EUWSE COURA haalt nieuwjaar niet r /rees verlies 000 banen )ij Rabobank Besluit erkenning Kroatië en Slovenië is klap voor Servië k Kerstdiner voor de armen Het beste vakantie-advies sinds jaren. Voor Gorbatsjov geen plaats Unietaken in Russische handen etijdenboek uit 1448 vert recordprijs op Moeder vermist meisje smeekt ontvoerders MEXICO Blauw overmeestert gooier brandbom 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. tel wind loolkt en vrij zacht, af en toe zon. vanuit het ivesten regen. d af en toe stormachtig. Middag- iperatuur 9 graden. jaargang no. 298 ensdag 18 december 1991 Roompot Zwemparadijs maakt zich klaar voor haar verjaardag! Ontdek het Golfslagbad. de Reuze-glijbaan, het Turks Bad. de Jctstreams. het Binnen-Buitenbad. de Waterpaddestocl. de Sauna.de Thermae Roma Porta, hctkinderbad, de knuffelmuur. het Solarium, het Zuiderzon-terras. de Moeder- en kindhoek. de kleuter- en Peuter-speelhoek en de Resto Tropic! Dagelijks geopend van 10 tot 10 De eerste fase van de fat Kamperland Zeeland 01107-4250 einde van het jaar klaar. pnze correspondent sGeleijnse - De Sovjetunie voor het eind van dit jaar jieel op te bestaan. Sovjet- idenl Gorbatsjov en zijn [ga Jeltsin van de Russische [ratie zijn dit maandag na van anderhalf uur cengekomen. had maandag verklaard het proces van omvorming de Sovjetunie in een geme st van onafhankelijke sta- ot midden-januari zou kun- luren. De reden voor de ver ing is volgens waarnemers jskou dat de huidige ondui- ce status van de Unie en het -leiderschap niet langer ilijven voortbestaan, latsjov en Jeltsin besloten. het persbureau Tass en ins woordvoerder Vosjtsja- dat de nog bestaande Unie- turen (van presidentschap bankwezen) door Rusland ien overgenomen of opgehe- Dit betekent dat Gorbats- 'oor het einde van dit jaar als ident vertrekt. Vosjtsjanov ligde aan dat op oudejaars avond de rode Sovjetvlag op het Kremlin zal worden neerge haald. Volgens Jeltsin zullen de vier Centraalaziatische republieken. Kazachstan en Armenie zich za terdag in Alma Ata aansluiten bij het gemenebest dat de Russi sche Federatie, de Oekraïne en Wit-Rusland vorige week zon dag hebben gevormd. In de Ka- zachstaanse hoofdstad zullen de republiekspresidenten de geme nebest-overeenkomst tekenen. Jeltsin zegt in een interview met het Italiaanse dagblad La Re- pubblica, gegeven nadat hij maandag met de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker had gespro ken, dat er voor Gorbatsjov geen plaats zal zijn in het nieuwe ge menebest. Gorbatsjov zelf heeft al gezegd dat hij zijn taak als beëindigd beschouwt wanneer er een grondwettelijke opvolger van de Sovjetunie is. Woede De versnelde afbraak van de Unie werd dinsdag ingeluid met een rel in wat nog over is van het Sovjet-parlement. Woedende 1 HAAG (GPD) - De vakbon- vrezen dal bij de Raboban- in Nederland de komende tot vijf jaar 2000 tot 3000 en verdwijnen. Gisteren ben de bonden VHP, Dien- ibonden FNV en CNV en de BHLP in een brief aan de ctie van Rabo overleg over sociaal plan geëist, bonden komen met hun brief aanleiding van overleg met Centrale Directie Personeels- van Rabobank Neder- I. Zij gaan ervan uit dat de ik de kosten in drie jaar met ien procent wil terugdringen de personeelsomvang met procent. Onlangs maakte bank al duidelijk in de post- ler en op het transport 290 ien te willen schrappen, actie van de bonden is, vol- bestuurder De Leeuw den iter van de Dienstenbond nodig omdat de Rabobank irekken over de werkgele heid uit de weg gaat. De d wil het feit dat bij de Ra- irganisatie aangesloten ban- zelf beslissen over sociaal lid, doorbreken. „Als er geen fraai overleg over een sociaal komt gaan we alle banken inderlijk af". Deze vakbond- men duiden niet op een ge- loos bezoekje. iun nogal boos getoonzette f geven de bonden de bank iur de tijd om op hun eis in te n: „Het is niet onze keus om leze wijze het overleg met uw anisatie vorm te geven. Onze itie vloeit echter voort uit. de wijkende en dubbelzinnige telling van Rabo Nederland. opstelling is naar ons oor- leen grote bank onwaardig." woordvoerder van de Rabo- volksvertegenwoordigers ver zetten zich daar tegen het maan dag door het Russische parle ment genomen besluit om de na tionale parlementsgebouwen in het Kremlin in eigendom te ne men. De parlementariërs eisten het aftreden van Gorbatsjov na dat deze weigerde voor het par lement te verschijnen. Later volgde een gesprek met een par- lementsdelegatie. Het Sovjet-parlement kon al niet meer bijeenkomen omdat de drie gemenebest-republie ken, die 70 pet van de zetels be zitten, hun afgevaardigden had den teruggetrokken. Gorbatsjov liet dinsdag weten dat ook hij de bedoeling had naar Alma Ata te gaan. In een gesprek met delegaties bij een symposium over 'de anatomie van de haat' zei hij er alles aan te willen doen om het gemenebest op een legale manier van de grond te krijgen. Hij heeft dit standpunt herhaald in zijn ge sprek met Jeltsin. Gorbatsjov heeft de overeenkomst van DEN (DPA) - Op een veiling in Londen is een uit 1448 daterend, [recht vervaardigd getijdenboek verkocht voor rond een kwart oen gulden. De opbrengst was zes maal de geschatte waarde. Duitse kunsthandelaar ontfermde zich voor die prijs over het iladen tellende kalender-werk, dat is voorzien van talloze hand- hilderde miniaturen en illustraties van onder andere het leven Alexander de Grote. ieide op 1.4 miljoen gulden geschatte topstukken op de veiling otheby's - een Latijns boek over een gezonde levenswijze uit 1450 in Italiaans religieus werk uit 1462 - vonden geen kopers. AMSTERDAM - Een heilsoldate snijdt het varkenshaasje aan voor een vrouw tijdens het jaar lijkse kerstdiner voor behoeftige ouderen, daklozen en andere hulpbehoevende van Het Leger des Heils. Deze maaltijd werd gisteravond verstrekt in de Ramada Koepelkerk in Amsterdam. foto Ruud Hoff/ANP bank wil niet inhoudelijk ingaan op de uitlatingen van de bond. Hij wilde slechts toegeven dat de bonden „een beeld is geschetst van de situatie waarin Rabo ver keert", en dat de werkgelegen heid bij de bank niet langer zal groeien. Op aantallen banen of bezuinigingspercentages wil men niet ingaan. Ook op de vraag naar een centraal sociaal plan heeft Rabo nog geen ant woord. Rabobank Nederland heeft geen directe zeggenschap over de plaatselijke kantoren, omdat zij een coöperatie is, waar de 851 aangesloten banken lid van zijn. De afgelopen jaren heeft Rabo het aantal kantoren al danig be perkt, van 2345 in 1986 tot 2044 vorig jaar. Het aantal perso neelsleden nam desondanks in dezelfde periode flink toe, van 32.000 tot 37.850. Niet alleen Ra bo. ook andere grote Nederland se banken zijn bezig met sane ringen of hebben deze net achter de rug. Brest in Wit-Rusland, waarin de drie republieken verklaren dat de Sovjetunie ophoudt te be staan. ongrondwettelijk ge noemd. Na het gesprek met Jeltsin was niet duidelijk of Gorbatsjov in Alma Ata op het gemenebest appel zal verschijnen. Ook be staat nog onzekerheid over de komst van de Oekraïnse presi dent Kravtsjoek. De Oekraïnse positie is. dat het gemenebest een feit is en niet opnieuw be hoeft te worden opgericht. Kravtsjoek zei maandag niet van plan te zijn naar Alma Ata af te reizen om anderen hun hand tekening te zien zetten. Kernwapens Tussen de Oekraïne en de Russi sche Federatie bestaat wrijving over de structuur van de krijgs macht van het gemenebest. Kravtsjoek heeft zich al uitge roepen tot opperbevelhebber van de Oekraïnse strijdkrach ten. De drie republieken waren het erover eens dat de met kern wapens uitgeruste krijgsmacht, de zgn. strategische eenheden, onder één militair commando blijven. Jeltsin heeft maandag echter het grootste deel van de huidige Sovjet-krijgsmacht tot 'strategi sche strijdkrachten' uitgeroe pen. Hij wil de overeenkomst van Brest uitbreiden met een de fensie-overeenkomst tussen de republieken. Volgens Vosjtsja nov zou die ook in Alma Ata moeten worden getekend. Volgens anonieme zegslieden in het gevolg van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker zal de huidige Sovjet-minister van defensie Gorbatsjov opvolgen als opper bevelhebber van de strijdkrach ten. Gifvat zoek ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse politie is op zoek naar één van de vijf vaten waterstof bromide die gisteren op rijks weg A-16 van een vrachtwagen zijn gevallen. Het vat is door een onbekende man, vermoede lijk de bestuurder van een witte Mitsubishi-bestelbus, ingela den en meegenomen. Het is de politie een raadsel wat de man er mee wil. Bovendien wordt gewezen op de gevaren van waterstofbromide, een zeer bijtende stof. BELGRADO (RTR/AFP) - Het besluit van de twaalf EG-lan- den om onder voorwaarden Kroatië, Slovenië en andere Joegoslavische republieken op 15 januari te erkennen als onaf hankelijke staten betekent een forse klap voor Servië. Deze re publiek heeft met hulp van het federale leger steeds gepro beerd de Joegoslavische federa tie overeind te houden. Belgra do reageerde dinsdag dan ook geïrriteerd. De Servische onderminister van buitenlandse zaken, Vejzovic, sprak van 'een ultimatum'. Hij voorspelde dat de strijd zal toe nemen. Het Joegoslavisch romp-staats presidium reageer de gematigd. In een door persbu reau Tanjug verspreide verkla ring werd gesproken van een 'on geoorloofde inmenging in bin nenlandse aangelegenheden die slechts nieuwe problemen zal veroorzaken'. De Duitse minister van buiten landse zaken, Genscher, riep Servië op zich bij het besluit neer te leggen en met de EG sa men te werken. Duitsland wil Slovenië en Kroatië al voor kerstmis erkennen. Maar over eenkomstig het besluit van de EG zal deze erkenning pas op 15 januari in daden worden omge zet. Vierde Rijk Bonn toonde zich zeer tevreden. Bondskanselier Kohl sprak van een „groot succes voor ons, de Duitse en de Europese politiek". Het besluit is volgens hem een duidelijk signaal aan de Servi sche leiding en de militairen in Belgrado „om het zinloze bloed- Advertentie utolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk il VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 iAdvertentie 5 dagen voor: 999,- zie pag 8. BELLINGWOLDE (ANP) - De moeder van het meisje Nym- phe Poolman (7) uit Vriesche- loo, dat sinds 28 november wordt vermist, heeft dinsdag middag in het dorpshuis van Bellingwolde een oproep ge daan aan de mogelijke ont voerders van haar dochter. Nymphe Poolman Mevrouw Poolman vroeg de gene die Nymphe heeft meege nomen, haar dochter achter te laten in een drukke winkel. Nymphe zou dan naar een kas sa moeten lopen om te zeggen wie zij is. De ontvoerder zou dan zelf weg kunnen gaan. De ouders zijn in dat geval bereid verder af te zien van een aan klacht. Moeder Jacqueline zei vanuit haar instinct het gevoel te hebben dat Nymphe nog leeft. „Voor ons en voor vele ande ren is haar verdwijnen een complete nachtmerrie." zegt zij. Nymphe Poolman verdween donderdag 28 november uit haar woonplaats Vriescheloo. Haar vader had het meisje af gezet bij een winkel in de hoofdstraat van het dorp, vlakbij het ouderlijk huis van Nymphe. Een uitgebreide zoekactie leverde niets op. Mevrouw Poolman bij het voorlezen van haar verzoek. Rechts haar echtgenoot. Op vrijdag 6 december was er over deze zaak een opspo ringsbericht van de politie op de televisie. De uitzending heeft achttien tips opgeleverd. In totaal zijn er volgens een foto ANP woordvoerster van de rijkspo litie in Groningen tachtig tele foontjes over deze zaak bin nengekomen. Over wat er met Nymphe gebeurd is heeft de politie nog geen enkel aankno pingspunt, iAdvertentie 15 dagen voor: 999,- zie pag 8. Onderwijs De ministers Andriessen en Ril- zen. V NO-voorzitter Rinnooy Kan en FNV-voorzitter Steke lenburg heffen het glas na on dertekening van een akkoord voor het beroepsonderwijs. On derdeel daarvan is een bijdrage van Ritzen TF van 28 miljoen. Bankoverval Op een filiaal va n de Veren ig de Spaarbank aan het Kerk plein in Kapelle is gisteren een gewapende overval ge pleegd. Twee overvallers dwon gen het bankpersoneel een onbe kend geldbedrag af te geven door een klant met een pistool te bedreigen. De daders werden kort na de overval in West-Brabant aange- Q houden. Brand De Nederlandse vlag hing dins dag halfstok tussen de afgebran de balken in de nok van de oude boerenschuur die dienst doet als onderkomen van drie Vlissingse scoutinggroepen. Een felle uit slaande brand veroorzaakte gistermorgen een schade van ongeveer acht ton aan het ge- bouw. Het vuur is ver moedelijk aangesto- ken. Joop Hiele Doelman Joop Hiele heeft be dankt voor het Nederlands elf tal. De 'eeuwige reserve' van Oranje hèeft bondscoach Rinus Michels laten weten, dat hij niet zal mee TI gaan naar het EK. I \Vi DEN HAAG (ANP) - Bij het ministerie van algemene zaken op het Binnenhof is dinsdagavond rond half zes een brand bom naar binnen gegooid. De beveiligingsdienst bluste een beginnende brand. De 32-jarige dader uit Den Haag werd overmeesterd door het VVD-Tweede-Kamerlid P. Blauw en een personeelslid van de Kamer, die op dat moment op het Binnenhof liepen. De da der werd vervolgens naar de beveiligingsdienst van de Twee de Kamer gebracht en daar overgedragen aan de politie. Hij maakte volgens de politie een zwaar gestoorde indruk. Advertentie vergieten eindelijk te staken" en de weg vrij te maken voor een VN-vredesmacht. Op beschuldigingen in de Servi sche pers dat Duitsland Kroatië en Slovenië wil erkennen om een 'Vierde Rijk' te creëren, zei Kohl: „Wij Duitsers zijn bezorgd over het lot van deze mensen en hopen dat hun toekomst vrede, vrijheid en democratie brengt - verder niets." De Kroatische minister van bui tenlandse zaken, Separovic, zei: „Dit is een stap in de goede rich ting. Europa heeft begrepen dat Joegoslavië niet meer bestaat." Hij vond dat het besluit Servie en Montenegro onder druk zet. „Ze moeten antwoord geven op de vraag of zij voor of tegen soe vereiniteit zijn. Als Servië blijft aandringen op handhaving van een soort Joegoslavië, komt het nog geïsoleerder te staan." Staatslening DEN HAAG (ANP) - De 15-jarige staatslening 1992/2007 waarop dinsdag via het tendersysteem kon worden ingeschreven heeft f2,8 miljard opgebracht. De uït- giftekoers is vastgesteld op 101,2 procent. Het rendement komt uit op 8,60 procent. Volgens het ministerie van fi nanciën is de lening succesvol te noemen. Morgen is het zover In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis, U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening:. In envelop zonder postzegel opsturen naar, PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1