Kernwapens blijven in één hand r Gesprek met Suriname over hulp voor defensie Haagse politie bereidt zich voor op oud en nieuw Hevige strijd om elk huis in Tblisi Tientallen doden door autobom in Bayrut Export groeit 4,5 pet I Toekomst tactische raketten in republieken Gemenebest onzeker oud/nieuw Bank met behulp van explosieven beroofd 23 t/m 33 Bewolkt maar droog Veel bewolking. Lokaal enkele opkla ringen. Matige tot vrij krachtig toene mende zuidwestenwind. Middagtem- peratuur 6 graden. 234e jaargang no. 307 dinsdag 31 december 1991 yan onze correspondent tens Geleijnse MOSKOU - De elf presidenten yan het Gemenebest van Onaf- lankelijke Staten (voorheen iovjetunie) hebben maandag ie strijdbijl voorlopig begra ven. Zij besloten in de Witrussi- >che hoofdstad Minsk tot het intstellen van één centraal commando voor de strategische iernwapens. De presidenten lamen echter geen beslissing over de mobiele tactische kern wapens. Bovendien kwamen ze tijdens de verhitte discussies liet verder dan vage compro- nissen over de belangrijkste onderlinge geschilpunten op lefensie- en economisch ter- :ein. De Russische president Boris feitsin moest na afloop van het topberaad, dat acht uür in be slag nam, toegeven dat zijn stre ven naar verenigde (conventio- ïele) strijdkrachten voor het ge- nenebest schipbreuk had gele ien. Oekraïne, Azerbajdzjan en Moldavië willen een eigen lucht- nacht, leger en vloot, die niet onder het 'verenigd oppercom mando' vallen. In de defensieovereenkomst die de elf presidenten tekenden is slechts vastgelegd dat republie ken die dat wensen, hun legers künnen onderbrengen bij het ge zamenlijke commando. Dat geldt voor Rusland, Wit-Rus- land en de Aziatische republie ken. De voormalige Sovjet-de fensieminister Sjaposjnikov blijft de komende twee maanden opperbevelhebber. Intussen moet een akkoord worden be reikt over de herverdeling van de huidige Sovjet-strijdkrach ten in de drie dwarsliggende re publieken. Volgens het staatspersbureau TBILISI (DPA/AFP) - Bewapen de eenheden van regering en op positie in Georgië vechten een erbeten strijd uit in de hoofd stad Tbilisi. In de naaste omge ving van de regeringsgebouwen wordt om elke huisdeur en elke tage gestreden. Dat heeft het tussische persbureau Tass maandag gemeld, tolgens Tass overweegt de ïeorgische oppositie aan de tussische regering te vragen om m te grijpen aangezien gewapen- e Tjetsjenen uit de Russische nederatie president Zviad Gam- achoerdia te hulp zouden zijn eschoten. Dat wordt door de ippositie beschouwd als een in menging in de binnenlandse ongelegenheden van Georgië. Volgens de oppositie deserteren steeds meer aanhangers van Gamsachoerdia uit het parle mentsgebouw waar de president zich verschanst. Gamsachoerdia liet maandag in een interview, opgenomen in de bunker onder het parlementsge bouw, weten dat het moreel van de verdedigers van het parle ment „zeer goed"is. „De geweld dadigheden zullen spoedig voor bij zijn", merkte hij op. Bij de gevechten proberen beide partijen gunstige posities in te nemen op de Roestaveli-boule- vard, de belangrijkste straat van Tbilisi waar de meeste rege ringsgebouwen staan, aldus Tass. Oppositieleider Tsjantoeria sprak maandag het vermoeden uit dat het conflict zich over heel Georgië zal verspreiden. „Er zijn tekenen dat deze militaire con frontatie zich zal gaan uitstrek ken over heel Georgië", aldus Tsjantoeria. Singapore verbiedt cauwgom Tass liepen de ruzies hierover zo hoog op dat Sjaposjnikov met aftreden dreigde. Achtergrond van de aversie tegen het 'ver enigd opperbevel' is dat niet al leen de drie dissidente republie ken maar ook de Aziatische vre zen voor Russische dominantie. Opperbevel Sjaposjnikov blijft als opperbe velhebber ondergeschikt aan de Raad van Presidenten. Maar hij moet ook verantwoording afleg gen aan de raad van defensiemi nisters. Zijn positie daarin is on duidelijk, omdat Rusland geen eigen minister van defensie heeft. Die situatie blijft voorlopig voortbestaan omdat, zo melden goedingelichte bronnen, de re publieken niet willen dat Rus land het ministerie overneemt en Sjaposjnikov als bewinds man aanstelt. In dat geval blijft de oude Unie-structuur onder Russische vlag gehandhaafd. Sjaposjnikov is voorstander van de dubbelfunctie opperbevel hebber/minister. Volgens Jeltsin zal Rusland in de defensieraad voorlopig worden vertegenwoor digd door 'bevoegde militaire autoriteiten'. Jeltsin moest niet alleen bakzeil halen met het vastleggen van het recht van republieken op een eigen leger. Ook het beheer over de kernwapens was een strijd punt. Ex-Sovjet-president Gor- batsjov heeft die aan Jeltsin overgedragen. Kernwapens Oekraïne. Wit-Rusland en Ka- zachstan, die met Rusland stra tegische kernwapens op hun grondgebied hebben, bedongen SINGAPORE (AP) - De regering van Singapore heeft maandag bekendgemaakt dat vanaf vrij dag de invoer, produktie en ver koop van kauwgom verboden is om een einde te maken aan de vervuiling van de openbare weg. Wie desondanks de straat be vuilt met uitgekauwde gom moet de straat schoonmaken. Vorig jaar werden in Singapore boetes opgelegd aan kauwgom kauwende milieuvervuilers. Reddingswerkers kort na de explosie. BAYRUT (AFP/DPA)-Bij een aanslag met een bomauto in Bay rut zijn maandag minstens 30 doden en ongeveer 120 gewonden gevallen. Van de gewonden zijn er 30 ernstig aan toe, zo is uit medische bronnen vernomen. De aanslag werd gepleegd in het overwegend islamitische ge deelte van Bayrut. De bomauto was geplaatst in een smalle straat met kleine winkels en groentehandelaren. De circa 100 ki lo zware bom ontplofte op een moment dat het juist druk begon te worden. Huizen stortten in en tientallen meters hoge vlammen schoten omhoog. De aanslag deed denken aan de zwarte dagen van de burgeroor log. Verbrande lijken, weeklagende vrouwen en kinderen die in het puin van de ingestorte huizen naai- verwanten zochten. Red dingwerkers haalden in de loop van de ochtend nog een vier foto EPA maanden oude baby lévend uit het puin; de vader was dood, de moeder gewond. Bij de explosie raakte oud-premier Sjafik al-Wasa licht gewond, maar de politie achtte het niet erg waarschijnlijk dat de aanslag tegen hem gericht was. Hij mocht weer naai- huis na behandeling in een ziekenhuis. Volgens militair onderzoeksrechter luitenant-kolonel Rashid Mizher bevatte de bom naar schatting 100 kilogram TNT. Minis ter van binnenlandse zaken luitenant-generaal Sami Khatib be zwoer dat de dader van de aanslag gevonden zou worden. Niemand heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aan slag, de vierde met een autobom in de Libanese hoofdstad van dit jaar. Bij de drie voorgaande vielen 13 doden en 49 gewonden. maandag het recht van consul tatie bij de beslissing over inzet van kernwapens. Volgens Jeltsin blijven die onder beheer van Sjaposjnikov als op perbevelhebber. maar zal de ko mende week worden gewerkt aan het opzetten van een perma nent communicatie-systeem (de zgn. hot lines) tussen de vier pre sidenten en Sjaposjnikov. Risico's Over tactische kernwapens wordt niet gesproken. Volgens sommige, westerse bronnen zou een aantal van deze mobiele en kleinere kernwapens zich nog buiten de vier 'kernwapensta- ten' bevinden en blijft daarmee het risico van diefstal of on geoorloofd gebruik groot. Ook op economisch terrein moest Jeltsin inleveren en wer den de geschillen toegedekt met vage compromissen. Zo ontbre ken harde afspraken over het be houd van de roebel als betaal middel voor het gemenebest. Volgens de Oekraïnse president Kravtsjoek is zijn republiek daar niet in principe op tegen, maar zal Rusland eerst de munt- persen harder moeten laten draaien om een dreigend roebel tekort te voorkomen. Coupons Kravtsjoek zei dat Oekraïne wel gedwongen is tot het uitgeven van coupons ter aanvulling op de roebel, omdat Rusland per 2 januari de prijzen liberaliseert. Die maatregel zal een opwaartse druk op de prijzen in de andere republieken opleveren en een uittocht van goederen naar Rus land waai- producenten dan ho gere prijzen voor hun waren krij gen. Jeltsin en Bush best gekleed NEW YORK (UPI) - De Russi sche president Boris Jeltsin en het Amerikaanse staatshoofd George Bush zijn maandag in New York uitgeroepen tot de best geklede mannen van 1991. Van Jeltsin wordt gezegd dat hij goed gesneden, conservatieve pakken draagt terwijl zijn hoe den meestal in een zwierige, schuine stand op1 zijn hoofd staan. Bush wordt geroemd van wege zijn sportieve garderobe en zijn fleurige sokken. Op de lijst zijn verder onder an deren te vinden acteur Warren Beatty, gouverneur Bill Clinton, generaal Colin Powell en televi siepresentator Larry King. - Een rechercheur onderzoekt de koffer die de overvallers on derwegverloren. foto ANP AMSTERDAM (GPD) - Bij een overval op het Grens wisselkantoor in het Cen traal Station in Amsterdam is gisteren gebruik gemaakt van explosieven. Deze wer den geplaatst tegen de ra men van het bankkantoor en vervolgens opgeblazen. Twee mannen wisten zich zo toegang te verschaffen tot de bank, waar op dat mo ment nog geen personeel aanwezig was. Het duo nam twee voor transport gereed staande geldkoff'ers mee. Een 29-jarige agent van de spoorwegpolitie was getuige van de overval. Toen hij pro beerde in te grijpen schoot een derde overvaller hem in de arm. De drie mannen ver trokken met een gereed staande auto. Die is korte tijd later teruggevonden in de Haarlemmer Houttuinen. De politie trof één geldkoffer nog in de vluchtauto aan. Ook de andere koffer is te recht. Die hadden de bank rovers op hun vlucht verlo ren. Beide koffers bevatten echter geen geld. De politie verrichtte gister middag een arrestatie in ver band met de overval. De ar restant. een 34-jarige Am sterdammer. werd later weer vrijgelaten, omdat hijvol gens de politie niets met de overval bleek te hebben. PARAMARIBO (ANP)- De mi nisters van defensie van Neder land en Suriname voeren van 6 tot en met 8 januari overleg over technische bijstand aan het ministerie van defensie in Paramaribo. Dit heeft de Suri naamse minister Siegfried Gilds maandag bevestigd. Gilds ontmoet zijn collega Re- lus ter Beek op Bonaire. Nederland is bereid technische bijstand aan het Surinaamse mi nisterie van defensie te verlenen door militaire deskundigen aan de ambassade in Paramaribo te verbinden. Volgens Gilds zal worden nagegaan op welke ter reinen die deskundige bijstand mogelijk is en wanneer die kan worden verleend. Gilds die met enkele adviseurs naar Bonaire gaat hoopt dat ver dere stappen „zo spoedig moge lijk na het overleg" hun beslag krijgen. Nederlandse bijstand op het gebied van defensie moet de rechtstaat en democratie in Suriname helpen versterken. Hierover zijn in november al af spraken gemaakt toen ministers uit beide landen elkaar op Bo naire ontmoetten. Ter Beek was toen niet aanwezig om te voor komen dat het accent te zwaar op militaire kwesties zou komen te liggen. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat Ter Beek en Gilds eerder deze maand overleg zou den voeren. Hun ontmoeting werd op Surinaams verzoek uit gesteld. Brunswijk De leider van het Surinaamse Junglecommando, Ronnie Brunswijk, komt vandaag naar Nederland. Hij zal, gedurende zijn verblijf van ongeveer twee weken overleg voeren met zijn adviseurs en informatie ver strekken over de stand van za ken in het vredesproces. Bruns wijk heeft zijn reis naar Neder land aangekondigd in een tele foongesprek met de Surinaamse televisie dat hij vanuit Frans Guyana voerde. Wapens Brunswijk hoopt dat er in 1992 echt vrede komt in Suriname. Het Junglecommando is vol gens hem voorwaardelijk bereid de wapens in te leveren. „We kunnen niet ten eeuwigen dage een illegale groep blijven. We willen onder het wettig gezag vallen." Hij wil de voorwaarden voor het inleveren van de wapens niet noemen „om de onderhande lingspositie niet te beïnvloe den". De regering in Paramaribo heeft onlangs een commissie be noemd die met alle illegale groe pen gesprekken moet voeren. In een eerste ontmoeting op Stoel manseiland in Oost-Suriname heeft Brunswijk de commissie al gezegd dat hij op korte termijn een vredesakkoord wil onderte kenen. In Nederland zal Brunswijk con tact opnemen met zijn adviseurs Eddie Jozefzoon, Edwin Mars hall en Eddie Dap. Zij stonden het Junglecommando bij tijdens vredesonderhandelingen in Kourou (Frans Guyana) in 1989. Die onderhandelingen leidden tot een akkoord tussen het com mando en de Surinaamse rege ring. Dooi' toedoen van het Na tionaal Leger en andere groepe ringen die protesteerden tegen het akkoord kwam het niet tot uitvoering van gemaakte afspra ken. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export is het afgelopen jaar met 4,5 procent toegenomen. De verwachting is dat de export in 1992 zal groeien met 5 procent. Staatssecretaris Van Roov (buiten landse handel) heeft dit maandag gezegd voor de radio. Eén van de oorzaken van de groei is volgens Van Rooy de Duitse éénwording. Het Nederlandse bedrijfsleven is daar volgens haar goed op ingesprongen. De eerste vijf maanden van 1990 steeg de ex port naar Duitsland met 26 procent en bedraagt ongeveer eenderde van de totale Nederlandse export. Als voorbeelden van sectoren die minder goede cijfers scoorden, noemde Van Rooy de chemie en de export naar Groot Brittannië en de Verenigde Staten. Dat laatste is volgens de staatssecretaris het gevolg van de recessie in beide landen. Vuurwerk De consument geeft iveer meer geld uit aan vuurwerk. Voor al het siervuurwerk blijkt in trek. De knallers, fakkels en knetter fonteinen gaan dikwijls met pakketten tegelijk over de toonbank. Jongeren zijn de grootste afne- 1 O mers. I w DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag had tot gister avond in totaal ongeveer 85 aanhoudingen verricht in ver band met de jaarwisseling. Dit heeft een politiewoordvoerder meegedeeld. Zeventig personen zijn aange houden voor minder ernstige fei ten als het afsteken en bezitten van vuurwerk. Circa vijftig van hen zijn doorverwezen naar het Haltproject, voor een alternatie ve straf. Vijftien mensen zijn in verzekering gesteld wegens on der meer het dreigen met een vuurwapen, mishandeling en het fabriceren van een vuur- werkbom. De officier van justitie moet beslissen of zij tot en met de jaarwisseling vast blijven zit ten. De politie heeft onder andere een vuurwapen, een mes. een ploertendoder, duizend kilo gram vuurwerk, autobanden en kerstbomen in beslag genomen. Zowel het aantal aanhoudingen als de inbeslagnames is tot op heden beduidend minder dan vorig jaar. Toen brachten 49 Ha genaars oudejaarsnacht in de cel door en werden er vooraf vijf duizend autobanden en evenzo- vele kilo's vuurwerk in beslag genomen. De politie, die tijdens oud en nieuw zeshonderd mensen op de been heeft, spreekt nu van een rustige situatie „Misschien werkt het beleid preventief. De vraag is of dit de stilte voor de storm is of dat we het daadwer- kelijk onder controle hebben,", aldus de politiewoordvoerder. Vorige week werd bekend dat, zestig Hagenaars tijdens de jaar wisseling huisarrest hebben. Zij maakte zich vorig jaar schuldig aan openlijke geweldpleging en vernieling. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1