Een bier met de juiste hardheid Die mensen zorgen voor elkaar Nieuwbouw moet tetranchement eefbaar houden Streek WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 2 15 cuiiit: Brugge Knokke Deinze Gent be Uit Gentse blunder Om zeep Kristalnacht leeuws-Vlamingen maken kennis met Vliegende Hollander Theater De Werf - do 19 dec. om 12.30 uur: De dochter van de loodgie ter door Johanna Lesage; vr. 20. za. 21 dec. om 20.30 uur: Dolores Dolores, bewegingstheater door Cie Amok; zo. 22 dec. om 15 uur: Mamiewat in papoeazie. Korrekelder - vr 20. za. 21 dec. om 20.30 uur: Onthullingen van de meid Zerline. Sirkelteater - vr. 20. za 21 dec. om 20 uur: Lucien en Martine door de Kon. Aloude Hoofdca- mere v/cM Rhetorycken van den Heylichen Geest Stadslagereschool, St.Andries - za. 21. zo. 22 dec. om 20 uur: Doe het zelf, neushoorn. De zeven torentjes - za. 21 dec. om 20 uur: Meneer Jacques. De Dijk - za. 21 dec. om 20.30 uur: Een wandeling in het bos door Theater Malpertuis. Stadsschouwburg - za. 21 dec. om 20.30 uur: Daarom is geen antwoord, theatershow van In- Concert Belfort - WO. 18. za. 21. zo. 22 dec. om 14.15 uur: Beiaardconcert; di. 24 dec. om 23 uur: Kerst- beiaardconcert. St.Gilliskerk - vr, 20 dec. om 20 uur: Kerstconcert door het koor Bryghia Cantat. Cactus cafe - vr. 20 dec. om 21 uur: The howling sleepers. Navarra hotel - vr. 20 dec. om 21 uur: Giuliani gitaarduo. Maria-Assumptakerk, Asse- broek - zo. 22 dec. om 20 uur: Kerstconcert door De Bob Boon singers. Varia 't Zand - dagelijks: Kerst circus R. M. Malter. Simon Stevinplein - vr. 20. za. 21, zo. 22. ma. 23 dec. van 14 tot 18 uur: Kerstmarkt. Films Kennedvcomplex (info. tel.: 09.32.50.33.20.70) Kennedy 1 - Boys, a.l. dag. om 14.30. 20 en 22.30 uur, zo. wo. do. ook zo 1715 uur. di. niet om 22.30 uur Kennedy 2 Hot shots. a.l. zelfde uren als Kennedy 1. Ken nedy 3 - Rocketeer, a.l. dag. om 14.30 uur; Don't tell mom the ba bysitter's is dead. dag. om 20 en 22.30 uur, zo. wo. do. ook om 17.15 uur. di. niet om 22.30 uur. Kennedy 4 - Bingo, a.l. dag. om 14.30 en 20 uur, zo. wo. do. ook om 17.15 uur, di. niet om 20 uur; Eline Vere. a.l. dag. om 22.30 uur, di. enkel om 20 uur. Chaplin (info.tel.: 09.32.50.34.09.34) Fievel goes west, vanaf za. dag. om 14 en 15.45 uur; Blue movie blue, 16 jr. dag. om 20 en 22.30 uur, zo. wo. do. ook om 17.30 uur, di. niet om 22.30 uur. Complex Zwart Huis (info.tel.:09.32.50.33.06.60) De reddertjes in Kangoeroe- land, a.l. vanaf za. dag. om 14,16, en 18 uur; Hot shots. a.l. dag. (beh.di.) om 20 en 22.30 uur, van af za. ook dag. om 14.30 en 17.15 uur, di. om 19.30 uur; The fisher king, a.l. dag. om 20 en 22.30 uur, di. enkel om 19.30 uur; Lucky Luke, a.l. zelfde uren als Hot shots. Memling - Plastic nightmare, vr. 20 uur, di. om 17.15 uur en 20 en 22.30 uur; Harley Davidson and the Marlboroman, 16 jr. vr. om 22.30 uur. vanaf za. dag. om 14.30 uur. Van Eyck - Boys, a.l. dag. (beh. di) om 20 en 22.30 uur. vanaf za. ook dag .om 14.30 en 17.15 uur, di. om 19.30 uur. Films Beverly (info. tel.: 09.32.50.620.620) Beverly 1 - Hot shots. a.l. dag. om 20 en 22.30 uur. vanaf za. ook dag. om 14.30 en 17.15 uur. di. niet om 22.30 uur. Beverly 2 - Boys. a.l. zelfde uren als Beverly 1. Beverly 3 - De reddertjes in Kangoeroeland. a.l. vanaf za dag om 14 en 15.45 uur; Don't tell mom the babysitter's dead. a.l. dag. om 20 uur. vanaf za. ook dag. om 17.30 uur. di. enkel om 17.30 uur: Regarding Henry, a.l. dag. om 22.30 uur. di. enkel om 20 uur. Beverly 4 - Fievel goes west. a.l. vanaf za. dag, om 14 en 15.45 uur: Rocketeer, a.l. vanaf za. dag. om 17.30 uur; The fisher king. a.l. dag. om 20 en 22.30 uur, di. enkel om 20 uur. Concerten Brielpoort vr. 20 dec.: Urban dance squad: zo. 22 dec.: X-mas show met Charles et Les Lulus. Hugo Matthijsen, Mama's Jasje en Tom Lanoye. Theater Gents amusement tea- ter - vr. 20. za. 21. zo. 22 dec. om 20 uur: Matinee mee twee. Nieuwpoortteater vr. 20, za. 21 dec. om 20.30 uur, zo. 22 dec. om 15 uur: Groen door Oud huis ste- kelbees. Concerten Vooruit - wo. 18 dec. om 21 uur: L'Orchestre privé de Pierre Jos; vr. 20 dec. om 22 uur: Chicago blues festival, za. 21 dec. om 22 uur: The Wailers. Films Decascoop (info. tel.: 09.32.91.25.48.38) Fievel goes west. a.l 14.30 en 17 uur; Boys. a.l. 14.30. 17, 20 en 22.30 uur; Plastic nightmare, 14.30. 17, 20 en 22.30 uur; Bingo, a.l. 14.30 en 17 uur; Thelma and Louise. 16 jr. 20 en 22.30 uur; Ter minator 2. a.l. 14.30. 17, 20 en 22.30 uur; Backdraft (70 mm), a.l. 20 en 22,30 uur; Robin Hood, a.l. 14.30 en 17 uur; Regarding Hen ry, a.l. 20 en 22.30 uur; Harley Da vidson and the Marlboroman. 16 jr. 17, 20 en 22.30 uur; De redder tjes in Kangoeroeland. ned. ver sie om 14.30 en 17 uur, eng. versie om 14.30 uur; The fisher king, a.l. 17,20 en 22.30 uur; Hot shots, a.l. 14.30. 17. 20 en 22.30 uur; Blue movie blue, 16 jr. 14.30,17, 20 en 22.30 uur; Don't tell mom the ba bysitter's dead, a.l. 14.30, 17, 20- en 22.30 uur; Rocketeer, a.l. 14.30, 20 en 22.30 uur. Studio skoop (info. tel.:09.32.91.25.08.45) Delicatessen. 17.30 uur; Prospe- ro's book, 17.30 uur; Toto le her os, 15 en 20 en 22.30 uur. do. en vr. ook om 15 uur: La belle noiseuse divertimento. 17.30 uur; Tous les matins du monde, 15,20 en 22.30 uur; Riff Raff, 20 en 22.30 uur; Lo lita, 22.30 uur; E.T. vanaf za. om 15 uur; Pinokkio, 15 uur; Home alone, a.l. zo. (ontbijtfilm) om 9.30 en 11.30 uur. (di. geen verto ningen om 22.30 uur) GENT - Het promotie-virus woedt niet alleen in Zeeuwsch-Vlaande ren. Een stad als Gent lokt graag zoveel mogelijk toeristen en dagjes mensen naar de oevers van de Leie. Die bezoekers brengen tenslotte geld in het laadje en daarvoor kan de gemeenschap dan ook eens best watfrancen uitgeven. Vindt de Dienst Toerisme van de Artevel- destad. En dus werd er een prachtige brochure gemaakt, gloed- nieuw voor het grertzenloze '92. De gemeente presenteert zich in deze donkere kerstmaand weer als de Vlaamse lichtstad. En de nieuwe brochure moet er voor zorgen dat Gent volgend jaar volop in de schijnwerpers blijft staan. Het gemeentebestmir trok maar liefst 900.000 franc (zo'n 50.000 guldenuit om het boekioerkje te financie ren. Nadat de eerste 100.000 exemplaren van de band icaren gerold, bleek de Dienst Toerisjne echter een enorme blunder te hebben ge maakt. De nuttige informatie over stad en streek zelf staat keurig in het presentatieboekje. Maar per ongeluk is de activiteitenkalender van dit jaar geplaatst, zodat een toerist wel kan opzoeken wanneer de Gentse Feesten in '91 toerden gehouden, maar niet kan vinden wanneer hij in '92 zijn vakantie moet plannen. Het gemeentebestuur is flink geschrokken van de blunder van de Dienst Toerisme. Er wordt zelfs al aan gedacht om de directeur van de dienst de wacht aan te zeggen. Maar eerste zorg is nu om te kijken of de brochure nog gered kan ivorden. Een inlegvel met het nieuive programma kan de zaak misschien nog redden. Het zou toch wel erg zonde zijn om zo een halve ton naar de vaantjes te zien gaan, vinden burgemeester en schepenen. HASSELT - Een 63-jarige Nederlandse pater zag zijn prachtige plan om een doveninstituut te helpen om zeep geholpen door de recht bank in Hasselt. De man liep de Belgisch-Limburgse deuren langs voor het Instituut voor Doven en Spraakgestoorden in Hasselt. De pater wilde blijkbaar niet al te lang koopman zijn en verkocht zijn produkt, zeep, daarom vier tot zes keer zo duur als normaal. En dat vond de rechter al te gortig. Hij veroordeelde de pater tot een boete van een kleine 18.000 gulden. Of de gladde geestelijke al voor zo'n bedrag aan zeep had verkocht, vermeld de uitspraak niet. GENT - Het einde van het eerste studie-semester wordt door de Gentse studenten altijd uitbundig gevierd op de laatste donderdag voor de kerstvakantie. Het feestje liep de laatste jaren echter meer malen uit de hand. De feestelijkheden ontaardden menigmaal in slemp- en vechtpartijen. De volge?ide vrijdagmorgen warende stra ten vaak veranderd in een glastapijt, wat de feesten de naam 'Kristalnacht' opleverde. Horeca-exploitanten en studentenclubs hebben samen afgesproken dat het dit jaar niet zo'n zootje mag ivor den. De Kristalnacht is omgedoopt tot Winternachten; meervoud omdat nu ook de woensdag bij de festiviteiten betrokken wordt. De studenten hopen vandaag, ivoensdag. onder elkaar te kunnen zijn om morgen met de rest van uitgaand Gent nog een gezellige Winter nacht te kunnen vieren. Caf-uitbaters doen een concessie aan hun beroepseer. Zij schenken de dranken igeen gedistilleerdi alleen in plastic bekers, zodat de kristalnacht definitief verleden tijd zal zijn. Bovendien zullen speciale binnenivippers ('omgekeerde uitsmijters') ervoor zorgen dat de drinkenden in de etablissmenten blijven en niet met hun drinkbekers buiten rondzwalken n onze verslaggever ÜTRANCHEMENT - Nieuw- uw en de mogelijkheid be lande woningen te vergroten »et Retranchement van de idergang' redden. Wethouder J. du Fossé van de gemeente uis meent dat een uitbreiding n de kern met zo'n 18 tot 24 iningen de enige manier is om leefbaarheid van het dorp te randeren. Komt de nieuw- uw er niet, dan zou dat in de bije toekomst wel eens de liting van de openbare basis- lool in Retranchement kun- n betekenen, vreest Du Fossé. ruim veertig belangstellen- n. die dinsdagavond in dorps- is D'Ouwe Schoole de in- raak-bijeenkomst bezochten er het ontwerp bestemmings an Retranchement-Terhofste- hoorden de gemeentelijke breidingsplannen met ge- e ingde gevoelens aan. Voor- ii inders toonden zich verheugd i er het feit dat de Noordstraat Retranchement (waar het me- h ideel van de nieuwbouw is ge- t ueerd) straks eindelijk vol- i ardig deel zal gaan uitmaken n de dorpskern. Tegenstan- 'I rs waren evenwel bang dat de 0 de wallen worden volge- jluwd en er zo een stuk cul- ir-historie en vrije natuur aan i) t zicht wordt onttrokken. a echte sceptici betwijfelden vendien of nieuwbouw ook x adwerkelijke jonge gezinnen ii i dus nieuwe leerlingen voor school) zal aantrekken. Vol- ns de Sluisse wethouder heeft ii tranchement echter weinig 1 us. ..We moeten het dorp leef- ii ar houden en kijken waarmee i tranchement het meest is ge il at. Het gaat om het algemeen I lang." Een twintigtal mensen I eft, aldus Du Fossé, al belang- e illing getoond voor een huis e de oude vestingwallen. „De hoefte is dus wel degelijk aan- li zig." t ontwerp-bestemmingsplan e orziet in de bouw van 18 tot 24 wisselend vrijstaande en aan- (j igebouwde) huizen in Retran- j ïment. Het merendeel is ge- ind in de Noordstraat. Daar- a ast biedt het plan ook ruimte j( >r beperkte nieuwbouw aan kanaal, achter de Zwin- x aat. In Terhofstede kunnen, j t de gemeente Sluis betreft. fl n vijf nieuwe woningen wor- i gerealiseerd. 'e rder geeft het ontwerp de mo- ijkheid bestaande huizen uit bouwen. Verwacht wordt dat •bestemmingsplan (na goed keuring van gedeputeerde sta ten) eind 1992 kan worden vast gesteld, waarna met de bouw kan worden begonnen. Du Fossé beklemtoonde gisteravond dat het absoluut niet de bedoeling is dat toeristen de kans wordt ge boden een tweede woning neer te. zetten in de de West-Zeeuws- Vlaamse kustplaats. „Dit plan is enkel bestemd voor permanente bewoning", aldus de wethouder. Hij verwees gegadigden voor een zomerhuis naar het plan Ver- sschepolder bij Sluis. De ge meente is in een 'vergevorderd stadium van onderhandelingen' met een projectontwikkelaar voor de realisatie van zo'n tach tig bungalows, verklaarde Du Fossé na afloop van de informa tie-bijeenkomst. „Provinciale staten hebben inmiddels laten weten voorstander te zijn van deze plannen. De bal ligt nu dus weer bij de gemeente." De wet houder verwacht in de loop van januari het definitieve plan voor de Versschepolder op tafel te kunnen leggen. Restauratie kerk IJzendijke duurt langer IJZENDIJKE - De hervormde kerk in IJzendijke blijft zeker tot april 1992 gesloten. Al sinds het voorjaar van 1991 wordt er aan de kerk gewerkt. Het be stuur had gehoopt, dat de res tauratie voor de kerstdagen voltooid zou zijn. Dat is niet het geval. Een kerstdienst is daar om onmogelijk. Kerkgangers die met Kerstmis toch graag een dienst willen bijwonen, kunnen terecht in Biervliet. Er moet in de kerk nog heel wat gebeuren. De gehele binnenkant krijgt een schilderbeurt en het gerestaureerde orgel moet nog geïnstalleerd worden. Momen teel wordt het houtwerk van de kerk behandeld tegen ongedier te. De kerkgemeenschap heeft op korte termijn meer geld nodig om de herstelwerkzaamheden te betalen. Daartoe wordt een stichting opgericht. De2e wil zo wel het bedrijfsleven als particu lieren benaderen. De stichting verwacht onder meer donateurs te kunnen werven door de kerk in de toekomst ook open stellen voor niet-kerkelijke activiteiten. Men denkt bijvoorbeeld aan ten toonstellingen. symposia en concerten. pn onze verslaggever iné Hoonhorst iïVELDE - In Nederland zal ioit een perfect bier worden brouwen. Niet dat een kaas geen beste brouwer zou innen zijn, maar de goede ondstof is niet aanwezig. Ne tland mag dan 'waterland' uitstek zijn, de kwaliteit van bronnen is prut. Vooral de rdheid staat een zachte af- onk van een speciaal bier in weg. 76-jarige Jozef van Steenber- laat er geen misverstand over staan dat de Bornem en de igustijn uit zijn brouwerij in tvelde tot het beste 'engelen is' behoren. Niet dat hij er op 'stoefen' (pochen) de beste Duwer ter wereld te zijn. Maar zit gewoon bij de meest ideale on die op de wereld te vinden De enige die ook over net zulk ntastisch bier-water kan be- hikken is de producent van ies/Cristal Alken. [et water dat we uit de Vlaam- zandruggen halen, is precies ed voor het maken van hoog- giste bieren. Een gelukske dat als brouwer van eerlijke bie- moet hebben. Water waar >or de mens wat aan moet ge uren - ontzilten, kalk of ande- grondstoffen erbij of eruit - is loit zo goed als het water wat lijk van onzen Lieven Heer mt", stelt Van Steenbrugge, problemen met zure regen or het gemak vergetend, aar de Vlaamse brouwer is niet beroerd om voor een Hollands hoor zijn woorden wat te rela- leren. Het drinken van een lek- bier is vaak ook afhankelijk n de omstandigheden. Als hij :er eens in de Verenigde Sta- is voor een congres of ge- lon op visite, dan kan hij een g uitkijken naar een 'heerlijk ldere'. Nederlandse brouwers n namelijk wel vaklieden. En begrijpen datje voor het ma- in van een lekker, dorstles- nd, drinkbaar pilsener niet te el mais moet gebruiken, et meer dan acht procent dus, wijl Amerikanen gerust voor n vijfde aan mais in hun bieren irven doen. Om zulk een ouwsel binnen te houden, Det je al een pelikaansnavel en imsterwangen hebben. „En n zit ge nog met een volle bek n die Budweiser." oude Jozef was vorige week zijn praatstoel gekropen om n buslading Zeeuws-Vlamin- gen kennis te laten maken met zijn brouwerij. Op initiatief van cafébaas Ronny Verberkmoes van De Vriendschap kan vanaf vanavond, woensdag, een 'Vliegende Hollander' worden gedronken. Klokslag zes uur wordt het eerste vat aangesla gen om de dorstige kelen te la ven. De Vliegende Hollander is geen echt nieuw bier. m'aar een vermomde dubbele Bornem. Het bezoek aan de brouwerij (vijftien kilometer over de grens bij Sas van Gent) was voor Ver berkmoes en een aantal vaste drinkebroers (en -zusters) een prima gelegenheid om ook wat andere produkten van de brou werij te nuttigen. Een Sparta- pilsje, een tripel van Bornem, een Augustijn een Gulden Draak. Tijdens het drinkgelag legde Van Steenbrugge uit hoe ver schillende bieren gemaakt wor den. Water, mout, rijst (of mais). hop en gist moeten in een juiste verhouding 'in het vat worden gegoten'. Alle ingrediënten zijn even be langrijk. Maar Van Steenbrugge heeft een speciale voorkeur voor de hop. „Bitter in de mond houdt de maag gezond", haalde hij een oude levenswijsheid van de plank. De hop is daarnaast ook zeer goed voor de 'afvloei ing'. „Hop is het peper en zout van het bier. Het zorgt ervoor dat het kraantje blijft lopen. En zo lang het kraantje goed loopt, krijgt ge geen pijn in het hoofd", weet Van Steenbrugge na meer dan zestig jaar ervaring. Hooggegist bier is ook goed te gen 'jeugdbrand'. zoals Van Steenbrugge puistjes betitelt. Mocht het bier. door het nutti gen van allerlei soorten door el kaar. toch teveel naar het hoofd stijgen en daardoor de volgende dag in de maag in de weg zitten, dan kan een Underbergje altijd nog uitkomst bieden, weet 'd'n apotheker' die Van Steenbrugge ook is. Zoon Paul staat niet te kijken van de veelzijdigheid van pa Jo zef. „Mijn vader is pas de laatste vijftien jaar een beetje brouwer geworden. De familie had ook nog een' steenbakkerij en een aantal bunder grond. Maar mijn vader hield zich, net als zijn va der en opa. meer met politiek be zig. Zo is hij nog burgemeester van Ertveldé geweest." Paul (Pol voor de Vlamingen) ziet zichzelf als de eerste echte full-time brouwmeester in de fa milie. Hij is afgestudeerd jurist, maar zet zich met hart en ziel in voor de voortzetting van de (zes generaties oude) familietraditie. De Van Steenbrugges bestaan overigens pas twee generaties. De brouwerij is in 1789 opgezet door een voorvader van moeders kant. een Schelfaut. De Zeeuws- Vlamingen worden met kennis van zaken rondgeleid door de 34-jarige Paul. De jonge Van Steenbrugge geeft toe dat de brouwerij wat verouderd is. „Door de uitbreidingen in de loop der jaren is een wat ondoor zichtig stelsel van produktie- en opslagruimten ontstaan. Niet al tijd even efficiënt, maar het heeft zijn charme." Die charme is te proeven in de bieren van de brouwerij Van Steenbrugge. bezweren vader en zoon. De Terneuzenaars kunnen dat vanaf vanavond zelf beoor delen. Als het aan Verberkmoes ligt. hoeft de Vliegende Hollan der niet in De Vriendschap te blijven. „Het zou best leuk zijn als het bier straks in meerdere etablissementen te verkrijgen is. In elk geval wordt het bier vanaf begin volgend jaar door dran kenhandelaar Kolijn ook in fles jes geïmporteerd." Een buslading Zeeuws-Vlamingen maakte vorige week op initiatief van cafébaas Ronny Verberkmoes kennis met de bierbrouwerij van de 76-jarige Jozef van Steenberge in Ertvelde. foto Camile Schelstraete Nieuwe woonwagenwerker Luk Brusselaers van onze verslaggever Conny van Gremberghe HULST - Het woonwagen- werk in Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft volgens Luk Brusse laers, sinds kort de nieuwe woonwagenwerker in de re gio, altijd in het verdomhoek je gezeten. De gemeenten ver tikten het om nieuwe centra aan te leggen, zagen weinig in het creëren van scholingsmo gelijkheden voor woonwa genbewoners, Iaat staan in het opzetten van een maat schappelijke ondersteunings dienst. „Toch", merkt hij op, „lijkt het tij nu te zijn gekeerd. Ik ben pas begonnen en ik kan nu twee dingen doen. Terugkij ken en gaan hikken tegen de misstanden in het verleden, of dankbaar inspelen op de ver anderende houding van be stuurders en trachten in het belang van de groep woonwa genbewoners zaken van de grond te krijgen. Ik denk dat ik me beter aan dat laatste kan houden." Brusselaers is goed te spreken over de weg die met name het gemeentebestuur van Terneu- zen is ingeslagen met het woonwagenbeleid. „Jarenlang heeft die gemeente zaken la ten versloffen. Het centrum in Sluiskil, toch al gedoemd te verdwijnen, liet men gewoon links liggen. Haast maakte de gemeente ook niet met het aanwijzen van vervangende lokaties. Sinds kort kiest de gemeente voor een andere aanpak en dat is een verade ming. Het feit dat het college nu samen met de bewoners wil zoeken naar een oplossing voor de woon- en werkproble- matiek van de bewoners van de Blikweide in Sluiskil is een goed teken." Brusselaers verscheen een maand geleden voor het eerst in zijn officiële hoedanigheid op een hoorzitting met de woonwagenbewoners in Ter- neuzen. Wat wethouder J. van Rooijen de bewoners voor schotelde klonk hem als mu ziek in de oren. Wat echter het raadslid A. van Himme. na mens de woonwagenbewoners (een aantal, niet allemaal, denkt Brusselaers) zei. deed hem de haren te berge rijzen. Provoceren „Van Himme zat de prille, goe de relatie tussen bewoners en het Temeuzens college, te on dermijnen met zijn opmerking om een ^oonwagencentrum in een bungalowwijk neer te planten. Zo ga je niet te werk. Ik vrees dan ook dat de bewo- Woonwagenwerker Luk Brusselaers: „Woonwagenbewoners willen hun samenleving niet ten onder zien gaan." foto Camile Schelstraete ners - als het raadslid door gaat - de dupe zullen worden van een politiek spelletje. Als je staat op een woonwagen centrum bij het ziekenhuis in een bungalowwijk, dan wil je niet meedenken aan een rede lijke oplossing, dan ben je er op uit om zaken te provoceren, dan vraag je om conflicten en wie worden daarvan w^er de dupe? Juist, de woonwagenbe woners", meent Brusselaers. De inwoner van Kuitaart werd in oktober door de Zeeuws- Vlaamse gemeente aange zocht om als coördinator van het woonwagenwerk in de re gio op te treden. Tot voor kort werd het woonwagenwerk in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen voor rekening genomen door de gelijknamige stichting, die een jaar of wat terug werd geli quideerd. De medewerker van die stichting, B. van der Hey- den. blijft evenwel in Hulst ac tief totdat de decentralisatie van het woonwagencentrum De Rape - er komen in de ge meente Hulst drie dan wel vier nieuwe centra voor in de plaats - voltooid is. „Elders in de regio mag ik me twintig uur per week voor het: werk inzet ten. Dat urenaantal is. zo is nu al gebleken, te krap. Dat moet opgekrikt worden in de toe komst." Brusselaers taak is in eerste instantie het vertrouwen van de woonwagenbewoners in de regio te winnen. „Dat kan al leen door veel met de mensen te praten, door bij hen over de vloer te komen. Die vertrou wensrelatie is nodig om straks de mensen te kunnen bijstaan als de decentralisatie van de centra in de regio (Sas. Ter- neuzen en Hontenisse) daad werkelijk aan bod komt. Ver der is het mijn taak om men sen de weg te wijzen naar hulp verleningsinstanties en onder wijsinstellingen. Ik zie het ook als een van mijn taken om met name de jongere woonwagen bewoners uit de uitkerings sfeer te halen." Hoewel de nieuwe woonwa genwerker - die overigens als maatschappelijk werker ver bonden is aan de stichting al gemeen maatschappelijk werk Zeeuwsch-Vlaanderen - blij is met de positieve grond houding die de bestuurders in Terneuzen en Hulst aan de dag leggen, is Brusselaers niet onverdeeld gelukkig met de wrijze waarop men - de ge meentebesturen - kleinere centra uit de grond wil stam pen. „Die kampjes met zes tot tien plaatsen zijn te klein. Woon wagenbewoners zeggen dat ook steeds. En waarom? Om dat ze hun samenleving niet ten onder willen zien gaan. De zorgzame samenleving, een mooi modewoord, dat vind je alleen onder woonwagenbe woners. Die zorgen voor el kaar. Als er iemand ziek is ver pleegt de een de ander. De on derlinge contacten zijn vaak voorbeeldig. Als woonwagen bewoners zeggen niet in een huis te kunnen aarden, wil dat niet zeggen dat ze iets tegen huizen hebben, dat niet. Wat ze in een huis missen is de aan loop van buurtbewoners. Valt die aanloop weg, dan kwijnen ze weg." Brusselaers hoopt dan ook dat de gemeentebesturen alsnog overstag gaan en nieuwe cen tra met minimaal 15 plaatsen gaan bouwen. „De regelgeving laat dit toé", voegt hij er aan toe. Brusselaers gelooft niet in een integratie van de woonwagen bewoners in de gewone samen leving. „Niet op korte termijn althans. Overigens zou een volledige integratie beteke nen dat de specifieke woonwa gencultuur verloren zal gaan. Daar zitten de woonwagenbe woners ook niet op te wach ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 31