De rekening is vereffend Restaurants van het Hart voeden 365.000 daklozen WW Boris Jeltsin PZC reportage ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 Gorbatsjov moet opkrassen". Dat was de meest opzienbarende opmerking die Boris Jeltsin ruim anderhalfjaar geleden maakte toen we hem ontmoetten in het Hiltonhotel van Amsterdam. Jeltsin verweet Gorbatsjov halfslachtigheid. En daarom was diens politiek van perestrojka (herstructurering) volledig vastgelopen. En hoe dacht Jeltsin over Gorbatsjovs glasnost (openheid)? In Amsterdam keek Boris Jeltsin nors in de camera's. Glasnost? Er werd, monkelde Jeltsin, wel vaak door Michaïl Sergejevitsj Gorbatsjov over glasnost gesproken, maar als de Sovjet-maatschappij dan inderdaad onder zijn leiding zo open was geworden, waarom was zijn boek 'Getuigenis van een opposant' dan eerder in het Westen verschenen dan in eigen land? Boris Jeltsin: van ver schoppeling tot de op een na machtigste man van de wereld, foto AP In de haven van Santa Cruz op de Canarische Eilanden verwijderen Russische zeelui de hamer en sikkel van de schoorsteen van hun cruiseschip. foto EPA Hij verwachtte thuis nog een hoop moeilijkheden, Boris Jeltsin. Nadat zijn boek in vijftien talen was uitgegeven een boek waarin hij de vloer aanveegde met het communistische systeem, het functioneren van het Politburo eri tal van partijkopstukken persoonlijk - zou hij al een aantal keren zijn bedreigd. Hij vertel de 's avonds thuis te zijn opgebeld met de mededeling dat het verkeerd met hem zou aflopen als hij niet snel inbond. Laatst, toen hij naar Japan ging, zou hij te horen hebben gekregen dat zijn vliegtuig zou neerstorten. We maakten begin '90 in de Diamantzaal van het Amsterdamse ho tel kennis met een Jeltsin die echter van geen wijken wilde weten. Hij had duidelijk met Gorbatsjov een rekening te vereffe nen. Gekozen president Jeltsin, die tijdens de persconferentie in Amstersdam te horen kreeg dat hij bij de mocratische verkiezingen in Sverdlovsk bijna 85 procent van de kiezers achter zich had weten te krijgen, karakteriseerde zichzelf blijkens zijn boek als een streber, als iemand die altijd de beste wil zijn. En als iemand die behoorlijk ijdel is, iemand die een groot verantwoordelijkheidsge voel heeft, prikkelbaar is èn koppig, ie mand die altijd de kunst heeft verstaan ar beiders voor zich te winnen, en als iemand die rancuneus is. Gorbatsjov had hem, zo hield hij stug vol, als een voetveeg behandeld. Toen hij hem goed kon gebruiken, wist Gorbatsjov hem te vinden. Hij werd partijleider van Mos kou met de opdracht de zaken daar recht te zetten na jaren van wanbeheer onder leiding van de corrupte Grisjin, een nagel aan Gorbatsjovs doodskist. Maar toen de ongeduldige Jeltsin, die geen tacticus was, geen strateeg, geen man van water bij de wijn, toen deze Jelt sin Gorbatsjov in 1987 schreef dat hij het in hem niet meer zag zitten omdat de her vormingen te langzaam gingen, ja toen kon Jeltsin inrukken. Hij werd vertrapt, weggehoond. Ineens was het zo dat Jeltsin te veel dronk, een bullebak was, een popu list, een gevaarlijk sujet. Er deed een merkwaardig verhaal de ron de. Over Jeltsin die in Moskou om on verklaarbare reden te water was geraakt en die door zijn vrouw en zoon van het po litiebureau moest worden gehaald. Jeltsin kreeg een paar keer achtereen een hartaanval, hij repte over een aanslag op zijn leven, had een onduidelijke aanrij ding in Moskou waarbij hij ternauwer nood aan de dood zou zijn ontsnapt. En hij maakte een toernee naar Amerika gedu rende welke hij zich blijkens een Italiaan se krant flink zou hebben misdragen. De krant moest later overgaan tot rectifica tie. Ook kwam Jeltsin eens uit Amerika terug met een vliegtuig vol injectiespuiten om de nood in eigen land enigszins te lenigen. Hij bleef in het nieuws en hoe harder de gevestigde orde hem aanpakte, hoe popu lairder hij bij de massa werd. Hij werd voor Gorbatsjov een ware plaag. Pikant was de volgende passage in Jelt- sins boek 'Getuigenis van een opposant'. ,.Als ik zie hoe hartelijk Gorbatsjov in het buitenland wordt ontvangen, dan heb ik soms medelijden met hem. Want hij moet weer terug naar zijn land dat wordt ver scheurd door economische problemen en interne tegenstellingen. Hij oogt char mant, maar de andere kant van Gorbats jov is dat hij zichzelf en zijn ellelange mo nologen steeds meer is gaan bewonderen. De macht kreeg hem in zijn greep. Hij ver loor al gauw het gevoel voor de werkelijk heid. Ik kan me niet herinneren dat vóór mij iemand daar zó fel tegenin is gegaan." Een andere passage: „Gorbatsjov houdt van een goed, luxueus en comfortabel le ven. Zijn echtgenote draagt hier nog een steentje aan bij. Zij merkt jammer genoeg niet hoe miljoenen Sovjet-burgers, vooral vrouwen, haar op de voet volgen. Waar schijnlijk zou dat in een overvloedige, rij ke en tevreden maatschappij als een nor male en natuurlijke gang van zaken wor den beschouwd. Maar niet bij ons. en ze ker nu niet. Dat is ook een fout van Gor batsjov, hij kan zich niet in de gewone mensen inleven." Boris Jeltsin schetste in zijn boek een beeld van de bovenlaag van de Sovjet-sa menleving 'waarin ik zelfs in mijn positie van kandidaatlid van het Politburo de be schikking had over drie koks, drie bedien den, een schoonmaakster en een tuinman met zijn eigen personeel'. En zijn vrouw, zijn kinderen en hijzelf, Boris Jeltsin, ze waren tot dan altijd gewend geweest alles zelf te doen. „Maar zelfwerkzaamheid bleek plotseling verboden." De op 1 februari 1931 in een piepklein dorpje in de provincie Sverdlovsk geboren Boris Jeltsin heeft altijd iets van een held gehad. En als hij dat niet was, dan was hij een martelaar. Als kind al was hij zo lastig dat hij geregeld door zijn vader met een riem werd afgeranseld. Als tiener zorgde hij voor dorpsrellen als zijn rapportcijfers hem niet bevielen. Een lerares werd door zijn toedoen het bos in gestuurd aange zien Boris' aanklacht, machtsmisbruik, bewezen werd geacht. Later moesten bij Boris twee vingers wor den afgezet, omdat hij zijn kennis van het omgaan met een granaat toch wel iets had overschat. Hij ging als een olifant door de porcelein- kast. Boris Jeltsin. Bijvoorbeeld toen hij directeur was van een groot woningbouw bedrijf. Hij zette er de hele organisatie op zijn kop omdat die in zijn ogen geen knip voor de neus waard was. Hem moet worden nagegeven dat hij eer der dan Michaïl Gorbatsjov afstand nam van de communistische partij die Lenin beschreef als 'de Wijsheid, de Eer en het Geweten van Onze Tijd'. Met beginselen die ontleend waren aan de Duitse filosoof Karl Marx. Maar die communistische par tij van de Sovjetunie doodde wel haar meest toegewijde volgelingen van Trotski tot Boecharin. en niet alleen hen. Toen Gorbatsjov nog heilig bleef geloven in Le nin als zijn voorbeeld stapte Boris Jeltsin uit de partij en ging zijn eigen weg. Nu hij deze week de op één na machtigste man ter wereld werd. komt de herinnering boven aan het bezoek dat Jeltsin zo'n twee jaar geleden bracht aan Straatsburg. Enkele Europarlementariërs, die wellicht nu om zijn handtekening zouden vragen, meenden Jeltsin erop te moeten wijzen dat hij met twee woorden diende te spre ken en niet telkens iemand in de rede moest vallen. Een opvoedkundig lesje kortom voor Boris Jeltsin in Straatsburg. Men weigerde hem voor vol aan te zien. zag in hem een acteur uit een B-film. Coup De naam van die man, inmiddels demo cratisch gekozen president van Rusland, was op dinsdagavond 20 augustus van dit jaar op ieders lippen. Indringend waren de beelden uit Moskou. Jeltsin die vanuit het gebarricadeerde parlementsgebouw van de Russische Federatie telefonisch con tact onderhield met de Britse premier John Major. Jeltsin die het Westen liet we ten dat hij de tanks hoorde aankomen en die zei te vrezen niet zoveel tijd meer te hebben. Dit leek op 1973, op Salvador Al- lende in zijn laatste uren als Chileens pre sident. Adembenemend ook waren de fragmen ten die toonden hoe Boris Jeltsin op een tank klom en de bemanning de hand toe stak en hen smeekte voor het volk te kie zen en de verraderlijke Bende van Acht te laten vallen. Zijn moed was van kapitale betekenis in die woelige augustusdagen in Moskou. De verschoppeling van het par tijapparaat werd de held van '91. Gorbats jov had aan hem zijn terugkeer naar de hoofdstad te danken, maar die come back had nauwelijks nog politieke betekenis, zo bleek al gauw. Jeltsin verbood de communistische par tij, Jeltsin tolereerde een Lenin-beelden- storm, sterker nog, hij juichte die zelfs toe. Jeltsin vaardigde decreten uit en Gor batsjov stond er bij en keek er naar. De rollen waren omgedraaid. Moest het op treden van Jeltsin worden geprezen of hield dit een waarschuwing in voor de toe komst? Ging Jeltsin zo in zijn rol op dat hij bezig was door te draaien? Per uur werd Gorbatsjov meer macht ontnomen, tot dat hij zich deze kerstdagen definitief ge wonnen gaf. Hulp Jeltsin had zijn zin. Samen met Gorbats jov tekende hij de overlijdensakte van de Sovjetunie. Zei hij al niet begin vorig jaar bij zijn bezoek aan Amsterdam dat Gor batsjov weg moest? Het gebeurde. Met de Sovjetunie verdween ook Gorbatsjov. Maar nu? Commentatoren zeggen dat nu de zwaarste periode in de bizarre politieke loopbaan van Boris Jeltsin is aangebro ken. Als het aan de Amerikanen ligt, komt er snel een Top met Bush. Die wil hem te hulp komen met voedsel, medicijnen en investeringen waar dat nodig is. Jeltsin zal Bush nodig hebben, want als de Rus sen niet gauw verbetering zien. kan het er wel eens op uitdraaien dat Jeltsin over een jaar dezelfde weg gaat als Gorbatsjov. Johan Carbo Een keten van bijna 1400 restaurants verstrekt in Frankrijk dagelijks ruim 275.000 maaltijden. Een concurrent van Van der Valk? Nee, integendeel. De Restaurants du Coeur (Restaurants van het Hart) hebben geen concurrenten, geen aandeelhouders en zelfs geen vast personeel. Dankzij de inzet van ruim 11.000 vrijwillgers zorgen de Restaurants du Coeur ervoor dat 365.000 daklozen en mensen die onder het bestaansminimum leven in de wintermaanden behoorlijk te eten krijgen. Warme soep, brood, fruit en koffie en dat alles gratis geserveerd met een glimlach. De Restaurants du Coeur zijn in 1985 opgericht door de sociaal bewogen Franse komiek Coluche. Anno 1991 voorzien ze meer dan ooit in een behoefte want de stille armoede neemt schrikbarend toe. Een ijzige wind blaast over de het im mense plein van de Invalides in het deftige zevende arrondissement van Pa rijs. In het zuiden schittert de fraai ver lichte koepel van het Hotel des Invalides, aan de westkant van het plein torent de top van de Eiffeltoren boven de bebou wing uit. Maar de pakweg honderd man nen en een enkele vrouw die zich ergens midden op de vlakte tussen twee drang hekken hebben geposteerd, hebben geen oog voor al dat schoons. Stampvoetend proberen ze zich een beetje warm te hou den. Het geduld en afzien wordt een dik half uur later beloond als een busje van de Res taurants du Coeur voor komt rijden. In en kele minuten tijd is een athaalbuffet geim- proviseerd en met een verbazingwekken de efficiëntie wordt de inmiddels tot meer dan 300 mensen uitgegroeide menigte van warme soep, een voedselpakket en koffie voorzien door een tiental vrijwilligers. De meesten consumeren alles ter plaatse, an deren trekken zich na de soep terug, op zoek naar een warme slaapplaats voor de nacht. Een kartonnen doos of een oude matras in de kelder van een slooppand of in het ergste geval een ventilatierooster van de metro. Een van de duizenden Parijzenaars die gebruik maken van de diensten van de Restaurants van het Hart. De klanten van het rijdende restaurant zijn niet in een categorie onder te brengen, zo blijkt bij een vluchtige rondgang. De enkele tientallen rasechte clochards zijn in de minderheid. Een groot deel van de klanten bestaat uit Polen. Tsjechen, Roe menen en Hongaren die op goed geluk naar Parijs zijn gekomen in de hoop er het grote geld te vinden. Of in ieder geval re delijk betaald werk. De meesten zijn daar in blijkbaar niet geslaagd en overleven de winter mede dankzij de Restaurants du Coeur. Maar het overgrote deel van de vaste klanten bestaat toch uit Fransen. Mensen die door jarenlange werkloosheid, een psychiatrisch verleden of vanwege een te klein pensioen onder het bestaans minimum terecht zijn gekomen. Zoals Jean-Claude; een 26-jarige man die al drie jaar wanhopig op zoek is naar werk. Met duidelijke schroom vertelt hij dat hij al een halfjaar dakloos is. Van het Revenu Minimum d'Insertion (RMI), zoals de Fransen de bijstandsuitkering noemen, valt in Parijs niets te huren. Zeker niet als je ook nog eten wilt. Jean-Claude heeft recht op 2136 frank per maand, amper 700 gulden. Waar hij slaapt? „Och, de ene keer hier, de andere keer daar. Soms ga ik een paar dagen naar het Leger des Heils, soms slaap ik in de metro. Of op de luchthaven. Maar daar jagen ze sinds kort iedereen 's nachts naar buiten," Bernard, een goede dertiger, heeft hele maal geen vaste inkomsten. De ex-ambte naar raakte enkele jaren geleden ernstig depressief. Toen hij na twee jaar in een in richting te hebben gezeten weer 'beter' was. mocht hij het opnieuw proberen. Een paar maanden ging het goed. maar tijdens een gesprek met zijn baas kreeg hij een 'black-out'. Hij wist ineens de naam niet meer van de man die tegenover hem zat. Bernard werd afgekeurd en raakte op nieuw in een neerwaartse spiraal. Hij heeft geen recht meer op een uitkering, zelfs niet op bijstand, vertelt hij. Hij woont op een zolderkamertje bij een oude kennis en heeft van het helpen van bejaarden zijn dagtaak gemaakt. In ruil voor zijn dien sten stoppen ze hem af en toe wat geld toe of wat eten. Bernard is een vaste klant van de Restaurants du Coeur. „Zonder hen zou ik niet weten hoe. ik de winter door zou komen", zegt hij. Zes jaar na de start kan de organisatie re kenen op de belangeloze inzet van ruim 11.000 Fransen. Van gepensioneerde in dustriëlen tot studenten en van huisvrou wen tot artsen. Jungle De 'Resto's du Coeur' beperken zich niet tot het verlenen van voedselhulp alleen. Gebruik makend van de vertrouwens band die er door de voedselhulp ontstaat, proberen gespecialiseerde vrijwilligers mensen die in de goot zijn beland te hel pen bij het zoeken naar een uitweg. „Veel mensen die hier komen, zijn de weg kwijt garaakt in de bureaucratische jungle. Ze hebben administratieve of juridische pro blemen waar ze niet meer uit komen. Met onze hulp lukt dat soms wel", vertelt een medewerkster van een van de Parijse res taurants. „We willen de bestaande instan ties niet overbodig maken, maar ze toe gankelijker maken, zodat de mensen die tussen de wal en het schip vallen, weer uit zicht op een 'normaal' leven krijgen. Een aanpak die opvallende successen te zien geeft. Zoals het voorbeeld van Chris tian aangeeft. Christian, een vijftiger, ver loor in 1987 zijn baantje als bewaker en kort daarna zijn te dure woonruimte. Na een zwerftocht langs vrienden balandde hij uiteindelijk op straat, zonder recht op een uitkering. Via de Restaurants du Coeur vond Christian na lang zoeken een baantje als bewaker/kassier in een par keergarage. Sindsdien is hij de gelukkig ste man van de wereld, zoals hij zelf ver klaart. En een van de meest gemotiveerde vrijwilligers van de organisatie. Hans Gertsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17