O sraël valt Libanon binnen ANC verwerpt referendum onder blanken Zuid-Afrika Geallieerden grijpen in als terreur Irak niet ophoudt PARELDUIKERS MOETEN HUN ADEM NOG EVEN INHOUDEN. auto adria Operatie tegen raketaanvallen Hezbollah Doden in beide kampen Boer vindt container vol Indiërs op zijn land Shell: kwartje van Kok had geen effect Fragment live kunst cultuur Nederland wil vut behouden Boetes brengen te weinig op FNV wil nieuw overleg Akzo 9 Vm 13 sport 24 Vm 27 4/ en toe zon Wolkenvelden, af en toe zon. Vrijwel overal droog. Matige, vanavond krachtige wind krimpend van west naar zuidwest. Temperatuur 6 graden. ie jaargang no. 44 ijdag 21 februari 1992 -boagfenS veZhbypen: olo&M. ue westhavendijk 150 goes 01100 20440 /an onze correspondent CEL AVIV - De strijd in Zuid- jbanon heeft donderdag het le- gekost aan twee Israëlische en een onbekend aan- militieleden van de pro- Hezbollah. Aan Israëli kant vielen volgens een le- jerwoordvoerder drie gewon- ien. De gevechten ontstonden toen een kleine Israëlische een heid, gesteund door een tiental lanks, oprukte naar de dorpen Kitfra en Jattar, even ten noor- den van de door Israël ingestel de 'veiligheidszone'. De leger- SOLTAU (AP) - Een boer in de Duitse plaats Soltau heeft een container op zijn land gevonden met daarin 34 Indiërs die op die manier illegaal naar de VS wil den reizen. De container was dinsdag door onbekenden op het land van de boer neergezet. Donderdagoch tend zag de boer enkele Indiërs uit de container kruipen. De In fers hadden donderdagavond met de speciaal geprepareerde container via Bremerhaven naar New York verscheept moeten vorden. De vrachtprijs naar New York was betaald. In de container waren ligplaat sen aangebracht en de mannen kudden voedsel bij zich. De In diërs kropen uit de container lomdat zij geen zuurstof meer jkonden krijgen. DEN HAAG (GPD) - Het 'kwar tje van Kok' op de benzineprijs vorig jaar, mede bedoeld om het autorijden ten behoeve van het milieu te verminderen, heeft geen effect gehad. Het verbruik van autobrandstoffen is vorig jaar zelfs nog iets toegenomen, zoblijkt uit cijfers van Shell Ne derland. Door de accijnsmaatregel van l minister Kok van Financiën is de benzineverkoop van Shell in de grensstreek met België wel met gemiddeld 15 procent inge zakt (op sommige verkooppun- ten zelfs met 30 procent), maar aan de andere kant van de grens hebben de Shell-pompen waar schijnlijk een grotere omzet be- haald. In ieder geval beaamt president-directeur ir. P. van Duursen van Shell Nederland dat het 'kwartje van Kok' als mi-' lieumaatregel niet of nauwelijks heeft gewerkt. De Shell-top sprak zich gisteren hij de presentatie van de finan ciële jaarcijfers opnieuw onom wonden uit tegen de omstreden plannen voor een energieheffing om het gebruik van energie te ug te dringen. Nederland kan volgens topman ir L.C. van Wa- chem hierin „zeker niet op de so lotoer" gaan. zie ook pagina 7 Advertentie Zaterdag 22 febr. 3ekend van elk zomerseizoen Entree gratis. Open van: 21.00-05.00 uur. operatie kon niet voorkomen dat er voor de vierde achtereen volgende dag Katjoesja-raket- ten terechtkwamen in het noor den van Israël. De Israëlische eenheid was don derdagavond nog steeds bezig met het opsporen van lanceerin- richtingen en wat werd genoemd 'het opruimen van nesten terro risten'. Volgens berichten uit Li banon zijn vele honderden shi- 'ietische strijders op weg naar het zuiden, om Hezbollah te hel pen bij het verzet tegen de Israë liërs. Het zou niet alleen gaan om aanhangers van Hezbollah uit Bayrut en de Beka'avallei. maar ook om leden van de shi'ie- tische Amal-beweging. Dat Bart Veldkamp zet zijn tanden in de gouden plak, die hij op de 10.000 meter verdiende. foto ANP ALBERTVILLE - Op de valreep greep de Nederlandse schaats ploeg toch nog een hoofdprijs. Bart Veldkamp zag en greep zijn kans op de 10.000 meter. De Hagenaar, die na zijn belangrijkste concurrenten Koss en Karlstad startte, wist al na twee ronden dat het wel snor zat. Het gevoel dat hij had en de tijden die op. het scorebord verschenen, hadden Bart Veldkamp gesterkt in de overtuiging dat het voor hem een gouden dag was. Veldkamp: „Ik wist na twee rondjes dat het er in zat. Ik dacht: Als ik het nu laat zitten, dan ben ik echt een oen. Ik zat vier, vijf seconden onder het schema. Toen wist ik dat ik het makkelijk zou kunnen volhouden." De 24-jarige Hagenaar werd de eerste Nederlandse Olympische schaatskampioen sinds Piet Kleine. Die won zestien jaar geleden in Innsbruck de tien kilometer. De schaatsgeneraties daarna faalden. Veldkamp counterde gisteren in Albertville wel perfect in 14.12,12. Daarmee eindigde hij voor hetNoorse tandem Koss (zil ver) - Karlstad (brons). zie ook pagina 23 De Klerk legt lot in handen van de kiezers van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse president F.W. de Klerk zal zo. spoedig mogelijk, waarschijnlijk eind maart, een referendum onder de blanke kiezers houden om de steun voor zijn hervormingsbeleid te peilen. Wanneer de kiezers zijn hervormingen verwerpen, zul len hij en zijn regering aftreden en nieuwe verkiezingen voor het blanke parlement uitschrij ven. Het ANC verwerpt het refe rendum als racistisch. Begin volgende week zal de vraag die aan de kiezers wordt voorgelegd bekend worden ge maakt. Alle partijen, inclusief de Konservatieve Partij, mogen suggesties inleveren voor de for mulering van deze vraag, aldus de president. Het ANC verwierp donderdag avond De Klerks voorstel als 'ra cistisch'. „Het geeft de blanken een veto over de toekomst van ons land", aldus de grootste zwarte oppositiebeweging in een verklaring. De Klerk deed zijn verrassende aankondiging donderdag in het parlement in Kaapstad, een dag na de verpletterende nederlaag van zijn Nationale Partij (NP) tij dens een tussentijdse verkiezing in Potchefstroom in de provincie Transvaal. De NP verloor daar bij haar zetel aan de extreem rechtse Konservatieve Partij (KP). De president zei dat hij had be sloten tot een referendum om voor eens en altijd de vraag te beantwoorden wie de blanke kiezers vertegenwoordigt: De NP of de KP. Tevens wil hij een einde maken aan de discussie of hij nu wel of geen mandaat heeft om met de zwarte oppositiebe weging ANC te onderhandelen over de deling van de macht. De Klerk. De leider van de Konservatie- ven, Andries Treurnicht, had woensdagavond na de zege van de KP verklaard dat de bood schap duidelijk was: zijn partij vertegenwoordigt nu de meer derheid van de blanke kiezers. Ook zouden zij de onderhande lingen tussen de regering en het ANC hebben afgewezen, aldus Treurnicht. Hij eiste daarom nieuwe verkiezingen voor het blanke parlement. De secretaris-generaal van de NP, Stoffel van der Merwe, be streed dat zijn partij zich in stilte had voorbereid op het referen dum. „We beginnen vanuit de zelfde positie als de andere par tijen. Maar we zullen winnen; er is geen andere weg". De Klerks voorstel kreeg don derdag de steun van de liberale Democratische Partij (DP), ter wijl Treurnicht verklaarde dat zijn KP klaar was voor deze uit- Tom Langley, een vooraan staand KP-parlementarier be schreef de manoeuvre van De Klerk als paniekvoetbal. Maar DP-lid Dennis Worrel noemde het een sluwe zet. LONDON (RTR) - De Britse minister van buitenland se zaken Hurd heeft gisteren verklaard dat de anti- Irak coalitie 'niet passief zal toekijken' als president Saddam Husayn doorgaat met het onderdrukken van de bevolking en het ontduiken van VN-resoluties. Hij hield een toespraak tot de Brits-Egyptische Vereni ging in Londen. Het dreigement van Hurd volgde op het verslag dat Max van der Stoel, rapporteur voor de mensenrech ten, donderdag overhandigde aan de Mensenrechten commissie van de VN in Genève over zijn bezoek aan Irak. Dat land wordt beschuldigd van de ernstigste schendingen van de mensenrechten sinds nazi-Duits- land. Van der Stoel stelt voor zo snel mogelijk waarnemers te sturen maar heeft weinig hoop dat Husayn daarmee zal instemmen. Daarom moet de Veiligheidsraad actie ondernemen om het bloedvergieten te stoppen, zo vond de oud-minister van buitenlandse zaken. Van der Stoel is vorig jaar tot hoofd van de speciale VN-missie benoemd die in januari Irak bezocht. Hij werd er geconfronteerd met honderden mensen die hem de gevolgen van marteling, „soms in de ernstigste vormen", lieten zien. „Het aantal slachtoffers loopt in de honderdduizenden, als het er niet meer zijn", zei hij De schendingen van de mensenrechten zijn zo ernstig en zo massaal dat sinds de Tweede Wereldoorlog nau welijks een soortgelijke situatie kan worden gevon den. Van der Stoel beschuldigt Irak van systemati sche schendingen van de rechten van honderdduizen den, misschien wel miljoenen burgers. Behalve marte ling registreerde hij massa-executies en omstreden ar restaties. Met name de Kurden lopen nog steeds grote risico's. Van der Stoel acht president Saddam Husayn en een kleine groep functionarissen verantwoordelijk voor de terreur. Tijdens een persconferentie zei hij dat „de structuur van de staat zodanig is dat alle macht bij de Revolutionaire Commando Raad ligt en die wordt op zijn beurt volledig overheerst door Saddam Husayn." Van der Stoel vertelde hoe hij een „eindeloze stroom mensen" ontving, „die me vertelden over de verdwij ning van hun broer, vader, zuster en vrienden." Amal zich in de strijd zal men gen, lijkt evenwel niet waar schijnlijk. De beweging is meer politiek dan militair georiën teerd, zeker nadat ze vorig jaar haar wapens heeft moeten inle veren. De Israëlische premier Shamir omschreef de situatie in Zuid-Li- banon donderdag als „ernstig, maar niet heel ernstig". Hij be loofde dat de strijd snel zal eindi gen, maar wilde geen tijdslimiet noemen. De vijandelijkheden braken zondag uit, nadat bij een aanval van de Israëlische lucht macht de secretaris-generaal van Hezbollah, sjeik Abas Mus- sawi. was gedood. Op de vlucht Tienduizenden inwoners van Zuid-Libanon zijn de afgelopen dagen naai' het noorden ge vlucht. Israël heeft steeds ge zegd dat het de bevolking van de dorpen ten noorden van de 'vei ligheidszone' geen rust zal gun nen als de bewoners van Noord- Israël niet rustig kunnen slapen. Maar de Libanese dorpelingen kunnen weinig doen tegen de ra ketaanvallen van Hezbollah. Le den van de pro-Iraanse militie rijden meestal 's nachts vracht wagens met lanceerinrichtingen zo ver mogelijk naar het zuiden, lanceren een salvo raketten en trekken zich daarna snel terug. De laatste dagen doen ze dat ook op klaarlichte dag. Sinds het begin van de vijande lijkheden zijn ongeveer honderd Katjoesja-raketten afgeschoten in de richting van Israel en daar van zijn er ongeveer 35 op Israë lisch grondgebied terecht geko men. De rest explodeerde in de veiligheidszone. Een Katjoesja is een lichte raket met een zeer slot zie pagina 3 kolom 7 DEN HAAG (GPD) - Het over grote deel van de werkende be volking (83 procent) in Neder land is voor handhaving van de vut. Dit blijkt uit een enquete van het bureau Inter/View, in opdracht van RTL4. Van de on dervraagden was 11,3 procent van mening dat de vut-regeling niet langer in de cao's gehand haafd moet worden, 5,5 procent had geen mening, zo blijkt uit de enquete die gisteren bekend is gemaakt. Van de ondervraag den die vinden dat de vut moet worden behouden, is 74,6 pro cent ook bereid daarvoor loon in te leveren, 20,3 procent wil dat niet. DEN HAAG (ANP) - De inkom sten van justitie uit boetes en transacties blijven achter bij de verwachtingen. Het ministerie van justitie heeft de begroting voor het afgelopen jaar daarom met 23 miljoen gulden naar be neden bijgesteld. De tegenvaller is opmerkelijk, omdat justitie tot voor kort nog rekening hield met hogere in komsten dan de aanvankelijk geraamde 315 miljoen gulden. Boetes zijn verhoogd en het Openbaar Ministerie kondigde in september nog aan meer ernst te zullen gaan maken met de in ning van geldboetes. NUNSPEET (ANP) - De Indus triebond FNV wil de CAO-be- sprekingen bij Akzo (22.500 werknemers) op twee punten heropenen. De ombuiging van de collectieve VUT-regeling naar een individuele en de over eengekomen loonsverhoging moeten opnieuw ter sprake ko men. Akzo-onderhandelaar Van Es kan op korte termijn op een brief „met een min of meer ultimatief karakter" rekenen, waarin de bond vraagt om een nieuw ge sprek. Dat besloot donderdag de CAO-werkgroep Akzo tijdens een bijeenkomst in Nunspeet. Akzo voelt niets voor de onder handelingen te heropenen. „Het antwoord is nee. Ze moeten niet ineens paniekerig gaan doen", aldus Akzo-onderhandelaar A. van Es. De werkgeversonderhandelaar vindt de wens van de FNV-bond (en ook de CNV-bond) „uiterst merkwaardig". Johan Huizinga, de eerste Ne derlandse cultuurhistoricus, blijft bijna een halve eeuw na zijn overlijden de gemoederen bezig houden. In de pas versche nen brievenboeken presenteert hij zich als een verliefde weten schapper. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: wat van ver komt is mooi in de orkestwereld Rudy Kousbroek en het ver lies van Indië het boeken weekgeschenk smaakt naar meer vrolijke fantasie van Thomas Mann Lydia Rood maakt een sombere busreis bruisend Beckettfestival een moderne klassiek van Giuseppe di Lampedusa Krisztina de Chatel danst in getogen uit-agenda, exposi ties, filmwijzer. Jan Siemerink is doorgedrongen tot de kivartjinales van het tennis toernooi van Stuttgart. De Rijnsburger versloeg de Duitse favoriet Boris Becker: 6-3 6-4. Verder in de sportbijlage: Eindelijk Neder lands succes op de Spelen, voorbeschouwingen op het sportweekein de en de rubrieken. Kijk op pagina l met al het Olympisch nieuws Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisslngen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1