Meer huizen asielzoekers nodig Drukte bij politie zet verkeersacties op een laag pitje Statencommissie wil verdubbeling subsidie Iguana Betere teamgeest nodig in kliniek in Roemeense Cluj Hulster raadsleden niet gul voor opening van cultuurmaand Loodsensoos zwaar gehavend Iceland moet nog aantal woningen leveren voor opvang zeeuwse almanak Medisch Het Byzondere Meubel In Exklusief Design PZC zeeland van onze verslaggever HULST - Het is nog niet zeker of de opening van de Zeeuwse cul- tuurmand in september in Hulst zal worden gehouden. De meerderheid van de gemeente raad vindt het wel aardig als de opening in de Reynaertstad wordt gehouden, maar wil daar niet te veel geld voor uittrek ken. Vijftien mille voor een 'bobo-fes tival' zoals F. de Vries van Groot Hulst het donderdag tijdens de vergadering van de commissie financiën noemde, lijkt de mees ten overdreven. Voor de ope ningsfestiviteiten van de cul tuurmaand is 35.000 gulden be groot. De provincie neemt daar van twintig mille voor haar reke ning. De overige 15.000 gulden moet door de gemeente Hulst worden opgebracht. W. de Brou wer (Gemeenschappelijke Be langen) vond dat de andere Zeeuwse gmeenten ook wel wat kunnen bijdragen voor een pro vinciale cultuurmaand. Wethou der P. Weemaes meldde echter dat dat niet gebruikelijk is. Promotie B en w leggen de nadruk op de promotionele waarde van het openingsfestijn. De raadsleden geloven daar nog niet erg in. A. van Wees-Hegger (PvdA): „Ik ge loof dat de opening drie jaar ge leden in Terneuzen was. Er is toch geen hond die dat nog weet. De PvdA wil niet meer dan 5000 gulden voor de opening uittrek ken en dat is voor ons het abso lute maximum." Ook de verte genwoordigers van de andere aanwezige partijen (CDA. Groot Hulst en Gemeenschappelijke Belangen) voelden er weinig voor om vijftien mille uit de kas te halen, terwijl de gemeente aan de andere kant bezuinigt op veel meer noodzakelijk geachte zaken. Volgens De Vries is het ope ningsfeest voor een groot gedeel te 'toch een wat elitair festijn waar weinig Hulstenaren bij be trokken worden'. Net als enkele andere raadsleden achtte hij het diner voor honderd speciale ge nodigden wat te overvloedig en overdreven. H. Vercauteren (CDA) voegde daar aan toe dat de 'meeste genodigden wel door sponsors zullen worden be taald'. Wethouder Weemaes kreeg dus het advies mee om te proberen van sponsors wat meer geld af te troggelen. In de raads vergadering van donderdag 27 februari zal duidelijk worden of b en w nog met een voor de raad aanvaardbaar voorstel op de proppen komen. Verkoopster bedreigd bij overval op platenzaak van onze verslaggever MIDDELBURG - Een overval ler heeft donderdagavond de verkoopster van een platenzaak aan de Lange Delft in Middel burg gedwongen de inhoud van de kassa af te geven. De man kwam rond 18.10 uur de zaak binnen en bedreigde even later de verkoopster met een mes. Na dat ze het geld uit de kassa - en kele honderden guldens - had overhandigd, verdween de overvaller. Het signalement van de man luidt: leeftijd tussen de 20 en 25 jaar, lengte plusminus 1.80 me ter, slank postuur en donker bruin steil lang haar tot in de nek. Hij was gekleed in een blau we spijkerbroek, dito spijker jack en droeg witte sportschoe nen. De gemeentepolitie in Middel burg verzoekt eventuele getui gen contact op te nemen. Ze is vooral geïnteresseerd in de klant die de winkel verliet op het moment dat de overvaller bin nenkwam. HH van onze verslaggever SAS VAN GENT/AXEL - De werkgroep '-25 procent' in Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft haar activiteiten op een laag pitje gedraaid. De rijkspo- litiegroep van de streek ziet geen kans haar diensten aan te bieden voor preventieve acties van de groep. „Alle extra's gaan er van af', zegt postcomman- dant P. de Groene, coördinator verkeer, over de mogelijkheden van de politie. De reorganisatie waarmee de politie bezig is. vergt zoveel van de aandacht, dat er geen mensen vrijgemaakt kunnen worden voor verkeersacties. Agenten zijn druk doende met vergade ringen en cursussen, zodat er volgens De Groene geen tijd meer overblijft om medewerking te verlenen aan de acties van de werkgroep. Alhoewel het ver keer één van de prioriteiten van de politie is, gaan de andere acti viteiten toch voor. „Met name de criminaliteitsbestrijding vergt erg veel tijd", aldus De Groene. „Gelukkig zijn wij hier gevrij waard gebleven van een groot aantal verkeersongelukken. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen lig gen de zaken veel gevoeliger." Daar werkt de politie intensief mee aan de activiteiten van de werkgroep, mede omdat de ver- keerveiligheid er zeer in de be langstelling staat door het grote aantal dodelijke slachtoffers dit jaar. In 1991 hield de werkgroep in Midden-Zeeuwsch-Vlaande- ren in samenwerking met de po litie zes acties: een caravankeu ring, de snelheidscampagne, aanwezigheid op de avond- markt in Sas van Gent, op de meikermismarkt in Koewacht en de autosalon in Axel en de 'we gaan weer naar school-actie'. De actie 'verkeersveilig het jaar uit' kon al geen doorgang vinden. Wel doorgaan zullen komend jaar de zogenaamde speer puntacties van de provincie. Op het programma staan een auto- gordel- en een snelheidscampag ne. Daarnaast werkt een aparte werkgroep van de politie in Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen aan een inventarisatie van de onvei lige knelpunten in het verkeer. De werkgroep '-25 procent' werd in 1987 ingesteld om het aantal dodelijke slachtoffers in het ver keer voor het jaar 2000 met 25 procent terug te brengen. De ge meenten konden bij aanmelding één gulden per inwoner ontvan gen. Daar bovenop verstrekt het ministerie premies als een deel nemer erin slaagt in een jaar het aantal slachtoffers met vijf pro cent te verminderen: vijfduizend gulden per dode minder. Omdat deelnemende gemeenten mini maal 20.000 inwoners moesten hebben, besloten Sas van Gent en Axel zich samen aan te mel den en één werkgroep te vor men. i li I n ii111111 ii TfTT Corientje is, als rechtgeaard, dochter van een arts, een zeer zorgzaam klein meisje. Heeft Omi een zere rug of been, haar kleindochter staat al klaar met een kus sen en een aai en de welge dane mededeling: 'Weer be ter!' Maar de kwaal waar Opa laatst last van kreeg, vraagt een intensievere behande ling dan zijn kleindochter geven kan, vertelde Corien tje's moeder haar. Opa moet er voor naar het ziekenhuis om een chirurgische ingreep te ondergaan. Corientje begreep het best. Aan iedereen die het horen wilde vertelde ze wat haar Opa te wachten staat. Daarbij bleek ze zo haar ei gen manier te hebben om de medische vocabulaire in het dagelijks leventje van kleine meisjes te passen. „Mijn opa moet een opape- ratie!" De verwoestingen aan het dak van de Vlissingse loodsensocieteit. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - De loodsen- sociëteit biedt een troostelo ze aanblik, een dag nadat een felle brand het dak in de as legde. Aan de buitenkant lijkt de schade relatief be perkt, al zijn het kapotte dak en de geblakerde dakspanten duidelijk te zien. Aan de bin nenkant van het gebouw is de omvang van de schade pas goed zichtbaar. De gangen druipen van het vocht, ver mengd met roet en vuil uit de plafonds. De naargeestigheid wordt versterkt door een doordringende brandlucht, die nog het best te vergelij ken is met de scherpe geur van een enorm open-haard vuur dat nasmeult. R. Koers, loods en bestuurslid van de vereniging, heeft de brand van het eerste moment van dichtbij meegemaakt. Hij was belast met het toezicht op de sloopwerkzaamheden van de uitkijkpost. Tijdens het doorbranden van de stalen constructie van de toren zet ten wegspringende vonken de zolderverdieping in lichter laaie. De bluspogingen van de slopers en van Koers hielpen niet. Het nablussen heeft tot mid dernacht geduurd. De brand weer begon daarnaast met het leegpompen van de kel ders van de sociëteit. Inmid dels kon het torentje naar be neden gehaald worden. Het ligt nu te wachten op trans port naar Scharendijke. De ei genaar van een buitensport centrum wil van de resten een klimtoren maken. Schade De brandschade is beperkt gebleven tot de zolder. Op sommige plaatsen komt, bij na een dag later, nog steeds rook tussen de planken van daan. De zoldervloer is zwaar aangetast. In de gangen staat nog ruim een centimeter wa ter. De muren druipen van het bluswater. „Gek genoeg zijn de bedden waarop de loodsen slapen nog helemaal droog", stelt Koers vast. De eerste verdieping en de be gane grond bieden een al even treurige aanblik. Overal ont staan scheuren in de muren, de kunststoffen plafondpla ten zijn bezweken, de mooie oude parketvloer in de bar be gint op te bollen en op sommi ge plekken lijkt de vloer al te gaan schimmelen. „Het is wel zonde van die prachtige vloer, maar die is nog vervangbaar", zegt Koers nuchter. „Geluk kig hebben we woensdag op tijd alle waardevolle archie ven en voorwerpen van de ver eniging kunnen redden." Bezittingen Tot laat in de nacht van woensdag op donderdag heb ben de loodsen, gewapend met zaklantaarns en laarzen, hun persoonlijke bezittingen uit het gebouw gehaald. De spullen zijn voorlopig onder gebracht bij de collega's van het Belgische loodswezen, een paar huizen verderop. Van daaruit zullen de komen de tijd ook alle werkzaamhe den verzorgd worden, zoals de briefings en de wachtdien sten. „Voordat het pand weer opgekalefaterd is, zijn we ze ker een half jaar verder", vreest Koers. De herbouw kan een langduri ge zaak worden. De schade aan het dak is ongeveer 600.000 gulden; de waterscha de is groot, maar minder groot dan gedacht. Vooral de pan den naast de sociëteit hebben betrekkelijk weinig te lijden gehad van de bluswerkzaam heden. De totale schade zal echter boven een miljoen gul den uitkomen. nonze Haagse redactrice BEN HAAG - De Zeeuwse ge meenten en verhuurders heb ben samen slechts 514 plaatsen Toor asielzoekers in reguliere woningen beschikbaar gesteld, lenrijl dat er 715 moeten zijn. Dit blijkt uit een overzicht dat ivelzijnsminister D'Ancona en staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) naar de Tweede Kamer hebben ge stuurd. De bewindslieden concluderen dat te weinig gemeenten vol doen aan hun verplichting wo ningen beschikbaar te stellen voor asielzoekers. D'Ancona en Heerma zullen de gemeenten en verhuurders die niet aan hun verplichtingen voldoen strenger aanspreken op hun verantwoor delijkheid. Geen kwade wil Volgens de regionale inspecteur van de volkshuisvesting de heer H. J. Hunnik hebben zes tot ze ven kleinere gemeenten in Zee- van onze verslaggever MIDDELBURG - Een meerder heid in het provinciaal bestuur van Zeeland is zéér onder de in druk geraakt van de Vlissingse reptielenzoo Iguana. Het kijkje achter de schermen dat het huis voor kruipend gedierte een aan- statenleden onlangs heeft geboden in het kader van het slreven een hogere provinciale subsidie in de wacht te slepen, heeft resultaat gehad. PvdA, CDA, D66, RPF/GPV en Groen Links vinden dat Iguana niet 100.000 gulden moet krijgen voor zijn uitbreidingsplan, maar het dubbele. Het bestuur van de reptielenzoo ervan uitgegaan dat de pro vincie evenveel subsidie zou ver strekken voor de verbetering van de huisvesting als de ge meente Vlissingen, namelijk )0 gulden. Het voornemen van het dagelijks bestuur van de provincie de bijdrage tot één ton te beperken, kwam bij Iguana dan ook hard aan. Vandaar de speciale rondleiding voor sta tenleden en het dringende be roep dat de voorzitter van het comité van aanbeveling, Vlissin- gens burgemeester J. van der Doef, donderdag in de staten commissie economische zaken kwam doen. Al die moeite heeft succes ge had. D. Eveleens (PvdA), G. Adan (CDA)en L. van Dijke (RPF/GPV) toonden zeer bevlo gen pleitbezorgers voor Iguana en zijn bewoners. Van dat en thousiasme wilde gedeputeerde G. de Vries-Hommes (PvdA, re creatie en toerisme) niets af doen, maar ze voelde er toch wei nig voor haai- toeristisch-recrea- tief ontwikkelingsfonds al te zeer uit te putten voor de reptie lenzoo. Verder dan 150.000 gul den wilde ze niet gaan. Daarop drong de meerderheid van de commissie er bij het dagelijks provinciebestuur op aan een ex tra bedrag van 50.000 gulden er gens anders vandaan te halen. Roompot Recreatie Familie Restaurant 22 februari dansen m.m.v. THE WIPE OUTS Februari maandmenu: Meloencocktail met witte port Groentebouillon met reepjes tomaat Entrecote met kruidenboter Flensje gevuld met kaneelijs 35,- p.p. (graag reserveren). Iedere zondag van 11.00 tot 14.00 uur brunch a 18,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel. 01107-4240. Advertentie land nog niet aan hun verplich ting voldaan. Hij schrijft dat overigens - nog - niet toe aan kwade wil. Hunnik wil voorlopig liever niet zeggen welke gemeen ten nog niet over de brug zijn ge komen. „Ze zijn er, denk ik. nog niet aan toe". Over Middelburg en Goes is nog discussie gaande. „Middelburg en Goes vinden dat ze met een asielzoekerscentrum al voldoende doen. Daar zijn we wat minder streng", aldus Hun nik. Hij hoopt op korte termijn resultaat te behalen bij een aan tal gemeenten. „Het is een kwes tie van constant de aandacht vragen." Wanneer die aanpak onvoldoen de oplevert, zal het Rijk nog dit jaar gemeenten en verhuurders dwingen tot medewerking. Dat kan door het vorderen van wo ningen op grond van de Rege ling Rijksvoorkeurwoningen. Op het ogenblik kunnen in zes duizend woningen 18.500 asiel zoekers worden gehuisvest. Dat is 1,2 per duizend inwoners. Het Rijk streeft naar een opvang van twee asielzoekers per duizend inwoners. Dat betekent dat er nog zo'n vierduizend woningen moeten bijkomen. Die doelstel ling wordt met het huidige be leid, dat is gebaseerd op vrijwil ligheid, niet gehaald. Meer woningen zijn nodig voor asielzoekers die worden ge doogd of die een voorlopige ver blijfsvergunning hebben gekre gen. Omdat daarvoor nu te wei nig woningen zijn, is er onvol doende doorstroming vanuit asielzoekerscentra. Zo zitten er nu zo'n vierduizend asielzoekers in noodopvangcentra. Slechts zestig van de 645 gemeenten in Nederland voldoen aan de norm van twee asielzoekers per dui zend inwoners, 55 gemeenten hebben geen enkele woning be schikbaar voor asielzoekers. van onze verslaggever VLISSINGEN - Een nieuw ge bouw, meer en betere appara tuur: het blijft hoog op het ver langlijstje staan van prof S. Sa lagean Vasile, sinds enkele maanden directeur van het aca demisch vrouwen- en kinderzie kenhuis Stanca in het Roemeen se Cluj. Maar, zo benadrukte hij donderdag op de laatste dag van een werkbezoek aan het Hissings ziekenhuis, er zal in zijn kliniek ook een betere teamgeest gesmeed moeten worden, wil de kwaliteit van het werk verbeteren. Prof Salagean was enige tijd vi ce-prefect van de regio Cluj, een functie die hij nu heeft ingeruild voor het directeurschap van de Stanca-kliniek. Hij stond er gis teren op de Zeeuwse bevolking nog eens te bedanken voor de 1,6 miljoen gulden aan medische apparatuur en andere hulpgoe deren die, op initiatief van de Stichting PZC Helpt, voor zijn ziekenhuis werden ingezameld. Nazorg Het was voor het eerst dat een directeur van het ziekenhuis in Cluj deze provincie bezocht. Hij was in gezelschap van de gynae coloog Alexandru Traïla, die find januari 1990 al hier was om de Zeeuwse hulpactie te onder steunen. De twee assisteerden de afgelopen dagen in het Vlis singse ziekenhuis, onder meer bij operaties, en brachten ook enkele dagen door in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Daar maakten ze kennis met 'de top van de techniek' en deden in drukken op die te pas kunnen komen bij het verbeteren van de zieknhuis-organisatie in Cluj. Het werkbezoek was onderdeel van de nazorgactiviteiten, die in het kader van de Zeeuwse hulpactie worden ontplooid. Prof Salagean wil dat de specia listen in zijn ziekenhuis beter met elkaar en met het verple gend personeel gaan samenwer ken. „Ik zal", zei hij, „er alles aan doen om dat te bevorderen." Geen gemakkelijke klus, want de artsen in Roemenië zijn ge wend zich zeer solistisch te ge dragen. Hij vindt het verder erg belangrijk dat zijn personeel de kans krijgt in het buitenland kennis en ervaring op te doen. Salagean hoopt dan ook dat de 'uitwisseling' met het Vlissings ziekenhuis nog een tijdlang kan worden voortgezet. Volgens Sa lagean is het vooral van belang dat het verplegend personeel van zijn ziekenhuis de kans krijgt zich wat meer te speciali seren. Horizon In dat verband sprak hij zijn waardering uit voor het Terneu- zens ziekenhuis, waar momen teel twee van 'zijn' verpleegsters werken. Ze zijn er een half jaar lang om 'hun horizon te verbre den'. „Belangrijk voor de bevor dering van een nieuwe leef-stijl in Roemenië." De twee Roeme nen voelden zich beter thuis in het Vlissings, dan in het Utrechts ziekenhuis. Traila: „Dat gebouw in Utrecht is net een grote stad. Overal high-tech, alles gecomputeriseerd. Mooi, maar onpersoonlijk. De zieke is er een nummer. In Vlissingen heerst een veel menselijker sfeer. Er er wordt veel harder ge werkt." In het Vlissings ziekenhuis trad de gynaecoloog M. Dijkhoorn, die eind vorig jaar een weekje in Cluj was om z'n collega's daar met de laparoscoop te leren om gaan, als gastheer op. Hij regel de ook het bezoek aan Utrecht. De twee Roemenen vertrekken vrijdagochtend (vandaag). Ze nemen een speciale camera mee die bij het werken met de laparo scoop kan worden gebruikt voor onderwijs-doeleinden. Het in strument, dat door de fabrikant werd gebruikt als showmodel, kon voor zo'n 5.000 gulden (een derde van de nieuwwaarde-prijs) op de kop worden getikt. Over enige tijd zal nog meer aanvul lende apparatuur voor de lapa roscoop naar Cluj worden ge stuurd. Er wacht ook nog voor een kleine 10.000 gulden aan hechtmateriaal op transport. j^aecoloog Alexandru Trala (1) en directeur prof. S. Salagean Vasile, directeur van de kliniek in Cluj net Vlissingse ziekenhuis. f°to *-ex Meester Een sofa, die vanuit iedere gezichtshoek z'n krachtige design behoud. Of de bekleding nu een decente donkere stof is of fijn wit ieder. De lage rugkussens kunnen simpelweg worden omgezet in hoge rugkussens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15