Onderzoek asielaanvraag Russen PZC PZC Israëlisch Philharmonisch Orkest houdt het bij een Wagner-repetitie binnen- en buitenland Justitie vermoedt criminele motieven vluchtelingen ftush heel handig in intwijken belasting OPRUIMING TOT 50% KORTING Enorme zege voor islamitische partij rerroristen leggen lichaam Amerikaanse gijzelaar langs weg feitsin neemt staats-tv over Vier ton voor pistool Jack Ruby Zwart en blank delen macht in Zuid-Afrika Vijf doden in Zuid-Afrika ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 EN HAAG (GFD) - Russische :iminelen zouden West-Euro- i en met name Nederland als jielzoeker willen binnenko- ;en om hier vervolgens tijde- jk of blijvend criminele acti- iteiten te ontplooien. Zowel it Moskou als vanuit de Russi- Ite gemeenschap in Nederland het Ministerie van Justitie gnalen in deze zin opgevan- Haagse vreemdelingen- heeft inmiddels opdracht tegen deze achter- de 1200 meest recente asielaanvragen nog zorgvuldig te checken. Vol- ns een politiewoordvoerder lijkt het alsof er een Russische criminele organisatie zit achter een soort reisbureau van beden kelijk allooi. Dit zou dan vermo gende criminelen met hulp van nog onbekende Nederlanders in staat stellen de reis naar Neder land te maken waarvoor ze al leen een visum krijgen als een Nederlander zich garant stelt. Het Russische 'reisbureau' zou deze Nederlanders dan vier- tot vijfduizend gulden beloning bie den voor de garantstelling. De politie heeft tot dusver niet meer dan geruchten en signalen en nog helemaal geen potentiële verdachten. ..Als het allemaal zo' is. moeten we ons ook nog bera den op de vraag wat we ermee moeten", aldus de politie woordvoerder. Er zou strafrech telijk weinig te ondernemen zijn tegen burgers die zich ervoor la ten betalen om een buitenlander in staat te stellen asiel aan te vragen. Andere groep Een andere groep Russische asielzoekers, waaronder de Rus- sisch-joodse, moet onderwerp zijn van een onpartijdig onder- zoek naar de humanitaire gron den waarop zij asiel zoeken in het Westen. Bovendien moet de betrokken asielzoekers tijd wor den gegund in Nederland de uit komst van dat onderzoek af te wachten. Dat bepleitte J. de Boer van stichting Noodopvang Vluchtelingen Randstad (No- vra) gisteren op een persconfe rentie in Amsterdam waar ook enkele van de betrokken asiel zoekers hun relaas deden. De asielzoekers. 145 in totaal, zijn juridisch „uitgeproce deerd". Het gaat in een aantal gevallen om echtparen van wie de ene helft Russisch is en de an dere helft joods. Zij emigreerden vanwege discriminatie van jo den in de Sovjetunie naar Israel, maar in Israël werden zij naar hun zeggen gediscrimineerd om dat zij Russisch zijn en de leer van de Russisch-orthodoxe kerk aanhangen in plaats van de joodse godsdienst. Gemengde Russisch-joodse echtparen die Russisch-ortho- dox gelovig gijn. zeggen dat zij Israël zijn uitgetreiterd. Terug naar Rusland, de Oekraïne of Witrusland is evenmin mogelijk omdat zij door hun vertrek hun staatsburgerschap kwijtraken, terwijl in de voormalige Sovjetu nie bovendien weer progroms zouden dreigen. EW YORK (RTR) - President van de Verenigde Staten vorig jaar heel weinig be- betaald aan de autori van steden en staten hij verblijft. I)e belasting- ruk van George en Barbara die een inkomen van dollar genoten, kwam il op 29,5 procent, terwijl een merikaans gezin met een inko- van 52.011 dollar een belas- ingdruk van 37,7 procent ken- e in 1990. Dat heeft het blad Money" gepubliceerd op basis an officiële informatie uit het fitte Huis. EêZETH modcadviesbu reau bon chic bon genre Bereikbaar Loskade 9 van maandag 4331 HV Middelburg j/m zaterdag tel. 01180-35047/23246 Bush heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de wet biedt om zijn inkomen voor het grootste deel op te geven op plaatsen waar de belasting het laagste is. Politici in Washing ton hoeven geen belasting te be talen, zolang ze een huis ergens anders hebben. Voor zijn verblijf in het Witte Huis is Bush dus geen belasting verschuldigd. Bush heeft een hotelkamer in Houston in de staat Texas opge geven als permanente verblijf plaats. waardoor hij ook nauwe lijks belasting hoeft te betalen in de staat Maine, waar hij zijn vakantieverblijf heeft in Kenne- bunkport. Sinds zijn aantreden in 1989 heeft Bush 14 dagen doorgebracht in Houston en 103 in Kennebunkport. Volgens de Texaanse wetten mag Bush Houston echter zijn thuis noe men. zolang hij zich voorneemt om daar terug te keren. Bush betaalde in 1990 3596 dol lar aan lokale en staatsbelastin gen. Volgens „Money" had ie mand met hetzelfde inkomen in Washington 30.000 dollar aan de belastingen moeten betalen en iemand met hetzelfde inkomen in Maine 29.000 dollar. Naast de lokale en staatsbelastingen zijn alle Amerikanen federale, socia le zekerheids- en onroerend- goedbelastingen verschuldigd. Het inkomen van de familie Bush bestond voor 200.000 dol lar uit het presidentiële salaris en voor de-rest uit beleggingsin komsten. Aanhangers van het FIS tonen tijdens de viering van de verkiezingsoverwinning hun partij hun lidmaatschapskaarten. foto EPA ALGIERS (RTR/DPA/AFP) - Het fundamentalistische Islami tisch Reddingsfront (FIS) in Algerije heeft een monsterzege be haald in de parlementsverkiezingen van donderdag. In de eer ste ronde van de verkiezingen won de FIS meer dan tachtig pro cent van de zetels. Minister van binnenlandse zaken Larbi Belkheir maakte vrijdag bekend dat de FIS heeft gewonnen in 167 van de 206 kiesdistric ten waar in de eerste ronde een van de partijen een absolute meerderheid behaalde. De regerende Eenheidspartij (FLN> moet genoegen nemen met 16 zetels, nog minder dan het Front van Socialistische Krachten <FFS) dat 20 zetels behaalde. Terwijl in 44 districten nog geen uitslag beschikbaar is, is wel duidelijk dat in 180 kiesdistricten een tweede kiesronde volgt tussen de twee sterkste partijèn. In de meeste van de kiesdistric ten waar op 16 januari een tweede kiesronde wordt gehouden, behaalde de FIS meer stemmen dan de andere partijen. Voor een absolute meerderheid komen de fundamentalisten nog slechte 49 zetels tekort. Het parlement van Algerije telt 430 ze tels. De uitslag van de verkiezingen, die zes maanden werden uitge steld nadat gevechten waren uitgebroken tussen fundamentalis ten en oproerpolitie, worden met argusogen gevolgd in de Arabi sche wereld. Vooral -Algerije's buurlanden vrezen een overwin ning van de fundamentalisten, die van Algerije een islamitische staat willen maken. 8AYRUT (REUTER) - De Liba- ïese politie heeft langs de weg mar het vliegveld van Bayrut iet stoffelijk overschot gevon- onze correspondent - Joeri Rostov, pre- van het Russische tv- purnaal Vjesti (Berichten), pro leerde er vrijdagavond het bes- Ie van te maken. „We hebben nu Itn unieke situatie. Er zijn met ingang van vandaag twee Rus- lische staats-televisiestations", lei hij met stalen gezicht. Hostov berichtte over alweer len Russische overname: van Sostelradio, het voormalige voor radio televisie. Boris Jeltsin, presi- van de Russische Repu verordonneerde per de dat het voortaan 'Tv- en ra- Ostankino' zal heten, volgens zijn decreet moet de fiieuwe' Russische staatszender over 'Rusland en het Medische zorg dot van pagina 1 Jeze kosten doorberekenen in pin verpleegtarieven. Dat ge beurde ook bij de extra perso neelskosten, die het gevolg wa- |en van een aanzienlijke loons- ïerhoging in 1990. jvoor particulier verzekerden preigt de kostenstijging in de ge- ©ndheidszorg voelbaar te wor pen in de portemonnee. Als ge- 'olg van de stelselherziening (het plan-Simons) gaat de MVBZ-bijdrage op 1 januari om- poog. Dat zou worden gecom- :ns,eerd door een premieverla- ig. Bij ziekenfondspatiënten idat ook het geval. Maar de par- iculiere verzekeraars verlagen bun premies niet, in verband net de sterke kostenstijgingen de gezondheidszorg. |7olgens H. Peperkamp van de Industriebond FNV zullen de ponden bij de werkgevers aan gingen op een andere premie- bërdeling tussen werkgevers en [werknemers, waardoor mensen inet een inkomen boven de zie- nfondsgrens er niet op achter- it zullen gaan. den van de Amerikaanse gijze laar William Buckley. Buckley, die hoofd van de Ame rikaanse inlichtingendienst (CIA) in Bayrut was, werd op 16 maart 1984 in Bayrut ontvoerd. Ruim een jaar later, op 4 oktober 1985, lieten zijn ontvoerders we ten dat ze hem hadden gedood om een luchtaanval te wreken die Israël had ondernomen op het hoofdkwartier van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) in Tunis. Volgens de Verenigde Staten is Buckley doodgemarteld. De Amerikaanse gijzelaar Terry Anderson, die op 3 december vrijkwam, heeft toen gezegd dat hij Buckley heeft horen sterven, kennelijk als gevolg van ziekte in combinatie met verwaarlo zing. De Westduitse regering heeft gisteren te kennen gegeven niet voornemens te zijn de Hamadi- broers vrij te laten. De twee Li banese terroristen zitten in de Bondsrepubliek gevangen. De pro-Iraanse terreurgroep die twee Duitse gijzelaars vast houdt in Libanon heeft donder dag de vrijlating van de broers Hamadi geeist in ruil voor de vrijlating van de Duitsers. NEW YORK (RTR) - Het pi stool dat nachtclubeigenaar Jack Ruby op 24 november 1963 gebruikte om Lee Har vey Oswald, de moordenaar van president John F. Ken nedy, dood te schieten is donderdag op een veiling- voor 220.000 dollar (zo'n 374.000 gulden) verkocht. Jack Ruby stierf in 1967 in een gevangenisziekenhuis aan kanker. Zijn moord op Oswald werd indertijd recht streeks vastgelegd door tele visie. De broer van Ruby, die de veiling in New York bijwoon de, zei dat zijn broer het pi stool indertijd voor 62,50 dol lar had gekocht. De man die voor een niet na der genoemde wapenverza melaar het wapen kocht zei de prijs die hij voor het pi stool moest betalen een koopje te vinden. „Ik was van plan tot 250.000 dollar te gaan." De grote belangstelling voor het pistool is waarschijnlijk mede te danken aan de film over de moord op Kennedy. J.F.K. van Oliver Stone, die onlangs in de Verenigde Sta ten in premièrë is gegaan. De broer van Jack Ruby met het beruchte pistool, foto AP Ondanks afzien van uitvoering emotionele protesten van onze correspondent TEL AVIV Het Israëlisch Philharmo nisch Orkest heeft vrijdag in Tel Aviv werken van de Duitse componist Richard Wagner gerepeteerd voor een speciaal gese lecteerd publiek. Maar een voor vrijdag avond geplande openbare uitvoering is uit gesteld wegens felle prolesten tegen het uitvoeren van de sinds de stichting van de staat geboycotte muziek, die door veel Is raëliërs in verband wordt gebracht met de verschrikkingen van het Derde Rijk. Het bestuur van het orkest heeft besloten een enquête te houden onder de abonne menthouders. De uitslag daarvan moet be palen of gastdirigent. Daniel Barenboim het werk van de negentiende-eeuwse antisemi tische componist mag laten spelen. Het dag blad 'Jediot Acharonot' publiceerde vrijdag de uitslag van een opinie-onderzoek, waar uit bleek dat de meeste Israëliërs tegen een Wagner-uitvoering zijn. De orkestleden zelf hebben zich enkele we ken geleden in grote meerderheid vóór een concert met werken van Wagner uitgespro ken, maar volgens rechter Asher Landau, honorair voorzitter van het orkestbestuur. is dat niet genoeg. Hij zegt dat veel mensen, en hij rekent zichzelf daar met nadruk onder, zich gekwetst zullen voelen als een Israë lisch orkest Wagner ten gehore brengt. „Ik aanvaard het principe dat kunst en muziek normaal gesproken boven nationale en poli tieke conflicten en haat staan", zei hij in een radio-interview. „Maar ik denk dat men in dit speciale geval rekening moet houden met de gevoelens. En er is nog een ander as pect. het orkest is een nationale instelling. Dat wil zeggen dat het niet mensen moet kwetsen". Zelfs de besloten repetitie heeft in Israël emoties opgewekt Parlementsvoorzitter Dov Shilanski, een overlevende van een con centratiekamp, riep voor de Israëlische ra dio: ..Waarom, in Godsnaam waarom"? Hij voegde eraan toe niet te kunnen begrijpen waarom het orkest „zo fanatiek vasthoudt aan het spelen van Wagner". De Wagner-affaire haalde vorige week het parlement- Slechts vijftien van de 120 Knes- setleden waren aanwezig, maar de discussie was er niet minder fel om. De scheidslijnen bleken dwars door de politieke partijen te lopen. Reuven Rivlin (Likud) en een aantal leden van de Arbeiderspartij betoogden dat de boycot van Wagner een symbool is voor het steunen van „nationale waarden". De meest uitgesproken voorstander van een Wagner-uitvoering toonde zich een in Duits land geboren parlementariër, een vluchte ling voor het nazi-regime: Mórdechai Virs- hubski van de Burgerrechtenpartij. Hij zei er trots op te zijn dat een Israëlische diri gent, Daniel Barenboim, en een Israëlisch orkest Wagner willen spelen. Tegenstanders beschuldigde hij van hypocrisie. Hij stelde dat Israëliërs die er niet over peinzen een boycot in te stellen tegen Volkswagen en Mercedes, wél protesteren tegen Wagner. omdat zoiets geen enkel materieel offer eist. Minister van onderwijs en cultuur Pinchas Goldstein, vertelde in antwoord op een mo tie van vier Knessetleden dat hij met zal in grijpen. Hij kondigde aan de beslissing te zullen overlaten aan het orkest en aan het orkestbestuur. „Het ministerie bemoeit zich niet met de repertoirekeuze van culturele en artistieke instellingen in het land", zei hij. ..Het Philharmonisch Orkest heeft een be stuur met bevoegdheden, waaronder het recht de leden van het orkest te adviseren over hun gedrag". Rpslo Vnnmeipolder tel. 01189-1900 Wij wensen onze gasten een voorspoedig 199 2 GESLOTEN van 30 december t/m 1 februari 1992 Gangster vraagt justitie om euthanasie LUIK (GPD) De Belgische gangster Robert Van Oirbeek, bijgenaamd 'Petit Robert', heeft in een brief aan de procu reur-generaal in Luik gevraagd om euthanasie op hem toe te passen. 'Petit Robert' zegt het vooruitzicht van een levenslan ge gevangenisstraf niet aan te kunnen. De 36-jarige man moet nog minstens tot het jaar 2011 'zitten'. Van Oirbeek heeft een afschrift van de brief gestuurd aan een Waalse krant. Petit Robert nam bij zijn over vallen nooit toevlucht tot ge weld. Hij slaagde erin vijf keer uit zijn cel te ontsnappen, waar van drie keer uit de zwaar be waakte Lan tin-gevangenis in Luik. PvdA-er Van Nieuwenhoven kandidaat-af voorzitterschap DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid Jeltje van Nieuwen hoven heeft zich vrijdag terug getrokken als kandidaat voor het voorzitterschap van de PvdA. Van Nieuwenhoven, die door de afdeling Amsterdam als kandidaat naar voren was ge schoven, gaf in een uitzending van Vara-radio haar steun aan het duo Rottenberg/Vreeman, dat zoals bekend streeft naar een tweehoofdige partijleiding. Van Nieuwenhoven vindt zich zelf geen geschiktere kandidaat dan Rottenberg en Vreeman en heeft haar kandidatuur om die reden ingetrokken. Door het terugtreden van Van Nieuwenhoven is de gedeelde kandidatuur van Rottenberg en Vreeman nu aanzienlijk kansrij ker. Van Nieuwenhoven werd beschouwd als de enige serieuze tegenkandidaat. De twee overi ge kandidaten, Ineke van Dijk, voorzitter van de Rooie Vrou wen. en Bob Suurhof, voorzitter van de PvdA-afdeling De Pijp. worden geen grote kansen toe gedicht. Bijna t.wee jaar geleden kwam Nelson Mandela vrij uit een gevangenschap, die meer dan een kwart eeuw had geduurd. Al die tijd had hij de legen- j de van de zwarte bevrijdingsbeweging ANC vanuit zijn cel levend weten te houden: Zuid-Afrika, een land waar apartheid verdwijnt, waar elke stem even zwaar telt, waar de dictatuur verdwijnt en de macht wordt gedeeld, waar in beginsel zwart en blank gelijke kansen hebben. Sinds Mandela in staat is 'zijn' ANC als vrij man te leiden en te inspireren om de legende tot werkelijkheid te maken, heeft Zuid-Afrika een moeilijke periode doorgemaakt. Twee jaren, gekenmerkt door veel en gruwelijk geweld, door politieke schandalen en door grote spanningen binnen zowel de zwar te als de blanke gemeenschap. Vaak leek het alsof door dat alles het moeizaam op gang gebrachte proces naar definitie ve afschaffing van de apartheid compleet zou worden ontre geld. Maar Mandela en de president van de laatste blanke regering in Zuid-Afrika, Frederik de Klerk, hebben het opge bracht om - ondanks alle diepe wederzijdse meningsverschil len - het hoofd koel te houden en de communicatiekanalen naar elkaar open. Met die instelling' zijn zij erin geslaagd om vlak voor Kerstmis de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika (Codesa) op gang te brengen. Een onderhande lingsronde tussen bijna twintig politieke partijen, die uitein delijk tot een nieuwe grondwet moet leiden, waarin geen on derscheid naar ras meer voorkomt. De rellen in de zwarte woonoorden en de duistere, koel bloedige moordpartijen aan de zelfkant van de miljoe nensteden hebben in de voorbije twee jaar het zicht op de politieke worsteling tussen blank en zwart in Zuid-Afrika ernstig benomen. Toch is er binnen beide kampen, maar ook in de sfeer van de informele wederzijdse contacten, veel ge beurd. De Nasionale Party van president De Klerk is tot het besef gekomen dat ze gaandeweg de alleenheerschappij in Zuid-Afrika begint te verliezen. Met een politieke koerswen- ding naar afschaffing van de apartheid en een openlijke spijt betuiging voor veertig jaren van onderdrukking op basis van dit verfoeilijke systeem, is de belangrijkste partij van de blanke Zuidafrikaners opgeschoven naar erkenning van de ling van de macht op de korte termijn. Een jaar geleden was er met de NP nog niet te praten over zoiets als vorming van een interim-regering van blank en zwart. Maar bij de opening van de Codesa, vorige week, kwam De Klerk toch met een initiatief in die richting. Het spreekt vanzelf dat hij daarmee niet meteen de handen op elkaar kreeg bij het ANC. Maar de bereidheid om mee te werken aan overgangsbestuur op weg naar algemene en vrije verkiezingen voor iedereen in Zuid- Afrika, is in elk geval winst. Ook het ANC zelf is een moeiza me gang gegaan: die van bevrijdingsbeweging met als voor naamste doel 'weg met de apartheid' naar de status van een volwassen politieke partij. Vanuit zijn positie als de zwarte- leider-met-gezag kon Mandela daarom president De Klerk vorige week op gelijk niveau de mantel uitvegen in een poli tiek conflict op het scherp van de snede. Het incident was een aanduiding dat de verhoudingen in Zuid-Afrika drastisch zijn veranderd. Onderdrukkende politieke systemen, die hun tijd hebben gehad, storten in elkaar. De Sovjet-unie, kunstmatig produkt van het communisme met de knoet, bestaat sinds enkele dagen niet meer. Wat ervoor in de plaats komt, moet zichzelf nog bewijzen. In Zuid-Alrika staat het vernederende systeem van de apartheid op verdwijnen. De overgang naar een samenleving, waarin splitsing op basis van ras volledig wordt uitgebannen, verloopt er bepaald niet zonder proble men. Nelson Mandela zal nog veel voor de zwarte bevolking moeten bevechten voordat hij - zonder dat daarvoor nog zoiets als burgeroorlog nodig is, zoals bijna overal elders in Afrika - tot de eerste zwarte president van Zuid-Afrika zal kunnen worden uitgeroepen. En Frederik de Klerk zal nog heel wat moed moeten opbrengen om zijn politiek tot deling- van de macht met de zwarte bevolking in Zuid-Afrika. in de eigen blanke achterban volledig geaccepteerd te krijgen. Maar beiden - Mandela en De Klerk - weten dat zij tot elkaar zijn 'veroordeeld'; dat zij er samen uit moeten komen, wil er voor zwart en blank in het Zuid-Afrika van straks nog een toekomst zijn. En zoiets geeft moed. vdM. JOHANNESBURG (AP) - Onderling zwart geweld heelt donderdag in Zuid-Afrika het leven gekost aan vijf mensen, onder wie drie inwoners van het thuisland Ciskei. Dat heeft de Zuidafrikaan.se po litie vrijdag bekendgemaakt. Volgens een politiewoordvoerder gingen dorpelingen in Ciskei el kaar te lijf met stenen, messen en speren. Drie mensen overleefden de confrontatie niet. De politie verrichtte meer dan 100 arrestaties. In een woonoord en een krottenwijk bij Johannesburg werden twee zwarten doodgestoken. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. SteunpuntBoekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie; Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. 01184-84000. 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: venwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79,30, franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,40, zaterdag 1,75 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3