Opbrengst automatisering gering Het leven als bekende Nederlander went snel Boeren dienen bij Van der Have schadeclaim in CDA-top maant statenlid De Boe tot opstappen Gewapende overval op bank in Kapelle Statenlid Saman geweerd uit commissie Folder roject kaartverkoop bij PSD levert nauwelijks besparing op ubbeldekker ïliana gaat weken t de vaart PZC zeeland WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 onze verslaggever DELBURG - De automati- ig van de kaartverkoop van Provinciale Stoomboot sten (PSD) levert nauwe- een besparing op. Het is Ier wel de bedoeling dat de matisering, als die volledig ens plan is uitgevoerd, ge il gaat met een verminde van 37 arbeidsplaatsen, blijkt uit een voorstel aan inciale stalen dat gedepu- de staten dinsdag hebben gesteld. Aanvankelijk zou automatiserings-operatie bezuiniging van 1,2 miljoen en opleveren. ens gedeputeerde ing J. I. nekeij is er nog wel sprake een besparing, maar hij kon exact aangeven hoeveel dat ie voorzitter van de dienst- missie van de PSD, J. G. W. der Horst, had er zijn twijfels Volgens hem kost de ope- alleen maar geld en is er tot oe alleen maar sprake van bemande automatisering, uit het voorstel aan de sta- vordt niet duidelijk hoeveel ezuiniging nog bedraagt, utomatisering gaat geen 3,4 Den gulden kosten, maar in al 5,6 miljoen gulden. En het ig maar zeer de vraag of dat het eindbedrag is. Want uit nota van de directeur van de mr. D. F. Vos, blijkt dat de ns pas opgemaakt kan wor- a's het gehele automatise- sproces voltooid is. Dat zal loop van 1992 zijn. Ook al tegenvaller omdat de auto sering dit jaar al klaar had ten zijn. viezen 'inciale staten besloten 23 1989 de kaartverkoop te au- atiseren. Uit een nota van di- ;ur Vos valt echter af te lei dat de Zeeuwse staten wel een overhaast besluit geno- konden hebben. Opvallend it de adviezen van de stuur- p, toen die nog onder leiding d van de chef van de eerste afdeling van de provinciale grif fie, S. Knigge, een veel zonniger beeld van de automatisering schetsten dan later, toen de stuurgroep onder voorzitter schap stond van de inmiddels gepensioneerde PSD-directeur D. Oostinga. Die nam in februari 1988 de voorzittershamer over en waarschuwde samen met de dienstcommissie twee maanden later dat allerlei punten van praktische aard onvoldoende waren bezien. De stuurgroep vermoedde toen al, voor de sta- tenbeslissing, dat de besparing wel eens minder positief kon uit vallen. Vervolgens legde de PSD een al ternatief bezuinigingsvoorstel op tafel, februari 1989, dat moest leiden tot een besparing van 1,2 miljoen gulden. Dat voorstel ging gepaard met veel geringere investeringen en een verlies van duidelijk minder arbeidsplaat sen. Maar gedeputeerde staten hielden voet bij stuk en veegden het alternatief van tafel. Provin ciale staten volgden aan de hand van gs. In 1990, ruim een halfjaar na de beslissing van de staten, werden de tegenvallers pas echt duide lijk. Rijkswaterstaat maakte in eens extra eisen bekend en die kostten 305.000 gulden. Het bedrijf dat de automatise ring moest uitvoeren, Parkeer- techniek bv. bracht 'meerwerk' in rekening: kosten 150.000 gul den. En toen kwam de grootste tegenvaller: Parkeertechniek bv raakte in financiële moeilijkhe den en vervolgens failliet. Om zo weinig mogelijk schade van dat faillissement op te lopen was ex tra geld nodig: 294.000 gulden. Maar daarmee was de lijdens weg nog niet ten einde. De PSD miste garanties, omdat het be drijf immers failliet was, juristen moesten aan het werk om de be langen van de PSD zeker te stel len. en de PSD besloot de pro jectleider van Parkeertechniek bv over te nemen zodat in ieder geval een professionele begelei ding van het project beschik baar was. verder leed de inmid dels geinstalleerde apparatuur aan onvoorziene gebreken en nog steeds zijn niet alle financië le consequenties duidelijk. In cijfers ziet de automatisering van de kaartverkoop van de PSD er als volgt uit: - oorspronkelijke offerte ƒ3.179.795,36; - meerwerk 365.259.48; - kosten naar aanleiding van faillissement 1.359.536.10; - missen garanties 339.914,95; - niet voorziene verbeteringen 352.826,86. Dat is een totaal van 5.597.332,75. van onze verslaggever KAPELLE - Twee mannen hebben dinsdagmorgen een gewapende overval gepleegd op een filiaal van de Verenig de Spaarbank aan het Kerk plein te Kapelle. De daders werden kort daarna in West- Brabant aangehouden. Ook de bestuurder van een auto waar in zij vluchtten, werd gearres teerd. De overval gebeurde gister morgen rond kwart voor twaalf. Twee overvallers dwon gen de twee bankpersoneelsle- den geld af te geven door een klant met een pistool te bedrei gen. Over de omvang van de buit wilde een woordvoerder van rijkspolitie dinsdag geen mededelingen doen. De bankrovers ontkwamen in een gereedstaande personen auto. Een lege tank werd hen fataal. Toen zij even na twaal ven bij een benzinepompsta tion aan de rijksweg A-58 ter hoogte van de Wouwse Planta ge stopten, werden ze door de Westbrabantse politie gegre pen. Behalve de twee overval lers werd ook de bestuurder van de auto aangehouden. Aangenomen wordt, dat hij tij dens de overval op de uitkijk stond. In de vluchtwagen werd het vuurwapen gevonden. Het drietal, A. R. (28) uit Delft, S. W. (24) uit Brunsum en E. B. (21) uit Heerlen, werd op diver se politiebureaus in Zeeland ingesloten. Volgens de politie woordvoerder is het nog niet duidelijk of het om professio nele bankrovers gaat. Het onderzoek wordt verricht door de rijkspolitie Zuid-Beve land. De politie is op zoek naar getuigen die de afgelopen da gen iets verdachts in de omge ving van de bank hebben ge zien. Eventuele getuigen wordt verzocht contact op te nemen met het bureau van de rijkspo litie in Kruiningen (01130 - 1810). Het filiaal van de Verenigde Spaarbank aan het Kerkplein te Kapelle. foto Willem Mieras onze verslaggever SSINGEN - De dubbel- ■veerboot Prinses Juliana dt maandag 6 januari uit de rt genomen voor een pero- onderhoudsbeurl. Het k duurt naar verwachting weken. De veerverbinding singen-Breskens wordt zo onderhouden met de enkel kers Prinses Beatrix en ises Margriet. vrachtverkeer moet tijdens periode rekening houden een kleinere doorrijhoogte. rtuigen die tussen de 3.9 en 4 er hoog zijn kunnen alleen jen gunstige waterstand aan 'an boord. Vrachtwagens die er zijn worden niet toegela- Deze voertuigen kunnen wel cht op de veerverbinding iningen-Perkpolder, waar lubbeldekkers Prinses Chris- en Prins Willem-Alexander iienst onderhouden: Prinses Margriet komt rond jaarwisseling na een uitge- de revisie weer in de vaart, inkeldekker is sinds eind ju- iet beschikbaar geweest, na was geconstateerd dat iurtjes waren ontstaan in de trische voortstuwingsmo- Tegelijkertijd is het groot erhoud aan de veerboot uit- Derd, evenals enkele bijko- ide voorzieningen in het trische circuit. oopsgezinden jren Kosto ïeekschrift lonze verslaggever 1DELBURG - De doopsge- ie gemeente in Middelburg It zich zeer betrokken bij het van de Vietnamese vluchte- [cn die op afzienbare termijn land uitgezet zullen worden. len van de gemeente hebben brief geschreven aan de ver- woordelijke staatssecreta- A. Kosto. 'ragen hem of hij nog eens wil ijken of de vluchtelingen op het vliegtuig moeten den gezet. Volgens de bnef- rijvers wordt het leed van de tnamezen daardoor draaglij- ze hebben al genoeg te lij van de hongerstaking die ze :ele weken geleden begonnen De doopsgezinden doen een oep op humanitaire gronden, 't ze weten dat de staatsse- laris juridisch gezien het ge- aan zijn kant heeft. van onze verslaggever Ynte Hoekstra AMSTERDAM - Toen ze zich aanmeldde wist Rowena Kerkhove absoluut niet waar ze aan begon. Inmiddels heeft ze bij wijze van spreken 24 uur per dag een cameraploeg op haar hielen, terwijl ze haar weg als kamerbewoonster in Amsterdam probeert te vin den. Ze heeft er nog geen mo ment spijt van gehad dat ze haar baan als brood- en kaas verkoopster bij het Jacques- Hermansfiliaal in Middelburg inruilde voor een onzekere toekomst in de nationale hoofdstad. „Ik zei op mijn ne gende al tegen mijn moeder dat ik in Amsterdam wilde gaan wonen. En die camera? Ach, ik weet dat hij er is, maar ik heb er weinig last van. Ik moet gaan oppassen dat ik niet roddel." Vaste kijkers van de KRO-jon- gerenprogramma Crash heb ben al zeven weken een kijkje kunnen nemen in het leven van Rowena en zes leeftijdgenoten. De deelnemers aan het pro gramma hebben zich in augus tus aangemeld na een adver tentie in de landelijke kranten. Het idee van de 31-delige serie is heel eenvoudig: zet een aan tal mensen met uiteenlopende interesses, studies en beroepen bij elkaar en kijk hoe ze zich een half jaar staande houden. De voorwaarden vooraf be stonden uit de belofte van de jongeren mee te werken aan een wekelijks interview en de verplichting elke zondag avond naar hun eigen verrich tingen van een week te kijken. Camera „De camera is regelmatig aan wezig in het huis. Ze kunnen al tijd binnenlopen, maar als ik niet wil dat ze filmen doen ze dat niet. Het kan ook zo zijn dat we ze zelf opbellen als er iets gebeurt wat ons interes sant lijkt, zoals dit interview. Vanochtend hebben we ze bij voorbeeld opgebeld dat we een kerstboom gingen kopen." „Ze zijn meegeweest toen ik ging solliciteren bij de kleding winkel waar ik nu werk. Als ik zou horen dat ik ontslagen word. nemen ze dat ook op. Ik Tv-cameraploeg volgt kamerbewoonster op de voet Rowena Kerkhove op kamers in Amsterdam. kan wel weigeren, maar het is heel raar om plotseling te mel den dat ik geen baan meer heb, zonder dat je gezien hebt hoe dat zo gekomen is." De bewoners moeten hun ei gen boontjes zien te doppen. De aanwezigheid van een ca mera helpt trouwens wel in veel gevallen, erkent Rowena. „Toen ik solliciteerde, hadden ze me al op televisie over me zelf horen vertellen. Ik hoefde dus weinig toe te voegen. Bo vendien merk ik sterk dat men sen heel erg vriendelijk gaan doen als er een camera op ze gericht staat." De bewoners zijn inmiddels zo gewend aan een cameraploeg dat ze er nauwelijks aandacht meer aan besteden. Ze merken wel vaak dat voorbijgangers hen herkennen. „Dan hoor je ze fluisteren: 'Die is toch op de te levisie? Ja volgens mij is ze het hoor.' Voordat ze naar me toe stappen weet ik allang dat ze het over mij hebben. Meestal foto Emile van Lint vind ik het niet erg, maar soms worden me dingen lang nage dragen. Ik heb bijvoorbeeld in het begin een fiets met twee lekke banden meegenomen uit het park. Ik hoor nu nog steeds dat ik die fiets gejat heb Voordelen Rowena ervaart meer voor- dan nadelen van haar tv-optre- den. „De camera is heilig voor mensen. Je hebt veel macht. Ik pest mijn baas bijvoorbeeld wel eens dat hij me niet moet ontslaan, want ik zal dat dan wel even melden in de uitzen ding. Andersom word ik na tuurlijk wel teruggeplaagd met dingen die ik zeg en doe op tv. Zo suggereren een medebe woner en ik dat we een relatie hebben. Niemand weet precies wat er van waar is, maar vrien den en kennissen hebben het er wel vaak over tegen mij." Het moeilijkste van de verhui zing was wat Rowena betreft de kennismaking met haar huisgenoten. „Het enige wat we gemeen hebben is dat we makkelijk praten en open zijn. Voor de rest hebben de makers naar zo uiteenlopend mogelij ke types gekeken. Ik zag daar erg tegen op, maar het is me ontzettend meegevallen. We zijn een heel hechte groep ge worden. Zo hecht dat ik ze mis als ik af en toe in Middelburg ben." Het doel van de serie is kijkers te laten zien hoe de gang van zaken in zomaar-een-huis is. Een echte afspiegeling van de werkelijkheid is deze groep jongeren natuurlijk niet, getui ge de uitgebreide screentests van tevoren. Rowena is het daar niet helemaal mee eens. „Voor ons is het de dagelijkse gang van zaken. Wij gedragen ons zoals we altijd doen. Het is dus wel degelijk een weergave van de werkelijkheid." Het leven als televisiebe roemdheid is niet voor ieder een weggelegd, denkt Rowena. „Je moet wel over jezelf durven vertellen. Echte privacy heb je niet. Ik kan me voorstellen dat dat voor sommigen best een probleem is. Je moet ook op passen dat je anderen niet on gewild betrekt in het tv-leven. Als ik een vriend zou krijgen die er niets voor voelt om op te levisie te komen, zou ik alles buiten de opnames om moeten doen. Dat is natuurlijk heel las tig." Wat er met de groep gebeurt als de serie afgelopen is, weet Rowena niet. „Het lijkt me heel vervelend als de groep uit elkaar valt, maar dat zien we dan nog wel." En wordt het nog iets met die huisgenoot? „Nee hoor, we zijn gewoon goed bevriend, verder niet", antwoordt ze zo neutraal mogelijk. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft het CDA-statenlid drs A. Saman ontslagen als lid van de Provin ciale Planologische Commissie (afdeling voor Economische Aangelegenheden). Het college vond het 'niet gewenst' dat hij zowel statenlid is als lid van de adviescommissie. SamSn heeft inmiddels protest aangetekend tegen het besluit, hetgeen het dagelijks provincie bestuur aan het twijfelen heeft gebracht Het college besloot gi- sermiddag de kwestie 'in den brede' te gaan bekijken. Saman zat in de commissie als vertegenwoordiger van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel Volgens Saman oefende hij het commissielid maatschap uit in opdracht van zijn baas. de Kring van Werkge vers in de Kanaalzone. Die be langenorganisatie. aldus Sa man. staat erop dat hij commis sielid blijft. De onderhavige commissie is een adviesorgaan dat. ingevolge van onze verslaggever RILLAND - Zes landbouwers uit Rilland willen een forse schadeclaim indienen bij liet kweekbed rijf en de zaadhandel Van der Have BV. Het gaat om een vordering van minstens een miljoen gulden. Het is niet uit gesloten, dat de boeren een nog hoger bedrag zullen eisen. De zes zeggen nog steeds schade te ondervinden van de verge- lingsziekte, die in '87 door Van der Have op hun suikerbiete nakkers werd veroorzaakt. In te genstelling tot een aantal ande re gedupeerde landbouwers, hebben de zes boeren zich nooit willen neerleggen bij een scha deregeling die Van der Have met hen wilde treffen. Die regeling kwam destijds via bemiddeling van het Landbouwschap tot stand. Landbouwer M. Boonman uit Rilland, één van de boeren die met een schadeclaim loopt te zwaaien, meent dat destijds sprake is geweest van een 'koe handel' tussen het Landbouw schap en Van der Have. Hij en nog vijf collega's hebben zich daar voortdurend tegen verzet. Ze hebben sindsdien een groot aantal procedures gevoerd om hun gelijk te halen. Daaarin zijn ze tot dusver niet geslaagd. Nu proberen ze het via een schade claim bij Van der Have. Volgens Boonman is nog niet duidelijk hoe hoog de uiteinde lijke eis tot schadevergoeding zal zijn. Boonman spreekt ech ter over minstens één miljoen gulden. Begin januari ontstaat daarover waarschijnlijk meer duidelijkheid. Quota Ongeveer vier jaar geleden werd de vergelingsziekte vanuit de kassen van Van der Have over een aantal percelen verspreid. Volgens Boonman leidde dat tot een vermindering van de suiker bietenopbrengsten. Dat had weer tot gevolg - aldus Boonman - dat de quota werden verlaagd. De schade die zij daardoor on dervinden. willen ze op Van dei- Have verhalen Directeur drs. C. Noome van Van der Have lijkt niet erg onder de indruk van de schadeclaim die zijn bedrijf boven het hoofd hangt. Noome meent, dat de landbouwers bij Van der Have geheel aan het verkeerde adres zijn. Volgens Noome kan Van der Have niet aansprakelijk wor den gesteld voor de verlaging van de quota. Daarvoor moeten de zes bij de suikerindustrie zijn. Dat is ten dele waar. geeft Boon man toe. Maar aan de andere kant: Van der Have heeft des tijds schade veroorzaakt en als gevolg daarvan moesten de boe ren quota inleveren. „Je kunt het een niet los zien van het an der." Het zelfde groepje landbouwers ligt op andere fronten eveneens' met Van der Have overhoop. Zij verzetten zich ook tegen de proefnemingen door het kweek- bedrijf met genetisch gemanipu leerde gewassen. Ze vrezen be smetting van hun percelen. van onze verslaggever DEN HAAG - De landelijke CDA-top heeft het Zeeuws sta tenlid mr J. de Boe nog eens 'ernstig' in overweging gegeven zijn statenzetel op te geven. Daarmee schaart de partijtop zich achter de algemene leden vergadering van het CDA-Zee- land, die afgelopen vrijdag met tweederde meerderheid een dringend beroep op De Boe deed om op te stappen. Het dagelijks bestuur van het landelijk CDA berichtte De Boe gisteren schriftelijk dat het er niet over piekert hem in bescher ming te nemen tegen de onder zoekscommissie Van Dijk. Die commissie kwam tot de conclu sie dat De Boe van zoveel 'star heid' en 'onverzoenlijkheid' heeft blijkgegeven dat hij niet te handhaven is in de CDA-staten- fractie, nu die de opdracht heeft gekregen de intern verziekte verhoudingen te 'normaliseren'. In een schriftelijk weerwoord be klaagde De Boe zich er tegen over het landelijk partijbestuur over dat de commissie Van Dijk hem onvoldoende gelegenheid had gegeven zich te verdedigen tegen 'tendentieuze' en 'onjuis te' beweringen van tegenstan ders. De Boe stelde dat hem hier door 'maatschappelijk schade' was berokkend en eiste rectifica tie. Verwijten De Boe, aldus het landelijk par tijbestuur. heeft het aan zichzelf te wijten dat hem in het onder zoeksrapport 'starheid' en "on verzoenlijkheid' wordt verwe ten. Had De Boe - net zoals zijn opponent Ventevogel - gehoor gegeven aan eerdere verzoeken om zijn statenzetel op te geven, dan zou dit openlijk verwijt ach terwege zijn gebleven, zo laat de CDA-top weten. De Boe eiste ook rectificatie van de opmerking in het onderzoeks rapport dat zijn vooropleiding en ervaring hem niet 'als bij uit stek geschikt' kwalificeerden voor de zware post van gedepu teerde voor economische zaken. De CDA-top ziet geen aanlei ding om die opmerking te her zien en wijst De Boe erop dat zelfs enkele van de hem welge zinde regio-genoten hem had den aangeraden van de porte feuille economische zaken af te zien. Strop Doordat De Boe zich toch tot ge deputeerde voor economische zaken liet kiezen (een post die door zijn opponent Ventevogel werd begeerd) stak hij - naar achteraf bleek - z'n hoofd in de politieke strop. Volgens de CDA-top suggereerde de onder zoekscommissie terecht dat de De Boe destijds blijk gaf van 'een zekere mate van zelfover schatting' en van 'onvermogen het precaire van zijn situatie te beoordelen'. Overigens ziet het dagelijks bestuur van het lande lijk CDA die passage niet als een (dis)kwalificatie van De Boe, maar als 'een beoordeling' van zijn 'handelwijze'. Het verweer van De Boe dat de CDA-fractie hem destijds zelf als gedeputeerde voor economische zaken had voorgedragen - en dat hij derhalve loyaliteit van z'n fractiegenoten had mogen verwachten, wordt door het da gelijks bestuur van het landelijk CDA onbesproken gelaten. Het stelt dat De Boe wel degelijk vol ledig de gelegenheid had om zijn slot zie pagina 11 kolom 6 de wet, aan de staten advies uit brengt over zaken de de ruimte lijke ordening betreffen. Het col lege beschouwde de combinatie commissielid-statenlid derhalve als een ongewenste vermenging van functies. Maar nu Saman daar zelf anders over denkt, wordt de kwestie nader beke ken. Wat wij allemaal niet in on ze brievenbus krijgen; fol ders, brochures, de meest uiteenlopende vergader stukken. brandbrieven en noem maar op. We kunnen niet zeggen dat we er erg veel wijzer van worden. De ze toeek ook weer. Een fol der over Veilig Vrijen op Vakantie. Goed en noodza kelijk, zo'n campagne: zeg gen wij dan. Een hoofdstuk over veilig vrijen in vreem de talen trok onze aan dacht. We weten wel dat je het 'op z'n Frans', Grieks en Russisch kunt doen maar hoe dat dan moetGeen idee. Dat is ons nooit ver teld, we hebben het nooit durven vragen dus zo'n fol der valt dan goed, in onze brievejibus. 't Is nog steeds een vraag. Waar we wel ach ter kwamen is dat er op z'n Frans. Grieks en Russisch ook een condoom bij moet. Maar daar waren we al van doordrongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 27