ROVINCIA! COURAN orbatsjov stelt vertrek uit Erkenning republieken door Bonn komt niet als verrassing 25, Hevige gevechten in Georgië duren voort Bevoorrading uit de kelder Rivieren buiten de oevers IRA kondigt bestand af voor de Kerstdagen w/anDijke Iterlijk woensdag mededeling over aftreden etnamezen ïorten ngerstaking orlopig op len heeft ;er kabinet e Klerk en landela op odenlijst iCHOON 1992 Bush erkent Rusland Van Rossem met Kerst in de cel vrije tijd 19 Vm 23 I(nemende wind i sselencl bewolkt en af en toe een bid. jeine kans op hagel of natte sneeuw, inochtend nog harde, later op de ig matige wind. I4e jaargang no. 303 nsdag 24 december 1991 KERSTSHOW - DE '92 - MC AKANT/ELAND DELLEN Hoek Ri.ksweg psr' fa--no\ um\ onze correspondent SKOU - Michael Gorbats- president van voorheen de etunie, komt uiterlijk nsdag met een mededeling zijn aftreden. Gorbatsjov lit in een telefoongesprek ndag met de Britse premier sr. Dat vond plaats tijdens langdurig onderhoud met tussische president Boris Kennelijk werden de HAAG (ANP) - De 110 Viet- ezen die uit protest tegen lreigende uitzetting op ver lende plaatsen in Neder- in hongerstaking zijn ge- hebben hun actie opge- rt. Dit heeft woordvoerster van het Landelijk Actieco- Vietnamese Asielzoekers ndagavond bevestigd, idagochtend hadden 25 welijke Vietnamese asiel- ers hun hongerstaking weer st om hun mannen te steu- n „de moeilijke dagen rond Ook zij nemen inmiddels voedsel tot zich. lantal Vietnamese asielzoe- in kerken in het Noorden is gen tot 24. Dat heeft een dvoerder van de stichting - een organisatie die de ac- ten behoeve van asielzoe- cordineert - maandag in lingen bekend gemaakt, live in Friesland en Drenthe r nu ook asielzoekers in ker- n de provincie Groningen. ISCHAU (DPA/AFP/RTR) - twee maanden na de par- ntsverkiezingen heeft Po- eer een regering. Het Huis Afgevaardigden van het se parlement heeft maan- n Warschau met 235 stern- voor, 60 tegen en 139 ont- ingen de door premier Jan iwski gepresenteerde rege- goedgekeurd. ;wski kreeg daarmee meer mentariërs achter zich dan nemers verwacht hadden, t afgelopen weekeinde was :ken dat niet alle kandi- •ministers voor het hele par- nt aanvaardbaar waren, regering zijn ministers op men van de drie centrum partijen. Olszewski's rum Overeenkomst, de stelijke Nationale Unie en oeren Overeenkomst. Bijna elft van de bewindslieden ichter onafhankelijken die niet bij een partij hebben esloten. ANNESBURG (REUTER) - cem-rechtse blanken zijn plan president Frederik de k van Zuid-Afrika en ANC- Nelson Mandela te ver fden. woordvoerder van het mi- trie van wet en orde ver- rde dat de autoriteiten we- 'an het bestaan van een do- ijst waarop de namen van resident en de leider van de apartheidsorganisatie Afri- is Nationaal Congres voor- en. (Advertentie) CH00NMAAKBE0RIJF leijenberg b.v. wenst u prettige feestdagen en een Scheldestraal 98 flissingen, 01184-17500 twee het niet eens over de machtsoverdracht. Een aange kondigd televisie-optreden van Gorbatsjov werd zonder opgaaf van redenen afgelast. Vjesti, het Russische tv-nieuws, toonde de lege stoel van Gor batsjov. met een Sovjet-vlag er naast. „Velen verwachtten dat de president hier vanavond zijn aftreden zou aankondigen. Dat gebeurde.niet", aldus de nieuws lezer. Volgens Vjesti zal er van daag echter een bijeenkomst plaatsvinden van de Staatsraad, het door Gorbatsjov opgerichte comité waarin alle presidenten van de republieken zitting heb ben. Diezelfde presidenten verklaar den echter zondag in de Kazach- staanse hoofdstad Alma Ata dat de Sovjetunie niet meer bestaat. Rusland heeft met goedkeuring van het nieuwe gemenebest alle Sovjet-bezittingen overgeno men, inclusief het Kremlin. Het gesprek van Gorbatsjov en Jelt- sin maandag ging over het be heer van de kernwapens. Vol gens het zondag in Kazachstan bereikte gemenebest-akkoord moet Jeltsin het beheer over de 'atoomknop' krijgen. De Russische vice-premier Boerboelis verklaarde maandag voor de afloop van het gesprek, dat Jeltsin en Gorbatsjov het zouden hebben over de „techni sche aspecten van een definitie ve oplossing" voor de kernwa penkwestie. Gorbatsjov is for meel nog steeds opperbevelheb ber van de strijdkrachten. Tegen de Italiaanse staatsradio her haalde hij maandag nog eens dat op dit moment de beslissing over inzet van kernwapens nog steeds bij hem ligt. Boerboelis bevestigde dat: „De president drukte zich correct uit", zei hij. Na afloop van het gesprek wer den echter geen mededelingen meer gedaan. Ook Jeltsin had Major aan de te lefoon en drong aan op diploma- NOVA GRADISK A - Burgers uit de Kroatische stad Nova Gradiska stad. Hoewel steeds eenzijdiger is er wel genoeg voedsel voor hei echter gestokt. :n voedsel uitgereikt uit een ondergrondse 'winkel' in hun r de oorlogssituatie is de aanvoer van veel grondstoffen foto Paul Jenks/EPA DEN HAAG (ANP) - Nederland is „niet verrast" door het be sluit van Duitsland om, eerder dan enig ander EG-land, Kroa tië en Slovenië officieel als on afhankelijke staten te erken nen. Dit heeft de woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag maandag verklaard. De Duitse minister van buiten landse zaken Genscher, had al vorige week laten blijken zich niets te zullen aantrekken van het oordeel van de arbitrage commissie van de Haagse Joe goslavië Conferentie. In Den Haag werd met enige bit terheid geconstateerd dat de waarschuwingen tegen erken ning door president Bush, VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar en de voorzitter van de Joegoslavië Conferentie Lord Carrington, precies zijn uitgeko men. Het geweld is toegenomen, een politieke oplossing van het conflict lijkt verder weg dan ooit. Nadat de regering van Bosnie- Hercegovina de EG om erken ning als onafhankelijke staat had gevraagd, hebben de Servi sche parlementariërs in Bosnië aangekondigd dat zij vóór 13 ja nuari een eigen republiek zullen uitroepen. In Oost-Slavonië hebben de in dit deel van Kroa tië in de meerderheid zijnde Ser viërs de republiek Krajina uitge roepen. Krajina zal zich. evenals waarschijnlijk de Bosnische re- slot zie pagina 3 kolom 1 De Geul heeft in de buurt van Wijlre haar oevers verlaten. foto ANP WIJLRE (GPD) - De aanhoudende neerslag van de laatste week heeft de uiterwaarden van verschillende rivieren blank gezet. In Borgharen werd gisteren een waterstand be reikt van 44,55 meter boven NAP. Vrijdagmiddag was er nog niets aan de hand, maar binnen een etmaal steeg het peil van de Maas met anderhalve meter en daar kwam zondag en maandag nog een meter bij. Voor Rijkswaterstaat reden om alarmfase twee in te laten gaan. De stuwen werden gestreken, ge meenten en brandweer gewaarschuwd. Een herhaling van de grote overstromingen uit '80 en '84 zit er niet in. De weersverwachtingen zijn gunstig, de komende dagen voorspellen de me teorologen slechts vier a vijf millimeter regen. tieke erkenning van Rusland. Datzelfde deed hij in een tele foongesprek met de Amerikaan se president Bush. Toezeggin gen kreeg hij echter niet. Vol gens Boerboelis is de macht soverdracht echter al rond en gaat het nog slechts om „opper vlakkige, procedurele zaken". Hij zei ook dat Gorbatsjov, die al te kennen heeft gegeven zich vernederd te voelen door Jeltsin, niet 'werkeloos' hoeft te worden. „Gorbatsjov verdient respect. Wat hij in de toekomst gaat doen, hangt van hem zelf af'. Het Kazachstaanse parlement heeft maandag als eerste de ge menebest-overeenkomst goed gekeurd. Op 30 december ko men de elf republiekspresiden ten die met hun akkoord van zondag de Sovjetunie ophieven, opnieuw bijeen in Minsk. Onder meer om. zoals Boerboelis zei, de meningsverschillen tussen Oe kraïne en Rusland uit te praten over de vorming van een eigen leger en het introduceren van een eigen munt. WASHINGTON (RTR) - De Amerikaanse president George Bush heeft besloten donderdag Rusland te erkennen als de rechtmatige opvolger van de voormalige Sovjetunie. Rege ringskringen hebben dit maan- dagvond meegedeeld. Bush besloot hiertoe nadat hij eerder op de dag een telefoonge sprek had gevoerd met de Russi sche president Boris Jeltsin die op een vroegtijdige Amerikaan se erkenning had aangedrongen. Advertentie UITVERKOOP V.D. WOUW Nu begint de uitverkoop pas echt voorop,, »eerste elukkige met enkele paren vanfl 199,- voor ncaïGinni Góes: Lange Vorststraal 71 Vlissingen: Lange Zelke 24 BRUSSEL (ANP) - Jean-Pierre van Rossem, België's bekendste kamerlid, zal de kerst in de ge vangenis moeten doorbrengen. Het parlement besliste maan dag dat hij op zijn vroegst begin volgend jaar, op de eerste zit ting van dc Kamer van Volks vertegenwoordiging op 6 janua ri, zal worden vrijgelaten. Van Rossem, die sinds 20 no vember vastzit op verdenking van oplichting, had om onmid dellijke vrijlating gevraagd. De ex-beursgoeroe werd op 24 no vember met duizenden voor keursstemmen van Antwerpse kiezers in de kamer gekozen. Zijn ROSSEM-partij behaalde tegen ieders verwachting in drie zetels. Een kamercommissie, die hem vrijdag in de gevangenis op zocht, wilde wachten met zijn vrijlating om justitie meer tijd te gunnen voor haar verder onder zoek. Het parlement steunde in meerderheid die redenering hoe wel de partijen verdeeld stem den. van onze correspondent MOSKOU - In Georgië, dat zich niet heeft aangesloten bij het nieuwe gemenebest, is maandag opnieuw hevig gevochten. Volgens nog onbevestigde berichten uit hoofdstad Tbilisi zijn er dertig tot vijftig mensen ge dood bij een nieuwe bestorming van het regeringspa leis van president Gamsachoerdia door bewapende eenheden van de oppositie. Gamsachoerdia houdt zich volgens lokale journalisten schuil in het gebouw en wordt beschermd door rege ringsgetrouwe eenheden. De oppositie eist dat Gamsa choerdia, in mei met overweldigende meerderheid tot president gekozen, aftreedt. Hij heerst volgens de oppo sitie als een dictator over de Kaukasische republiek, zet politieke tegenstanders gevangen en lapt vrijheid van meningsuiting aan zijn laars. De oppositionele troepen worden geleid door een voor malige commandant van de Georgische Nationale Gar de. Tengiz Kitovani. en oud-premier Sigua. De laatste zei maandag dat de oppositie nog steeds bereid is tot praten, maar dat „de regering en Gamsachoerdia ken nelijk met geïnteresseerd zijn in het voorkomen van een bloedbad". Gamsachoerdia heeft zijn aanhangers in de republiek zondag na de eerste aanval in een laatste televisie-toe spraak (daarna ging de zender uit de lucht) opgeroepen naar het regeringsgebouw te komen. De gevechten lij ken zich echter te beperken tot de Rustavelli-boulevard. de hoofdstraat waaraan het regeringsgebouw ligt. De Russische televisie toonde maandagavond beelden van menigten die zich in de zijstraten verzamelden. Het ging om mensen die tegen de gevechten zijn. „Georgiërs moeten niet op Georgiërs schieten", was een van de leu- zes. Vandaag in de kerstbijlagc: ontmoetingen met engelen de zwarte paus het verdriet van kerstkinderen de witte boom het menu van Janny sprookjesweer uitheems feesten kerstgekte in opkomst eten in stijl lachen om Hazaël. En bovendien: DE DROOM WÊKÊËÊ Mariene Dietrich, de legendari sche filmdiva, wordt negentig de grote kerstpuzzel radio- en televisieprogramma's voor vandaag, dinsdag, en eerste en tweede kerstdag. Bomontploffing in lege trein DUBLIN (RTR) - Het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) heeft maandag aangekondigd dat het tijdens de Kerst een driedaags staakt-het-vuren in acht zal ne men. In een verklaring aan de media in Dublin kondigde de guerrilla beweging, die het Britse bewind over Noord-Ierland bestrijdt, aan dat „vanaf maandag mid dernacht alle actieve dienston derdelen van het IRA de op dracht krijgen vijandelijke mili taire operaties voor een periode van 72 uur op te schorten. Deze tijdelijke opschorting betreft de periode van 24, 25 en 26 decem ber". De IRA heeft in Noord-Ierland in de aanloop naar de Kerstdagen 300 bommen geplaatst en drie zware autobommen laten ont ploffen. Op het Britse vasteland pleegde het bomaanslagen bij winkels en een treinknooppunt in Londen. Maandag kwam de Londense „ondergrondse" stil te liggen nadat daar een bom was ontploft. Alle stations van de metro in Londen werden maan dagmorgen gesloten na de ont dekking van een aantal brand bommen. De sluiting van de sta tions werd kort voor acht uur lo kale tijd (negen uur onze tijd) be kendgemaakt. Op de vroege maandagochtend was er een brandbom geëxplodeerd in een lege trein die op een rangeerter rein in Ilford in het noordoosten van Londen stond. Volgens de politie raakte niemand gewond en was de materiële schade ge ring. De bom was geplaatst onder een zitplaats. De politie wilde geen mededelingen doen over het ty pe bom. De betreffende trein on derhoudt een verbinding tussen Londen en het vliegveld Stan- sted. Advertentie j Voor handel en particulier) Chr. Huygensstraat 3 (ind. ten.) Strijen (z.h. eii.) Telefoon 01854 - 3000 Openingstijden voor onze Kerstshow: Ma gestolen di t/m za. 9.00-17.00 uur 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten 2e Kerstdag GEOPEND van 10 00-17.00 uur Vrijdagavond koopavond 19 00-21 00 uur. De Winckelaer wenst U een voorspoedig 1992 HHEHW ■■■Hm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1