>zc Senaat laat Simons begaan Puntensysteem nodig voor oelaten migranten Europa PZC Yietnamezen in bange afwachting Vrouw verzamelt grote hoeveelheid explosieven imons wil dat eigen eld toch meetelt bij erpleeghuisopname De Vlijt Bedden Spiegelbeeld Afvaltransporteur Zegwaard krijgt achttien maanden commentaar binnen- en buitenland CDA trekt motie in over stelselherziening gezondheidszorg VAN DER PEYL Joegoslavië opgeheven Wiesenthal zoekt in archief Stasi oorlogsmisdadigers WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 en itudieschuld an centen liet geïnd IRONINGEN (ANP) - Ie Informatiserings ank gaat er niet toe ver om bij afgestudeer- uiterst minieme .studieschulden" te in- len. )ergelijke schulden zijn intstaan doordat er in ktober een aanpassing het computersysteem leeft plaatsgevonden in erband met de hero- ientering op de Wet op Ie Studiefinanciering. )e computer kon nu ver- inderingen in de toelage net grote nauwkeurig- leid berekenen en daar- nj kwamen bij zo'n I50.000 studenten afron- lingsverschillen aan het icht. Deze zouden sinds legin 1991 zijn ontstaan. )eze schulden bedragen lus meestal enkele cen- per betrokkenen. )e kosten van deze in- ling dragen volgens de I nformatiseringsbank ichter niet op tegen de ipbrengst. DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer zal zich niet meer buigen over de stelselwijziging gezond heidszorg (het plan-Simons) zo als die met ingang van 1 januari wordt doorgevoerd. Ook zal de Senaat niet meer vragen om wetgeving voor de maatregelen per 1 januari. De commissie volksgezondheid in de Eerste Kamer heeft daar gisteren toe besloten. Het CDA trekt een motie in. waarin om wetgeving voor 1 ja nuari werd gevraagd. Zoals be kend gaan geneesmiddelen en enkele kleinere zaken op 1 ja nuari uit het ziekenfonds over naar de AWBZ, de toekomstige basisverzekering gezondheids zorg. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) had de maatregelen per 1 januari vervat in een alge mene maatregel van bestuur (AmvB) die de Kamer inhoude lijk niet kon wijzigen. De Senaat was daar fel op tegen. Men eiste wetgeving. Die is door de Kamer wel te beïnvloeden. Na een akkoord tussen de Twee de Kamer en Simons over wetge ving voor alle volgende stappen in de stelselherziening, laat de Senaat de zaak echter lopen. Privéklinieken Intussen is de Tweede Kamer niet gerust over de werking van de zogeheten privé-klinieken. Met de PvdA voorop werd staatssecretaris Simons op dit punt gekritiseerd. De PvdA vreest dat deze centra niet voor iedereen toegankelijk zullen zijn. „Hoe kun je voorkomen dat mensen met een dikke porte monnee via een duurdere verze keraar wachtlijsten omzeilen?", vroeg Van Otterloo, De notitie van Simons over deze behandelcentra laat een blinde vlek op het stuk van gelijke toe gankelijkheid, vindt de PvdA. In dat verband valt te vrezen voor situaties als in Engeland, waai de privé-zorg toegankelijk is voor mensen die haar kunnen betalen. Het gevaar dreigt dat mensen via een hogere premie of via bijbetaling sneller zouden kunnen worden geholpen. Er mag geen nieuwe tweedeling in de gezondheidszorg komen, al dus Van Otterloo. Schemerig Evenals de PvdA viel de VVD er over dat het standpunt van Si mons zo lang was uitgebleven. De staatssecretaris gedoogt de ze klinieken in een juridische schemertoestand zonder dat hij zegt hoe het moet met de extra kosten van de medisc.h-specia- listische zorg. vond VVD-woord- voerster Kamp. Bestuurlijk, be leidsmatig noch financieel is dat verdedigbaar. Kohnstamm (D66) vreest dat het vrij baan geven aan de pri- vé-kliniek de nekslag kan zijn voor de tot dusver al niet zo ge slaagde pogingen om medische specialisten meer betrokken en verantwoordelijk te maken bij het doen en laten van de zieken huizen. Ook vindt hij dat het struisvogelpolitiek is te doen alsof de gezondheidszorg door de groei van het aantal privé-kli nieken niet duurder wordt. HAAG (GPD) Staatsse- aris Simons (volksgezond- Dgaat een wetsvoorstel ma- om in de awbz de hoogte ide eigen bijdragen mede af itemmen op het financieel mogen dat betrokkene heeft. Ireft vooral mensen vanaf 65 rdie in een verpleeghuis wo- Simons legt negatieve ad ieu van de Ziekenfondsraad Ie Raad van State naast zich Het CDA is verontwaar- lover zijn handelwijze, standpunt van Simons ;t uit een brief die hij giste- naar de Kamer stuurde. De lering van de vermogen- its in de awbz is voor 1992 nwel van de baan. De voorbe- ing van het wetsvoorstel nt namelijk veel tijd in be- Ook het optrekken van de taande maximale eigen bij- te in de awbz naar 2700 gul per maand is daardoor uit- eld. Bij de behandeling van de begro ting van WVC voor '92 keerde gisteren een kamermeerderheid, bestaande uit CDA. PvdA en VVD zich opnieuw tegen de ver mogenstoets en een hogere ei gen bijdrage. De brief van Si mons was toen nog niet bekend. CDA'er Tuinstra toonde zich na het debat verontwaardigd over de handelwijze van de staatsse cretaris. Volgens hem had Si mons zijn brief maandag aan de Kamer moeten sturen. CDA en PvdA beraadden zich gisteravond nog over alternatie ven voor de afgewezen vermo genstoets en de hogere eigen bij drage te bedenken. Op zich wordt een keihard nee van het CDA gesteund door de VVD, zo dat er een kamermeerderheid te gen de voornemens blijft. Si mons moet de Kamer vandaag antwoorden. ECHT (GPD) - In het opvangcentrum in het Limburgse Echt wachten deze Vietnamezen in hongerstaking op de dingen, die komen gaan. Uitzetting naar Tsjechoslowakije lijkt ondanks de hongerstaking onvermijdelijk voor de ongeveer 160 Vietname zen. die in diverse centra in Nederland verblijven. Bij uitwij zing naar Tsjechoslowakije zullen zij hoogstwaarschijnlijk worden teruggestuurd naar Vietnam. Dit verklaarde dinsdag een woordvoerster van de Tsjechoslowaakse ambassade in Den Haag. Volgens de woordvoerster zijn de arbeidscontracten van de meeste Vietnamese arbeiders verlopen en hebben ze dus geen geldige verblijfspapieren. „Ze worden dan behandeld als iedere buitenlander in ons land. Ze kunnen een verblijfsvergunning aanvragen en als die wordt afgewezen, moeten ze terug naar hun land". Ze schat de kansen dat de Vietnamezen een verblijfsver gunning krijgen niet erg hoog in. Staatssecretaris Kosto overweegt de overige Vietnamezen van wie de asielaanvraag in Nederland is afgewezen terug te sturen naai- hun eigen land, als Tjechoslowakije hen weigert op te ne men. Ook de vier Vietnamezen die afgelopen weekend ondanks hun hongerstaking, werden uitgewezen naar Tjechoslowakije. waren niet in bezit van geldige visa. Zij verblijven momenteel nog er gens in Tsjechoslowakije. De Nederlandse ambassade in Praag is niet op de hoogte van hun verblijfplaats. foto Frits Widdershoven/ANP ruk neemt toe door overbevolking en welvaartsverschillen ISTERDAM (ANP) - Europa i lard op weg het epicentrum ;)r migrantenstromen te wor- 1. Maar de Europese landen ;en zich dat niet te willen I iliseren. Zij beperken zich er- zoveel mogelijk mensen bui de deur te houden. Mondjes- at, verhoudingsgewijs, wor- mensen toegelaten. Maar aibij wordt gekozen uit die cnsen die zich bij de grens idienen. toonaangevende Nederland- lemograaf prof dr D. J. van de a, die dit constateert, zou het lag anders zien. „Op termijn it Europa er goed aan een i iten of quota-systeem in te ren waarbij gekozen wordt r een bewuste instroom van iranten. Maar dan wel van die nsen die hier nodig zijn op de i eidsmarkt. Zij moeten bereid zich aan te passen. Op een dinsdag gehouden stu diebijeenkomst van demografen in Amsterdam liet de Neder landse hoogleraar zijn toehoor ders de onontkoombaarheid van een te voeren emigratiebeleid in Europa zien aan de hand van de cijfers. Tot 1965 vertrokken er nog meer mensen uit Europa dan er zich vestigden. Sindsdien is er sprake van een ommekeer waaraan voorlopig geen eind komt. Want in de ons omringen de werelddelen Azië en Afrika blijft de bevolking nog steeds flink toenemen. Cijfers van de Verenigde Naties leren dat de wereldbevolking in de halve eeuw tussen 1965 en 2015 toeneemt met 130 procent terwijl de bevolking van Europa (zonder de Sovjetunie) maar met 16 procent groeit (die van Neder land met 35 procent). Europa's aandeel in de wereldbevolking wordt in de genoemde periode van vijftig jaar gehalveerd van 13,3 procent tot 6,7 procent. De wereld telde in 1965 3,34 miljard mensen. In 2015 zijn dat er 7,66 miljard. De cijfers voor Europa zijn respectievelijk 445 miljoen en 516,6 miljoen mensen. Voor Nederland 12,3 en 16,6 miljoen. Slaapkamer en bedden;speciaalzaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland Im Beestenmarkt 12, Goes, tel. 01100-32213 -^*^5 Prof dr J. van de Kaa DEN HELDER (GPD) - Gemeentepolitie en Explosieven Opruimings Dienst zijn gisteren de gehele dag bezig geweest om een enorme hoeveelheid explosieven en munitie uit een woning in Den Helder te halen. Het zoeken in het pand van de 44-jarige vrouw J.K., die zon dagavond werd aangehouden nadat zij een buurman met een pistool had bedreigd, wordt vandaag voortgezet. Volgens de politie waren er genoeg granaten en springstoffen om het pand en ook de aangrenzende woningen volle dig te verwoesten. K. staat al jaren bekend als munitieverzame- laarster. Een woordvoerder van de politie spreekt van een uit de hand gelopen verzamel woede. Ongeveer acht jaar geleden kwam de vrouw er voor het eerst door in aanraking met justitie en twee jaar geleden haalde de politie 'haar huis voor de tweede maal leeg, De collec tie die gisteren in een explosievenwagen werd gezet en gedeeltelijk op het strand tot ontplof fing werd gebracht, zou in de tijd daarna weer zijn opgebouwd. Op zoek naar het nog altijd niet gevonden vuurwapen dat K. haar buurman zondag onder de neus drukte, trof de politie een ware opslag plaats van oorlogstuig aan. Op beide verdie pingen. in de voor- en achterkamers, vond men verroeste en kennelijk opgegraven brisantgra- naten van 8, 7,6 en 10.5 cm;, om en nabij de 35 handgranaten, al dan niet voorzien van slag pijpjes; scherpe 9mm-patronen, ontstekers, kruit, hulzen in alle soorten en maten, leeg en vol en vele potjes met uitgekristalliseerde springstof. De vrouw beschouwt zich volgens de politie als deskundige op het gebied van munitie en springstof. In haar woning was zij dan ook re gelmatig bezig met het demonteren van grana ten. waarbij zij onder andere gebruik maakte van zagen en vijlen om er nieuwe explosieven van te maken. Experts van de E'OD menen ech ter dat K. door het oog van de naald is gekro pen „Het is puur geluk dat ze nog leeft en dat haar woning en de percelen ernaast nog over eind staan". Alleen al de sterke toename van de bevolking in Azië en Afrika betekent dat er sprake is van grote druk op Europa. Daar komt nog bij dat de mensen in die overbevolkte landen in toe nemende mate de westerse nor men en waarden overnemen. Aanlokkelijk Ook zijn ze zich het verschil in welvaart steeds meer bewust. „Dat alles draagt ertoe bij dat ze migratie zien als een legitieme mogelijkheid om hun persoon lijk lot te verbeteren", aldus Van de Kaa. Aan een aantal van deze mensen zal Europa zeker behoefte heb ben. De sterk afnemende bevol kingsgroei en de vergrijzing zul len leiden tot tekorten op de ar beidsmarkt. Gastarbeid zal wor den gestimuleerd. Dat lijkt ver gezocht omdat de EG nu nog tal loze werklozen telt en er voor Oost-Europa vele miljoenen worden voorspeld. Van de Kaa vindt daarom sa menwerking vereist voor een goed migrantenbeleid. Niet al leen binnen de EG maar ook tus sen de Westeuropese en Oosteu- ropese landen. Die samenwer king ziet hij wel tot stand ko men. daar is hij niet somber over. Voor Nederland heeft samen werking in Europees verband bij het regelen van de migratiestro men een aantrekkelijke kant. „De internationale migratie is een moeilijk probleem. Door de noodzaak tot samenwerking kan men zich voor de regeling deels achter zijn voorman dek ken. Omdat migratie-overeen komsten in internationaal kader moeten worden gesloten zijn voor de nationale politieke are na de meest pijnlijke kanten van het probleem afgesleten, zegt Van de Kaa. BERLIJN - Twee punguïns kijken in de dierentuin van Ber lijn naar hun spiegelbeeld. Zij voelden zich prima op hun gemak bij de ijzige temperaturen die tot begin deze week delen van Duitsland teisterden. foto AP cc handelsdrukwerk LU tijdschriften boeken folders =5 ontwerpen CC CA reclame-adviezen Postbus 6 4416 ZG Kruiningen Tel. 01130-2110 - Fax 01130-3249 DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft YV. Zeg waard van het voormalig afval- transportbedrijf in Delft dins dag veroordeeld tot 24 maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk en een geldboete van 100.000 gulden. Zegwaard BV en Zegwaard Ontstoppings Servi ce moeten in totaal een boete van 630.000 gulden betalen. Tegen W. Zegwaard had de offi cier zes jaar cel geëist en tegen de Zegwaard-bedrijven een boe te van totaal acht ton. Drie voor malige medewerkers kregen van de rechtbank straffen van 24 maanden cel. waarvan zes voor waardelijk. dienstverlening en drie maanden voorwaardelijk, De rechtbank achtte Zegwaard niet schuldig aan het deelnemen aan een organisatie die als oog merk heeft het plegen van mis drijven. Volgens de rechtbank zijn er door de bedrijfsvoering wel misdrijven gepleegd. Het aantal misdrijven vindt de rechtbank, gezien de omvang van het bedrijf (een omzet van circa 40 miljoen gulden op jaar basis) echter te beperkt om van een misdadige organisatie te kunnen spreken. De rechtbank acht wel bewezen dat Zegwaard BV zich schuldig heeft gemaakt aan misdrijven om de afvoer van afval naar Bel gië veilig te stellen. Ook stelt de rechtbank dat er chemisch afval werd gemengd met huishoude lijk afval, wat in strijd is met de Wet Chemische Afvalstoffen. Dat levert in het kader van die wet slechts overtredingen op. geen misdrijven. Over de rol van Zegwaard, die steeds heeft ontkend iets van il legale praktijken bij zijn bedrijf te hebben geweten, stelt de rechtbank dat hij zich niet op een „niet weten" kan beroepen. Hij tekende zelf uit controle brie ven. „Er moet onderscheid ge maakt worden tussen weten niet-weten en niet-willen-weten Dit laatste doet zich hier voor' aldus de uitspraak. Eindelijk heeft de Europese Gemeenschap dan besloten om zich neer te 'leggen bij de harde werkelijkheid: Joegoslavië bestaat niet meer; de re publieken Kroatië en Slovenië zullen op 15 januari - onder voorwaarden - worden erkend. Beter laat dan nooit, kan achteraf alleen maar de bittere conclusie zijn. Nie mand zal ooit met bewijzen kunnen staven of eerder een eind hadden kunnen worden gemaakt aan de gruwelen van de burgeroorlog', de doden, de gewonden, de verwoestingen en de complete ineenstorting, wanneer die erkenning door de Europese landen vroeger haar beslag had gekregen. Net zo min als iemand vooraf met enige zekerheid kan vaststellen of die erkenning tot een verheviging van de aanval van het in naam nog federale (zeg: Servische) leger zal leiden, of dat die veroveringsoorlog vanuit Belgrado toch even fanatiek als voorheen zou zijn verder gegaan. Feit is alleen dat een nieu we republiek in Oost-Europa, Kroatië, heeft moeten wachten totdat grote delen van haar grondgebied in puin waren ge schoten. voordat de buitenwereld haar soevereiniteit wilde bevestigen. Bijna een halfjaar lang heeft de Europese Ge meenschap zich vastgeklampt aan iets dat allang niet meer bestond: de federatie Joegoslavië. Steeds opnieuw werd ge loof gehecht aan wapenstilstanden die niet meer betekenden dan een vodje papier. Er werd een Vredesconferentie gehou den. die niets heeft uitgehaald. Er werd een korps waarne mers heen gestuurd, dat alleen maar lijken kon tellen. Kort om, het was de Europese armoe op het dieptepnt. De Europese bemiddeling in de kwestie Joegoslavië is zo'n fiasco geworden omdat ze van het begin af dreef op onenigheid. Onder het Nederlandse voorzitterschap is veel te lang gegokt op het verdichtsel dat er met de strijdende partij en nog wel een akkoord te bereiken zou zijn over een vorm van samenwerking binnen een slap aftreksel van een staats verband. Maar de verbeten manier waarop Serviërs en Kroa- ten elkaar in deze smerige oorlog afmaakten, opgehitst door politici met etnische wrokgevoelens, en het fanatisme waar mee om elke meter grond werd gevochten, hadden al lang aangetoond dat het tussen deze republieken nooit meer wat kan worden. Met Joegoslavië was hetzelfde aan de hand als met de Sovjetunie; een proces van ontbinding van een fede ratie die lange tijd, maar alleen onder dwang, bij elkaar ge houden was. Daarbij kwam dat in Servië nog iemand als de laatste communistische dictator van het oude stempel aan de touwtjes trekt, president Slobodan Milosevic, aanhanger van de gedachte van een Groot-Servië. De Duitse Bondsre publiek heeft zich steeds verzet tegen het tijdverlies bij de erkenning van Slovenië - waar het al maanen rustig is - en van Kroatië. Een grote groep EG-landen had moeite met die Duitse opstelling. Op de achtergrond moeten de vroegere connecties tussen de Duitsers en de Kroaten hebben meege speeld bij de beoordeling van de Duitse politiek in deze kwes tie. Pas toen kanselier Kohl in Bonn de eenzijdige Duitse er kenning van de twee (voormalige) Joegoslavische republie ken aankondigde, zag de rest van de EG het failliet van de Europese aanpak in. Een halfjaar na het begin van de ellende in Joegoslavië wordt toegegeven dat niets heeft geholpen van alle pa pieren oplossingen die in veilige Europese hoofdsteden, ver van het front van de burgeroorlog, voor het bedwingen van dit bloedige conflict zijn bedacht. Nu moet de schok van de 'diplomatieke erkenning van Slovenië en Kroatië als zelfstan dige republieken ervoor zorgen dat de Serven worden ont maskerd als strijders onder valse voorwendsels voor het be houd van een federatie. De beslissing van de EG kan er moge lijk toe leiden dat Servië wordt geïsoleerd met ijn oorlog, uitsluitend bedoeld om grote delen van Kroatië te bezetten en bestaande grenzen te verleggen. Het is in de voorbije maanden duidelijk geworden dat Milosevic en de generaals van het door Serven gedomineerde federale leger er niet voor terugdeinsden om hun complete voorraden bommen en gra naten op te souperen tegen de eigen burgers. De EG heeft veel te lang verondersteld dat er in deze kwestie wat te mas seren viel. Maar daar was het de burgeroorlog niet voor. Het werd een even bloedige als pijnlijke les. vdM. BERLIJN (AFP/RTR) - Nazi-jager Simon YViesenthal gaat op zoek naar oorlogsmisdadigers die nog leven in de voormalige I)DR en hoopt daarbij gebruik te maken van de archieven van de Stasi, de Oostduitse geheime politie. De 82-jarige Wiesenthal verklaarde dinsdag tijdens een persconferentie in Berlijn dat hij een lijst op stelt met zaken, die hij volgende maand aan de Duitse minister van justitie, Klaus Kinkel, wil aanbieden. Naar zijn vermoeden genoten honderden oorlogsmisdadigers be scherming in de vroegere DDR, „Talloze vroegere nazi's zowel in het oosten als westen (van Duitsland) waren bang door de dreigementen dat hun verleden zou worden onthuld, en konden zo worden gedwon gen voor de Stasi te spioneren", zei Wiesenthal. De nazi-jager ont ving later dinsdag uit handen van kanselier Helmut Kohl de Otto Hahn-vredesmedaille voor zijn werk als directeur van het joods do cumentatiecentrum in Wenen. Onderzoek van de archieven van de Stasi kan volgens Wiesenthal opheldering bieden over talloze zaken yan oorlogsmisdadigers. Directie: K. Scherphuis, W. F, de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen. Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000, Steunpunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg, Tel. 01180-81000. Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst; Steenstraat 6. 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel. Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags m Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000: 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80. automatische afschrijving 79.30, franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50, jaarabonnement 307,50. automatische afschrijving 307,00: jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,40, zaterdag 1,75 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5.25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V.. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3