingsconvenant. Om de tafel v.l.n.r: L. Schuller, K. de Vos, J. Dirksen en J. Marinissen. foto Oscar van Beest slaapkamers de schipper _jvenweq 24. NIeuwdorn. 01196 - 12438 razendsnel toeslaan én hij moet zich bekend maken. Onherken bare, gemaskerde personen zijn tenslotte bij voorbaat verdacht. De preventieve maatregel is in de eerste plaats genomen om de veiligheid van personeel en cliënten te garanderen. „Bij alle overvallen in Vlissingen zijn ge lukkig geen gewonden geval len", stelt Lindenbergh, „maar je houdt je hart toch vast. Over vallers moeten eens meer reke ning houden met wat zij aanrich ten bij bankpersoneel en klan ten die zich bij een beroving in de bank bevinden." Op de vraag of de toelatingsre geling een voorbode is van slui ting van het filiaal Kanaalstraat kan Lindenbergh nog geen ant woord geven. ABN-AMRO heeft in Oost-Souburg twee vestigin gen. Eén van beide zal op ter mijn - in 1994 - dicht gaan, maar een keuze is nog niet gemaakt. Ondernemers in het geweer tegen komst Kwantum van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Middel burgse Centrale van Onderne mers (MCO) heeft donderdag schriftelijk bezwaar aangete kend tegen de beslissing van de gemeente een vestiging van Kwantum toe te staan aan de Buitenruststraat. Het gemeen telijk beleid is er op gericht nieuwe winkels alleen in be staande winkelgebieden toe te staan. Alleen zaken waar grote spullen worden verkocht, heb ben, om praktische redenen, een uitzonderingspositie. De MCO voert aan dat de meeste goederen die door Kwantum verkocht worden niet volumi neus zijn. De MCO vindt daarom dat de winkel in een regulier win kelgebied gevestigd moet wor den. Bovendien ontbeert de win kel in de Buitenruststraat elke relatie met Middelburg. De MCO vindt dat de gemeente haar beslissing niet deugdelijk heeft onderbouwd en dat de vrij stelling dus niet verleend dient te worden. MCO-secretaris A. J. Burger voegde mondeling nog toe, dat de MCO zeker ook be zwaar zal aantekenen tegen een eventuele vestiging van het ta- pijtbedrijf Carpetland buiten de gewone winkelgebieden. van een medewerker GENT - De nieuwe Vlaamse mi nister van openbare werken Theo Kelchtermans wil met zijn Nederlandse collega Maij- Weggen het overleg heropne men over de bouw van een nieu we zeesluis in Terneuzen. Hij verklaarde dat tijdens een be zoek aan de haven van Gent. Kelchtermans volgde in de Vlaamse regering Johan Sau- wens op als minister van open bare werken. Tijdens een werk bezoek aan de Gentse haven zei hij de door zijn voorganger ge legde contacten met Nederland inzake de bouw van een nieuwe sluis te zullen activeren. Voorts wil Kelchtermans bij minister Maij-Weggen een versoepeling bepleiten van de toegang tot de Westsluis in Terneuzen. De Vlaamse minister gaf het Gentse stadsbestuur de verzekering, dat hij de aangevatte investerin gen wil voltooien. De financiële middelen zijn evenwel beperkt, zodat naar alternatieven finan- cieringsvormen moet worden uitgekeken. Dat wordt in België wettelijk mogelijk, zodra het nieuwe havendecreet is goedge keurd. Een mogelijk begin van alternatieve financiering werd eind vorig jaar gemaakt, toen Sidmar en het gemeentelijk ha venbedrijf van Gent samen een vereniging oprichtten voor het uitvoeren van studies inzake projecten waar beide partners baat bij hebben. De directie van het staalbedrijf Sidmar liet weten helemaal ach ter de eis van het Gentse ge meentebestuur te staan voor een nieuwe sluis en een dieper kanaal. Volgens de bedrijfslei ding heeft het uitblijven van de ze infrastructuur tot gevolg dat Sidmar jaarlijks honderden mil joenen extra moet uitgeven voor de aanvoer van grondstoffen. Sidmar heeft een jaarlijkse mari tieme trafiek van zeven miljoen ton. Dat is meer dan een kwart van de totale Gentse haventra fiek. Met grotere schepen kan de aanvoer van ertsen veel goedko per. Omwille van de beperkte capa citeit van de Westsluis en het ka naal kan de inplanting van het staalbedrijf in de Gentse kanaal zone niet langer als ideaal wor den beschouwd, aldus een direc tielid van Sidmar. van onze verslaggever ELLEMEET - Wethouder ir C.W. Veerhoek van Westerschouwen wil de kampeerboeren .in zijn gemeente zo snel mogelijk aan vijftien kampeereenheden hel pen. Een voorstel hiertoe zal hij volgende week in de vergade ring van b en w presenteren. Veerhoek maakt dit donderdag avond in Ellemeet op een forum van de Vereniging van Kam peerboeren (Vekabo), afdeling Schouwen-Duiveland bekend. Kampeerboeren hebben nu nog recht op vijf eenheden. In het hoogseizoen mag dit aantal voor zes weken verdubbeld worden. Veerhoek verwacht dat deze ré gel nog enkele jaren gehand haafd zal blijven, aangezien er nog weinig schot zit in de wet open lucht recreatie. Het is zelfs de vraag of deze wet inderdaad aan de Tweede Kamer zal wor den voorgelegd. „Als Den Haag het laat afweten, dient de ge meente zelf met een oplossing te komen", aldus een strijdlustige Veerhoek. Zijn plan voorziet in een wijzi ging van het bestemmingsplan Buitengebied Oost. Door deze wijziging kunnen kampeerboe ren een vergunning van een jaar krijgen voor vijftien eenheden. Als het aan hem ligt kunnen boe ren al deze zomer van de regeling gebruik maken. Veerhoek zei dat zijn initiatief waarschijnlijk niet zal kunnen rekenen op een meerderheid in het college. In de gemeenteraad verwacht hij ech ter weinig problemen. Alleen de PvdA zal zijns inziens dwarslig gen. Van het CDA heeft hij in ie der geval de zegen. Fractievoor zitter A.J. Padmos, als belang stellende in Ellemeet aanwezig, roemde de brutaliteit van Veer hoek. Zijn opmerking leverde een luid applaus op. De wethouder rekent ook op me dewerking van het provinciebe stuur. „Het zou mijn verbazen indien het plan door de provin cie geblokkeerd zal worden. De provinciale staten hebben zich onlangs uitgesproken voor 15 eenheden en ook van diverse ge deputeerden is het bekend dat ze voorstander zijn van dit aan tal." Het initiatief van Veerhoek werd met gemengde gevoelens be groet door de andere forumle den. De advocaat mr. A.A. den Hollander noemde het idee lo venswaardig. Wel had hij, even als H.G. Bomhof van de Milieu inspectie, zijn twijfels over de uitwerking van het plan. Met na me de hinderwet zou wel eens als spelbreker kunnen fungeren, vreesde hij. De voorzitter van de ZLM. H.C. van den Maas. had moeite met plan. Hij voorzag chaotische taferelen indien de gemeenten het initiatief van het rijk zouden overnemen. Wel on derstreepte hij het belang van een spoedige wetgeving. In de gemeente Valkenisse werd drie jaar geleden ook al gepro beerd om het aantal eenheden op mini-campings tot 15 uit te breiden. De gemeenteraad dacht deze uitbreiding te kun nen realiseren via het verlenen van vrijstellingen op de kam- peerwet. De Raad van State stak hier echter toen een stokje voor. Woningen voor bejaarden op plaats van eengezinshuizen SCHUDDEBEURS - Woning bouwvereniging Beter Wonen vervangt zes eengezinshuizen aan de Kloosterweg in Schudde- beurs voor negen woningen die uitermate geschikt zijn voor be jaarden. De eerste fase van het project is onlangs begonnen. Twee woningen zijn inmiddels gesloopt en op de vrijgekomen plaatsen wordt binnenkort een aanvang gemaakt met de bouw van drie woningen. De eerste fa se zal naar alle waarschijnlijk heid in juli klaar zijn. Daarna zullen de overige vier huizen af gebroken worden. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het haven schap Vlissingen moet méér geld zien los te krijgen van het rijk. Volgens de verdeelsleutel tussen de deelnemers aan het schap komt de helft van de te korten waarmee de beheerder van het haven- en industriege bied in het Sloe nu kampt, voor rekening van het rijk. Bij ande re havenschappen is evenwel gebleken dat het mogelijk is de rijksoverheid dieper in de bui del te laten tasten. Tijdens de bespreking van de fi nanciële problemen van het ha venschap Vlissingen in de sta tencommissie economische za ken herinnerde J. Huisman (WD) er donderdag aan dat de rijksoverheid bij de sanering van de havenschappen Delfzijl en Moerdijk verder over de brug is gekomen dan ze op grond van de afspraken over de kostenverde ling verplicht was. Daarbij wees hij op de inbreng die de toenma lige Brabantse commissaris van de koningin Van Agt in de onder handelingen met het rijk heeft gehad. Huisman spoorde gede puteerde van economische za ken én havenschapsvoorzitter D, Bruinooge aan dat voorbeeld te volgen. Zoals gemeld moet 74,4 miljoen gulden op tafel komen om af te rekenen met de oplopende ren tekosten die het havenschap Vlissingen door het trage tempo waarin grond kan worden ver kocht als een molensteen om de nek hangen. Daarvan is de helft voor rekening van het rijk, een kwart voor de provincie en van de rest tweederde voor Vlissin gen en eenderde voor Borsele. Behoedzaam Bruinooge verzekerde dat hij al zijn onderhandelingstalenten zal aanspreken om méér dan 50 procent van het tekort bij het rijk onder te brengen. In de ge sprekken moet hij evenwel zeer behoedzaam manoevreren om dat ongetwijfeld ook de wens van het rijk aan de orde komt zich uit de Zeeuwse havenschap pen terug te trekken. En dat is iets waar de provincie absoluut niets voor voelt. Bruinooge weet zich in die opvatting gesteund door de gemeenten en het be drijfsleven in de beide haven schappen. De injectie van 74,4 miljoen gul den beschermt het havenschap Vlissingen overigens voor finan ciële zwakte in de toekomst. Het bedrag dat nu in het schap moet worden gepompt, maakt het mo gelijk de boer op te gaan met in- dustriegrond zonder dat er steeds rente bijhoeft te worden opgeteld. Bruinooge: „Maar daarbij zijn we er wel van uitge gaan dat we jaarlijks 8 hectare kunnen uitgeven. Als we in niet jaar tijd geen meter verkopen, staan we weer opnieuw aan de lat." Delta Nutsbedrijven wil opnieuw molens bouwen van onze verslaggever Rinus Antonisse MIDDELBURG - Met veel en thousiasme begeeft het ener giebedrijf PZEM zich begin jaren tachtig op andere we gen. Zuinig omspringen met stroom en gas; zoeken naar milieuvriendelijke energie bronnen. Als logisch gevolg van deze nieuwe strategie neemt de PZEM in Zeeland het initiatief voor toepassing van windenergie. Op Neeltje Jans verrijst in 1981 de PEP 1: een windmolen met een ver mogen van 55 kiloWatt. In het Sloegebied volgt in '83 de PEP 2: een turbine van 300 kilo- Watt. De PEP 3, ook bestemd voor het Sloegebied, wordt besteld. Het enthousiasme loopt deu ken op. De Hooglandpolder bij Kloosterzande wordt aange meld als prima plaats voor een nationaal proef-windenergie- park, maar de keus valt op het Friese Sexbierum. De molen op Neeltje Jans moet worden vervangen door een exem plaar dat beter bestand is te gen de wind. De wieken van de PEP 2 vliegen er tijdens een flinke storm af. De derde mo len komt niet van de grond, omdat de leverancier met technische problemen kampt. Actieplan Het nutsbedrijf laat het actief bedrijven van windenergie zit ten. Wel worden activiteiten van particulieren gesteund. Dat gebeurt in de vorm van een uiterst aantrekkelijke ver goeding voor het aan de PZEM leveren van windmolen- stroom. Daarmee is Zeeland lange tijd nationaal koploper. Wanneer de energiebedrijven in 1990 een landelijk milieu-ac tieplan opstellen, komt het zelf exploiteren van windener gie voor de PZEM opnieuw in beeld. In windrijk Zeeland moet in 2000 voor 250 mega watt aan openbare wind- stroom worden opgewekt. De PZEM - inmiddels her doopt tot Delta Nutsbedrijven - is andermaal enthousiast. Het geld is geen probleem: de verbruikers betalen sinds 1991 een milieuheffing en daarvan moeten onder meer windener gie-projecten worden betaald Alle geestdrift ten spijt is er nog geen windmolen ge- plaatst. Delta Nutsbedrijven lanceert volop plannen: de uit voering laat op zich wachten. Geen kwestie van onwil, verze kert ing H. J. Elenbaas, coör dinator windenergie van Delta Nutsbedrijven. Het is gewoon niet zo eenvoudig om in het he dendaagse Zeeland een wind molen neer te zetten. Als de overheden in Zeeland niet op korte termijn meer voorrang geven aan windener gie, dan kan Delta Nutsbedrij ven een vermogen van 250 me gawatt in 2000 wel vergeten, vreest Elenbaas. „Men moet het primaat bij windenergie leggen", zegt hij. De coördina tor beklemtoont dat een mo- lenvriendelijk beleid niet ten koste hoeft te gaan van land bouw, landschap en vogels. Elenbaas laat weten dat Delta Nutsbedrijven elke plek die geschikt wordt geacht voor het plaatsen van een windmo len onderzoekt: past een turbi ne in het landschap; wordt er niet teveel agrarische grond in beslag genomen; zijn er geen aanvliegroutes van vogels in de buurt. Juist die uitgebreide onder zoeken vragen veel tijd. Erbij komt de omslachtige planolo gische procedure. Daarom is Delta Nutsbedrijven even ver als tien jaar geleden: nul wind molens. Coördinator Elen baas is echter optimistisch. Hij hoopt dat in de loop van 1992 op vijf eigen terreinen van het nutsbedrijf daadwerkelijk molens geplaatst kunnen wor den. in totaal zeven molens van elk 500 kiloWatt. Ze zijn gepland op de hoofdverdeel stations bij Hulst. Westdorpe en Oostburg en bij de waterop- jagers bij Souburg en Waarde Aan de gemeentebesturen is medewerking gevraagd: wijzi ging van de bestemmings plannen en bouwvergunnin gen. Braakman Een groter project is plaatsing van molens op de dijken van de spaarbekkens in de Braak man. Het gaat om 21 turbines van elk 250 kiloWatt. Onder zoek naar mogelijke geluid hinder (in de Braakman komt een zogeheten 'stiltegebied') en inpassing in het landschap, leverde een gunstig resultaat op. Binnenkort wordt de uit slag bekend van de invloed van molens op vogels. In april valt de beslissing over het plan Braakman. Is die gunstig, dan wil Delta Nutsbedrijven hal verwege 1993 met het plaatsen van molens beginnen. Omstreeks die tijd is bouw van windturbines ook voorzien bij het nieuwe pompstation De Wranghe, dat nabij Kapelle in aanbouw is. In eerste aanleg vijf molens van elk 500 kilo- Watt. Later, als er bij het pompstation een spaarbek ken komt, wil het nutsbedrijf daar nog tien molens bij plaat sen. Met belangstelling volgt Delta Nutsbedrijven het plan van de Triodosbank/Energy Consultants om de vijf molens bij de Kreekraksluizen uit te breiden tot een park van 29 turbines (elk 500 kiloWatt). Elenbaas geeft aan dat het nutsbedrijf best op enigerlei wijze aan het project wil deel nemen. De provincie heeft gebieden aangeduid waar windmolen parken kunnen komen. Delta Nutsbedrijven is gegadigde, maar wacht vooralsnog af wat er aan echte mogelijkheden uit de bus rolt. Elenbaas: „We hebben op grote projecten nog geen zicht. Wel hebben we met enkele gemeenten contacten gelegd. We weten van bijvoor beeld Hontenisse en Oostburg dat ze positief staan tegenover de realisering van windprojec- ten. Daar spelen we op in." Het hoofdverdeelstation in de Cambronpolder bij Hulst is een van de terreinen waar Delta Nutsbedrijven op korte termijn wind molens wil plaatsen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 35