Bouwplan in Oosterland in trek Brandweer Bruinisse wil nieuw blusvoertuig Raadslid roept op bezwaar te maken Aanstellen van stadswachten Sluis is te voorbarig Dreigend conflict Basco en bewonen is uit de wereld streek Volgende week begin tweede fase Leeuwenburg Extra vergaderingen over schaalvergroting in het basisonderwijs V ergunningparkeren Vlissingse binnenstad in april van kracht DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 van onze verslaggeefster OOSTERLAND - De huizen bouw in plan Leeuwenburg in Oosterland loopt als een trein. Eerder dan verwacht, volgende week al, wordt nieuwe grond bouwrijp gemaakt voor nog eens twintig woningen. De 21 percelen in de zogenoemde eer ste fase van plan Leeuwenburg zijn grif van de hand gegaan. In augustus i390 is de gemeente Duiveland begonnen met de verkoop, en nu is alles verkocht. Er wordt druk gebouwd en een aantal huizen is klaar. In totaal komen er tien vrijstaande koop huizen, drie premie A-wonin- gen en vier keer twee onder een kap. In het nieuwe gebied, dat is gele gen naast de eerste fase richting Rijksweg N59. is plaats voor ma ximaal twintig woningen. Wat voor soort, huizen er komen is af hankelijk van de wensen van de kopers. Bij de gemeente hebben zich reeds zes belangstellenden ge meld. De kopers en mogelijke kopers zijn volgens hoofd alge mene zaken J. van der Laan vooral mensen uit het 2284 inwo ners tellende Oosterland of na bije omgeving. De grote invasie van 'Rotterdammers', die ook het Duivelandse dorp heeft ge kend. is kennelijk voorbij. Er meldt zich nu en dan nog een randstedeling, maar het gaat he- dentendage veelal om bejaarden die dichter bij hun kinderen wil len wonen. De gemeente is. onomwonden blij met de bouwgrond in plan Leeuwenburg. Temeer daar zij die niet zonder slag of stoot voor huizenbouw mocht bestemmen De provincie was tegen, omdat zij vond dat het nieuwbouwwijk- je te ver buiten het centrum zou komen te liggen. Het provincie bestuur wilde dat Oosterland juist aan de andere kant zou uit breiden. De Raad van State evenwel heeft de gemeente in het gelijk gesteld. Naar die andere kant, de omge ving van de Molenweg, wordt on dertussen wel gekeken. Want nu het ernaar uitziet dat het plan Leeuwenburg op termijn vol zit, moet gezocht worden naar nieu we bouwgrond. Het vast te stel len ruimtelijk beleid moet. uit sluitsel geven over de meest wenselijke locatie, en die achter de Molenweg komt waarschijn lijk zeker in aanmerking. Ook in Nieuwerkerk overigens is de sinds vorig jaar met 60 inwoners gegroeide gemeente Duiveland op zoek naar nieuw bouwterrein, nu het. plan Loensweg nagenoeg is volgebouwd. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Middel burgse college van b en vv houdt de vaart erin als het om de schaalvergroting in het open baar basisonderwijs gaat. Om dat de inspraaktermijn is ver lengd lot 23 maart, dreigde de besluitvorming in de knel te ko men. Op verzoek van wethou der S. Smitskamp is daar een mouw aangepast. De leden van de gemeenteraad moeten overuren gaan maken. Het co1' ^ge van b en w heeft woensdag besloten een extra raadscommissie maatschappe lijke zaken uit te schrijven en een extra raadsvergadering. Dè raadscommissie vergadert woensdag 15 april en de gemeen- üh§? teraad maandag 27 april. Beide vergaderingen beginnen om acht uur 's avonds. Wethouder Smitskamp heeft zo veel haast met de schaalvergro ting in het basisonderwijs, om dat basisschool De Sanden- burch anders eind dit jaar moet sluiten. Die school heeft te wei nig leerlingen, maar kan, als de fusieplannen snel tot stand ko men. nog één jaar dispensatie krijgen van gedeputeerde sta ten. Smitskamp kiest liever voor een snelle totstandkoming van de fusieplannen dan voor een ge dwongen sluiting van een school, omdat, bij de fusieplan nen wél iedereen kan meepraten over de beste oplossing maar er bij een gedwongen sluiting geen inspraak meer mogelijk is van onze verslagge-ver VLISSINGEN - Het vergun- ningparkeren voor bewoners van de Vlissingse binnenstad wordt tussen 1 en 15 april inge voerd. Dat gebeurt niet in het hele centrum, maar in eerste in stantie alleen in die woongebie den waar de grootste proble men ontstaan. De rest volgt in fasen. Wethouder T. R. K. Meij- ers deed woensdagavond die toezeggingen in de raadscom missie verkeer. Zwaar geschut moest in stelling worden gebracht om Meijers zover te krijgen. Hij toonde zich wel bereid het vergun ningver- parkeren 'zo snel mogelijk' in te voeren, maar weigerde zich op een datum te laten vastpinnen. Dat was op zich al een handrei king' aan bewoners van het een- Expositie belicht historie atlassen van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek houdt van 18 fe bruari tot en met 4 april een ten toonstelling over de geschiede nis van atlassen. Ter gelegen heid van de opening van de ex positie houden prof dr ir C. Koe man en schrijver Willem van Toorn dinsdag 18 februari twee lezingen in de Zeeuwse biblio theek. Koeman gaat in op de ge schiedenis van de schoolatlas sen, in het bijzonder de atlassen die gebruikt zijn in het Neder landse onderwijs, Willem van Toorn vertelt over het belang dat kaarten en atlassen spelen bij het ontstaan van zijn werk. Op de expositie zijn ongeveer honderd atlassen te zien die van 1830 tot tot 1960 vervaardigd zijn. De selectie is gemaakt rond het thema 'grenzen'. De ten toongestelde kaarten en atlas sen geven inbzicht, in de manier waarop vroegere kartografen te werk gingen. Politieke motieven blijken in sommige gevallen een heel andere verdeling in gebie den op de kaart te geven dan in de feitelijke situatie het geval was. Op andere kaarten staan wegen en dammen die er nooit gekomen zijn. De expositie heeft ook een edu catief aspect, Op panelen staat bijvoorbeeld aangegeven hoe het kadaster werkt en hoe op ba sis van metingen kaarten wor den gemaakt, Daarnaast is er een brochure beschikbaar met didactische aanwijzingen voor de docent. De bouwgrond in de eerste fase van plan Leeuwenburg is grif van de hand gegaan en e irdt volop gebouwd. foto PieterHonhoff Tegen autostop Van Beierenweg van onze verslaggever VLISSINGEN - „Dien bezwaar schriften in tegen de autostop in de Jacoba van Beierenweg." CDA-fractievoorzitter D. Vos deed woensdagavond die opval lende oproep in de Vlissingse raadscommissie verkeer. Hij verklaarde zich lel tegenstan der van de voorgenomen autos top in de Jacoba van Beieren weg, omdat het verkeer van West-Souburg naar Koudeker- ke dan een andere sluiproute gaat nemen. Het Vlissingse college van b en w wil de autostop in de Jacoba van Beierenweg, omdat het vele au toverkeer gevaar oplevert voor fietsers. De gemeenteraad heeft dat plan in het verleden goedge keurd. maar de provincie maak te bezwaar tegen de plaats van de autostop. Vandaar dat het weer in de inspraak is gebracht. Tot het einde van deze maand kunnen bezwaren tegen de ver keersmaatregel worden inge diend. via de provincie gericht aan de Kroon. Vos vond dat veel mensen maar in de pen moeten klimmen. De praktijk heeft volgens hem vol doende duidelijk gemaakt dat een autostop in de Jacoba van Beierenweg tot zes keer zoveel autoverkeer in de Bergweg leidt. De Bergweg maakt onderdeel uit van de alternatieve sluiprou te van West-Souburg naar Kou- dekerke. En juist over die Berg weg rijden dagelijks meer dan zeshonderd schoolgaande kin deren. stelde Vos. Het probleem wordt naar zijn oordeel niet ver holpen. maar verergerd. Wethouder T. R. K. Meijers van verkeer bestreed dat en met hem alle raadsleden van andere par tijen dan het CDA. De verkeers telling van de provincie waaruit Vos zijn gegevens putte, is ge houden toen de Gerbrandy- trum, maai- de aanwezige bewo ners én raadsleden wilden meer. Voorzitter H. M. van Gelder van het wijkcomité Binnenstad drong aan op gelijktijdige invoe ring per 1 maart van het betaald parkeren voor bezoekers én het vergunnïngparkeren voor bewo ners. Het wijkcomité had in een paar dagen een kleine vierhon derd handtekeningen verza meld vóór dat standpunt. Van Gelder overhandigde de stapel formulieren aan wethouder Meijers. „Eén maart kan in elk geval niet", reageerde Meijers en hij legde nogeens nadrukkelijk uit waarom het college van b en w een rustpauze wil inbouwen. Eerst alle effecten van het be taald parkeren goed in kaart brengen en daarna zorgvuldig parkeervergunningen uitgeven, als een meerderheid van bewo ners dat wil. En toen kwam zijn concessie: niet zoals eerst is voorgesteld een onderzoek van zes maanden, maar 'zo snel als mogelijk'. Geen genoegen Niet één raadslid nam daar ge noegen mee. Zij wilden een in voeringsdatum van Meijers ho ren. De wethouder probeerde het met de formulering 'wellicht 1 april, maar het moet organisa torisch dan wel te regelen zijn' Hij zei ook enkele keren 'wij doen ons best'. De raadsleden en de aanwezige bewoners bleven doordrukken. „Ik zeg wellicht 1 april, wat wilt u nog meer riep Meijers uit. Het hielp niet en toen kwam, onder zware druk. de belofte waarom iedereen had gevraagd: tussen 1 en 15 april in die gebieden waar zich de groot ste knelpunten voordoen. De raadscommissie accepteerde dat en keurde tegelijk goed dat het betaald parkeren voor be zoekers kan worden uitgebreid. Het plein aan de Schutterij straat in de binnenstad en het Stadhuisplein komen erbij. W. Meijer (PvdA) drong erop aan dat ook serieus wordt gekeken naar de boulevards. Hij vreest dat langparkeerders daar hun heil gaan zoeken Wijkcomité-voorzitter Van Gel der toonde zich na afloop ver heugd over het behaalde resul taat:, „Wij hebben niet voor niets gestreden." Toch was hij nog niet helemaal gerustgesteld. De uitvoering komt eraan. Het wijk comité wil ook dan de vinger aan de pols houden. Van Gelder dacht aan de vorming van een speciale werkgroep die zich sa men met de gemeente gaat bui gen over de invoering van het vergunningparkeren. Burgemeester A. Vogelaar reikte op de jaarvergadering van de Bruse brandweer Pieter Ilaeck en Peter Hanse (met bril) hun diploma's uit. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BRUINISSE - De vrijwillige brandweer van Bruinisse ver langt een nieuwe bluswagen. En ais het even kan ook een nieuwe kazerne. De aanwezig heid van burgemeester A. Voge laar op de jaarvergadering woensdag in Bruinisse werd met beide handen aangegrepen om deze wensen nog eens na drukkelijk voor hel voetlicht te brengen. De bijeenkomst begon met een plechtige handeling: de burgemeester reikte Pieter Ilaeck en Peter Hanse hun brandweerdiploma's uit. Peter Hanse kreeg het diploma brandwacht, waarbij hij voor het module 'pompen algemeen' een uitzonderlijk hoog cijfer in de wacht sleepte, namelijk een tien. Pieter Haeck scoorde voor het zogeheten module 'repressie' van het diploma hoofdbrand wacht. Vogelaar stelde tevreden vast dat er nog steeds voldoende animo is voor de vrijwillige brandweer. Mede dankzij een florerende jeugdbrandweer, een kweekvijver voor de toekomst, vond hij de perspectieven zeer hoopgevend. Gepikeerd Met de kwaliteit;, van het korps zit het wel goed. Daar was ieder een het over eens. Maar de vijf tien jaar oude brandweerwagen is afgeschreven. De gemeente overweegt echter het voertuig een, flinke beurt te geven, zodat het weer een aantal jaartjes mee kan. Voorzitter J. M. Steketee toonde zich hierover zeer gepi keerd. Volgens hem betekent afge schreven afgeschreven. Dat wil zeggen, meende hij. dat het geld voor een nieuw exemplaar klaar moet liggen. Of, vroeg hij zich af. hebben de ambtenaren op het gemeentehuis hun werk soms niet goed gedaan. Vogelaar reageerde dat wat boekhoudkundig is afgeschre ven, technisch nog niet op hoeft te zijn. En inderdaad, bij inspec tie bleek dat de wagen in goede staat verkeert, hoewel diverse onderdelen aan revisie toe zijn, kosten mogelijk vijftig mille. Daarna zou de brandweerauto weer minimaal enkele jaren, mee kunnen. Hij onderstreepte dat de gemeente zorgvuldig met de beperkte financiën moet om gaan. Steketee vond. gezien de kosten van revisie, de term ver sleten zo langzamerhand wel op zijn plaats De burgemeester dacht overigens dat over de prijs van de werkzaamheden nog wel valt te onderhandelen. Uit opmerkingen van diverse aanwezigen kwam naar voren dat de vrees bestaat, dat een be slissing over nieuwkoop ovei pakweg vijfjaar wel eens minder gunstig voor het korps kan uit pakken, omdat de gemeente dan wellicht is opgeheven. „Dan be slissen anderen over ons." De Bruse brandweerlieden willen in dat geval goed beslagen ten ijs komen, zodat zij in een eventue le nieuwe gemeente niet in de marge kunnen verdwijnen, Kazerne Liefst hebben ze dan ook een nieuwe kazerne, al vond ieder een' ook dat de huidige, aan de Molenstraat, nog best een tijdje mee kan. De krappe straat wordt echter steeds voller met auto's, die wel eens in de weg staan. Ook binnen kan het alle maal nog wat perfecter. Wensen zijn bij voorbeeld: een apart les lokaal en de mogelijkheid brandweerwagen en hulpverle ningsvoertuig naast elkaar te kunnen zetten, zodat ze tegelijk naar buiten kunnen rijden. De burgemeester had tot slot toch nog goed nieuws. Onlangs zijn de brandweervergoedingen bij alle korpsen op Schouwen- Duiveland opgetrokken tot de norm van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, Maar vo rige week had hij bovendien van Minister I, Dales van Binnen landse Zaken gehoord dat zij het ministerie van Financiën zou bewerken, om de voor de leden van de vrijwillige brandweer on aangename gevolgen van de be lastingherziening volgens Oort ongedaan te maken. „In dat ge val bent u dit jaar dus dubbel goed uit. ZIERIKZEE Groepscommandant Doosje: van onze verslaggever SLUIS/OOSTBURG - Groeps commandant G. Doosje van rijkspolitie West-Zeeuwsch Vlaanderen voelt voorlopig niets voor het eenzijdig aanstel len van stadswachten in Sluis. Volgens Doosje is het verstandi ger de discussie over het al dan niet introduceren van 'hulp agenten' in de Belfortstad mee te nemen in de opbouw van een regionaal (Zeeuws) politie korps, dat in april 1993 vorm moet krijgen. Doosje reageert daarmee op de roep vanuit de Sluisse gemeen teraad om meer bijstand in het hoogseizoen. Met name de VVD en D66 zijn voorstanders van een zogenoemde toeristenpolitie om de ergste (verkeers)drukte op te vangen. De liberalen en demo craten weten zich gesteund door het dagelijks gemeentebestuur. De West-Zeeuws-Vlaamse groepscommandant staat niet negatief tegenover het initiatief, maar geeft er vooralsnog de voorkeur aan de gang van zaken 'in een breder aspect te bezien'. „We moeten bekijken welke kwaliteit we daar op loslaten. Het is bijvoorbeeld best moge lijk dat we door de vorming van een regionaal politiekorps straks helemaal geen stads wachten meer nodig hebben. Mogelijk krijgen we volgend jaar de beschikking over hoger ge kwalificeerde politie-ambtena- ren en kunnen we meer mensen van achter de bureaus vandaan halen en de straat op sturen. Juist daarom denk ik dat het be ter is dat We tot een éénsluidend Zeeuws beleid komen mei trekking tot de stadswach aldus Doosje. Hij sluit ei niet uit dat voor gebieden1 de nood het hoogst is. aparl spraken kunnen worden maakt. „In Sluis is het ie dag hoogseizoen," weet Di rt ervaring. „Maar we rnc j%t eens goed alle voor- ei cle'n analyseren." Taakomschrijving Burgeveester M L Eve] neeit voorbereiding ov> fpSnCUS,iinmLrenl de SLadsW f zlJ" .oelsprieten al u stoken. Div..,0. dat het tte mensen te v„den v* post. Daarnaast* ft flq se burgemeeste^feen st wacht een nadruykeVvikf, L omschrijving zou gen. opdat conflictsiuiaw de reguliere politie woröfc\ meden. Everaers kondigde binnenkort rond de tafel tv len gaan zitten met Dc^( eventueel ook de plaaLy VVV. Ook burgemeester en w^ ders van Hulst onderzoek mogelijkheid tot het in; van stadswachten. In Zieï vroeg de PvdA-gemeenteiï fractie onlangs om de inv« van de 'hulptroepen' seriei bestuderen, ter aanvulling het tekort aan menskracht! Schouwse rijkspolitie. Het! Schouwen-Duiveland gaf week. net als de West-Zei Vlaamse collega's, te kt voorlopig eerst de regi korpsvorming te willen af ten. straat werd opgeknapt. De Ger- brandystraat is de doorgaande weg van Vlissingen naar Koude- kerke. Omdat de Gerbrandy- straat was opgebroken, ver klaarde Meijers, maakten onge woon veel automobilisten ge bruik van de Jacoba van Beie renweg. Vos trok dat in twijfel. Hij pleitte voor éénrichtingsverkeer in de Jacoba van Beierenweg. omdat het knelpunt dan niet naar de Bergweg wordt vei'legd. Andere raadsleden brachten daar tegen in dat automobilisten bij één richtingsverkeer vrij baan heb ben en harder gaan rijden. Dekbed vat vlam BURGH-HAAMSTEDE - Door dat een dekbed over een gevel kachel hing, is dinsdagmiddag brand ontstaan in de woning- van G. aan de Noordstraat in Haamstede. De brandweer had het vuur snel onder controle. Be halve het dekbed, zijn alleen nog een rolgordijn en wat kleding verbrand. Wel was er veel rook- en blusschade. Auto's botsen in Kerkwerve KERKWERVE - Bij een botsing op de kruising Heuvelsweg-Kak- kersweelweg in Kerkwerve zijn dinsdagmorgen twee personen auto's beschadigd. Automobilis te B. uit de gemeente Midden- schouwen reed de kruising op vanaf de Kakkersweelweg. Zij verleende daarbij geen voorrang aan automobilist S. uit Bergen op Zoom, die over de Heuvels- weg reed. Van de auto van S. werd de voorzijde flink bescha digd. Het voertuig van B. werd linksachter gedeukt. NIEUWERKERK Musical De leerlingen van groep 8 van openbare basis school De Dobbelsteen in Nieu werkerk voeren vrijdag 21 fe bruari de musical 'Visserslatijn' op. De jaarlijkse schoolavond in Ons Dorpshuis begint om 19.30 uur. SCHERPENISSE Plattelandsvrouwen - De afdeling Scherpenisse van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt dinsdag 18 februari een bijeenkomst in het Holland Huis in Scherpenisse. Mevrouw S. Kok uit Fijnaart houdt een lezing met dia's over het platteland van Maleisië. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Het centrum van Sluis: VVD en D66 zijn in het hoogseizoen vu zogenoemde toeristenpolitie om de ergste (verkeers)drukteop vangen. foto Oscar vanBs Muziekavond - Het comité Schouwen-Duiveland van de Stichting Reformatorische Hulpaktie Woord Daad houdt zaterdag 22 februari een muziek- en zangavond. De vocale en in strumentale ensembles van het Voetius-college in Goes verle nen muzikale medewerking aan de avond. Muziekleraar Jaap Coppoolse leidt beide ensembles. Kok van Luik heeft de coördinatie. Jan van Luik bespeelt het orgel. De heer Sprengelmeyer verzorgt de meditatie en de heer Dankers spreekt een appèlwoord. De op brengst van de collecte en van de verkoop van goederen is be stemd voor het project 'Zeeland helpt Burkina Faso'. De bijeen komst begint om 19.30 uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - De kou is uit de lucht. De Vlissingse woning bouwvereniging Basco en de bewonersgroep Van Reenen- straat en omgeving in Paau- wenburg hebben elkaar na een uitvoerig overleg op een groot aantal punten gevonden. De in zet van de discussie was de grondige opknapbeurt die 114 eengezinswoningen aan de Van Reenenstraat en omgeving staat te wachten. De meerderheid van de bewo ners is vóór uitvoering van het groot onderhoudsplan. Een be hoorlijk aantal heeft echter te gen gestemd. De vraag was niet meer of het project wordt uitge voerd, maar hoe. Woningbouw vereniging Basco is de bewoners een heel eipd tegemoet geko men. Adviesgroep p2o, die de be wonersgroep al ondersteunt, is geaccepteerd als adviseur. Per vijf tot zeven aan te pakken wo ningen zal bovendien apart overleg worden gepleegd. Zo kan 'maatwerk' worden gele verd. De tegenstemmers hikken voor al tegen de vloerisolatie aan. om dat dan vaste vloerbedekking eruit moet en ook de eigen vaste keukens. Mogelijk is er een tech nische oplossing om .vloerisola tie aan te brengen zonder de keukens te moeten afbreken. Die zal worden besproken op de eerste bouwvergadering, die eind deze maand plaatsvindt. De werkzaamheden beginnen tegen die tijd. Basco heeft in het verleden te kennen gegeven dat ze zonodig naar de kantonrechter zal stap pen om weigerachtige bewoners tot medewerking aan het groot onderhoudsplan te dwingen. De Botsing tijdens achteruitrijden ZIERIKZEE - Bij een botsing op het Jannewekken in Zierik- zee is dinsdagochtend flinke ma teriële schade ontstaan. Me vrouw D. uit Zierikzee reed met haar auto achteruit vanaf een uitrit het Jannewekken op, Daarbij gaf ze geen voorrang aan automobilist T. uit de gemeente Duiveland. Het voertuig van T. moest worden weggesleept. verwachting.is dat dat na heti ze week gevoerde overleg meer zal gebeuren. Valkenisse wil informatieborden voor gehuchten van onze verslaggever KOUDEKERKE - De gemefi Valkenisse wil de vier gehoj ten binnen de gemeente uili vergetelheid halen. Klein kenisse, Krommenhoeke, I dewijnskerke en Sint Jansk ke zijn op dit moment te herkl nen aan witte borden die aani voormalige grens van bouwde kom zijn geplast Over de geschiedenis van buurtschappen is nauweu iets bekend. Om de eigen bev) king en de toerist van dienst zijn, wil het college informati borden onder de plaalsnaa borden aanbrengen. Op de borden komt de denis van dè gehuchten te st De teksten zijn opgesteld de Heemkundige Kring Wals ren. De eerste versie van de te was in de ogen van het college' lang. Inmiddels is een nieu»j versie gemaakt. De recreaö commissie van de gemeen] heeft al ingestemd met de ptó nen. Maandag 17 februari isj beurt aan de recreatieraad, naast gemeenteraadsleden vfl tegenwoordigers van andsj groeperingen heeft. De verga® ring begint om 13.30 uur in® gemeentehuis. De borden geven heel in het kt aan wanneer de naam van def huchten het eerst wordt noemd. Krommenhoeke, Bö dewijnskerke en Sint Janskers zijn rooms-katholieke parocW geweest, die nogal wat te lij® hebben gehad van de Tachtig!] rige Oorlog (1568-1648). Bovej dien zijn de drie buurtschap!* ambachtsheerlijkheid. Valt nisse was de naam van een boe derij uit de zeventiende eeuw. Als de recreatieraad het P®; voor de educatieve borden go keurt, beslist de gemeenteras vermoedelijk in maart over plaatsing. De graveeratoeu» van de Werkplaatsen Walcnere maakt vervolgens de bor Als alles meezit kunnen zein geplaatst worden. De klus per buurtschap 3400 gulden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 36