Beroepsonderwijs in beweging PZC De Grens gemarkeerd: aardig boek over geschiedenis douane Provincie laat theatergroep Dodd bloeden Wie 2 jaar vooruit kijkt, stapt vandaag in de Skoda Favorit Sluis krijgt doek Jacob Van Loo na exposities terug 'Eksters debet aan snelle terugloop van het merelbestand' i provincie woensdag 22 januarh 992 10 Gerichte campagne in laatste week januari van een medewerkster SLUIS - Het schilderij van Jacob van Loo komt waar schijnlijk terug naar zijn 'geboortestad', nadat het geëxposeerd is in Japan, Utrecht en Keulen. I)ie toe zegging kreeg een Sluisse delegatie - bestaande uit burgemeester M. Everaers, wethouder J. du Fosse en se cretaris C. Reinhoudt - dinsdag in Den Haag van de inhoudelijk plaatsvervan gend directeur van de Rijks dienst beeldende kunst, J. de Jong. De enige kink in de kabel die zich nog kan voordoen is. dat een professioneel museum verzoekt het doek ten toon te stellen. „Maar De Jong gaat er niet mee leuren", ver telde secretaris Reinhoudt. Het overleg heeft het conflict tussen de gemeente en de Rijksdienst opgelost. Vanuit Sluis was er al diverse malen om overleg gevraagd. De de legatie heeft bewerkstelligd dat De Jong op 14 februari een kijkje komt nemen in Sluis. ..Om ons van advies te dienen over hoe we de raads zaal nog fraaier kunnen ma ken. En om te kijken welk werk we ter compensatie in bruikleen kunnen krijgen gedurende, de afwezigheid van De kuswedstrijd". ver klaarde de gemeentesecre taris. Uitzondering Volgens Reinhoudt over weegt de Rijksdienst zelfs om het beleid enigszins te versoepelen. „Tot nu toe is het zo dat werken van cultu rele of van bijzondere cultu rele waarde alleen in een mu seum te zien zijn. Ons is toe gezegd dat er een uitzonde ring gemaakt kan worden voor historische gebouwen, zoals het stadhuis in Sluis." Donderdag komen mede werkers van de Rijksdienst voor de tweede maal met een vrachtauto naar Sluis. Vori ge week stond de vrachtauto ook al voor de deur, maar toen werd het schilderij niet meegegeven omdat Sluis niet de verzekering kreeg dat het doek ook terug zou komen. In maart zal 'De kuswed strijd van Amarylles en Mir- tillo' te zien zijn in het Hol land Village in het Japanse Nagasaki, op een tentoon stelling van 17e eeuwse Hol landse meesters. In het voor jaar is het doek te zien tij dens de expositie 'het ge droomde land' in Utrecht en. aansluitend gaat de Van Loo naar Heulen. Het zal tot 1994 duren voordat het doek te rug is in Sluis. van onze verslaggever Rene Schrier VLISSINGEN - De douane is voor veel mensen een niet eens noodzakelijk kwaad. De wetenschap dat op 31 decem ber van dit jaar de Europese binnengrenzen worden opge heven. is voor hen dan ook een behoorlijke opluchting. Voor de een omdat hij met een paar flessen wijn in de koffer uit vakantieland Frankrijk met zweterige handen de grens overstak, voor de ander om dat de uren durende wachttij den voorbij zijn en voor weer een ander omdat hij illegaal iets van het ene land naar het andere wil vervoeren. Dat naderen varf het Europa zonder grenzen was de aanlei ding voor de publicatie van het boek 'De grens gemar keerd'. met als ondertitel 'Grenspalen en grenskantoren aan de landzijde'. Een fraai uitgevoerd en vooral histo risch verantwoord boek. met allerlei wetenswaardigheden over wat zich op de scheiding van Nederland en het buiten land afspeelde. Toch is de eer ste reactie: leuk, maar dan vooral voor de medewerkers van de douane en marechaus see of anderen die dagelijks met het verschijnsel grens te maken hebben. Dat blijkt ech ter niet helemaal waar. Wat we ons nu nog niet zo goed realiseren is dat binnen afzien bare tijd de Nederlandse landsgrenzen verdwenen zijn Dan kunnen we alleen nog maar aan onze nakomelingen vertellen over die mannen of vrouwen die met opgeheven hand de auto's tot stoppen sommeerden en vervolgens de hele zorgvuldig ingepakte vakantiebagage overhoop haalden. De verhalen over bo- tersmokkelaars in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn weliswaar eer der in de oude doos verdwe nen, maar wellicht is het voor die smokkelaars een schrale troost dat de verhalen over de douaniers eenzelfde lot be schoren zijn. En op zo'n mo ment is het aardig dat er een goed boek ligt waarin het hele verhaal over de douane ver teld wordt. Niet alleen voor de mensen van de douane zelf, maar ook voor de marechaus see. de expediteurs, de chauf feurs. de ambtenaren en de rei zigers. In 'De grens gemarkeerd' van de auteurs Paul Spapens en Kees van Kemenade wordt natuurlijk aandacht besteed aan de Zeeuwse grens met Bel- gie. Elk Nederlands grenskan- toor wordt beschreven, van Nieuweschans tot Sluis. Het boek is gelardeerd met foto's waarvan verschillende nooit eerder gepubliceerd. Zo zien we een scheefgezakte grens paal op het strand in Het Zwin in Zeeuwsch-Vlaanderen en bijvoorbeeld een historische foto van Belgische douaniers in 1951, die bij het hulpkan toor Roodesluis in Zeeuwsch- Vlaanderen een verdachte ho ren. De geschiedenis van de Neder landse grenzen wordt beschre ven Haast vanzelfsprekend wordt aandacht besteed aan de annexatiepogingen van Belgie die Zeeuwsch-Vlaande ren heeft meegemaakt. Verder wordt over de botersmokkel verteld, evenals over het sek stoerisme naar Sluis en Hulst en vanzelfsprekend over het feit dat koningin Wilhelmina op 13 maart 1945 bij de grens overgang Eede-Maldegem over een denkbeeldige grens- streep van meel stapte en daarmee voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog weer voet op Nederlandse bodem zette. Weetjes Andere wetenswaardigheden zijn dat de mensen in het douanekantoor Sas van Gent,-Zelzate soms niet kon den telefoneren door het ge luid van de passerende sche pen op het kanaal Gent-Ter- neuzen en het bestaan van de speciale hoefijzer-formulieren voor verkeer dan vanuit Ne derland door België reed om Zeeuwesch-Vlaanderen te be reiken en vice versa. Over het douanekantoor op de Kreekraksluizen is het boek maar kort. Het wordt een vreemde eend in de bijt ge noemd. Het werkaanbod voor de douane is er niet bijster groot. Het moet wel 24 uur per dag open zijn Het douaneper soneel houdt zich volgens het boek voornamelijk bezig met zogenaamde bunkerverklarin gen over de hoeveelheden brandstof in de schepen. Kortom: een aardig boek. dat waarschijnlijk pas echt waar de zal krijgen als de Europese binnengrenzen alleen nog in onze herinneringen bestaan. Een puntje van kritiek is het ontbreken van een index die lezers snel een weg kan wijzen in de talrijke feiten, terwijl wel een zeer uitvoerige bronver melding aanwezig is. 'De grens gemarkeerd'. Grenspa len en grenskantoren aan de land zijde van Paul Spapens en Kees van Kemenade Uitgeverij De Kempen Pers ISBN-nummer 90 70 427 850. Prijs f49.90. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuws jeugdtheatergezelschap Dodd raakt het overgrote deel van de provinciale subsidie kwijt, waarop het gezelschap de laat ste jaren draaide. Dodd vroeg voor dit jaar 75.000 gulden, maar krijgt er 'slechts' 29.000. „Het kan zijn dat dit de nekslag is", zegt Dodd-voorzitter mr M. Dieleman in een eerste reactie, „Je kunt natuurlijk ophouden op een professionele manier be zig te zijn en op een laag pitje doorgaan. Maar het is de vraag of de groep daarvoor voelt. Het gevolg kan zijn dat we gewoon stoppen met de activiteiten." Dodd. inmiddels omgedoopt tot 'Het Hondje van de Ruyter', is Zeelands enige professionele theatergroep. Het gezelschap was de laatste tijd in het land wat minder succesvol, hetgeen de groep ook financieel wat in de versukkeling bracht. De thea tergroep heeft net een nieuwe produktie klaar, waarmee men de draad weer hoopte op te pak ken. Maar het provinciebestuur, dat de subsidievoorwaarden de afgelopen.jaren met enige soe pelheid toepaste, besloot giste ren zich zeer strikt op te stellen. Dat betekent dat de groep nog wel een vergoeding krijgt voor een aantal kosten van het ma ken van een toneelproduktie, maar niet meer hoeft te rekenen op een bijdrage in salariskosten van drie acteurs en een in te hu ren regissèur. Dieleman gaat er van uit dat zijn theatergroep de nieuwe voorstelling dit jaar nog wel in het land op de planken zal brengen, maar hij vreest dat er nu geen geld genoeg is om een volgende produktie in voorbe reiding te nemen. Naar de motie ven van het provinciebestuur kan hij slechts gissen: „De thea tergroep zal een blok aan het been zijn, of ze vinden het niet goed genoeg." Het provinciebestuur heeft een advies van de Zeeuwse Culturele Raad in de wind geslagen. Ook die was tot de conclusie geko men dat Dodd het dit jaar met minder zou moeten doen, maar pleitte ervoor niet lager te gaan dan 45.000 gulden. Anders zou het voortbestaan van het thea tergezelschap in gevaar komen. Dieleman: „Met 45.000 hadden we het misschien net kunnen redden. Straatfestival Het dagelijks provinciebestuur conformeerde zich wel aan vrij wel alle andere adviezen van de Zeeuwse Culturele Raad. Dat betekent dat ook het Vlissings Straatfestival fors moet inleve ren, hetgeen evenals bij Dodd mede een gevolg is van de extra financiële steun aan Nieuwe Mu ziek. Het Straatfestival had 100.000 gulden gevraagd, maar krijgt slechts de helft van dit be drag. Omdat Dodd minder geld krijgt dan de Zeeuwse Culturele Raad wil, kan de provincie hier en daar wat royaler subsidiëren dan de culturele raad had voor gesteld. Zo heeft de provincie het advies om geen geld meer te geven aan de Stichting Blues Promotion Zeeuwsch-Vlaande ren naast zich neergelegd. De stichting krijgt toch 4.500 gul den geven omdat 'subsidie niet zo plotseling kan worden afge schaft'. Daarnaast heeft de pro vincie, buiten de advisering, een verzoek om 7.000 gulden subsi die voor een Zeeuws jeugdthea- terfestival gehonoreerd. van onze verslaggever LEWEDORP - De Bouwbond FNV heeft het aannemersbe drijf Fraanje in Lewedorp bv gesommeerd om zijn leden toe te laten tot de verkiezing voor een ondernemingsraad bij het bedrijf. Fraanje bv heeft hoofd zakelijk leden van de Reforma torische Unie binnen de onder nemingsraad. De advocaat van de vakbond heeft het bedrijf 24 uur de tijd ge geven om in te stemmen: na deze periode wordt een kort geding aangespannen. De sommatie is dinsdag de deur uitgegaan. Fraanje weigert, omdanks uitge breide schriftelijke en mondelin ge contacten met de FNV. bondsbestuurders toegang tot het. bedrijf. Als het kort geding wordt aangespannen, zal het dienen vóór de verkiezing van de nieuwe ondernemingsraad, op 7 februari. Man breekt been bij sloopwerk VLISSINGEN - Een ongelukki ge trap tegen een houten paneel bad maandagnacht een gebro ken been tol gevolg voor een werknemer van de Reparatie- werf Scheldepoort in Vlissin- gen. C. G. uit Koudekerke was die nacht om 22.40 bezig met sloop werkzaamheden op de veerboot Northsea. Blijkbaar onderschat te hij de spierkracht in zijn be nen De gewonde moest in een ambulance naar het ziekenhuis. van onze verslaggeefster GOES - In het beroepsonder wijs gaat de komende jaren een heleboel veranderen. De roep om betere aansluiting op de ar beidsmarkt, betere horizontale en verticale aansluiting van op leidingen onderling en het te kort aan vaklui, zijn omgezet in plannen. Tijdens de Week van het Beroepsonderwijs, van maandag 27 januari tot en met zaterdag 1 februari, gaan ver schillende organisaties en in stellingen ook in-Zeeland, ge richt campagne voeren voor het beroepsonderw ijs. In Zeeland trekt het Samenwer kingsverband Keuzebegelei ding Onderwijs- Arbeidscontac- ten iSKOA) de campagnekar. Beleidsmedewerker Hinke de Graaf en consulente beroepson derwijs Sylvia Verwijs leggen uit welke problemen het hoofd moe ten worden geboden. „Het lbo heeft nog steeds een slechte naam bij ouders van kin deren die een opleiding in het voortgezet onderwijs moeten kiezen. Terwijl het bedrijfsleven zit te gillen om mensen met een goede vakopleiding, sturen veel ouders hun kinderen liever naai de mavo dan naar het lbo. De misvatting dat kinderen met mavo makkelijker verder kun nen leren, wordt daarbij veel ge hoord. Daar vechten we nog steeds tegen." De naamsveran dering - lbo wordt met ingang van het volgend studiejaar voor- bereidiend beroepsonderwijs (vbo) - kan volgens Hinke de Graaf een stap in de goede rich ting zijn Sylvia Verwijs heeft dezelfde verwachting. „Het is in ieder ge val duidelijker dat vier jaar lbo. of vbo in de toekomst, een basis zijn voor een verdere beroepsop leiding via het leerlingenwezen, mbo of kmbo. Natuurlijk zijn we er niet met een naamsverande ring alleen. De aansluiting moet ook verbeteren. Het is nu al zo dat een lbo-leerling in het mbo een heleboel vóór heeft op een mavo-leerling, die heel veel ba sisvaardigheden nog moet leren beheersen. Bij de invoering van de basisvorming in de eerste twee jaar vbo. zal ook het modu lair onderwijs in de bovenbouw toenemen. Nadat kinderen hun richting hebben gekozen kun nen ze. toegesneden op hun ei gen mogelijkheden en beperkin gen. via modulen een heel eind komen in een vakrichting die hen aanstaat. Daarmee krijgen we beter geschoolde mensen in het leerlingenwezen. Wie het lie ver wat algemener houdt en ver der gaat in het mbo, kan daar ook voor kiezen. Het vbo wordt veel meer maatwerk." Vooroordelen en aansluiting zijn niet de enige problemen waar het beroepsonderwijs mee kampt. „Het bedrijfsleven heeft ook eisen en niet altijd voldoet het onderwijs daaraan." Hinke de Graaf is weliswaar blij met de landelijk afgesloten convenan- ten tussen onderwijs en bedrijfs leven. maar wijst er tegelijk op dat de samenwerking in de regio nog goed gestalte moet krijgen. „Het bedrijfsleven in Zeeland moet ervan doordrongen raken dat het zichzelf een dienst doet met een grotere betrokkenheid bij het beroepsonderwijs." Een ander probleem is nog steeds de verdeling van jongens en meisjes over de verschillende onderwijssoorten. Mannen heb ben het snel kunnen vinden in de traditionele vrouwenberoepen, maar nog steeds kiezen veel meisjes liever niet voor een tech nische opleiding. „De schuld ligt nogal complex. De omgeving, onduidelijkheid over het studie doel en het onderwijstraject: het speelt allemaal mee. Goede voorlichting, gericht op meisjes en vrouwen, over het beroepson derwijs is dus onontbeerlijk", vindt Sylvia Verwijs. In de week van het beroepson derwijs gaat er dan ook een bus door Zeeland rijden met infor matiemateriaal voor meisjes en herintredende vrouwen. De voorlichting in de bus beperkt zich strikt tot het vbo. mbo en het leerlingenwezen. Op stap naar werk. heet het busproject en het wordt dinsdag 28 januari officieel geopend door de Mid delburgse wethouder van onder wijs, S. Smitskamp. Erik Muis winkel. zanger en entertainer, treedt op bij de eerste halte plaats op de Markt in Middel burg, samen met. Diederick van Vleuten. De bus stopt een dag la ter op het schoolplein bij de Markt in Terneuzen. Donderdag 31 januari staat de bus in Zienk- zee. waar Muiswinkel en van Vleuten weer van de partij zijn. De campagnebus doet vrijdag Vlissingen aan en zaterdag de Grote Markt in Goes van onze verslaggever NIEUWVLIET - Eksters zijn verantwoordelijk voor de te rugloop van het merelbestand. Dat zegt vogelteller G. Prang uit Nieuwvliet in reactie op een onderzoek van de Samenwer kende Organisaties Vogelon- derzoek Nederland (SOVON) en de Rijks Universiteit Leiden naar het aantal zangvogels in ons land. De organisaties kwa men onlangs tot de conclusie dat de merel snel terrein ver liest in Nederland. Over de oor zaak tasten ze vooralsnog in het duister. Prang claimt beter te weten. Een eerste inventarisatie in de omge ving van zijn woonplaats heeft uitgewezen dat eksters regelma tig merelnesten plunderen. Ze zouden volgens hem eieren ro ven en tevens jonge vogels ope ten Om zijn theorie te staven wil Prang een uitgebreid onderzoek starten (te beginnen in Zeeland) aan deïiand van waarnemingen uit de provincie. Hij roept men sen op hun ervaringen over 'moordende eksters' aan hem door te geven. „Eksters zijn roofdieren van de hoogste orde", zegt de vogeltel ler van de West-Zeeuws-Vlaam- se natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje. „Als een ekster een vogel drie keer van een vast punt heen en weer ziet vliegen, weet hij dat daar een nest moet zitten, ik heb zelf een paar keer met eigen ogen rovende eksters aan het werk gezien. En met mij, zo weet ik inmiddels, zeker der tig andere mensen", aldus Prang. Volgens de Nieuvlietenaar we ten de natuurbeschermingsor ganisaties van de nadelige in vloed van de eksters op het zang vogelbestand, maar gaan de in stellingen er vanuit dat de intel ligente dieren niet mogen wor den bestreden. Verschillende malen kaartte Prang de proble matiek aan bij 't Duumpje, maar deze instantie gaf hem even zo veel keer te verstaan voorstan der te zijn van de zichzelf rege lende natuur. Prang is daarentegen overtuigd van zijn gelijk. Hij beroept zich onder meer op een actie 'ergens in het land' waar het eksterbe stand kunstmatig is terugge bracht. „Sindsdien zien de men sen weer zangvogels in de tuin." Geld Juliana Fonds voor stichtingen VLISSINGEN - De Stichting Gemeenschaps- en Diensten centrum Kapelle, bejaarden centrum Coensdike in Aarden burg en de Stichting Vrijwillige Hulpdienst Brouwershaven krijgen van het Juliana Welzijn Fonds bijdragen van respectie velijk 14.000,15.000 en 4.500 gul den. Het fonds geeft jaarlijks ruim 20 miljoen gulden steun aan projecten op het gebied van maatschappelijk welzijn. Het geld voor de stichting in Ka pelle is bestemd voor de aan schaf van maaltijdsets. Met de bijdrage voor Coensdike kan de stichting die dit bejaardente huis beheert de inrichtingskos ten dekken van de projecten dagopvang en nachtopvang voor ouderen. De Stichting Vrij willige Hulpdienst in Brouwers haven wordt met het geld van het fonds in staat gesteld maal tijddozen voor Tafeltje-Dek-je aan te schaffen. FNV sommeert aannemer leden toe te laten Commandant Spaanse marine even op bezoek in Vlissingen van onze verslaggever VLISSINGEN - De comman dant van de Spaanse marine, admiraal C. Vila Miranda, was dinsdag op bezoek bij de scheepswerf De Schelde in Vlis singen. Hij was daar te gast van de Koninklijke Marine en De Schelde, in verband met de bouw van een nieuw bevoorra dingsschip voor de marine. Dat moet de vervanger van de 'Pool ster' worden. In Spanje wordt bij een Spaanse werf een identiek schip ge bouwd. Het ontwerp is een pro- dukt. van de Spaanse en Neder landse marine. In verband met deze parallel lopende projecten worden regelmatig uitwisselin gen tussen Spanje en Nederland gehouden. Het Spaanse bezoek en de Ne derlandse marine-afvaardiging bezochten dinsdag met twee he likopters Vlissingen. Na een rondje boven de Westerschelde en over Vlissingen landden de helikopters op het terrein van De Schelde. Advertentiei De douanepost Kapellebrug in Zeeuwsch-Vlaanderen. foto Camile Schelstraete Sylvia Verwijs en Hinke de Graaf (r) van het SKOA: „Naamsverandering lager beroepsonderwijs kan een stap in de goede richting zijn." foto Willem Mieras Als je gelooft in de kwaliteit van je auto's moet je dat hard Alle reden dus voor een proefnt Een nt die *at durven maken óók. Vandaar dat Skoda u tot 2 jaar na uw Skoda-dealer betreft best een paar uur langer aankoop gegarandeerd nog 70% van de aanschafwaarde duren dan gebruikelijk. En die bovendien beloond wc'dt teruggeeft b<j mruil voor weer een nieuwe Favont. met eer. cheque van 500 gulden, vnj te bestedenaan Een wagen die toch al verrassend veel biedt voor z'n pnjs accessoires bij aankoop van een Skoda Favont. Skoda nieuwe stijl, 'n Heel ander verhaal.®' Incl BTW, oc1 kosten njklaar maken lichtmetalen velgen tegen meerpnjv Axel Autobednjf C Roelse. Bergen op Zoom Automobiel!*®? de Zoom Boschenhoofd: Garagebednjf Jan van Gastel, Bi-eda: Autobednjf Ftotel B.V. Goes: Autobednjf Sorber, Roosendaal: Garage Van Do"1 Steenbergen: Automobielbednjf Faasen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 10