Medische zorg jaagt inflatie op Elf GOS-staten tekenen vier militaire akkoorden Passagiers overleven noodlanding Oppositie verovert Tbilisi Achteraf beter af! GULDENS OP LEOLUX... flÉËft E a BESPAAR NU HONDERDEN ildontwaarding dit jaar bijna vijf procent Politie- lotje voor een rotje inderhalve ïinuut tilte op adio 3 Tien zwaar gewonden bij ongeval Ni reportage 17 Vm 23 vrije tijd 25 Vm 31 Karlovac zwaar onder vuur van het leger LEOLUX \einig wind «aft fc vandaag is het xveer rustig. Er zijn 'keuvelden en de kans op neerslag lein. De temperatuur rond de 6 gra- ZIEKTEKOSTENVERZEKERI Ie jaargang no. 305 :erdag 28 december 1991 HAAG (GPD) - De geldont- rding in Nederland be- gt tussen half december vo- jaar en halverwege deze nd 4,9 procent, zo blijkt uit van het Centraal Bureau ide Statistiek (CBS). Dat is hoogste percentage sinds De inflatie is vooral een lig van een snelle stijging de medische kosten, e periode van november vo- aar tot vorige maand was al inflatiecijfer van 4,8 procent HOOFDDORP (GPD) - De politie van Haarlem mermeer is een bijzon dere actie begonnen om het aantal ongelukken met niet ontploft vuur werk na de jaarwisse ling te beperken: Een lotje voor een rotje. Voor elk ingeleverd stuk 'vuurwerk dat niet is af gegaan en nog (een deel yan) een lontje bezit geeft de politie een lot Wior een loterij. Aan de loterij zijn allerlei prij zen verbonden, waaron der een aantal spelcom puters. De trekking is in de tweede helft van ja- gemeten. Overigens gaat het daarbij om percentages die eer der door het kabinet en het Cen traal Planbureau (CPB) 'vervuil de inflatiecijfers' zijn genoemd. Ze zijn deels voorspelbaar om dat ze zijn veroorzaakt door maatregelen die het kabinet zelf heeft genomen, zoals de huur verhoging en de verhoging van de benzine-accijns. Het ge schoonde inflatiecijfer, geba- ÜSENDAAL (GPD) - Dat s even schrikken gistermid- Na de reclame voor het uws van vier uur bleef het radio 3. Anderhalve mi- lang kwam er alleen ruis Naarstig aan de knoppen leerde echter dat alle lere zenders nog in de ether ren. de Grote Stilte grapte de Ver- ica-discjockey: „De nieuwsle- zeker niet bp tijd terug toilet". Die uitleg bleek bezijden de waarheid. „Hij gewoon vergeten door te ken naar radio 3". legde Peter a Ammelrooy, redacteur bij Radionieuwsdienst van het IP, gisteravond uit. „Zo'n zit in een aparte om- en moet een schuif open en naar radio 2, 3 en 4. anders fr geen verbinding. Bij radio 3 hij dat gistermiddag verge- i". De Radionieuwsdienst lakte het snel weer goed met [luisteraar. Om tien over vier de uitzending van Veroni- ionderbroken voor een inge- nieuwsuitzending. Voor de keffende nieuwslezer liep het goed af. „Hij is met pek iveren van de redactie af ge- ïurd". aldus Van Ammelrooy. laar verdere repercussies vol- n er niet", laat hij er sussend volgen. STOCKHOLM (DPA) - Door een huzarenstukje van de 44-jarige Deense piloot Stefan Rasmussen hebben vrijdag alle 129 inzit tenden van een McDonnel Douglas MD-80 van de Scandinavi sche maatschappij SAS een vliegtuigongeluk in de buurt van het vliegveld Arlanda bij Stockholm overleefd. Het met 122 passagiers en zeven bemanningsleden volbezette tweemotorige toestel moest wegens het uitvallen van beide motoren een nood landing maken en brak bij het neerkomen in een akker in drie stukken. Ondanks de klap vielen bij het ongeluk geen doden. Een zwaar gewonde en 21 lichtgewonden moesten naar ziekenhuizen wor den vervoerd. In eerste commentaren spraken Zweedse experts van een huza renstukje van de piloot. Direct na de start van de machine, die van Stockholm op weg was naar Warschau, meldde hij over de radio dat op 600 meter hoogte door ijsvorming beide motoren waren uitgevallen. Na een vergeefse poging de aandrijving weer te starten zei de piloot alleen nog „wij storten neer". Daarop ver dween het toestel van de radarschermen in Arlanda. De piloot liet het vliegtuig in een bocht naar rechts glijden en slaagde erin het nog over een stuk bos te loodsen alvorens het op een akker neer te zetten. Het toestel viel in drie delen uiteen en beide vleugels braken af. Vermoedelijk mede door de lichte sneeuwval ontstond er geen brand. Behalve een in zijn stoel bekneld geraakte man konden alle pas sagiers het wrak op eigen kracht verlaten. Enkelen spoedden zich naar een woonhuis om telefonisch hulp in te roepen. Een omwonende vertelde dat de passagiers voor de uit hoofdwonden bloedende gezagvoerder in applaus uitbarstten. Van paniek was geen sprake geweest. Het in drieën gebroken vliegtuig na de geslaagde noodlanding. foto Tobbe Gustafsson/AP van onze correspondent MOSKOU - De militaire leiders van de elf leden van het Geme nebest van Onafhankelijke Sta ten (GOS) hebben vrijdag vier akkoorden getekend over on dermeer een nieuw defensiebe leid. Volgens het onafhankelij ke persbureau Interfax is in Moskou na twee dagen vergade ren achter gesloten deuren ook overeenstemming bereikt over wat werd genoemd 'een coördi nerend orgaan bij de Raad van Defensie van de GOS'. De twee andere akkoorden behelzen de status van de soldaten van het voormalige Rode Leger en de dienstplicht. Volgens Interfax hebben Oe kraïne. Moldavië en Azerbaidz- jan tijdens het overleg bena drukt eigen strijdkrachten te willen hebben. Waarnemend GOS-minister van defensie en opperbevelhebber maarschalk Sjaposjnikov had eerder voor de tv-camera's verklaard dat deze drie republieken tegen de vor ming van een 'verenigd leger' zijn. Nadere details waren vrij dagavond laat niet voorhanden. Tussen Oekraïne en de Repu bliek Rusland was eerder vrij dag ruzie ontstaan over het be heer van de Zwarte-Zeevloot. Oorzaak was het besluit om een vlootbasis bij Moermansk in Noord-Rusland aan te wijzen als thuishaven voor het vlaggeschip van die vloot, de Admiraal Koez- netsov. Dit vorig jaar te water gelaten vliegdekschip had tot nu toe Sebastopol in de Oekraï ne als thuisbasis. Volgens Inter fax heeft Oekraïne formeel pro test aangetekend tegen dit don derdag genomen besluit van de generale staf van de voormalige Sovjet-strijdkrachten. De Koez- netsov bevindt zich overigens al in de noordelijke haven. Maarschalk Sjaposjnikov reisde donderdag direct na afloop van onderhandelingen in Moskou met de GOS-defensieministers naar de Oekraïnse hoofdstad Kiev om de verschillen van me ning uit te praten met president Kravtsjoek. Volgens het Russi sche dagblad Komsomolskaja Pravda was Sjaposjnikovs trip ook nodig omdat de Oekraïnse defensieminister Morozov in Moskou op het appél ontbrak. Na afloop van de gesprekken in Kiev vrijdag zei de Oekraïnse onderminister van defensie Ivan Bizjan dat over het probleem van de Zwarte-Zeevloot maan dag zal worden doorgepraat in Minsk. Kravtsjoek zei tegen ver- Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 slaggevers in Kiev dat in het ge sprek met Sjaposjnikov de be langrijkste geschilpunten uit de weg waren geruimd. Volgens Bizjan had Sjaposjni kov het nodige begrip getoond voor de wens van de Oekraïne ei gen strijdkrachten op te bou wen. Maar Sjaposjnikov zelf uit te zich minder positief: „Het is te hopen dat in Minsk het gezonde verstand zegeviert". Oekraïne heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat alle strijdkrachten op zijn grondge bied nu Oekraïns zijn. uitgezon derd de met kernwapens uitge ruste eenheden. Bizjan ontken de vrijdag voor het bekend wor den van een akkoord dan ook dat Kiev de met kernwapens uit geruste schepen van de Zwarte- Zeevloot wil confisqueren. In de discussies ging het om de om vang van de 'gemenebest-strijd krachten' in de Oekraïne. Die zijn nu nog 1,2 miljoen man sterk. seerd op (markt)prijsstijgingen, bedroeg tussen november vorig jaar en afgelopen maand 3,8 pro cent. Vooral de kosten van de gezond heidszorg zijn dit jaar sterk ge stegen. zo blijkt uit de cijfers. Doordat de ziekenhuizen de af gelopenjaren minder verrichtin gen hebben uitgevoerd, werden er forse verliezen geleden. Dit jaar mochten de ziekenhuizen slot zie pagina 3 kolom 1 EINDHOVEN (ANP) - Bij een verkeersongeval op de A2 bij Eindhoven zijn vrijdagavond rond acht uur tien mensen zwaargewond geraakt. De slachtoffers, in Duitsland wo nende Turken, waren inzitten den van een Espace-busje dat in botsing kwam met een perso nenauto. Volgens weggebruikers die ge tuige waren van het ongeval, had het busje hen even daarvoor met zeer hoge snelheid inge haald. De politie heeft de 25-jari- ge bestuurder van het busje, een inwoner van Leemde, een alco holtest afgenomen. Door de enorme ravage en het grote aantal gewonden kostte het enige tijd voordat alle slachtoffers naar ziekenhuizen waren gebracht. De gewonden, twee kinderen en acht volwasse nen, variëren in leeftijd van 3 maanden tot 48 jaar. Roken mag weer bij KLM op vluchten Europa ROTTERDAM (GPD) - De proef met een rookverbod op Europe se vluchten van KLM en KLM Cityhopper wordt gestopt. Hoe wel het overgrote deel van de passagiers geen moeite heeft met een absoluut verbod op ro ken tijdens de vlucht, ziet de maatschappij toch af van zo'n maatregel. Volgens een woord voerder zou een verbod „te zeer ingrijpen in het normale leven van alledag". De KLM voert het verbod niet definitief in vanwege de gerede kans dat een deel van de rokers voor een andere maatschappij zou kiezen. Notoire rokers ble ken zich in een enquête namelijk aanzienlijk harder op te stellen dan de niet-rokers. Twintig pro cent van de rokers zou een rook verbod op korte vluchten 'verve lend' vinden. Daar tegenover staat dat slechts een gering deel van de niet-rokers het hinderlijk vindt als er wordt gerookt. „Dat percentage is te klein," aldus woordvoerder Christiaan Hel- lendoorn. De enquête is gehouden tussen 1 augustus en 31 oktober. In die periode mocht bij wijze van proef op een aantal Europese vluchten van KLM en dochter Cityhopper niet worden ge rookt. Voor de intercontinentale vluchten heeft KLM nooit een verbod overwogen. President Zviad Gamsachoerdia weigert overgave Ivan onze correspondent DEN HAAG - De leider van de zwaar bewapende oppositie in Georgië, Tcngiz Sigua, heeft na de felle gevechten van vrij dag verklaard op het parle mentsgebouw na de gehele binnenstad van de hoofdstad Tbilisi in handen te hebben. President Zviad Gamsachoer dia liet vanuit een bunker on der het parlementsgebouw aan de Roestaveli Prospekt weten zich niet over te zullen geven: „Ik ben gekozen door het volk en het volk zal mij steunen". Verscheidene gebouwen, waar- onder het Ministerie van Bin nenlandse Zaken, aan deze hoofdstraat staan in brand. Bij de beschietingen met artillerie. anti-tankwapens en mortieren zijn volgens officiële cijfers over en weer minstens 46 do den gevallen en raakten 219 personen gewond. De oppositie zegt na het in brand schieten van het dak van het KGB-gebouw vrijdagmor gen enkele gearresteerde leden van de oppositie te hebben be vrijd. Onder hen bevindt zich Georgi Sjantoeria, de leider van de Democratische Partij van Georgie. Hij werd in okto ber opgepakt toen hij op het punt stond naar Moskóu te vliegen om daar op een pers conferentie zijn gram te uiten over het beleid van Gamsa choerdia. De cineast Georgi Kaindrava zei ook via het dhk te zijn bevrijd. President Gam sachoerdia noemde hij „de dic tator van Georgië: een gek die al negen maanden in een kli niek had moeten zitten". Terugtrekking In de aangrenzende republiek Azerbajdzjan hebben gemene best-troepen zich vrijdag te ruggetrokken uit de Armeense enclave Nagorno Karabach. Ze werden er vier jaar geleden heen gestuurd om de strijden de partijen uit elkaar te hou den. De steeds opnieuw oplaai ende gevechten tussen Ar meense militanten en Azer- bajdzjaanse commando's (veelal elitetroepen van het mi nisterie van binnenlandse za ken) alsmede acties van geme nebest-eenheden hebben al meer dan duizend doden geëist. Joop de Boe heeft het politieke strijdtoneel als verliezer verlaten. Maar hij kan nog steeds lachen, al begrijpt De Boe niet hoe het zo ver heeft kunnen komen. Verder in de bijlage reportage: Jeltsin heeft zijn rekening met Gorbatsjov vereffend 'restaurants du coeur' helpen Parijse arme?i de winter door professor Arie van de Zivan gruwt van de publieke besluitvorming levend verleden: de Zee- hondenwerf in de Vlissingse Vissershaven feestvieren aan beide kanten van de grens het schildersnmseum vari Luc Tack in Brakpan groeit het nieuioe Zuid-Afrika over een muur van onbegrip heen. In het Groningse Houwerzijl staat het theemuseum, gehuisvest iri een kerk. Een buitenmodel theezakje vestigt er. bungelend aan de kerktorende aandacht op. Verder in de bijlage Vrije Tijd: de Aar- denburgse breifabriek Tricot Luxe is goed voor zo'n miljoen meter per jaar vuunoerkovertreding is kostbare grap flexibele aan pak moet motorfabrikant Suzuki aan de top houden de elektro- BMW exotische beignets polstechniek van Seiko keuken moet mooi maar ook praktisch zijn Douive Heeringa zet chanson traditie voort Sandra Reemer terug op tv Theo en Thea working class band Teenage Fanclub. ZAGREB (AFP/RTR) - Het fede rale Joegoslavische leger heeft vrijdag zijn aanvallen in ver schillende delen van Kroatië voortgezet, zo meldde de Kroa tische radio. In dertien steden werd luchtalarm gegeven, ter wijl de stad Karlovac de „zwaarste aanval" uit de Joego slavische burgeroorlog te ver duren kreeg, aldus de radio. De inwoners van Karlovac zit ten al zes dagen in de schuilkel ders. Het federale leger bestookt alle wijken van Karlovac, aldus radio Zagreb, Tot twee uur don derdagnacht sloegen circa 500 granaten in die grote schade aanrichtten in de stad, 50 kilo meter ten zuidwesten van Za greb. In Zagreb klonk het luchtalarm toen vier federale vliegtuigen het luchtruim boven de stad bin nenvlogen, meldde het Kroati sche persbureau Hina. Het federale leger van Joegosla vië nam ook de steden Osijek, Gospic en Zadar onder vuur. De Kroatische milities in de omge ving van Nova Gradiska, 130 ki lometer ten oosten van Zagreb, werden opnieuw met zware artil lerie beschoten door de federale infanterie. Verder oostelijk van Zagreb wer den kinderen en bejaarden geë vacueerd uit de steden Valpovo, Belisce en Bistrinci, die herhaal delijk door het leger worden aan gevallen. Tegelijkertijd voerde een dele gatie van de Verenigde Naties in Osijek overleg met vertegen woordigers van de Kroatische troepen over de stationering van een VN-vredesmacht in Oost- Slavonië. Een vrouw in Tbilisi veegt met haar vest haar ogen droog. Het verdriet over de gevechten in de stad is haar duidelijk teveel geworden. foto EPA Per I januari verhoogt LEOLUX zijn prijzen met gemiddeld zo'n 5% Paauwe Interieur in Zonnemaire adviseert u vóór deze datum tot aankoop van uw LEOLUX over te gaan. Zo kunt u zich derhalve enkele honderden guldens besparen. Kunt tevens kennismaken met één van de meest spraakmakende eindejaars-interieur-shows uit de regio. A.S. MAANDAG OOK GEOPEND!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1