Verbree niet tegen herindeling voor rijksweg 57 Emancipatie-handleiding Nieuwland bang Kapelle bestrijdt negatief advies haven Wemeldinge Ouderenzorg moet ontslag directrice deels zelf betalen Oud-directeur van De Sterre heeft nieuwe baar Informatieve kerstmarkt in Goes streek 16 Burgemeester voelt voor samensmelting van GoesKapelle en Reimerswaal WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 wan nn7P uorclannpuer iHvioiincoiiflonMmoo' \nn van onze verslaggever KRUININGEN - De Reimers- waalse burgemeester A. Ver bree is in beginsel niet tegen een gemeentelijke herindeling op de Bevelanden. Persoonlijk gaat zijn voorkeur uit naar een samensmelting van Goes, Ka pelle en Reimerswaal. Borsele komt op zijn lijstje niet voor. Die gemeente kan beter bij Vlis- singen aanhaken, gezien beider belangen in het Sloegebied, al dus de burgemeester. Verbree wierp dat persoonlijke balletje dinsdag op tijdens de begrotingsbehandeling, na vra gen van de lokale partij Bewo ners Belangen Reimerswaal (BBR). Woordvoerder J P. Kra mer vroeg de burgemeester naar zijn mening over een herindeling naar aanleiding van geluiden van de Goese PvdA over de wen selijkheid van schaalvergroting op de Bevelanden. Verbree maakte van zijn hart geen moordkuil: „Je moet op voorhand niet nee zeggen tegen herindeling. Als blijkt dat som mige beleidszaken je capaciteit te boven gaan, is het wellicht noodzakelijk over de gemeente grenzen heen te kijken en een stuk identiteit op te geven Verbree voegde eraan toe dat ze in een buurgemeente wel wat ze nuwachtig zullen worden van zijn standpunt. Daarbij doelde hij op de gemeente Kapelle. Bur gemeester J. van Bommel heeft eerder via deze krant laten we ten niets te voelen voor een her indeling. Hij is van mening dat Kapelle groot genoeg is om de ei gen boontjes te doppen. De PvdA in Goes huldigt de op vatting dat Goes alleen zijn cen trumfunctie meer vorm kan ge ven, als omringende gemeenten daaraan - ook financieel - mee werken. Wanneer via de be staande gemeenschappelijke re gelingen geen betere samenwer king tot stand komt, dringen de sociaal-democraten aan op schaalvergroting: één grote Be- velandse gemeente. De Goese D66-fractie pleit ook voor nau were samenwerking" in de vorm van een streekgewest. van onze verslaggever KAPELLE - Het Kapelse colle ge van b en w moet alles in het werk stellen om een onlangs uitgebracht negatief advies over de mogelijke ontwikkeling van een jachthaven in Wemel dinge ongedaan te maken. Het gaat om een advies over recrea tie op en rond de Oosterschelde dat volledig voorbij zou gaan aan de plannen voor Wemeldin ge. Het advies 'Recreatie, met het tij mee' is afkomstig van de Voorlopige Adviesraad voor de Openluchtrecreatie. De oproep aan b en w staat in een motie die het CDA dinsdagavond tijdens de raadsvergadering in Kapelle indiende. Alleen de SGP steun de de motie niet. Het CDA vreest dat het advies een eigen leven gaat leiden als er geen stokje voor wordt gesto ken. De ontwikkeling van een jachthaven in het in 1993 vrijko mende haven- en sluizencom- plex van Wemeldinge zou in ge drang kunnen komen. „Het ad vies klinkt ons zeer vreemd in de oren. Vooral omdat de jachtha venontwikkeling wel nadrukke lijk staat vermeld in het Beleids plan Oosterschelde", aldus G. J J. Burger namens het CDA. „Ge let op de Zeeuwse standpunten moet dit advies op een vergis- van onze verslaggever GOES - Gedeputeerde staten willen slechts 17.000 gulden bij dragen aan de kosten die de Stichting Ouderenzorg Noord- Beveland heeft gemaakt voor de ontslagprocedure van de voormalig directrice van be jaardencentrum Rustoord in Colijnsplaat. De stichting had gs om ruim 43.000 gulden ge vraagd. De provincie wil daar van alleen de kosten van juridi sche hulp betalen. De schade loosstelling en de aanvullende WW-uitkering voor de voorma lig direktrice, die haar ontslag nog steeds onterecht noemt, moet de stichting zelf ophoes ten. M. G. Slabbekoorn (56) kreeg in mei 1990 de wacht aangezegd als directrice van bejaardencen trum Rustoord in Colijnsplaat. Ze zou, zo liet het bestuur haar in een aangetekende brief weten, voor teveel onrust in het cen trum zorgen. Een argumentatie waarbij Slabbekoorn tot op de dag van vandaag haar vraagte kens plaatst. „Er is tot nu toe niemand geweest die me heeft kunnen vertellen wat ik fout deed,' Dan kan ik alleen maar gissen naar de redenen waarom ze me uiteindelijk ontslagen hebben." Slabbekoorn vermoedt dat het toenmalige bestuur wilde voor komen, dat zij directeur zou wor den van de Stichting Ouderen zorg Noord-Beveland. waarvan Rustoord deel zou gaan uitma ken. „Misschien dat men mij te lastig vond. dat kan. Maar ik heb m'n werk altijd goed gedaan en het belang van de bewoners voorop gesteld. Dat vergat het bestuur weieens, de heren hiel den zich liever bezig met machtsspelletjes." Protest De directrice tekende protest aan tegen het ontslag dat enkele maanden na de schorsing volg de Het was het begin van een lange procedure die Slabbe koorn en haar man, als hoofd van de technische dienst ook werkzaam bij het bejaardencen trum. uiteindelijk bij de psychia ter deed belanden. „Op zijn ad vies heb ik afgelopen zomer uit eindelijk dan maar ingestemd met mijn ontslag. Ik kon er niet langer tegenop", verzucht Slab bekoorn. Ze wist van de Stichting Oude renzorg Noord-Beveland nog een schadeloosstelling en aan vullende WW-uitkering los te krijgen, maar dat noemt ze niet meer dan 'een fooi'. Haar man is nog steeds in dienst van het be jaardencentrum, maar zit sinds de perikelen van vorig jaar in de WAO. „Hoe lang dat nog gaat duren weet ik niet. maar de ver houdingen zijn aardig verziekt." De Kortgeense wethouder me vrouw J A. de Looff-de Wild, die kort na de schorsing van Slabbe koorn als tijdelijk bestuursvoor zitter van Rustoord aantrad, wil geen commentaar geven op de zaak. ..Dat is voorbij, alles heb ben we toen op een correcte ma nier afgehandeld en het heeft geen zin daar nu nog op terug te komen." sing berusten. We moeten voor komen dat eerder gedane toe zeggingen niet worden gehono reerd. Anders zijn belangrijke in vesteringen voor niets gedaan." PvdA, VVD en Gemeentebelang steunden de motie van harte. P. W. van der Toorn (SGP) betreur de het dat reeds gedane toezeg gingen worden genegeerd. „Toch steunen we de motie niet. Uitbreiding van de jachthaven tot 350 ligplaatsen betekent een extra toevloed van toeristen. Dat kan nadelige invloed heb ben op de zondagsrust. En die willen we niet verder laten ver worden." Burgemeester J, van Bommel zei heel blij te zijn met de motie. „Na lezing van het advies was er eerst de schrik, later werd ik heel boos. Hoe is het mogelijk dat een landelijke club volledig voorbij gaat aan reeds gemaakte rap porten waar de diverse gemeen ten volledig achter staan." Van Bommel deelde mee dat ér reeds telefonisch overleg is geweest met de Voorlopige Adviesraad. Er is ook een brief onderweg. B en w vragen gedeputeerde- en provinciale staten en de Stuur groep Oosterschelde afstand te nemen van het advies voor zover dat gaat over de Wemeldingse jachthaven. Kersttoernooi schoolkorfbal WESTKAPELLE - Korfbal ver-, eniging Stormvogels houdt maandag 23 december voor de zestiende maal het jaarlijkse kerst-school korfbal toernooi. Het toernooi duurt van 8.30 tot 16.45 uur en speelt zich af in sportzaal De Belling. Er doen achttien teams van ze ven basisscholen aan mee. Het zijn scholen uit Serooskerke. Oostkapelle, Aagtekerke, Big- gekerke. Zoutelande en Westka- pelle. Rond 16.45 uur worden de prijzen uitgereikt. Bekeuring voor 63 hardrijders OOSTBURG - Bij een snel heidscontrole op rijksweg 58 Oostburg-Draaibrug zijn dins dag 63 bestuurders geverbali seerd. Er werd gecontroleerd van elf tot twaalf uur en van één uur tot half twee. Er passeerden 381 voertuigen de controle. De hoogst gemeten snelheid be droeg 140 kilomter per uur. Er geldt een maximum van tachtig kilometer per uur. De informatieve kerstmarkt in de Maria Magdalenakerk trok veel publiek. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - De Goese burgemeester T. R. Seinstra van Goes opende dinsdag de informatieve kerst markt in de Maria Magdalena kerk. Aan de markt namen ne gentien non-profit-organisaties deel, zoals Amnesty Internalio- Inbraak auto OOSTBURG - Uit de auto van J. H. F. J. uit Oostburg zijn maandagmiddag tussen vijf uur en kwart over vijf een paspoort, een rijbewijs en autopapieren gestolen. De auto stond gepar keerd aan de bevoorradingsweg achter de Erasmusstraat in Oostburg. nal, Foster Parents Plan, het Le ger des Heils en de wereldwin kel Goes. Het publiek kon zich op de kerst markt laten informeren over de aanwezige organisaties. „Voor iemand die iets op dit gebied wil weten, is dit natuurlijk een mek- ka". verklaarde mede-organisa trice T. Dirkse van de Advies- Collectie - De Sluise vereni ging De Collectie houdt vrijdag haar jaarlijkse grote kerst-ruil- avond. Verzamelaars van post zegels, munten, ansichtkaarten en andere objecten kunnen van af 19.00 uur terecht in gemeen schapscentrum 't Zoute Vestje. Om 20.00 uur begint de grote vei ling. raad van Ontwikkelingssamen werking in Goes. De kerstmarkt werd afgesloten met een optreden van het Zeeuws Jongerenkoor, dat het Unicef-lied ten gehore bracht. Kostbare conifeer gestolen OOSTBURG - Het afgelopen weekeinde is een conifeer met een waarde van 3500 gulden ge stolen van de begraafplaats bij de Oude Stad in Oostburg. De vijftig jaar oude boom. die 3,5 meter hoog was, werd net boven de grond afgezaagd. De boom is eigendom van de gemeente Oostburg. van onze verslaggever MIDDELBURG - Nieuw- en Sinl-Joosland dreigt het kind van de rekening te worden bij de aanleg van de nieuwe rijks weg 57 van de Veerse Dam naar rijksweg 58. Zeker als rijksweg 57, komende vanaf het Kanaal door Walcheren, over een ge deelte van de bestaande Nieuw- landseweg wordt geleid. Een aantal bewoners van de Middel burgse dorpskern liet maandag avond deze noodkreet horen op de tweede informatiebijeen komst over het nieuwe tracé voor rijksweg 57 over Walche ren. De gevolgen die vernieuwing van de rijksweg 57 teweeg brengt, zijn groter dan menig on derzoeker van Rijkswaterstaat waarschijnlijk heeft vermoed. De ambtelijke voorlichters kre gen vorige week maandag in Se rooskerke een lawine van kriti sche opmerkingen over zich heen. Het was gisteren in de Mid delburgse Schouwburg niet veel anders. Bewoners van Nieuw- en Sint- Joosland schetsten een somber toekomstbeeld voor hun dorp, opgesloten door rijkswegen. De bestaande rijksweg 58 is al een bron van ergernis. De geluidhin der maakt uitbreiding van het dorp op een aantal plaatsen on mogelijk. En dan is er het druk ke verkeer door de dorpskern naar Amemuiden, Lewedorp en ook Nieuwdorp. De aanleg van rijksweg 57 over de huidige Nieuwlandseweg, vier banen breed, zal die situatie alleen maar verergeren, vrezen bewo ners. Geluidschermen L. Adriaansen van Rijkswater staat, directie Zeeland, gaf toe dat de geluidhinder bij de huizen aan de Nieuwlandseweg toe neemt. Geluidschermen kunnen naar zijn mening een oplossing zijn. „Maar dan verliezen wij ons uitzicht", luidde de reactie. Informatie-avond over cultuur van Nigaragua OOSTBURG - Het Nicaragua Comité Zeeuwsch-Vlaanderen houdt donderdag een informa tie-avond over de kunst en cul tuur van de Nigaraguaanse sa menleving. De bijeenkomst in het Oostburgse cultureel cen trum De Hoekzak wordt onder steund door een tentoonstelling van schilderijen uit het Midde- namerikaanse land. De expositie loopt tot en met vrijdag 27 december en staat be halve in De Hoekzak opgesteld in de bibliotheek van Oostburg en het verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Tijdens de informatieavond wordt de laatste stand van za ken gegeven over het zogeheten Condega-projekt van het comi té. Met de ingezamelde 3400 dol lar is een school en een gezond- heidspost in de plaats Santa Te resa (Condega) afgebouwd. Eveneens kon van het bedrag drie klaslokalen in het naburige dorp Chaguita Grande worden gerealiseerd. De gezondheids- post heeft de naam Terneuzen gekregen, als eerbetoon aan de uit de Scheldestad afkomstige leden van het comité. Het Zeeuws-Vlaamse Nigara- gua-comité richt zich momen teel op het inzamelen van geld, dat enige verlichting moet bie den tegen de oprukkende chole- ra-epidemie. De informatie avond in De Hoekzak begint om acht uur. Adriaansen dacht mee: „Wij len daarover na de vaststell van het tracé zeker met de be ners in overleg treden." De remedie voor de problen van de bewoners van de Nies landseweg bij Nieuw- en S Joosland is de aanleg van ander tracé, meer ten noori van Middelburg richting Ai muiden. In de milieu-effect j portage komt dat alterna minder goed uit de bus. De ri weg zou zes a negen meter bo het maaiveld moeten worden bouwd om de spoorlijn te k nen kruisen. Een rustiek poli gebied wordt dan doorsnel Landbouwer L. F. Polderdijk ter plaatse in een cultuur-hij risch waardevolle boerd woont, pleitte voor handhav van de huidige situatie. Hij derkende tegelijkertijd daarmee het probleem op bordje van zijn mede-Nieuwl ders terecht komt. De deskundigen van Rijks terstaat benadrukten steedsi niets vaststaat, zelfs niet dal nieuwe rijksweg 57 er komt. riepen de bezoekers ook op 1 op- en aanmerkingen kenbaa maken bij de Raad van de I terstaat in Den Haag. Bezwz schriften kunnen tot 18 janii bij die instantie worden in diend en de Raad komt 26 bruari naar Zeeland om i hoorzitting te houden. Sint-Laurens Zeker ook uit Sint-Laurens len bezwaarschriften kom Rijksweg 57 doorkruist nu i dorp en, als de plannen do gaan, is dat na het jaar 20001 meer zo. De grote vraag voor kele sprekers was in hoeve Sint-Laurens wordt ontlast, zijn bang dat het verkeer van Veerse Dam richting Midi burg en Vlissingen gewoon d hun dorp blijft rijden. Volgens berekeningen van Rijkswal staat is dat voor 40 procent derdaad het geval, maar de i zal gebruik maken van het ni we tracé. De deskundigen van Rijksi terstaat hebben overigens aantal in Serooskerke geuite zwaren ter harte genomen, fietsverkeer zou tussen Ser kerke en Middelburg over parallelweg moeten met oj baar vervoer, landbouwverl en op een gegeven moment i alle verkeer. De plannenmal onderkennen dat dat een slechtering is en denken tl aan een apart fietspad. Zij v len ook voor een extra dwarsi binding over de nieuwe rijksv 57 tussen Serooskerke en Vr wenpolder. De vele gelijkvloei oversteekplaatsen in de huidj rijksweg 57 verdwijnen metj oog op de verkeersveilig™ maar Rijkswaterstaat wil vafi nieuwe rijksweg 57 ook nietj al te grote barrière makenj Walcheren. Het fiets- en 1 bouwverkeer zou daarvan ij name de gevolgen ondervind Kaarting - De voetbalvere] ging Graauw hield een kaartil waaraan twintig personen de namen. Uitslag: 1 P. Verras, 21 de Baai", 3 J. Kamoen. De w gende kaarting is 25 januari, Adrie Oosterling - Dei tertainer Adrie Oosterli strijkt maandag 23 deceml met een kerstvoorstelling m in theater-galerie De Twee D ven aan de Slijkstraat in Gr de. Oosterling brengt een p gramma van liedjes en anekt tes, waarbij hij zichzelf begelei op piano, keyboard en acci deon. Het optreden begint c 20.00 uur. van onze verslaggever HULST - J. L. L. Pelgrims, oud directeur van zwakzinnigenin stituut De Sterre in Clinge, heeft een nieuwe baan. Hij is per 1 december benoemd tot al gemeen directeur van de stich ting Zorgverlening Verstande lijk Gehandicapten in Venlo. De nieuwe stichting verenigt elf instellingen (van kinderdagver blijven tot gezinsvervangende tehuizen) die zich bezig houden met zwakzinningenzorg in Noord-Limburg. Ook deskundi gen als orthopedagogen en psy chologen hebben zich bij de stichting aangesloten. Samen met de klassieke internaten voor de verstandelijk gehandi capten hoopt de stichting Zorg verlening Verstandelijk Gehan dicapten in de regio nog meer za ken van de grond te krijgen. „Zo willen we de mogelijkheden dat verstandelijk gehandicap ten van verschillende voorzie ningen en instellingen gebruik maken - verder - ontwikkelen. Ook de oprichting van een kin derdagverblijf voor 0- tot 3-jari- gen staat hoog op de verlang lijst", zei Pelgrims dinsdag avond. Hulstenaar Pelgrims (overigens officieel tot 1 januari directeur van De Sterre) is blij met de nieuwe baan. Maar hij be treurt nog steeds zijn gedwon gen afscheid bij De Sterre. had graag het begonnen kan afgemaakt." De directeur kwam begin 1 jaar in opspraak, omdat hij i voorstander toonde van 1 spreidingsbeleid in de zwakz nigenzorg in Zeeuwsch-Vlai deren. Zo werd in het voorji nog gedacht dat de helft van de pupillen naar Terneuz zou moeten verhuizen. Oudi en andere betrokkenen toond zich ongerust en bijna heel Cl ge was woedend. Pelgrims w< als de kwade genius gezien en verliet in oktober het Clingse stituut omdat de 'noodzakelij vertrouwensbasis' ontbrak. Toen bijna een maand geled bekend werd dat het minste van WVC groen licht had gei ven voor de bouw van een St re-dependance in Terneuz voor 48 verstandelijk gehan capten bleef het echter rust De storm was intussen wi gaan liggen. Pelgrims, sinds i gustus '87 directeur in Clin heeft er geen behoefte aan alsnog zijn gelijk te hali „Spreiding van zorg naar plaatsen waar het nodig is. is tijd mijn uitgangspunt gewef Met die 48 bedden voor Term zen is een beslissende stap ge; en ik ben blij dat ik nog heb ki nen bijdragen aan die stap." Burgemeester A. Verbree echts) en wethouder Elenbaas met de nota 'Speelbal of Trefbal'. foto Willem Mieras Notitie voor beleid in Borsele van een medewerker HEINKENSZAND - Hel emancipatiebeleid van de gemeente Borsele krijgt handen en voeten. Om daarbij een steuntje in de rug te geven heeft het Zeeuws Ontwikkelingsburo Vrouwene mancipatie (ZOE) voor de leden van de gemeentelijke emanci patiewerkgroep, de ambtenaren en gemeentebestuurders een notitie geschreven. ZOE-beleidsmedewerkster Charlotte Vis ser overhandigde het eerste exemplaar van deze nota, 'Speelbal of Trefbal', dinsdagochtend aan de Borselse wethouder voor welzijnszaken, mevrouw C. J. Elenbaas-Murre. „Nu ook Borsele een eigen emancipatiecommissie krijgt, is er een goede reden om de gemeente in het zonnetje te zetten. Het is ook een blijk van waardering voor de leden van de werkgroep die het toch maar zover hebben gekregen", stelde Charlotte Visser. De gemeentelijke werkgroep voor het emancipatiebeleid, die al enkele jaren actiefis, gaat volgend jaar over in een gemeentelijke commissie met eigen bevoegdheden en rechten. Om die over gang wat te vergemakkelijken kunnen de leden een beroep doen op de handleiding van het ZOE. Wethouder Elenbaas onder streepte in haar dankwoord het belang van een goed functione rende emancipatiecommissie. „Emancipatiezaken gaan veel verder dan alleen het beter integreren van vrouwen in de samen leving. Ook voor mannen geldt dat ze een aandeel kunnen leve ren, zodat een vrouw er geen dubbele functie op na moet houden. Levert een emancipatiecommissie goed werk dan heeft dat in vloed op alle mensen", aldus de Borselse wethouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 24