Jeltsin voltooit machtsgreep SPRINT P ^AVO lelpt de iovjets n winter Ambtenaren werken vaak onnodig over Veel bedrijven buiten schot bij onderzoek WIR-fraude Italiaans cadeautje voor Rusland Ned. Bank verhoogt rente met half pet Kremlin onder Russisch gezag Gorbatsjov volledig aan zijlijn kunst cultuur 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. ]uien en veel wind nochtend stormachtig aan zee. Veel noolking met buien, sommige met ha il De xoestenwind is landinwaarts ard. Temperatuur 7 graden. Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 4e jaargang no. 300 ijdag 20 december 1991 Bommen als vuurwerk in Middelburg onze verslaggever MIDDELBURG - Bij een huiszoeking naar ille gaal vuurwerk in de Middelburgse Magi- slraatwijk trof de ge meentepolitie woens dag een grote hoeveel heid zelfgemaakte ex plosieven aan. Naast strijkers, nam de politie onder meer vuurwerk- bommen, een geïmpro viseerd explosief met tijdmechanisme, een zelfgemaakt geweer en een vlammenwerper in beslag. Vier jongens werden aangehouden. De makers van de explo sieven, de 18-jarige R. G. van de W., de 19-jarige P. C. C. C. en de 17-jarige R. R. werden in hechte nis genomen. Na klachten over vuur werk van bewoners in de Magistraatwijk stelde de [politie een onderzoek in. Al geruime tijd waren de jongens bezig met het vervaardigen en het la ten ontploffen van hun creaties. Dat deden zij jbij voorkeur op het Mei veld en het pleintje aan ide Corbaultstraat. De enorme springkracht van de zelfgemaakte ex- plosieven weerhield de makers er niet van om door te gaan met de le vensgevaarlijke hobby. Volgens de politie is het (ongelooflijk dat nie mand gewond is geraakt bij de ontploffingen. Tijdens het verhoor bleek dat de jongens plannen hadden om het nieuwe jaar in te luiden met fragmentatiebom- men in plaats van vuur- werk. van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin heeft donderdag per decreet het Kremlin en het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken onder Russisch ge zag geplaatst. Een van de gevol gen is dat Michael Gorbatsjov, formeel nog Sovjet-president, van nu af aan slechts te gast is in zijn werkvertrekken in het Kremlin. Hoewel de manoeuvre werd ver wacht, kwam het tijdstip toch als een verrassing. Rusland en vermoedelijk acht andere voor malige Sovjet-republieken slui ten zich zaterdag in Alma Ata aaneen tot een gemenebest van onafhankelijke staten. Jeltsin had met Gorbatsjov afgespro ken de nog bestaande unie structuren (presidentschap, mi nisteries, parlement) tegen het einde van dit jaar op te heffen. Gorbatsjov had dinsdag, na zijn gesprek met Jeltsin, parle mentsleden nog verzekerd, dat de formele ontbinding van de Unie pas plaats zou vinden na het afsluiten van de overeen komst in Alma Ata. Hij wil dat het Unie-parlement vervolgens voor het laatst bijeenkomt. Dan zou de Sovjetunie en het presi dentschap ervan formeel wor den opgeheven. Jeltsins decreet, dat ook het mi nisterie van binnenlandse zaken en twee van de drie KGB-depar- tementen onder Russisch be heer plaatst, druist in tegen de geest van deze afspraak. Jeltsins decreten kwamen direct nadat Gorbatsjov een nieuwe ambassadeur in Ierland had be- nonze correspondent 1ÜSSEL - De NAVO-landen an gezamenlijk hulp bieden de Sovjet-bevolking de bar- winter door te helpen. Daar- zullen, in samenwerking sa- met de EG, militaire vlieg- igen en vrachtwagens alsme- NAVO-soldalen worden in zet. Ook Nederland is bereid lar materieel en soldaten voor schikbaar te stellen. van buitenlandse van de NAVO waren het in Brussel eens dat INAVO bij de hulp aan de in fers van vooral Moskou, ^Petersburg en andere grote «len, een belangrijke rol moet Volgens de Amerikaanse James Baker dreigt het van „een maatschappe- uitbarsting". et is voor het eerst dat de NA- j) een humanitaire actie op zet. De NAVO kan volgens sker nu aan de Sovjet-burgers zien dat het een vredelie- politieke en geen militai- is. Dat is het beste signaal dat wij linnen geven. Wij kunnen hoop eden die tot vrede kan leiden", Baker. speciale werkgroep van ho- NAVO-ambtenaren gaat de voor hulp inven- [aker heeft tijdens zijn recente [is door de Sovjetunie lijsten Jet namen gevraagd van lokale 'toriteiten, via. welke de nood- Iselhulp geregeld kan wor- i. Vooral de verdeling van de lp zal een groot probleem wor- Jeltsin en zijn Italiaanse collega Cossiga. ROME (AP) - De Russsische president Boris Jeltsin, die bijna als een staatshoofd werd ontvangen, kreeg donderdag tijdens zijn bezoek aan Italië een krediet van 2,3 miljard gulden. De Russische leider zoekt steun bij Italiaanse industriëlen en paus Johannes Paulus II, wiens kerk ruziet met de Russisch orthodo xe kerk. „Het doel van mijn bezoek is het bewerkstelligen van directe be trekkingen tussen het onafhankelijke Rusland en Italië", zei Jeltsin tegen Russische journalisten toen hij aankwam bij het Quirinal-paleis van president Cossiga (rechts op foto) in Rome. „Kijk ze erkennen ons al", zei Jeltsin toen hij op het paleis de Russische vlag zag hangen tegen enkele journalisten. Volgens de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Gianni de Michelis zou de president niet als een staatshoofd behandeld worden, maar als iets daar „niet ver vanaf noemd. Kennelijk wil de Russi sche president duidelijk maken dat Gorbatsjov geen enkele zeg genschap meer heeft over het be leid. Unie-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft al ge zegd dat hij zal vertrekken zodra Jeltsin dit nodig acht. Het minis terie zelf blijft 'gewoon' functio neren, maar dan onder Russi sche supervisie. Een tweede aanwijzing dat Gor- slot zie pagina 3 kolom 6 Kamer: strenger toezicht op afgewezen asielzoekers DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid van de Tweede Kamer is van mening dat het toezicht op afgewezen asielzoekers strenger moet worden om te voorkomen dat zij in de illegali teit gaan vluchten. Dat heeft de Tweede Kamer donderdag avond uitgesproken door het aannemen van een motie van het CDA. Naast het CDA werd de motie gesteund door de VVD, SGP, RPF en Centrumdemocra ten. De opstelling van de CDA-frac- tie leidde woensdagavond laat al tot een forse aanvaring tussen CDA en PvdA. Volgens het PvdA-Kamerlid Middel koerst het CDA met de gekozen opstel ling af op gesloten afdelingen binnen de opvangcentra. CDA- woordvoerder Krajenbrink wil de tijdens het debat het woord „opsluiting" echter niet in de mond nemen. zie ook pagina 3 Taxichauffeur gedood in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM (ANP) - De politie heeft donderdagochtend in alle vroegte voor het NS-sta- tion in Bergen op Zoom het le venloze lichaam van de 47-jari- ge taxichauffeur John Cools uit Antwerpen aangetroffen. De man is door een messteek in de hartstreek gedood. De taxi van de man stond bij de taxicentrale in de buurt van het station. De politie gaat er voor alsnog vanuit dat Cools een rit naar Bergen op Zoom heeft ge had en door zijn klant om het le ven is gebracht. Duo wil samen PvdA voorzitten AMSTERDAM (ANP) - Felix Rottenberg (links op foto) en Ruud Vreeman hebben besloten hun krachten in de race naar het vacante PvdA-partijvoorzitterschap te bundelen. De voormalige tegenstrevers gaan vanaf nu gezamenlijk campagne voeren voor een tweehoofdige leiding van het partijbestuur. Rottenberg moet dan eerste voorzitter wor den, Vreeman tweede voorzitter. Zij hebben dit donderdag op een gezamenlijke persconferentie in Amsterdam bekend gemaakt. foto Koen Suyk/ANP zie ook pagina 3 DEN HAAG (GPD) - Ambtena ren bij de rijksoverheid blijken regelmatig over te werken, ter wijl dat gemakkelijk te voorko men zou zijn. Volgens de Alge mene Rekenkamer kunnen mi nisteries door betere planning en flexibele werktijden het overwerk danig inkrimpen. Uit het halfjaarlijkse verslag van de Rekenkamer blijkt dat amb tenaren niet altijd voldoen aan het cliché van de luie diender: sommigen werken per maand meer dan 100 uur over. In de meeste gevallen zijn het ambte naren in lagere functies. Bij ve len komt overwerk bovendien niet incidenteel voor. maar (zeer) regelmatig. In 1989 bleken de zes onderzoch te ministeries, de Raad van Sta te en de Hoge Raad 97 miljoen gulden aan overwerk kwijt te zijn. Alle rijksambtenaren ver dienen met elkaar 7,5 miljard gulden. Het hogere kader blijkt in veel gevallen niet op de hoog te te zijn van de aard en de hoe veelheid overwerk. Ook .wordt het nauwelijks gecontroleerd. De lagere chefs delen het werk meestal uit. De Rekenkamer stelt dat het meeste overwerk te voorkomen is met eenvoudige ingrepen. Daarbij wordt gedacht aan flexi bele werktijden, betere plan ning, controle op het ziektever zuim en het vaststellen van ma ximum-budgetten voor over werk. Ook blijkt dat ambtena ren soms overwerken, terwijl ze tijdens andere uren van de dag geen werk te doen hebben. Door het niet -gelijktijdig met lunch pauze te gaan kan ook veel extra werk voorkomen worden. De Rekenkamer constateert ook dat de Ambtenarenwet uit 1919 wijziging behoeft, omdat daarin geen rekening wordt ge houden met overwerk van amb tenaren die kantoorwerk ver richten. Ook blijken de meesten liever geld in plaats van vrije tijd als vergoeding te krijgen. In de bestaande regeling wordt nog de voorkeur gegeven aan verlof. De minister heeft beloofd maatre gelen te zullen nemen om het overwerk te beperken. Meer uit Rekenkamer op pag. 5 rganisatie inister van buitenlandse za- Jun Van den Broek zei „zeer deze hulp te zijn. Hij Esmde de inzet van militaire ddelen voor humanitaire hulp net alleen gerechtvaardigd Paar ook noodzakelijk, plgens de bewindsman „moet ft enorme organisatievermo gen dat binnen de NAVO ligt op slagen" worden gebruikt. Ierland is ook bereid mate- •1 (vooral vrachtwagens) en itair personeel in te zetten in de Sovjetunie voedsel uit delen. Nederlandse militairen -'lpen a.1 eerder de Koerdische 'nchtelingen in Noord-Irak. DEN HAAG (ANP/GPD) - Bij het landelijke onderzoek naar WIR-fraude zijn grote delen van het Nederlandse bedrijfsleven buiten schot gebleven. Alleen ondernemingen die vennoot schapsbelasting betalen zijn onderzocht. Dat houdt in dat veel kleine bedrijven buiten beeld bleven. Bovendien bleef het onderzoek beperkt tot claims van ministens 15.000 gul den. Van de 750.000 onderne mers is slechts „een gering aan tal in de actie betrokken". Dit staat in het verslag van de werkgroep „28 februari 1988- contracten in het kader van de WIR." Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft het verslag vrijgegeven onder druk van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), dat een beroep had gedaan op de wet openbaarheid van bestuur. De WIR werd maandag 29 fe bruari 1988 afgeschaft. Dat nieuws was kennelijk uitgelekt, want in het daaraan voorafgaan de weekeinde hadden notaris sen en accountants handenvol werk om op de valreep nog tal van contracten te bezegelen. Uit vooronderzoek van de belas tingdienst bleek dat contracten waren voorzien van een valse da tum, niet de werkelijke overeen komst weergaven of niet.meer waren dan „intentie-overeen komsten" die na 28 februari (al dan niet) nader zijn uitgewerkt. Minister Kok (financiën) tem perde gisteren het optimisme van kamerleden, die de 262 mil joen gulden al aan het verdelen waren die de controle-actie zou opbrengen. De bewindsman wil eerst afwachten of de besparin gen zo hoog oplopen. Pas daarna kan over de bestemming worden nagedacht. Kok liet weten dat het kabinet begin 1992 wil komen met een nieuwe raming over de WIR-uit- gaven in de komende jaren. Daarbij zal dan ook de tegenval ler worden betrokken bij de WIR-uitgaven in 1991 (600 mil joen gulden). Champagne: nep van riks UTRECHT (ANP) - De Keuringsdienst van Wa ren in Amsterdam heeft ontdekt dat ook deze feestmaand weer appel- cider, voorzien van een etiket met de aandui ding „Pink Champag ne", op de Nederlandse markt wordt aangebo den. Het gaat om flessen ap- pelcider, die normaal on geveer een rijksdaalder kosten. Voorzien van een nieuw, champagne-eti ket moeten liefhebbers voor het goedje nu ech ter 42,50 gulden neertel len. De flessen schijnen ook in kerstpakketten voor te komen. ■■■■Hl Eric Clapton, de prins der gita- risten, lucht na twintig jaar stil zwijgen zijn hart. Ellende en ver driet maken de comporiist in hem wakker. Verder in de bijla ge Kunst Cidtuur: Moderne kunst voor de Spaanse mysticus Juan de la Cruz Het. grimmig genieten van René Stoute Ethel Portnoy bouwt verder aan haar levensverhaal De laatste groet van Victor VJeyand Jorge Luis Borges in het laby rinth Babar is een lief olifantje Eerherstel voor barokschil der Theodoor van Thulden Volkscidtuur van de zandboe ren Broadway Baby zingt ou de musical-hits Het land schap in de beelden van David Vandekop Uit-agenda. film wijzer en exposities. 15 t/m 19 Zeeuws Museum De komende jaren moeten er miljoenen giddens in het Zeeuws Museum worden gepompt, an ders wordt het museum een stof fige. snel xoegkwijnende oud heidkamer. Dat staat in het alarmerende beleids plan dat gisteren werd A,Ck gepresenteerd. Hr/ Sepp Vermeulen Insiders verklaren hem voor gek, want atleet Sepp Vermeu len traint tussen de wedstrijden door tussen de 120 en 140 kilome terper week. De marathonloper ligt niet wakker van de kritiek. Hij bepaalt O O zijn eigen koers. AMSTERDAM (GPD) - De Ne- derlandsche Bank heeft giste ren in navolging van de Duitse Bundesbank besloten de rente tarieven met ingang van 20 de cember met een half procent te verhogen. Het belangrijkste ta rief van De Nederlandsche Bank, het promessedisconto, komt daarmee op 9,75 procent. Het promessedisconto vormt de grondslag voor de rente die de banken in rekening brengen voor kredietverlening in reke ning-courant en werkt door naar de particuliere sector, bijvoor beeld de hypotheekrente. De andere twee tarieven van de DNB zijn het wisseldisconto (wordt 8.5 procent) en de voor- schotrente (wordt 9,25 procent). Het wisseldisconto is het per centage waartegen de centrale bank bereid is van banken wis sels te kopen. De voorschotrente is het tarief dat de centrale bank de particu liere banken berekent als die voorschotten bij haar opnemen. Sinds 1982 is de rente in ons land niet meer zo hoog geweest. Risico's Het Duitse disconto (basis voor andere rentetarieven) is donder dag verhoogd met een half pro cent tot 8 procent. De Lombard rente (tarief waartegen commer ciële banken bij de centrale bank kunnen leven met waarde papieren als onderpand) werd van 9,25 tot 9,75 procent ver hoogd. Bankdirecteur Schlesinger gaf als argumenten dat de centrale bank op deze wijze de gestegen risico's voor de stabiliteit van de D-mark wil beperken, terwijl te gelijk de in omloop zijnde hoe veelheid geld binnen de perken kan worden gehouden. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 ■■■■■Hi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1