Wethouder onder druk overstag altijd meetvandaar PZC Na druk bestaan wat rustiger aan Raadslid roept op bezwaar te maken GOUDTIP Woningstichting Borsele wil btw terug van gemeente streek 18 Vergunningparkeren Vlissingse binnenstad in april van kracht Extra vergaderingen over schaalvergroting in het basisonderwijs bezorger(ster) KOUDEKERKE KOM WERKEN BIJ DE PZC. jAN VAN DEN DRIEST DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 van onze verslaggever VLISSINGEN - Het vergun ningparkeren voor bewoners van de Vlissingse binnenstad wordt tussen 1 en 15 april inge voerd. Dat gebeurt niet in hel hele centrum, maar in eerste in stantie alleen in die woongebie den waar de grootste proble men ontstaan. De rest volgt in fasen. Wethouder T. R. K. Meij- ers deed woensdagavond die toezeggingen in de raadscom missie verkeer. Zwaar geschut moest in stelling worden gebracht om Meijers Expositie belicht historie atlassen van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek houdt van 18 fe bruari tot en met 4 april een ten toonstelling over de geschiede nis van atlassen. Ter gelegen heid van de opening van de ex positie houden prof dr ir C. Koe man en schrijver Willem van Toorn dinsdag 18 februari twee lezingen in de Zeeuwse biblio theek. Koeman gaat in op de ge schiedenis van de schoolatlas sen, in het bijzonder de atlassen die gebruikt zijn in het Neder landse onderwijs. Willem van Toorn vertelt over het belang dat kaarten en atlassen spelen bij het ontstaan van zijn werk. Op de expositie zijn ongeveer honderd atlassen te zien die van 1830 tot tot 1960 vervaardigd zijn. De selectie is gemaakt rond het thema 'grenzen'. De ten toongestelde kaarten en atlas sen geven inbzicht in de manier waarop vroegere kartografen te werk gingen. Politieke motieven blijken in sommige gevallen een heel andere verdeling in gebie den op de kaart te geven dan in de feitelijke situatie het geval was. Op andere kaarten staan wegen en dammen die er nooit gekomen zijn. De expositie heeft ook een edu catief aspect. Op panelen staat bijvoorbeeld aangegeven hoe het kadaster werkt en hoe op ba sis van metingen kaarten wor den gemaakt. Daarnaast is er- een brochure beschikbaar met didactische aanwijzingen voor de docent. iiÜiüM zover te krijgen. Hij toonde zich wel bereid het vergunningver- parkeren 'zo snel mogelijk' in te voeren, pi aar weigerde zich op een datum te laten vastpinnen. Dat was op zich al een handrei king' aan bewoners van het cen trum. maar de aanwezige bewo ners én raadsleden wilden meer Voorzitter H. M. van Gelder van hét wijkcomité Binnenstad drong aan op gelijktijdige invoe ring per 1 maart van het betaald parkeren voor bezoekers én het vergunningparkeren voor bewo ners. Het wijkcomité had in een paar dagen een kleine vierhon derd handtekeningen verza meld vóór dat-standpunt. Van Gelder overhandigde de stapel formulieren aan wethouder Meijers. ..Eén maart kan in elk geval niet", reageerde Meijers en hij legde nogeens nadrukkelijk uit waarom het college van b en w een rustpauze wil inbouwen. Eerst alle effecten van het be taald parkeren goed in kaart* brengen en daarna zorgvuldig parkeervergunningen uitgeven, als een meerderheid van bewo ners dat wil. En toen kwam zijn concessie: niet zoals eerst is voorgesteld een onderzoek van zes maanden, maar 'zo snel als mogelijk'. Geen genoegen Niet één raadslid nam daar ge noegen mee. Zij wilden een in voeringsdatum van Meijers ho ren. De wethouder probeerde het met. de formulering 'wellicht 1 april, maar het moet organisa torisch dan wel te regelen zijn'. Hij zei ook enkele keren "wij doen ons best'. De raadsleden en de aanwezige bewoners bleven doordrukken. ..Ik zeg wellicht 1 april, wat wilt u nog meer riep Meijers uit. Het hielp niet en toen kwam, onder zware druk. Oranjefeest - De Oranjever eniging Oranje Boven in Rit- them houdt morgen, vrijdag, een feestavond in het kader van haar 45-jarig bestaan. De avond, in dorpshuis Ons Dorpsleven, biedt een gevarieerd program ma met zang door het Westkap- pels Kwartet dat Nederlandsta lige liedjes ten gehore brengt, waarvan sommige uit de 15de eeuw. Verder is er een verloting en brengt de toneelgroep van de buurtvereniging De Eendenpoel uit Kruiningen een komische eenakter onder de titel 'Een Geintje'. De feestavond, die wordt besloten met een gezellig samenzijn, begint om 19.30 uur de belofte waarom iedereen had gevraagd: tussen 1 en 15 april in die gebieden waar zich de groot ste knelpunten voordoen. De raadscommissie accepteerde dat en keurde tegelijk goed dat het betaald parkeren voor be zoekers kan worden uitgebreid. Het plein aan de Schutterij straat in de binnenstad en het Stadhuisplein komen erbij. W. Meijer (PvdA) drong erop aan dat ook serieus wordt gekeken naar de boulevards. Hij vreest dat langparkeerders daar hun heil gaan zoeken. Wijkcomité-voorzitter Van Gel der toonde zich na afloop ver heugd over het behaalde resul taat. ..Wij hebben niet voor niets gestreden." Toch was hij nog niet helemaal gerustgesteld. De uitvoering komt eraan. Het wijk comité wil ook dan de vinger aan de pols houden. Van Gelder Diamanten paar Van Langvelde van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Een koude dag was het, die twaalfde februari in het jaar 1932, zo koud dat me vrouw Van Langevelde-Rouf- faer een stoof onder haar trouw jurk had staan. Zestig jaar later vierden zij en haar man hun dia manten huwelijk met uitzicht op de Westerschelde: niet koud, wel grijs. ,H. van Langevekle (89) en J. J. van Langevelde- Rouffaer (85) trouwden in Vlis- singen, maar woonden het grootste deel van hun leven in Sint Laurens. Het was dan ook de Middelburgse burgemeester die woensdagmiddag naar ho tel Britannia Watertoren kwam om het bruidspaar te felicite ren. Mijnheer en mevrouw Van Lan- gevelde hebben drie kinderen en vijf kleinkinderen. H. van Lange- velde had een druk bestaan: naast zijn baan als leraar aan De Waaijenburgh zat hij in de ker- keraad en bovendien in de ge meenteraad van de gemeente Sint Laurens, toen nog zelfstan dig. Alsof dat niet genoeg was, was meneer Van Langevelde ook nog correspondent voor de PZC. ..Drie cent per regel," vertelt hij. Zijn vrouw vult aan: „En dan 's avonds laat nog op het fietsje naar Vlissingen. waar ze het be richt inkortten tot 25 regels." Al met al was het zo druk. dat me vrouw Van Langevelde wel eens het nakijkwerk van haar man overnam. Inmiddels heeft het echtpaar een rustiger bestaan. Ze gaan re gelmatig naar de bejaardensoos en mevrouw Van Langevelde speelt bridge in een damesclub je. Beiden houden ze van verza melen: hij ansichtkaarten, zij speldjes en postzegels. Haai- col lectie van 50.000 suikerzakjes heeft ze overgedaan aan een Bel gische liefhebber. Het diamanten paar Van Langevelde staat op het punt de bruids taart aan te snijden. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Middel burgse college van b en w houdt de vaart erin als hel om de schaalvergroting in het open baar basisonderwijs gaat. Om dat de inspraaktermijn is ver lengd tot 23 maart, dreigde de besluitvorming in de knel te ko men. Op verzoek van wethou der S. Smitskamp is daar een mouw aaneenast. Franse muziek - De afde ling Walcheren van de Alliance Frangaise houdt vrijdag 28 fe bruari een Franse muziekavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Prof Louis-Jean Calvet, taalkundige aan de uni versiteit van Parijs, houdt een lezing met geluidsvoorbeelden over het traditionele Franse chanson en zijn moderne ont wikkeling. Van zijn hand ver schenen verschillende werken over taalkunde en het Franse chanson. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. De leden van de gemeenteraad moeten overuren gaan maken. Het college van b en w heeft woensdag besloten een extra raadscommissie maatschappe lijke zaken uit te schrijven en een extra raadsvergadering. De raadscommissie vergadert woensdag 15 april en de gemeen teraad maandag 27 april. Beide vergaderingen beginnen om acht uur 's avonds. Wethouder Smitskamp heeft zo veel haast met de schaalvergro ting in het basisonderwijs, om dat -basisschool De Sanden- burch anders eind dit jaar moet sluiten. Die school heeft te wei nig leerlingen, maar kan. als de fusieplannen snel tot stand ko men. nog één jaar dispensatie krijgen van gedeputeerde sta ten. Smitskamp kiest liever voor een snelle totstandkoming van de fusieplannen dan voor een ge dwongen sluiting van een school, omdat bij de fusieplan nen wél iedereen kan meepraten over de beste oplossing maai- er bij een gedwongen sluiting geen inspraak meer mogelijk is. AAGTEKERKE NCVB De afdeling Aagte- kerke van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond komt dinsdag 18 februari bijeen voor de jaar vergadering in Amicitia. Er is zang en toneel. De aanvang is 19.45 uur. ARNEMUIDEN Koffiebar Het echtpaar Jo- han en Jeannette Lukasse is za terdagavond de gast van koffie bar Metanoia in Arnemuiden. Het uit Zeeland afkomstige echtpaar woont in Bela Horizon- te in Brazilië. Ze vertellen, aan de hand van dia's, over hun werk met straatkinderen. De bijeen komst wordt gehouden in de zaal van de Volle Evangelische Gemeente aan de Westdijkdraat 5-7. De aanvang is 20.00 uur. WESTKAPELLE CDA-vergadering - Wet houder L. Wouters spreekt don derdag 20 februari op de leden vergadering van het CDA-West- kapelle over de instelling van 30 kilometer-zones in Westkapelle. Het college van b en w wil zo sluipverkeer tegengaan en het gemotoriseerd verkeer tot snel heidsvermindering dwingen. De CDA-ledenvergadering wordt gehouden in het jeugdgebouw van de hervormde gemeente en begint om 20.00 uur. Ten onrechte betaald bij aankoop grond van onze verslaggever VLISSINGEN - De Woning stichting Borsele is van plan een claim van 200.000 gulden in te dienen bij de gemeente Bor sele. Hel gaat om btw, die ten onrechte zou zijn betaald bij de aankoop van bouwgrond. Vier Zeeuwse woningcorporaties onderzoeken of zij ook met recht zo'n daim bij gemeenten kunnen indienen. De woningcorporaties volgen het voorbeeld van enkele dui zenden huiseigenaren. Die heb ben om teruggave van btw ge vraagd die ze hebben betaald aan gemeenten of andere bouw grondverkopers. Zij baseren zich op een uitspraak van de Ho ge Raad. Naar de mening van de Hoge Raad mag een koper van een nieuwbouwwoning geen btw in rekening worden gebracht over grond die -nog niet 'bouw rijp' was. Dat wil zeggen dat de grond nog 'maagdelijk' was én geen enkele bewerking heeft on dergaan. De btw - 18.5 - kan alleen worden teruggevraagd als de grond na 1 januari 1988 is ge kocht. Vorderingen die ouder zijn dan vijfjaar, zijn verjaard. Onduidelijk is overigens om wel ke soort bouwgrond het gaat én wat onder 'bouwrijp' moet wor den verstaan. Enkele directeu ren van woningbouwverenigin gen in Zeeland dachten in eerste aanleg dat hun organisaties geen claim konden indienen. Zij zijn door dinsdag ontvangen in formatie van de Nationale Wo ningraad (NWR). een landelijke organisatie van woningcorpora ties, enigszins aan het twijfelen gebracht. De woningbouwver eniging Beter Wonen op Schou- wen-Duiveland, de Thoolse stichting Beter Wonen, de Wo ning Stichting Walcheren (WSW) en RWS in Goes stellen daarom opnieuw een onderzoek in. Woningbouwvereniging Ter- neuzen verwacht geen claim in te zullen dienen, maar wil het ook niet uitsluiten. De woning bouwvereniging Middelburg. Basco en VVV in Vlissingen én de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging in Axel geven aan dat zij niets te clai men hebben. C. J. Krijger, directeur van de Woningstichting Borsele, is de Tegen autostop Van Beierenweg dacht aan de vorming van een v speciale werkgroep die zich sa men met de gemeente gaat bui gen over de invoering van het vergunningparkeren. Valkenisse wil informatieborden voor gehuchten van onze verslaggever KOUDEKERKE - De gemeente Valkenisse wil de vier gehuch ten binnen de gemeente uit de vergetelheid halen. Klein Val kenisse, Krommenhoeke, Bou- dewijnskerke en Sint Jansker- ke zijn op dit moment te herken nen aan witte borden die aan de voormalige grens van de be bouwde kom zijn geplaatst. Over de geschiedenis van de buurtschappen is nauwelijks iels bekend. Om de eigen bevol king en de toerist van dienst te zijn, wil het college informatie borden onder de plaatsnaam borden aanbrengen. Op de borden komt de geschie denis van de gehuchten te staan. De teksten zijn opgesteld door de Heemkundige Kring Walche ren. De eerste versie van de tekst was in de ogen van het college te lang. Inmiddels is een nieuwe versie gemaakt. De recreatie commissie van de gemeente heeft al ingestemd met de plan nen. Maandag 17 februari is de beurt aan de recreatieraad, die naast gemeenteraadsleden ver tegenwoordigers van andere groeperingen heeft. De vergade ring begint om 13.30 uur in het gemeentehuis. De borden geven heel in het kort aan wanneer de naam van de ge huchten het eerst wordt ge noemd. Krommenhoeke, Bou- dewijnskerke en Sint Janskerke zijn rooms-katholieke parochies geweest, die nogal wat te lijden hebben gehad van de Tachtigja rige Oorlog (1568-1648). Boven dien zijn de drie buurtschappen ambachtsheerlijkheid. Valke nisse was de naam van een boer derij uit de zeventiende eeuw. Als de recreatieraad het plan voor de educatieve borden goed keurt, beslist de gemeenteraad vermoedelijk in maart over de plaatsing. De graveerafdeling van de Werkplaatsen Walcheren maakt vervolgens de borden. Als alles meezit kunnen ze in mei geplaatst worden. De klus kost per buurtschap 3400 gulden. van onze verslaggever VLISSINGEN - „Dien bezwaar schriften in tegen de autostop in de Jacoba van Beierenweg." CDA-fractievoorzitter D. Vos deed woensdagavond die opval lende oproep in de Vlissingse raadscommissie verkeer. Hij verklaarde zich fel tegenstan der van de voorgenomen aulos- top in de Jacoba van Beieren weg, omdat het verkeer van West-Souburg naar Koudeker- ke dan een andere sluiproute gaat nemen. Het Vlissingse college van b en w wil de autostop in de Jacoba van Beierenweg, omdat het vele au toverkeer gevaar oplevert voor fietsers. De gemeenteraad heeft dat plan in het verleden goedge keurd. maar de provincie maak te bezwaar tegen de plaats van de autostop. Vandaar dat het weer in de inspraak is gebracht. Tot het einde van deze maand kunnen bezwaren tegen de ver keersmaatregel worden inge- MIDDELB URG Jongerendienst - In de Ge- tuigeniskerk in Middelburg wordt zondag 23 februari een in ternationale jongerendienst ge houden. Het thema is 'Waar trek jij de grens?' De dienst is een af sluiting van een uitwisselings- weekeinde tussen Nederlandse en Engelse jongerengroepen. Ze' wordt op touw gezet door de Fe deratie Christelijk Jeugdwerk Zeeland in samenwerking met Atlantic Bridge, een organisatie voor jongerenuitwisselingen. Het programma omvat veel zang, dans en muziek en daar naast worden er op een creatieve manier bijbelgedeelten en een preek gebracht. Voorganger js ds Meinte van Diggelen uit Goes. De dienst begint om 16.30 uur. NCVB De afdeling Middel burg-Stad van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) houdt dinsdag 18 februari haar ledenvergadering in gebouw De Schakel aan de Bachtensteene. Enige bestuursleden van de Vrouwen Advies Commissie houden een lezing over 'Het werk binnen de VAC'. De verga dering begint om 19.45 uur. FNV-vrouwen - De afdeling Middelburg van de Vrouwen bond FNV houdt dinsdag 18 fe bruari een bijeenkomst in 't Pand in de Kerksteeg in Middel burg. Mevrouw Franken, con tactpersoon van de belangen vereniging Anorexia Nervosa, houdt een inleiding aan de hand van een videofilm. De bijeen komst begint om 13.30 uur. diend. via de provincie gericht aan de Kroon. Vos vond dat veel mensen maai in de pen moeten klimmen, praktijk heeft volgens hem vol doende duidelijk gemaakt dat een autostop in de Jacoba van Beierenweg t.ot zes keer zoveel autoverkeer in de Bergweg leid? De Bergweg maakt, onderdeel uit van de alternatieve sluiprou te van West-Souburg naar Kou. dekerke. En juist over die Ber» weg rijden dagelijks meer dan zeshonderd schoolgaande kin deren. stelde Vos. Het probleem wordt naar zijn oordeel niet ver- holpen. maar verergerd. Wethouder T. R. K. Meijers van verkeer bestreed dat en met hem alle raadsleden van andere par tijen dan het CDA. De verkeers telling van de provincie waaruit Vos zijn gegevens putte, is af houden toen de Gerbrandy straat werd opgeknapt. De Get- brandystraat is de doorgaands weg van Vlissingen naar Koude- kerke. Omdat de Gerbrandv- straat was opgebroken, ver klaarde Meijers. maakten onge woon veel automobilisten bruik van de Jacoba van Beie^ renweg. Vos trok dat in twijfel. Hij pleitte voor éénrichtingsverkeer in df Jacoba van Beierenweg, omdat het knelpunt dan niet naar dj Bergweg wordt verlegd. Anders raadsleden brachten daar tegeir in dat automobilisten bij éeit; richtingsverkeer vrij baan heb ben en harder gaan rijden. DOMBURG NCVB - De afdeling Dombur» van de NCVB houdt woensdag 19 februari een bijeenkomst in het Schuttershof. De heer R, Struijk uit Oostkapelle houdl een dia-lezing over vlinders ea rupsen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Burgerlijke stand DOMBURG Geboren: Abraham A. zv J. ds Visser en. E. P. Maljaars; Man- nus J. zv M. J. Harinck en M N. Dekker: Mirjam, dv L. A. Keijis en N. M. Boot: Julian. zvT.M. van Pul en S. A. J. Visser: Kevin zv J. Maljaars en M. de Visser, Annemiek, dv J. J. van den Bros- ke en E. C. M. Heeren. Getrouwd: Geen. Overleden: L. M. P. van denBuf sche, 39 jr.; C. M. MouthaanJ jr. ev M. P. Amsing; S. Groer huijzen, 87 jr. ev E. Koning;! van Sluijs. 90 jr.; B. D. de Jager 87 jr. ev Vermeulen; J. Corre. jr. enige die meedeelt een claim te zullen indienen. „Maar ik weet nog niet hoe en wanneer, 't Is een juridisch behoorlijk ingewik keld verhaal. We hebben echter de tijd. Claims voor bouwgrond die na 1 januari 1988 is aange schaft. kunnen tot 31 december dit jaar worden ingediend." De gemeenten weten niet waar zij aan toe zijn. Ze hebben de btw niet in de eigen kas gestort, maar zoals het hoort aan het Rijk overgemaakt. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) is van mening dat de rijksoverheid rechtsgeldige vor deringen terug moet betalen en niet de gemeenten. De VNG heeft het Ministerie van Finan ciën om een gesprek gevraagd over deze problematiek. Een reactie is nog niet ontvangen, meldt een voorlichter van de VNG. Hij heeft geen idee om wel ke bedragen het gaat. Volgens de Nationale Woningraad heb ben tot nu toe vijftig a zestig van de negenhonderd woningcorpo raties de teruggave van de btw geëist. Dc PZC is dc grootste krant van Zeeland. Hel ochtendblad voor de Zeeuwen. Voor een krantenwijk zoeken wij een voor Ideale bijverdienste voor scholieren ol' W. A. O.'er. PZC Vlissingen, tel. 011184-84000 ol' de heer De Mcij, 01184-61907 na $7.00 uur DEALER VAN O.A. ALTRA-BATAVUS-KILDEMOES-KOGA JUWELIER VAN DEN'BER® Lange Delft 40 MIDDELBURG Telefoon O1I80-133W Zusterstraat 22-24 Middelburg Telefoon 01180-12410 KOGA: Profile lieeft dit topmerk vanzelfsprekend in de winkel. Koga heeft voor elk type fietser een geschikt model. De modellen van 1992 staan nu in onze winkel. 1 GORE-TEX WINDSHIRT AANBIEDING Een echte buitensporter kan niet zonder Gore-Tex windshirt: deze lichte, tweede huid wordt direkt op het lichaam gedragen, onder de andere sportkleding. Dankzij de winddichtheid en de vochtventilerende werking ontstaat er geen klam gevoel en afkoelingseffekt. Normale prijs: 119.- TIJDELIJK: 99 fk ben altijd op zoek naar het mooiste en het beste. Ook mijn fiets mag niet gewoontjes zijn. Daarom ging ik naar Profile voor mijn nieuwe fiets. Een goed idee. De Pro file-adviseur liet me kiezen uit een grandioos assortiment. Daaruit koos ik de Koga TravellerLady. Boven dien heb ik er een Gore-Tex windshirt bijgenomen, die trouwens ook uiterst geschikt is voor andere sporten. Wat je ook wilt met je fiets Fietsen. Kleding. Accessoires.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 18