'ROVINCIALE ZEEUWSE CÜURA CDA-ruzie over val kabinet F-16's in Twente hervatten vandaag de oefenvluchten 19,' Koolhaas krijgt P.C. Hooftprijs Staking in bouw stap dichterbij kleintjes Bush wil termijn Tulpen planten voor Westfriese Flora Valentijnsdag Brinkman en De Vries vallen over negatieve voorspelling Kaland tweede Schuim House party 95 III///III vanLeest Opklaringen, een bui TP Opklaringen, af en toe een enkele bui. inde middag meer bewolking. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind, ^dagtemperatuur 10 graden. 235e jaargang no. 37 Donderdag 13 februari 1992 H t)pgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Bep van Klaveren Bep van Klaveren overleden ROTTERDAM (ANP) - Bep van Klaveren is gis teren, op 84-jarige leef tijd, in zijn woning te Rotterdam overleden. Van Klaveren werd in 1928 te Amsterdam Olympisch bokskam-. pioen in het vederge wicht. In de Nederlandse sport wereld neemt de overle dene een unieke plaats in. Niet alleen door zijn Olympische titel, hij werd ook Europees kam- pioen in twee verschil lende gewichtsklassen. De beste Nederlandse bokser uit de geschiede nis had geen moordende slag in zijn vuisten, maar hij was een sloper die door zijn scherpte toch meer dan twintig over winningen op knock out behaalde. Van Klaveren heeft moeilijk afstand kunnen nemen van de sport, die hem heeft groot gemaakt. zie ook pagina 23 DEN HAAG (GPD) - Het kabi net Lubbers-Kok moet tot de verkiezingen van mei 1994 aan blijven. Dit verklaarden giste ren CDA-l'ractieleider Brink man en CDA-minister De Vries. Zij nemen daarmee afstand van uitlatingen van de CDA-fractie- leider in de Eerste Kamer, Ka- land. Die verklaarde in het blad De Werkgever van het NCW, dat het kabinet 1994 niet haalt van wege alle interne problemen. In een reactie op Kalands uit spraken, zei Brinkman gisteren: „Ik blijf erop vertrouwen dat het kabinet er, ondanks zwaar weer, in zal slagen het werk af te ma ken". De fractieleider kwam daarmee tegemoet aan de wens van PvdA-fractieleider Wöltgens. die 'de CDA-leiding' had opge roepen zich van Kalands uitla tingen te distantiëren. Minister De Vries (sociale zaken) zegt in Elsevier van deze week dat „als de CDA-PvdA-coalitie tussentijds breekt, dat een ramp is voor het land. Dan valt alles plat waarmee wij zijn begonnen. We hebben vorig jaar veel din gen in gang gezet. Die moeten we afmaken, willen we in 1994 met opgeheven hoofd naar de kiezer kunnen gaan". Kaland zegt daarentegen in De Werkgever: „Ik zie zoveel discus siepunten waar PvdA en CDA wezenlijk anders over denken, dat het zo met kan doorgaan. Als er twee problemen zouden zijn. zouden die in relatie met elkaar kunnen worden opgelost. Zo ligt het in deze coalitie niet. Er is een veelheid aan proble men en daarom denk ik dat het kabinet er niet uitkomt". VVD-fractieleider Bolkestein zegt in een reactie op Kalands uitlatingen dat het CDA naar de VVD opschuift, al is daar door van onze correspondent WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft zichzelf gisteren in Washington officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen in november. Hij vertrok direct na die aankondiging naar de staat New Hampshire, waar dinsdag een belangrijke voorverkiezing wordt gehouden. .'Omgeven door een juichende menigte Republikeinse suppor ts, zei Bush gisteren: „Ik wil u Wijven dienen als president, ook [de komende vier jaar. Ik ben hier /gekomen om belangrijk werk te ,doen. en ik wil dat werk afma ken". Het was geen verrassing dat de president zich kandidaat stelde. •Hij heeft nooit onder stoelen of [banken gestoken dat hij een tweede termijn in het Witte Huis ,wil en hij heeft zelfs al een ver- tazmgsfonds van 11 miljoen dollar opgebouwd. Maar Bush stelde zijn officiële aankondiging zo lang mogelijk Pit, omdat dat hem het publici taire voordeel gaf dat hij, als pre sident, zo lang mogelijk boven net gewoel van de overige presi dentskandidaten kon blijven. Geen kans jHet onmiddellijke gevecht dat psh zal moeten aangaan, is dat rfn de conservatieve Republi kein Pat Buchanan, die in New Hampshire meedoet aan de foorverkiezingen, pe peilingen zeggen, dat hij te llen Bush geen kans maakt, maar ook als Buchanan maar 30 |Procent,van de stemmen in New •Hampshire zou halen, zou dat de President - die toch al kampt BH sterk teruggevallen popula- peitscijfers - ernstig in verle genheid brengen. co|s|mo A.s. zaterdag Schuim is onschadelijk voor Huid en kleding. BOVENKARSPEL- In Bovenkarspel wordt druk gewerkt aan de opbouw van de Westfriese Flora: de tulpen moeten nog de grond in voor morgen de poorten opengaan. De expositie heeft dit jaar als thema Schotland, gesymboliseerd door doedelzakken, een middeleeuws kasteel en Loeh Ness. De Flora is open tot en met 23 februari. foto-Hans Steinmeier/ANP Onderzoek brengt geen technische mankementen aan het licht HENGELO (GPD) - Er zijn geen technische afwijkingen gecon stateerd aan de F-16's op de vliegbasis Twenthe. Dat heeft een eerste onderzoek uitgewe zen. Het ongeval met de straal jager die dinsdag neerstortte op de woonwijk Hasseler Es in Hengelo staat dan ook op zich, aldus een woordvoerster van de vliegbasis. Gisteren werd een 'rustpauze' ingelast door basis- commandant F. Vogelpoel, maar vandaag worden de regu liere oefenvluchten hervat. Gisteren keerden ook de 13 toe stellen terug op de vliegbasis, die na het ongeluk van dinsdag tijdelijk waren 'geparkeerd' op de luchthavens Leeuwarden en Volkel! In totaal zijn op de basis Twenthe 40 straaljagers van het Rusland: staat van paraatheid kernwapens naar nul terugbrengen GENJSVE (AFP) - Rusland wil dat de vijf grote atoommogend- heden de staat van paraatheid van hun kerwapens op nul zet ten. Dit heeft de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrej Kozyrev, woensdag voorgesteld op de ontwape ningsconferentie van de Ver enigde Naties in Genève. Om te voorkomen dat kernwa pens per ongeluk worden afge schoten, wil Kozyrev dat de ra ketten en de nucleaire ladingen apart worden opgeslagen. Voorts riep hij op tot een funda mentele herziening van de nu cleaire militaire doctrines in de wereld en een nieuw onderzoek naar de internationale controle mechanismen. Volgens Kozyrev moet erover gedacht worden de controle over kernwapens over te laten aan een internationale organisatie, zoals de VN type F-16 (twee squadrons) ge stationeerd. De gemeente Hengelo betreurt de hervatting van de vluchten. „We hadden verwacht dat de luchtmacht meer begrip had ge toond voor de gevoelens die het ongeluk met de F-16 heeft ver oorzaak onder inwoner van onze gemeente en vooral de bewoners van wijk Hasseler Es", zo heeft G. Jilleba woensdag namens de gemeente laten weten. Voorzit- Militairen van de Iuchtmaeht-bergingsdienst ruimen in Hengelo het wrak van de dinsdag neergestorte F-16 op. foto Kiste maker/A NP concrete beleidsdaden nog niet veel van te merken. D66-vice- fractievoorzitter Wolffensperger verklaarde de mening van Ka land niet in twijfel trekken. Incidenten Minister De Vries geeft toe dat er incidenten zijn die aanleiding kunnen geven tot de veronder stelling dat de 'club' opspringen staat „Toch zit het veel hechter in elkaar dan veel mensen den ken". Hij noemt het „onverant woord" aan vervroegde verkie zingen te denken. De Vries erkent dat het kabinet vooral behoefte heeft aan resul taten. Dit jaar zullen de in '91 bij de Tussenbalans genomen be sluiten nader uitgewerkt moe ten worden. Datzelfde geldt voor zaken als de wao. Ziektewet en grotere efficiëntie bij de over heid. De Vries: „In die zin is 1992 een jaar van werken en 1993 het jaar waarin de oogst moet wor den binnengehaald". Simons De Vries en Kaland verschillen ook van mening over het plan- Simons (stelselherziening ge zondheidszorg). Kaland meent dat er met ingang van 1993 geen verdere stappen in dat proces gezet moeten worden, gezien al le problemen die er nu zijn. De Vries meent dat de problemen alleen zijn ontstaan, omdat pre mies voor verzekeringen zich an ders ontwikkelen dan het kabi net had voorzien en niet door het plan-Simons. De bewindsman waarschuwt voor de indruk dat het CDA Si mons wil beschadigen. „Als die indruk bestaat, is dat een heel vervelende complicatie. Dat leidt ertoe dat een zakelijke beoordeling van wat er feitelijk aan de hand is. moeilijker wordt". ter G. Boerrigter van de Wijk raad Hasseler Es noemt het be sluit „ongehoord". Meer dan vierentwintig uur na de catastrofe is de rust terügge- slot zie pagina 3 kolom 1 Hi-Tech- spieken ENSCHEDE (GPD)- De studenten in Enschede moeten terug naar het ouderwetse spiekbrief je. De sector techniek van de Hogeschool En schede maakt het ko mende cursusjaar een eind aan het electroni- sche spiekwerk. De studiebollen krijgen na de zomervakantie tij dens examens en tenta mens de beschikking over een 'eenvoudige re kenmachine van rond een tientje. Daar kunnen ze alleen nog maar de ba sisbewerkingen mee uit voeren. Veel studenten maken misbruik van de geavan ceerde 'calculators' die nu op tafel liggen bij exa mens. Docenten ontdek ten dat studenten er complete jaargangen ex amenvragen met ant woorden en zelfs boeken instoppen. Toen bleek dat er met, de allernieuwste wonder tjes der techniek via in frarood stralen zelfs ge gevens overgeseind kon den worden, grepen de docenten in. DEN HAAG (ANP) - De P.C. Hooft-prijs 1992 voor verhalend proza is toegekend aan Anton Koolhaas (79) voor zij gehele oeu vre. Dat heeft het bestuur van de prijs woensdag bekendge maakt. Volgens de jury nemen Koolhaas' dierenverhalen een unieke plaats in in de wereldliteratuur. Zij roemt het taalscheppend en taalvernieuwend vermogen van de auteur in verhalen en romans. Koolhaas heeft in de ogen van de jury in zijn werk een eigen struc tuur bereikt. De lyrische trekken in zijn proza zijn ongewoon. Zijn figuren, van muis tot mens. zijn niet meer weg te denken uit de Nederlandse letterkunde. De kracht van zijn verhalen worden bepaald door grote humor op leven en dood De prijs omvat een geldbedrag van 75.000 gulden. Verder stelt WVC 50.000 gulden beschikbaar voor de uitgave van een boek, zie ook pagina 2 EG-prijskaartje Jacques Delors. de voorzitter van de Europese Commisie. pre senteerde gisteren het prijs kaartje van de in Maastricht overeengekomen economische, monetaire en politieke unie. Vooral de rijke landen moeten dc rekeniïig A betalen. Beslag op tanker De rederij van het dinsdag- avond bij Vlissingen aangeva ren Panamese vrachtschip For- tuna 3 heeft woensdag beslag la ten leggen op de Liberiaanse tanker Chippewa. Er moet een bankgarantie op tafel komen voordat de Chippeiva. die tegen de Fortuna 3 is aange varen. mag vertrek- O ken. I O Badhotel Dc bouw van een nieuw Badho tel in Domburg is onzeker gewor den. nu de maatschappij die met de gemeente had afgesproken op de plek van het oude gebouw een 'klassehotel' neer te zetten, van die ver- A JT plichting af wil. I w WÊÊÊÊÊÊÊÊmmm Van Gennip Yvonne van Gennip is gisteren van het voetstuk, ivaarop zij vier jaar geleden tijdens de Spelen in Calgary werd geplaatst, getal len. Op de 1500 meter, de enige afstand waarop ze een medaille kans had in Albertvil- le. ging ze pijnlijk on- O A demit. I ARNHEM (GPD) - Voorzitter J. Schuller van de Bouw- en Hout bond FNV dreigt met stakingen in de bouw. De werkgevers zul len deze week tijdens een laat ste gesprek over een nieuwe cao de bonden tegemoet moeten ko men over de bestrijding van het ziekteverzuim. Wanneer dat niet gebeurt acht Schuller de kans groot dat nog voor het ein de van deze maand stakingen uitbreken. Schuller zei gisteravond tijdens een vergadering in Arnhem van de gezamenlijke bouwbonden dat de werkgevers er niet komen met een compromis op het ter rein van ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid. De werkgevers in de bouw wil den zieke bouwvakkers aanvan kelijk slechts zeventig procent van hun salaris betalen. Daar naast zouden zij per ziekmelding twee vakantiedagen in moeten leveren, tot een maximum van acht dagen. Na vijf onderhandelingsronden hebben de werkgevers het aan tal in te leveren vrije dagen in middels laten zakken tot vier. Het ziektegeld zou volgens het laatste voorstel tachtig procent bedragen. „Ook dat is natuurlijk niet genoeg", aldus Schuller gis teravond. Vandaag of morgen vindt een laatste informeel overleg plaats tussen een delegatie van de werkgevers en de bouwbonden. Wanneer de werkgevers tijdens dat gesprek met, opnieuw willen praten over de eisen van de bon den. dan wordt volgende week een ultimatum gesteld. De vergadering, die werd be zocht door enkele honderden ka derleden van de bouwbonden, ging daarmee akkoord. Ook sprak de vergadering zich uit voor een eventuele staking. Queen herdenkt zanger Mercury LONDEN (RTR) - Queen zal in april een openlucht-concert ge ven ter nagedachtenis aan zijn lead-zanger Freddie Mercury, die vorig jaar is overleden aan aids. De opbrengst van het concert op 20 april in het Wembley-stadion. waaraan ook andere internatio nale artiesten zullen deelnemen, is bestemd voor hulp aan aids- slachtoffers in de hele wereld. De organisatoren zeiden dat het op treden wereldwijd „live" zal wor den uitgezonden via radio en te levisie. By candlelight Van Leest heeft meer dan 10.000 verschillende kwaliteits-CD's in alle muziekstijlen. Tien te gen één dat we uw spe ciale kadowens in huis hebben. Hier hebt u in ieder geval vast een aan trekkelijke suggestie. i 14 Great Love Songs Sfeervolle verzamel- CD van candlelight allure. Maar liefst 14 wereldarties ten met hun allermooiste song op één CD. Tina Turner - Let's Stay Together Joe Cocker Jennifer Warnes - Up Where We Belong Eric Clapton - Wonderful Tonight Van Leest, dé CD-speciaalzaak voor alle muzikale hartewensen IIV/II COMPACT DISCS - MUSICASSETTES Middelburg, Lange Delft 57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1