noemt asielbeleid humaan 'Nederland heeft zich nu van zijn zwartste kant laten zien' r is in principe poor erkenning Kroatië/Slovenië Achteraf beter af! Dagen Gorbatsjov als leider geteld Het beste vakantie-advies sinds jaren. pm Russische joden in alle vroegte van bed gelicht en uitgewezen PTT verwacht recordaantal wenskaarten Is uw voltallige personeel wel bij het eindejaarsfeest aanwezig? Randstad kan helpen met vervangende medewerkers, zodat iedereen van de partij kan zijn. \ewolkt en veel wind twind neemt toe tot hard aan zee. Er ■veel bewolking, met af en toe lichte gen. De temperatuur loopt op naar 7 De windrichting is zuidwest. Ie jaargang no. 297 isdag 17 december 1991 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN 0U®°' I-J9666- I HAAG (GPD/ANP) - Toe- aan de eisen van joods- sische en Vietnamese asiel- om in Nederland te kun- blijven, zou catastrofale ge- oldreyer lalde roller ik over doek in Mondriaan N HAAG (GPD) - Een schil- jj van Piet Mondriaan blijkt dezelfde manier door de restaurateur Gol- te zijn behandeld als afraid of Red, Yellow en ie III'. Goldreyer restaureer- dit doek van Barnett New- niet, maar verfde het met roller over. twee restaurateurs van Gemeentemuseum in Den ag is datzelfde gebeurd met ndriaans 'Compositie uit „Na de behandeling door zag dit schilderij emit een formica tafelblad", aldus taurateur W. van den Noort. t schilderij van Mondriaan is van een Amerikaan restaurateurs van het mu- un zagen het schilderij voor- thet naar Den Haag kwam op ïfoto, die in New York van het was genomen, maanden later arriveer- hetwerk bij het museum. „We verbaasd toen een schil- kj tevoorschijn kwam met een dat nogal afweek van we ons via de foto hadden Het zag er uit alsof jtnieuw geschilderd was." (microscopisch) onderzoek ïek dat inderdaad de witte waren overgeschilderd. intsporing trein (ANP) - Op het goe- jenbaankvak Boxtel-Veghel maandagavond een graan- iin ontspoord. De schade is Jgens NS aanzienlijk. Behal- twee diesellocomotieven de nieuwste serie zijn ook goederenwagens uit de lils gelopen en beschadigd, fe ontsporing deed zich voor bij snelheid van 30 kilometer uur en op de vrije baan. De was nog niet bekend. volgen kunnen hebben voor de stroom asielzoekers. Uit oog punt van rechtsgelijkheid zou den dan ook andere Russische joden en Vietnamezen uit Oost- Europa met soortgelijke vluchtverhalen tot Nederland moeten worden toegelaten. En er zijn maar liefst 250.000 Viet namezen in Oost-Europa van wie velen naar het Westen wil len, en ook nog eens „vele, vele duizenden" Russische joden in Israël die daar geen werk heb ben. Staatssecretaris Kosto (justitie) zei dit gisteren tijdens een pers conferentie, waarin hij de uitzet ting van 4 Vietnamezen en 43 Russische joden verdedigde: „Watje aan de een toestaat kun je aan de ander niet weigeren. Je kunt daarom niet eens een keer tje de hand over het hart strij ken." Kosto noemde zijn beleid nog steeds 'humaan'. Sterker nog, toegeven aan de druk om de nu uitgezette asielzoekers te laten blijven, zou juist inhumaan ge weest zijn. Hij doelde daarbij op degenen die het land zijn uitge zet, omdat ze toevallig geen ac tiemiddel als bij voorbeld een hongerstaking hebben gepro beerd. „Ik doe vastberaden mijn plicht. Regels zijn regels. Degenen die zijn uitgezet waren uitgeproce deerd, en moeten daarom het land verlaten", aldus de staats secretaris. Bij de uitzetting van de groep Russische joden liep gisteren een man rugletsel op nadat hij uit een raam was gesprongen. Kosto acht zich niet verant woordelijk voor ongerief dat bij uitzettingen kan ontstaan. „De moeilijkheden zijn niet door ons veroorzaakt, maar door hen. Dat wij hen onder politiedwang het land hebben moeten uitzetten, is niet mijn wens geweest. Maar als na een gerechtelijke uit spraak deze mensen niet uit zichzelf vertrekken, dan rest er niets anders dan vertoon van po litie. Daarbij staat voorop dat het optreden van de politie zo te rughoudend is als maar moge lijk, en dat er geen overbodig ge weld wordt gebruikt". Dwang Kosto peinst er niet over toe te geven aan de circa honderdvijf tig Vietnamese asielzoekers die in hongerstaking zijn, en van wie DEN HAAG (ANP) - De PTT verwacht rond de komende feestda gen een recordaantal poststukken. Vorig jaar zijn 190 miljoen wenskaarten verstuurd, waarvoor de PTT 166 miljoen speciale kerstzegels verkocht. Een zegsman zei gisteren: „Er zijn nu al meer kaarten verstuurd en zegels verkocht dan in alle voorgaande jaren in dezelfde perio de. Trekken we de lijn door, dan komt er weer een record aan. Maar het kan altijd nog zo zijn dat de mensen dit jaar hebben besloten hun post vroeger de deur uit te doen. Zekerheid in de voorspellingen is daarom niet te geven." De PTT telde in 1983 nog 112,3 miljoen gelukswensen en dat aan tal is sindsdien jaarlijks met enkele miljoenen gestegen. Vanaf 1987 verkoopt de PTT in de maand december kerstzegels. In het eerte jaar gingen en 141,6 miljoen stuks door het loket, vorig jaar waren dat 166 miljoen stuks. foto ANP (AP) - De lidstaten an de Europese Gemeenschap ijn het maandag in Brussel ens geworden dat de onafhan- van Kroatië en Slo- zal worden erkend, maar nog van mening het tijdstip waarop dat iioet gebeuren. België en Denemar willen de twee Joegoslavi- republieken nog volgende bek als onafhankelijke landen Irkennen. meeste andere EG-lidstaten eerst wachten op pogin- vredestroepen van de Ver enigde Naties in Joegoslavië te pationeren. Zij vinden dat er pas na half januari ver- is. twaalf lidstaten stemden wel paniem in met een Frans-Duits fes tel om algemene criteria te stellen voor het erkennen nieuwe staten. Dat gebeurt als sprake is van een demo cratische rechtsorde, de men senrechten en rechten van min derheden worden gerespecteerd en de onschendbaarheid van de grenzen wordt aanvaard. Ook moet een land zich aanslui ten bij afspraken in CVSE-ver band over ontwapening en re gionale stabiliteit. Einde oorlog Duitsland is van mening dat een snelle erkenning van de twee re publieken het einde van de bur geroorlog dichterbij brengt en de druk op Servië om concessies te doen zal vergroten. De VN, de Verenigde Staten en veel Europese landen vinden dat snelle erkenning van met name Kroatië de oorlog alleen maar zal laten escaleren. Kroatië zou zich op legale wijze kunnen gaan bewapenen, Servië heeft zelf eveneens ge zegd dat erkenning van Kroatië en Slovenië tot meer bloedver gieten zal leiden: Het steekt de Serviërs vooral dat het Duitsland is dat zich sterk maakt voor erkenning van de Joegoslavische republieken. Voor Servië is Duitsland .een aartsrivaal. er het afgelopen weekeinde vier op een vliegtuig naar Tsjecho slo wakije zijn gezet. Kosto onderzoekt mogelijkhe den om hen onder dwang voe ding toe dienen, maar hij ver wacht dat medische codes dat verbieden. De groep van 43 joden arriveerde maandag aan het eind van de middag op het vliegveld Ben Gurion in Tel Aviv. Maandagmorgen waren zij in al le vroegte door de Nederlandse politie van hun bed gelicht in het asielzoekerscentrum Beatri- xoord in Eindhoven en vervol gens op het vliegtuig naar Israel gezet. Aanvankelijk had Justitie 51 asielzoekers op het oog. Twee bleken echter te zijn ondergedo ken, drie anderen waren bij na der inzien nog niet uitgeproce deerd en weer een ander sprong vanaf de tweede verdieping uit het raam en raakte zwaar ge wond aan zijn rug. Zijn gezinsle den mochten net als hij voorlo pig in Nederland blijven. Discriminatie In ons land bevinden zich naar schatting nog ongeveer 135 jood se asielzoekers uit de Sovjetu nie. Hun procedure is nog gaan de. Net als de 43 die maandag zijn uitgezet, emigreerden zij aan vankelijk van de Sovjetunie naar Israel. In dat land worden zij naar eigen zeggen gediscrimi neerd, met name op de arbeids- en de woningmarkt. De Israëlische ambassade zei maandag in een reactie op de ge beurtenissen echter dat „zij in Israel ontegenzeggelijk proble men hebben gehad, maar dat van discriminatie geen sprake ■HHHBBHHHI Londen lam Een door de IRA geplaatste born veroorzaakte maandag in Lon den een verkeerschaos. Een mil joen mensen kwam te laat of helemaal niet op het werk nadat de politie acht spoorstations had gesloten. De middenstand derfde ruim 150 mil joen gulden aan in- O komsten. w ■■HH Grote Kerk De Veerenaren kunnen vanaf nu met eigen ogen zien hoe de Grote Kerk in hun woonplaats eruit gaat zien als daar 45 appartementen in worden on dergebracht. Tijdens de kerst markt deze iveek is een maquet te van het bouwproject in de kerk te bezichti- Q gen. J7 Sluitpeil Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde kiest voor een laag sluitpeil voor de stormvloedkering. Het is ivel noodzakelijk dat de gang van zaken bij het gebruik van de Oosterscheldeke- ringzaltoordenaange- O past. I w Jan Timman zie ook pagina 4 Vassili Ivantsjoek. Jan Timman maakte een valse start in de KRO-schaak-twee- kamp. De met wit spelende Am sterdammer verloor de eerste partij tegen 17 VN: zionisme geen racisme van onze correspondent WASHINGTON - De VN-resolutie waarin zio nisme gelijk wordt ge steld aan racisme, is maandagavond door de Algemene Vergadering met grote meerderheid herroepen. De stemming was 111 tegen 25 bij 13 onthoudingen. De Ara bische landen stemden tegen, behalve Egypte en Kuwayt, die niet aan de stemming deelna men. Egypte, het enige Arabi sche land dat vrede met Israël heeft gesloten, heeft net als de andere Arabische landen ernsti ge bezwaren tegen het herroepen van de resolu tie. De Egyptenaren zijn van mening dat de VN Is raël geen cadeautje hoeft te geven zonder conces sies van die kant. Ze vre zen dat Israël nu nog minder geneigd zal zijn tot concessies in het vre desoverleg over het Mid den-Oosten. Volgens de Amerikanen staat deze resolutie staat geheel los van het vre desproces. Jeltsin wil zetel V-raad Leden van de groep in de bus onderweg naar het vliegveld. foto John Claessens/ANP van onze correspondent MOSKOU - De dagen van Sov jet-president Gorbatsjov zijn geteld. President Boris Jeltsin van de Russische Federatie sprak maandag in Moskou met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker al over de man die Gorbats jov gaat opvolgen als opperbe velhebber van de strijdkrach ten. Volgens Jeltsin zal het een militair zijn. Een ander signaal van Gorbats- jovs naderende politieke af scheid was dat Baker eerst lang durig met Jeltsin en Unie-minis ter van defensie Sjaposjnikov sprak. Daarna bracht hij een be leefdheidsvisite aan Gorbatsjov. De Russische Federatie is de enige republiek die zich nog niet onafhankelijk heeft verklaard. Maandag zei Jeltsin dat hij Ba ker om erkenning en het aan knopen van diplomatieke be trekkingen heeft gevraagd. De Russische Federatie, de grootste republiek, wil echter op het internationale toneel de plaats van de voormalige Sov jetunie innemen. Dit blijkt ook uit het feit dat Jeltsin Baker heeft geconfronteerd met een verzoek om de Sovjet-zetel in de Veiligheidsraad aan de Russi sche Federatie over te dragen. Dat zal ongetwijfeld met ge mengde gevoelens worden ont vangen in de hoofdsteden van de overige twee leden van het Ge menebest. Kiev en Minsk. Baker werd maandag door Jelt sin ontvangen in de St. Catheri- na-zaal van het Kremlin. Nor maliter verwelkomt de Sovjet president daar zijn hooggeëerde bezoekers. Kernwapens Na het gesprek met Gorbatsjov werd meegedeeld dat er 'over eenstemming' was over handha ving van strikte controle over de Sovjet-kernwapens. Gorbatsjov tegen verslaggevers: „Dit is een punt waarover totale overeen stemming bestaat. Er is toezicht en niemand hoeft zich er zorgen over te maken". Het was evenwel Jeltsin die, bij gestaan door Sjaposjnikov, Ba ker uitlegde op welke manier de dertigduizend kernwapens zul len worden beheerd. De staats hoofden van het Gemenebest (nu nog bestaand uit drie repu- bieken. maar Jeltsin verwacht dat het er in totaal tien zullen worden) krijgen de politieke controle. „In geval van nood zul len zij, samen met de opperbe velhebber. over inzet van kern- slot zie pagina 3 kolom 6 Over enkele dagen van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De 43 Russen die maandag vanuit Nederland naar Israël zijn gedeporteerd, zouden de nacht op kosten van de Israëlische overheid door- rbrengen in een hotel. Maar hoe 1 het vanaf vandaag verder moet, is onduidelijk. Maandagmid dag stonden ze na een vlucht van viereneenhalf uur op het vliegveld van Tel Aviv, verbijs terd door het optreden van de Nederlandse politie en vastbe sloten Israël zo snel mogelijk weer te verlaten. Naar Nederland wil niemand te rug. „De regering schendt men senrechten". klaagt een lid van de groep. ..Nederland heeft zich van zijn zwartste kant laten zien". Tegen drie uur arriveert de ge charterde Boeing van Transavia op het vliegveld Ben-Gurion en een half uur later betreden de 'Russische vluchtelingen' Is raëliërs willen ze onder geen be ding worden genoemd de aan komsthal. Sommige vrouwen en kinderen dragen onder hun winterjassen pyjama's en nachtjaponnen, maar het is niet duidelijk of dat een teken is van protest of een bewijs van de haast waarmee ze zijn uitgewezen. Om zes uur 's ochtends omsin gelde de politie het opvangcen trum bij Eindhoven. „We werden behandeld als criminelen", ver telt een van emoties overlopen de vrouw met een baby op haar arm. „Ze trokken ons uit onze bedden. Sommige agenten tra den zo hardhandig op dat we bang waren dat ze onze armen en benen zouden breken. Drie stonden er in onze kamer. We vroegen om documenten, maar ze hadden niets bij zich. Ze heb ben ons niets laten tekenen, geen enkel deportatiedocument en dat is tegen de voorschrif ten". „Sommige vrouwen werden half naakt weggehaald", vult haar man aan. Ter illustratie opent zijn vrouw haar mantel, waaron der zij niets meer draagt dan een dunne nachtpon. Haar voeten steken in pantoffels. Een van de Russen, die zich voorstelt als Pinchassov, loopt op blote voeten met; open won den. Dat is. vertelt hij. het werk van de „fascistische Hollandse politie". Zijn ogen spuwen vuur. Hij laat zijn polsen zien, met de verse Indrukken van hand boeien. De hele vlucht heeft hij, als enige, vastgeketend in zijn stoel gezeten. „Ik haat Israël", zegt een van de Russen vol overtuiging. „Ze zijn hier nog niet van ons af. De rest van mijn leven zal ik Israël be strijden, dat vertel ik iedereen". En een ander: „We gaan vechten om hier weer weg te komen. Toen ik wilde emigreren uit de Oekraïne, beloofden de Israë liërs dat ik welkom zou zijn. Maar dat was ik niet. Ik ben Oe kraïner, mijn vrouw is joods. Op mijn Israëlische identiteits kaart staat een streepje achter mijn nationaliteit, omdat ik niet-joods ben". Ruwweg de helft van de uitgewe zenen zijn niet-joden. gehuwd met een joodse partner. Uitgere kend op de dag waarop de Ver enigde Naties besluiten de 'zio nisme is racisme'-resolutie onge daan maken, beschuldigen zij de joodse staat van discriminatie. -ir randstad uitzendbureau Randstad houdt niet van half werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1