Ziektekosten-dekkend werken Kerstmis is - gelukkig - weer voorbij PZC Reformseksueel of homotorisch? opinie en achtergrond VNZ-topman De Jong: Verandering heus nog wel ingrijpend Goede voornemens? franchise Winter in Zeeland... tropische hitte in Domburg ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 van onze redacteur volksgezondheid Kees Cornelisse We hadden gedacht dat er per 1 januari meer zou ge beuren met de Ziektekostenver zekeringen. Maar wie denkt dat het niets voorstelt, heeft het mis. Het gaat heus om ingrij pende veranderingen. Om maar iets te noemen: een nominale (vaste) jaarpremie voor de awbz is volkomen nieuw voor ieder een. Plus dan de mogelijkheden voor ziekenfondsverzekerden om eigen risico's te gaan nemen. Aan het woord algemeen direc teur mr. Nico de Jong van de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (VNZ), de or ganisatie van ziekenfondsen. De Jong en zijn organisatie behoren tot de voorzichtige voorstanders van de plannen van staatssecre taris Simons (volksgezondheid) voor een basisverzekering ziek tekosten. Het liefst hadden zij gezien dat per 1 januari de huis artsenhulp ook uit het zieken fonds 'over zou gaan' naar de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (awbz). Gewend in de loop der jaren soepel de ontwik kelingen te volgen, aanvaarden zij dat er op het ogenblik politiek niet meer inzit dan de 'farmacie', het vakjargon voor de genees middelen. De Jong: ,,We zijn dus straks al lemaal via de awbz wettelijk ver plicht verzekerd voor genees middelen. Een volgend punt is dat ziekenfondsverzekerden een eigen risico kunnen nemen. Al gemeen, voor alle voorzieningen die onder de awbz vallen, en spe cifiek. bijvoorbeeld alleen voor medicijnen. Maar als je voor een speciale voorziening een eigen risico wilt nemen, moet er wel een restitutiestelsel zijn. Dat wil zeggen je moet dan eerst zelf je rekeningen gaan betalen en het geld van de verzekeraar terugkrijgen". Dat restitutiestelsel kan nu nog niet? De Jong: „Het vergt een gi gantische ingreep in de admini stratieve organisatie en zover zijn we nog niet. We hebben in 1992 dus veel werk te doen. De regeling moet zorgvuldig wor den opgezet. We moeten de con sument niet voor de gek hou den". Advertenties Simons zei laatst in een Twee de-Kamerdebat dat hij nog geen advertenties van de verzeke raars had gezien om die eigen ri- BEGIN HET NIEUWE JAAR GOED DOOR EEN CONTRACT AF TE SLUITEN MET "PROFUSION SYSTEMS" IN VOORHOUT. Onze wereldwijde organisatie met inmiddels meer dan 20 vestigingen, ver spreid over héél Nederland, houdt zich bezig met het onderhouden en repareren van leer- en kunstleren meubilair bij de mensen thuis, op kan toor of in de auto. In miljoenen huizen en minstens evenzoveel auto's ontstaan dagelijks beschadigingen die alléén wij met de unieke "Profusion" methode, zonder ook maar iets te demonteren, kunnen repareren Op onze onzichtbare reparaties geven wij levenslange garantie. Onze service houdt tevens in het bij- en herkleuren van leer en kunstleer, het herbe- kleden van meubilair, stoppage en reinigen van vaste tapijten en kleden. Voor de volgende regio zoeken wij aktieve mensen met minimaal een eigen kapitaal van t 10.000,- (restant kan via ons bij banken gefinancieerd worden) en een personen- of bestelauto. Aanpakkers uit Zeeland kunnen, samen met ons, een goede toekomst op bouwen. Schrijf, fax of bel met: SYSTEMS ONS WERK, DAT ZIE JE NIET. 's Gravendamseweg 38c, 2215 TD Voorhout. Tel. 02522 -18000, Fax 02522 - 18080 Laat 1992 voor u het begin worden van leen lukratieve, interessante en zelfstandige onderneming. sico's aan te bieden. De Jong: „Dat was een aardige plagerij. Maar ik zeg dan: een wet in de Kamer aannemen en de uitvoe ring op een verantwoorde ma nier regelen, zijn twee verschil lende dingen. We komen er wel mee. Binnenkort houden we een publiciteitscampagne". Elke verzekerde moet straks een nominale premie voor de awbz gaan betalen vanwege de gelei delijke overgang naar de basis verzekering. De ziekenfondsver zekerden betalen al enkele jaren zo'n vaste premie voor hun pak ket. Hoe gaat' het daarmee in 1992? De Jong: „Die premie wordt ook volgend jaar weer geheven. Het verschil is dat de ziekenfondsen dit bedrag zelf vaststellen. De VNZ heeft daarvoor een bereke ning gemaakt, rekening hou dend met de kostenontwikke ling in de gezondheidszorg die in 1992 te verwachten is. We moe ten kostendekkend werken, dat verwacht de overheid ook van ons. Maar de overheid zelf gaat van nogal wat krappe ramingen uit. Voor 1991 zijn we daar net iets boven gaan zitten en dat bleek achteraf verstandig. Dat doen we dus nu maar weer". Monopolies? In het kader van de plannen-Si- mons vervalt straks het onder scheid tussen ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverze keraars. Het worden allemaal 'zorgverzekeraars'. Nu al zien we dat verzekeraars zich steeds nauwer aaneensluiten. Fusie en samenwerkingen zijn niet van de lucht. Zijn er geen monopo lies op komst? Ontstaat niet het gevaar dat straks verzekeraars en aanbieders van zorg (artsen bijvoorbeeld) onder één hoedje gaan spelen bij het vaststellen van te berekenen tarieven? De Jong: „Er zijn nu nog 25 zie kenfondsen. Ooit waren er enke le honderden, maar dat is lang geleden. Daarnaast zijn er ruim 60 particuliere verzekeraars. Fu sies en dwarsverbanden zijn lo gisch, die roept de politieke ont wikkeling op. Samenbundeling geeft grotere draagkracht. Maar men hoeft niet ongerust te zijn. De verzekerden zullen goed wor den bediend. Ze hoeven niet bang te zijn voor monopolies waar ze niet tegen op kunnen. Of voor het op een akkoordje gooi en tussen verzekeraars en zorgaanbieders. Ze moeten straks samen overeenkomsten sluiten. Ook hebben beiden be lang bij goede contracten en ge zondheidszorg die is toegesne den op de wensen van de burger. Zorg op maat". Consument/patient - Waf kunnen de organisaties van consumenten en patiënten straks nog doen? De Jong: „Veel. Ze hebben een belangrijke rol bij het volgen van de ontwikkelingen in de ge zondheidszorg vanuit hun in valshoek. Als een luis in de pels zullen ze zich moeten gedragen. Maar. dat wil nog niet zeggen dat ze met de verzekeraars en de aanbieders van zorg om tafel moeten gaan zitten om contrac ten over de zorg en de te bereke nen tarieven te sluiten". - Die rol ziet hij dus niet wegge- Mr Nico de Jong, directeur van de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (VNZ) foto AP legd voor de regionale platforms van consumenten en patiënten die Simons voorstaat? De Jong: „Nee. Ze moeten wel aan de bel trekken bij de regio nale verzekeraars als iets hen niet zint. Maar niet bij de onder handelingen gaan zitten. Dan worden ze ingepakt. Bovendien moeten ze niet gedwongen wor den te kiezen voor een van de partijen. Ze kunnen beter de handen vrij houden. Kritisch in spelen op wat er gebeurt. Een verstandige verzekeraar zal trouwens zijn oor tevoren te luis teren leggen bij de opvattingen van de consumenten en patiën ten". - Hoe ziet hij de krachtsverhou dingen dan in de toekomst? De Jong: „Zoals ik al zei, de con sumenten- en patiëntenplat forms hebben een belangrijke taak. Zij moeten signaleren als er iets niet goed gaat. Dat komt dan meestal in de publiciteit en dan gaat de bal rollen. Voor de provinciebesturen zie ik niet zo'n grote rol meer in het nieuwe stelsel. Die deden tot dusver de planning in de gezondheidszorg, maar die komt in handen van de verzekeraars: betalen en bepa len in één hand". - Maar Simons ziet toch wel een grote rol voor de provincies? „De provincies moeten een soort plan opstellen. Dat wordt dan de regiovisie genoemd. Daarover gaan de verzekeraars dan met hen aan tafel. Er zijn trouwens al gebieden waai' dit nu ook al zo gaat. Het ziekenfonds Amster dam bijvoorbeeld heeft een over eenkomst met de gemeente ge sloten. En de Groningse verze keraars hebben ook al nauwe contacten met hun provincie. Elders zal dat ook gaan groeien, vanuit de verantwoordelijkhe den die iedereen heeft". OOK IN DE WEEKENDS! KINDEREN TOT 2 JAAR 2,50 Openingstijden Dorimare: IË 24-25-26 dec. 31 dec. 10.00-18.00 1 jan. 12.00-22.00 Babelweg - 4357 BT Domburg. Tel. (01188) 3230 t ^NDÊRFN~~MI XanAF t/m 12 JAARÊÊl -j2 JAAR door Ger Wolters Heel wat mensen zullen blij zijn dat de kerstdagen weer achter de rug zijn. De kerstbomen kunnen worden af getuigd en verbrand, nog even oud en nieuw en dan hebben we het weer gehad. Het normale le ven kan weer beginnen. Heeft u prettige kerstdagen ge had? Was het gezellig, lekker gege ten? Nog leuke cadeautjes gekregen? Nog tijd genomen voor wat rust en bezinning? De viering van Kerstmis begint ook in Nederland langzamer hand een enorme omvang te krijgen. Het is een niet te onder schatten onderdeel van onze in dustrie en economie geworden. Uit onderzoeken van de belang hebbende winkeliersorganisa ties is gebleken dat, net als in de Verenigde Staten, ook in Neder land Kerstmis hèt 'cadeaufeest' begint te worden. Sinterklaas moet daar steeds meer voor opzij. De intocht van Sint Nicolaas was altijd een 'nor maal' verschijnsel, maar nu is blijkbaar de kerstman aan de beurt. Hij kreeg dit jaar voor het eerst in Amsterdam een heuse intocht in een open rijtuig. Blijk baar was deze kerstman niet zo bedreven in het berijden van een rendier, want eigenlijk hoort dat er toch wel bij. Maanden tevoren zijn alle vakantiebungalowparken vol geboekt. Tegen tarieven die vaak hetzelfde zijn als in het zo- merhoogseizoen. De brieven bussen puilen uit van glanzende reclamefolders van allerlei prachtige cadeaus, waarvan ver ondersteld wordt dat wij die aan elkaar zouden willen geven. Het zijn geen foldertjes méér, maar complete boekwerken in een 'glossy' kleurendruk. Wat gaat het toch slecht met de economie in Nederland Als je de radio aanzet (of heeft u inmiddels ook zo'n eigentijdse geluidsinstallatie met cd-spe- ler?) hoor je om de haverklap kerstliedjes in alle soorten. In een jazz-uitvoering. reggae, hard-rock, country, romantisch, het maakt echt niet uit; iedere artiest lijkt een graantje mee te willen pikken. De speciale kerst-cd's liggen bij de kassa, dat is makkelijk, dan kun je er nog even eentje meenemen. Koordirigenten lopen op hun tandvlees, zij hebben met Kerst een verschrikkelijk druk bezet programma. De horeca beleeft drukke, maar ook gouden tijden. Het schijnt dat je toch minstens één dag buiten de deur moet eten met Kerstmis. Kranten en tijdschriften beste den aandacht aan Kerst met De fik kan in de kerrstboom. Nog even, en we hebben het allemaal weer gehad.... speciale bijlagen en artikelen. Ook elk jaar weer dezelfde voor de hand liggende stukken over de eenzaamheid, armoede en ou den van dagen. Het leger des Heils in Amsterdam organiseer de een feestelijke maaltijd voor ouderen en eenzamen, ook al is dat geen nieuws, het stond in de krant. Op de voorpagina zelfs, mèt foto waarop een heilsoldate het varkenshaasje voor de oude vrouw fijn snijdt. Er worden Kerst-inns voor aller lei doelgroepen georganiseerd. Ooit hoorde ik een mevrouw ver twijfeld uitroepen: „Help. ik ben geloof ik een doelgroep!" Want, ook al was zij alleen achtergeble ven na het overlijden van haar man, ze voelde zich echt niet eenzaam Ze kon zich in haar eentje uitstekend redden en moest er niet aan dénken om met allerlei onbekende mensen op zo'n bijeenkomst te zitten. Al leen de gedachte al aan zo'n op gefokt lief en gezellig sfeertje, ze zat net zo lief alleen! Er is ooit een boekje verschenen met als titel: 'Wat doen we met moeder met de Kerst'. De schrijfster zette zich daar fel te gen af. Cultus Kerstmis is aan het verworden tot een cultus; we lijken wel col lectiefbesmet te worden met een kerst-virus. De vredesgedachte bijvoorbeeld vaart dan plotse ling in ons allen. Maar waarom zo nadrukkelijk en vaak uitslui tend met Kerstmis? U kent vast nog wel dat romanti sche verhaal van de soldaten die in een of andere oorlog uit de loopgraven kwamen om samen met. hun vijanden van de andere kant, te zingen, te bidden, te drinken, te eten en zo kerst avond te vieren. Maar Kerst was nog niet afgelopen of de oorlog brak weer in alle hevigheid uit en de soldaten schoten elkaar, zoals ook daarvoor, weer aan flarden. Bij al die valse, schijnheilige en materialistische bijkomende verschijnselen mag je je natuur lijk wel eens afvragen wat dat foto Camile Schelstraete nog heeft te maken met de oor sprong van het kerstfeest. Geen wonder dat mensen zich vaak 'dubbel' voelen in die dagen. Liefde en aandacht voor eenza men. ouderen, ol wie dan, is pri ma. Maar dan ook in andere pe rioden van het jaar! Onthand Veel humanisten en buitenker kelijken, ongeveer de helft van de bevolking, voelen zich wat onthand tijdens de kerstdagen. De meesten hebben ook een paar dagen vrij en zullen heus wel lekker gegeten en gedron ken hebben, daar hoeft u niet over in te zitten. Ook al is het kerstfeest beïn vloed door allerlei van oor sprong heidense gebruiken, zo als het zetten van een kerst boom bijvoorbeeld, het zijn toch bij uitstek christelijke feestda gen. Het Humanistisch Verbond wor stelt al jaren met de viering van een alternatief kerstfeest. Het lukt steeds maar niet om daar een beetje landelijke eendracht in te brengen. Dit jaar zeker niet, want de brochure met sugges ties komt pas na Kerst uit. Som mige afdelingen van het ver bond vieren bijvoorbeeld een Midwinterfeest. Maar de datum, de vorm of de naam van het al ternatieve kerstfeest is overal weer anders. Het feest wordt door de Belgische humanisten bijvoorbeeld Lichtfeest ge noemd. Volgens D. Metselaar van het Landelijk Humanistisch Cen trum in Utrecht is er de laatste jaren onder de humanisten vraag naar meer verbondenheid rond kersttijd. Op zo'n viering zouden de thema's verbonden heid, de terugkeer van het licht (vandaar de naam Lichtfeest) en de vredesgedachte aan de orde kunnen komen. „De verbonden heid zou je concreet, kunnen ma ken door de vierders een spel met elkaar te laten doen en sa men te laten zingen. Dit is voor humanisten nieuw, want zij wil len eigenlijk alleen maar praten en verder geen gezeur", zegt Metselaar. Het is nog maar de vraag of zo'n brochure een landelijke lijn in de viering van het Midwinterfeest of Lichtfeest zal kunnen bren gen. Humanisten zijn van nature vrij eigenzinnige mensen, die zich niet makkelijk op één lijn laten brengen. Het heeft ook zijn charme dat humanisten indivi dueel en afdelingen gezamenlijk op verschillende manieren een alternatief kerstfeest vieren. Er blijkt nogal wat verscheiden heid: kunstveiling, optreden van leerlingen van een conservato rium, stampot-maaltijd, er wor den gedichten voorgedragen of verhalen voorgelezen. Het is niet aannemelijk dat hu manisten volgend jaar plotse ling allemaal op eendrachtige manier een alternatief kerstfeest zullen vieren onder een zelfde naam. Dat hoeft toch ook niet? Kerstfeest kan voor iedereen een moment van bezinning zijn, of je nou gelooft in Jezus, God of niet. Misschien geloof je wel in men sen en in hun mogelijkheden. Misschien ben je wel zo'n onver beterlijke optimist die blijft ge loven dat het beter kan worden in de wereld en in de samenle ving. Welke bijdrage ga jij daar aan leveren? Die paar dagen vrij kun je heel goed gebruiken om daar over na te denken. Ook om weer eens even tijd en rust te nemen en stil te staan bij je eigen leven en de kleine en de grote wereld waarin je leeft. Ik wens u een goed 1992! door ds J. E. L. Brummelkamp De PZC bestraft in zijn hoofdartikel van 19 de cember jl. de reformato- risch-gezinden scherp over hun onverdraagzaamheid. De schrijver maakt echter mijn inziens enkele fouten. Hij vermengt homoseksua liteit met een schoolkwes tie, Zeeland met Nederland en veegt al wat 'reformato risch' heet op één hoop. Dit woord omvat ook de gere- formeerd-synodalen, uit wier kring (Ridderbos e.a.) omstreeks 1960 de eerste po gingen tot eerherstel voor homofielen kwam, tot ver bazing van tallozen in ons volk en de kerken. De schrijver van het hoofd artikel vergeet dat toen, en kortgeleden nog, haast ie dereen in Nederland dacht over homoseksualiteit als ds. Van Stuyvenberg en de zijnen thans. Ik tenminste wel: ook als je er begrip voor had, was het toch niet juist. Negentien eeuwen zijn wij zo opgevoed. Pas de laatste ja ren gingen de grote kerken 'om'. Net afgelopen week schrapte de Wereld Gezond heidsorganisatie homosek sualiteit van haai' lijst van bekende ziekten Binnen- en buitenlandse TV-kanalen informeren - he laas soms op weerzinwek kende wijze - ons over homo seksualiteit, geslachtsve randering, transvestitisme, pedofilie. Maar deze groep reformatorisch gezinden heeft geen tv en hoort bij ge ruchte natuurlijk alleen over uitwassen die vertoond wor den. Wij, de rest van Neder land, hebben ons er al wat aan gewend, of vergaapt en bij neergelegd omdat het 'out' is ergens tegen te zijn of conservatief te heten. Zij hebben daar geen last van, ze willen alleen orde op zaken houden in eigen kring (overigens net als allochto nen die dit vanuit de pro gressiviteit juist weer wél mogen of moeten doen). Moet uitgerekend het Streekziekenhuisbestuur door de PZC worden gepre zen? Door fusiedwang van de regering heeft dit Bethes- da-St.-Joseph in handen ge kregen, in welks vroegere be stuur de gereformeerde ge meenten goed vertegen woordigd waren. Zij hebben nu praktisch hun zeggen schap verloren, door nièt- zelf-gekozen isolement en reageren dienovereenkom stig. Hun oproep treft alleen hun eigen voorgangers die hier door meer werk krijgen. Dus waarom zo zwaai- heenvallen over een binnengemeentelij ke Kerkbode-vermaning in deze groep? De buitenwacht begrijpt ook niet dat het niet alleen een kwestie is van moraal, maar veel zwaarder wegend: van bijbelbeschouwing. Be schouwt men de bijbel als to taal bindend of als richtlijn? Als wet of evangelie? Letter lijk of aan tijd en cultuur ge bonden? Vervallen met het Nieuwe Testament stukken uit het Oude? Juist de laat- ste dertig jaar zijn de grote kerken hier sterk aan het nuanceren. De rechtse groe- pen en de EO-leden niet. Overal komen velen in een geloofscrisis waar men al leen met veel denken en ge sprekken doorheen kan ko men. Heeft de PZC, heeft het Ziekenhuisbestuur dit over- wogen? En ook dat de vrij heid van godsdienst niet uit de grondwet voortkomt, maar de grondwet uit de Re formatie van Luther en Cal- vijn? Als die er niet geweest waren, zaten we nu nog on der de knoet van Spanje en de Inquisitie of van Opus Dei. Helaas zijn de gereformeer de gemeenten en aanver- wante groepen niet meer re- formatorisch. doch totaal in het slop geraakt van de zoge naamde 'Nadere' Reforma tie waarin wet en gevoel de toon aangeven. Hiertegen helpen geen banvloeken - al- i leen vriendelijke omgang en gesprek. Ook hebben deze soort chris tenen een flink aantal socia le voortreffelijkheden: zij zijn spaarzaam, zij lanterfan ten niet in de tijd van hun ba zen, die bazen werken zelf I meestal ook hard. Zonder fyun vrouwen en dochters konden we de meeste ver- pleeghuizen, ook algemene, j wel sluiten en zat half Wal cheren en Zuid-Beveland zonder huishoudelijke hulp of oppas. Zonder haar kon den de meer verlichte dames van minister d'Ancona geen volledige 'baan' nemen en zouden ze öf voor hun eigen kinderen moeten zorgen öf j die nóg meer aan de tv, de straat of de buren moeten prijsgeven. Tenslotte betalen 'reforma- j torischen' op bevel van Pau- lus (Rom. 13) trouw belas ting voor door hen niet-ge- wenste subsidies voor schertskunst, voor door hen afgekeurde emancipatori sche bewegingen en voor het hun aanstootgevende om roepbestel. Wat kan de bui tenwacht meer wensen... Wanneer de PZC kritiek heeft op hun isolement, laat zij dan aan 'rechts Zeeland' evenveel schrijf- en speel ruimte geven als aan links en aan ohs ongevaarlijke 'mid den'. Of aan de al 30,40 jaren durende voorspelbare kritie ken van H.W. over onze trau ma- en seksrijke vaderland se prul-literatuur. Of aan de bomen en bossen verslin dende pagina's over goaltjes en voetballerstranen. De PZC zou ons en hen dan mis schien aan het denken en veranderen zetten. Onze geachte, bescheiden, wijze en innemende collega ds. Boomer heeft als zieken huispredikant terecht geen actie ondernomen. Hij heeft Walcheren lief en hij kende het goed genoeg om te weten dat hij hier zoiets wel eens kon ondervinden in ons aller midden. Anders was hij heus wel in Amsterdam gebleven. Ik wens hem sterkte toe en Gods bijstand in zijn pasto raat in ons nieuwe Streekzie kenhuis aan steeds meer: al le patiënten. (De schrijver van deze reac tie, ds. J. E. L. Brummelkamp is emeritus-predikant van de Nederlandse hervormde kerk te Middelburg) redactie N I I I I I I II I I I I I' Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: F. P. J. Doeleman; M. E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge; A. W. C. Mullink; I. D. A. M. Russel; J. P. van de Sande; J. A. M. Tabbers; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G. J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P. Staat. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef); J. van Damme; M. T. O. Renes-van der Vleuten; A. Zevenbergen. Sportredactie: J. M. van den Berg (chef); J. F. D. Bakker; J. M. Gommeren; E. L. Ramakers; R. Thannhauser; T. J. van den Velde. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W. M. J. Verstuyf. Nieuwsdienst: A. J. Snel (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): M. Antonisse (plv. chef nieuwsdienst); J. C. M. Cats; A. M. van der Jagt; B. Jansen; H. O. Postma; M. J. Schrier; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Tholen (Goes): W. J. van Dam (chef); F. B. Balkenende; M. A. de Jongh; M. P. D. M. Mol; M. E. Woudenberg. Regio Schouwen-Duiveland (Zierikzee): M. van Houten (chef); J. P. Jongschaap; J. Versluis. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans (Ondernemend Zeeland); L. J. Meinardi; C. M. J. Sondervan; H. van der Werf. Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): W. A. Bareman (chef); C. A. M. van Gremberghe; R. E. A. Hoonhorst; T. Konings; M. Modde. Correspondenten Gemeenschappelijke Persdienst (GPD): J. A. M. de Bruijn (Brussel); P. de Vries (Brussel); I. Holtwijk (Sao Paulo); H. B. Hoogendijk (Berlijn); H. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); R. Hellinga (Boedapest); A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome); S. Slooten (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou); D. R. M. de Wit (Madrid); M. A. van Grunsven (Paramaribo); H. M. Dam (Washington); P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg); E. Fennema (Tokyo).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4