Plan uitbouw Hof Domburg Bevroren Land van Saeftinghe vussiiiGcn Explosieve toename zilvermeeuwen r Staten zijn voor snelle benoeming van commissaris Straf tien maanden voor hasjhandelaar Economische basis sterker door meer bungalows/appartementen Honderddriejarige in tehuis Yerseke ANBO schrijft brief op poten aan Zekatel HEEL ZEELAND WINKELT IN 1992 IN VLISSINGEN vendueHuis KOSTELOZE TAXATIE Recept PZC zeeland ZATERDAG 25 JANUARI 1992 van onze verslaggeefster DOMBURG - Er zijn meer bun galows. appartementen of kam peerplaatsen nodig als econo mische basis voor het noodlij dende recreatiepark Hof Dom burg. Verliesgevend is immers het zwembad; de verhuur van de naastgelegen bungalows le vert op zichzelf wel geld op. Simpel gezegd: meer bunga lows, meer inkomsten. Het mes snijdt bovendien aan twee kan ten: de extra gasten gaan onge twijfeld ook een keertje naar het zwembad en verkleinen daarmee het negatieve saldo aan die kant. Verblijfsaccommodatie bijbou wen is één van de alternatieven om Hof Domburg draaiende te houden. Meer geld in de onder neming pompen (bijvoorbeeld verkregen uit verhoging van de toeristenbelasting), is een ande re mogelijkheid. Burgemeester H. Hietkamp van Domburg gaf vrijdagmiddag aan dat de voor keur van het college niet ligt bij belastingverhoging. Meer bun galows/ appartementen bouwen lijkt de meest kansrijke optie. Een mengvorm van beide be hoort ook nog tot de mogelijkhe den. De stichting Badplaatsbelan- gen Domburg moet een NV wor den, die een minder strakke band met de gemeente heeft zo dat de SBD minder gehinderd wordt door de soms langdurige en moeizame politieke besluit vorming. De politiek moet dus afstand nemen van het project waar tientallen miljoenen ge meenschapsgeld in gestoken zijn. Miljoenen Geld moet er hoe dan ook in het project gepompt worden, alleen al om de zaak open te houden. „Dan gaat het natuurlijk om miljoenen, want. met tonnen red je dat niet", schetste directeur J. van Asseldonk van de stichting Badplaatsbelangen Domburg de situatie. Gegeven een accep tabel toekomstperspectief zijn banken bereid de SBD een cre- diet in rekening-courant te ge ven. De gemeente hoeft daarvoor geen garantie te geven. De gemeenteraad van Domburg is al in een besloten bijeenkomst ingelicht over de technische en financiële kanten van de alter natieven. Politieke oordelen ko men pas in de commissie finan ciën (30 januari) of in de raads vergadering van 11 februari aan de orde. Hietkamp verklaarde vrijdag blij te zijn met het stuk dat nu op tafel ligt: de raad moet een duidelijke keus maken en heeft een rapport met alternatie ven om zich op te baseren. Het college stelt de raad voor in principe akkoord te gaan met het bouwen van meer bunga lows en/of appartementen. Een maand na dat principebesluit moet er een plan liggen waarin de details betreffende het waar, wanneer en hoeveel zijn uitge werkt. Financiële inbreng van derden bij de bouw van meer ac- comodaties is een mogelijkheid; er is een aantal serieuze gegadig den. Dat uitbreiding van het aantal bedden indruist tegen het pro vinciaal en gemeentelijk beleid van 'niet meer. maar beter', ont kende Hietkamp. Hij wees er op dat bij het bouwen van het zwemparadijs de camping met honderden staanplaatsen is ver kleind. „Op een gegeven mo ment móet je zorgen dat een be drijf levensvatbaar wordt", zei de burgemeester. „Aan alles hangt een prijskaartje." Kiezen De zwarte bladzijde in de ge schiedenis van Domburg kan nog niet definitief worden omge slagen. Opnieuw moeten er pijn lijke keuzes worden gemaakt. De gemeenteraad zal zich. alle bezwaren ten spijt, in februari voor één van de alternatieven moeten uitspreken. „Niet kiezen is ook een keuze", zei Hietkamp. „Dan worden we een artikel- 12-gemeente." Een artikel-12-gemeente komt fi- op een koude sanering: verho- nancieel onder curatele van het gen van de belastingen en een rijk te staan. Dat zou neerkomen stop op alle investeringen. van onze verslaggever EMMADORP - Het Verdronken Land van Saeftinghe lijkt door het winterweer van de afgelopen dagen meer op Het Bevroren Land van Saeftinghe. Des te opmerkelijker omdat het zoute wa ter van de Westerschelde bij elke opkomende vloed het natuur reservaat in stroomt. Overigens wordt niet iedereen afgeschrikt door de kale koude vlakte. Grauwe ganzen, rietganzen, kolganzen, brandganzen en smienten rusten graag uit op de schorren en vinden daar nog voldoende voedsel van hun gading. Doordat de jacht in Saef tinghe tegenwoordig verboden is, worden de vogels niet zo vaak meer opgeschrikt. Maar natuurbeschermers hebben de laatste weken toch enkele keren een jager gesignaleerd: een grote zee-arend heeft de schorren tijdelijk als jachtterrein uitverkoren. foto Camile Schelstraete eesshibm De 103-jarige mevrouw C. E.Tolhoek-Kruisse. foto Willem Mieras van een medewerkster YERSEKE - Vrijdagmorgen hing bij verzorgingshuis Vrede- lust in Yerseke al vroeg de vlag in top. Mevrouw C. E. Tolhoek- Kruisse werd gisteren 103 jaar. Samen met familieleden, mede bewoners, bestuur en personeel werd deze gebeurtenis gevierd. De koffie geserveerd met een ge- baktractatie, met daarop 103 brandende kaarsjes, aangebo den door het bestuur van Vrede- lust. De jarige had besloten voor deze gelegenheid van haar kamer te komen. Afgelopen jaar is ze ern stig ziek geweest, waardoor de drukte van de grote zaal haar te veel is geworden. Ze is de ziekte goed te boven gekomen, maar houdt sindsdien een middags laapje. Over bezoek op de kamer heeft ze niet te klagen. Als het even kan laat ze de krant voorlezen. want nieuws interesseert haar nog altijd. De 103-jarige ontving gistermor gen haar familie niet 'op d'r boers', maar 'op d'r burgers'. Ze had haar traditionele kleder dracht verwisseld voor een war me japon. Naast haar oudste en jongste zoon, respectievelijk 81 jaar en 66 jaar oud. waren er van de circa zestig nakomelingen uit elk van de vijf generaties familie leden aanwezig, onder wie haar jongste achter-achter-kleinkind van zeventien maanden. In de historie van Yerseke is niet eerder een zo hoge leeftijd ge boekstaafd. De gemiddelde leef tijd in verzorgingshuis Vrede- lust is 82 jaar; vijf bewoners heb ben een leeftijd van boven de 95 jaar. Onder de bewoners bevindt zich een echtpaar dat al 71 jaar het leven deelt. Mevrouw Tol- hoek zelf zegt: „De verzorging is hier zo goed en daarom ben ik héél gelukkig." van onze verslaggever MIDDELBURG - Sinds 1970 is het aantal zilvermeeuwen in de Delta explosief toegeno men: van zo'n 3.200 tot ruim 22.000 broedparen. De twee grote kolonies in de Schouw- se Meeuwenduinen (700 paar in 1970) en op Saeftinghe (2.500 paar) breidden aanzien lijk uit. Daarnaast ontstond een reeks nieuwe kolonies, onder meer op eilanden en platen in het Veerse Meer, de Grevelingen en de Ooster- scheldemonding. De toename heeft voor mens en natuur na delige gevolgen. Onder bepaalde omstandighe den kan er sprake zijn van eco nomische schade aan mossel percelen. Ook worden andere, waardevolle broedvogels - zo als bijvoorbeeld sterns en vis- dieven - door zilvermeeuwen weggeconcurreerd. Uit ethi sche en doelmatige overwe gingen en door de verstoring van andere soorten, is jacht niet de aangewezen weg om de aantallen te verminderen. Een combinatie van het met rust laten van een aantal belangrij ke kolonies en het bestrijden van andere kolonies lijkt een betere oplossing. Die opvatting huldigt de vo- geldeskundige Jan-Willem Vergeer. Hij heeft de ontwik keling van de zilvermeeuwen in Zuidwest-Nederland onder zocht. In het jongste nummer van Sterna, het tijdschrift van de natuur- en vogelwacht Schouwen-Duiveland. doet hij verslag van zijn bevindingen. Vergeer meldt dat er voor de zeer aanzienlijke stijging van het aantal zilvermeeuwen en kele duidelijke redenen zijn. Er kwam een eind aan de grootscheepse vergiftiging Meeuwen aan de waterkant in Vlissingen. van de vogels, toen in 1970 het lozen van chloorkoolwater- stoffen in het Rijnmondgebied werd belndigd. Door uitvoe ring van de Deltawerken zijn nieuwe geschikte broedgebie den ontstaan. De bestrijding door de mens (onder meer eie ren schudden en rapen) nam af. Het door de mens gecreëer de voedselaanbod werd groter (meer en grotere vuilnisbel ten). Vergeer noemt het grotere voedselaanbod de belangrijk ste oorzaak voor de groei van het aantal zilvermeeuwen. Hij pleit voor vermindering van het aantal stortplaatsen, het niet aanleggen van stortplaat sen bij vogelrijke plaatsen en een goede afdekking van het afval op de vuilnisbelten. Daardoor wordt verstoring door zilvermeeuwen voorko men en kan de stand op een aanvaardbaar peil worden ge houden. De grootste uitbreiding vond plaats in de periode 1980-1984. Nieuwe kolonies groeiden flink en in oude kolonies wer den ongekend hoge aantallen geteld. Volgens Vergeer lijkt de sterkste uitbreiding achter de rug, al komen er nog steeds nieuwe broedplaatsen bij. In de bestaande kolonies treedt foto Lex de Meester een stabilisering van de aan tallen zilvermeeuwen op. In het kielzog van de zilver meeuw is de nauw verwante kleine mantelmeeuw ook sterk in aantal toegenomen in de Delta. Deze soort broedt vrijwel altijd in zilvermeeuw kolonies. aldus Vergeer De kleine mantelmeeuw is meer een uitgesproken kustvogel, die wat voedsel betreft vooral op Noordzee en intergetijdege- bied is aangewezen. De be langrijkste kolonie bevindt zich in de Meeuwenduinen, waar de laatste jaren minstens 1.500 paren broeden. van onze verslaggever MIDDELBURG - Ouderen zullen een flinke financiële aderlating moeten doen als de tariefsverhogingen voor het kabelabonnement van Zekatel in 1993 doorgaan. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) vindt dat onaanvaardbaar en heeft daarom een brief op poten geschreven naar Ze katel. De ANBO vraagt zich af hoe het komt dat juist de over heid en semi-overheid de prijzen steeds verder opdrij ven. terwijl zij de kosten op geen enkele manier compen seren. De tariefsverhogingen tref fen volgens de ANBO de ou deren het hardst, omdat zij afhankelijk zijn van de tele visie voor hun ontspanning en het zich niet kunnen ver oorloven om hun abonne ment op te zeggen. Nachtelijke schoten in Terneuzen TERNEUZEN - In de nacht van donderdag op vrijdag vonden in de Terneuzense binnenstad twee schietpartijen plaats. Even over twaalven werd in de Nieuwe Diepstraat vanuit een rijdende auto op een woning ge schoten. Niemand raakte ge wond. Even later mikte een schutter in de Schumannstraat in de Schel- destad op de lucht. De politie vermoedt een verband tussen beide schietpartijen. Naar het motief van de nog onbekende dader(s) moet de politie voorlo pig gissen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse staten willen vaart achter de benoeming van een nieuwe commissaris der koningin. AI tijdens de eerstvolgende staten vergadering, op 7 februari, wordt een 'korte, heldere en za kelijke' profielschets vastge steld. Men wil de schets dezelf de maand nog overhandigen aan minister Dales (Binnen landse Zaken), die verantwoor delijk is voor de benoeming. Daartoe zal een speciale staten- zitting worden belegd. Tijdens die zitting krijgt elke statenfractie de kans om een ei gen geluid te laten horen over de eisen waaraan de opvolger van Boertien - die per 1 augustus met pensioen gaat - zou moeten voldoen. Een vertrouwenscom missie uit de staten zal daarna gesprekken voeren met de kan didaten en vervolgens een voor keur kenbaar maken aan de mi nister. Hiertoe is besloten door een voorbereidingscommissie, waarin alle fractievoorzitters zit ting hebben. Men hoopt zo opti maal invloed uit te kunnen oefe nen op de benoeming van de nieuwe commissaris. De voorbe reidingscommissie kwam gister middag voor het eerst bijeen. Fractieleider C. van Water schoot van Delta Anders herin nerde de commissie eraan dat al le commissievergaderingen in principe openbaar zijn. waarna 'met hier en daar wat aarzelin gen' een uitnodigend gebaar werd gemaakt naar de pers. Profiel Komende vrijdag komt de voor bereidingscommissie nog een keer bij elkaar. Het is de bedoe ling dat dan de profielschets op papier wordt gezet. Als richts noer dient de schets die werd ge hanteerd bij de recente commis saris-benoeming in Gelderland. Verder wordt de ambtsinstruc tie van de commissaris ter hand genomen. Als volgende maand de minister op bezoek is geweest kan de ver trouwenscommissie, met daarin opnieuw alle fractievoorzitters, aan het werk. Die vertrouwens commissie (de naam zegt het al) krijgt strikte geheimhoudings plicht opgelegd. Dit ter bescher ming van de privacy van de kan didaten. Afgesproken is dat zelfs geen notulen of aantekeningen zullen worden gemaakt van de besprekingen. De voorzitter van de voorberei dingscommissie. de voorlopige CDA-fractieleider W. van Taten- hove, zei gisteren dat men de he le benoemingsprocedure eind juni afgewikkeld wil hebben. „We willen voor de zomervakan tie klaar zijn." van onze rechtbankmedewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 43-jarige J. C. V. uit Terneuzen tot zes maanden gevangenisstraf, ten uitvoerlegging van vier maan den van een oude voorwaarde lijke straf en tot een maand hechtenis voorwaardelijk voor het verkopen van hasj. hennep, lsd en psilocvbine. Geld en goe deren die bij de inval in zijn winkel op 4 juni vorig jaar wer den gevonden zijn verbeurd verklaard. V. had zijn h'asjwin kel De Blauwe Deur al jaren en hij kreeg zijn klanten tot uit Frankrijk. De 44-jarige F. C. de J. uit Ter- neuzen, die van januari vorig jaar vaak in de winkel stond, kreeg voor het verkopen van drugs vier maanden en een maand hechtenis voorwaarde lijk opgelegd. De 20.000 gulden die hij bij zijn arrestatie op zak had werd verbeurd verklaard. De rechtbank legde beiden geen boetes op. De officier had geëist dat V. naast gevangenisstraf ook nog 15.000 gulden boete zou krij gen en de J 10.000 gulden. Advertentie der Notarissen te 's-Gravenhage sedert 1812 van uw schilderijen en kunstvoorwerpen vrijdag 31 januari Onze experts zijn van 14.00-20.00 uur aanwezig in Hotel Brittania aan de Boulevard Evertsen 244, om kosteloos uw kunstvoorwerpen te taxeren en u te adviseren over inbreng voor de Kunst- en Antiekveiling met internationale bekendheid in Pulchri Studio. Deze voorjaarsveiling vindt plaats op 14, 15 en 16 april a.s. en bevat een uitgelezen selectie van wat het Venduehuis te bieden heeft. Van grote objecten kunnen wij u op basis van een foto een waarde-indicatie geven. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer drs. Ch. Vellinga of mevrouw Y. Meyer. Venduehuis der Notarissen, Nobelstraat 5, 2513 BC 's-Gravenhage, telefoon 070-365.88.57 of fax 070-346.27.69. Het recept dat ons dagblad dagelijks siert was er vrij dag een voor mensen met een sterke maag. De samenstelster van de re ceptenrubriek schotelde ons Babi Ketjap voor. En onze ervaring heeft geleerd dat bepaalde oosterse kruiden dit gerecht tot een pikante aangelegenheid kunnen ma ken. Toch kunnen de meeste ma gen daar ivel tegen. Waar we ons meer zorgen over maketi is de inleiding van het re cept. Daarin ivordt gemeld dat de Babi Ketjap een dag na de bereiding eigenlijk nog lekkerder smaakt. „En," wordt er aan toege voegd, „het is ook heerlijk met rijst en bijvoorbeeld spercieboontjes waar één of tivee theelepeltjes door ge schept zijn." Een recept voor echte ijzer-, vreters dus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 53