IOC: milieuvriendelijker beleid De afwijking van Johan van de Heuvel Fransen bejubelen gouden plak Familiefeestje op rodelbaan 5 a a 'U* (2S2S20 0 Alberto Tomba wil door Katarina Witt geïnterviewd worden Eric Lindros idool in Canadees ijshockey Kirchner zuiver en snel op de biathlon sport In de toekomst meer gebruik maken van bestaande accommodaties 1ÜBS M Kronberger neemt optie op goud DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 2C van onze verslaggever Ton de Ruiter LA PLAGNE - Moei je voor twee weken Olympische Spelen elf honderd bomen kappen, tien duizenden kubieke meters be ton storten ci^meerdere bergen verbouwen? De vraag werd niet gesteld toen bet departement Savoie zich kandidaat stelde voor de Winterspelen van 1992. De vraag was ook nog niet actu eel toen bet Noorse Libellam mer |1994) en het Japanse Na- goya (1998) hun prestigieuze plannen presenteerden aan het IOC. Mooier, groter en specta culairder telden en niet het be schermde akelei-plantje, het met uitsterven bedreigde berg- geitje of de kastanjeboom. De kettingzaag heeft zijn vernie tigende werk in de Franse Alpen inmiddels gedaan. De prijs was hoog. maar is het misschien waard geweest. Het land. dat de winterspelen in de toekomst wil binnenhalen, moet niet pronken met nieuwe springschansen en een ultra-moderne bobbaan. Je bent spekkoper als de documen tatie richting Samaranch en zijn club meldt dat van bestaande accommodaties gebruikt ge maakt kan worden. Wilde je Olympische sport blij ven of worden dan was het aan tal landen dat bij de internatio nale organisatie aangesloten was van belang. Jarenlang een groot probleem voor bijvoor beeld de bobbers. De exoten uit Mexico. Taiwan. Nederlandse Antillen. Maagdeneilanden. Ja maica. Taipeh en Porto Rico sta ken de helpende hand toe. De aanmelding van San Marino kwam net de laat om nog aan de ze Spelen te kunnen meedoen. Nu het gevaar van te weinig le den bezworen is. wordt het Olympisch bobben en rodelen Es, s bedreigd door de ommezwaai van het IOC naar een milieu vriendelijk beleid. Samaranch moet. geschrokken zijn van de reacties op zijn rede tijdens het congres in Courchevel. Lovende woorden voor de organisatoren Killy en Barnier, terwijl toch op zijn minst een kritische kanteke ning richting organisatie op zijn plaats was geweest. Bouwen met de blinddoek voor. Sama ranch wijdde geen woord aan de nabij gelegen helling. 23 centi meter gezakt door de aanleg van twee nieuwe springschansen. Schaandaalpiste In La Roche, een gehucht enkele kilometers lager dan de toeris- tenfabriek La Plagne, konden de duizenden toeschouwers bij het rodelen voor tien franc een punt zakje gegrilde kastanjes kopen. Op de plaats waar driejaar terug nog 5500 kastanjebomen ston den gleed nu de Duitser Georg Hackl op zijn sleetje onbedreigd naar het Olympisch goud. Prin ses Anne. lid van het IOC, kwam persoonlijk bekijken hoe het in de toekomst niet moet. Wat ging er allemaal niet mis op de Olym pische schandaalpiste. De bouw begon voor een vergun ning afgegeven was. De schop werd in de grond gezet op de ver keerde plaats. De helling bleek het beton niet te kunnen dragen en de situering pal in de zon zorgde dat de koelinstallaties meer arbeid moeten verrichten, hetgeen meer energie kost en - nog belangrijker -meer ammo niak nodig maakt. Het gevaarlij ke goedje staat op de plaatselij ke lijst van verboden produkten. maar voor het Olympische pres- tige-project moet 50.000 liter van het gif door het tachtig kilome ter lange buizennet gepompt worden, De opening van de baan moest uitgesteld worden omdat het koelsysteem onvoldoende veilig was. De gevolgen voor de begroting waren fataal: geen 22 miljoen gulden maar 80 miljoen. 53.000 gulden per meter, voor een milieu-activist vier bomen per meter. In La Roche slapen de dorpsbe woners met het gasmasker on der het kussen, aldus de verha len. Te controleren valt het niet. de inwoners zijn schuw gewor den door alle publiciteit. Een spraakzame dorpeling" weet dat alleen het personeel van de baan over twee gasmaskers beschikt. Voor het feit dat de helft van de chalets en boerderijen te koop staat heeft hij een heel bijzonde re verklaring. Vroeger werd in de omgeving van La Plagne zilver gevonden. Het loont niet meer de moeite, vandaar dat nu de mensen wegtrekken. Houthakkers De FIBT en de FIL, de interna tionale bob- en rodelorganisa- ties. staan inmiddels buiten hun schuld wel met een been in het Olympische graf. Redden wat te redden valt. is het motto. Geza menlijk hebben ze een milieu commissie geformeerd. Bob voorzitter Klaus Kotter in de verdediging: ..Wij hebben deze plaats toch niet uitgezocht. De mensen zien ons ten onrechte als houthakkers, maar we hadden ook op een natuurbaan in de om geving naar beneden willen gaan." Zo onzeker de toekomst van het Olympisch bobben is. zo zeker is de toekomst van de baan in La Plagne. Het wordt een Olympi sche ruïne, zoals ze ook liggen in Grenoble (1964). Sapporro (1972). Lake Placid (1980) en Se- rajevo (1984). „Maar het kan wel goed gaan", verdedigt Han Min- jon de sport die hij wijftien jaar vol elan beoefent. „De baan in Calgary is rendabel geworden, de Canadezen zijn er dag en nacht bezig. In een bob naar be neden gaan op de Olympische baan is daar een attractie." Ook voor Minjon. door het NOC uitgesloten van deelname en nu bij de Spelen coach van'de Antil len („Ik voel me een stout kind dat niet mee mag op schoolreis je"). is het niet noodzakelijk dat de kampioenschappen op een kunstmatig ijskanaal gehouden worden. „In Sankt Moritz en Cervina liggen perfecte natuur- banen." Jokers FITB-voorzitter Kotter heeft al gemeld dat hij overal in de we reld aan de slag wil met zijn bob bers. als de sport maar Olym pisch blijft. Maar bij het IOC vra gen ze zich af of je al die moeite moet doen voor een sport, waar in Duitsland en Zwitserland de wereldtop vormen, tien landen serieus bezig zijn en de overige vijftien naties tot de jokers van de Spelen behoren. Bij ons ge liefde schaatsen ligt het niet an ders. maar die sport heeft op het bobben voor dat de aanleg van een kunstijsbaan alleen geld kost. En geld geen speelt geen doorslaggevende rol meer als een land de Olympische familie wil binnenhalen, bomen wel. LA PLAGNE (SID) - In huize Neuner te Innsbruck was het gisteren groot feest. Dochters Doris en Angelika vormden samen de aanlei ding. De Tiroler zusjes voch ten op de Olympische rodel baan in La Plagne een ware familiestrijd uit. Doris won goud, Angelika gleed slechts 73/1000ste seconde trager naar beneden en kreeg het zilver omgehan gen. Het geheim achter het dub bele succes ligt op een bouw vallig industrieterrein in Ma- trei. In een afgedankte fa briekshal werden de eerste vijftien meters van de piste in La Plagne nagebouwd. „Daar hebben de meisjes we ken lang hun starts kunnen oefenen", aldus de chef de mission van de Oostenrijkse ploeg. dr. Heinz Jungwirth die met alle successen dezer dagen een gelukkig man is. Susi Erdmann uit Duits land. in het gelukkige bezit van zowel de Europese- als de wereldtitel, kon door en kele mindere starts geen spelbreekster zijn. Het brons was voor haar het hoogst haalbare. Doris Neuner ui t Oostenrijk snelde gisteren naar goud op de bekritiseerde Olympische rodelbaan. Brabantse schaatskenner helpt CBS uit de brand ALBERTVILLE (GPD) - Johan van de Heuvel is schaatsgek. Al sinds '69. Die liefde gaat zover dat hij in de winter zijn werk zaamheden als boekhouder stopzet. „Dan verdien ik maar wat minder. Ja, mijn vrouw be schouwt het ook als een afwij king." Toernooiorganisatoren, televisie-commentatoren en journalisten maken niettemin dankbaar gebruik van zijn 'tic'. „Als iemand iets wil weten over schaatsen, koml-ie bij mij." In Albertville loopt de 46-jarige Brabander zelfs rond als 'chef research' van CBS. de Ameri kaanse televisiemaatschappij. Robert Dureville. de voorzitter van de Franse schaatsbond en door de olympische organisto ren om die reden belast met de gang van zaken rond het schaat senrijden in Albertville, had hem vorig jaar reeds uitgeno digd om in februari naar de Hau te Savoie te komen. Ze konden nog wel iemand gebruiken die „alles weet van tijden, records en andere gegevens over schaat sers". zo verklaart Van de Heu vel de invitatie. Toen hij zich daarom vorige week met twintig kilo archief materiaal in Albertville meldde, moest Dureville hem echter te leurstellen. Michel Barnier, voorzitter van COJO (het olym pisch organisatiecomité, red), achtte schaatsen te onbelang rijk om er ook maar een extra franc aan uit te geven. „En daar stond ik dan. Dinsdagavond, ik had geen slaapplaats geregeld. ik had geen toegangsbewijs voor de ijsbaan, ik dacht: 'Nondeju, ik kan weer naar huis'." Alle gegevens Gert Zimmermann. technisch gedelegeerde van de ISU en reeds enkele jaren bevriend met de Brabantse schaatsfreak, bood hem voor een nacht een slaapplaats aan op zijn hotelka mer. En Zimmermann tipte CBS. het Amerikaanse televisie station. De Yanks, toch al niet verlegen om een dollar (voor 420 miljoen gulden verwierf CBS de uitzendrechten van de Olympi sche Spelen, red) hapten toe. Van de Heuvel mocht voor hen lijsten samenstellen met daarop alle gegevens van de deelne mers: geboortedata, records, ti tels en andere bijzonderheden. „Dankbaar werk", zegt hij. „Die Amerikanen weten helemaal niets van schaatsen. Alles wat ik zeg, is nieuw voor ze. Vragen ze me: waarom zitten hier zoveel scheuren in het ijs? Dan leg ik uit. dat onder het ijs een meter zand ligt. En zand houdt warmte vast, zand werkt altijd, is altijd in beweging, daar komen scheu ren van. Een goeie ijsbaan ligt op beton. Beton neemt de tempera tuur van het ijs over en heeft de zelfde expansie als ijs. Dus ko men er geen scheuren. Dan moet je die Amerikanen zien kijken. Prachtig vinden ze dat. Great Johan. you're fantastic. Da's toch prachtig." Van de Heuvel, in het dagelijks leven boekhouder, weet alles van cijfers. „Jaren geleden kwam ik een Italiaanse meid te gen, van wie ik de naam was ver geten. Maar ik kon me nog wel herinneren dat ze in 1984 een persoonlijk record van 41,79 had gereden Effe terugzoeken in mijn archief en toen wist ik haar naam weer: Marzia Peretti." Aan zijn eigenlijke werk komt hij in de winter nauwelijks toe. „Ik zou veel meer klanten kun nen hebben, maar dat wil ik niet. In de winter gaat al mijn tijd op Ijskoningin nog steeds populair ALBERTVILLE (GPD) - Ver schillende televisiemaatschap pijen hebben voor Albertville ex-olympisch kampioenen in dienst genomen. Zo maken Ria Visser. Joan Haanappel en bob ber Job van Oostrum deel uit van het verslaggeverskorps van de NOS en hebben de Duitse en Canadese televisie schaats- cracks als Erhard Keiler en Gaetan Boucher achter de mi crofoon gezet. Als part-time journalisten bewegen zij zich bijna onzichtbaar door de pers zaal. De regel kent een uitzondering. Zodra de Amerikaanse tv-com- mentatrice voor het kunst schaatsen haar gezicht in de werkruimte van de internatio nale pers laat zien. vallen alle ty pemachines. telefoons en ge sprekken stil. Katarina Witt, tweevoudig olympisch kam pioene ('84 en '88). blijkt vier jaar na haar gouden medaille van Calgary nog altijd razend popu lair. Zelfs de huidige kunstrij-konin- gïnnen als Kristi Yamaguchi, Tonya Harding en Nancy Kerri gan leggen het in populariteit af tegen hun Duitse voorgangster Toen Witt.. '26 inmiddels, enkele dagen geleden bij de trainingen ging kijken, werd ze belegerd door fotografen en televisie-ca mera's Zelf vind ze de belang stelling overdreven, maar ook grappig. „Misschien moet ik maar meedoen de komende week. Ik geloof dat ik nog steeds een hele aardige waardering krijg." Tomba Niet voor niets vielen Witt in het verleden kwalificaties ten deel als 'schoonheidskoningin' en 'ijsprinses'. Zelfs de Italiaanse mega-ster Alberto Tomba kreeg hartkloppingen van de Berlijnse schone. Na zijn gouden slalom in Calgary had Tomba riog maar eén wens. „Een avondje stappen met Katarina Witt." Hij kreeg zijn zin. Het avondje uit moet vier jaar geleden veel indruk hebben gemaakt op de Italiaan. In een voorbeschouwing op zijn optreden in Albertville zei de skiër uit Bergamo. „Als ik win. wil ik door Witt geïnterviewd worden. En het liefst heel lang." Dat willen er wel meer. Dagelijks stromen de verzoeken voor in terviews en uitnodingen voor een avondje uit eten met de nog altijd vrijgezel zijnde Witt bin nen. Maar steevast luidt het ant woord 'nee'. „Ik wil de heren journalisten niet van hun werk houden", zegt de CBS-verslag- geefster Zelfs playboy Alberto Tomba zal een ander afspraakje moeten vinden om zijn eventue le gouden medaille te vieren, zo liet Witt weten. COURCHEVEL (SID) - Het rood-wit-blauw van (le Franse driekleur kon op de vijfde dag van de Olympische Winterspelen eindelijk naar de absolute top worden gehesen. De Marseillaise klonk opgewekter dan ooit. Bij de prijsuitreiking van de Noord se combinatie stonden Fabrice Guy en Sylvain Guillaume op de plaatsen een en twee. Het publiek in Courchevel kon er geen genoeg van krijgen. Na de zilveren plak van afdaler Franck Piccard betekende de dubbelslag van het gastland een welkom hoogtepunt. Guy en Guillaume zorgden voor de eerste Franse victorie in deze tak van de wintersport. De winst van Guy, wiens vrouw de vijf Olympi sche ringen in zijn haar aanbracht, was na vier seizoenzeges geen verrassing, het zilver voor zijn landgenoot des te meer. Klaus Sul- zenbacher bracht met zijn derde plaats de Oostenrijkse ploeg qua aantal medailles in de dubbele cijfers. Guy maakte in de loipes voor de 15 kilometer skilopen zijn dins dag opgelopen achterstand meer dan goed. De Oostenrijker Klaus Ofner. na het springen van de 70-meterschans nog aan de leiding, duikelde naar de vijfde plaats in het eindklassement. Guy had bij het schansspringen met een derde plaats ook al naar zijn eigen tevredenheid gepresteerd. Guillaume stond dinsdag nog op een dertiende plaats. Eric Lindros (rechts) wordt afgestopt door de Zwitser Patri Brasey. fot0Ei Talent aanbeden en omstreden aan het schaatsen. Nee, afkicken hoef ik na het seizoen niet. In april liggen alle belastingformu lieren van mijn klanten op de deurmat. Zit ik weer in hele an dere cijfers." Sinds hij besmet raakte door het schaatsvirus, heeft hij alle be langrijke toernooien bezocht. „In de winter leef ik bijna voor niks. Overal word ik uitgeno digd. Gratis kost en inwoning." Albertville is niettemin de eerste Olympische Spelen waar hij 'li ve' aanwezig is. En die beleeft hij gezeten naast zijn vroegere idool Eric Heiden. „Samen juichen we als een Amerikaan goud wint. Als een Nederlander wint. juich ik wel in mijn eentje." Sportvrouwen voor sextest LA LECHERE (Reuter) - Een groot aantal deelneemsters aan de Olympische Winterspelen heeft een petitie getekend voor het behoud van de in Albertvil le gebruikte sextest. Voor de aanvang van de Spelen uitten Franse artsen ernstige kritiek op de gehanteerde me thode omdat die. naar hun zeg gen. onbetrouwbaar zou zijn. Van regeringszijde in Frankrijk was zelfs het IOC verzocht te overwegen de test niet gebrui ken. Volgens Michele Verdier, pers chef van het IOC, zijn alle deel neemsters aan de Winterspelen nu zonder enig probleem gecon troleerd. „Wij hebben veel posi tieve reacties op de test gekre gen". aldus Verdier. „De meer derheid van de deelneemsters heeft een petitie getekend waar in om handhaving van de test wordt gevraagd. Wij zijn dan ook van plan de test in Barcelona en Atlanta te gebruiken." MERIBEL (ANP) - Hij moet nog negentien worden, maar zijn biografie in Canada is al uit. Zijn eerste wedstrijd in de NHL moet hij nog spelen, maar hij vraagt nu al een hoger salaris dan zijn idool Wayne Gretzky. de beste speler-aller tijden. Zijn fans noemen hem de Vernieti ger. Eric Lindros is de nieuwe super man van de internationale ijs- hockeywereld. Onomstreden is hij bepaald niet in Canada. Maar tijdens de Winterspelen worden de nationale twisten even bui tenspel gezet. In Meribel, waar het Olympisch toernooi wordt afgewerkt, is Lindros de Canade se hoop in bange dagen. Na veer tigjaar moet de onverschrokken center van het veredelde ama teurteam zijn land weer aan de (zesde) titel helpen. In de openingswedstrijd tegen Frankrijk (3-2) bleven zijn grote talenten en fysieke kracht nog verborgen. Tijdens het tweede duel met Zwitserland (6-1) bracht de fors uit de kluiten ge wassen tiener 1,93 m, 102 kg) het publiek in extase. Met twee tref fers, twee assists (beslissende pass) en een handvol meedogen loze bodychecks maakte Lin dros zijn vooruitgesnelde faam waar. Technisch weliswaar min der begenadigd dan Gretzky. maar met een pantser van staal en trefzekere vuisten. De Mike Tyson van Canada. Maai- wel een stuk knapper. Slachtoffer Het verhaal van Lindros. wiens rugnummer (88) al even magisch is als dat van Gretzky (99). is even sensationeel als bizar. Hij is voorlopig de enige speler uit de amateurleague (OHL) in het Ca nadese profteam. dat vorig jaar de gewichtige Canada Cup her overde. Lindros heeft zelf voor een verlenging bij de Oshawa Generals gekozen. Hij voelt zich het slachtoffer van het beruchte Noordamerikaanse „draftregle- ment", ooit ontworpen om een evenwichtige competitie te ga randeren. De laagst geklasseerde club heeft in dat systeem de eerste keus op de transfermarkt. Vorig jaar juni werd de fel begeerde Lindros, de onbetwiste nummer één van de draftlijst, aangetrok ken door het nietige Quebec Nordiques, de hekkesluiter van de NHL. De Engelstalige Cana dees, met zijn welgestelde ou ders, broertje en zusje woonach tig in Ontario (nabij Toronto), weigerde pertinent het verplich te tweejarige contract te teke nen. Het geld was niet goed (Lin dros wil minimaal zes miljoen gulden per jaar verdienen), de club sprak hem niet aan en hij was bang in het Franstalige ge bied in een sociaal isolement te vallen. In felle bewoordingen he kelde Lindros, die drie jaar gele den nog zes gulden per uur ver diende als hulpkok in een weg restaurant, het transfersysteem dat hij als onmenselijk betitelde. Verouderd „De scholieren met de beste cij fers hebben de keus uit de beste universiteiten", sprak de zelfbe wuste jongeling. „Met slechte cijfers is het aanbod beperkt. Waarom zou dan de beste speler uit de juniorencompetitie niet het recht hebben zelf te kiezen? Iedereen heeft het recht te werken, waar hij wil. Waarom mogen ijshockeyers dat dan niet? Het draftreglement is ver ouderd en dient te worden gewij zigd." Wayne Gretzky reageerde afwij zend. „Nog nooit zijn de NHL-re- gels voor een individu veran derd". benadrukte de smaakma ker van de Los Angeles Kings. „Ook Lindros krijgt dat niet ge daan. De NHL gaat zijn ei° weg, zonder of met Lindros Zijn koppige houding werdL dros in Canada niet in dank af| nomen. Kritici maakten hemi voor een geldwolf en een sm Zijn familie werd vanuit Quel vele keren bedreigd. De aflat Lindros escaleerde tot een cc flict tussen Engelstalige Franstalige Canadezen. De h torische rivaliteit tussen bei bevolkingsgroepen kreeg e nieuwe voedingsbodem. In Qi bec werd alvast een voorscl genomen op het vdlksrefen dum later dit jaar. waarm vraag om afscheiding van Cai da centraal staat. De familie Lindros bleef rustig alle opwinding. „Ze kunnen ri pen wat ze willen, ik kom niet mijn beslissing terug", aldus sterspeler. „Ik zit in een ver lende situatie, maar ik heb 1 nog altijd beter getroffen d heel wat andere mensen in wereld." Politiek Zelfs de politiek bemoeide zi met de kwestie Lindros. Enki parlementsleden uit Quebec e ten, dat hij uit het Olympis team zou worden verbanm Dat ging de Canadese ijshocki bond echter te ver. Met Lindi is de kans op de gouden medi le. die voor wereldkamplo Zweden is gereserveerd, ai zienlijk groter. De ironie is ov duidelijk. Indien Lindroshadj tekend bij de Quebec Nordiqu was hij nu niet meer besch baar geweest voor de Olym sche ploeg wegens competit verplichtingen in de NHL. meeste Canadezen, zelfs in 1 Franstalige gedeelte, lijken 1 reid de verloren zoon weer in h armen te sluiten. Mits de Oly pische titel wordt veroverd Lindros voelt de immense dn maar geeft geen millimetert „Als het bestuur van de Quel) Nordiques mijn tranferrecht niet aan een topclub wil ver! pen, speel ik ook het volgen seizoen nog in de amateurhj Die gedachte alleen al irritet me mateloos. Op het ijs verge ik echter alles. Ik speel voorn: zelf en niet voor Canada. Ma mijn ploeggenoten kunnen mij rekenen." MERIBEL (ANP) - De Ooste rijkse Petra Kronberger hef woensdag een voorschot gen men op het goud in de combin tie. Op de moeilijke, 2200 mol lange piste ging zij met eeng middelde snelheid van 109,81 lometer per uur naar beneden 1.25,84. Als slalom-specialiste de Oostenrijkse donderdag di delijk in het voordeel. Kronberger finishte met ei voorsprong van bijna een bal' seconde op de verrassende Am rikaanse Krista Schmidingf De Duitse Katja Seizinger.d tijdens de trainingen indruk bi gemaakt, eindigde woensdags derde in 1.26,42 op de door c verse sneeuw moeilijke piste, d in vergelijking met het nun®1 voor de specialistes met200m ter was verkort. Kronberger bleek zichtbai geen psychologische gevolgen1 hebben ondervonden van w zware ongeval van ploeggeno' Sabine Ginther. die in de laats' training bij een val de tweec lendewervel brak. De Ooste' rijkse. die over negen dagen jaar oud wordt, ging in vlekkei ze stijl naar beneden. LES SAISIES (SID, Reuter) - Mark Kirchner was gisteren op de 10 kilometer biathlon de te kloppen man. Liefst 93 tegen standers probeerden het, geen van hen slaagde. De drievoudi ge wereldkampioen, toch pas 21 jaar, schoot zuiver en skiede het snelst. Kirchner. sergeant in de Bun- deswehr en in de Duitse ploeg getooid met de bijnaam „de dun ne". mikte voor het eerst deze winter iedere kogel in de roos. Hij liet zich evenmin kennen door de verslechterende weers omstandigheden, Kirchner startte pas toen zijn grootste concurrent, landgenoot B' Gross, al door de finish was kwik steeg, de smelt®) sneeuw plakte aan zijn s maar Kirchner moest en zou Olympische titel binnen nam „Ik heb Ricco's race van W tot eind op de video-wand nen zien. Ik wist dat ik hem verslaan." Kirchner was na tien kilom,,f bijna zestien seconden sn dan Gross die het zilver o hangen kreeg. Het bronS„ verrassend voor de Fm Eloranta die sinds zijnjunio^ wereldtitel in 1981 niets op barends meer had gepreste Boekhouder Johan van de Heuvel op de perstribune in hetschaatsstadion van Albertville.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 20