Invoeren rioolrecht niet haalbaar VEILING streek Archief Retranchement geordend te boek gesteld Oud-directeur van De Sterre heeft nieuwe baan jufT ur\ rrbLswJ aankomend calculator 'Je proeft,dat 't handwerk is' Randvoorwaarden gebiedsgerichte benadering nodig Grootgrondbezitters houden fatsoenlijk bouwbeleid tegen 16 Ook PvdA in Hontenisse voelt niets voor lastenverzwaring ~Z_ VOOR ECHT FIJNE FEESTDAGEN KOOPT U DE BESTE KWALITEIT BESTEL TIJDIG! ZEER BELANGRIJKE TE SAS VAN GENT VEILINGBEDRIJF COHEN B.V. Af WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het lijkt er op dat de inwoners van Hon tenisse nog een tijdje gevrij waard blijven van rioolrecht. In de begrotingsvergadering vanavond, woensdag, komt de invoering van de rioolretribu tie aan de orde. Maar na Alge meen Belang en CDA heelt nu ook de PvdA in haar algemene beschouwingen laten weten niets te. voelen voor die lasten verzwaring voor de burgers. Dat betekent dat een meerder heid van de gemeenteraad te gen de nieuwe heffing is. Net als Algemeen Belang vindt de PvdA dat de reserve voor een evenementen- annex sporthal opgeofferd dient te worden. Min stens de helft van de bevolking zit niet op de hal te wachten en de andere helft realiseert zich niet wat voor offers de belasting betaler moet brengen, schrijven de socialisten. Overigens vindt de PvdA wel dat gymzaal De Hinde en/of het Martinusge- bouw 'op maat" gerenoveerd moetienworden om het cultu reel verenigingsleven onderdak te bieden. Met de verhoging van de reinigingsheffing kan de so ciaal-democratische fractie wel akkoord gaan. „Iedere activiteit die bevordert dat woon- en leefmilieu schoner en veiliger worden, steunen we", stelt de PvdA. Net als hun partij genoten in Hulst hebben de so ciaal-democraten echter minder behoefte aan een milieubox. Laat voor dat geld de chemokar maar een paar keer meer rijden, luidt de aanbeveling'. De rest van de 'sporthaT-pof hoeft van de PvdA niet allemaal aan las tenverlichting voor de burgers te worden besteed. Toeristen zouden zelfs wel eens wat meer kunnen gaan betalen aan een toeristenbelasting. De gelden die met dit soort maatregelen worden vergaard, kunnen het 1)66 in raad Terneuzen: van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneuzense raad dient vooraf randvoor waarden te stellen voor de uit voering van maatregelen in het kader van het project Gebieds gerichte benadering Kanaalzo ne Zeeuwsch-Vlaanderen. De D6G-fractie schrijft dit in haar algemene beschouwingen. De links-liberalen vrezen dat het project uitdraait op een fiasco, omdat de financiële onderbou wing van het binnenkort vast te stellen plan van aanpak van de stuurgroep ontbreekt. „Er zijn steeds grotere aanwij zingen - en dit is een understate ment - dat Den Haag niet staat te springen om het project finan cieel mee van de grond te tillen", meldt de fractie. D66 is van mening dat door het bekend worden van het con cept-plan van aanpak in oktober de nodige beroering is ontstaan in de buurtschappen die ge doemd zijn om onder de slopers- hajner terecht te komen en in Sluiskil, waar de bestaande one venwichtig samenhang tussen wonen en werken blijft bestaan.' De fractie wil dat op zeer korte tremijn openheid van zaken ge geven wordt en dat de mensen in de bedreigde buurten weten waar ze aan toe zijn. In afwach ting van de sloop zou voor die mensen de onroerendgoedbelas- ting al niet meer geheven moe ten worden. Ook aan de discussie over het al dan niet handhaven van de bouwstop in Sluiskil moet direct een eind komen - de overige raadsfracties in Terneuzen vin den dit ook -, maar D66 stelt na drukkelijk dat voor een deel van de woonkern de bouwstop on verkort gehandhaafd zal moeten worden. De links-liberalen zijn niet on verdeeld gelukkig met de loka- tie voor het nieuwe distributie centrum dat een dochter van Broomchemie op korte termijn wil bouwen op het industrieter rein bij Stroodorpe. Gevreesd wordt dat vervoer en opslag van gevaarlijke stoffen de externe veiligheid in de buurt in het ge ding brengt. D66 spreekt zich dan ook uit tegen de industriële ontwikkeling van gebieden westelijk van Sluiskil. Een der gelijke ontwikkeling zou de uit breiding van de kern in die rich ting alleen maar kunnen frustre ren. Mocht de sloop van Boerengat, Koegorspolder en Axelse Sas sing onverhoopt toch afgeblazen worden, dan wil D66 dat deze buurten met voorrang worden opgenomen in het saneringspro gramma in het kader van de Wet Geluidhinder. best aan een aantal culturele doelen worden besteed. De PvdA-fractie maakt zich, om en kele voorbeelden te noemen, zorgen over het uitkleden van voorzieningen als het biblio theekwerk, kinderopvang en kunstzinnige vorming. De aanleg van een Westerschel- de oeververbinding bij Terneu zen wordt door de PvdA met angst en beven tegemoet gezien. In tegenstelling tot b en w is de partij bang dat mensen zullen wegtrekken uit Hontenisse. Het verdwijnen van de PSD zal voor werknemers van die dienst bete kenen dat ze iets anders moeten zoeken. Of ze een andere baan in Hontenisse kunnen vinden, is dan maar zeer de vraag. Het col lege moet zo snel mogelijk bij de provincie aankloppen om 'com pensatie' binnen te slepen bij de aanleg van een WOV. De PvdA is gekant tegen het stopzetten van het uitwisse lingsprogramma met zusterge- meente Stekene. Veel mensen 'beleven vreugde' aan de uitwis seling constateerde de fractie. Met het schrappen van de cul tuurprijs zouden de sociaal-de mocraten daarentegen 'geen en kele moeite hebben. B en w heb ben al vaker laten blijken geen Het archief van de voormalige gemeente Retranchement omvat onder meer dit kadaster uit 1832. foto Camile Schelstraete van een medewerker SLUIS - In de raadszaal van het Sluisse stadhuis werd dinsdag middag, in het kader van De cember Cultuurmaand, de in ventarisatie van het archief van de voormalige gemeente Re tranchement in het licht gege ven. Burgemeester M. L. Eve- raers ontving uit handen van archivaris H. Schwartz, die het afgelopen half jaar de inventa risatie voor zijn rekening nam, het eerste exemplaar van het boekwerkje waarin de archief stukken omschreven staan. In zijn openingswoord memo reerde burgemeester Everaers de voorgeschiedenis van de in ventarisatie. Deze nam een half jaar in beslag en kostte de ge meente 20,000 gulden. Provin ciaal archiefinspecteur O. Hoo- gerhuis wees op het belang en de waar.de van het archief. Daarbij kondigde hij de komst van een nieuwe archiefwet in 1992 aan, waarin aan beheerders strenge re eisen zullen worden gesteld. Aansluitend op de actualiteit vermeldde Hoogerhuis de aan wezigheid van negentiende- eeuwse stukken in het Retran- chementse archief waarin spra ke is van een mogelijke herinde ling. Volgens de bestuurderen was het noodzakelijk dat het dorp samengevoegd zou worden met Cadzand. Archivaris Schwartz vertelde de aanwezi gen, onder wie leden van het Sluisse college van b en w en de gemeenteraad, over zijn werk zaamheden. Hij verklaarde dat het archief van Retranchement in opvallend goede staat ver keert en praktisch compleet is. Namens de documentatiegroep Retranchement, die een studie maakt van de geschiedenis van het dorp, voerde J. Hennekeij het woord. Hij wees op het ge bruik dat de groep nu kan ma ken van de geordende stukken. Tevens vermeldde hij dat de werkgroep momenteel de ar chieven verzamelt van enkele voormalige Retranchementse verenigingen en deze in de toe komst in het gemeente-archief hoopt onder te brengen. Het boekje met de inventarisatie is gedrukt in een oplage van 75 ex emplaren, waarvan een deel ver spreid wordt over provinciale af delingen en in bibliotheken. Het resterende aantal wordt door de gemeente Sluis aan belangstel lenden verkocht. ■MS mr~rrtiiHTWnin PvdA Hontenisse: van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De PvdA in Hontenisse vindt bet 'on voorstelbaar' dat een aantal raadsfracties net als vroeger ie dereen zo veel mogelijk de kans wil geven om te bouwen waar hij wil. Des te meer omdat de Hontenisser raadsleden daar mee een Don-Quichotte-strijd tegen met name de provincie voeren. In zestig procent van de gevallen keuren gedeputeerde staten aanvragen voor bouwen in het buitengebied namelijk af. B en w stelden onlangs voor om het toepassen van artikel 19 (de ontheffingsregel, die de bouw van woningen toch mogelijk maakt op plaatsen die in strijd met streek- en bestemmings plannen zijn) te beperken. Een aantal leden van de commissie ruimtelijke ordening verzette zich daar vorige week fel tegen. PvdA'ster C. Visser schrok er van en is blijkens de algemene beschouwingen nog niet over haar ischrik heen. De PvdA was blij dat er door democratisch op gestelde criteria eindelijk eens iets gebeurde aan 'het scheef-ge- groeide gebruik' van artikel 19. Met het oog op de 'hereboeren' L. Mangnus (eigen lijst), J. Joos- sen (Algmeen Belang) en H. Bruggeman (CDA) in de com missie staat in de beschouwin gen van de socialisten: „Ik waande mij in de Middeleeuwen. De grootgrondbezitters roerden zich danig... ongenuanceerd, zonder enige motivatie, werd de notitie naar de brandstapel ver wezen. Een notitie die naar onze mening goed is onderbouwd en veel informatie bevat." Visser is vooral zeer verontwaar digd over een 'discriminerende' NIEUW-NAMEN KVO De afdeling Nieuw-Na- rften van de Katholieke Vrou wen Organisatie houdt donder dag haar jaarlijkse kerstviering. De bijeenkomst begint om 19.00 uur met een mis in de plaatselij ke parochiekerk, Daarna is er in het gemeenschapscentrum De Kauter in Nieuw-Namen een ge zellig samenzijn met een Chi nees buffet- Biljarten - In zaal De Nachtegaal in Nieuw-Namen werd een biljartprijskamp ge houden. Uitslag: 1 A. de Koster- F. de Bleyser. 2 E. Goossens-E. Timmerna. 3 F van der Hey- den-P. W.errens. vergelijking die Joossen maak te. De voormalige wethouder stelde in de commissie dat 'straks in Wemeldinge een pol der wordt volgebouwd voor asielzoekers en wij zouden onze eigen burgers het recht om in de polder te bouwen ontzeggen'. Ook Bruggeman en Mangnus vonden dat de burgers niet te veel betutteld mogen worden door de gemeente. Juist omdat de gemeente elke keer wordt te ruggefloten door de provincie en tenslotte zelf bestemmingsplan nen heeft vastgesteld, vindt de PvdA dat er totaal geen sprake van betutteling door derden is. Inbraak auto OOSTBURG - Uit de auto van J. H. F. J. uit Oostburg zijn maandagmiddag tussen vijf uur en kwart over vijf een paspoort, een rijbewijs en autopapieren gestolen. De auto stond gepar keerd aan de bevoorradingsweg achter de Erasmusstraat in Oostburg. Bekeuring voor 63 hardrijders OOSTBURG - Bij een snel heidscontrole op rijksweg 58 Oostburg-Draaibrug zijn dins dag 63 bestuurders geverbali seerd. Er werd gecontroleerd van elf tot twaalf uur en van één uur tot half twee. Er passeerden 381 voertuigen de controle. De hoogst gemeten snelheid be droeg 140 kilomter per uur. Er geldt een maximum van tachtig kilometer per uur. GRAAUW Kaarting' - De voetbalvereni ging Graauw hield een kaarting, waaraan twintig personen deel namen. Uitslag: 1 P. Verras, 2 B. de Baar, 3 J. Kamoen. De vol gende kaarting is 25 januari. GROEDE Adrie Oosterling - De en tertainer Adrie Oosterling strijkt maandag 23 december met een kerstvoorstelling neer in theater-galerie De Twee Dui ven aan de Slijkstraat in Groe- de. Oosterling brengt een pro gramma van liedjes en anekdo tes, waarbij hij zichzelf begeleidt op piano, keyboard en accor deon. Het optreden begint om 20.00 uur. KLOOSTERZANDE Schietwedstrijd - De schietvereniging De Reizende Kogel hield een clubwedstrijd in zaal De Reizende Man in Kloos- terzande. Er waren achttien deelnemers. Uitslag: A-klasse N. Boogaert, Kloosterzande; B- klasse F. Verbunt, Vogelwaarde: C-klasse A. Broere. Terneuzen. Boeken - In de bibliotheek van Kloosterzande worden vrij- enkele visie op cultuur te heb ben, stellen ze. Het collegelid dat 'de handschoen opneemt' en vol gend jaar met culturele ideeën komt, kan - wat de PvdA betreft - de cultuurprijs '93 direct thuis op de schoorsteenmantel zetten. Informatie-avond over cultuur van Nigaragua OOSTBURG - Het Nigaragua Comité Zeeuwsch-Vlaanderen houdt donderdag een informa tie-avond over de kunst en cul tuur van de Nigaraguaanse sa menleving. De bijeenkomst in het Oostburgse cultureel cen trum De Hoekzak wordt onder steund door een tentoonstelling van schilderijen uit het Midde- namerikaanse land. De expositie loopt tot en met vrijdag 27 december en staat be halve in De Hoekzak opgesteld in de bibliotheek van Oostburg en het verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Tijdens de informatieavond wordt de laatste stand van za ken gegeven over het zogeheten Condega-projekt van het comi té. Met de ingezamelde 3400 dol lar is een school en een gezond- heidspost in de plaats Santa Te resa (Condega) afgebouwd. Eveneens kon van het bedrag drie klaslokalen in het naburige dorp Chaguita Grande worden gerealiseerd. De gezondheids- post heeft de naam Terneuzen gekregen, als eerbetoon aan de uit de Scheldestad afkomstige leden van het comité. Het Zeeuws-Vlaamse Nigara- gua-comité richt zich momen teel op het inzamelen van geld, dat enige verlichting moet bie den tegen de oprukkende chole- ra-epidemie. De informatie avond in De Hoekzak begint om acht uur. Kostbare conifeer gestolen OOSTBURG - Het afgelopen weekeinde is een conifeer met een waarde van 3500 gulden ge stolen van de begraafplaats bij de Oude Stad in Oostburg. De vijftig jaar oude boom. die 3,5 meter hoog was. werd net boven de grond afgezaagd. De boom is eigendom van de gemeente Oostburg. dag afgeschreven boeken ver kocht. Tussen half twee en vijf uur en van zes tot acht uur 's avonds kunnen belangstellen den die dag in de bibliotheek te recht. SLUIS Collectie De Sluise vereni ging De Collectie houdt vrijdag haar jaarlijkse grote kerst-ruil- avond. Verzamelaars van post zegels, munten, ansichtkaarten en andere objecten kunnen van af 19.00 uur terecht in gemeen schapscentrum 't Zoute Vestje. Om 20.00 uur begint de grote vei ling. van onze verslaggever HULST - J. L. L. Pelgrims, oud directeur van zwakzinnigenin stituut De Sterre in Clinge, heeft een nieuwe baan. Hij is per 1 december benoemd tot al gemeen directeur van de stich ting Zorgverlening Verstande lijk Gehandicapten in Venlo. De nieuwe stichting verenigt elf instellingen (van kinderdagver blijven tot gezinsvervangende tehuizen) die zich bezig houden met zwakzinningenzorg in Noord-Limburg. Ook deskundi gen als orthopedagogen en psy chologen hebben zich bij de stichting aangesloten. Samen met de klassieke internaten voor de verstandelijk gehandi capten hoopt de stichting Zorg verlening Verstandelijk Gehan dicapten in de regio nog meer za ken van de grond te krijgen. „Zo willen we de mogelijkheden dat verstandelijk gehandicap ten van verschillende voorzie ningen en instellingen gebruik maken - verder - ontwikkelen. Ook de oprichting van een kin derdagverblijf voor 0- tot 3-jari- gen staat hoog op de verlang lijst". zei Pelgrims dinsdag avond. Hulstenaar Pelgrims (overigens officieel tot 1 januari directeur van De Sterre i is blij met de nieuwe baan. Maar hij be treurt nog steeds zijn gedwon gen afscheid bij De Sterre. „Ik had graag het begonnen karwei afgemaakt." De directeur kwam begin dit jaar in opspraak, omdat hij zich voorstander toonde van het spreidingsbeleid in de zwakzin nigenzorg in Zeeuwsch-Vlaan deren. Zo werd in het voorjaar nog gedacht dat de helft (130) van de pupillen naar Terneuzen zou moeten verhuizen. Ouders en andere betrokkenen toonden zich ongerust en bijna heel Clin ge was woedend. Pelgrims werd als de kwade genius gezien en hij verliet in oktober het Clingse in stituut omdat de 'noodzakelijke vertrouwensbasis' ontbrak. Toen bijna een maand geleden bekend werd dat het minsterie van WVC groen licht had gege ven voor de bouw van een Ster- re-dependance in Terneuzen voor 48 verstandelijk gehandi capten bleef het echter rustig. De storm was intussen weer gaan liggen Pelgrims, sinds au gustus '87 directeur in Clinge, heeft er geen behoefte aan nu alsnog zijn gelijk te halen. „Spreiding van zorg naar de plaatsen waar het nodig is. is al tijd mijn uitgangspunt geweest. Met die 48 bedden voor Terneu zen is een beslissende stap gezet en ik ben blij dat ik nog heb kun nen bijdragen aan die stap." ONTWERPBURO ELEKTROTECHNIEK Helko ontwerpburo elektrotechniek is een jong bedrijf, gevestigd te Zuiddorpe, dat gespecialiseerd is in het tekenen, berekenen, begroten, en het geven van adviezen in de elektrotechniek. Gezien het toenemend aantal op drachten en opdrachtgevers, zijn wij op zoek naar een enthousiaste me dewerkereer) in de functie van: Functie-eisen: minimaal WITS-E opleiding goede communicatieve eigen schappen goede inzet, gevoel voor kwa liteit en dienstverlening Wij bieden arbeidsvoorwaarden, die passen bij het karakter van de func tie. Sollicitaties kunt u, uitsluitend schrif telijk, richten aan: Helko ontwerpburo elektrotechniek t.a.v. de heer W. van Helvoirt Postbus 186, 4570 AD Axel Voor informatie kunt u telefoneren: 01156-8524 GEMEENTE OOSTBURG Weekmarkt te Oostburg Burgemeester en wethouders maken bekend dat de geplande weekmarkt te Oostburg op woens dag 25 december 1991 en woensdag 1 januari 1992, zijnde eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag, met toepassing van het bepaalde in artikel 2 lid 2 van de marktverordening wordt verplaatst naar res pectievelijk dinsdag 24 december en dinsdag 31 december 1991. Dit aangezien op algemeen erkende christelijke feestdagen alsmede nieuwjaarsdag ingevolge ar tikel 2 lid 1 van de marktverordening geen markt wordt gehouden. Oostburg, Burgemeester en wethouders van Oostburg. de burgemeester, J. Kruize de secretaris C. Geerse kerstkransen en -staven kerststollen kerstkransjes tulbanden (extra fijn) puddingen eigen werk-chocolade hartige hapjes kaas- en zoute koekjes Voor oud en nieuw: OLIEBOLLEN - SNEEUWBALLEN APPELBEIGNETS Alles vers en van de beste grondstoffen Banketbakkerij VAN G0RSEL1 ^^^^Markt 20 - Oostburg - 01170-52221 DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT Op zaterdag 21 december a.s. zal door Veilingbedrijf Cohen b.v. t.o.v. Notaris mr. G. Tj. R. Borgers te Axel bij opbod worden geveild: EEN PARTIJ STEREO-APPARATUUR, KLEUREN TELEVISIES EN VIDEO'S waaronder: stereocombinaties, stereoboxen, wereldontvangers, CD-spelers, autoradio's, stereowalkmen, kleuren-t.v.'s, video's enz. enz. EEN PARTIJ GEREEDSCHAPPEN waaronder: compressors, kolomboormachines, lintzagen, garage- kricks, elektrische en C02 lasapparaten, slijpmachines, handta kels, lijmtangen en veel handgereedschap' enz. enz. EEN PARTIJ HUISHOUDELIJKE GEBRUIKSVOORWERPEN EN SPEELGOED waaronder: magnetrons, cassettes, pannensets, dekbedden, was machines, wasdrogers, koelkasten, stofzuigers, koffiezet- en espresso apparaten, mixers en veel speelgoed. EEN PARTIJ TUINMEUBELEN waaronder: volkunststof 5-standen stoelen, idem tafels, 7-standen relaxstoelen, kussensets en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alles zal per stuk worden geveild en alle k.t.v.'s en video's en elektr. gereedschappen worden onder volledige garantie verkocht. De veiling zal worden gehouden in de grote zaal van Cultureel Centrum 'De Speije', Wilhelminalaan 1 te Sas van Gent. Kijkuur 12.00 uur, aanvang veiling 13.00 uur. Havenweg 21a, 7241 CS Lochem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 32