£ohl erkent voor Kerst Kroatië Justitie zet vier Vietnamese hongerstakers Nederland uit Eenzijdig aanbod in supermarkt Vroege ijspret in Zeeland ichotse extremisten leraamden aanslag p Britse vorstin Belgische bankloper >chiet gangsters dood Het beste vakantie-advies sinds jaren. IRA-bom vernielt museumwinkel National Gallery trven dreigen met stopzetting vredesbesprekingen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. mmmtrnm leer bewolking wélïg en perioden met zon. Vanuit >tzuidwesten geleidelijk meer beiool- mg. Matige zuidzuidwestenwind, liddagtemperatuur rond 3 graden. 4e jaargang no. 296 landag 16 december 1991 UUR KODAK EXPRESS PQ-J-Q KWALITEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Beter: niet duurder! Goes Hulst Middelburg Middelharms Vlissingen lonze correspondent ESDEN Duitsland blijft (besloten de Joegoslavische Istaten Slovenië en Kroatië voor kerstmis te erkennen, stelden kanselier Kohl en lister van buitenlandse za- Genscher zondag. De Ame- lanse president Bush had za- jag telefonisch contact met hl opgenomen om hem van rijlde stappen af te houden, kanselier blijft echter op zijn ndpunt staan. Genscher zei het Duitse voornemen niet trijd is met de opvatting van secretaris-generaal Perez de •Har. Deze had in een brief i de Bondsregering zijn be- gdheid geuit over de gevol- ivan een mogelijk ongecoör- leerde erkenning van beide deelstaten. Genscher verzeker de dat zijn land zich vandaag op de conferentie van de Europese ministers van buitenlandse za ken in zal zetten voor een zo breed mogelijke consensus. Hij onderstreepte echter ook de Duitse vastbeslotenheid Slove nië en Kroatië staatsrechtelijk te erkennen, omdat naar zijn mening het door Servië gedomi neerde Joegoslavische leger an ders haar veroveringsoorlog zal voortzetten. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, William Pickering, liet zondag weten dat de missie van VN-gezant Cyrus Vance doorgaat. Waarnemers De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft zondag het groene licht gegeven voor het sturen van een eerste groep mili taire waarnemers naar Joegosla vië. De Veiligheidsraad nam unaniem resolutie 724 aan waar in de VN wordt gevraagd voorbe reidingen te treffen voor een mo gelijke vredesoperatie waaraan 10.000 man deelnemen in het door burgeroorlog verscheurde land, indien een bestand intact blijft. Een VN-woordvoerder zei dat een groep van 21 waarnemers onder leiding van Herbert Okun, een voormalige Amerikaanse ambassadeur, binnen enkele da gen naar Joegoslavië vertrekt. De missie zal bestaan uit tien of ficieren, twee politiedeskundi gen en experts op het gebied van politieke, juridische en logistie ke zaken. In de resolutie, die ook een ver scherping behelst van het wa penembargo van de VN tegen Joegoslavië en waarin alle lan den wordt gevraagd binnen 20 dagen te rapporteren over wat zij in dit kader hebben gedaan, worden staten opgeroepen niets te ondernemen wat de spannin gen in Joegoslavië zou kunnen doen toenemen. Desondanks worden verwijzin gen naar de eventuele erkenning van sommige Joegoslavische re publieken in de tekst vermeden, wat volgens waarnemers het re sultaat is van een wil tot consen sus. Duitsland, dat voor erken ning van Slovenië en Kroatië is, maakt weliswaar geen deel uit van de Veiligheidsraad, maar Oostenrijk, dat Duitsland hierin steunt, wel. Servië heeft fel gereageerd op het bericht uit Bonn. Erkenning van Slovenië en Kroatië zal lei den tot ..onmiddellijke stopzet ting van het vredesproces, het zal het einde zijn van de Haagse conferentie", verklaarde Zeljko Simic, de adviseur van de Servi sche regering in Belgrado. ..Want als je Slovenië en Kroatië erkent, verniel je Joegoslavië", aldus Simic. Volgens Servische functionarissen zou erkenning een bedreiging betekenen voor de veiligheid in de gehele regio. INDEN (AFP) - Extremisten 1 het „Schotse Nationale Be- ijdingsleger" (SNLA) hebben juni een bomaanslag be- amd op de Britse koninklijke milie in het Holyrood-paleis Edinburgh. Dit heeft een hotse krant zondag gemeld, ilgens de Sunday Mail slaag- n vier gewapende mannen er 28 juni in door te dringen tot paleistuin. Daags erna zou ningin Elizabeth in Edin- irgh aankomen, haar dochter inses Anne was er al. j hadden 5 kilo explosie ven bij zij zich die ze wilden begraven bij een gazon waar die avond een barbecue zou worden gehouden. Maar de vier werden geobser veerd door een bediende van het paleis, waarop ze de benen na men. De Sunday Mail heeft Adam Busby geïnterviewd, die zegt de leider te zijn van het SNLA. Hij zei dat de naar onafhankelijk heid van Schotland strevende groep, gesterkt door het bijna- succes van deze operatie" van plan is meer van dit soort aan slagen te plegen. WÊÊÊ snonze correspondent EER - Een gewapende geldlo- ervan de Belgische Bankunie eeft zaterdagavond twee over- llers doodgeschoten. Een der gangster kon vluchten. De Idloper had een wapenver- unning. 1 drie mannen van Noordafri- aanse afkomst en rond de 20 ar oud wachtten de geldloper tgen half negen zaterdagavond bij het bijkantoor Minder- out, net over de Belgische rens bij Hazeldonk. Ze zaten in :n Golf GTI die was gestolen in a Brusselse voorstad Ukkel. Ze feren gewapend met twee revol- ers en een hagelgeweer van root kaliber, een zogenaamde lot gun. 'oen de bankbediende, diens chtgenote en de geldloper het ankgebouwtje verlieten, wer den ze belaagd door de gang sters. De bankloper pakte zijn revolver en schoot twee overval lers neer. Zij wisten in eerste in stantie nog te ontkomen in de vluchtauto, die de derde man be stuurde. De geldloper heeft ook op de auto van de overvallers ge vuurd. Daardoor werd de achter ruit verbrijzeld. De politie trof de auto enkele honderden meters verderop in de richting van Breda op de rijksweg E19 aan. Eén dader was toen al overleden, de ander stierf op weg naar het ziekenhuis. Volgens een Belgische politie man heeft de geldloper een schietopleiding gehad en heeft hij gericht geschoten. In Neder land zijn geldlopers en de trans porteurs in geldwagens ongewa pend. De Belgische wet staat wel toe dat geldtransporteurs een vuurwapen dragen. MOSKOU - Een bejaarde vrouw bekijkt in Minsk (Wit-Rusland) een bak vol potten in zuur ingelegde groenten; een van de weini ge levensmiddelen die nog ruim voorradig zijn in de steeds le ger wordende winkels. Om diefstal te verhinderen zullen in Sint-Petersburg (het vroe gere Leningrad) voortaan gewapende soldaten de markten be waken als daar levensmiddelen worden aangevoerd. Volgens burgemeester Sobtsjak is nog maar voor enkele dagen voedsel voorradig. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vliegtuigen in gezet voor hulptransporten naar de steden van de Russische Federatie, Wit-Rusland en Armenië. Zondag vertrok het eerste vliegtuig vanaf de luchtmachtbasis Andrews naar Moskou met 68.000 kilo dekens, kleren en medische voorraden. De Russische vice-premier Jegor Gaidar voorspelde zaterdag dat de inflatie in januari door de dan ingaande prijsliberalise- ring tussen de 100 a 150 procent zal bedragen, foto Juri Ivanov/AP Schaatssfeer op de Grote Kreek in Axel. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever VLISSINGEN - In weerwil van de voorspel lingen die zachter weer in het vooruitzicht stelden, heeft het de afgelopen nachten in Zee land nog flink gevroren. De ijslaag op tal van kleinere waterpartijen werd zodoende nog dik genoeg voor enige ijspret. Een gelegenheid bij uitstek voor de schaatsta- naten. Op tal van plaatsen in de provincie maakten jong en oud. de gladde ijzers nog wat onwenning aan de voeten, voorzichtig hun rondjes, met een schraal zonnetje in het ge zicht. Lang zal de vroege ijspret niet duren. Het KNMI voorspelt weinig nachtvorst en overdag veel dooi. DEN HAAG (GPD) - Vietname se asielzoekers die het kort ge ding om een verblijfsvergun ning hebben verloren, kunnen hun verblijf in ons land niet met een hongerstaking afdwingen. Uitgeprocedeerde asielzoekers zullen daarom het land worden uitgezet. Dat standpunt neemt het ministerie van justitie in ten opzichte van 185 Vietname se asielzoekers die in diverse opvangcentra in hongerstaking zijn gegaan. Justitie heeft zater dag vier hongerstakers uitge wezen. Ze zijn op het vliegtuig naar Tsjechoslowakije gezet waar ze vandaan kwamen. Drie uitgewezen Vietnamezen verbleven in het asielzoekers centrum in Leusden, de vierde in Ontvoering secretaresse vergissing MAASTRICHT (ANP) - De 29- jarige Christianne Gielen, se cretaresse van de Nederlandse zakenman Leon Melehior, is za terdagavond na een etmaal on gedeerd door haar ontvoerders in de Belgisch-Limburgse grensstreek vrijgelaten. De Maastrichtse politie gaat er van uit dat de ontvoerders zich ver gist hebben. Vermoed wordt dat zij het gemunt hadden op de dochter van de zeer bemiddelde Melehior. Bij de politie is een brief binnen gekomen waarin een losgeld wordt geëist. Het bedrag wil de politie niet noemen. Wel dat het om een fikse som gaat. het centrum in Rijsbergen. De vertrouwensarts van de asiel zoekers in Leusden, A. van Es, noemt de uitzetting een inbreuk op de medische integriteit. Hij is dan ook van plan protest aan te tekenen bij staatssecretaris Kosto van justitie. Verontwaardigd Het actiecomité Vietnamese Vluchtelingen heeft verontwaar digd gereageerd op de uitzet ting. Volgens een woordvoerster is er niets bekend over een verlo ren kort geding. Bovendien zou den de vier door hun hongersta king te zwak zijn om te reizen. Het comité vreest dat er meer Vietnamese asielzoekers zullen worden uitgezet. Inmiddels hebben 33 Vietname zen, vooral zwangere vrouwen, hun hongerstaking beëindigd- De toestand van de resterende 152 hongerstakers is volgens WVC-rapporteur Van Haren zorgwekkend. De meeste Viet namezen zijn nog in een proce- Over enkele dagen Honecker De Russische Federatie heeft ex-DDR-leider Honecker tot vanavond de tijd gegeven het land te verlaten. Honecker is de Chileense ambassade in Moskou binnenge- O vlucht. O Brandstichting Brandstichting heeft voor naar schatting een half miljoen gul den schade aangericht aan het pand van een nachtclub in de Terneuzense Noordstraal. De bovenwoning brandde geheel uit. De politie zoekt de- daders in het criminele C milieu. w Johan Cruijff Het lijkt erop. dat Johan CruijfJ een breuk wil forceren met Bar celona. De trainer, die is gevraagd om bondscoach van Oranje te worden, verwijt zijn spelers, dat ze een gebrekkige instelling Q hebben. w VCV Zeeland Na de zware nederlaag, die VCV Zeeland in en tegen Wageningen leed (5-0). bekritiseerde speler John Alleman de aaiipak van trainer Louis Verstraaten. „We spelen zoals ive trai nen", zei hij zaterdag- Q avond. w dure gewikkeld om toch als vluchteling te worden erkend. Hun kansen daarop zijn echter zeer klein. Zolang die proceure loopt, wordt niemand uitgezet. De Vietnamezen waren voordat ze naar Nederland vluchtten, in Tsjechoslowakije werkzaam. Maar na de ineenstorting van het communisme zouden ze in toenemende mate het slachtof fer zijn geworden van discrimi natie. Ze zijn bang dat ze door de autoriteiten in Tsjechoslowakije zullen worden teruggestuurd naar Vietnam en daar worden gearresteerd. Bomers Monseigneur Bomers, bisschop van Haarlem, heeft staatssecre taris Kosto per fax een brief ge stuurd waarin hij hem vraagt zijn asielbeleid te heroverwegen. Bomers vraagt Kosto te onder zoeken welke motieven de Viet namezen hadden om van Viet nam naar Tsjechslowakije te gaan en gedocumenteerde infor matie in te winnen bij de Tsje chische regering. van onze correspondent LONDEN - De IRA heeft haar 'kerstoffensief dit weekeinde voortgezet met aanslagen op de National Gallery en een winkel centrum in Londen. De brand bommen richtten alleen mate riele schade aan. Zaterdagmorgen ontploften drie bommen in Brent Cross, Lon- dens grootste en duurste winkel centrum. De branden werden snel geblust door de automati sche sproei-ihstallatie, maar het centrum kon pas na de middag heropend worden.. De schade werd geraamd op meer dan 15 miljoen gulden. Om half vier zondagmorgen ont plofte een brandbom in de Na tional Gallery aan Trafalgar Square. De explosieven waren verstopt in de museumwinkel, die gevestigd is in de nieuwe vleugel van het gebouw. De schade was gering, omdat ook hier het vuur snel werd geblust door de sproei-installatie. Er zijn alleen wat boeken verbrand. In een te Dublin uitgegeven ver klaring zei de IRA: „De econo mische kosten van de ontrege ling van het dagelijks leven in Engeland zullen verder stijgen zolang de Britse regering en haar leger een deel van Ierland blijven bezetten". Het 'kerstoffensief in Engeland begon op 1 december met brand bomaanslagen op doelen in Lon den. Vorig weekeinde plaatste de IRA 16 brandbonmmen in Blackpool en 20 in Manchester, waarvan de meeste afgingen, Advertentiet In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1