Activiteiten van de Ravoz op laag pitje stad' ZLM bepleit aanleg 'glazen Strenger beleid zal zeer velen rijbewijs kosten Molen in oude luister hersteld Vogelbescherming krijgt geld Borcea SVRZ benoemt een interim-manager voor Vijvervreugd Vandaal Beslag op tanker na aanvaring zeeuwse almanak Tuinbouw in kassen alleen haalbaar op oppervlakte van 3.000 tot 5.000 hectare PZC zeeland IQ,/ DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Zeeland is 'ge schrokken' van de eerste erva ringen met de stringente toe passing van artikel 27 van de Wegenverkeerswet, die op 1 fe bruari van kracht is geworden. Sinds die datum is de politie verplicht direct het rijbewijs in te vorderen van automobilisten en motorrijders die worden be trapt op alcoholmisbruik. Persofficier van justitie me vrouw J. F. C. van Gelder liet gisteren weten dat in en rond het afgelopen weekeinde al tien weggebruikers her en der in de provincie op grond van deze re geling hun rijbewijs (voorlopig) zijn kwijtgeraakt. Als dat zo doorgaat, er rekening mee hou dend dat ook door de week nog wel enkele rijbewijzen zullen worden 'afgepakt', zou dat in het ongunstigste geval neerkomen op 700 a 800 invorderingen per jaar. En dat is aanzienlijk meer dan de 500 gevallen waarvan jus titie in Middelburg in eerste in stantie voorzichtig is uitgegaan. Mevrouw Van Gelder: „Wij wil len het publiek dan ook nog eens op het hart drukken dat het jus titie ernst is en dat de opspo ringsambtenaren verplicht zijn om in gevallen van alcoholmis bruik tot invordering van het rij bewijs over te gaan." Artikel 27 van de Wegenver keerswet schrijft deze gang van zaken voor als een verdachte bij de ademanalysetest meer dan 570 milligram uitgeblazen lucht (ugl) ofwel 1,3 promille scoort of als iemand, bij het ontbreken van een testresultaat, bijvoor beeld door gedrag en uitlatingen de verdenking op zich laadt dat het alcoholgehalte in zijn of haar bloed hoger is dan 570 mg ulg. Ook mensen die weigeren de ademanalysetest te ondergaan, moeten rekenen op inname van hun rijbewijs, in afwachting van het oordeel van de rechter. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Stichting Verpleeg- en Ruisthuizen Zee land (SVRZ) heeft een interim manager benoemd voor het zwakzinnigeninternaat Vijver vreugd in Middelburg. Drs E. Huysman, die de afgelopen twaalf jaar in tal van zorgin stellingen orde op zaken stelde, begint volgende week aan de klus Vijvervreugd. Behalve en kele moeizame onderlinge ver houdingen, spelen daar ook gro te veranderingen. Iluysman is voorlopig voor de duur van een halfjaar aangesteld. Volgens algemeen directeur G. C, de Bruijn van de SVRZ, is de interim-manager vooral aan gesteld om de komende veran deringen te begeleiden. „Het is de bedoeling dat voor Walche ren een structuur voor zwakzin nigenzorg ontstaat, waarin Vij vervreugd gaat samenwerken met het dagverblijf voor oude ren en het kinderdagverblijf. Die structuur moet worden voorbe reid. Intussen krijgen we ook te maken met de hele stelselherzie ning, deconcentratie en nieuw bouw. Omdat we het wegens ziekte al bijna een jaar zonder in stellingsdirecteur moeten doen, is een oplossing zoals we die nu gekozen hebben, echt noodzake lijk." De Bruijn wil niet verhelen dat de 'trouble-shooter' ook is inge huurd om intern orde op zaken te stellen. Vorige zomer waren een notitie over ziekteverzuim en de bemanning van afdelingen en de gevolgde procedure voor een bestuurlijke herstructure ring aanleiding tot ernstige com- munnicatiestoornissen tussen de SVRZ-directie. afdelings hoofden en de oudervereniging. „Maar de lucht is opgeklaard. Dat wil niet zeggen dat de pro- Advertentiel GARAGE FRANCKE MELISKERKE. TEL. 01186-1748 blemen zijn opgelost. Maar het zijn geen problemen die je met een dag in de week extra begelei ding van de SVRZ-directie, de wereld uit helpt. We zitten ge woon met dat hoge ziektever zuim en een krap personeelsbe stand. We hopen dat een inte rim-manager dat, met alle strctuurveranderingen die op til zijn. kan helpen verbeteren. Bo vendien hopen we binnen een halfjaar wat meer zicht te heb ben op het ziekteverloop van de instellingsdirecteur." Volgens de algemeen SVRZ-di- recteur heeft Huysman nadruk kelijk niet de opdracht om de be stuursstructuur in relatie met de SVRZ te onderzoeken. „Wellicht heeft de interim-manager na een half jaar een duidelijke mening over de vraag of Vijvervreugd los van de stichting moet voortbe staan of niet. Dan horen we dat wel. Maar van zijn taakstelling maakt die vraag geen deel uit", aldus De Bruijn. Dieven hadden voorkeur voor jonge jenever VLISSINGEN - Dorstige inbre kers zijn in de nacht van dins dag op woensdag op pad ge weest in Vlissingen. Zij kozen een café aan de Walstraat en een slijterij aan de Gildeweg als doelwit. Hun voorkeur ging vooral uit naar jonge jenever. Bij de inbraak in café De Een dracht aan de Walstraat zijn twee flessen jonge jenever ver dwenen. De dieven namen ver der tachtig a honderd pakjes si garetten en veertig pakjes shag mee. Ook twee gokautomaten en een biljartklok zijn door hen opengebroken. Dat leverde een buit op van 1300 gulden. De diefstal uit de slijterij aan de Gildeweg bestond louter en al leen uit drank. Vijftien liter jon ge jenever en zes blikjes bier zijn gestolen. De waarde van de spul len bedraagt 320 gulden. De ruit in de voordeur van de slijterij werd vernield. Hoofdschuddend, zag de vrouio vanuit haar bejaar denflatje het tafereel aan, dat zich daar beneden op straat in de vroege avond schemering aan haar oog ontrolde.Moetje toch eens zien", mompelde ze veront waardigd. ..Daar heb je ïveer zo'n vandaal. Niks is meer veilig voor ze. Nou pro beert die kerel daar geivoon een hek omver te duiven. En niemand die er ivat aan doel. Ze rijden gewoon voor bij." Vanuit haar hoge posi tie kon de bejaarde vrouiv de man volgen. In korte draf ivas die doorgerend tot het eind van de straat, waar hij stopte om vervolgens zijn volle gewicht tegen een ou de boom in stelling te bren gen. Toen ze de man een kwartier later andermaal voorbij zag rennen en vast stelde dat de onverlaat aan stalten maakte om te kijken of de fundamenten de zware muur rond een tuin wel kon den houden, was de maat vol. Via de telefoon deed de vrouw haar beklag. ..En hij loopt in trainingspak", hielp ze de politieman die welwillend haar verhaal aanhoorde op weg, ..Zou het ook kunnendat die man al leen zijn spieren traint", probeerde de agent. „Ja. zo weet ik er ook nog wel een paar", reageerde de vrouw. En nijdig verbrak ze de ver binding. van onze verslaggeefster ZONNEMAIRE - Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat de uit 1872 daterende stellingmolen Korenbloem in Zonnemaire zou verdwijnen. In de januari-storm van 1990 liep de kap van de toen al verwaarloosde molen dusdanig zware beschadigingen op, dat restauratie niet meer mogelijk leek. Het is te danken aan de heer D. Haak. directeur gemeentewerken van de gemeente Duiveland en bestuurslid van de Vereniging De Zeeuwse Molen, dat het bouwwerk binnenkort weer voor het pu bliek kan worden opengesteld. Haak maakte enkele jaren geleden gedetailleerde bouwtekenin gen van de molen. Aan de hand daarvan en met geld van de gemeente Brouwersha ven, die de molen aankocht, kon de molen in oude glorie worden hersteld. fotoPieterHonhoff van onze verslaggever VLISSINGEN - De rederij van het dinsdag avond bij Vlissingen aangevaren Panamese vrachtschip Fortuna 3 heeft woensdag beslag laten leggen op de Liberiaanse tanker Chippe wa. Er moet een bankgarantie op tafel komen voordat de Chippewa, die tegen de Fortuna 3 is aangevaren, mag vertrekken. De scheep vaartinspectie heeft de zwaar beschadigde Fortuna 3 een vaarverbod opgelegd. Het schip moet eerst worden gerepareerd. De Fortuna 3 is na de aanvaring, die even na tien uur dinsdagavond plaatsvond, naar de re- paratiewerf Scheldepoort in Vlissingen-Oost gebracht. Het bergingsvaartuig' Deurloo fun geerde tijdens de reis van het ankergebied voor Vlissingen naar de Sloehaven als 'pompboot'. De Fortuna 3 maakte water. De Chippewa had aan stuurboordzijde een groot gat geboord. De slepers Drado en Breedbank van Van den Ak ker uit Vlissingen en de Boxer van Union uit Terrieuzen hebben de Panamese vrachtvaar der omstreeks drie uur dinsdagnacht bij Schel depoort afgeleverd. De actie nam aardig wat tijd in beslag, omdat de rijkshavenmeester eerst toestemming moest verlenen voor ver trek. Die is gegeven, nadat volstrekt duidelijk was dat de Fortuna 3 onderweg niet zou kun nen zinken. De oorzaak van het ongeluk was woensdag nog niet bekend. Een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Vlissingen vertelde dat er mogelijk een in schattingsfout is gemaakt. De Chippewa had een loods aan boord. In het Vlissingse ankerge bied lagen dinsdagavond vier a vijf schepen vrij dicht bij elkaar. „Misschien is er iets ver keerd gegaan toen de Chippewa het anker lichtte om te kunnen vertrekken," stelde de woordvboerder van de rijkspolitie te water; „Er stond een behoorlijke stroming." De scheep vaartinspectie is bezig met een onderzoek naar de toedracht van de aanvaring. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊmmmi 1Leegloopdoor welzijnsreorganisatie van onze verslaggever MIDDELBURG - De Provincia le Raad voor de Volksgezond heid in Zeeland (Ravoz) moet zijn activiteiten op een lager pitje zetten. Reden: medewer kers van de raad zoeken elders een heenkomen omdat het aan- lal arbeidsplaatsen in het kader van de provinciale welzijnsre organisatie moet worden terug gebracht. Als gevolg van die reorganisatie mogen vacatures niet zonder toestemming van het dagelijks provinciebestuur worden vervuld. Het welzijnsonderzoek bezorgt de Ravoz aan de andere kant ook meer werk. De functionaris sen van de raad moeten tijd en energie steken in allerlei verga deringen over de nieuwe opzet van het provinciaal welzijnsbe leid. die uiteindelijk tot een Zeeuwse raad voor volksgezond heid, maatschappelijke ontwik keling en cultuur moet leiden. Een en ander betekent dat de Ravoz in toenemende mate nee moet verkopen op nieuwe ver zoeken van de provincie of van uit de gezo.ndheidszorgsector om advies, onderzoek, onder steuning of het op gang brengen van projecten. Verder moet de raad keuzen maken binnen de lopende werkzaamheden en het ziet ernaar uit dat onderdelen van het werkplan 1992 moeten blijven liggen. Dat laatste spijt het dagelijks bestuur van de Ra voz bijzonder, vooral waar het gaat om uitstel van activiteiten op het terrein van de ouderen zorg. 'Afvallers' Voorlopig komt de Ravoz niet toe aan de bevordering van net werken voor ouderdomszorg, voorbereiding van een maat schappelijke discussie over het rapport 'Keuzen in de zorg' van de commissie Dunning en on derzoek naar de psychiatrische problematiek bij zwakzinnigen, het aanbod van psychothera peutische hulp in Zeeland, de problemen die de vergrijzing in de Zeeuwse zwakzinnigenzorg oplevert, de mogelijkheden om ex-cliënten van de geestelijke gezondheidszorg aan werk te helpen, de kwaliteit van de zorg verlening binnen woon/zorg-pro- jecten en de positie van ouderen in het ziekenhuis. De Ravoz bespreekt de conti nuïteit van de werkzaamheden tijdens een vergadering maan dag in Middelburg. Busbaan op terrein PZZ van onze verslaggever De Panamese vrachtvaarder Fortuna 3 ligt voor reparatie bij de werf Scheldepoort in Vlissin gen-Oost. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Willem van Dam GOES - Volgens de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) maakt Zeeland uitsluitend een serieuze kans op de ontwikke ling van glastuinbouw, indien deze wordt geconcentreerd in een glazen stad met een opper vlakte van minimaal drie- tot vijfduizend hectare. Daaraan voldoen de plannen die tot dus ver door diverse Zeeuwse ge meenten zijn ingediend, bij lan ge na niet. Die voorzien in glas tuinbouwgebieden van hooguit een paar honderd hectare. Hardrijders bekeurd in Kruiningen KRUININGEN - Bij een snel heidscontrole op de Hoofd straat in Kruiningen zijn dins dagmorgen zeventien automo bilisten bekeurd. De rijkspoli- liegroep Reimerswaal contro leerde in totaal 110 voertuigen. Bewoners van de Hoofdstraat, sinds kort een woonerf waar hooguit stapvoets mag worden gereden, klagen regelmatig over snelheidsduivels. Tussen 10.30 en 11.30 uur stelde de politie de meter af op 33 kilo meter uur, een behoorlijke mar ge ten opzichte van de wettelijk toegestane maximumsnelheid. Zeventien auto's werden toch nog gefotografeerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg' 44 ki lometer per uur. Dezelfde morgen hield de groep Van 8.30 tot 9.30 uur een snel heidscontrole op rijksweg 258 ('de oude rijksweg) vlak voor Kruiningen. Daar geldt een snel heidslimiet van tachtig kilome ter per uur. Dertien van de 419 gecontroleerde automobilisten reden te hard, waarvan één de ranglijst aanvoerde met 110 kilo meter per uur. Algemeen secretaris mr J. Oggel van de ZLM meent, dat de huidi ge plannen voor de tuinders in het Westland nauwelijks inte ressant genoeg zijn om naar Zee land te verkassen. „Vanuit de glastuinbouw bezien is het niet meer dan wat gerommel in de marge." Minstens zeven Zeeuwse ge meenten dingen naar de gunst van tuinders die in het Westland geen kant meer op kunnen. Niet alleen vanuit Zeeland worden met enige regelmaat liefdes verklaringen in de richting van het Westland gestuurd. Ook in andere delen van het land wordt hard aan de tuinders getrokken; glastuinbouw brengt veel werk gelegenheid met zich mee. Plukjes Indien Zeeland serieus wil mee doen aan de touwtrekkerij rond de glastuinbouw, zal Zeeland méér in de etalage moeten leg gen dan een paar plannen die - naar Westlandse maatstaven ge meten - betrekkelijk gering van omvang zijn. ZLM-secretaris Oggel verwacht niet, dat glas tuinbouwers uit het Westland veel perspectief zien in relatief kleine complexen die ook nog eens verspreid over de provincie liggen. „Het is vrijwel uitgesloten dat in Zeeland een substantiële glas tuinbouwsector van de grond komt, als je hier en daar wat plukjes hebt. zitten. De tuinders in het Westland zijn alleen in Zeeland geïnteresseerd indien we hen een centrale lokatie kun nen bieden, die op den duur kan uitgroeien tot een glazen stad - inclusief veiling - van driedui zend tot vijfduizend hectare." Oggel vindt, dat het Sloegebied zich daar het best voor leent. „Daar is de meeste ruimte be schikbaar en bovendien zijn er goede uitloopmogelijkheden naar Zuid-Beveland." Hij onderkent, dat de eventuele bouw van zo'n enorme glazen slot zie pagina 17 kolom 1 GOES - Het dagelijks bestuur van de gemeente Goes gaat ak koord met de aanleg van een busbaan op het terrein van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land (PZZ). De busbaan sluit aan op het terrein van het Oos- terscheldeziekenhuis. De totale kosten - 250.000 gulden - wor den volledig gesubsidieerd. Het college van b en w gaat er dan ook van uit, dat Goes geen cent hoeft te betalen. Door de aanleg van de busbaan wordt het PZZ beter bereikbaar per openbaar vervoer en krijgt het Oostmolenpark een bushal te. Passagiers voor het PZZ moe ten nu nog uitstappen bij de hal te van het Oosterscheldezieken- huis of bij De Schakel. Het bete kent dat een flinke wandeling door boomgaarden naar het psy chiatrisch ziekenhuis moet wor den gemaakt. Dat is straks voor bij. Advertentie Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 ZEIST (ANP) - De Vogelbescherming in Zeist krijgt 100.000 gulden van de Roe meense reder van het schip Borcea als scha devergoeding voor de olielozing op de Wes- terschelde en voor de Zeeuwse kust in 1988. Dat heeft de Vogelbescherming woensdag bekendgemaakt. Het is de eerste keer dat een natuurbeschermingsorganisatie scha deloos wordt gesteld voor vervuiling. De schadevergoeding is het gevolg van een schikkingsvoorstel van de Roemeense reder in een juridische .procedure die al enige jaren loopt. Vogelbescherming had die procedure aangespannen omdat de Borcea in januari 1988 ongeveer 75 ton zware stookolie na een lek in een brandstoftank. De olievervuiling kostte enkele duizenden vogels het leven. Bij de vogelasiels aan de Zeeuwse en Zuid hollandse kust werden vijfduizend vogels binnengebracht die onder de olie zaten In maart vorig jaar besliste de rechtbank in Rotterdam dat Vogelbescherming mocht met al hel Olympisch nieuws optreden als vertegenwoordiger van de vo gels en derhalve in aanmerking kon komen voor een schadevergoeding, Om de moeiza me juridische procedure te beëindigen heeft de Vogelbescherming besloten akkoord te gaan met het schikkingsvoorstel. Volgens directeur J. Bonjer van Vogelbescherming kunnen dankzij de schadevergoeding de 19 vogelasiels die destijds bij de ramp waren betrokken voor 40 procent schadeloos wor den gesteld. Eén van die vogelasiels is De Mikke in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13