)evroe zwakt kritiek op WOV af op stuurgroep Verzet in Lewedorp tegen verhuizing De Kraayert Oosterschelde Forse kritiek Oplichter krijgt 1000,- boete Irkenning professionele pitters in Oosterschelde Kappersleerling tracht uitwijzing te voorkomen Verklozen krijgen pleiding pijpfitter (iet geld nutsbedrijf •Genootschap breekt nu definitief met Zeeuws Tijdschrift Intrappen ruitje kost boze buurman 350 gulden boete provincie 13 itwerpse havenwethouder: Nederland is België voor deel tegemoet gekomen WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 )nze verslaggever WERPEN - De Antwerpse nwethouder, schepen J. oe, zwakt zijn kritiek op de wse WOV-plannen al af, hem duidelijk is gewor- de Antwerpse bezwaren bestudeerd in de Tech- Scheldecommissie. Vól kern is Nederland toch wel plan rekening te houden je reacties uit de Belgische nstad. „We moeten bij de jende organen en commis- jnze bezwaren rustig maar krachtig naar voren bren- We hoeven niet op een po- te gaan staan om dat te oe komt tot die uitlatingen n reactie op het antwoord minister Maij-Weggen van eer en Waterstaat maandag p vragen uit de Tweede Ka- De VVD wilde weten wat de ster vindt van de bezwaren de Belgen tegen de WOV- Maij-Weggen ant- dde dat haar geen officiële aren bekend zijn. aantal problemen blijft, al- nog steeds overeind maar er wordt nog gestu- 1 dus het is niet uitgesloten iaar ook nog een oplossing komt. Het belangrijkste be- voor Antwerpen is de oming van de Westerschel- de werkzaamheden, inderdaad komt tot de de WOV. Ook op het van de veranderingen in en geulenpatroon van de rivier willen de Belgen meer zekerheid. Devroe is nu aanmerkelijk mil der van toon dan kort na de laat ste Antwerpse gemeenteraads vergadering, waarin nadrukke lijk stelling werd genomen tegen een eventuele WOV. De wethou der wijst er op dat Nederland België al voor een deel tegemoet is gekomen door een gehele overbrugging van de Wester- schelde te schrappen. En ook het feit dat de wijzigingen in de stromingen en geulen nog eens bekeken worden, vindt hij posi tief. Dat betekent naar zijn me ning dat Nederland toch wel ge luisterd heeft. Nu moet alleen nog een oplossing worden ge vonden voor de stremming van in totaal zes maanden van de Antwei-pse haven, tijdens de bouw. Devroe: „Nederland moet zich eens indenken wat dat zou betekenen voor de haven van Rottterdam." Duidelijk havenwethouder Een woordvoerder van de Vlaamse minister J. Sauwens maakt duidelijk dat wat de mi nister betreft het probleem dui delijk is. In juli 1989 is een over eenkomst afgesloten tussen de toenmalige Nederlandse minis ter Smit-Kroes en Sauwens over de WOV. Zolang Nederland zich aan de randvoorwaarden in die overeenkomst houdt is er wat België betreft niets aan de hand. Maar de zegsman voegt er aan toe dat er wel een klein verschil bestaat tussen de wensen die in sommige Antwerpse klingen be staan en het officiële Vlaamse standpunt. De belangrijkse randvoorwaar den waar woordvoerder ir J. Bal- duck van de Vlaamse minister op doelt zijn een brug met een minimale hoogte van 43 meter boven NAP en een tunnel die op een diepte ligt van minstens 20,5 meter onder NAP. Van die afme tingen wordt bij het opstellen van de WOV-plannen uitgegaan, al proberen Rijkswaterstaat en de provincie Zeeland nog wel de hoogte van de brug - in overleg met België - naar beneden te krijgen. Ter vergelijking: de Brienenoordbrug in Rotterdam is 27 meter hoog. Ook wil België zekerheid over de risico's voor de scheepvaart die aan een WOV in en over de Westerschelde ver bonden zijn. foto Willem Mieras De Kraayert moet, volgens verontruste inwoners van Lewedorp, in hun woonplaats blijven. van onze verslaggever LEWEDORP - Een groep verontruste inwoners van Lewedorp verzet zich tegen de mogelijke verhuizing van het bejaardente huis De Kraayert naar 's-Heerenhoek. De groep wil meer duide lijkheid over het standpunt van het gemeentebestuur. Gemeen tebestuurders en leden van de welzijnscommissie van Borsele zijn uitgenodigd om vrijdagavond 20 december tijdens een in formatiebijeenkomst hun standpunt uiteen te zetten. De groep verontruste inwoners wil dat De Kraayert in Lewedorp blijft. „Het bejaardenoord is al bijna dertig jaar een wezenlijk onderdeel van het dorp", aldus woordvoerder A. Lijmbach. Hij vervolgt: „De verhuizing van een bejaardentehuis met tachtig bewoners is een grote ingreep voor een 'dorpsgemeenschap van rond de zeventienhonderd mensen." Als De Kraayert in Lewedorp blijft, zal het pand opgeknapt moe ten worden. „Renovatie is noodzakelijk", zegt Lijmbach. Daar voor is ruimte genoeg, meent hij. „Aan de achterkant van het bejaardentehuis is grond vrij voor de noodzakelijke aanpassing van het gebouw." De inwoners willen betrokken worden bij de besluitvorming. Ze willen weten wat het standpunt van de gemeente is over de mo gelijke verhuizing. „In het dorp gaan verschillende verhalen rond, dat is niet gezond", aldus Lijmbach, die acties voor het be houd van het bejaardentehuis niet uitsluit. Op dit moment wil hij daar echter niet verder op ingaan. Of er acties volgen, hangt af van de uitkomst van de informatie-avond. Het bejaardentehuis De Kraayert voldoet niet meer aan de eisen. Directeur L. Rentmeester van De Kraayert en de Stuurgroep Woon-zorg-project Borsele zijn voorstander van nieuwbouw in 's-Heerenhoek. In de stuurgroep zitten vertegenwoordigers van de lokale ouderenbond, welzijnsinstellingen. gemeente, woning bouwvereniging en bejaardenoorden. De gemeenteraad van Bor sele behandelt dinsdag 7 januari het advies van de stuurgroep. De informatie-avond begint vrijdag 20 december om zeven uur in het verenigingsgebouw. mrte vergunning amateurs onze verslaggever RIKZEE - Het ziet ernaar dat de beroeps-pierenspit- in de Oosterschelde erkend den. Ze krijgen een zetel in werkgroep zeeaasvoorzie- van het ministerie van natuurbeheer en vis- j. Er wordt gewerkt aan een waarbij vanaf 1993 on- seheid gemaakt wordt tus- beroeps- en amateurspil- i. Er moet nog veel uitge- lit en (wettelijk) geregeld den en daarom geldt 1992 een overgangsjaar, bleek dinsdag tijdens een van de stuurgroep te Zierikzee. Ir A. van Weelderen (ministerie van .landbouw, natuurbeheer en visserij) en ir W. J. H. de Boer (dienst der domeinen) maakten duidelijk dat de pleidooien van de vereniging van beroepsaas- spitters niet ongemerkt zijn ge bleven. De ruim 20 leden van de vereniging, die hun brood gro tendeels verdienen met het spit ten van wormen in de Ooster schelde, worden niet meer over een kam geschoren met hobbys- pitters. Vergunning Van Weelderen was nog enigs zins aarzelend over het erken nen van de beroepsspitters. Geen wonder: het was immers ïonze verslaggever DDELBURG - De NV Delta Isbedrijven heeft het Regio- ll Bestuur Arbeidsvoorzie- ig (RBA) in Zeeland 225.000 gegeven voor de oplei- achttien werklozen tot pfilter. Deze groep zal in ze maanden tijd worden ge bij het Centrum Vakop- in Middelburg, een on- van Arbeidsvoorzie- ig. Een andere poot van het IA, het arbeidsbureau, zal iberen de deelnemers na hun leiding aan werk te helpen. bijdrage van Delta Nutsbe- aan het RBA komt voort de afspraken die in de cao nutssector zijn gemaakt, is overeengekomen dat Kijks 0.8 procent van de fisca- onsom wordt uitgetrokken br de plaatsing van schoolver- prs en/of langdurig werklozen. I Delta Nutsbedrijven komt ivoor 1991 neer op een bedrag li ongeveer 500.000 gulden. jaren heeft de na- bij de besteding van dit ld gelegen bij schoolverlaters, 'ak opgeleiden (zoals lts-ers it een licht vakkenpakket) en intredende vrouwen. Omdat Itoolverlaters op dit moment ikkelijker werk vinden en lts- beter toegerust op de ar- Wsmarkt verschijnen, heeft de ondernemingsraad van Delta Nutsbedrijven gezocht naar een andere bestemming voor een deel van dit fonds. In overleg met het RBA is gekozen voor de opleiding van werklozen tot pijpfitter. In het bedrijfsleven bestaat een grote behoefte aan werknemers met dit vak. Voorbeeld Directeur ir P. Stoter van Delta Nutsbedrijven en or-vertegen woordiger B. de Ruiter overhan digden het bedrag van 225.000 gulden dinsdag symbolisch aan RB A-voorzitter J. L. A, Boog- erd-Quaak. De laatste sprak de hoop uit dat meer bedrijven het voorbeeld van Delta Nutsbedrij ven zullen volgen en samen met het RBA verantwoordelijkheid willen nemen voor de oplossing van knelpunten op de arbeids markt. De deelnemers aan de opleiding, die in februari begint, komen uit Midden-Zeeland. Negen van hen behoren tot de culturele minder heden. Delta Nutsbedrijven besteedt de rest van het bedrag van een half miljoen gulden aan schoolverla ters. werkervaringsprojecten, herintredende vrouwen en enke le opleidingsplaatsen aan de be- drijfsschool van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. zijn ministerie dat tot nu toe de boot steeds afhield, ten voordele van de Deltafederatie, de club van sportvisverenigingen. De Boer van domeinen liet zich minder omfloerst uit, mede door het wenkend perspectief van geld voor 's-rijks kas. „Het be lang van de beroepsspitters is dermate groot geworden, dat het een aparte behandeling rechtvaardigt." Hij zei dat er voor de beroepsspitters een aparte vergunning moet komen. Ze zijn dan niet meer aangewe zen op een vergunning van de Deltafederatie, waar iedere hob- byspitter voor 5 gulden aan kan komen. Er is wel een andere kant van de medaille: de beroepsspit ters zullen het rijk veel meer moeten betalen voor een aparte vergunning. „De vergoeding zal aanzienlijk worden aangepast," waarschuwde De Boer. Formeel zou een nieuwe regeling al 1 ja nuari 1992 moeten ingaan. Om dat te halen malen de ambtelij ke molens te langzaam. Daarom zal komend jaar nog een vergun ning - die van de Deltafederatie - van kracht zijn. Voorzitter J. Westers van de ver eniging van beroepsaasspitters had eerder een klemmend be roep op het algemeen bestuur van de stuurgroep Oosterschel de gedaan. Ze vroeg aandacht voor de moeilijke positie waarin de beroepsspitters zijn beland, nu de spitlocaties in de Ooster schelde drastisch zijn beperkt. Westers vond dat actie moet worden ondernomen tegen bui tenlandse zeeaas-handelaren, die op een hobbyspitvergunning de Oosterschelde leeghalen. Burgemeester E. J. Hoogendijk- van Duijn van Kortgene vond dat de stuurgroep de problemen van de spitters moet onderzoe ken. Kappersleerling Abdel Zeroual (links) met zijn vrienden Ron Verhenneman (midden) en Wim van de Berge. foto Camile Schelstraete Via kort geding van onze verslaggever DEN HAAG - De kappersleerling Abdel Ze roual (24) kan de kerst en de jaarwisseling nog bij zijn vrienden Wim van de Berge en Ron Verhenneman in Terneuzen vieren. Wat er na 7 januari met de jongeman gaat gebeuren, be paalt de rechter. Dinsdagochtend diende voor de rechtbank in Den Haag het kort geding tegen de Staat der Nederlanden dat Zeroual had aangespannen, omdat de minister van justitie wil dat de jon geman terugkeert naar zijn geboorteland Ma rokko. De procedure om in het bezit te komen van een verblijfsvergunning was op niets uitgelopen en hoewel Zeroual een herzieningsverzoek indien de. wilde de minister niet dat hij - zo lang de behandeling van dit verzoek vergde - in Neder land zou blijven. Het laatste was voor Zeroual en de Terneuzen- se kappers Van de Berge en Verhenneman. die al dertien jaar zorg dragen voor de jongeman, reden om de Staat voor de rechter te dagen. De kappers zijn van mening dat Zeroual niet de zelfde behandeling moet. krijgen als een door snee-asielzoeker. omdat hij dat niet is. Verhen neman haalde tijdens een vakantie in Marokko destijds het ondervoede joch van de straat. zorgde ervoor dat hij geplaatst werd in een ge- i zin in Marokko en betaalde zijn schooloplei ding daar. Vier jaar geleden, toen de jongeman afgestudeerd was, haalden de Terneuzense kappers hem naar Nederland en zorgden er voor dat hij zich in het kappersvak kon bekwa men. Nu fungeert hij als compagnon van de Terneuzense twee. De minister voert als argument aan om Ze roual uit te zetten dat hij een arbeidsplaats van een Nederlander in beslag neemt. De raads man van Zeroual. mr F. K Wieland, voerde tij dens de behandeling van de zaak nog eens aan dat dit argument niet spoort met de werkelijk heid. Ook benadrukte hij dat de instanties bij de behandeling van de procedures voor een verblijfsvergunning tot op heden verzuimd hebben de humanitaire aspecten van de zaak te bekijken. De Marokkaanse jongen heeft in zijn geboorteland geen enkel toekomstper spectief. De landsadvocaat zag Zeroual als een illegale vreemdeling. Tijdens de zitting werden 2500 steunbetuigingen - de afgelopen weken inge zameld in Terneuzen - aan het dossier Zeroual toegevoegd. Mr Wieland kon gisteren niet inschatten hoe de zaak uiteindelijk zal uitpakken. De uitspraak is op 7 januari. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een compres sor, een nietapparaat en een thermobeveiliging vormden de buit van een wel heel simpele manier van oplichten. J. B. H. (44) uit Hengstdijk was in fe bruari van dit jaar een winkel in Terneuzen binnengelopen met de mededeling dat hij ge noemde spullen nodig had voor een bepaald bedrijf. Zonder eni ge controle was het gevraagde meegegeven. Pas later was de waarheid aan het licht geko- men'en werd 11. in de kraag ge grepen. H. gaf dinsdag tijdens de zitting van de politierechter toe dat hij een domme daad had begaan. Hij kon op zijn vingers natellen dat hij verdacht zou worden. Maar hij was naar ejgen zeggen boos dat hij ontslagen was dooi de firma in wiens naariihij de ar tikelen had 'aangeschaft' en hij had op deze manier min of meer wraak willen nemen. De com pressor had hij verkocht op de Gentse vlooienmarkt., maar na zijn aanhouding had hij het ding kunnen terugkopen, overigens met 250 gulden verlies. Officier van justitie mr T. de Jong vond de daad van H. niet goed te praten. „Een firma die artikelen meegeeft zonder ook maar een legitimatie te vragen van onze verslaggever ZIERIKZEE - Er is forse kritiek op de werkwijze van de Stuur groep Oosterschelde. Besluiten worden door het dagelijks be stuur in alle stilte genomen. Achteraf, als de pap al gestort is. mag het algemeen bestuur er kennis van nemen. Overleg is er nauwelijks: het algemeen be stuur van de stuurgroep wordt slechts eenmaal per jaar bijeen geroepen. De vergaderstukken komen dan twee dagen tevoren aan. Het loog er niet om. dinsdag' tij dens de jaarvergadering van de stuurgroep in Zierikzee. Ver schillende bestuursleden vroe gen zich af of de stuurgroep nog wel bestaansrecht heeft. Ooit. toen het beleid voor de Ooster schelde nog op poten moest wor den gezet, was coördinatie via een orgaan waarin rijk. provin cie, gemeenten en waterschap pen samenkwamen, zinvol. Nu zijn grote delen van de zeearm beschermd natuurmonument en is er duidelijkheid over wat wel en niet mag. De stuurgroep kan wel verdwijnen. „Moeten we zo met elkaar blij ven omgaan," vroeg wethouder ir C. W. Veerhoek van Wester- schouwen zich af. Wethouder G. E. M. M. de Maat van Kapelle constateerde dat de speelruimte van de stuurgroep in het be schermd natuurmonument Oos terschelde wel erg klein is gewor den. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen zette vraagtekens bij de status van de stuurgroep. „We zitten hier in los verband. Tamelijk vrijblijvend. Met een gemeenschappelijke re geling' zouden er minder proble men zijn." Openbaarheid Waarnemend-voorzitter mr J J P.M. Asselbergs vond'dat het al gemeen bestuur vaker bijeen moet komen. Hij deelde mee dat werkwijze, samenstelling en in standhouding van de stuur groep worden doorgelicht Dat gebeurt in het kader van de her ziening van het beleidsplan Oos terschelde. volgend jaar. Assel bergs vond dat 'inzichtelijke be sluitvorming en een stukje open baarheid' daarbij aan de orde moeten komen. Drs J. F. Wijsma van het ministerie van economi sche zaken wees erop dat ooit goede afspraken zijn gemaakt over de informatievoorziening en de mogelijkheden tot het aan tekenen van beroep. Daar wordt de laatste tijd niet meer de hand aan gehouden, betoogde hij. De 13 gemeenten die in de stuur groep meedoen, zijn niet in staat gebleken samen 10.000 gulden op te hoesten als bijdrage in de kosten van een coördinator- voorlichter. Een aantal gemeen ten betaalt, enkelen weigeren en sommigen kiezen voor een ande re, voordelig uitvallende, ver deelsleutel. „Een beetje bescha mend dat we over een gering be drag zo principieel moeten doen." stelde Asselbergs. Hij achtte het wenselijk dat de ge meenten die niet of nauwelijks over de brug zijn gekomen, hun houding heroverwegen. De Kapelse wethouder De Maat vond dat de houding van sommi ge gemeenten niet bepaald ge tuigt van solidariteit. „De ge meenten die wel willen, draaien op voor de weigerachtigen. Dat is kwalijk." De stuurgroep zal een laatste beroep doen op de dissidente gemeenten. Blijven die halsstarrig dan is er een te kort. De provincie heeft 40.000 gulden toegezegd, het rijk (mi nisteries landbouw, natuurbe heer en visserij en van verkeer en waterstaat) 80.000 gulden. van onze verslaggever MIDDELBURG - Zonder ook maar één woord discussie heeft het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen dinsdagavond de band met het Zeeuws Tijdschrift verbroken. Met 66 stemmen voor, 3 tegen en 5 onthoudingen, besloot de alge mene ledenvergadering het col lectief abonnement op het Zeeuws Tijdschrift op te zeggen en daarvoor in de plaats een ei gen verenigingstijdschrift in het leven te roepen. Hoofdredacteur P. van der Velde van het Zeeuws Tijdschrift - hij onthield zich van stemming - verliest daarmee in één klap 1.600 van zijn 2.100 abonnees, maar toonde zich daar niet bij zonder rouwig om. Hij gaat er van uit dat een goed deel van de leden van het Zeeuwsch Genoot schap zal besluiten een gewoon abonnement te nemen. Die zul len daar dan de normale abonne mentsprijs voor moeten gaan betalen: 45 gulden per jaar. Als lid van het Genootschap betaal den ze (via de contributie) 'slechts' 25 gulden. Volgens Van der Velde kan het Zeeuws Tijdschrift blijven ver schijnen met 1.100 tot 1.200 abonnees, wat betekent dat hij minstens 600 tot 700 'gewone' abonnees moet zien te winnen. Voorwaarde is wel dat de provin ciale subsidie van bijna 30.000 gulden per jaar gehandhaafd blijft. De voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap, mr J. van Marion legde de aanwezige leden nog eens uit dat het collectief abon nement op het Zeeuws Tijd schrift te begrotelijk was gewor den. Het kostte het Genoot schap 46.000 gulden per jaar, ter wijl een prijsverhoging van 10 procent in aantocht was. De kos ten van het eigen tijdschrift zijn begroot op 32.000 gulden per jaar. Bovendien kan nog eens 5.000 gulden worden bespaard door de opheffing van het vereni gingsbulletin. Genootschapslid P. Sijnke noemde het nul-num mer van het nieuwe verenigings tijdschrift mooi, maar wel erg eenzijdig op de historie gericht. Voorzitter Van Marion voorspel de dat de inhoud van volgende nummers 'breder' zal zijn. Van Marion benadrukte nog eens .dat vanuit het Genoot schap vruchteloos geprobeerd was om het bestuur van het Zeeuws Tijdschrift tot bezuini gingen te brengen en dat al even zeer tevergeefs was geprobeerd om wat meer invloed op het re dactioneel beleid te krijgen. Maar het bestuur van het Zeeuws Tijdschrift had zich 'wei nig constructief getoond. Hoofdredacteur Paul van der Velde zei na afloop van de verga dering dat het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap er doel bewust op uit geweest was een eigen tijdschrift in het leven te roepen. heeft, natuurlijk ook boter op z'n hoofd", moest hij de verdachte nageven. Hij eiste daarom een milde straf: duizend gulden boe te. H. hing een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf boven het hoofd, omdat hij nog in een proeftijd van een vorige veroor deling zat. Mr De Jong vroeg in plaats van gevangenisstraf ver lenging van de proeftijd met een jaar. Politierechter mr R. A. Fib- be kon zich daarin vinden. van onze verslaggever MIDDELBURG-Het intrappen van een ruitje van een voordeur kost Middelburger H. .A (42) na bijna twee jaar alsnog 350 gul den. De politierechter veroor deelde de man dinsdag tot ze venhonderd gulden, maar legde de helft voorwaardelijk op, als stok achter de deur voor de ko mende twee jaar. De dagvaarding sprak behalve over het intrappen van het ruitje, over het forceren van de voordeur en over mishandeling van de buurtbewoner. Volgens de verdachte was er echter geen sprake van de twee laatste fei ten. Het ruitje was inderdaad ge sneuveld en dat had hij ook zo snel mogelijk vergoed. De ruzie was in januari van het vorig jaar, maar de rechtszaak sleept zich al maanden voort. In april werd de zitting opgeschort om getuigen te kunnen horen. Nu was het onderzoek compleet, alleen hadden zowel advocaat inrE. G.Smit als officier van jus titie mr T. de Jong het een en an der aan te merken op de kwali teit van de processen-verbaal van een politie-agent. De raads man vond het maar raar dat een ordinaire burenruzie met zo wei nig schade tot een rechtszaak moest leiden. Mr De Jong was het daar allerminst mee eens. „Ik zal wel lijden aan beroepsde formatie, maar we hebben het hier volgens mij over een ernstig feit. met vernieling en mishan deling." Volgens de wet moet er voor li chamelijke mishandeling spra ke zijn van pijn en dat was bij de buurman volgens diens eigen verklaring niet zo. Mr De Jong vond dat politierechter mr R. A. Fibbe dan maar als eerste rech ter in Nederland een vonnis moest vellen waarin mishande ling zonder pijn ook bestraft wordt. Mr Fibbe liet zich niet verleiden tot een uitspraak over de mis handeling, Hij vond dat het ge drag van A. niet als mishande ling opgevat mocht worden en ontsloeg hem van rechtsvervol ging. Het forceren van een deur was zijns inziens niet bewezen, dus vonniste hij vrijspraak. Al leen het ruitje leverde A. een boete op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 29