Zomerbus geeft meer vervuiling PZC CNV'er wil een meer op de mens gericht beleid Bouw Badhotel Domburg staat op losse schroeven Nieuwe besturen scholen als gevolg van overdracht Nieuwbouw bestralingscentrum begint in maart Groen ei wellicht het begin van een nieuw hoenderras Actiegroepen: alle wettelijke middelen in verzet tegen WOV Boete en half jaar rijontzegging voor weigeren bloedproef provincie 15 Aantal bespaarde autokilometers weegt niet op tegen buskilometers Douaniers komen bij rijkspolitie DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 panonze verslaggever VLISSINGEN - De Zomerbus Zeeland heeft vorig jaar eerder méér luchtverontreiniging ver haakt dan mindpr. Volgens [f,1 schatting hebben de 110.000 passagiers in de maanden juli dl augustus 100.000 autokilo- mclcrs bespaard, maar daar voor hebben de bussen 274.000 Kilometer moeten rijden. En [en bus veroorzaakt ongeveer vijf keer zoveel luchtverontrei niging als een personenauto. let hoge aantal kilometers dat lezomerbussen hebben gereden egenover de veel kleinere be perking van het autogebruik, petekent ook dat de veronder- jelde vermindering van het re- jeatief autoverkeer slechts in fringe mate is gehaald. Oor aakjongeren, die niet over een into beschikken, bleken in 1991 ïn belangrijke doelgroep voor ie Zomerbus. fiéttemin zijn de deelnemers lande Zomerbus (de busonder- lemers Carlier en ZWN, het Rijk, de provincie, gemeenten in recreatie-ondernemers) zo te preken over het resultaat van iet bijzondere openbaar-ver- .oerproject dat ze er komende snier een vervolg aan willen ge- ;en, In Zeeuwsch-Vlaanderen, raar in 1990 al een Kustbus sed', waren de bussen afgelopen lomer beter bezet dan aan de ifalcherse en Schouwse kust en rijn de meeste autokilometers jespaard. Op deze ervaring is de verwachting gestoeld dat het lantal passagiers in de Zomer- jus in 1992 groter zal zijn. Het Zomerbusproject wordt dit aar op een aantal onderdelen veranderd. Aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust komen vanwege het succes van 1991 neer lijnen en een uitgebreidere üenstregeling. Op Walcheren en Schouwen-Duiveland wordt het ijnennet aangepast. De door gaans zeer matig bezette bus- tosten naar de weekmarkt in Middelburg worden ingekrom pen; de marktlijnen naar Zierik- komen geheel te vervallen. Aanwinsten De opbouw van de tarieven wordt vereenvoudigd. De NS- strandexpres (de snelle treinver binding tussen enkele steden in West- en Midden-Brabant en Walcheren) gaat met de Zomer bus één project vormen. Het dagelijks bestuur van de provincie, dat de initiatieven van de busondernemingen Car lier en ZWN en de Nederlandse Spoorwegen zeer heeft toege- juichd, beschouwt beide vormen van openbaar vervoer als aan winsten voor het toeristisch-re- creatief .produkt Zeeland en noodzakelijke voorzieningen voor de beheersing en geleiding van de recreatiemobiliteit. In totaal zijn in juli en augustus vorig jaar 110.000 busreizigers en 5000 treinreizigers vervoerd. Naar de mening van de provin cie steunt het bus- en treinpro- ject op een breed bestuurlijk en maatschappelijk draagvlak. Bo vendien is het openbaar vervoer erdoor in een positief daglicht komen te staan. De begroting van de Zomerbus en de Strandexpres valt dit jaar 30.000 gulden lager uit dan vorig jaar. De totale kosten bedragen 1,1 miljoen gulden. De op brengst van de kaartverkoop en de bijdragen van recreatie-on dernemers zijn op 325.000 gul den becijferd. Dat is 55.000 gul den meer dan in 1990. Het Rijk draagt in totaal 515.000 gulden bij, de provincie 130.000 gulden en de gemeenten gezamenlijk eveneens 130.000 gulden. Het streven is erop gericht dat het toeristisch openbaar vervoer zo snel mogelijk - ook financieel - op eigen benen kan staan. De hooggestemde verwachtin gen van het provinciaal bestuur zijn onder meer gebaseerd op het feit dat veel toeristen vorig jaar al hebben overwogen in de Zomerbus of de Strandexpres te stappen. Verder wordt ervan uit gegaan dat maatregelen om het gebruik Het zomerbusproject in YVest- Zëeuwsch-Vlaanderen krijgt wegens het succes van vorig jaar een uitgebreidere opzet. foto Henk Hommers van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het Zeeuws Radio-Therapeutisch Insti tuut kan rond 1 maart met de nieuwbouw beginnen. De bouwvergunning is binnen voor een aanzienlijke uitbrei ding van de voorziening op de hoek van de Hogeweg en de Koudekerkseweg in Vlissin- gen bij het Streekziekenhuis Walcheren. Begin 1994 heeft het ZRTI ruim drie keer zo veel ruimte als nu en kunnen nagenoeg alle Zeeuwse pa tiënten voor vrijwel alle soor ten van bestraling terecht in Vlissingen. De totale kosten bedragen 12,6 miljoen gulden; 7,4 miljoen voor de bouw en 5,2 miljoen in richtingskosten. Het instituut verwerft daarmee wel een in stallatie die behalve de meest gangbare bestraling ook elek tronenbestralingen kan uit voeren. Nu moet vijftien pro cent van de Zeeuwse kanker patiënten daarvoor nog naar Rotterdam. Omdat een deel van de be staande voorziening, met na me de bunker waarin de radio therapeutische apparatuur nu is ondergebracht, in de nieuw bouw moet worden geïnte greerd, zal de bouw in twee fa sen plaatvinden. Eerst wordt het deel aan de Hogeweg ter hand genomen. Gedurende de tien tot twaalf maanden die de eerste fase in beslag zal nemen, gaan d.e behandelingen ge woon door. Aan de kant van het zieken huis wordt een tijdelijke in gang gemaakt. Omdat tussen het ziekenhuis en het ZRTI geen doorgang meer bestaat, zullen ziekenhuispatiënten die moeten worden bestraald, met een ambulance heen en weer worden gebracht. De ambulan cedienst heeft daarvoor een wagen in bruikleen gegeven. Pas in de tweede fase van de bouw, die ook tien maanden tot een jaar kan duren, komt de nieuwe aansluiting met het zie kenhuis tot. stand. De Bouwcombinatie Zieken huis Walcheren, een samen werkingsverband van de aan nemers Srangers en de Wal- cherse Bouw Unie, tekent voor de bouw. Ook voor het ont werp, de werktuigkundige- en de elektrotechnische opdracht is gekozen voor de bedrijven die al aan de nieuwbouw van het Streekziekenhuis bezig zijn: GTI uit Goes, Croon uit Roosendaal en de samenwer kende architecten Swinkels Passchier en Wisse. Tuinhof, Slemmer en de bureau's Deerns en Bravenboer en Scheers. De bouwstijl van het nieuwe complex wijkt aanzienlijk af van die van het ziekenhuis: veel schuine lijnen, afwijkende materialen en kleurstellingen. MM IMM m onze verslaggeefster KAPELLE - Een boerenzoon, ;eboren in de Bommelerwaard die ooit bij de politie werkte. Zo introduceerde de nieuwe CNV- voorzitter Anton Westerlaken zichzelf dinsdagavond. Hij sprak tijdens een vergadering van de CNV-afdeling Kapelle. Slechts een klein aantal leden was aanwezig in centrum I)e Vroone te Kapelle om het vra- jenvuur te openen op de nieuwe leidsman. Westerlaken tipte in zijn inlei ding belangrijke punten voor de vakorganisatie aan. ..We moeten in de komende tijd stelling ne men. Een aantal problemen vraagt gewoon om een duidelij ke mening. Ik denk hierbij bij voorbeeld aan het minderheden vraagstuk. Volgens mij is het vliesje van beschaving ook in ons land zeer dun. Intolerantie naar etnische minderheden toe kan gewoon niet." De nieuwgekozen CNV-voor- man benadrukte dat hij 'niet te beroerd was om een aantal za ken anders aan te pakken bin nen de vakorganisatie'. ..We moeten de rug naar Den Haag keren en het gezicht naar de mensen toe. Het heeft geen zin meer om zoveel energie in de lan- van onze verslaggever HULST - Naar alle waar schijnlijkheid zullen er nog enkele kippengeneraties overheen gaan vóór het 'ge heim' van de Graauwse kip die groene eieren legt is op gelost. Kippenhouder R. Harnis wil in elk geval ver der fokken met de bijzonde re hoender. Mochten de kui kens van de groene-eieren- 'egster zelf ook groene eie ren produceren, dan zou er een nieuw kipperas kunnen ontstaan, verklaarde die renarts A. de Bruyn uit Sint Jansteen. Verschillende pluimveehou ders meldden woensdag dat zij ook 'zeegroene' eieren in hun kippenhokken rapen. Mevrouw B. Stouten uit 's Gravenpolder bijvoorbeeld. ••Wij hebben al twee jaar Chi leense sierkippen en die leg- Sen groene eieren. De kleur han iets variëren; als de haan bruin is zijn de eieren over het algemeen wat don kerder van kleur. Groen zijn ^e echter allemaal", betoog de mevrouw Stouten. Ze leegde er aan toe dat de Chileense' eieren prima smaken, „Wij hebben de in druk dat het eiwit wat vaster dan bij de Hollandse kip- Pen Maar smaakverschil Proeven we niet," bierenarts De Bruyn zei woensdag dat een andere kleur eierschaal dan wit of bruin in principe niet zo bij zonder is. „Als het om exoti sche kippen gaat dan kan dat best. Maar ik had van Harms begrepen dat het om een gewone witte Hollandse leghorn ging." Harms beves tigde dat, „Het is een gewone witte kip met gewone boe- renhoenders als ouders. Niks geen exotisch sierkipperas. Ik heb ook nog twee zusjes van de groene-eierenlegster lopen en die leggen gewone bruine eieren." Mutant In dat geval zou in Graauw wel eens een geheel nieuw hoenderras geboren kunnen zijn. verwacht De Bruyn. „De kip die groene eieren legt, zou een mutant kunnen zijn. Er kan spontaan een verandering in het stofwisse lingspatroon zijn opgetre den. Door die verandering in stofwisseling kan via de ei leiders een andere kleur op de eierschalen zijn afgezet.' De eigenschappen van een mutant worden bij de voort planting doorgegeven aan de nakomelingen. Harms, pluimveehouder uit hobbyisme, kondigde aan te willen gaan fokken met zijn bijzondere kip. Er loopt al een kuikentje van de kip in zijn hok rond. Mocht die over een jaartje ook groene eieren leggen, dan is definitief een nieuw kippenras ontstaan delijke politiek te stoppen. Het is onze taak om vóór alles te zor gen dat we herkenbaar zijn voor onze lede. Zowel in de bedrijven als in de woon- en leefomge ving." Bagagedrager Westerlaken pleitte in dit ver band voor een krachtige vak bond. „De organisatiegraad is te laag. Veel meer werknemers moeten zich aansluiten. Dat kan door het lidmaatschap aantrek kelijker te maken. Nu rijden nog teveel niet-leden mee op de ba gagedrager van de vakorganisa tie. De mensen die de fiets du wen, de contributiebetalers, ver dienen een hogere beloning." Een nauwe samenwerking met de FNV wijst Anton Westerla ken bij voorbaat niet van de hand. „Als we daardoor tot re sultaten kunnen komen voor on ze leden, zullen we het altijd doen. Voorop staat wel dat de opvattingen van het CNV geres pecteerd moeten worden. We zijn ook zeker niet te benauwd om looneisen te stellen. Maar al leen als dat op lange termijn ook gunstig uitwerkt." van onze verslaggever VLISSINGEN - De rijkspolitie in Zeeland krijgt elf omge schoolde douaniers in dienst. Zij worden na een verkorte po- litie-opleiding als wachtmees ter verdeeld over enkele groe pen van de Zeeuwse rijkspoli tie. De politie wordt niet met elf formatieplaatsen uitgebreid. De nieuwe wachtmeesters zul len voornamelijk in bestaande vacatures worden ingepast. Door het wegvallen van de bin nengrenzen in 193 verdwijnen bij de douane 1100 arbeidsplaatsen. Voor 350 douaneambtenaren moet nog een oplossing worden gezocht. De overige 750 hebben inmiddels een nieuwe werkplek binnen of buiten de belasting dienst, In totaal stappen in Ne derland 75 medewerkers van de douane over naar de rijkspolitie. Ze worden in zeven verschillen de districten geplaatst. De officiële 'overdracht' van het personeel vindt vandaag, don derdag. plaats. Het vervallen Badhotel zal de Domburgers voorlopig nog een doorn in het oog blijven foto Le de Meester Gemeente zoekt nieuwe projectontwikkelaar van onze verslaggeefster DOMBURG - De bouw van een nieuw Badhotel in Dom burg staat op losse schroe ven. Erel, de maatschappij uit Breda die zich tegenover de gemeente heeft verplicht een 'klassehotel' neer te zet ten, wil af van die verplich ting. De appartementen op het terrein lijken wel door te gaan. Projectontwikkelaar Gevamij, die dat deel zou uit voeren, is nog steeds betrok ken bij het project. Burge meester H. Hietkamp van Domburg hield woensdag overigens voet bij stuk: de ge meente houdt vast aan de wens dat er een klassehotel moet komen, en daar wordt op dit moment hard aan ge werkt. Zowel de gemeente als Erel zijn volgens Hietkamp druk bezig een nieuwe partner te vinden. Domburg wil graag een kwalitatief hoogstaand hotel. Badhotelterrein en om geving moeten nodig worden opgeknapt. Geld kost her. de gemeente overigens niet di rect; desnoods kan ze het ter rein terugverkopen aan de oorspronkelijke eigenaar, BAM-dochter NV Bad- en Strandhotel Domburg. Erel heeft eigen redenen om een opvolger te vinden: de maatschappij heeft namelijk zes ton neergelegd als waar borgsom. Als Erel niet binnen enkele maanden gaat bou wen, kan dat worden opgevat als contractbreuk en dat kan de maatschappij op een flinke boete komen te staan. Direc teur E. Vriens van Erel liet via een woordvoerster weten geen commentaar te willen geven. Champagne Eind 1990 vloeide de cham pagne in de raadszaal van Domburg. Na lang zoeken en onderhandelen had Domburg de zaak rond: de gemeente kocht het badhotelterrein en verkocht het onmiddellijk weer aan Erel en Gevamij. De beide projectontwikkelaars hadden diezelfde woensdag meer dan twee miljoen gulden neergelegd als waarborgsom. Zelfs de toenmalige recrea tie-gedeputeerde J. Ventevo- gel kwam de transactie per soonlijk bekrachtigen én be klinken. De bouw van het Badhotel is gedwarsboomd doordat de Duitse maatschappij Dorint zich terugtrok als exploitant van Hof Domburg. Formeel had Dorint niets te maken met het Badhotel, maar infor meel des te meer. Dorint zou ook het door Erel te bouwen Badhotel gaan exploiteren. Daar is inmiddels geen sprake meer van en dat is voor Erel nu kennelijk reden zich terug te trekken als bouwer Ondertussen is het vervallen oude Badhotel een doorn in het oog van menig Dombur ger. Het gebouw staat bijkans op instorten en het wordt steeds gevaarlijker het te be treden. Burgemeester Hiet kamp is op de hoogte van het feit dat het terrein wel eens door onbevoegden wordt be treden en ontkent niet dat dat voor de betreffende personen risico kan opleveren. Hij vindt echter dat er, middels bord jes. voldoende wordt gewaar schuwd. ..Het gaat om kna pen van 15 tot 18 jaar, die kun nen wel lezen." van de fiets te bevorderen en dat van de auto terug te dringen meer toeristen en recreanten er toe zal bewegen het openbaar vervoer te benutten. van onze verslaggever ELLEWOUTSDIJK - De stich ting 'Behoud de Zak van Zuid- Beveland', de stuurgroep 'WOV 3 Nie' en de werkgroep 'Elle- woutsdijk zegt nee tegen de WOV' hebben aangekondigd zich met alle mogelijke wette lijke middelen te zullen verzet ten tegen een eventuele aanleg van de Westerschelde Oever Verbinding. In een persbericht vragen de drie actiegroepen zich af of de gemeente Borsele zal bezwijken onder de provin ciale druk om toch mee te werken aan de aanleg van de WOV. Ook wordt vastgesteld dat gede puteerde ing J. I. Hennekeij de gemeente Borsele heeft ge dreigd met een zogenaamde aanwijzingsprocedure om de medewerking van de gemeente af te dwingen „Een dergelijke aanwijzing komt sporadisch voor. daar het een middel is om de mening van de gemeenteraad (de stem van de bevolking) te ne geren". schrijven de actiegroe pen. Maandag 17 februari zal een ver tegenwoordiger van de provin cie een toelichting geven op de stand van zaken in een openbare commissievergadering van de gemeente Borsele. In de verkla ring wordt de vraag gesteld waar die toelichting toe zal leiden: tot een definitieve aanwijzing of een aanleiding tot onderhandelen. De actiegroepen: „Binnen 24 uur moet de gemeenteraad in een openbare bijzondere raadsver gadering met een besluit komen. Zorgvuldige besluitvorming?" van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De vier (voor malige) Rijksscholengemeen schappen in Zeeland - Petrus Hondius in Terneuzen, Schelde- mond in Vlissingen, het Goese Lyceum en Professor Zeeman in Zierikzee - krijgen een nieuw bestuur. Het Rijk heeft alle voorzieningen voor voortgezet onderwijs afgestoten zodat naar een bestuursvorm op ge meentelijk niveau moest wor den gezocht. De scholen en de gemeenten waarin ze gelegen zijn hadden de keuze uit drie verschillende manieren om het bestuur in te richten. In Zee land komen ze allemaal voor. Goes en Terneuzen kozen voor een bestuurscommissie. Daarin hebben drie raadsleden zitting en vier leden die indirect door de school zijn voorgedragen. De scholen in Goes en Terneuzen hebben een duidelijke streek- functie. Ook leerlingen uit ande re gemeenten zijn op de onder wijsvoorziening aangewezen. Het argument om voor een be stuurscommissie te kiezen was voor beide gemeentebesturen dat het schoolbestuur dicht bij de school moet komen te staan. Bovendien laat het ruimte voor enige spreiding over de regio. Die spreiding is in Zierikzee op timaal gewaarborgd. Omdat alle leerlingen op Schouwen-Duive land die avo of vwo willen vol gen, bij de scholengemeenschap Professor Zeeman terechtko men, is in Zierikzee gekozen voor een gemeenschappelijke regeling. Daarin doen alle zes Schouwse gemeenten mee. In Vlissingen is voor de derde mogelijkheid gekozen. Het be voegd gezag komt bij het college van burgemeester en wethou ders te liggen. De scholenge meenschap Scheldemond is een vrijwel volledig Vlissingse voor ziening zodat een samenwer kingsverband helemaal niet ter sprake is geweest. Het gemeen tebestuur onderzocht wel de mo gelijkheid van een bestuurscom missie maar voorzag problemen met het bemannen van zo'n or gaan. Overigens houdt de gemeente ook bij een bestuurscommissie een vinger in de pap. De gemeen teraad. met drie man vertegen woordigd, benoemt ook de ande re leden. Bovendien moeten jaarlijks de rekening en de be groting door de raad worden goedgekeurd. van onze rechtbankmedewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 37-jarige J. J. van H. uit 's-Gra- venpolder veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf, 1500 gulden boete en negen maanden rijontzegging waarvan drie maanden voor waardelijk voor het weigeren van de bloedproef. Als bijzonde re voorwaarde bij het voor waardelijk deel van de ontzeg ging werd hem het volgen van de alcohol-verkeerscursus (ave) opgelegd. Van H. werd 6 oktober aange houden op de Middelburgse straat in Goes op verdenking van rijden onder invloed. De ademanalyse wilde niet lukken en daarom moest hij de bloed proef ondergaan. Maar omdat hij bang was om flauw te vallen door de prik weigerde hij mee te werken. Van H. had tegenover de politie verklaard maar vier biertjes te hebben gedronken. Het vonnis was conform de eis. De maand dat het rijbewijs inge nomen is geweest na zijn aan houding komt in mindering van de rijontzegging. J. C. W. (49) uit 's-Heer Arends- kerke werd op 12 september in Goes gepakt met 785 microgram (gelijk aan 1.75 promille). Hij had 's avonds niets meer te roken en ging even bij een café wat halen. Vervolgens ging hij met wat ma ten in Goes aan de rol. Hij voelde zich nog goed in staat om te rij den. De politie zag hem weife lend en opvallend langzaam rij den. W, schatte zijn gebruik op acht a tien pilsjes. „Normaal drink ik alcoholvrij bier", voegde hij er aan toe. Officier van justitie mr H. F. Mos vond tien biertjes heel veel voor iemand die niet ge wend is te drinken. Omdat W.'s strafblad nog schoon was eiste hij duizend gulden boete en een geheel voorwaardelijke rijont zegging van zes maanden op voorwaarde dat hij deelneemt aan de ave. Politierechter mr R C. P Rammeloo vonniste conform de eis. Per fiets De 27-jarige Goesenaar M. J. G T. kreeg bij verstek conform de eis twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf, 1500 gulden boete en een weekeindontzeg- ging van negen maanden opge legd voor rijden met 905 micro gram (2.05 promille). Ook hij moet de ave volgen. Hij was 6 ok tober de hele nacht per fiets van café naar café gegaan. Hij kwam na vieren thuis en kreeg het ver volgens in zijn hoofd een auto ritje te maken Toen hij merkte dat de politie hem achtervolgde probeerde hij te ontsnappen, waarbij hij een verkeersheuvel aan de verkeerde kant voorbij reed, Eigenlijk had T. liever ge vangenisstraf dan een rijontzeg ging gehad, maar op dat verzoek werd niet ingegaan, „T. rijdt voor zijn plezier in een dure auto. Dat plezier wil ik hem een poos afpakken", zei de officier. Autokrakers slaan hun slag VLISSINGEN - Voor 1500 gul den aan gereedschap is maan dagnacht uit een auto gestolen die aan de Paardenstraat in Vlissingen was geparkeerd. De eigenaar heeft woensdag aan gifte gedaan. Een auto aan de Paul Kruger- straat was dinsdagnacht het doelwit van een autokraker. Die beperkte zich tot de traditionele buit; een autoradio-cassette recorder. In beide gevallen was een ruit ingeslagen. Staatsraad akkoord met leidingstraat Reimerswaal van een medewerker DEN HAAG/REIMERSWAAL - Ook het gedeelte van de lei dingstraat Vlissingen-Antwer- pen door de gemeente Reimers waal kan worden aangelegd. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr J.H. Blaauw, is niet ingegaan op het verzoek van A. N. Rijk. de aan- legvergunning te schorsen De heer Rijk woont aan de Grint weg en krijgt op 28 meter van zijn woning behalve de twee lei dingen voor industriewater ook een leiding voor lpg. Hij vindt dat gevaarlijk. De óverwegingen van de uit spraak volgen over enkele we ken. Tijdens de zitting voerde de gemeente aan dat de leidings traat wordt aangelegd conform de rijksregels. iJJUSHMJE 9714

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15