Carnaval barst weer los PZC Commissie wijst aanbod grond De Kraayert af Grafsteen van weldoener Yerseke voorgoed verloren Woningstichting Borsele beveiligt huizenbestand streek vrijdag 21 februari 1992 b 20 Prinsen regeren in Bevelandse gemeenten Garagehouder vecht sluitingsbevel voor nachtdieselpomp aan Politie betrapt vier inbrekers op heterdaad Wij maken matrassen in elke maat Ook bank-, boot- caravankussens. Ds C. Otte 45 jaar predikant RILLAND-BATH - Het is zon dag 23 februari vijfenveertig jaar geleden dat ds C. D. Otte, hervormd emeritus predikant te Middelharnis, in het ambt be vestigd werd. Cornelis Dinge- nis Otte werd 20 juli 1919 in Heinkenszand geboren. Hij be zocht het middelbaar onderwijs in Middelburg en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ds Otte deed 23 februari 1947 in trede te Veere en Kleverskerke. Vandaar vertrok hij in 1958 naar Herwijnen. In 1963 verbond hij zich aan Hol- landscheveld vanwaar hij in 1968 naar Heinenoord ging. Van 18 maart 1979 tot aan zijn emeri taat, op 1 augustus 1984, diende hij de gemeente van Rilland- Bath. Ds Otte was in Veere en Heinenoord betrokken bij de bouw van een nieuwe kerk. GOES Kindercarnaval - De stich ting Buurtwerk Goes-Zuid orga niseert woensdag 26 februari een kindercarnaval. Clown Bertho is ook van de partij. Het carnavals feest begint om 14.00 uur in buurthuis de Pit. van onze verslaggever GOES - Na maanden van voor bereidingen breekt het carna val volgend weekeinde weer los. Vanaf vrijdag 28 februari staat alles in het teken van leut en zottigheid. Niet alleen in Brabant en Limburg, maar ook in enkele Bevelandse gemeen ten zwaait prins carnaval dan de scepter over de hossende me nigte. Vanaf vrijdag 28 februari regeert prins Lex de Eerste in Goes on der het motto 'Wat 'n Uussou- wen' over de stad. De prins en zijn gevolg luidden vrijdagmid dag het carnavalsfeest in met een bezoek aan diverse scholen in hetHanzehat. zoals Goes van af die dag zal heten, 's Avonds is er een tienerbal in de Zeeland hallen met muziek van Opus Sound en de Artisjokkers. Op za terdag volgt de traditionele in tocht van de prins en zijn volge lingen, waarna burgemeester en wethouders het gevolg op het stadhuis ontvangen. Aanslui tend wordt de pomp op de Bees tenmarkt ceremonieel droog ge legd. Voor de jonge Hanzehatters is er zondag 1 maart om 13.00 uur een kindercarnaval in de Zeeland hallen. Swingen kunnen de kleintjes op muziek van blaas kapel Euphonia en de Artisjok- kers. 's Avonds duiken de oude ren diverse horeca-gelegenhe- den binnen voor een kroegen tocht. Maandagavond is er in de Zeelandhallen een groot 'Arti- bal' met muziek van blaasorkest Olé. de Artisjokkers en de Pink Panthers. Het carnavalsfeest wordt dinsdagavond 3 maart om 23.45 uur plechtig afgesloten rond de pomp aan de Beesten markt. Een pendelbus zal de car- navalgangers vrijdagavond, zondagmiddag en maandag avond heen en weer rijden tus sen de Koepoort en de Zeeland hallen. Kwadendamme De Pikpotters in Kwadendam me gaan vrijdag om 19.30 uur uit hun dak tijdens een Halve Natte Avond in café de Kroon. Om 20.00 uur staat gekostumeerd biljarten op de agenda. Ook in Kwadendamme komt de jeugd met carnaval aan zijn trekken. Voor hen is er zaterdag 29 fe bruari om 14.00 uur een groot kindercarnaval, gevolgd door een optocht waaraan muziek vereniging Con Affezione haar medewerking verleent. Wethou der C. J. Elenbaas-Murre over handigt om 16.30 uur de sleutel aan prins Hendrik de Eerste en de Raad van Elf. 's Avonds is er een carnavalsbal met de boeren- kapel de Pikpot en disco-show Starlight. 'Een echte kraai maekt vee la waai' vinden ze in 't Kraayenist. De carnavalsvereniging De Kraaienpikkers uit Lewedorp begint het carnavalsfeest vrij dagmiddag 28 februari met een kindercarnaval in het vereni gingsgebouw. Meer leut en zot tigheid is er 's avonds met een carnavalsbal in café De Goede van een medewerker DEN HAAG - Garage- en pomp houder J. G. den Toonder in Yerseke hoopt met een spoed procedure bij de Raad van State te bereiken dat de nachtdiesel pomp op zijn bedrijf aan de Mo- lenpolderweg niet met onmid dellijke ingang 's nachts op slot moet. De gemeente heeft een sluitingsbevel afgekondigd te gen de nachtelijke openstelling van de dieselpomp omdat buurtbewoners klagen over verstoring van hun nachtrust. Den Toonder stond donderdag in een spoedprocedure bij de Raad van State, waar hij aan rechter E. Berg vroeg het slui tingsbevel te schorsen. Hij wijst erop dat de pomp als zeventien jaar 's nachts open is zonder dat de gemeente er ooit naar heeft omgekeken. De pomphouder stelt dat hij binnen afzienbare tijd zijn garagebedrijf verplaatst naar een bedrijventerrein aan de Molendijkseweg. De enige nachtdieselpomp in Yerseke dient dan ook open te blijven tot de verhuizing rond is, vindt hij. De gemeente heeft er vertrou wen in dat de bedrijfsverplaat- sing binnen een maand of zes rond is, maar wil niet wachten met het sluiten van de pompin- stallatie. Rechter Berg beslist naar verwachting volgende week donderdag of terecht tegen Den Toonder wordt opgetreden. Carnaval in 's-Heerenhoek. foto Pieter Honhoff GOES - De Goese politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag vier inbrekers op he terdaad betrapt. De 31-jarige G. N. uit Goes werd in de kraag ge vat tijdens een inbraak in een tapijtcentrum aan de Couwer- vestraat te Goes. Agenten zagen dat de toegangsdeur tot de win kel openstond. De inbreker liep de agenten in de armen, toen hij het pand met twee rollen tapijt wilde verlaten. De man is inge sloten op het politiebureau. Drie mannen werden betrapt bij een inbraak in een woning in Goes-Zuid. De politie kreeg 's- avonds melding van een inbraak in een woning. De daders werden even buiten het pand aangehou den. De drie verdachten, de 31- jarige Z. K., de 25-jarige G. K. en de 24-jarige S. N., allen afkom stig uit Kapelle aan de IJssel, worden voor verhoor vastgehou den op het politiebureau. De Goese politie heeft woens dagmorgen de 23-jarige C. A. W. uit die stad aangehouden op ver denking van het plegen van in braken. De man heeft vier inbra ken in Goes bekend. Hij wordt vandaag (vrijdag) voorgeleid aan de rechter-commissaris. In de christelijke basisschoöl 't Honk te Kapelle is in de nacht van woensdag op donderdag in gebroken. De dader(s) ging(en) ervandoor met een onbekend geldbedrag. van onze verslaggever HEINKENSZAND - De katho lieke parochie in 's-Heerenhoek is bereid een lap grond voor een symbolisch bedrag beschikbaar te stellen voor de nieuwbouw- van verzorgingstehuis De Kraayert. Het kerkbestuur hoopt dat dit aanbod voor een belangrijk deel het financiële gat dempt, dat de verplaatsing van De Kraayert van Lewedorp naar 's-Heerenhoek in de weg staat. Volgens wethouder C. J. Elenbaas-Murre van welzijn biedt deze geste weinig finan cieel soelaas. Zij deelde donder dag in de commissie welzijn mee dat daarmee slechts een winst van 52.000 gulden is te be halen. De overgrote meerder heid van de commissie volgde dan ook het collegevoorstel: nieuwbouw in Lewedorp. Het katholieke kerkbestuur stuurde het dagelijks gemeente bestuur woensdag een brief, waarin een perceel bij de 's-Hee- renhoekse kerk voor één gulden werd aangeboden. Pastoor C. Kroon, die donderdag als gezant van het kerkbestuur het voor stel toelichtte in de commissie vergadering, denkt dat het aan bod een besparing van een mil joen gulden kan opleveren. Hij kwam tot dit bedrag op basis van de grondverwervingskosten die de gemeente Borsele voor nieuwbouw in 's-Heerenhoek hanteert. De totale aankoop prijs komt neer op ruim 1,2 mil joen gulden. Wethouder Elen baas-Murre maakte aan alle illu sies een eind. Zij verklaarde dat het wegvallen van de grondver wervingskosten niet meer dan KAPELLE Zwembad-disco - Het Ka- pelse jongerencentrum De Kel der houdt vanavond, vrijdag, in samenwerking met personeel van het sportcomplex Het Groe- newoud een zwembad-disco in het bad van het sportcomplex aan de Vroonlandse.weg. Het zwemfeest, met lichteffecten en swingende muziek, duurt van 20.15 tot 22.45 uur. KLOETINGE Gezinsdienst - In de Geer- teskerk te Kloetinge wordt zon dag 23 februari een gezinsdienst gehouden met het thema 'Liefde is...'. Voorganger is ds Rietveld uit Heinkenszand. Het Arnemui- dense koor Sjaloom verleent muzikale medewerking. 52 mille scheelt op eventuele nieuwbouw in 's-Heerenhoek. Hoe de Borselse ambtenaren tot die berekening zijn gekomen - de uiteindelijke winst van het aanbod steekt mager af bij de ge schatte grondprijs - bleef onbe sproken. Gat Al zou de gemeente door een zo goed als gratis verkregen kavel een miljoen gulden in de zak kunnen houden, dan nog res teert een gat van zeven ton, afge zet tegen de kosten van nieuw bouw in Lewedorp. En omdat de raad heeft bepaald dat verplaat sing van De Kraayert de ge meente geen cent mag kosten en de provincie niet bereid is finan cieel bij te springen, lijkt die kloof onoverbrugbaar. Overi gens bleek de commissie in meerderheid niet erg onder de indruk van het aanbod van het katholieke kerkbestuur. Ze steunde dan ook het college voorstel om op de plaats van het huidige bejaardenoord nieuw te bouwen. Het kerkbestuur geeft voorlopig nog niet op. Volgende week woensdag praat het met de Borselse fractievoorzitters. Pastoor Kroon betreurt dat om financiële redenen is afgezien van verplaatsing naar 's-Heeren hoek. Hoewel die optie 1,7 mil joen gulden duurder is dan nieuwbouw in Lewedorp, moet het gat toch op een of andere ma nier te dichten zijn, meent Kroon. De pastoor voert aan dat door de centralere ligging van 's-Heerenhoek de sociaal-maat schappelijke contacten van de bewoners intenser zullen zijn dan in de 'uithoek' Lewedorp. „We praten over een voorziening voor de komende dertig, veertig jaar. Je moet je alleroudste in woners het beste geven wat je kan," Alleen PvdA-er L. G, Traas, die binnen zijn partij een minder heidsstandpunt inneemt, viel de pastoor donderdag bij. „We heb ben geld over voor de stoom tram of voor bedrijfsverplaatsin- gen, dan mag ook een verzor gingstehuis geld kosten. 's-Hee renhoek, dat is uit het onder zoeksrapport gebleken, scoort als lokatie beter dan Lewedorp." De overige commissieleden von den dat het welzijn van de Bor selse ouderen ook in Lewedorp gewaarborgd is. Verhuizing naar 's-Heerenhoek weegt volgens hen niet op tegen de emotionele bezwaren die er tegen bestaan en de sociale functie die het ver zorgingstehuis in Lewedorp ver vult. van onze verslaggever Frank Balkenende YERSEKE - De zoektocht naar de grafstenen van de Yersekse generaal-majoor Knoll en zijn echtgenote is gestaakt. Op aan wijzing van de plaatselijke amateur-historicus H. F. Wave rijn grasduinde gemeenteperso- neel vorig week woensdag in het hof rond de hervormde kerk. De spa stootte wel op de grafkel ders van de in de vorige eeuw overleden weldoeners, maar het metaal trof nergens de zer ken van Knoll en zijn vrouw Digna Dominicus. Waverijn weet sinds vrijdag waarom. „Ik hoorde van een gepensioneerde grafdelver dat hij de stenen de cennia terug samen met een col lega in gruzelementen heeft ge slagen. Zonde, doodzonde." Met het relaas van de voormalig gemeentewerkman vervloog Waverijns droom, die in oktober vorig jaar begon tijdens een ge meentelijke hoorzitting in Yer seke. Omdat het vissersdorp toch al dun in de historische schatten zit, pleitte Waverijn er voor de gedenkstenen van het echtpaar Knoll op te diepen en een waardige plaats boven het maaiveld te geven. Het college van b en w omarmde zijn voor stel. „Ik vond het een aardig idee. De stenen van de generaal- majoor en zijn vrouw waren voor zover ik wist tot in de jaren vijf tig altijd zichtbaar geweest. Maar omdat de erfgenamen de zerken lieten verloederen, ver dwenen ze in 1954 in de grafkel ders. Onder een dikke laag aar de." Knollebrood Waverijn betreurde het dat het echtpaar Knoll zo aan de herin nering is onttrokken. De man liet niet alleen legaten na aan de gemeente Yerseke en de Diaco nie Armen van de Hervormde Gemeente, ook schonk hij jaar lijks op 15 december honderd vijftig goed doorbakken tarwe broden aan arme dorpelingen. De spijs ging de geschiedenis in als het 'Knollebrood.' En dus toog Waverijn vorig week woensdag in gezelschap van en kele ambtenaren naar het kerk plein. „Ik had speciaal een oude foto meegenomen, waarop de stenen goed te zien zijn." Onder grote publieke belangstelling prikte een gemeentewerkman in de graszoden. Al na enkele ste ken was het raak. „Het. bleken niet de stenen van Knoll en zijn vrouw te zijn, maar de zerken van Marinus Pieter Dominicus, Jacobus Dominicus en waar schijnlijk Maria Dina Johanna de Bel. de zeer vroeg gestorven dochter van een hervormde pre dikant. Haai- naam viel jammer genoeg niet vast te stellen, ook niet nadat omstanders in de kerk water hadden gehaald om de steen schoon te spoelen. Het werd een modderboel." Verbazing De vondst wekte in elk geval ver bazing. Waverijn ging op grond van historische informatie ervan uit dat de drie ontdekte grafste nen halverwege deze eeuw wa ren afgevoerd naar de voormali ge gasfabriek. „Ik baseerde me op gegevens van wijlen ge schiedschrijver G. D. van Oos ten, maar zijn verhaal blijkt dus achteraf niet te kloppen." De amateurvorser wil nu van de nood een deugd maken. Als voor het echtpaar Knoll geen posthu- me eer mogelijk is. dan moeten de opgediepte zerken maar een fraaie plaats krijgen op de hoek Kerkplein-Dreef. „Ik heb het ge meentebestuur hier inmiddels schriftelijk om verzocht. Want Verwachting. De volgende dag overhandigt wethouder M. de Bart om 13.30 uur de sleutel aan prins Willum. Na de sleutelover handiging volgt de optocht door het dorp. Aansluitend is er een groot bal tot in de late uurtjes met muziek van carnavalsband Jan Pul en de Pijpjes. Gek doen kunnen ze in het Pae- rehat, oftewel 's-Heerenhoek, vanaf vrijdag 28 februari ook. „De mooiste tied, is j'n eigen tied", belooft prins Ton den Eer ste van carnavalsvereniging De Koenkelpot. Om 18.30 uur is er de traditionele onthulling van 'Jikke van Paerehat' in de bier- dulve. Daarna volgt voor de jeugd een limonadebal in de Ko renbeurs. Met een liedje, een voordracht of het vertellen van een mop presenteert de jeugd zich aan het publiek. Zaterdag geeft de Borselse burgemeester Mandos om 15.11 uur de sleutel uit handen. Vooraf is er een kin deroptocht. Verder is er die dag een kroegentocht en een prijs- schieting. Zondag om 14.30 uur begint de grote optocht, waarna de carnavalgangers zich in de horeca-gelegenheden in het feestgedruis kunnen werpen. Zo wel zaterdag- als zondagavond is er voor de jeugd een bal in De Jeugdhoeve. Met de verbran ding van een koenkelpot maan dag 2 maart om 23.11 uur in de Bierdulve sluit 's-Heerenhoek het carnavalsfeest af. Kortgene In Kortgene gaan de voetjes ook van de vloer. De Kortgeense Kwallen houden vrijdagavond 28 februari een carnavalsbal in de Kwallenhof. De carnavalsver eniging De Kroonkrukkers uit Wissenkerke is ook van de partij. Zaterdagmiddag om 14.11 uur begint de optocht. 's-Avonds is er een groot kwallenbal. Uitge hongerde feestvierders schuiven 1 maart 's ochtends voor een car- navalsontbijt aan. Daarna kun nen ze in de Kwallenhof 'uithos- sen'. Wissenkerke heet tijdens carna val het Zwijnegat. Vrijdagmid dag barst hier het feest los met een bezoek van prins Abraham de Eerste en de Raad van Elf aan de scholen, 's Avonds gaan ze op bezoek bij de Kwallen in Kortge ne. Zaterdag 29 februari is er om 14.00 uur een kindercarnaval in hotel De Kroon. De Wissenkerk- se carnavalsvereniging De Kroonkrukken sluit het carna val in het Zwijnegat zaterdag avond af met een groot bal. HEINKENSZAND Watervogels - De regio Zee land van Aviornis houdt 24 fe bruari weer één van hun bijeen komsten. De bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, wordt ge houden in De Stenge. Hier zal een videofilm vertoond worden door de heer P. A. Maas over wa tervogels. RILLAND 22 EN 23 FEBRUARI 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Goes/Kloetinge: vrij. 18.00-zat. 19.00 uur: M. J. Kooiman, van Hogendorplaan 6, Goes, tel. 01100-14450. Goes/Kloetinge: zat. 19.00-zon. 23.00 uur: R. Posthumus, M. Smallegangesbuurt 38a, Goes, tel. 01100-30318. Spreekuur voor spoedgevallen van 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arends- kerke, Heinkenszand, Nieuw- dorp: J. J. Harten, Clara's Pad 12, Heinkenszand, tel. 01106- 1234. Heinkenszand e. o. vrij. 17.30- ma. 08.30 uur: C. T. Miermans, Kloetingseweg 3, 's-H. Abtsker- ke, tel. 01103-2089. Hansweert, Schore en Yerseke: vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: J. Kok, Zeeburg 1, Yerseke, tel. 01131- 3520. Spreekuur voor spoedgevallen 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk voor 10.00 uur. Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath: vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: J. W. Kuyl, Rilland-Bath, tel. 01135-1343. Spreekuur voor spoedgevallen 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk voor 10.00 uur. Driewegen, Borssele, Hoede- kenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek: H. H. M. Zwartelé, Werrielaan 43, 's- Heerenhoek, tel. 01105-1280. Kapelle en Wemeldinge: de praktijk van de artsen De Jong, Eckhardt, Riemeyer en Bakx wordt van vrij. 19.00-zon 23.00 uur waargenomen door: J. K. L. Eckhardt, Wemeldinge, tel. 01192-1438. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.15 uur en 17.00-17.15 uur. Noordbeveland: Kortgene, Co- lijnsplaat, Kamperland en Wis- sekerke: B. J. H. Hasken, Kam perland, tel. 01107-1338. Spreekuur voor spoedgevallen 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Zuid- en Noord-Beveland: B. Rijksen, Vroonlandseweg 9, Ka pelle, tel. 01102-43669. Spreekuren zat. en zon. van 10.00-11.00 uur, Apotheken: Geopend voor spoedgevallen zat. van 8.30-17.30 en zon. van 10.00-11.30 en van 16.00-18.00 uur; de dienst van elke apo. theek vangt aan om 17.30 uur en eindigt de vrijmorgen daaop. volgend. De Zeeuwsche Apo- theek, Grote Markt 10, tel 01100-15255. Dierenartsen: Goes, Ovezande, Krabbedijke Kruiningen en Kapelle: W, l! Verboom, Alexanderstraat Kapelle. tel. 01102-42486. Spreekuren zat, 08.00—09.00 uur (in Goes, Kapelle en Ovezande). Goes, Heinkenszand, Noord-Be veland: Voor de praktijk van Dr Karelse: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel. 01106-1! bgg 01100-20656. Visites zo mogelijk aanvragen voor 9.00 uur. Biezelinge: R. H, G. Aalfs, Hoofdstraat 2, tel. 01102-41783. Spreekuur zat. 10-11 uur en ver der zoveel mogelijk volgens af spraak. Yerseke en omgeving (kleine huisdieren). Mevr. L. Huiskes- Cornelisse en S. Verhoeven, I lenlaan 24, Yerseke, tel. 01131- 2756. Wijkverpleging: Voor geheel Noord- en Zuid-B veland via tel. 01100-31555. Verloskundigen: Goes, s'Gravenpolder en Kapel le: Vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: Mw, J. Stevens, van Hogendorplaan 24, tel. 01100-32698. Vrij. 17.00-ma. 23.00 uur: Mw. G J. M. Hoefnagel, Nieuwe Rijks weg 31, tel. 01100-15068. Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse: E. H. Veldman, Stavenisse, tel, 01663-2400. St. Philipsland en Nieuw Vosse- meer, vrij 18.00-zon. 23.00 uur: C. H. M. de Groot, Nieuw Vosse- meer, tel. 01676-2545. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen en Scherpenisse: A. W. A. de Looze, Raadhuisstraat 26, Oud Vossemeer, tel. 01667-2400, Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. 0166-2596, Voor kleine huisdieren week endspreekuur op Kalfsdamse- weg 2 te Poortvliet. Op zaterdag van 8.30-9.00 urn- en in Tholen van 11.00-12.00 urn1 op Boter- mark 10. Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: Dag en nacht bereikbaar voor drin gende hulpverlening onder telnr. 01184-14444. Postzegelvereniging - De afdeling Goes van de postzegel vereniging Philatelica houdt maandag 24 februari een bijeen komst in dorpshuis Luctor et Emergo te Rilland. Aanvang: half acht. Om half negen begint de clubveiling. WOLPHAARTSDIJK Schieting De handboogver eniging Sint Sebastiaan hield in 'Royal' een schieting op de lig gende wippen met 37 schutters. Uitslag le wip: hoofdvogel: C. Jere- miasse, Zorgvlied; le zijvogel: P. Dekker, Doel naar Hoger; 2e zijvogel: J. Goetheer, Juliana; le bovenkal: M. J. Verdonk, Jacoba van Beieren; 2e bovenkal: mevrouw M. Ossewaarde, Doel naar Hoger; le klep: J. Harinck, Sint Sebastiaan; 2e klep: mevrouw M. Ossewaarde. Doel naar Hoger; 3e klep: D. Krijger, Sint Sebastiaan. De vliegende vogelprijzen waren voor A. Dekker, Doel naar Hoger, en H. Koens, Spes Nostra. Meeste kleine vogels (3) P. Dekker, Doel naar Ho ger. Uitslag 2e wip: le hoofdvogel: J. Ha rinck, Diana; 2e hoofd vogel. F. Koens, Spes Nostra; le zijvogel: L. van Dijke; 2e zijvogel: D. Krijger, bei den Sint Sebastiaan; 3e zij vogel H. van Stee, Diana; 4e zijvogel: C. Stou- thamer, Zorgvlied; le kal: C. Dekker, Sint Sebastiaan; 2e kal: J. Harinck, Diana; 3e kal. L. van Dijke, Sint Se bastiaan; 4e kal: Coby Victoria. Meeste kleine vogels (3) P. Maat, Zorgvlied. van onze verslaggever HEINKENSZAND - Spionnetje in de voordeur, dievenpennen, afsluitbare raamboompjes en eentoerschroeven. Allemaal hulpmiddelen in de strijd tegen woninginbraak. Woningstich ting Borsele maakt er gebruik van ter beveiliging van haar woningbestand. Zo'n 440 huizen in Heinkenszand zijn al kraak- veilig gemaakt. Binnenkort zijn 440 woningen aan de beurt in 's- Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abtskerke. Maar enkel extra be veiliging aanbrengen is onvol doende; de bewoners zelf moe ten hun bezittingen goed bewa ken. „Dus geen briefje op de deur: ik ben niet thuis, bood schappen achterom", zegt di recteur C. J. Krijger van de wo ningstichting. Alle 1800 huurwoningen neemt de stichting komende jaren on der hnden. Voor bewoners van de 440 panden die binnenkort beveiligd worden, houdt de wo ningstichting dinsdag 25 februa ri in 's-Gravenpolder een infor matie-avond. Behalve voorlich ting over de te treffen bouwkun dige maatregelen, ook tips over hoe te handelen in het dagelijks leven om inbraak te voorkomen. Extra beveiliging is in de ogen van Krijger zeker geen overbodi ge luxe. „Er gaat geen dag voor bij of er staat wel iets in de krant over inbraak. Het is denk ik niet zo dat de gemeente Borsele er meer last van heeft dan andere regio's. Maar als we helemaal niets doen, bestaat de kans dal inbrekers hun werkterrein ver plaatsen naar onze omgeving," De woningstichting heeft mini een miljoen gulden uitgetrok ken voor het totale Project In braakpreventie, gemiddeld zes honderd gulden per woning. Be woners zelf hoeven in principe niets te betalen. In samenwer king met de afdeling inbraak preventie van de rijkspolitie zijn bouwkundige maatregelen voorbereid. De bedoeling is bij voorbeeld voor- en achterdeurtf voorzien van cylindersloten, die venpennen (om te voorkomei dat de deur eruit wordt gelicht en twee grendels, waarvan éér afsluitbaar. De ramen op de be gane grond krijgen allemaal eer afsluitbaar raamboompje. Bi met een gewone schroeven draaier zullen inbrekers strak! tevergeefs de aangebrachte een toerschroeven te lijf gaan. Al leen met speciaal gereedschap! dit materiaal te verwijderen. De gemeente Borsele stelt voo het project zogeheten merken koffers beschikbaar. Met d daarin opgeborgen graveerpen nen, merkstiften en sticker, kunnen bewoners hun waarde volle spullen merken. De moge lijkheid bestaat de koffer eer dag in huis te krijgen. Tijens de voorlichtingsavoni brengt de stichting ook nieuw voor eigen woningbezitters. D1 bijeenkomst in het dorpshui begint om 19.30 uur. Amateur-historicus H. F. Wavereijn deed in de grond van het Yer sekse Kerkplein een onverwachte vondst. De grafstenen waarnaar hij op zoek was bleken echter decennia terug al in gruzelementen te zijn geslagen. f0to Willem Mieras rondom een kerk past historisch gezien een kerkhof." De gebroeders Dominicus waren trouwens niet de eersten de bes ten. Tot zijn sterfdag in 1836 was Marinus Pieter ambachtsheer en burgemeester van Yerseke. Jacobus, die overleed in 1848, mocht zich tevens ambachts heer noemen en verdiende ver der de kost als penningmeester van de Watering van Kruinin gen. Toch kunnen ze het verlies van de stenen van het echtpaar Knoll niet helemaal goedma ken. De maecenas, die kon bo gen op hoge militaire onder scheidingen en lange tijd provin ciaal commandant van Zeeland was. heeft voor Yerseke enorm veel betekend. „Ik heb begrepen dat de zerken zijn stukgeslagen, omdat er een paar scheurtjes in zaten. Kijk da's nou zo jammer, door onkunde is Yerseke weer een belangrijke historische schat kwijtgeraakt." Goes: Vlissingen: Wijngaardstr. 34 Oude Markt 41 (achter ABC-plein) 01100-21819 01184-16491 polyether op maat Matrassen SG 30 meubelstoffen 60 dessins 80x190 98,- ledikanten 90x200 139,- stapelbedden 120x190 179,- dekbedden 130x200 189,- hoofdkussens 140x200 198,- Ook in Zaandam 075-171191 Ook in Amsterdam 020-6837883

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 30