Gebruik walradar moet beter Op een bankje wachten op laag tij Sénnefi COLIJN Oorzaak brand jachten onbekend Fa. Senneh provincie 11 Kinderziekten doen zich vooral voor bij de communicatie Patiëntenvereniging gruwt van plan Simons lezers schrijven 10% - 30% KORTING ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 van onze verslaggever TERNEUZEN - Het gebruik van de Schelde Walradarketen moet worden aangepast. Dat is de belangrijkste conclusie uit een nog geheime nota, opge steld door een evaluatiecom missie waarin alle gebruikers cn de overheidsdiensten die de keten langs de Westerschelde bedienen, zijn vertegenwoor digd. Eind januari wordt het evaluatierapport openbaar ge maakt. De radarketen (kosten bijna 200 miljoen) werd op 1 maart in gebruik genomen. Vanaf dat moment wordt de scheepvaart op de Westerschel de vanal' de wal begeleid door bemande en onbemande ver keersposten. De ingebruikname heeft, daarover zijn alle betrok ken partijen het eens, de veilig heid op de drukbevaren scheep vaartroute aanzienlijk verbe- Geen afscheid M. de Feijter TERNEUZEN - M. de Feijter nam vrijdag 20 december geen afscheid als directeur van het bedrijf dat hijzelf in 1959 sticht te. zoals in de PZC van 21 decem ber gemeld. De nu 66-jarige De Feijter, die op die dag benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, denkt er zelfs nog niet over om het rustiger aan te gaan doen. beveiliging Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Oven/al Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF Goes/'Kloetinge - Tel. 01100-13720 terd. Toch is er sprake van kin derziekten. Hoofdbestuurslid W G. de Meij er van de Koninklijke Schip persvereniging Schuttevaer vrij dagavond, tijdens een afdelings vergadering in Terneuzen: „Er is sinds 1 maart heel wat veran derd op de Westerschelde. En ze ker niet tot ieders tevredenheid, want er is nogal wat kritiek op het nieuwe radarsysteem. Zo nu en dan gaat er iets mis en dat heeft al geleid tot vragen van ka merleden aan minister Maij- Weggen. Die antwoordde prompt dat alles goed gaat. Be gin november bijvoorbeeld, toen op de Rede van Vlissingen een bulkcarrier een gat in de romp van een naftatanker boorde. Op vallend is dat Maij-Weggen ach teraf toegaf dat het tijdens die aanvaring - want het was geen aandrijving, zoals hier en daar is gezegd - onmogelijk was radio contact met de naftatanker te krijgen." Videobanden De Meijer begrijpt, bleek vrij dag. ook niets van het verhaal van de minister dat de videoban den van de radarschermen niet terug te draaien waren „Ze zei dat dat niet mocht van de Bel gen, maai' daarover heb ik zo m'n twijfels. Uit informatie die ik heb, blijkt dat die banden op mysterieuze wijze waren ver dwenen, of gewist..." De evaluatiecommissie ging af gelopen zomer aan de slag On derdeel van het onderzoek vormde een enquête onder bin nenschippers. De Meijer: „Ik mag niet uit de school klappen, want het rapport wordt pas over een week of drie gepresenteerd, maar in z'n algemeenheid heeft de binnenvaart weinig klachten over het gebruik van de radarke ten." Hoewel De Meijer daar niet op in wil gaan, is wel duidelijk dat vooral de communicatie tussen de loodsen op de zeeschepen en de verkeersbegeleiders op de verkeersposten (Zandvliet. Hansweert, Terneuzen, Vlissin gen en Zeebrugge) nog steeds te wensen overlaat. De loodsen hebben nog steeds grote moeite met 'de bevoogding' vanaf de Werkgevers luiden het nieuwe jaar in MIDDELBURG - De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) houdt dinsdag 7 januari de nieuwjaarsbij eenkomst in ho tel Arneville aan de Buitenrust straat in Middelburg. De bijeen komst, waarin een lunch is opge nomen, begint om 12.00 uur. De waarnemend voorzitter van de secie Zeeland van de BZW. ir L. A. van Gelder, zal de traditio nele nieuwjaarstoespraak hou den. Goed resultaat warmbloedpaard bij onderzoek van een medewerker MIDDELBURG/NIEUWVLIET - De kwaliteit van de warm- bloedpaarden van de afdeling Zeeland van hel Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland (KWPN) is bijzonder goed. Dat is recentelijk geble ken tijdens afgelegde proeven voor het Instituut Bruikbaar heids Onderzoek voor Paarden van het Landbouwschap in Ma nege Riemens in Nieuwvliet. Enkele paarden waren zelfs uit zonderlijk goed. Ritus-dochter Remare van de heer Goud zwaard uit Kruiningen en Elvire (vader Voltaire) van mevrouw Swenne-Smallegange uit Ber gen op Zoom behaalden zelfs een AA-certificaat met respectieve- lijk 95 en 94 punten. De jury, ge vormd door de heren Berlagen en Klinkhamer, beoordeelde de paarden onder meer op stap, draf. galop, houding, wendbaar heid, karakter en springkwali- teiten. De merrie Elmira van E. Tas uit i Waterlandkerkje behaalde met '88 punten een A-certificaat. El vira S, Farah S en Fleuri S van N. Ouwens uit Wouwse Plantage en Dieday van P. Verhagen uit Fij naart kregen een B-certificaat, met respectievelijk 81, 82, 85 en 81 punten. Wajangpop en sieraden buit Sgigj-' De vijf uitgebrande pleziervaartuigen in de jachthaven van Paal. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever PAAL - De technische recherche heeft vrijdag geen oorzaak kunnen vinden voor de brand in het haventje van Paal. Vijf pleziervaartuigen, die naar schatting bij elkaar een miljoen gulden vertegenwoordigden, brandden donderdagavond laat ge heel uit. Sporen van brandstichting zijn niet gevonden, meldde een woordvoerder van de rijkspolitiegroep Hulst. De verdere, ad ministratieve, afhandeling van de brand in de jachthaven is vrij dagmiddag overgedragen aan de Rijkspolitie te water. Ontwerp van oud-Zoutelandenaar Jan Melis van onze verslaggever Ab van der Sluis ZOUTELANDE - „Ik móest gewoon dat bankje maken." De 25-jarige Jan Melis uit Eindhoven (geboren en geto gen in Zoutelande) kwam bij toeval op het idee om een bankje voor zijn geboorte plaats te maken. Op een rom melmarkt vond hij een zee kaart, waarop het Bankje van Zoutelande duidelijk is inge tekend. Bij laag water is de zandplaat te zien, bij hoog wa ter is de bank onzichtbaar. „Ik wilde met dat tijverschil iets doen." Het ontwerp is simpel en gebruiksvriendelijk. Of het bankje er ooit komt, weet Me lis niet. „Ik zou 't wel fantas tisch vinden." Melis studeerde in mei van dit jaar af aan de Academie voor Industriële Vormgeving Eind hoven. Hij ontwierp als stu dieopdracht onder meer een 'telethuiswerktafel' voor meu belfabrikant Gispen uit Cu- lemborg en een 'watervaldou- che', een idee dat hij opdeed tij dens zijn verblijf in Indonesië. De 'telethuiswerktafel' bestaat uit één geheel, maar is zicht baar gescheiden door het ge bruik van twee materialen: hout en metaal. „Een symboli sche deling tussen mens en techniek. Hout heeft een warm karakter en is aangenaam om aan te zitten. Metaal heeft meer een werkkarakter." De 'watervaldouche' brengt warm en koud water in een bak bij een, waarna het als een water val over het lichaam stroomt. Jan Melis met het ontwerp van zijn eb- en vloedbankje. Opties Zijn ontwerp van een bankje voor Zoutelande heeft niets met zijn eindexamen te ma ken. „M'n geboorteplaats heeft grote invloed op me gehad. Als ik naar Zeeland kom, vind ik het heerlijk om over het strand te lopen." In zijn ontwerp heeft Melis rekening gehouden met het karakter van de zandbank voor de kust. „Je kunt", legt hij uit. „natuurlijk de vorm van de zandbank gebruiken, maar persoonlijk vond ik dat nogal flauw. Het karakter van hoog en laag water moest in het ont werp komen." Een aantal op ties passeerde de revue: een bankje halfverzonken in de boulevard of de duinen, een bankje dat. bij hoog water hele maal onder water verdwijnt, een bankje op drijvers dat met het tij beweegt. „Dat laatste", zegt hij, „is niet zo functioneel. Dan wordt het een pretparkat tractie. Ik wilde iets maken dat foto Lex de Meester ook bij hoog water zichtbaar blijft." Het uiteindelijke ontwerp is een torentje van zeseneenhal- ve meter hoog met twee ni veaus. Het ene bankje is altijd te gebruiken bij laag water. Komt het water op, dan moet het tweede bankje op ongeveer 3.5 meter hoogte beklommen worden via een trapje. Het eer ste verdwijnt onder water. Na zes uur van het uitzicht te heb ben genoten, kan men het bankje droog verlaten. Wie niet zo lang wil wachten, kan naar beneden klimmen en te rug zwemmen. „Je zit helemaal alleen, overdekt en je kijkt recht tegen de zandbank aan. Je kunt in alle rust en stilte op timaal genieten." Een dakje behoedt tegen zonnestralen. Als het aan Melis ligt. komt zijn bankje op het strand recht tegenover de duinovergang aan de Langstraat te staan. „Je wordt", zegt Melis enthou siast, „zo ontzéttend gecon fronteerd met eb en vloed. Je moet zes uur blijven zitten voor je weer terug kan. Veel toeristen vinden het fantas tisch om 's ochtends naar laag water te komen kijken en 's middags naar het hoog water. Als je op het bankje zit, kun je het zelf meemaken. Dat vind ik het mooie van dit bankje." Aan de binnenkant van de duinen (bij de trap aan de Langstraat) moet in de ogen van Melis een waterkolom komen die het wa terpeil aangeeft. Daaromheen heeft hij een bankje in gedach te. zodat mensen in alle rust kunnen kijken naar de getijde- heweging. Melis heeft vernomen dat de onlangs geïnstalleerde kunst commissie van Valkenisse plannen heeft om een kunst werk te plaatsen bij de duin overgang. „Misschien vinden ze mijn bankje wel leuk. Ik zou 't fantastisch vinden. Ik denk ook dat 't heel goed kan." Zijn kennissenkring heeft enthou siast gereageerd, zegt Melis. Hij hoopt dat het gemeentebe stuur dat enthousiasme deelt. „Als je zo'n ontwerp thuis laat liggen, weetje zeker datje geen reacties krijgt." rvEngën I^ELNLUA^M VLISSINGEN - In de nacht van de eerste op tweede kerstdag hebben inbrekers een flinke buit meegenomen uit twee wo ningen in Vlissingen. Uit een woning aan de Vredehof laan zijn cheques, antieke pren ten. een wajangpop, een fototoe stel en sieraden weggenomen. De keukendeur was opengebro ken. Uit een woning aan de Ver- kuyl Quakkelaarstraat werden sieraden gestolen. Het keuken raam was geforceerd. De waarde van de gestolen spul len was bij de politie niet be kend. wal en gruwen ook van de blokindeling (in verschillende marifoonkanalen). Ze willen meer overzicht over de scheep vaartbewegingen op de hele Westerschelde en zouden bij voorbeeld het liefst al op de Re de van Vlissingen precies willen weten hoe de situatie bij de Zandvlietsluis in Antwerpen is. Het is niet uitgesloten dat de evaluatiecommissie straks met voorstellen komt om de blokin deling aan te passen. Daarnaast moet de discipline voor het ge bruik van de marifoon worden verbeterd. Niet alleen door de gebruikers op het water, maar ook door de begeleiders op de wal. Schuttevaer-hoofdbestuurslid De Meijer begrijpt overigens niets van het beleid van de rijks overheid ten aanzien van de vaarwegen. Als voorbeeld noem de hij vrijdagavond het Zoom meer. „Tegenwoordig kleurt men grote delen van Nederland groen. En groen staat voor na tuur Op de Oosterschelde zijn we daaraan nu wel gewend. Maar nu is het Zoommeer ook al aan de beurt. Men wil hier weer zout water of desnoods brak. Niets is kennelijk zo verander lijk als de overheid. Het komt er simpelweg op neer dat men bin nen tien jaar tijd verschillende keren van mening is veranderd. Eerst mocht er absoluut geen zoet water in de Oosterschelde, later was dat weer niet zo heel erg - zoet water was zelfs goed voor de mosselen. Belangrijker was dat het Zoommeer onder geen beding zout mocht worden. En nu moet het! Dure Krammer en Kreekraksluizen met een zoet/zout-scheidingssysteem hadden heel wat eenvoudiger, goedkoper n sneller kunnen wor den aangelegd, wanneer een der gelijk standpunt eerder was in genomen. Kapitaalvernietiging noem ik het." De Meijer benadrukte vrijdag avond het belang van de vesti ging van een maritieme contai- nerterminal in Terneuzen. Hoe wel een adviescommissie onder leiding van oud-minister Kroes Terneuzen, Vlissingen en Mid delburg schrapte, vindt Schut tevaer dat de Kanaalzone-ge- meenten, het Havenschap Ter neuzen en de verschillende orga nisaties van werknemers en werkgevers moeten blijven lob byen voor een dergelijke nieuwe voorziening. van onze verslaggever HULST - Nu het 'plan Simons' alsnog door alle partijen is aan vaard, staat de invoering van een collectieve volksverzeke ring tegen ziektekosten voor de deur. De term 'volksverzeke ring' klinkt goed. maar verhult dat de gezondheidszorg wordt geprivatiseerd 'over de rug van de ziekenfondspatiënten heen', stelt de Zeeuws-VIaamse pa tiëntenvereniging Samen Be ter. Het bestuur van Samen Beter gruwt ervan dat het zieken fondspakket straks wordt uitge kleed tot een (veel) kleiner basis pakket. Voor een aantal voorzie ningen die nu door het zieken fonds worden vergoed, moet straks rechtstreeks worden be taald of mensen zullen zichzelf extra moeten verzekeren. Het grootste deel van de kosten van de gezondheidszorg wordt nu ge dekt uit premies die werkne mers en werkgevers betalen. Om de loonkosten te drukken, wordt nu bezuinigd via de basisverze kering. De van het. inkomen afhankelij ke premie moet echter blijven, vindt het bestuur van Samen Beter. De patiëntenvereniging ijvert voor: een algemene volks verzekering tegen ziektekosten, waarbij van alle voorzieningen zonder bijbetaling en zonder ei gen risico gebruik kan worden gemaakt. Om de kosten te druk ken zouden andere maatregelen getroffen moeten worden dan een premieverlaging, stelt de pa tiëntenvereniging. Zo zouden artsen, specialiste! en apothekers niet langer privé ondernemers mogen zijn. maai allemaal in vaste dienst van eer zorginstelling moeten komen Ze hoeven dan ook niet meei voor elke medische handeling apart betaald te krijgen. Ver pleegkundigen en arts-assisten ten in opleiding zouden juist wal betere arbeidsvoorwaarder moeten krijgen en tevens zou den er meer in dienst moeter worden genomen voor optimah zorgverlening. De merkbescher ming van medicijnen kan dt prullenbak in. reclame voor ge neesmiddelen is uit den boze. Al leen de beste middelen voor dt laagste prijzen moeten aan boe komen en bovendien dient eer algehele prijsverlaging voor me dicijnen te worden ingevoerd. Bestuurslid L. Brusselaers vai Samen Beter is er zich van be wust dat alle wensen van de pa tiëntenvereniging niet een twee-drie zullen worden ingewil ligd. Maar hij denkt dat het goec is dat de bezwaren tegen d< plannen van staatssecretaris Si mons toch nog eens onder d< aandacht worden gebracht. Di brief, bedoeld voor het eigen or gaan van Samen Beter, kan wa Brusselaers betreft rustig wor den doorgestuurd naar het mi nisterie en gezondheidsorgani saties. „Maar dat moet nog be sproken worden in een vergade ring. Onze klachten zijn nog nie officieel verzonden." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commenta ren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behande ling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten, Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 1l-t-f in III! TTTT Intolerant in Zeeland Als lid van de reformatorische kring in Zeeland heb ik me geër gerd aan de wijze waarop de hoofdredacteur vdM zijn aversie ten opzichte van dit volksdeel ten toon spreidt. In zijn com mentaar onder de kop 'Intole rant in Zeeland (PZC 19 decem ber) probeert hij met twee voor beelden aan te tonen dat de re formatorische kring intolerant, dat is: onverdraagzaam ten op zichte van andersdenkenden, is. Het eerste voorbeeld van de on verdraagzaamheid is dat er be zwaar wordt gemaakt tegen een niet-bijbelse levenswandel van een ziekenhuispredikant en het tweede voorbeeld betreft de on verdraagzaamheid ten opzichte van Thoolse onderwijsmensen die zich niet willen aanpassen aan de regels die gelden op een reformatorische school. In beide gevallen dus een conflict tussen leer en leven. Concreet: er wordt vanuit de leer bezwaar gemaakt tegen ener zijds echtbreuk en homoseksue le praktijken en anderzijds te gen zeilen op zondag. Dit alles op grond van bijbelse normen. En dat mag niet volgens VdM. Waarom niet? Omdat bijbelse normen volgens hem niet gelden voor alle mensen. Dit in tegen stelling tot zijn norm, die blij kens zijn commentaar wel uni verseel geldend is namelijk de norm van de persoonlijke vrij heid. Kort en goed: vdM kent aan zijn norm een zwaarder ge wicht toe dan aan de bijbelse normen en becommentarieert vanuit zijn norm de genoemde zaken. Mijn conclusie is dan ook dat het commentaar van vdM partijdig is geschreven. Het voldoet per fect aan de kop 'Intolerant in Zeeland', maar dan wel precies tegengesteld aan wat vdM be doelde! qts q p poldermai Wachttoren 21 Middelburi Intolerant in Zeeland II Als men mijn levenswandel ei overtuiging veroordeelt dai acht ik dat geen beschadiging van mijn goede naam en integri teit. Een oordeel wat de schrijve van het commentaar in de PZC van 19 december uitspreekt ove het artikel dat in het kerkblac Gomarus gestaan heeft, wa ging over de ziekenhuispredi kant ds. Boomer. Stel dat men over mij zegt: „Hi is getrouwd en heeft zes kinde ren. En hj is van de Gereformeer de Gemeente. Luister niet naa hem". Dan heeft men mijn ver oordeeld, maar ik sta voor mijl levenswandel en voel me nie aangetast in mijn goede naan en integriteit. Degene die dat al. zodanig opvat zegt dan eigenlijl zelf dat hij een dergelijke levens wandel slecht vindt. Eigenlijl nog meer. Hij gaat verder dan het gewraak te artikel in het kerkblad waarii men alleen zegt dat deze levens wandel door God in Zijn woon ten strengste wordt verboden ei dat is heel wat anders dan da men iemands integriteit in twij fel trekt. Iemand kan vokomei oprecht zijn en toch verkeert handelen. Niet integer is mei pas wanneer onze woorden ei daden niet in overeenstemmini zijn met onze overtuiging. Of zoi de heer vdM soms nu al onbe wust bevestigen wat staat in Rc meinen 2:15? 'Als die betonei het werk der wet geschreven ii hun harten, hun geweten mede getuigende, en de gedachten on der elkander hen beschuldigen de, of ook ontschuldigende'. Chris Wiss Azalealaan Oostkapell COR DE JONGE (Advertentie) OOSTERSE TAPIJTEN Lanqeviele 81 Middelburg OPRUIMING 10%-30% Zoals altijd onderscheidt onze opruiming zich dobr KWALITEIT, SERVICE EN LAGE PRIJZEN Verrijk uw interieur met onze: PERZISCHE EN OOSTERSE TAPIJTEN EXCLUSIEVE TIBETAANSE TAPIJTEN (in aparte dessins en kleuren) MAROKKAANSE BERBERS (in diverse kleuren en kwaliteiten) MODIEUZE KLEDEN ZOALS KELIMS EN DHURRIES Langeviele 81 (hoek Beenhouwers singel) Middelburg, Telefoon (01180) 34614

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11