pzc Vlister Zeeland nodig in provincie Acht ton brandschade in scoutinggebouw Pleingrote kerstgroep en w Vlissingen ersoepelen regels ïomohuwelijk' Gabor weigert definitief subsidie plannen Aquabio Budget voor de Cultuurmaand 1992 is al verdeeld rovincie schrapt eld Zeeuws-Vlaams beristisch Bureau provincie laatschappij Nijverheid en Handel over opvolger commissaris Boertien: 11 Kamer erkent stadsgewest Vlissingen-Middelburg De Boe WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 »onze verslaggever DDELBURG - De nieuwe nmissaris van de koningin el een echte Mister Zeeland i, De provincie heeft behoef- ian een bestuurlijk manager, in staat is het provinciale paraat zodanig te leiden dat Mistellingen verdwijnen en ugezïnd wordt gewerkt aan [vaart en welzijn van Zee- id. Zo schetste secretaris M. Stoffels van de Maatschappij ar Nijverheid en Handel in eland dinsdag tijdens de fstreceptie van zijn organisa- het profiel voor de opvolger nC. Boertien. jffels citeerde met instem- ng de PZC van afgelopen za- riag, waarin werd gemeld dat de staten behoefte bestaat leen commissaris die het in i macht heeft te voorkomen Zeeland in het Europese chtenveld wordt wegge ld. Volgens Stoffels kan deze jvincie in het Europa van 1992 iider twijfel een rol van bete- ius vervullen. Voorwaarde arvoor is wel dat politieke in- es, intern geruzie en lokale rompenheid worden uitge- nen. an overleden ongeluk op rrein Dow [NEUZEN - Een mecanicien een aannemersbedrijf is dagavond laat in het Aca- lisch Ziekenhuis van Gent rieden aan verwondingen lij 's middags opliep bij on- loudswerkzaamheden op terreifi van Dow Benelux, man, wiens identiteit niet d vrijgegeven omdat nog alle familie kon worden in- cht, was 's middags bezig een stoomturbine, turbine barstte omstreeks vier door nog onbekende aak open. De mecanicien i in gezicht en borst getrof- door rondvliegende metaal- n. Hij werd eerst met een •ambulance naar het Ter- sense ziekenhuis de Honte ansporteerd en moest even door naar het Gentse zie- huis. arbeidsinspectie onderzoekt nenteel nog hoe de turbine Ie Aromaten-II-fabriek, on- leel van het LHC(ethyleen)- iplex, plotseling open kon ten., De secretaris van Nijverheid en Handel vertelde zich zorgen te maken over het gebrek aan voortvarendheid en eensgezind heid op provinciaal en gemeen telijk niveau. Hij wees daarbij op de onenigheid over de invulling van Neeltje Jans, de verdeeld heid binnen de Zeeuwse haven schappen, de problemen die de aanwezigheid van het vliegveld Midden-Zeeland voor de recrea tieve ontwikkelingen aan het Veerse Meer oplevert en de toe nemende onzekerheid over de haalbaarheid van de WOV. Hij signaleerde obstructie tegen de plannen een Westerschelde oververbinding aan te leggen, 'zowel uit eigen gelederen als van buitenaf. Stoffels sprak de hoop uit dat een in opdracht van Nijverheid en Handel uitgevoerde studie naar de economische effecten van de WOV iedereen weer op het rechte pad brengt. Hij ont hulde dat het onderzoek 'op zeer indringende wijze het buitenge woon grote economische belang illustreert van realisatie van dit project'. Stoffels: „Langer uit stel kan niet worden geduld." Hij verzekerde dat 'al dat gekra keel' op landelijk niveau onge twijfeld tot, de overtuiging zal leiden dat de WOV er nooit zal komen. De brand in het scoutinggebouw ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. foto Ruben Oreel Vuur nagenoeg zeker aangestoken van onze verslaggever VLISSINGEN - Een felle, uit slaande brand heeft dinsdag ochtend vroeg voor zo'n 800.000 gulden schade veroorzaakt aan het clubgebouw van drie Vlis- singse scoutinggroepen. Het dak van het onderkomen, een oude boerenschuur aan de Ger- brandystraat, is onherstelbaar beschadigd. Alle spullen die op de zolderverdieping waren op geslagen, onder meer tenten en zeilen van boten, zijn in vlam men opgegaan. De brand is zeer vermoedelijk aangestoken. De Nederlandse vlag hing dins dagmiddag halfstok tussen de afgebrande balken in de nok van de schuur en op het terrein aan de Gerbrandystraat. „Een com plete ramp." Voorzitter N. G. D. Peters van de Stichting Samen werkende Scoutinggroepen Vlissingen, de beheerder van het gebouw, was aangeslagen. „De Scheldezwervers en de M. A. de Ruytergroep hadden al hun spullen op zolder onderge bracht. Ze zijn alles kwijt en dat uit pure vernielzucht." Een ruitje aan de zijkant was ka pot. De daders hebben dat waar schijnlijk gedaan om binnen te kunnen komen. Ze hebben een visitekaartje op een kozijn ach tergelaten: 'Snowboys hate scouting'. De politie heeft alles onderzocht en is naarstig op zoek naar de brandstichters. Een achterbuurman van het scoutinggebouw ontdekte dins dagochtend even na half vijf de brand. Hij belde direct de brand weer die snel met één wagen ter plaatse was. Ondercommandant D. G. Murre had het vlug bekeken. Het vuur dat beneden was aangestoken, baande zich door de dubbelwan dige spouwmuur een weg naar boven. Murre gaf groot alarm, waarna zich nog twee autospui ten en een ladderwagen naar de Gerbrandystraat spoedden. De Gerbrandystraat die in verband met wegwerkzaamheden slechts over één baan berijdbaar is, werd door de politie voor alle verkeer afgesloten tot half acht. Het sein brand meester kon al om kwart voor zeven gegeven worden, maar de brandweer is tot half twaalf bezig geweest met nablussen. Ondanks de inzet van elf brand spuiten en vijftig brandweerlie den was het dak niet meer te red den. Hetzelfde gold voor de spul len op zolder. De waterschade was enorm. De hele benedenver dieping stond blank en was be zaaid met omlaag gevallen dak pannen. Peters schatte de scha de aan tenten, zeilen en andere materialen van de scoutinggroe pen op 50.000 tot 80.000 gulden. „We hebben echt niets meer," liet groepsvoorzitter K. van den Berg van de zwaar gedupeerde Scheldezwervers weten. „Onze bootjes waren helemaal afge tuigd met het oog op de winter. De brand had niet op een slech ter moment kunnen gebeuren." De M. A. de Ruytergroep, de Scheldezwervers en de senior meisjes van de Golfbrekers zijn in één klap dakloos geworden. SSINGEN - Homosexuele en moeten niet meer aan ex- voorwaarden voldoen om in ssingen in een samenlevings ister te worden ingeschre- Het college van b en w fl dit dinsdagmorgen beslo op aandrang van een meer heid in de gemeenteraad, college van b en w komt met rijziging van zijn eerste voor- tegemoet aan ongemeen fel- iritiek uit de gemeenteraad, bepaling dat één van de twee :nsgezellen uit Vlissingen et komen, is vervallen. Ook d oorspronkelijk geëist dat de partners van hetzelfde ge- ht een notarieel vastgelegd lenlevingscontract hebben, voorwaarde was opgenomen grappenmakerij te voorko- zoals topambtenaar mr A. 'ronk het vorige week in de Iscommissie welzijn uit- Kte. meerderheid van PvdA, D en D66 wilde daarmee ab- uutniet akkoord gaan. Zij eis- gelijke behandeling van ho- sexuelen. PvdA, VVD en D66 zetten zich ook heftig tegen bepaling dat de ambtenaar de officiële bevestiging van samenlevingsverband moet laten weten dat daaraan geen ju ridische consequenties verbon den zijn. 'Betuttelend', vonden ze. B en w hebben zich dat ter harte genomen. De partners worden alleen nog bij de aanmel ding in het stadhuis gewezen op het vrijblijvende karakter van de bevestiging van een samenle vingsverband. Het nieuwe voorstel komt mor gen, donderdagavond, in de ge meenteraad aan de orde. Wet houder L. C. Poppe-de Looff (CDA) neemt de verdediging niet op zich. Zij heeft dinsdag ochtend niet tegen het voorstel gestemd, maar zij hield zich het recht voor in de gemeenteraad wel tegen te stemmen. De CDA-fractie heeft dinsdag avond besloten in te stemmen met het herziene voorstel. Enke le christen-democraten hadden eerder aangegeven dat zij het advies van de landelijke com- missie-Kortmann wilden af wachten. Die commissie be raadt zich over het homo-huwe lijk. Vlissingen moet daar niet op vooruitlopen, verklaarde CDA-raadslid C. E. Postma-Wil- lemse vorige week nog. omdat een gemeentelijke regeling geen juridisch houvast biedt. [onze verslaggever DDELBURG - Het Toeris- h Bureau Zeeuwsch-Vlaan- en moet het zonder extra bij- ge van de provincie stellen, bureau, waarin de Streek- en de stichting Promotie Uwsch-Vlaanderen zijn op- aan, dacht nog aanspraak te Mien maken op een subsidie 45.000 gulden. Het ziel er "■uit dat vanuit Middelburg meer dan 6500 gulden zal rden overgemaakt, provincie heeft het Toeris- hBureau over 1989 en 1990 bijdrage van 30.000 gulden jaar toegezegd in de salaris ten voor een beroepskracht, de som van in totaal 60.000 'en is tot dusver 15.000 gul- uitgekeerd. Door wisselin- •n het bestuur is bij het bu il de mening ontstaan dat de isidie een ruimere strekking 'dan alleen een bijdrage in de kosten van een beroepskracht, Onder het begrip professionali sering van het Toeristisch Bu reau is daarom ook de inrichting van het kantoor gerekend, waar aan 41.000 gulden is uitgegeven. De statencommissie economi sche zaken schudde afgelopen voorjaar heftig nee toen ze werd geconfronteerd met het voorstel het, resterende bedrag van 45.000 gulden uit te betalen. Gebruik van het geld voor een ander doel dan personeelskosten werd on juist beoordeeld, wijziging van de bestuurssamenstelling of niet. In overleg met de provincie heeft het Toeristisch Bureau geen ar gumenten kunnen aandragen die het dagelijks bestuur van de provincie hebben doen zwichten de 45.000 gulden alsnog uit te ke ren. Wat gedeputeerde staten betreft blijft alleen een bijdrage van 6500 gulden in de salariskos ten over 1990 over. Kinderen voeren de schapen in de levensgrote kerststal. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever ASSENEDE - Kerststallen zie je meer in deze tijd van het jaar. Een levende kerststal moet je echter met een lantaarntje zoeken. Maar een pleingrote kerstgroep, daar moet je vóór 5 januari voor naar Assenede. In het Belgische grensplaatsje lopen op de Markt liefst dertig dieren tussen de traditionele reli gieuze voorstelling. De plaatselijke middenstand verzorgt voor de dieren een echt kerstfeest: de os, twee ezels en de schapen kunnen rondkuieren op zowat duizend vierkante meter, worden verwend met sfeermuziek en hoeven ook niet bang te zijn voor het donker. Van vier uur 's middags tot negen 's morgens staan ze in de schijnwerpers. Wie weet kunnen zodoende de bezoekers getui ge zijn van de geboorte van een kerstlam: enkele ooien lopen namelijk op alle dag. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren het stadsge west Vlissingen/Middelburg de finitief erkend. Tijdens de we kelijkse plenaire vergadering, waarin wordt gestemd over eer der tijdens vergaderingen inge diende moties, sloten alle frac ties, met uitzondering van D66, zich aan bij de motie van VVD, CDA en PvdA. De door de WD'er J. te Veldhuis opgestelde motie om Vlissin gen/Middelburg als stadsgewest te erkennèn. werd op 25 novem ber tijdens een uitgebreide com missievergadering over de Vier de Nota voor de ruimtelijke or dening Extra (VINEX) inge diend. Toen al bleek dat een meerderheid van de kamer de motie wel zag zitten. Minister Al ders (vrom) ontraadde de motie echter. Hij wilde geen haarbreed van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Gedeputeerde mevrouw G. de Vries-Hommes hoeft geen sprankje hoop meer te hebben op een rijksbijdrage aan Aquabio. Staatssecretaris Gabor blijft bij zijn besluit sub sidie te weigeren voor het the mapark op Neeltje Jans. De ge vraagde rijksbijdrage van drie miljoen gulden komt definitief niet. zo laat de woordvoerder van Gabor weten. Ook zonder schriftelijke bevestiging is dat een feit. Ruim anderhalve week geleden kreeg de gedeputeerde de kous op de kop. Staatssecretaris Ga bor maakte haar duidelijk dat de drie miljoen voor de aanleg- kosten van wegen, kabels, lei dingen en parkeerterreinen aan de neus van Zeeland voorbij gaat. De gedeputeerde kreeg vervolgens de afgelopen week weer een beetje hoop, omdat een schriftelijke afwijzing uitbleef. Maar volgens de woordvoerder van de bewindsman is die hoop geheel ten onrechte. De subsidie die uit de pot voor openluchtrecreatie moest ko men, is definitief geschrapt. In eerdere jaren al werd de subsi dieaanvraag telkens vooruitge schoven. Dit jaar moest fors wor den gekort op openluchtrecrea tie. Het project op Neeltje Jans, dat nog niet geheel voldragen was, sneuvelde in de bezuini gingsdrift. Komende jaren wordt het be schikbare budget voor open- toegeven aan het verzoek van Middelburg en Vlissingen om een stadsgewest te mogen vor men. De bewindsman bleef vol houden dat de steden niet vol doen aan de door hem gestelde criteria. D66 bleek gisteren in de Tweede Kamer de enige fractie die de minister steunt. luchtrecreatie steeds kleiner (twintig procent korting in vijf jaar). Volgens de woordvoerder van de staatssecretaris hoeft het provinciebestuur daarom ook geen hoop te hebben op subsidie na 1992 voor het themapark, dat uiteenlopende aspecten van wa ter moet belichten. De bouw van het park kost in eerste aanleg 25 tot 30 miljoen gulden. Het ministerie van ver keer en waterstaat heeft al toe gezegd 5 miljoen gulden over te hebben voor het aanschouwelijk maken van het integrale water beheer. Verder komt er geld van de provincie en particuliere in vesteerders. Er zit nog een gat van 10 miljoen gulden in de be groting. Belgische handelaar in drugs opgepakt TERNEUZEN - De gemeentepo litie in Terneuzen heeft dins dagmiddag om 16.00 uur de 32- jarige A. A. uit Gent aangehou den wegens handel in hard drugs. De politie trof in de jas zakken van de man 2 gram co caïne, 2,5 gram heroïne en 45,5 gram hasj aan. De man is inge sloten. Twee inwoners van het Belgi sche Lokeren, die eerder deze week werden aangehouden in verband met de handel in drugs. A. B en H. B worden vandaag voorgeleid aan de rechter-com missaris in Middelburg. De Stichting Samenwerkende Scoutinggroepen Vlissingen, waarbij ook de Pieter Maritz- groep is aangesloten, zit met de handen in het haar. Zij beschikt aan de Gerbrandystraat naast de boerenschuur nog over een woonhuis en heeft op twee ande re plaatsen in Vlissingen kleine re onderkomens. Een goed alter natief is niet snel voorhanden. De gedupeerde scoutinggroepen kunnen alleen bij hun samen werkingspartners terecht.- Het complex aan de Gerbrandy straat is eigendom van de ge meente Vlissingen en die is ver zekerd. Voorzitter Peters veron derstelde dat het gebouw niet meer te redden is. Sloop gevolgd door nieuwbouw is naar zijn oor deel de enige oplossing. Vijftien projecten afgewezen Vrouw beroofd van handtas MIDDELBURG - Een 74-jarige vrouw uit Middelburg is maan dagmiddag beroofd door een jongen op een fiets. Hij reed op de Bleek achter haar en griste haar handtas mee. De inhoud was niet zo waardevol: enkele muziekstukken en een porte monnee met zes gulden. De vrouw kon een vaag signale ment van de dader geven. Hij is naar schatting tussen de 14 en 18 jaar oud en vermoedelijk klein van stuk. De jongen droeg don kere kleding en een donker hoofddeksel, waarschijnlijk een alpinopet. slot van pagina 9 visie op de zaak tegenover de on derzoekscommissie naar voren te brengen. Het wijst De Boe er verder op dat de onderzoeks commissie geen rechterlijke taak vervulde, maar een poli- tiek-bestuurlijke en zich daarbij voldoende 'breed' informeerde. De Boe zei gisteravond in een eerste reactie het onbegrijpelijk te vinden dat het dagelijks be stuur van het landelijk CDA zo om de hete brei heendraait. „Hier komen we niets verder mee, Aan de kern van de zaak. dat men mij beoordeeld heeft op grond van tendentieuze en on juiste informatie, wordt volledig voorbij gegaan. Ik wil nu eerst eens rustig de tijd om de brief te bestuderen. Maar het lijkt me dat hiermee een patstelling is ontstaan." De Boe toonde zich er verbaasd over dat de CDA-top de brief gis teren meteen in de openbaar heid bracht. „Met mijn weer woord kwam men niet naar bui ten. Het briefgeheim bestaat kennelijk niet meer." De Boe blijft de verzoeken om af te treden naast zich neerleggen. „Ik heb m'n standpunt afgelo pen vrijdag, tijdens de ledenver gadering, heel duidelijk ver woord. Toen bleek dat een groot deel van de vergadering met me meedenkt. Bovendien, hoe moet ik nu aankijken tegen het feit dat de fractie tegen me heeft ge zegd dat ik aanstaande vrijdag in de staten het woord moet voe ren over een toch niet onbelang rijke kwestie als de WOV. Nee, ik begrijp het nou niet meer." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het program ma voor de September Cultuur maand 1992 is zo goed als rond. Het Muziekfestival van Zeeuwsch-Vlaanderen beleeft komend jaar de vierde editie. Datzelfde geldt naar alle waar schijnlijkheid voor het Filmfes tival Zeeland. Drie evenemen ten, die dit jaar voor het eerst tot de trekpleisters behoorden, staan zo goed als zeker opnieuw op het programma: het Kamer muziekfestival Schouwen-Dui- veland, het Jazzfestival Dom burg en de Educatief Toerisme Zeeland-cursussen. Het raamwerk voor de eerstvol gende Zeeland Cultuurmaand wijkt daarmee nauwelijks af van die van dit jaar. Het wordt ver der ingevuld met zeven nieuwe projecten. Een internationaal collectief van keramisten, Cheops, zal de Middelburgse Spanjaardstraat 'baanbrekend' omtoveren tot galerie. In de Gro te Kerk te Veere wordt glas-in- lood geëxposeerd dat begin deze eeuw in Veere werd vervaardigd door Albert August Plasschaert. Het gaat om 34 in vergetelheid geraakte panelen uit de collectie van het Zeeuws Museum. Monumentendag Het is de bedoeling op twee ma nieren in te haken op de officiële opening van de landelijke Open Monumentendag, die op 11 sep tember plaatsvindt te Middel burg. De gedachten gaan uit naar het vervaardigen van een krant die een totaaloverzicht geeft van de activiteiten in Zee land rond de Open Monumen tendag. eventueel in samenwer king met de Belgische provin cies Oost- en West-Vlaanderen. In het kader van de monumen tendag staat ook een concert op het programma van het Zeeuws Orkest. De Stichting First Floor zal acti viteiten organiseren te Goes, Middelburg en Oost-Souburg rond een uitwisselingsproject met beeldend kunstenaars uit IJsland. Kunstenaars uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen krijgen de gelegenheid een culturele manifestatie te organiseren in Waterlandkerkje met als motto; Waterland-Cultuurland. Het gaat daarbij om activiteiten op de rand van theater, muziek en beeldende kunst. Er is tenslotte geld gereserveerd voor een pro ject Dorpen in Zeeland, uit te voeren door de musea. Bijna dertig organisaties dien den projecten in. Daarvan wer den er 15 afgekeurd. Zo oordeel de men de Open-atelier-route, die dit jaar in Middelburg werd opgezet, niet geschikt als jaar lijks terugkerende attractie. Eenmaal in de drie jaar lijkt vol doende. aldus de adviescommis sie Zeeland Cultuurmaand, die de binnengekomen projecten se lecteerde. Nieuwe Muziek Nieuwe Muziek Zeeland, dat dit jaar diverse nieuwe jazz-concer- ten in het kader van de cultuur maand organiseerde, is ook bui ten de prijzen gevallen. De com missie heeft geen twijfels over de kwaliteit van het door Nieuwe Muziek aangeboden program ma. Een andere reden voor afwij zing was dat de gemeente Mid delburg niet meesubsidieert. Een solotheaterprogramma van het Goese jongerencentrum "t Beest werd net niet gehono reerd. Het Domburgs jazzfesti val ging voor. Het dagelijks provinciebestuur besloot gistermiddag de advie zen van de September Cultuur- maand-programmacommissie te volgen. Overigens plaatste die commissie bij enkele program ma-onderdelen kanttekeningen. Zo vindt men de bijdrage van de gemeente Middelburg aan het Filmfestival Zeeland te laag. De commissie vindt verder dat de organisatorische basis onder het Kamermuziekfestival Schou- wen-Duiveland versterking be hoeft. Er bestaat ook nog onvol doende zekerheid over de bijdra gen van de gemeenten aan dit festival De organisatie van het Jazzfesti val Domburg heeft even aan een zijden draadje gehangen. Enkele leden van de adviescommissie vonden de kwaliteit van het dit jaar gehouden festival 'niet zo goed'. Er was even sprake van dat de organiserende Stichting JASZ niet bereid zou zijn een tweede editie te organiseren. Naar het zich laat aanzien gaat het evenement nu toch door. Aan de expositie in de Grote Kerk te Veere wordt als voor waarde verbonden dat van een fatsoenlijke presentatie sprake is. Dit omdat de kerk vaak 'rom melig' is ingericht. De 3 ton provincie-subsidie voor de September Cultuurmaand wordt als volgt verdeeld: Festi val Zeeuwsch-Vlaanderen 80.000 gulden: Promotie/publiciteit 40.000 gulden: Cheops 15.000 gulden; expositie Plasschaert Veere 15.000 gulden; beeldende kunst uit IJsland 15.000 gulden; Jazzfestival Domburg 12.500 gulden; Waterland Cultuurland 10.000 gulden; Educatief Toeris me 10.000 gulden; Zeeuws Or kest 5.000 gulden. De rest van het geld is gereser veerd in afwachting van nadere besluitvorming. Het gaat om 45.000 gulden voor het Filmfesti val Zeeland; 25.000 gulden voor het kamermuziekfestival; 20.000 gulden voor het project Dorpen in Zeeland en 10.000 gulden voor de krant over de Open Monu mentendag. Oud-huisarts W. Bontkes (66) overleden BURGH-HAAMSTEDE - De voormalige Zierikzeese huis arts W. Bontkes is maandag avond op 66-jarige leeftijd on verwacht in zijn woning in Burgh-Haamstede overleden. Hij Iaat vier dochters achter. Dokter Bontkes is 28 jaar huis arts geweest in Zierikzee. In maart 1990 ging hij met pen sioen. waarna hij naar Burgh- Haamstede verhuisde. Bontkes werd 25 april 1925 in Groningen geboren en vestigde zich na zijn medische studie in Zierikzee. Van 1975 tot en met 1990 was hij de gemeente-arts van Zierikzee. Naast zijn artsenpraktijk be kleedde hij diverse maatschap pelijke functies in het Ooster- scheldestadje. De begrafenis van dokter Bont kes vindt vrijdagmiddag in fami liekring plaats op de algemene begraafplaats van Haamstede,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11