pzc Nederland voor energieverdrag bracht- en bus verkeer nag van Kamer sneller Intrede Pieter van Vollenhoven in koninklijke familie moeilijk Rabo-klanten bellen over betalen Nederlandse vissers ledreigd met forse sorting op vangsten Belasting en heffing gemeenten in 1992 12,4 procent hoger Orthodox protest binnen- en buitenland 'ijfenveertig landen ondertekenen handvest in de Ridderzaal het weer in zeeland WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 HAAG (GPD) - Als het aan ligt, zal hel Europees ergie Handvest in juli 1992 in vorm van een (juridisch af- verdrag worden ge Dat zei topambtenaar tten van het ministerie van inomische zaken na afloop neen tweedaagse conferentie Oen Haag. Tijdens die confe- itie werd het Handvest door landen ondertekend. .tten erkende dat zijn plan ibitieus is. Vooral de Verenig- Staten lieten gedurende de in de Ridderzaal nog weten liever meer tijd te voor het maken van een doortimmerd verdrag. Ru tten hoopt dat de natio- parlementen het verdrag al de loop van volgend jaar zul- jratificeren. it energie-handvest, oorspron- jijk een idee van premier Lub- rs, is opgezet om de enorme e- en gas-voorraden in Oost- ,ropa te kunnen winnen. Met van westerse technolo- en kennis moet de winning brandstoffen, waaronder steenkool, ook aanzienlijk gebeuren. Met het on dertekenen van het handvest verklaren de deelnemers eigen lijk niet meer dan dat zij bereid zijn te onderhandelen over de totstandkoming van een ver drag. Westerse olie-maatschappijen moeten worden overgehaald in de voormalige Sovjetunie te in vesteren. Tot nog toe staan zij daar nogal huiverig tegenover, onder andere vanwege de insta biele politieke situatie in de Sov jetunie. Minister van economi sche zaken Andriessen, voorzit ter van de conferentie, prees zichzelf dan ook gelukkig dat een groot deel van de republie ken van de voormalige Sovjetu nie het handvest in Den Haag ondertekende. Republieken Andriessen had gemerkt dat de afzonderlijke republieken „trots" waren op hun eerste op treden als 'land' in een interna tionale conferentie. Toch bete kende dat niet dat de andere on dertekenaars (alle Europese lan den, de Verenigde Staten, Au stralië, Canada en Japan) de re publieken nu feitelijk hebben er kend als onafhankelijke staten. „Het groeiende belang van de re publieken was heel duidelijk tij dens deze conferentie", aldus Andriessen na afloop. Hij wees erop dat kleine republieken hun industrieën tijdelijk moeten sluiten, wegens een tekort aan energiebronnen, terwijl de gro tere juist brandstoffen in over vloed hebben. Het handvest moet ook daar een oplossing voor bieden. EG-commissaris Cardoso e Cun- ha erkende dat de EG-landen weinig trek hebben een einde te maken aan de monopolie-posi tie van nationale energiever schaffers. Maar in het door de lidstaten ondertekende hand vest staat die monopolie-positie ter discussie. Ook de Verenigde Staten bleken er tijdens de twee daagse conferentie weinig hap pig op buitenlandse onderne mingen hetzelfde te behandelen als de eigen energiebedrijven. USSEL (ANP) - Nederland eft grote moeite met de voor- die de Europese Com- heeft gedaan voor de vis- hgslen in 1992. Volgens een jordvoerder dreigen de Ne- rlandse vissers er bekaaid li af te komen met de voorge- jlde vangsthoeveellieden van ngen schol. In de totale hoeveelheid te tong in de Noordzee ton) wil EG-commissaris Marin 15.800 ton aan ons toewijzen. Het Nederlandse komt uit op 63.110 terwijl dat vorig jaar 66.120 bedroeg. door Marin voorgestelde uit- eiding van de zogenoemde ulegregeling voor 1992 is blij- {tis de eerste reacties in slechte ïde gevallen bij de betrokken fiden. Dit jaar moesten schel vis- en kabeljauwvissers acht dagen per maand voor de wal blijven liggen. Marin wil dat uit breiden tot in totaal 200 dagen gedurende elf maanden. Frank rijk en Groot-Brittannië voelen daar weinig voor. Volgens de Britse minister, David Curry, is de regeling onwerkbaar omdat de Britse vissers ver moeten uit varen om hun visgrönden te be reiken. Nederland, aldus een woordvoerder, heeft ook moeite met deze stillegregeling. Nadat Marin zijn voorstellen dinsda had gepresenteerd, trachtte minister Bukman (Ne derland is tot 1 januari voorzit ter van de EG) via een 'biecht stoelprocedure' uit te vissen hoe een compromis bereikt zou kun nen worden. De Nederlandse be windsman wil dat voorstel in de loop van vanmorgen op tafel leg- ge.n. UTRECHT (GPD) - Sinds de Rabo-bank vrijdag aankondigde geld te zullen vragen voor het betalingsverkeer hebben honder den klanten van deze bank de informatielijn van de Postbank gebeld om te vragen of die bank het basispakket gratis blijft aanbieden. Daarnaast vragen duizenden Rabo-klanten hun Ra- bo-kantoor om uitleg rond de invoering van de tarieven. De aankondiging van de Rabobank Nederland dat deze bank vanaf 1 mei volgend jaar een rekening presenteert voor betaal diensten. heeft veel losgemaakt bij de klanten. „Uit de reacties is de conclusie te trekken dat een paar honderd klanten een andere bank gaan zoeken. Maar verreweg de meeste mensen willen weten over deze regeling. En als we ze dan uitleg gen dat wij straks onder meer een hogere rente vergoeden, gaan ze gerust naar huis", aldus de Rabo-woordvoerder. De Rabobank verwacht wel dat er een aantal klanten zal weglo pen. „Maar als het er meer dan 10.000 zouden zijn. zou me dat erg tegenvallen", zei P.M. Burghouts, lid van de hoofddirectie van de Rabo. De Postbank maakt zich in elk geval op voor nieuwe klan ten. N HAAG (ANP) - Een kamer- erderheid van CDA en VVD uit dat de maximumsnelheid or autobussen en vracht wa in ons land moet worden rhoogd naar respectievelijk en 85 kilometer per uur. Dat iben de Tweede-Kamerleden vrouw Roosen-Van Pelt DA) en mevrouw Jorritsma VD) dit dinsdag tegen het IP gezegd. Kamerleden maakten dit indpunt bekend, nadat de Eu- iese Commissie het maandag is werd over een snelheidsbe- Inzer voor autobussen en ichtwagens op de Europese gen. De EG-ministers van rkèer besloten in Brussel una- :m dat vrachtwagens en auto- ssen vanag 1994 niet harder innen rijden dan respectieve- 85 en 100 km per uur. maximum-snelheid blijft in ons land gehandhaafd op 80 km per uur, zei minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat. Daardoor verandert er niets in de Nederlandse situatie. Wel is Maij bereid, als de Tweede Ka mer daar behoefte aan heeft, de maximum-snelheid voor bussen opnieuw te bezien. Maar de Kamer wil meer, zo blijkt uit de opmerkingen van de de Kamerleden Roosen-Van LPG duurder ROTTERDAM (ANP) - Autogas (LPG) wordt donderdag twee cent per liter duurder. Aan de meeste pompen gaat daardoor een literprijs gelden van 64,9 cent. Marktleider BK-Gas en de organisatie van zelfstandige brandstofhandelaren, de Novok hebben dal dinsdag bekendge maakt. DEN HAAG (GPD) - Ge meenten voeren de lasten voor hun inwoners komend jaar met gemiddeld 12,4 pro cent op. Dat is een stijging van 2,5 procent in vergelij king met dit jaar. De groot ste stijging is er in 1992 voor reinigingsrechten die ge middeld met 31,8 procent toenemen. Het CBS heeft dit bekend gemaakt aan de hand van een onderzoek van de gemeentelijke begrotin gen voor komend jaar. De lasten nemen vooral toe in gemeenten met meer dan 150.000 inwoners: gemiddeld met 15.2 procent. In kleinere gemeenten blijft de toename van de lasten beperkt tot ge middeld 10,6 procent. De reinigingsrechten nemen in de grote gemeenten met gemiddeld 37,7 procent toe, in de kleinere met 30,3 pro cent, Volgens het CBS pro beren de gemeenten zo een toename van de uitgaven voor reinigingstaken, die ko mendjaar op gemiddeld 27.4 procent uitkomt, af te dek ken. Via de reinigingsrech ten dekken de gemeenten in 1992 de uitgaven op dit ter rein voor 89.4 procent. Dat is een stijging met 2,6 procent ten opzichte van dit jaar. Rioolrechten nemen ko mend jaar met gemiddeld 18 procent toe. De onroerend- goeclbelasting voor gebrui kers van objecten stijgt met gemiddeld 9,8 procent. De zakelijke rechten binnen de ze belasting nemen met 3,6 procent toe. Overige ge meentelijke belastingen stij gen met 9,6 procent. Rioolrechten Uit de gegevens van het CBS blijkt dat in alle gevallen de tarieven in grote gemeenten meer stijgen dan in kleine, behalve bij de rioolrechten. In kleine gemeenten nemen die met 18,1 procent toe. in grote met 17,9 procent. Een reden geeft het CBS daar niet voor, Ten opzichte van dit jaar is de toename van lasten in 1992 in alle gevallen groter behalve bij zakelijke rechten binnen de onroerend-goed- belasting. Die stijgen dit jaar met gemiddeld 5 procent. Komend jaar is die toename 1,4 procent lager. Pelt en Jorritsma. Niet alleen moeten autobussen 100 kilome ter per uur kunnen rijden, ook voor vrachtwagens moet de ma ximumsnelheid naar 85 kilome ter per uur, zo zeiden de woord voersters. Zij zullen dit onder werp opnieuw aan de orde stel len tijdens de Uitgebreide Com missievergadering over de ver keersveiligheid, in maart 1992. Volgens Roosen-Van Pelt is de concurrentiepositie van de Ne derlandse transportsector ge diend als de maximumsnelhe den alsnog worden opgetrok ken. Zij wees daarbij op de har monisatie van rijsnelheden in Europa. Haar collega Jorritsma is altijd al een verklaard voorstander ge weest van het optrekken van de maximumsnelheid voor auto bussen naar 100 kilometer. De veiligheid van deze bussen is zo danig dat dit zonder meer moge lijk is, meent zij. Ook vindt zij dat voor het vrachtverkeer in ternationaal een lijn moet wor den getrokken. PvdA en D66 vinden het geen be zwaar dat de maximumsnelhe den in Nederland niet worden verhoogd. Ook in ander landen gelden andere maxima. In Dene marken bij voorbeeld geldt 70 ki lometer per uur, zei het PvdA- Kamerlid Van Gijzel. D66- woordvoerder Wolffensperger beschouwt het als een groot voordeel van de nieuw-te-be- grenzen snelheden tot 85 en 100 kilometer per uur, datje er in ie der geval niet meer boven kan. JERUZALEM - Orthodoxe joden omringden gisteren in Je ruzalem een terrein waar archeologen onlangs de resten aantroffen van een Armeens kerkgebouw uit de zesde eeuw. Onder de grond zouden zich ook nog joodse graven bevin den. Uit vrees voor ontwijding zijn de orthodxen in het ge weer gekomen. Zij proberen te verhinderen dat nog verder wordt gegraven. foto EPA KAMPEN (ANP) - „Mijn pad is absoluut niet over rozen gegaan. Het was hikken en ook wel eens snikken." Dat zegt mr. Pieter van Vollenhoven in het boek „25 jaar Mar griet en Pieter" van de Baarnse auteur Fred Lammers. Margriet en Pieter vieren op 10 januari 1992 hun zilveren huwelijksfeest. Het begin van dat huwelijk is Pieter. de eer ste „gewone" Nederlander van de koninklij ke familie, dus niet meegevallen. Zo deden er allerlei roddels de ronde over de Scltie- damse fabrikantenzoon, Hij zou zich onder meer in winkels gedragen als een oliesjeik en de klanten van een schoenenzaak op straat hebben laten zetten om zelf rustig te kunnen snuffelen. Pieter zegt- daar nu over. „Ik heb die verha len met evenveel verbijstering gelezen als ie der ander. Achteraf begrijp ik ook wel hoe ze zijn ontstaan. Natuurlijk heb ik zelf ook fou ten gemaakt. Laat daar geen enkel misver stand over bestaan. Maar veel verhalen zijn verzonnen, wellicht door mensen die het in die tijd onjuist vonden dat ik met een prin ses was getrouwd. Ik liet die verhalen ook lange tijd voor wat ze waren, omdat ik het als nieuwkomer niet op mijn weg vond lig gen met interviews te beginnen. Ik dacht: laat ik eerst maar eens iets bereiken of pres teren." Van Vollenhoven zegt verder: „Veel mensen denken misschien aan het sprookje van de burgerjongen die met een prinses trouwde. Een gedeelte van dat. sprookje is absoluut van toepassing. Er komen echter wel een paar bladzijden in ons sprookjesboek voor die ik vroeger nooit heb gelezen." Lammers belicht in zeven rijk geïllustreerde hoofdstukken het leven van het echtpaar TE Vandaag Met ingang van vandaag gaan we een paar winderige dagen te gemoet. Het hogedrukgebied. dat de afgelopen penode voor vriezend weer zorgde, is inmid dels gedegradeerd tot een twee derangs tveersysteem en als zo danig van de weerkaart afge voerd. Het zijn nu de depressies en de daarbij behorende rand- storingen. die de weerkaart ver levendigen. De afgelopen nacht is de eerste gepasseerd en van avond kondigt de volgende zich aan. Uiteraard gaat ook deze vergezeld van regen. Vanoch tend staat er nog veel wind bo ven land. hard kracht 7. boven zee enige tijd stormachtig kracht 8 uit westelijke richtin gen. Vanmiddag is er wat min der Wind, maar vanavond trekt hij opnieuw aan. De tempera tuur ligt vandaag rond de 9 gra den en dat is aan de zachte kant. in ieder geval zo'n 3 graden ho ger dan het langjarig gemiddel de. De komende dagen duurt het onbestendige weer voort. Nautisch bericht Wind: west 6' tot 7. kust 8. van avond zuidwest 6 tot 8 Bft., zicht: slecht tot matig, temperatuur kustwater: 8 graden, afioijking waterstanden: ruim driekwart meter verhoging, maximum golfhoogte monding Scheldes: rond anderhalve meter. Vooruitzichten Voor morgen: een volgende de pressie zorgt voor het nodige spektakel. Veel beioolking enpe- Bij vut of pensioen 3 maanden salaris vrij van belasting DEN HAAG (ANP) - Met terug werkende kracht tot 1 januari 1990 mogen werkgevers aan 'Vutters', pensioengerechtig den en mensen die arbeidsonge schikt worden maximaal drie maandsalarissen belastingvrij uitkeren. Daarover zal ook geen sociale premie worden ingehou den. Met ingang van 1 januari 1990 werd dat aantal belasting-vrije maandsalarissen terugge schroefd van drie naar twee. Naai- eerst nu blijkt heeft staats secretaris Van Amelsvoort van Financiën de oude vrijstelling van drie maanden op 6 decem ber met terugwerkende kracht tot begin 1990 hersteld. Geregistreerde werkloosheid verandert amper DEN HAAG (ANP) - De geregi streerde werkloosheid in ons land lag in de periode septem- ber-novembcr van dit jaar op gemiddeld 310.000 personen, wat 21.000 minder is dan een jaar daarvoor. Dat blijkt uit het werkloosheidscijfer van het cbs, dat dinsdag is gepubli ceerd. Ten opzichte van de vorige me ting over drie maanden (augus- tus-oktoben nam de werkloos heid toe, met 8000 personen. Al leen grote verschillen in de cij fers, en ontwikkelingen die zich over een blijvend langere perio de aftekenen, worden be schouwd als een aanwijzing voor werkelijke ontwikkelingen van de werkloosheid. dat zo'n steun is voor koningin Beatrix. Prinses Margriet gaat vrij openhartig in op de voor haar en haar man zo belangrijke reli gie, „Religie is iets heel persoonlijks, maar het is voor mij erg belangrijk. Ik zoek ook naar nieuwe vormen. Mijn man en ik zijn al heel lang aangesloten bij een huisgemeente. Daarbij zijn zo'n achttien mensen betrok ken. We komen geregeld bij elkaar om diep gaand te praten over een bijbelgedeelte. Ik geloof dat zoiets heel belangrijk is. Je steltje in zo'n huisgemeente minder vrijblijvend op dan in een bijbelkring. Een huisgemeente dient als aanvulling en qndersteumng van de kerk waarbij je bent aangesloten. Het mag daarvoor, vind ik, niet in de plaats ko men," aldus prinses Margriet. Over het huwelijk zegt de prinses: „Ik geloof niet in een definitie van het huwelijk. Je moet het samen maken, elke dag weer." rioden met regen. Aanhoudend hoge temperaturen. Krachtige tot ha rde en af en toe stormach tige wind. Voor vrijdag tot en met zondag: aanhoudend wisselvallig. ZON EN MAAN 19 december Zon op 08.44 onder 16.28 Maan op 14.27 onder 06.33 Laag water uur cm uur cm Woensdag, 18 dec ember Vlissingen 04 56 134 17.25 167 Terncuzen 05.26 144 17.56 178 Ba tli 06.21 168 18.52 203 Roompot-buiten 05.00 100 17.25 130 Zierikzee 06.00 106 18.30 135 Yerseke 06 10 119 18.40 149 Philipsdam-West 06.05 113 18.35 143 Donderdag, 19 de cembc r Vlissingen 05.56 152 18.26 179 Terncuzen 06.20 163 18-51 191 Bath 07.20 188 19.49 216 Roompot-buiten 05.50 112 18.20 136 Ziërikzee 07.00 116 19.25 139 Yerseke 07.10 131 19.35 153 Philipsdam-West 07.05 125 19.30 148 I Hoog water uur cm uur cm Woensdag, 18 dec ember Vlissingen 11.05 177 23.37 199 Terneuzen 11.28 198 Bath 12.23 235 Roompot-buiten 11.15 134 23.40 155 Zierikzee 00.00 145 12.20 135 Yerseke 00.10 163 12.30 154 Philipsdam-West 00.05 156 12.25 147 Donderdag, 19 de combi' ;r Vlissingen 12.00 202 Terneuzen 00.02 222 12.23 225 Bath 00.55 262 13.17 265 Roompot-buiten 12.05 152 Zierikzee 01.00 153 13.25 147 Yerseke 01.10 174 13.30 170 Philipsdam-West 00.55 165 13.20 161 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: België en Luxemburg: Woens dag wisselend bewolkt ei» enkele buien. Donderdag enige tijd re gen en langs de kust veel wind. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 9 graden. Duitsland: Woensdag verander lijk bewolkt en buien. Donder dag perioden met regen. Mid dagtemperatuur in het noorden en westen oplopend naar 9 gra den, in Beieren naar 5 graden. Canarische Eilanden en Madei ra: Wolkenvelden, ook af en toe zon maar op de zuidelijke Cana rische Eilanden eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Tunesische kust: Droog, gelei delijk meer zon en naar ongeveer 18 graden oplopende middag temperatuur. Frankrijk: Overwegend be wolkt en vooral ten noorden van* de lijn Bordeaux-Lyon perioden met regen. Sneeuwgrens in de Alpen oplopend van 1000 meter op woensdag naar 1500 meter of hoger daarna. Donderdag in het zuiden af en toe zon. Middag temperatuur in het hele land op lopend naar boven de 10 graden. Corsica en Sardinië: Eerst pe rioden met zon maar op donder dag mogelijk een bul. Middag temperatuur ongeveer 15 grar den. Spanje: Aan de Costa's perioden met zon en droog. Langs de noordkust en in de Pyreneeën- dalen bewolkt en af en toe wat regen. Middagtemperatuur van 14 graden langs de noordkust en in het binnenland tot 18 graden aan de zuidelijke en oostelijke kusten. Portugal: Droog en flinke zonni ge perioden. Middagtempera tuur van 15 graden in het noor den tot 18 in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Langs de noordzijde van de Al pen verder toenemende bewol king en geruime tijd regen, bo ven de 1300 meter overgaand in sneeuw. Aan de zuidkant droog en vrij zonnig. Temperaturen in de dalen en het laagland oplo pend naar 4 tot 6 graden, in het zuiden nog enkele graden hoger. Hongarije: Van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen, mogelijk voorafge gaan door sneeuw. Middagtem peratuur oplopend naar onge veer 4 graden. Italië: Overwegend droog en af en toe zon maar langs de Adriati- sche kust en op donderdag ook in het zuiden meer bewolking en een enkele bui. Middagtempera tuur van 6 graden in de Po-vlak te, ongeveer 13 bij Rome tot 16 graden in het zuiden. Griekenland en de Turkse west en zuidkust: Eerst nog flinke pe rioden met zon. maar op donder dag van het westen uit overgang naar wisselvallig en buiig weer, Middagtemperatuur van een graad of 9 in het Griekse binnen land tot ongeveer 15 graden langs de zuidelijke kusten en op de eilanden in de Egeïsche Zee. Amsterdam regen 8 Aberdeen onbewolkt 4 Athene licht bew. 10 Barcelona onbewolkt 8 Berlijn onbewolkt .1 Budapest mist -4 Bordeaux licht bew. 8 Brussel motregen 8 Cyprus half bew. 13 Dublin regenbui 9 Frankfurt mist 1 Genève zwaar bew.' 3 Helsinki regen 3 Innsbruck sneeuw 0 Istanbul onbewolkt 5 Klagenfurt licht bew -5 Kopenhagen licht bew. 4 Las Palmas regen 17 Lissabon onbewolkt 14 Locarno onbewolkt -1 Londen regen 10 Luxemburg zwaar bew. 6 Madrid mist 5 Malaga zwaar bew. 15 Mallorca licht bew. 12 Malta zwaar bew. 12 Moskou onbewolkt -9 München regen 3 Nice licht bew 6 Oslo regen 5 Parijs zwaar bew. 8 Praag sneeuw -3 Rome onbewolkt 6 Stockholm zwaar bew. 4 Warschau motsneeuw -5 Wenen mist -4 Zürich zwaar bew. 3 Tunis regen 12 De Oekraïnse minister van energiezaken Gladush zit klaar om het handvest te ondertekenen. foto Ed Oudenaarde/ANP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5