niet veilig in kerk SM schrapt in en Canada 74.000 banen Vissers zijn tevreden ondanks verlaging tong- en scholquota DZJ£r Irrestatie na moord ip bejaard echtpaar A Servië dreigt met annexaties Meeste republieken van Sovjetunie willen in gemenebest Het beste vakantie-advies sinds jaren. h Kamer steunt Kosto in asielbeleid Afgewezen mensen zonder meer het land uit Heeft u alle gegevens voor de jaarafrekening al compleet? Randstad kan uw boekhouding helpen met de nodige professionele assistentie. ALLES MOET WEG! minacht storm j«ochtend nog regen, vanmiddag klaringen. De temperatuur stijgt boven 10 graden. De westelijke nd is krachtig, aan zee hard. jaargang no. 299 nderdag 19 december 1991 Roompot Zwemparadijs maakt zich klaar voor haar verjaardag Ontdek het Golfslagbad, de Reuze-glijbaan, het Turks Bad. de Jetstreams. het Binnen-Buitenbad. de Waterpaddestoel, de Sauna.de Thermae Roma Porta, hetkinderbad. de knuffelmuur. het Solarium, het Zuiderzon-terras. de Moeder- er kindhoek. de kleuter- en Peuter-speelhoek en de Resto Tropic! Dagelijks geopend van 10 tot 10 De eerste fas< Kamperland Zeeland 01107-4250 rde van het jaar klaar. (HAAG (GPD) - Vietname- die in kerken ondergebracht om zo te voorkomen, zullen rniet veilig zijn. Indien zij [Uitgeprocedeerd zal justitie j schromen hen daar op te en vervolgens het land te zetten. Staatssecretaris van justitie heelt dit gis- gezegd. Hij wordt daarin leund door de regeringsfrac- iCDA en PvdA. Kosto noemt kerkasiel „een romantisch dat in de Middeleeuwen 'daarvoor heeft gegolden", ar dat nu in die zin niet meer (schillende kerkelijke organi- les in vooral het noorden van maken aanstalten ker- te verlenen aan in honger- zijnde Vietnamese asiel zoekers. Enkele jaren geleden is op die manier de uitwijzing van tientallen afgewezen Koerdi sche en Syrische asielzoekers maandenlang tegengehouden. De toenmalige CDA-staatsse- cretaris Korte-van Hemel over woog de asielzoekers uit de ker ken te halen, maar is er nooit toe overgegaan. Op het ogenblik zijn op verschil lende plaatsen in het land 119 Vietnamese asielzoekers in hon gerstaking. Een aantal van hen heeft schriftelijk laten vastleg gen dat zij niet kunstmatig ge voed wensen te worden, wan neer zij in coma raken. Vijftien hongerstakers zijn inmiddels uitgeprocedeerd en kunnen elk moment het land worden uitge zet, indien hun lichamelijke toe stand dat toelaat. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren steun betuigd aan Kosto. die het afgelopen weekeinde vier uitge procedeerde Vietnamese asiel zoekers uit het land liet zetten. Vrijwel alle partijen riepen de asielzoekers op hun hongersta king- te staken, omdat die toch geen zin heeft. De Kamer en [RECHT (GPD) - De Utrechtse politie heeft gisternacht een 31-ja- man aangehouden, die er van wordt verdacht de 97-jarige A. der Tol en zijn 81-jarige echtgenote G. van der Tol-Kemper om te hebben gebracht. De verdachte, H.G. uit Utrecht, is een iende van het echtpaar. Hij werd gearresteerd na een uitgebreid urt-en relatieonderzoek. slachtoffers werden dinsdag even na half twee gevonden door een nrtbewoner, die was gewaarschuwd door ongerust geraakte fami- eden. of is zeer waarschijnlijk het motief voor de dubbele moord. De ogbejaarde Van der Tol was een bemiddeld man. Hij was hande fin oud ijzer, een branche waarin hij ondanks zijn zeer hoge leef- Inog steeds actief was. Igens een buurtbewoner die het echtpaar Van der Tol goed heeft ;end „wist iedereen dat hij veel geld had". De buurtbewoner: „Hij s iemand van een andere generatie, dat wil zeggen: hij zette zijn d nooit op de bank. Dat wisten zeer veel mensen. Hij liet dat ook n, want wie met hem handelde kreeg altijd een goed gevulde beurs der ogen". Pagina 3: ouderen bezorgd ETROIT (RTR/KRF) - De merikaanse General Motors het grootste autoconcern r wereld, heeft een ingrijpen- reorganisatie aangekondigd, tkomende vier jaar worden er de Verenigde Staten en Cana- 21 fabrieken gesloten en .000 banen geschrapt, zo heeft tstuursvoorzitter Robert Icmpel woensdag bekendge- laakt. banenvermindering komt rereen met negentien procent an het totale aantal arbeids- laatsen. Volgend jaar verdwij- ?n er al '24.000 banen. Vijftien- aizend daarvan gaan verloren de produktie. ind 1992 heeft GM in Noord- imerika dan nog 289.000 man roduktiepersoneel over. In 995 moet dat aantal zijn ver anderd tot 250.000. 'an de arbeidsplaatsen in de ■erige afdelingen van GM ver enen er volgend jaar 9.000. Er in er. dan eind volgend jaar .000 van over. Eind 1995 zal lat aantal zijn verminderd met log eens 11.000. opman Stempel verklaarde lat de drastische maatregelen lodig zijn om de kosten te druk- Het besluit houdt in dat 'M zijn activiteiten in Noord- taerika sterk gaat beperken eneinde de produktiecapaciteit an te passen aan de vraag op de Japan Advertentie KORTING OP ALLE WINTERKLEDING Kosto weigeren zich erdoor te la ten vermurwen. Kosto: ,,Ik stel vast dat de Twee de Kamer zich met mij diep be wust is van het feit dat wij hier te maken hebben met mensen in nood. Maar ik stel ook vast dat het beleid niet door aanslagen, blokkades of door hongerstakin gen kan worden beïnvloed". CDA-woordvoerde Krajenbrink zei het beleid van Kosto „met overtuiging te steunen". PvdA- kamerlid Middel: „Een honger staking kan nooit fungeren als breekijzer". Hij wees er ook op dat sprake is van een „giganti sche precedentwerking", wan neer de overheid voor deze reeds afgewezen asielzoekers de hand over het hart strijkt. GPV-kamerlid Schutte zei waar- automarkt. Volgens deskundi gen moet de schaalverkleining de kansen op meer winst in een markt met steeds meer concur rentie vergroten. GM sluit zes assemblagefabrie ken, vier transmissiefabrieken en elf fabrieken waar onderdelen worden gemaakt. GM kondigde eerder al sluiting van vier assem blagefabrieken aan. Het concern had nog meer slecht nieuws voor zijn personeel. Er zal dit jaar geen winstuitkering worden betaald en in juli vol gend jaar moet al het personeel twee weken met vakantie. Of die vakantie wordt doorbetaald is niet duidelijk. Verwanten rouwen woensdag in het dorp Vacin bij de massabegrafenis van 39 Kroaten die zouden zijn gedood door terugtrekkende Servische militairen. foto EP A BELGRADO (AP) - Internationale bemidde laars hebben woensdag nieuwe pogingen in het werk gesteld om de rivaliserende leiders van Joegoslavië te bewegen tot het in acht ne men van een wapenstilstand. Pas dan kan een VN-vredesleger worden ingezet om een eind te maken aan de burgeroorlog. De regering van Servië legde echter een bom onder het vredesproces met de aankondiging dat zij de door Serviërs bewoonde gebieden van Kroatië en de etnisch gemengde republiek Bosnië-Hercegovina zou erkennen. Dit zou neerkomen op annexatie van grote delen van de twee republieken. De Servische aankondiging versterkt de vrees dat erkenning van de naar onafhankelijkheid strevende republieken kan leiden tot uitbrei ding van de oorlog buiten Kroatië. Zowel Ma cedonië als Bosnië-Hercegovina vragen waar schijnlijk om erkenning. Dat kan leiden tot ge wapend verzet van de omvangrijke Servische minderheden in deze republieken. De Joegoslavische vredesconferentie verhuist van Den Haag naar Brussel. Portugal, dat op 1 januari het voorzitterschap van de EG van Ne derland overneemt en ook de vredesconferen tie onder zijn hoede krijgt, heeft België ge vraagd om de infrastructuur te leveren voor de organisatie van de conferentie. Brussel heeft positief op dat verzoek gereageerd. dering te hebben voor mensen die nauwe banden zijn aange gaan met individuele asielzoe kers en vanuit hun betrokken heid soms „genade voor recht" willen laten gelden. Maar de overheid heeft een andere taak, aldus Schutte. Die is er voor om rechtsregels te handhaven, om te zorgen dat iedere burger naar recht behandeld wordt. VVD-kamerlid Wiebenga houdt er rekening dat sommige asiel zoekers zich letterlijk de dood in hongeren. Vanuit hun boeddhis tische cultuur geloven zij in reïn carnatie, en kunnen daardoor anders tegen de dood aankijken. Als dat gebeurt, zal „de druk op het geweten van de samenleving en op dat van de Kamer heel zwaar worden", aldus Wiebenga. Hoewel ook Groen Links vindt dat de Vietnamezen uiteindelijk het land moeten verlaten, pleit te deze fractie als enige voor het opschorten van uitzettingen. De rest van de Kamer en Kosto voe len daar niets voor. Alleen voor asielzoekers die ernstig ziek zijn (zoals wanneer zij in coma zijn geraakt) zal gelden dat hun uit zetting wordt uitgesteld. Onbesteld pakket VAASSEN (ANP) - Een con structiebedrijf in Vaassen heeft dinsdag via de PTT een pakket onder rembours ontvangen waarvoor een bedrag van 438,52 gulden moest worden betaald. Het pakket bleek bij openen slechts een diskette te bevatten. Onderzoek door de gemeentepo litie Epe heeft uitgewezen dat een onbekende de pakketten uit naam van een bedrijf uit Rotter dam heeft verstuurd. Dat heeft echter niets met de zaak te ma ken. Nieuw asiel beleid staat op springen DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe opvangbeleid voor asielzoe kers, dat op 1 januari in moet gaan, staat op springen als ge volg van eisen die CDA en VVD gisteravond laat in de Tweede Kamer hebben gesteld. Dat vreest minister D'Ancona. CDA en WD willen namelijk in de negen gemeenten die met in gang van volgend jaar de eerste opvang van asielzoekers gaan verzorgen, een strenge bewa king van vluchtelingen die te ho ren hebben gekregen dat zij zijn afgewezen. Beide partijen den ken dat anders teveel afgewezen asielzoekers de illegaliteit indui ken. D'Ancona waarschuwde ervoor dat de kans groot is dat nu de overeenkomsten met verschil lende betrokken gemeenten op de tocht komen te staan. Het autoconcern zit a.1 geruime tijd zwaar in de verliezen en heeft ernstig te lijden gehad on der de recessie in de VS en de concurrentie uit Japan. Alleen al de eerste drie kwartalen van dit jaar mondden uit in een ver lies van 2,2 miljard dollar (onge veer 4,4 miljard gulden) en voor het vierde kwartaal wordt een verlies van 400 miljoen dollar voorzien. Woensdag was een zwarte dag voor het autoconcern, dat ooit door een van zijn directeuren werd afgeschilderd als het hart en de ziel van de Amerikaanse economie. van onze correspondent BRUSSEL - De Nederlandse visserijorganisaties zijn tevre den over de vangsthoeveelhe- den voor volgend jaar, die mi nister Bukman (landbouw en visserij) woensdag in Brussel uit het vuur heeft weten te sle pen. Hoewel er minder tong en schol gevangen mag worden dan dit jaar, liggen de quota voor deze vissoorten flink hoger dan door de Europese Commis sie was voorgesteld. Voorzitter drs. K. Langstraat van het Produktschap voor Vis zei in Brussel liever nog wat meer gehad te hebben „maar als de visstand tegenvalt, zoals nu, dan heb je eigenlijk niet te kla gen". Hij vond dat Bukman zijn best gedaan heeft en de schade beperkt heeft weten te houden. De Nederlandse vissers mogen bovendien in 1992 meer haring en makreel vangen. Het overleg tussen de visserijmi nisters van de EG verliep dit jaar bijzonder vlot. Bovendien wer den de toegestane vangsthoe- vèelheden voor de Gemeen schap en de verdeling van de quota onder de lidstaten una niem vastgesteld, en dat is sinds 1984 niet meer voorgekomen. Ook minister Bukman, die het EG-overleg voorzat, was woens dagmiddag dan ook zeer tevre den. De meeste aandacht ging uit naar de tong- en schol quota, waaraan voor de Nederlandse vissers het meest te verdienen valt. Zij mogen in 1992 79.500 ton schol vangen. Dit jaar is dat 66.000 ton en de Europese Com missie had slechts 63.000 ton langeviele 11-13, middelburg, tel. 33500 BB schenkt villa in St Tropez ST TROPEZ (REUTER) - De Franse actrice Brigitte Bardot is van plan haar villa in St Tropez, die een geschatte waarde heeft van ruim 7 miljoen gulden, te schenken aan de dieren- beschermingsgroep die zij heeft opgericht. Dit heeft haar advocaat woensdag gezegd. De 57-jarige actrice hoopt met haar gebaar de Franse rege ring er toe te bewegen haar stichting te erkennen als een cha ritatieve instelling. Op die manier zou deze na haar dood kun nen blijven bestaan. ir randstad uitzendbureau Randstad houdt niet van half werk. Restaurateur Daniel Goldreyer houdt vol dat hij het werk 'Who's afraid of Red, Yellow and Blue' op de juis te wijze heeft gerestaureerd. De Amsterdamse raadscojnmissie cultuur uitte gisteren zware kritiek op de handelivijze van directeur Beer en van het Stedelijk Mu- O seum. O Bommelding Het kerstfeest van het Leger des Heils dat gisteren iverd gevierd in de kantine van Philips Ter- neuzen. werd even na zes uur wreed verstoord door een bom melding. De gasten, zo'n drie honderd bejaarden en eenza men. werden door de bedrijfsbe- waking naar een andere hal ge leid. Ee?i bom werd overigens niet gevon- 1 den. r i iJt-JgË O-zon De toenemende aantasting van de ozonlaag kan een bedreiging worden voor het toerisme, ook in Zeeland. De zonnestralen kunnen schadelijke gevolgen hebben, zoals een toenemen de kans op huidkanker en oog- aaJidoeningen. Tot voor kort presenteerde Zeeland zich vol trots als de provincie met de meeste zonu- [T ren. I w Duitsland Het Duitse voetbalelftal heeft zich gisteravond gekwalificeerd voor de eindronde van het EK-voetbal, die komende zomer in Ziveden ivordt afgewerkt, Duitsland, dat aan een gelijk spel voldoende had, klopte Luxemburg met y voorgesteld. De 79.500 ton be staan uit een eigen Nederlands quotum van 64.900 ton, terwijl slot zie pagina 3 kolom 2 MOSKOU (AFP/DPA/RTR/UPI) - Vijf of zes republieken van de in staat van ontbinding verke rende Sovjetunie hebben te kennen gegeven dat ze willen toetreden tot hel Gemenebest van Onafhankelijk Staten dat zaterdag zijn beslag krijgt op een bijeenkomst in Alma Ata, de hoofdstad van Kazachstan. Dit heeft vice-premier Gennadi Boerboelis van de Russische Fe deratie woensdag verklaard. Op Moldavië en Georgië na tre den alle twaalf republieken van de Sovjetunie toe tot het geme nebest. Dit nieuwe samenwer kingsverband krijgt de naam Gemenebest van Euro-Aziati sche Onafhankelijke Staten, zo zei Boerboelis. Op de bijeenkomst van zaterdag in Alma Ata ondertekenen Ar menië, Tadzjikistan. Kirgizië, Kazachstan. Toerkmenië en mogelijk Oezbekistan het ver drag over de stichting van het Gemenebest, dat de Slavische republieken Rusland, de Oe kraïne en Wit-Rusland ruim een week geleden in Minsk gesloten hebben. Volgens Boerboelis wordt het hoogste orgaan in het nieuwe Gemenebest een raad van presidenten. Daaronder komt een raad van premiers. Moldavië kan op dit moment niet tot het nieuwe samenwer kingsverband toetreden vanwe ge de moeilijke toestand in die republiek. Georgië wil eerst on afhankelijk worden. Pas daarna zal deze Kaukasische republiek besluiten of ze tot het nieuwe ge menebest toetreedt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, heeft woensdag een bezoek gebracht aan Wit-Rusland. La ter op de dag is hij doorgereisd naar de Oekraïne. In Minsk heeft Baker overlegd over de nu cleaire veiligheid en de toe komst van de kernwapens op het grondgebied van Wit-Rus- land. Staatsgreep Minister van buitenlandse za ken Edoeard Sjevardnadze is nog steeds bang voor een staats greep. „Ik ben zeer bezorgd", al dus Sjevardnadze in een vraag gesprek met de krant Koeranty. „Ik weet niet hoe ik het moet noemen - een putsch, een op stand, een explosie - maar de dreiging is nog zeer groot". Hij zei dat de leefomstandigheden snel verslechteren ook omdat Jeltsin de prijzen volledig wil vrijlaten. Advertentie Vandaag is het zover (zicpag.9 o.a. lamswol pulls 119,- 139,- lamswol leggings 119,- lamswol skibroeken 139,- 2 voor 99,95 (ook in combinatie) Wijngaardstr, 22, Goes (achter C&A) Korte Geere 5-7, Middelburg St.-Josephstr. 12A, Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1