Akkoord over lokatie politiebureau De Yersekse havens waren van mij gratis PZC Open School in Goes viert in 1992 15-jarig bestaan Burgemeester bedankt scheidende verslaggevers Meer beplanting voor buitengebied van Wissenkerke Raad wil meer toezicht op materiaal reddingbrigade 7.95 JAN VEERMAN KAAS streek Terrein van de vroegere huishoudschool aan de Ten Ankerweg Tholen WE WENSEN U SMAKELIJKE FEESTDAGEN EN BEDANKT VOOR DE KLANDIZIE Alle soorten Boerenkaas Een vertrouwd gezicht op de markt. van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Het nieuwe politiebureau in het stadje Tholen komt definitief op het terrein van de vroegere huishoudschool De Oester schelp aan de Ten Ankerweg. Met algemene stemmen keurde de gemeenteraad maandag avond de aan- en verkoop goed van het terrein. Kritiek was er slechts op onderdelen van de transacties. Tholen koopt het terrein voor zes ton van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Dit geld stelt het ministerie be schikbaar voor vervangende nieuwbouw van de Thoolse Scholengemeenschap in Sint Maartensdijk. De gemeente ver koopt het terrein vervolgens voor ruim 580.000 gulden aan derden. De rijksgebouwendienst betaalt 270.000 gulden voor de aankoop van grond voor het nieuwe politiebureau. De Stich ting Kinderopvang en de Stich ting Vrienden van de Bijbel ko pen voor in totaal drie top ieder een deel van De Oesterschelp. PvdA en CDA uitten hun tevre denheid over de transacties. SGP en RPF/GPV keurden om principiële redenen alleen de verkoop af aan de Stichting Kin deropvang. Volgens de WD ver dienen de voorstellen niet de schoonheidsprijs. „De raad is er onvoldoende bij betrokken." al dus fractievoorzitter J. L. van Gorsel. „In de commissie aan- en verkoop werden we op een gege ven moment geconfronteerd met een bijna afgerond voor stel." Huishoudschool Burgemeester H. van der Mun- nik wees de kritiek van de hand. „Alle facetten zijn bij diverse ge legenheden juist uitvoerig be sproken. En het is logisch dat we met nagenoeg complete voor stellen komen." Verder stemden de liberalen tegen verkoop aan de Stichting Vrienden van de Bijbel. Volgens Van Gorsel kre gen eventuele andere gegadig den onvoldoende kans een bod te doen op een deel van de voor malige huishoudschool. Uitgesteld werd een besluit 88.000 gulden te reserveren voor een hoognodige restauratie van de pomp op de Markt te Sint Maartensdijk. Verschillende raadsfracties vroegen zich af of een en ander niet goedkoper kan. En het spoedeisende karak ter deed veel raadsleden de wenkbrauwen fronsen. Want slechts enkele maanden terug werd de opknapbeurt niet opge nomen in het meerjarenpro gramma voor restauraties. Bur gemeester H. van der Munnik antwoordde dat de gemeente tot voor kort niet op de hoogte was van nadere gegevens omtrent de slechte staat waarin het monu ment verkeert. B en w willen de werkzaamheden betalen uit een gemeentelijke reserve. De zaak wordt opnieuw besproken in de commissie ruimtelijke ordening. Van de pomp zou onder meer de fundering niet deugen. Verder is alle natuursteen aan herstel toe. HEINKENSZAND Viswedstrijd Hengel sportvereniging De Bevelanden hield de laatste viswedstrijd van het seizoen. De uitslag luidt: 1J. Goedheer, 72 cm; 2 L. de Nood, 70; 3 Ch. de Keijzer, 68; 4 L. Traas, 68; 5 G. van Stappen. 67; 6 J. Roeten. 66; 7 C van Eden, 62; 8 L. de Pree, 40; 9 J. de Nood, 37; 10 mevrouw T. de Pree. KORTGENE Kerstnachtdienst Dins dag 24 december wordt in de Ne derlands hervormde kerk in Kortgene een kerstnachtdienst gehouden. Voorganger is de heer J. Sinke uit Oost-Souburg. De dienst begint om 23.00 uur. De kerk is vanaf 22.40 uur open. De koninklijke muziekvereniging EMM speelt in die tijd kerstlie deren onder leiding van de heer F. Meijer. Er is een declamatie en EMM en organist W. H. A. Blankers begeleiden de samen zang. Op eerste kerstdag begint de kerkdienst om 10.30 uur. Het kerkkoor onder leiding van de heer F. Smit en kinderen van de zondagsschool en de leiding ver lenen medewerking. Voorganger is ds A. M. Attema. De leiding van het REC in Goes: (vlnr) groepsbegeleidster basis-educatie Marian Paardekooper, voor lichter Engel Reinhoudt, directeur Jan Roovers en coördinator basis-educatie Jan Capello. foto Willem Mieras PZC-journalist in de vut Van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - PZC-journalist J. P. Jongschaap en chef-redac teur van de Zierikzeesche Nieuwsbode A. van der Wouden zijn maandagavond door de Zierikzeese burgemeester mr J. Asselbergs bedankt voor hun jarenlange verslaggeverswerk. Voor beiden was het de laatste raadsvergadering die ze als ver slaggever bijwoonden: Jong schaap gaat na 21 jaar werk zaam te zijn geweest bij de Nieuwsbode en 14 jaar bij de PZC, eind januari met de vut. Van der Wouden, die zes jaar chef-redacteur was van de Nieuwsbode, wordt hoofredac- teur van een aantal Rotterdam se huis-aan-huisbladen. .Asselbergs noemde de verslag geving van, in dit geval, raads vergaderingen verantwoordelijk werk. want het is de schakel tus sen burger en bestuur. Hij me moreerde dat de berichtgeving mogelijk niet altijd in de smaak valt bij de politici, maar onder kende in dit verband de eigen verantwoordelijkheid van de journalist. De burgemeester overhandigde beide heren als blijk van waardering voor hun journalistieke werk een ingelij ste oude prent van het stadhuis, waar ze zovele avonden hebben doorgebracht. Bovendien nodig de de burgemeester Jongschaap van harte uit in zijn komende vrije tijd nog eens plaats te ne men op de publieke tribune. van onze verslaggever GOES - De stichting Regionaal Educatief Centrum voor vol wassenen (REC) in Goes viert feest. De Open School, onder deel van het REC, bestaat in 1992 vijftien jaar. Volwassenen die slechts de basisschool en en kele jaren voortgezet onderwijs gevolgd hebben, krijgen dank zij de Open School de kans weer te gaan leren. De festiviteiten beginnen donderdag 9 januari met een open dag. De Open School ging in 1976 van start. De zes Bevelandse ge meenten kregen subsidie van het rijk voor het opzetten van volwassenenonderwijs in de re gio. De oprichting van de Open School was het gevolg. In 1981 ging de sdhool op in het Regio naal Educatief Centrum. Was de Open School aanvankelijk het enige onderdeel van het REC, momenteel kunnen in het edu catief centrum een groot aantal cursussen gevolgd worden, zoals Nederlands voor buitenlanders en informatica. De belangstelling voor de Open School was enorm. De school moest een wachtlijst opstellen. Momenteel volgen rond de hon derdtwintig volwassenen onder wijs aan de Open School. „Het feit dat we nog steeds rond de honderdtwintig deelnemers hebben,' bewijst het belang van de opleiding", aldus coördinator basis-educatie Jan Capello. Basisschool De Open School is bedoeld voor mensen tussen de twintig en vijf tigjaar oud, die slechts de basis school gevolgd hebben en even tueel nog enkele jaren voortge zet onderwijs. Volwassenen die met succes een opleiding in het voortgezet onderwijs afgerond hebben worden niet op de school toegelaten. Mensen ouder dan vijftig kunnen ook op de school terecht. Het onderwijs is afgestemd op YERSEKE Vredelust In verzorgings huis Vredelust in Yerseke staan in de komende dagen kerstacti viteiten op het programma. Mor gen, woensdag is er om 19.00 uur in de Rijke Buurt voor belang stellenden een optreden door de zangvereniging Excelsior. On der leiding van Ben Proost bren gen zij een gevarieerd concert in de kerstsfeer. Donderdagmid dag is er vanaf 14.30 uur een kerstviering. De heer W. J. Muil wijk uit Andel heeft de leiding en verzorgt ook de meditatie. Het kerstverhaal wordt verteld door mevrouw S. Hollemans-Oude man en het geheel wordt met tal van meerstemmige liederen op geluisterd door het ouderenkoor Vredelust. Koor en samenzang worden begeleid door mevrouw J. Riëdijk. WEMELDINGE Ouderen De afdeling We- meldinge van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen houdt vrijdag een kerstmaaltijd voor haai- leden. Na afloop wordt een film vertoond door de heer M. van Stel. Aanvang kerst maaltijd 18.00 uur; zaal open 17.45 uur. Kerstfeest De afdeling We- meldinge van de Nederlands Christen Vrouwen Bond en de Hervormde Vrouwengroep vie ren vandaag, dinsdag, gezamen lijk kerstfeest. De kerstviering wordt gehouden in het dorps huis en begint om 19.45 uur. Havenmeester Rinus de Munck vertrekt van onze verslaggever Frank Balkenende YERSEKE - Een uniform draagt hij uit principe nooit. Een havenmeester met goudge- stikte epauletten op de schou ders, de Yersekse vissers zien 'em aankomen. Scheidend ha venmeester Rinus de Munck houdt het gewoon bij de zwarte broek. Geen strepen, insignes of een stropdas. En 's zomers, als het lekker warm is, de meeste knoopjes van zijn witte over hemd los. „Minder herkenbaar? Och, de kwekers weten wel wie de havenmeester is. Trouwens, de meeste pleziervaarders ook." De Munck is sinds 1978 de baas van de drie Yersekse havens. „Je bent een zelfstandige. Je doet gewoon of de havens van jezelf zijn. Welja, ze zijn van mij. Toen ik aantrad gaf de directeur ge meentewerken me de opdracht: Rinus, haal er zoveel uit als je kunt! Dat heb ik altijd nage streefd." De overstap naar zijn huidige vak lag voor de hand. De Munck groeide op in de havens van Yer seke. Op zijn veertiende jaar kwam de jonge Rinus in het oes- terbedrijf van zijn vader, dat hij later overnam. Maar de beruch te winter van '62/'63, waarin na genoeg alle schelpdieren het loodje legden, sloeg de financië le bodem onder de oesterkweek weg. „Het wemelde toen van de bedrijfsvoorlichters in Yerseke, die de werkloos geworden kwe kers alternatieven aanreikten. Ik heb nog een cursus voor kip penboer gevolgd, maar koos uit eindelijk voor de champignon teelt. 'k Was de eerste op het dorp die in de paddestoelen ging." In 1973 werd De Munck assis tent-havenmeester. „Die deel tijdbaan was mogelijk omdat m'n zoon zich steeds meer be moeide met de champignonkwe kerij. Vijf jaar later stapte ik uit de zaak en werd fulltime-haven meester." Over die keus geen be rouw. De geboren en getogen Yersekenaar sprak immers dë taal van de mosselvissers. „Ik ben vaak op de mosselveiling, toch mooi de enige in de wereld. Dan praat ik mee over wat er gaande is. Zo houd ik ook con tact met jongere kwekers. Ei genlijk voel ik mezelf een beetje mosselkweker." Prinses Een schone tijd was het. Zijn ogen schitteren als hij terug denkt aan prinses Beatrix die eind '79 op tweede pinksterdag het koninklijke jacht De Groene Draak in de haven liet afmeren en een simpel verzoek richtte tot de toegesnelde havenmeester: ,,'t Brood is op. Kunt u mij een halfje bruin bezorgen?" De volwassenen. De deelnemers kunnen zich -verdiepen in the ma's die hem of haar aanspre ken. Daarnaast kunnen ze enke le vakken volgen: Engels, Neder lands en rekenen. „We gaan uit van de deelnemers, niet van de leerstof', aldus groepsbegeleid ster basis-educatie Marian Paar dekooper. De deelnemers bepa len hun eigen tempo, aangepast aan eigen kunnen en kennis. De begeleiders hebben een belang rijke rol. „Zij stimuleren de eigen vergaring van kennis", meent voorlichter Engel Reinhoudt. De meeste deelnemers leren na de Open School door. Zij volgen of een andere cursus binnen het REC, of een opleiding buiten het educatief centrum. Belangstellenden kunnen don derdag 9 januari tussen zeven en negen uur terecht op de open avond. Zaterdag 11 januari is er een feest voor de oud-deelne mers aan de Open School en de huidige cursisten van het REC. van onze verslaggever WISSENKERKE - De gemeen teraad van Wissenkerke stemt in met aanbrengen van meer be planting in het buitengebied van de gemeente. Zij ging maandagavond akkoord met een Landschapsbeleidsplan, dat de komende tien jaar voor meer groen in Wissenkerke moet gaan zorgen. Hoewel over de uitvoering van enkele onder delen van het beleidsplan bij sommige raadsleden nog enige twijfel bestond, werd het 'groenplan' unaniem door de raad ondersteund. Wissenkerke wil de komende tien jaar jaarlijks ruim 15.000 gulden uittrekken om het bui tengebied van meer bomen en planten te voorzien. Belangrijk voor het slagen van het beleids plan, dat hiervoor in samenwer king met landschapsarchitecten werd opgesteld, is de medewer king van particulieren. Burge meester P. Wisse herhaalde dat maandagavond nog eens. „We kunnen als gemeente slechts een aanzet geven, maar ver plichten kunnen we particuliere grondbezitters niets." De CDA-fractie vroeg het colle ge bij monde van raadslid J. Marcusse enkele onderdelen uit de notitie te schrappen. Zo is het CDA tegen het aanbrengen van struweelbeplanting op een stuk dijk in de gemeente. Die kan voor teveel onkruid zorgen, zo vreest de fractie. Het college wil de hiermee volgend jaar al een proef nemen. Gesteund door de fracties van SGP, Vrije Gemeen te Belangen en VVD besloot de raad die proef niet uit te voeren. Ook stemde een meerderheid te gen de eventuele aanleg van een boomweide nabij de Ruyterweg. „Daar zit niemand op te wach ten", aldus CDA-raadslid Mar cusse. De raad besloot tevens in te stemmen met een krediet van KOUDEKERKE Lustrumconsert - De christelijke muziekvereniging Luctor et Emergo uit Zoutelan- de geeft donderdagavond voor de vijftiende keer een kerstcon cert in verpleeginrichting Der Boede in Koudekerke. De fanfa re speelt onder leiding van diri gent Ad Stroo voor het meren deel kerstmuziek. De muziek vereniging' uit Zoutelande doet dat al jaarlijks vanaf 1977. Het concert dat om 19.30 uur in de ontmoetingsruimte De Babbe laar begint, krijgt voor dat lu strumoptreden een extra feeste lijk tintje. 20.000 gulden voor de aanli een toeristisch fietspad de Veerse Dam en de s) vloedkering. De fracties VVD en SGP stemden tea plan: aanleg zou volgens h bestaande recreatieplannd de gemeente doorkruisen. Zierikzeeënaai moet stalletje pony's afbreki van een medewerker DEN HAAG - J. van der Vc inwoner van Zierikzee, het stalletje afbreken datt onderkomen voor zijn p heeft neergezet in een wc naast het woonwagencen aan de Klerksweg. Wa mend voorzitter J. Polak v afdeling rechtspraak va Raad van State heeft maa het beroep van de man hi gen verworpen. B en w van Zierikzee ha Van der Voorde aangeschi omdat het bouwsel strijd met het bestemmingsplan, gens Van der Voorde zou hi lang van de gemeente bij i ken niet groot zijn, omda om een kleine stal (12 m2) omgeven door balen stro. Eerder had Van der Voord dezelfde plek een caravan gezet. Ook daarvoor wen aangeschreven. Die caraw afgebrand. Nadat dit wai beurd, verklaarde de Raad State het beroep tegen c schrijving, evenals als in laatste zaak, ongegrond. Momenteel staan in het we! twee pony's. Van der Vo loopt onder meer kermissc jaarmarkten met ze af. GOES Kerstdiensten In de thelkerk in Goes worden rot kerst enkele bijzondere dier. gehouden. Zondag 22 decei is er een adventszangdienst medewerking van het genu koor uit Biezelinge onder lei van mevrouw Wijkhuis-van Driest en Halleluja uit Goe der leiding van de heer Va Klooster. De dienst bestaa veel samenzang en muzikai termezzo's. Dinsdag 24 dei ber om 23.00 uur is er een l! nachtdienst en op eerste k dag begint om 10.00 uur dek dienst met medewerking Halleluja. Voorganger in diensten is ds N. M. Dijk, p kant van de Vrije Evangell Gemeente Goes. Organist mevrouw D. van de Vrie-Ni) Scheidend havenmeester Rinus de Munck:„Ik heb het meegemaakt dat ik alleen met laarzen het kan- toor kon bereiken." foto Willem Mieras van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Westerscliouwen wil de strandreddingbrigade beter in de gaten houden. De raad maakt zich, zo bleek maandagavond tijdens de raadsvergadering, zorgen over het beheer van het materiaal, dat naar haar oor deel te vaak kapot gaat. Hoewel de raad op zich niets dan lof heeft voor het functioneren van de reddingbrigade, plaatsen verschildende raadsleden toch kanttekeningen. PvdA'erC, Ver ton heeft, zei hij, weieens zijn twijfels bij het beheer van het materiaal. Hij pleitte ervoor dat de gemeentelijke invloed op zijn minst gehandhaafd, maar liever nog versterkt wordt. Zeker nu coördinator en oud-ambtenaar Krijger stopt met zijn werk voor de reddingbrigade. Ook de libe raal A. M. Verseput drong aan op 'intensieve controle' van met name de manier waarop de veel al jeugdige vrijwilligers met het kostbare materiaal omgaan. Burgemeester H. Tees zegde toe dat de commissie algemene en bestuurlijke zaken binnenkort voorstellen krijgt voorgelegd voor het functioneren van de reddingbrigade in het komend jaar. Openbare weg Unaniem besloot de raad van de Zeedisteldreef in Renesse een openbare weg te maken. Dat was altijd een niet-openbare uit banning van de camping De Wit te Boulevard. Nu de gemeente een stuk grond aan de Zeedistel- dreef heeft verkocht aan de bu ren van de camping, is de ge meente verplicht de Dreef tot openbare weg te verheffen. Bo vendien is in het verleden be paald dat de weg niet-openbaar is tot uiterlijk 1986. en dat is al weer een paar jaar geleden. Over het bewuste stuk grond loopt nog een procedure. De ei genaar van de camping wil dat gebiedje terug en weigerde in de zomer gemeentewerklieden op de grond toe te laten die het ter rein wilden egaliseren. Als de ei genaar van de camping de pro cedure wint, moet de weg vol gens raadslid Verton aan hem verkocht worden. Wethouder ir C. W. Veerhoek was daarvan niet op de hoogte. Maar de alge mene teneur was. dat de ge meente de zaak in dat geval maar weer eens moet bekijken. WD. CDA en SGP/RPF/GPV drongen aan op een compromis tussen de buren, die het op zijn zachtst gezegd niet zo goed met elkaar kunnen vinden. Maar aangezien tussenoplossingen een halfslachtig karakter zou den hebben en er bovendien reeds over gesproken was met de betrokkenen, voelde de raad daar uiteindelijk niets voor: de Zeedisteldreef wordt dus open bare weg. Munck, triomfantelijk: „Zoiets maak je zelden mee. Zelfs ge meentebestuurders mochten er niet bij, ze was immers incogni to. Namens b en w moest ik de prinses een boeket aanbieden. Zelf wilden ze ooknee, laat ik dat niet zeggen." De feestelijke opening van de nieuwe Koningin Julianahaven, waarbij de inmiddels afgetreden vorstin het middelpunt van de ceremonie was, is ook zo'n ge denkwaardig moment uit zijn loopbaan. Evenals de sanering van de drie havens, enkele jaren geleden. „Door nieuwe regels is de vervuiling stukken minder dan vroeger. Toen ging alles overboord. Tegenwoordig bren gen ze zelfs de versleten draden van de korlieren bij de haven- ontvangstintstallatie. Het mi lieubesef is sterk gegroeid." De Munck is alert op nieuwe ver vuiling. „Een tijdje terug stond een kweker met de kwast de scheepswand te teren. Dat mag niet meer. Ik ga er dan ook met een op af. Verontreiniging komt nog wel voor. maar gelukkig in cidenteel." Een prachtig vak. vindt De Munck. Geen kantoorbaan - ..'s zomers heb je nauwelijks tijd om te eten" - lekker buiten, de le vendige bedrijvigheid in de ha vens en de spanning bij een fikse noordwesterbries. „Ik heb het meegemaakt dat ik alleen met laarzen het kantoor kon berei ken. Jaja, vaak 's nachts eruit, de zaak controleren. Een keer zonk bijna een kotter, die tjok vol mosselen zat. Dat gebeurde bij een absurd hoge waterstand. Ik de kweker gebeld; die kon nog op het nippertje de trossen los gooien, anders was het schip toch onder gegaan. De man was dolblij, nee, niet over het behoud van zijn boot, maar over de red ding van zijn dure mosseltjes. Tja, zo zijn ze." Door de sanering van de havens, die nogal wat extra werk met zich rneebracht. heeft Rinus de Munck tot zijn pensioen de han den laten wapperen. „Ze wilden me houden totdat die klus ach ter de rug was. Nu moet ik stop pen. maar dat betekent niet dat ik bij moeders pappot ga zitten. Wis en waarachtig niet." De ha venmeester neemt morgen (woensdag) officieel afscheid. Belangstellenden kunnen hem tussen 16 en 18 uur de hand drukken in dorpshuis De Zaete. Hij wordt opgevolgd door Ard Groen, die kan bogen op erva ring in de binnenvaart en op de sluis en havens in Goes. Aanrijding door voorrangsfout WAARDE - Bij een aanrijding op de kruising Luchtenburg in Waarde werd maandagavond een personenauto zwaar bescha digd en liep een vrachtauto lich te schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aanrijding ontstond doordat de automobiliste I. P. uit Hulst verzuimde voorrang te verlenen aan de vrachtwagen bestuurd door A. T. uit Heinkenszand. GEMEENTE BORSELE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Borsele maken bekend dat zij hebben besloten het halfmaande- lijks wisselend parkeerverbod voor de Van Stee straat te 's-Heerenhoek om te zetten in een jaar lijks wisselend parkeerverbod. Het besluit ligt ter inzage op het gemeentehuis, bureau algemene zaken, Stenevate 10 te Hein kenszand. Voor iedere belanghebbende staat hiertegen beroep open binnen 30 dagen na heden. Een schriftelijk beroep kan worden gericht aan de Kroon en ingediend bij de Raad van State, afde ling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Aan het indienen van een beroep is een griffierecht van 150,- ver bonden. Voorts kan bij de voorzitter van voor noemde afdeling een verzoek om schorsing enyof voorlopige voorziening worden aangevraagd. Daaraan is een griffierecht van 75,- verbonden. In bepaalde gevallen kan vrijstelling of verminde ring van het griffierecht worden verleend. Heinkenszand, 17 december 1991. Burgemeester en wethouders voornoemd, ir. J. L. M. Mandos, burgemeester J. L. M. van Put, secretaris De laatste marktdagen voor de Kerstdagen! Dus snel nog even de- lekkerste kaas van Nederland in huis halen. Lekker bij de borrel of een glaasje wijn of als dessert. Wij wensen u in ieder geval fijne feestdagen en zien u in 1992 qraaq weer terug. Sper 500 gram van 9.40 voor Bij aankoop van uw kaas: I pakje roomboter BU inlevering van 2 voHe spaarkaarten i HEERLIJKE FLES WIJN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 20