regen-onderzoek WOV-project Vlissingse loodsensteiger gered Exotische geuren op Indische markt Zierikzee protesteert bij monumentenzorg lelta Anders hoopt onhaalbaarheid aan te tonen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Cursus PZC zeeland ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 an onze verslaggever LISSINGEN - Tegenstanders an een vaste Westerschelde- eververbinding hopen binnen nkele maanden aan te kunnen onen dat het huidige WOV-plan opeloos ouderwets is. Het be- moet worden geleverd oor de vakgroep Regionale Iconomie en Verkeerskunde an de Vrije Universiteit te Am- lerdam. )e vakgroep is aan het werk ge- et door de politieke partij Delta inders. Het onderzoek richt ich niet alleen op de betaal- laarheid, maar vooral op de maatschappelijke' betekenis an een WOV. ,.De maatschap pelijke kosten en baten", zegt politiek secretaris Martin Wiers van Delta Anders, „zijn tot iu toe teveel buiten schot geble- jen." lelta Anders is vooral benieuwd if de WOV voldoet aan de eisen duurzaamheid. Wiersma: ,Als je nu besluit een WOV te louwen - mocht het project al letaalbaar zijn -, dan zul je moe- en weten of zo'n verbinding ook ver enige tijd nog voldoet." Hij erwacht dat de uitslag negatief Advertentiel Uitkijk op Deltahoogte Morgen tussen 11.00 en 18.00 uur: De hele middag Zeeuwse muziek uit ons eigen archief Presentatie: Helga Prinsen Op alle radio's in Zeeland zal zijn. En mocht de studie on verhoopt positief uitpakken? „Ja, dan zullen ernstig in over weging moeten nemen het ver zet tegen de WOV te staken." De wetenschappelijk studie (soortgelijk onderzoek is bij voorbeeld al eens gedaan naai de maatschappelijke kosten en baten van de uitbreiding van Schiphol) richt zich op drie keu zes: het huidige WOV-plan (tracé westelijk van Terneuzen-Elle- woutsdijk) uitvoering van de WOV in de vorm van een geboorde spoor wegtunnel (aansluitend op het spoorwegnet in België en Mid den-Zeeland) geen WOV; betere veerver- bindingen en betere ontsluiting- van de Lietkenshoektunnel bij Antwerpen Kosten-baten Voor elk van de drie mogelijkhe den wordt een kosten-baten- analyse opgesteld, waarbij on der meer rekening wordt gehou den met sociaal-economische ef fecten, financiële effecten, vei ligheidsaspecten en invloed op milieu en natuur. Algemeen wordt onderzocht wat de motie ven en belangen zijn van auto mobilisten, gebruikers van openbaar vervoer en vrachtrij ders die de Westerschelde krui sen. Dit wordt zowel regionaal als (inter)nationaal bekeken. De studie moet in maart gereed zijn. Volgens Wiersma was de Universiteit meteen voor het on derzoek te porren. Een afgestu deerde wetenschapper wordt full-time aan het onderzoekspro ject verbonden. Delta Anders hoeft zelf slechts enkele honder den guldens bij te dragen. Commissie Er is een begeleidingscommissie in het leven geroepen. Daarin hebben vanuit Zeeland onder meer zitting: een lid van de dienstcommissie van de Provin ciale Stoombootdiensten, de voorzitter van de Vereniging tot behoud van de Zak van Zuid Be veland, een vertegenwoordiger van de Zeeuwse Milieu Federa tie en twee vertegenwoordigers van Delta Anders: politiek se cretaris Martin Wiersma en sta tenlid Peter Woudstra. Is die commissie, met allemaal WOV-tegenstanders erin. niet wat eenzijdig samengesteld? Wiersma kan het niet ontken nen. Maar hij vindt dat geen pro bleem. „De voorstanders heb ben een overvloed aan materiaa geproduceerd Dat materiaa kan vrijelijk geraadpleegd wor den. Daarom zitten er in de bege leidingscommissie mensen die de weg weten naar andere bron nen. Zij zijn vooral deskundig op het gebied van de maatschappe lijke effecten. Die zijn tot dusver teveel buiten schot gebleven:" van onze verslaggever GOES - Een blauwe walm vult langzaam de enorme hal. Exotische geuren strelen de neusvleugels. Her en der ver spreid wordt op barbecues en oventjes gebakken en ge kookt. De Zeelandhallen in Goes bieden tot en met zon dag 29 december onderdak aan een Pasar Malam, een In donesische markt. Wie tijdens de kerstdagen nog niet genoeg heeft gegeten, kan zijn honger op de Pasar Malarri komen stillen. Loempia's, sa té, roti, nasi goreng, bami: al les is er in overvloed. En mocht iemand zijn buik vol hebben van dit exotische voedsel, dan kan hij altijd nog terecht bij een oerhollandse poffertjes kraam. Op de Indonesische markt staan een kleine honderd kraampjes. Naast de stands met etenswaren zijn er kraampjes met van alles en nog wat. Van bijouterieën tot cd's. Van Indonesische kle ding tot wajangpoppen. De he le dag door is er live-muziek. Een paragnost vertelt ieder een wat de toekomst voor hem of haar in petto heeft. Voor de kinderen is er ook een aantal attracties, zoals een spring kussen. „De standhouders ko men uit. het hele land", aldus I. van Vliet, eigenaresse van de Zeelandhallen. Vrijdagmiddag was het nog re delijk rustig op de markt. Me vrouw Van Vliet verwacht de grootste drukte 's avonds als bekende artiesten zoals de George Baker Selection (gis teravond) en Gerard Joling (vanavond) op het podium ver schijnen. Daarnaast zullen de Nederlandse Pavarotti, Jorge Castro en Wieteke van Dort met de Late Late Lien Show optreden. Van Vliet rekent in totaal op een kleine vijftien duizend bezoekers. „Als het een succes is, doen we het vol gend jaar zeker nog een keer." De Pasar Malam is een initia tief van de Zeelandhallen. „Kerstmis is toch wel een mys tiek feest en een Pasar Malam heeft ook iets mystieks over zich. Daarom leek het ons leuk dit te organiseren", zegt me vrouw Van Vliet. „Het is ook een leuk uitstapje voor men sen die hier op vakantie zijn." De Pasar Malam is tot en met morgen, zondag, te bezoeken tussen 12.00 en 24.00 uur. Exotische lekkernijen te kust en te keur op de Pasar Malam in de Goese Zeelandhallen. foto Willem Mieras Groen Links wordt niet vervolgd voor joint-pakket yan onze verslaggever TERNEUZEN - Hoofdofficier van justitie mr J. M. Hu ij gen in het arrondissement Middel- )urg heeft vrijdag besloten de raadsfractie van Groen Links in Terneuzen niet te vervolgen. Daarvan was, vlak voor Kerst, even sprake nadat de raadsle den A. A. P. van Himme en G. Piscaer een ludiek kerstpakket met een heuse 'joint' hadden verstuurd. De joint, vervaardigd van tabak soft-drugs (binnenlandse marhiuana of 'nederskunk'). werd bezorgd bij mr Huijgen, bij burgemeester drs R. C. E. Barbé en bij een groot aantal raadsle den. Ook het Zeeuws Consultai öebureau voor Alcohol en Drugs en de gemeentepolitie in Ter- neuzen kregen zo'n 'kerstpak ket', waarin Van Himme en Pis caer behalve de joint alle moge lijke informatie over het gebruik van soft drugs hadden gestopt. De hoofdofficier liet vrijdag we ten dat justitie in Middelburg op het standpunt blijft staan dat de handel in soft- èn die in hard drugs moet worden aangepakt. Dat standpunt wordt gedeeld door b en w van Terneuzen. Van Himme en Piscaer vinden dat de handel in soft drugs juist niet strafbaar moet worden gesteld. Huijgen en Barbé hebben de 'lu dieke actie' van Groen Links als 'plagerijtje' en 'misplaatste grap' afgedaan. Politie haalt 'liefhebbers architectuur' van dak VLISSINGEN - De Vlis- singse politie heeft op Tweede Kerstdag twee 'liefhebbers van archi tectuur' van het dak van het nieuwe winkelcen trum Scheldeplein ver wijderd. Het tweetal, een Vlissin- ger en een inwoner van Weesp, was op het dak van het winkelcentrum aan het begin van de Walstraat geklommen om, zoals zij zeiden, 'van de architectuur te genie ten'. De politie besloot hen er toch af te halen, omdat op het dak een grote hoeveelheid bouw materialen lag. Documentatiegroep op zoek naar geheime functie in oorlog van onze verslaggever VLISSINGEN - De beeldbepa lende loodsensteiger in Vlis- singen is gered. De eigenaar, het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Za ken (DGSM), heeft het Hans- weertse aannemingsbedrijf Van der Straaten de gevraag de schadeclaim betaald voor het onverwacht stopzetten van de sloopwerkzaamheden. M. Buis, waarnemend direc teur DGSM-Scheldemond, acht het zeer onwaarschijn lijk dat DGSM nog eens geld uittrekt voor afbraak. DGSM, de gemeente Vlissin- gen en de Stichting Behoud Loodsensteiger Vlissingen gaan begin volgend jaar op nieuw met elkaar in de clinch over de loodsensteiger. DGSM is zoals gemeld bereid de ge meente Vlissingen bij overna me een 'bruidsschat' van 45.000 gulden te geven. Dat be drag is over van de aanvanke lijk geraamde sloopkosten. De Stichting Behoud Loodsen steiger moet bovenal aanne melijk maken dat zij genoeg steun heeft om de steiger in stand te houden en nieuwe functies, bijvoorbeeld een toe ristische, te geven Geheimzinnig De geschiedenis van de lood sensteiger is woeliger dan me nigeen denkt, meent de Docu mentatiegroep Walcheren 1939-1945. De steiger, gebouwd in 1928, heeft niet alleen dienst gedaan als visstek, aanleg plaats voor loodsbootjes en duikplank. De Documentatie groep Walcheren heeft ontdekt dat het bouwwerk in de Twee de Wereldoorlog ook een spe ciale functie heeft gehad. De Duitsers hebben de lood sensteiger waarschijnlijk ge bruikt voor het transporteren en het afvuren van draadbe- stuurde torpedo's. Daar hangt een waas van geheimzinnig heid omheen. De Documenta tiegroep is er dan ook niet ze ker van. „Niemand mocht in de Tweede Wereldoorlog zonder schriftelijke toestemming op de Vlissingse boulevards ko men". vertelt kenner van de Vlissingse geschiedenis A. H. van Dijk. lid van de Documen tatiegroep Walcheren. „Zeker is dat op de kop van het wester haven- of roeiershoofd, direct naast de loodsensteiger. een verbunkerde lanceerinrichting met twee zwenkbare torpedo buizen heeft gestaan. Vandaar- uit konden gewone torpedo's afgeschoten worden," Het westerhaven- of roeiershoofd met op de kop de lanceerinrichting voor conventionele torpedo's en links de loodsensteiger: foto's van de Spinnebatterie aan het einde van de loodsensteiger ontbreken. foto collectie Hans Sakkers iagen Spinnetorpedo's opge slagen. Die Spinnetorpedo's waren geavanceerde wapens. Ze konden beter doel treffen, omdat ze met behulp van een draad werden bestuurd. Voor gebruik 's nachts waren ze voorzien van een 'koplamp'. Het wapen wordt omschreven in het boek Die Deutsche Waf- fen und Geheimwafïen des Zweiten Weltkrieges Seekommandant Aschmann beschrijft de Spinnebatterie in september 1944 in zijn Krieg- stagebuch. Het smalspoor en een speciaal transportbrug getje vanaf de steiger voor het Keizersbolwerk naar de lood sensteiger zijn naar verluidt door De Schelde gebouwd on der leiding van ing Blanken. De Documentatiegroep Wal cheren heeft heel wat aanwij zingen dat- Spinnetorpedo's vanaf de kop van de loodsen steiger zijn afgeschoten, maar honderd procent zekerheid ontbreekt. „Die willen we graag krijgen zegt de Vlissin- ger Van Dijk, „zeker omdat de loodsensteiger de laatste maanden zo in de belangstel ling staat en omdat de geschie denis van die steiger toch com pleet moet zijn," Een conventionele torpedo wordt over een smalspoor naar de bunker op de kop van het roeiers hoofd gebracht. Op de achtergrond de Oranjemolen. foto collectie Hans Sakkers Leden van de Documentatie groep zagen direct na de oorlog dat over de loodsensteiger een smalspoor was aangelegd. Dat smalspoor stond in verbinding met de kazematten onderin het Keizersbolwerk. aan het begin van de Boulevard De Ruyter. In de eerste kazemat Monumentcnstad Zierikzee verwijt het Rijk onbehoorlijik bestuur. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De gemeente Zie rikzee gaat in beroep tegen de door het Rijk afgekondigde kor ting van zes procent op het voor 1996 en 1997 toegezegde budget voor de restauratie van monu menten. Zierikzee heeft de 35 andere 'monumentengemeen ten' in Nederland aangeschre ven met de vraag of zij het pro test willen steunen. De rijksdienst voor monumen tenzorg heeft de gemeenterf on langs op de hoogte gesteld van de bezuiniging op de budgetre serveringen voor 1996 en 1997. De gemeenten hebben nu reeds met de korting te maken. Ze moeten jaarlijks een meerjaren programma opstellen voor de komende zes jaar. Op basis van dat programma worden afspra ken over vergoedingen gemaakt met onder anderen particulieren die hun monumentenpand wil len restaureren. Dat is ook voor de jaren 1996 en 1997 gebeurd. „En dan horen we achteraf dat- we zes procent minder krijgen", moppert de burgemeester van Zierikzee. mr J. J. P. M. Assel- bergs. „We kunnen best begrij pen dat het Rijk moet bezuini- Voor 16 mille gestolen uit huis Zierikzee ZIERIKZEE - Uit een woning aan de Bagijnestraat in Zierik zee zijn tussen dinsdag en don derdag een videocamera, siera den en een geldbedrag van 2.000 gulden gestolen. De gezamenlij ke waarde van het gestolene be draagt ongeveer 16.000 gulden. De dieven kwamen binnen door middel van braak. Zij doorzoch ten de hele woning. gen; dat moeten we zelf soms ook. Maar als er gekort moet worden, dient daar wel ruim schoots vantevoren met ons over te worden overlegd. Nu komt die zes procent over ons heen, terwijl we al toezeggingen hebben gedaan voor restaura ties in de toekomst." Onfatsoenlijk Het gemeentebestuur van Zie rikzee noemt deze gang van za ken 'hoogst onfatsoenlijk' en verwijt het Rijk onbehoorlijk be stuur. Zierikzee heeft dit laten weten aan de rijksdienst voor monumentenzorg. Noch bij de dienst noch bij het ministerie was vrijdagmiddag iemand be reikbaar voor commentaar. Ook de Vereniging van Nederlandse gemeenten en de provincie Zee land zijn aangeschreven, alsme de de 35 grootste monumenten gemeenten, in de hoop dat ze het beroep steunen. Inzet van het protest is niet de bezuinigingen ongedaan te ma ken, want dat lijkt een onhaal bare kaart. Het Zierikzeese ge meentebestuur wil bereiken dat de korting - die voor de het mo numentenstadje aan de Ooster- schelde neerkomt op 60.000 gul den - minimaal een jaar wordt uitgesteld, zodat de gemeente in de nieuwe meerjarenramingen rekening kan houden met de verminderde rijksbijdrage, en geen toezeggingen hoeft in te trekken. Loopt het protest op niets uit, dan ziet het ernaar uit dat voor genomen restauraties moeten worden uitgesteld. De gemeente zou het tekort van 60.000 gulden ook zelf kunnen dekken, maar burgemeester Asselbergs ver wacht dat dat niet gebeurt: „De rek is er bij ons ook uit. We heb ben juist bijvoorbeeld ook al de bezuiniging op het stads- en dorpsvernieuwingsfonds gehad, 't Is korting op korting." AdvertentieI In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 B Het idee was hartverwar- mend: laten we voor het per soneel eens een cursus har- treanimatie opzetten, werd er onlangs op een afdeling vati het Waterschap Walche- ren geopperd. Maar toen het eenmaal zover ivas dat de cursus kon gaan draaienbleek het en thousiasme een eind te zijn getemperd. Teleurgesteld maakt het personeelsblad er gewag van: 'daar niemand zich vrijioil- lig aanmeldde als slachtof fer, moest op twee poppen worden geoefend'. Tja, geen hart meer voor de zaak, hè!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 37