Kiev en Moskou in barre winter PZC De tuinbouw en het buitenland Jonkheer 'Reisbureau' van de marechaussee regelt 6.000 uitzettingen per jaar opinie en achtergrond Impressies van een week op handelsmissie WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 Het CDA-Eerste Kamerlid en Lid van de Raad van Eu ropa drs H. Eversdijk uit Ril- land Bath leidde dezer da gen een Nederlandse han delsmissie naar Kiev (Oe kraïne) en Moskou (Russi sche Federatie). In heide ste den trad hij als spreker op tijdens een congres. Voor de PZC hield hij een dagboek bij, waarvan vandaag het eerste deel. Holland op zijn snialst, wordt er vaak gezegd, als het over rangen en standen gaat. Vooral bij het chapiter titulatuur is het moeilijk je gezicht in de plooi te houden. Wie stelt er nu belatig in of een hoge piet een grootede- lachtbare of een edelgrootacht- bare snob is? Al dat geparadeer met titels en moeilijke aan spreekvormen is maar loze ge wichtigdoenerij, nietwaar? In een land waar een doorsnee- treinreiziger zich al groen en geel ergert aan het bestaan van een eerste klas. kan men weinig respect venvachten voor correc te omgangsvormen. In de jaren zestig had men al he lemaal lak aan de etiquette van de burgerij. Het ging in het leven niet om overbodige poespas en hol geleuter, maar om eerlijk heid en solidariteit. Aan kouwe kak had je geen boodschap. 'Re gent' ivas een scheldwoord. Nie mand ivas beter dan een ander. Een professor had niet meer een vanzelfsprekende autoriteit. nee, hij moest zijn collegestof eerst ter goedkeuring aan de studenten voorleggen. Zelfs de portier zei je' tegen de prof. Maar de tijden zijn veranderd. „Carrière" is geen vies woord meer. Geld verdienen evenmin. Jongeren willen een goede baan en staan positief tegenover het huwelijk. Rangen en standen zijn weer belangrijk, en daarom moetje ook weten hoe je hoger- geplaatsten moet aan spreken of moet aanschrijven. Want nie mand weet uit zijn hoofd hoe je een-brief aan een ridder (De Hoogwelgeboren Heer), een doc tor (De Wéledelzeer geleer de Heer), een professor aan een Gr ooi-Seminarie (De Zeereer- waarde Hooggeleerde Heer), een professor aan een Kleinse minarie (De Zeer eerwaar de Zeergeleerde Heer) of een bis schop (Zijne Hoogwaardige Ex cellentie Mgr.) op de juiste wijze moet adresseren. Vroeger ston den er in zakagenda's van die handige lijstjes, maar die zijn al lang vervangen door informatie over goede wijnjaren en kalen ders van feestdagen. Gids De Titulatuurgids SDU Uitge verij, Den Haagt voorziet, dus in een leemte. De aardige inleiding over Omgangsvormen vroeger en nu werd geschreven door Inez van Eijck. die ook een prak- kokanje Getril dan Zwier We verkopen Nederland graag op de wereld markt door middel van bloemen. Tulpenmeisjes, rozenfeeën, al dan niet voor zien van klompen en vlotte nepklederdraehten, staan internationaal bekend als het logo waar we goed mee in de markt liggen. Nationa- ler produkt dan de (snij- Ibloemen en planten kun je je nauwelijks voorstellen. Als belangrijk onderdeel van de tuinbouwsector heeft de Nederlandse bloe misterij, zeker deze maan den. ook geweldig veel met het buitenland te maken. In velerlei opzicht. Bijvoor beeld wat de arbeid betreft. Neem nu een vanouds be langrijk sierteeltgebied als het Aalsmeerse, Vooral het kweken van rozen is hier een florerende en geavanceerde bedrijfstak. Bij de rozen teelt, evenals bij vele andere sierteelten, is erg veel arbeid nodig. Stekken, snijden en dergelijke zijn tot vandaag handelingen gebleven die met de hand moeten gebeu ren. En daar zit 'm al jaren de bottleneck in de tuinbouw. Walrie ook werft aan arbeids krachten. privé of in georga niseerd verband, het blijft grotelijks tobben. Op en rond de tuinbouw in Aals meer zijn 25.000 arbeids plaatsen nodig. Zo'n 13.000 nemen de tuinders, hun ge- terzake 111 I 111 i li i mr Gerard W. Smallegange zinnen en een aantal inwo ners uit Aalsmeer en directe omgeving voor hun reke ning. En de rest een goede 12.000 - waar krijg je die vandaan? Een onnozel mens zou zeg gen: maar Amsterdam ligt toch naast de deur, daar zijn 65.000 geregistreerde werk lozen geregistreerd, kunnen of mogen die dan niet inge zet worden? Nee, zo werkt dat niet in Nederland. Na een groot opgezette actie (ar beidsbureaus. bureau Start, Aalsmeerder tuinbouworga nisaties) waarbij voor de nieuwe werknemers lease auto's ter beschikking ge steld werden, meldden zich 200 deelnemers uit Amster dam. Na verloop van tijd ble ven er 100 over die in Aals meer en omgeving bleven werken en per dag met hun ter beschikking gestelde au to op en neer pendelen. Automatisering Een aardig resultaat, maar daarmee ben je natuurlijk niet uit de problemen gezien de genoemde aantallen die nodig zijn. En dus probeert iedere tuinder aan arbeids krachten te komen op zijn manier. De ene werft in Alk maar, de andere in de Noord-Oost-Polder en Gel derland, de derde in Fries land of Brabant. Er zijn tuin ders die op zoek gaan naar tuinbouwkrachten in andere EG-landen. Een aantal De nen en Ieren zijn inmiddels ook geregistreerd. Natuur lijk doen allerlei bemidde laars voor buitenlandse ar beidskrachten goede zaken. Zodoende kun je een keur aan talen, rassen en huidskleuren aantreffen in de Aalsmeerse kassen. Maar er blijft nog steeds et i nijpend gebrek aan arbeid i krachten. Datt heeft een oi gekend neveneffect op hl; gebied van automatiserini Waarschijnlijk is nergens au veel geautomatiseerd en gi robotiseerd als juist bij <ji grote rozenbedrijven ronl Aalsmeer. Het is een uiten i merkwaardig gezicht een g I gantisch kassencomple van 90.000 vierkante meti i (9 hectare) in bedrijf te zit waar volop gestekt, gepot r gesproeid en belucht won j en alles daar (behalve hi stekken) gebeurt volledi t automatisch met compute i en robots. i Normaal heb je meer dan 20' mensen op zo'n bedijf nodij1 nu werken er minder da' zestig. Door de nood gedri ven heeft men geautomal seerd tot op onderdele waar dat nog maar nauwe' lijks verantwoord is en was' menselijke arbeid beter zo1 passen. Maar ja. wat doej als mensen zich niet bt schikbaar stellen? De' bloemisterij mag wat a beid betreft steeds meer o buitenlanders (en automat sering) zijn aangewezen, ds spoort ook aardig met. de a zet van onze bloemen- e plantenproduktie. Ons ei gen land lijkt zo'n beetje vei zadigd te zijn. De afzet is sta biel, maar niet stijgend. E genlijlc geldt dat voor de hel Benelux. Statistici in d bloemenafzet hebben vot het gemak België en Luxen burg maar bij Nederland gi trokken. Zo loop je vooruj op de toekomst. Maar de a zet buiten deze landen looi in stijgende lijn, nog steed Vooral de 'nieuwe' Europes landen in het oosten was het communisme over d kop is, hebben enorme bt langstelling' voor onze blot' men en planten. Een onvt wacht nieuwe markt dien zich plotseling aan. Buitenlanders Ons land is toonaangeven in de hele wereld wat betref bloemen- en plantenteelt We zijn wereldmarktleidei Dat uit zich dan ook in he feit dat vele landen uit Afri ka en het Midden-Oosten (Is raël) hun bloemen via onzt veilingen afzetten. De prij van al die bloemen en pof planten wordt bepaald ii Nederland. Dus een plant ui Kenya of een anjer uit Israë wordt eerst bijvoorbeeli naar Aalsmeer gevlogen daar geveild en vervolgen gaan ze de wereld weer in Sommige kwekers, voora uit Israël, veilen al vijftiei jaar of langer in ons land. Recent hebben buiten!an( se kwekers gevraagd lid va de veiling (in Aalsmeer) I mogen worden. Daar is m( menteel nogal wat deinig oi in de tuinderswereld. Voon in het Westland is er ongt rustheid en vinden veel kwt kers dat dit te ver gaat. 1 Aalsmeer, maar ook i Rijnsburg bijvoorbeeld, zijl ze minder afwijzend. Daa zeggen ze 'laat ze maar kc men, zo blijven wij wereld marktleider'. Voor mij heel die groep groot gelijk. Mie schien komt er wel wat mee concurrentie als buitenland se telers lid van onze veilinj worden, dat weegt niet op te gen de leidersrol die je zo doende kunt versterken to in lengte van jaren. Angs voor buitenlanders is altiji nog gegrond geweest op on wetendheid. door drs H. Eversdijk Zaterdag De handelsdelegatie ver trekt va Brussel met een rechtstreekse vlucht naar Kiev. We vliegen met een Tupulev van Aeroflot. Je merkt direct al dat je niet naar een 'gewoon' Eu ropees land gaat, want ook al heb ik als lid van de Raad van Europa een diplomatiek pas poort, toch moeten alle visum faciliteiten worden vervuld. Maar liefst drie pasfoto's zijn nodig. Ook moet je formulieren invullen voor je vreemde geld. Die enorme bureaucratie zullen we de hele week overal merken. Als die rompslomp wordt afge schaft, raken tienduizenden mensen extra werkloos. Het vliegtuig is niet vol en men sluit daarom één deel af en alle passagiers, met dure en goedko pe tickets worden bij elkaar ge zet. De bediening is rommelig en slordig. Het is wel even wennen. Trouwens, tijdens de hele reis moet ik constateren dat wij toch wel een verwend volkje zijn. Na 2,5 uur zijn we in Kiev. Toch ei genlijk vlakbij. Een smerig vlieg veld bij deze zéér grote stad: drie miljoen inwoners en weer de bu reaucratie. maar nu doet mijn diplomatiek paspoort wonde ren. 't Is erg koud - 20 graden Cel sius onder nul het waait en het sneeuwt. De lange onderbroek is geen overbodige luxe. We wor den heel vriendelijk ontvangen, met bloemen, 's Avonds het eer ste officiële diner. Mijn tafelhe ren zijn regeringsfunctionaris sen van de nu onafhankelijke re publiek Oekraïne met 54 mil joen inwoners. Eén van hen be gint direct over Tsjernobyl te praten. Hij zegt dagelijks aan die ramp te denken. Bij alle voedsel dat hij koopt, vraagt hij eerst waar het vandaan komt. Ik ben niet tegen kernenergie, maar hier vanavond leer ik nog eens heel fel en nadrukkelijk: „Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn." Zondag Wat een belevenis die kerk dienst in de grote kathedraal' van Kiev. Een afgeladen kerk. Een schitterende Orthodoxe dienst. Alle mensen staan, er is geen plaats voor stoelen of ban ken. 't Is echt propvol. De dienst wordt emotioneel meebeleefd. Veel jonge mensen en zelfs veel nu in Kiev nog één synagoge. De meeste oude kerken zijn thans musea. Nog acht zijn er in dienst, waaronder de grote kathedraal. Weer de rijen voor de winkels of wat er voor doorgaat. Onze gids vertelt ons over een nieuw pro bleem. De winter is vroeger inge vallen dari gepland. Er is gebrek aan brandstof. De cv in haar flat gebouw is daarom afgesteld op 12 graden Celsius. En dat in een gebied met de rijkste kolenbek kens ter wereld. We praten ook over de positie van Gorbatsjov. Die is in het Westen veel populairder dan in de Oekraïne. Volgens onze gast heren zijn zijn dagen geteld. Er valt niets meer te regeren vanuit het Kremlin. Ze zijn hier heel hard in hun oordeel over hem. Tijdens het congres vertelt één van de inleiders dat de Oekraïne spoedig een eigen munt zal in voeren. Uit vrees dat anders de Russen de Oekraïne leegkopen. Nu we in West-Europa naar één Europese munt willen, komt er hier weer een muntsoort bij. We praten ook over inkomsten en lonen. De lonen zijn voor onze begrippen ongelooflijk laag. De gemiddelde werknemer ver dient 500 a 600 roebel per maand. Wij krijgen hier 100 roe bel voor één dollar. Echte werkloosheid bestaat nog niet, maar er is enorm veel ver borgen werkloosheid. In de oude kerk die we bezochten, zat in el ke hoek een oudere vrouw de ganse dag op een stoel als 'be waakster'. Ook is er een zekere mate van 'corruptie'. Een van de Russische inleiders op het con gres vroeg 1.000 dollar cash als beloning Voor de derde keer word ik hier direct geconfronteerd met de ge volgen van de kernramp in Tsjernobyl. Een hoogleraar in de diergeneeskunde komt mij hulp vragen voor de gevolgen van de ze ramp voor het vee en de huis dieren. Hij is op zeer grote pro blemen gestuit, met name ten aanzien van de erfelijkheid. Hij wil heel graag samenwerking met Nederlandse instituten, 's Avonds krijg ik bezoek van een student, die van Natasja had gehoord dat er een Nederlandse senator in Kiev is. Hij spreekt vlekkeloos Nederlands en stu deert onze taal pgs twee jaar! hij kent zelfs een liedje van Herman van Veen. Ik beloof hem een boek te sturen. Om tien uur 's avonds vertrekken we per nachttrein naar Moskou. tisch hulpboek bij het schrijven van sollicitatiebrieven op haar naam heeft staan. Over de titu latuur ontfermden zich twee du re namen - G.H.A. Monod de Froideville en Sophie den Beer Poortugael -, hetgeen natuurlijk een betrouwbare indruk wekt. Er wordt een onderscheid ge maakt tussen vorstelijke titula tuur en adellijke titulatuur. Het verbaasde mij dat wij in Neder land maar drie adellijke titels kennen: graaf, baron en ridder. Bij jonkheer spreekt men niet van titel maar van „predikaat" Is er sprake van een Hooggebo ren Heer of een Hoogegeboren Vrouwe, dan weet de ingewijde dat er een graaf of een gravin in de buurt moet zijn. Met Hoogivel- geboren Heer of Hoogwelgebo ren Vrouwe kan zowel op een ba ron als een ridder als een jonk heer, resp. een barones, vrouw van een ridder en een jonk vrouw gedoeld worden. In Nederland lopen dus geen hertogen en markiezen rond. Hertog Jan is wel een bekende naam, maar die staat niet in het Adelsboek. Hij siert de flesjes van een bierbrouwerij. Markies de Canteclaer is eveneens een fameuze figuur in onze streken. Zijn landgoed dat. net als slot Bommelstein, in de directe om geving van de goede stad Rom meldam moet liggen, wordt ech ter op geen enkele kaart ge noemd. Een titel als Zijne Doorluchtig heid, die je in oudere boeken nog wel eens tegenkomt, behoort in derdaad tot de geschiedenis. Prinsen van Oranje loerden zo genoemd. Evenals de hertog van Wellington, die later de titel Prins van Waterloo mocht voe ren. Een van de vreemdste jonkhe ren die in de Lage Landen domi cilie houden, is ongetwijfeld de Hoogwelgeboren HeerB.H. Zijx- nor. Ik zuig deze naam niet uit mijn duim; hij is evenmin een stripfiguur. Inwoners van Amersfoort weten dat ik niets verzin. Naar aanleiding van en kele stukjes over namen en be roepen. stuurde de heer J.B. Manger uit Almelo mij een kopie op van een bladzij uit het Amers- foortse telefoonboek (van 1984). En daar staat hij werkelijk, de laatste Z van Amersfoort: jonk heer B.H. Zijxsnor. Zijn beroep staat er niet bij, maar liet zou mij niet verbazen als hij een kolonel b.d. zou zijnDie in zijn Indische tijd een heldhaftige strijd in de rijstvelden bij Soekaboemi heeft geleverd. Ik vrees dal hij altijd vrijgezel is gebleven. Want de liefde moet wel haast onmogelijk grböt zijn geweest, wil een meisje- bereid zijn om als jonkvrouwe Zijxnor door hel leven te gaan. van onze verslaggever Theo Haerkens Voor zesduizend ongewenste vreemdelingen heeft het Bureau Uitzetting van de mare chaussee op Schiphol - in de wandeling 'het reisbureau' - dit jaar een reis geregeld naar het land van herkomst. Vorige week werd een Boeing 737 ge charterd om maandag een groep van 43 Russische emi granten terug te brengen naar Israel. Zeker, gezien de begelei ding. Meestal gaan de vreemde lingen die hier niet mogen blij ven echter met normale lijn diensten mee. Het 'reisbureau' van de mare chaussee-brigade op Schiphol - die 220 man telt - beschouwt on gewenste vreemdelingen als normale passagiers en ze wor den dus ook zo behandeld, aldus brigadecommandant J. Mulder. Het is dus heel goed mogelijk dat een uitgewezen asielzoeker, die altijd 'tourist class' vliegt, broederlijk naast een passagier zit die op zakenreis gaat of naast een stelletje dat zich verheugt op de aanstaande zon-vakantie. Om te voorkomen dat de asiel zoeker die zich ogenschijnlijk heeft neergelegd bij zijn uitwij zing, alsnog op het laatste ogen blik het vliegtuig verlaat, ont fermt de purser of captain zich over diens paspoort. Hij krijgt het terug op de plaats van be stemming en kan dan met zijn document het toestel verlaten. Lang niet alle uitgewezenen leg gen zich neer bij het onvermijde lijke. Het reisbureau zorgt dan voor begeleiding 'door mare chaussees. De uitgeprocedeerde asielzoeker en zijn begeleider krijgen meestal een plaatsje op de achterste rij. Dat is prettig, omdat andere passagiers zo het beeld van een man of vrouw die met handboeien is gekneveld wordt bespaard. Als op één vlucht meer dan vijf uitgewezen vluchtelingen tegelijk worden gezet, gaat er met het oog op de veiligheid van de andere luch treizigers, hoe dan ook een es corte mee. Als er minder mensen tegelijker tijd op één vlucht worden gezet, beoordeelt de militaire politie ol begeleiding nodig is. Tot nog toe zijn er dank zij het „vakman schap" van zijn mensen geen verkeerde taxaties gemaakt, meldt Mulder niet zonder tevre denheid. Het is het 'reisbureau' er namelijk veel aan gelegen geen overlast te veroorzaken, want daar zijn de luchtvaart maatschappijen niet van ge diend. Slecht „af en toe" blijven men sen zich tot het laatst toe verzet ten en dan worden ze met ver- klokstraat 8*10 goes Lange rijen inwoners van Moskou trotseren de lage temperaturen en de hevige sneeuwval in een poging om in de schaars voorziene winkels aan voedsel te komen. foto David Brauchli/EPA eende krachten.het vliegtuig in gedragen. Dat gebeurde ook met enkele van de Russische joden die maandag naar Israël werden gestuurd. „Als mensen eenmaal aan boord zijn komen ze wel tot bedaren, omdat ze dan inzien dat er nu toch niets meer aan te doen is". Een enkele keer wordt iemand die al te weerspannig is, weer van boord gehaald. Maar uitein delijk is dat nooit reden om niet te worden uitgezet. „We probe ren het gewoon bij de eerstvol gende gelegenheid weer", ver klaart Mulder laconiek. „Dan gaan er gewoon wat meer men sen mee om ze te begeleiden". Meestal is het geen probleem de mensen op de plaats van be stemming te laten uitstappen. Wie het toestel niet uit wil, wordt op verzoek van de luchtvaart maatschappij door de politie ter plaatse wel van boord gehaald. Maar ook dan loert nog wel eens een probleem, bijvoorbeeld om dat de betrokkene niet beschikt over deugdelijke reisdocumen ten. KLM Het 'reisbureau' op Schiphol, dat acht medewerkers telt, heeft de handen vol aan het plannen van alle vluchten. De reizen gaan meestal met KLM om de eenvoudige reden dat de natio nale luchtvaartmaatschappij het meest uitgebreide netwerk internationale verbindingen on derhoudt. Het ministerie van justitie, verantwoordelijk voor Een Russisch echtpaar bij aankomst in Israël, na het gedwongen vertrek uit Nederland, afgelopen maandag. foto Barnie Ardov/AP het asielbeleid, koopt daarvoor keurig een ticket. Overigens worden de kosten, als dat mogelijk is, verhaald op de mensen die worden uitgezet. „Soms beschikken ze over een geldig retourticket of hebben ze geld, zodat ze zelf de vlucht kun nen betalen". In alle andere ge vallen bekijkt justitie of de kos ten verhaald kunnen worden op de luchtvaartmaatschappij waarmee de mensen zijn aange komen. Die is namelijk verant woordelijk voor het vervoer van passagiers zonder een geldig paspoort of visum. Niet voor niets controleert vrijwel iedere luchtvaartmaatschappij bij het inchecken of passagiers in het land van bestemming' zullen worden toegelaten. Al met al heeft het bureau uitzet tingen vorig jaar acht miljoen gulden uitgegeven aan tickets. Dit jaar wordt een omzet ver wacht van tien miljoen gulden, een stijging van vijfentwintig procent. itie) het zoeken naar, het kiezen uit, het advies in, het inpakken doi het geven aan, het ontvangen va het uitpakken tot hét einde...! jonge priesters. Onzekerheid is troef in de Oekraïne. Dat is hier voelbaar aanwezig. Nood leert bidden. De dienst duurt de hele morgen. Een jonge student ver telt mij in keurig Engels: „Nu kan het weer, in de oude commu nistische tijden mocht het wel. maar 't werd niet gewaardeerd en voor je carrière was het dode lijk." Vlakbij de kerk koop ik voor thuis van die mooie handge schilderde lakdoosjes. De prijs zo goedkoop durf ik niet neer te schrijven. Maar voor de gemiddelde inwoner van de Oe kraïne is de prijs van zo'n doosje méér dan een maandsalaris, 's Middags maken we kennis met de Oekraïnse deelnemers aan het congres. Vogels van zeer verschillende pluimage, onder wie een parlementslid van de Groenen. Ook met hem praat ik uitgebreid over Tsjernobyl. Met afschuw vertelt hij dat de bevol king van Kiev pas dagen later werd ingelicht en dat nu nog we kelijks mensen overlijden. Vis uit de Djnepper durft hij niet te eten. Hij waarschuwt voor te groot politiek optimisme. Dit land en dit volk hebben nooit de mocratie gekend. Aan het eind van de avond ben ik bijna tot de 'groenen' bekeerd. Als present krijg ik van hem een kleine groe ne partijvlag mee. Maandag Het congres begint. De eerste spreker is lid van de Opperste Sovjet van de Oekrame en met een is duidelijk: 'De Sovjetunie bestaat niet meer. Gorbatsjov is een president zonder land en zonder volk'. In zijn rede legt hij de nadruk op een onafhankelij ke Oekraïne en hij is optimis tisch over de kansen voor wes terse investeerders. De meeste westerse congresgangers zijn voorzichtiger. Zijn optimisme steekt wel schril af tegen de lan ge rijen wachtenden voor de win kels. Er is gebrek aan alles. Als er iets in de winkels is aangevoerd, koopt iedereen zoveel mogelijk en dus is er voor anderen weer niets. Onze tolk vertelt me dat ze deze week al tweemaal van hall zeven 's morgens tot negen uur in de rij stond om melk te kopen. Om negen uur moest ze aan het werk, maar was nog niet aan de beurt geweest. Twee-en-een-hall uur in deze bijtende kou en zon der resultaat weg en ze zucht: „Democratie is mooi. onafhan kelijkheid is mooi, maar volle winkels zijn toch beter". Mijn toespraak wordt met ap plaus onderbroken nadat ik hen gelukgewenst heb met de eerste vrije en eerlijke verkiezingen. Maar toch zijn op veel plaatsen de oude machthebbers geble ven, alleen zonder een sterk cen traal gezag. Men luistert heel ernstig als ik zeg: „Het Westen kan u helpen, het Westen moet u helpen, maar tenslotte zult u toch zelf het karwei moeten kla ren". Het ontbreekt aan een goe de technologie, aan harde valu ta, aan een goede infrastructuur en aan gespecialiceerde arbeids krachten. Vooral een goed func tionerend midden- en klein be drijf ontbreekt vrijwel geheel. Daar liggen ook voor Nederland se bedrijven kansen, maai' ook nog veel onzekerheden en risi co's. Tussen de middag glip ik een souvenirswinkel binnen samen met een mede-congresganger. Terwijl we over de souvenirs staan te praten, worden we door een meisje in het Nederlands aangesproken. Natasja blijkt uit Litouwen te komen en aan de Universiteit van Kiev onder an dere Nederlands te studeren. We noteren haar adres. Het congres is een succes. De deelnemers uit de Oekraïne vra gen ons het hemd van het lijf. Het liefst zouden ze maar direct zaken doen, maar dan wel zon der westers geld. Een van hen biedt z'n hele oogst honing aan, meer dan 6.000 kilogram. Hij heeft echter geen potten. Hij wil z'n honing ruilen voor machines. Nederlanders zijn nogal vinding rijk en waarachtig een lid van onze missie ziet daar wel wat in. Ze gaan samen onderhandelen. En ze komen tot overeenstem ming. Ik spreek ook met de di recteur van Intourist van de Oe kraïne. Hij besteedt 100 miljoen dollar per jaar in het buitenland en wil via Nederland voor de Amerikaanse toeristen z'n goe deren inkopen. Vijf maanden ge leden was hij nog vice-premier... De politiek bepaalt hier nog steeds alles. Kiev Kiev is al zeer oud. 1600 jaar ge leden gesticht. In de oorlog- enorm geleden. Vlakbij zijn 130.000 joden doodgeschoten. De Duitsers deden er drie weken over. Dit jaar is voor het eerst een herdenking gehouden. Er is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4