Consument kreeg wat hij vroeg PZC Kerrie hoeft niet altijd heet of peperig te zijn Scharrelkuiken Praktische keuken kan ook mooi zijn ""o SCHARREL m PLUIMVEE m Frisse beignets van exotische vruchten Eeuwig bij de tijd zijn vrije tijd ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 27 Nederland heeft nu ook zijn eigen scharrelkuiken en dat is herkenbaar aan een vignet. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft een regeling vastgesteld waarin precies is omschreven wat een scharrelkuiken is en aan welke voorwaarden de produktie moet voldoen om voor het vignet in aanmerking te komen. Het onafhankelijke Controlebureau voor pluimvee en eieren in Zeist houdt toezicht op de bedrijven waar de scharrelkuikens opgroeien en op de slachterijen die ze verwerken. w Dit vignet maakt kenbaar dat de consument te doen heeft met een Nederland is een van de belangrijkste producenten van scharrelprodukten. scharrelkuiken of-kip. Vruchtenbeignets zijn fris en luchtig, een heerlijke versnapering voor de oude jaarsavond of bij de koffie op nieuwjaarsdag- Het fruit stoot het vet van het frituren af en daardoor zijn vruchtenbeig nets zo licht verteerbaar. Appelbeignets zijn een oerhol- lands gebak, een oudejaarstra- ditie in veel gezinnen, maar beignets kunnen ook van ande re vruchten worden gemaakt. Heel lekker zijn beignets van exotische vruchten. Dat hoeft niet per se vers fruit te zijn. Fruit uit blik is een uitsteken de vervanger. De keus is groot, zowel in de supermarkt als bij de Indische toko. Heel gezellig zijn beignets van gevulde ram- butan. De rambutan, gevuld met stukjes ananas, is in blik ken verkrijgbaar bij de Indi sche winkels. Heel lekker is om naast de ananasvulling nog een klein stukje spijs te prop pen. U kunt met het spijsbal- letje de vulling als het ware vastzetten. Een andere lekkere vulling voor beignets zijn man goschijven. Rambutan is een vrucht die veel lijkt op de lychee. Vers zijn de vruchten gevangen in een rode. harige schil. Rambut is Maleis en betekent harig of be haard. De rambutan komt oor spronkelijk uit Indonesië en Maleisië, maar heeft zich ver spreid over Zuid-Amerika en Australië, zodat ze het hele jaar door hier verkrijgbaar zijn. j Mangobeignets kunt u maken ij van vruchtschijven uit blik. De <i siroop zou u kunnen gebruiken om een vleessaus mee te verrij- i ken. MANGO- EN GEVULDE RAMBUTANBEIGNETS Ingrediënten: een blikje gevul- I de rambutan en een blik man- - goschijven zijn voldoende voor zo'n twintig beignets. Verder hebt u nodig: 100 gram spijs. 150 gram bloem, een flesje bier, l theelepel bakpoeder, een snufje zout en olie om te fritu ren. Bereiding: zeef de bloem in een kom met zout en bakpoeder en j giet er anderhalve deciliter van ij het bier bij. Roer alles door el- j kaar tot u een glad beslag hebt. Verhit intussen het frituurvet j dat goed heet moet zijn. Open li de blikken fruit en laat de vruchten uitlekken. Druk bij I de vulling van de rambutan he- Ie kleine stukjes spijs, net alsof i u met stopverf werkt. Als de j olie op temperatuur is en de j rambutans en schijven mango 3 klaar liggen, roert u nog even i driekwart tot één deciliter van het bier door het beslag. Dat beslag moet niet te dun zijn. zo- dat het van de vruchten af- i loopt; het is precies goed als 4 het om het fruit blijft hangen. dus uitkijken met het bier. Le- pel nu steeds een stukje fruit door het beslag en laat het in de olie glijden. Als de beignets 'j goudbruin zijn haalt u ze uit de frituurolie en laat u ze uitlek- i| ken op een stuk keukenpapier. Bestrooi de beignets met poe- j dersuiker en zet ze warm op ta- fel. Rien van Reems Tot dusverre zijn er drie schar- relkuikenhouders begonnen met de gecontroleerde produktie en er zijn twee slachterijen geregi streerd. Het aantal scharrelkui kens is nog klein. Iedere negen we ken worden er zo'n twaalfduizend geslacht. Volgens directeur Paul Smakman van het Controlebu reau zal dat aantal de komende tijd groeien omdat er nog enkele aanvragen van kippenhouders in behandeling zijn. Het Nederlandse scharrelkuiken is er gekomen omdat de consument erom vroeg. Deze heeft in toene mende mate belangstelling voor voedingsmiddelen die op een an dere dan de gangbare wijze tot stand zijn gekomen. Zo is Neder land ook een belangrijke produ cent van scharreleieren geworden. Eén op de vier verkochte eieren in ons land is een scharrelei. Ook op de produktie daarvan houdt het Controlebureau toezicht. De scharrelende vleeskuikens zijn heel andere dieren dan 'gewone' vleeskippen of leghennen. De scharrelkuikens zijn van een lang zaam groeiend ras. Ze doen er drie weken langer over om slachtrijp te worden. Volgens de regels van het produktschap mogen er maximaal twaalf per vierkante meter schar relen in het strooisel en hun voer moet voor minstens zeventig pro cent bestaan uit granen. Per dag- krijgen de scharrelkuikens ook nog eens los graan bijgestrooid in de stal. Verder zijn er eisen gesteld aan de ventilatie en de drinkwater voorziening. Daglicht Scharrelkuikens leven bij daglicht en 's nachts brandt er geen kunst licht in de stal. Overigens lopen ge wone vleeskuikens ook los in de stal. „Maai- het gewone kuiken", legt Paul Smakman uit, „is niet ge schikt om tot scharrelkip uit te groeien. Het groeit namelijk veel sneller. Het scharrelkuiken wordt minder intensief gehouden en blijft langer op de boerderij. Daar om ligt de kostprijs een paar gul den hoger. Bij dë poelier kost zo'n kip misschien een tientje". Het scharrelkuiken, ook wel scharrel kip genoemd - beide namen zijn beschermd - is in de winkel her- Een keuken kiezen is meer dan alleen het uitzoeken van kleur en materiaal van de kasten. Hoewel dat voor de meeste keukenkopers wel'het begin is. Maar je koopt een keuken niet alleen op het mooie uiterlijk, doch tevens om er dag-in-dag-uit (efficiënt) aan te werken. Toch kunnen ook al die praktische facetten wel degelijk een prachtig effect hebben. Neem alleen maar eens de talloze fraaie mogelijkheden op het gebied van werkbladen. Het meest toegepast is nog steeds het kunststof blad. op een drager van spaanplaat of mul tiplex. verkrijgbaar in een keur aan kleuren en dessins. Tegelbla den worden vaak gekozen in een ei ken of rustieke keuken. Bladen van massieve kunststof, acrylaten of polyesters, hebben een heel ei gen karakter, zoals het enigszins op marmer lijkende corian, dat in allerlei fraaie dessins verkrijgbaar is. Ook is er nog met glasvezel ver sterkte kunststof, een bikkelhard materiaal, gemakkelijk in onder houd en in diverse kleuren lever baar. Roestvaststaai is weer helemaal in, sinds het uiterlijk van de profes sionele keuken een trend is. Dit materiaal is er in verschillende uit voeringen: glad, in een wafelmotief of fijn geëtst. Het kan erg veel ver dragen. Dat kunnen de hierboven genoemde materialen trouwens eveneens, maar voor alle werk bladmaterialen geldt: ook al schrikken zë niet van een hete pan, zo van het vuur kun je er beter niets langdurig op laten staan. Hout Veel furore maken momenteel ook massief hout en graniet. Graniet straalt luxe uit en deze natuur steen is dan ook vrij prijzig. Wie de voorkeur geeft aan een 'warm' ma teriaal zal misschien voor hout kie zen. Er is de laatste tijd een toene mende vraag naar massief houten werkbladen. Massief hout, vooral in geoliede uitvoering, is een prachtig materiaal voor bladen, hoewel het evenens aan de prijzige kant is. Wie de warmte van hout wil. maar zich niet de luxe kan permitteren het hele werkblad in dit materiaal te laten uitvoeren, kan uiteraard ■jJLzéêË De spoelbak in de hoek van de keuken is één van de vele mogelijkheden die de moderne werkbladen bieden. foto G PD kiezen voor een hakblok van mas sief hout. Tegenwoordig worden die hakblokken en snijplaten vaak in het werkblad geïntegreerd, ver schuifbaar of vast gemonteerd. U kunt ook tussen twee goedkope re) werkbladdelen een houten werkvlak laten monteren. Dat kan in een hoek van een L-vormig blad of gewoon tussen twee recht door lopende delen. Een nieuwe ontwik keling is de massief beuken tussen- bouw-unit. 60 mm dik. Deze steekt ongeveer 2 cm boven de rest van het blad uit, waardoor je voor het snijden, hakken en andere voorbe reidende werkzaamheden een prettig verhoogd werkblad hebt. Spoelbak Het combineren van verschillende materialen maakt het mogelijk een werkblad uiterst creatief en doelmatig te ontwerpen. Ook door een heel ander materiaal voor spoelbak of spoelunit te kiezen kan een speelse en praktische werkoplossing verkregen worden. Soms kunnen spoelbakken in het zelfde materiaal gekozen worden als het blad, en vaak worden die bakken dan zó geïntegreerd dat een volkomen eenheid ontstaat. Dat geldt onder meer voor roest vaststaai, corian en andere mas sieve of met glasvezel versterkte kunststoffen. Bij kunststof op een drager van spaanplaat of multi plex spreekt het al min of meer voor zichzelf dat hierbij voor het spoelcentrum naar een ander ma teriaal moet worden uitgeweken. Roestvaststaai, dat het al een tijd lang moest afleggen tegen diverse kunststoffen en email-uitvoerin gen, past nu weer helemaal in het keukenplaatje. Het kiezen van een werkblad compleet met spoelunit en accessoires zoals afdruiprek, snijplank, uitgietbakje en nog veel meer, is een zaak van plussen en minnen. Van kijken naar: wat is prachtig en is dat ook praktisch? En wat gaat me dat kosten? Doordat het werkblad werkelijk een thema is met talloze mogelijk heden en creatieve variaties, is het wel aan te raden naar een keuken- kenbaar aan de verpakking. Een van deze benamingen staat erop. Alleen als alle schakels, van kip penhouder tot slachterij en van uitsnijderij tot groothandel, zijn aangesloten bij het bureau, mogen de aanduidingen en het vignet worden gebruikt. Vooralsnog wor den deze kippen verkocht in poe lierswinkels. Voor de verkoop in de supermarkt is het volgens Smak man nog te vroeg omdat de pro duktie maar net is gestart en nog te klein is. Scharrelkip kan in een koelkast bij een temperatuur van beneden vier graden Celsius een dag of vier wor den bewaard. Sommige poeliers verkopen de scharrelkip ook in de len. Die lenen zich bijzonder goed voor stoofgerechten zoals coq au vin en haan in wijnsaus. Pieter Harcksen specialist te gaan die van wanten weet. Die u kan vertellen waarom een kookplaat uit ergonomische overwegingen eigenlijk lager moet zijn dan het werkvlak, kortom, ie mand die het naadje van de keu kenkous kent. Er is in Nederland veel kennis op het gebied van werkbladen. De fa brikanten van bladen en hun toele veranciers hebben onlangs de han den ineengeslagen en het Platform Keukenwerkbladen opgericht. Het doel is niet alleen onderlinge uitwisseling van kennis maar ook een objectieve informatie over aanrechtbladen en spoelbakken aan de consument. Bovendien wil men op den duur komen tot unifor mering van garantievoorwaarden en onderhoudsvoorschriften. Heel duidelijke voorlichting over deze materie is nu verzameld in de kleurrijke mfokrant 'Alles over uw ideale keukenwerkblad'. Vraag er maar eens naar bij een keukenspe cialist. Thea YVamelink Seiko gaat er prat op de eerste te zijn, die een eeuwigdurende kalender in zijn horlogelijn Age of Dis covery heeft verwerkt. Met een speciale zoekfunctie kan van iedere gewenste datum tussen 1400 en 2499 worden opgezocht op welke dag van de week de datum betrekking heeft. Of, zoals Seiko het verwoordt: „Een stukje eeuwigheid op de pols". Zomertijd, wintertijd, schrikkeljaar, korte en lan ge maanden... het is alle maal niet meer belangrijk, want het horloge past zich zelf wel aan. Er zit zelfs een extra alarmfunctie in, die op datum kan worden inge steld. Het alarm loopt tot maximaal een maand later op het gewenste tijdstip af. Voor dit stukje 'polstech niek' betaalt de klant /fi Het poeder dat we kerrie noemen is een mengsel van een groot aantal specerijen. De oorsprong ervan is onmiskenbaar India, maar in dat grote land is het hier zo populaire kerriepoeder nagenoeg onbekend. In Indiase keukens worden de specerijen dikwijls zelf gemengd en vermalen. Dat levert veel meer aroma op. Dergelijke mengsels behoeven niet altijd droge poeders te zijn. Ze worden ook wel in de vorm van een dikke pasta gemaakt. Lang niet al die mengsels zijn zo heet of peperig zoals wij wel eens denken. Als dat zo was, zou er veel verloren' gaan van de rijke geuren die de andere specerijen bijdragen. Het zijn vooral karde mom, koriander en komijn die hun stempel drukken op de geur en de smaak van het Indiase mengsel. Kardemom groeit aan een tropi sche struik met bladeren die wel wat op palmbladeren lijken. De struik kan wel twee tot drie meter hoog worden. Aan de voet, bij het wortelgestel, ontwikkelen zich stengels die niet omhoog groeien, maar plat op de grond blijven lig gen. Hieraan ontstaan de vruchten die wij kardemom noemen, en die de feitelijke specerij zijn. De ge droogde vruchten (zaaddozen is ei genlijk een betere naam) zijn zo'n twee meter lang en hebben een min of meer driehoekige doorsne de. Er zitten zwarte, kleverige za den in die zeer opvallend geuren en smaken. De specerij is al vele eeuwen be kend in Noord-Europa. Hij wordt gebruikt in koek en gebak en ook in likeuren. De Zweden zijn er ver zot op; die kopen wel een kwart van de Indiase produktie. In veel tafelzuren en in gemarineerde ha ring zitten kardemomzaden. Ara bieren drinken koffie met karde mom. In punch en warme wijn is het heel lekker. Kardemom is vrij prijzig en er wordt ook flink mee gesjoemeld. Heel wat zaden van andere plan ten worden ten onrechte als karde mom verkocht, ook in India zelf. In goedkope soorten kerriepoeder zit ongetwijfeld surrogaat-karde- mom. Koriander Koriander is een éénjarige plant* waarvan zowel het blad, het zaad en de wortel in de keuken gebruikt worden. Het verse blad is in diver se Aziatische en Amerikaanse keu kens zó bekend, dat het soms met onze peterselie vergeleken wordt. Engelsen spreken wel van 'Chinese parsley'. Bij Europeanen geniet vers korianderblad weinig waarde ring. De geur ervan wordt door ve len zelfs als onaangenaam ervaren. Maar in verse kerriemengsels kar) het niet gemist worden. Hoewel de plant uit de tropen af komstig is, kan hij ook in ons land gemakkelijk gekweekt worden. Het rijpe, gedroogde zaad smaakt heel anders dan het blad van de ko- rianderplant, de smaak lijkt een beetje op die van sinaasappelschil. Voordat ze gemalen worden is het goed om de zaden licht te rooste ren. zeker wanneer het de bedoe ling is er een kerriemengsel mee sa men te stellen. Hierdoor komt het karakteristieke aroma veel beter tot ontwikkeling. Het zaad bevat een etherische olie die in gebak en likeur verwerkt wordt Bij het in azijn leggen van augur ken en zilveruitjes spelen korian derzaadjes een belangrijke rol. De ze Europese toepassing is al zeer oud, en ongetwijfeld van de Ara bieren overgenomen. Lams- en gei tevlees wordt in Islamitische lan den dikwijls gekruid met korian derzaad, en ook in Griekse visge rechten kunnen we het tegenko men. Komijn Ook komijn is een éénjarige plant uit tropische en subtropische stre ken, en wil in ons klimaat nauwe lijks groeien. Het zaad is zowel in zijn geheel als gemalen te koop, het blad vindt geen toepassing. De smaak en de geur van het zaad zijn zeer uitgesproken. De Romeinen maakten er een pasta van die ze op hun brood smeerden, in Noord- Afrika mag het niet ontbreken in de couscous en in Mexico behoort het bij de chili con came. Indonesische en Indiase gerechten die sterk gekruid zijn bevatten steevast een flinke portie gemalen komijn (djintan in het Indonesisch en jeera in de taal van India». Ook in vele kerriemengsels gaan enkele delen komijn. Een te grote hoe veelheid overheerst al snel de ove rige geuren, en omdat komijn goedkoop is, gebeurt dat nogal eens. Wie zelf een interessant kerrie mengsel wil maken zou het volgen de kunnen proberen: 4 delen zwarte peper; 2 delen kruidnagels; 2 delen kaneel; 4 delen kardemom; 8 delen koriander; 4 delen komijn Liefst alles met elkaar gemalen of fijngewreven in een vijzel, en van zelfsprekend samengesteld uit zo vers mogelijke, gedroogde spece rijen. Martin van Huijstee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 27