Zes doden bij DSM-ramp Rabo laat klant vanaf mei 25 gulden betalen ca BRISTOL Republieken in Azië willen in Gemenebest PIÜTEll CHRIST/fW<? Opvolger Boertien uit CDA 'logisch' Het beste vakantie-advies sinds jaren. reportage 8%% STAATSLENING 1992 PER 2007 fl 50- KORTING ferhuizen is naatwerK Arbeidsinspectie wil betere scholing personeel onderaannemers <^r Nevelig weer 'anochtend nog plaatselijke mist. leugens zonnig en nevelig. De tem peratuur loopt op naar 4 graden. De uid tot zuidwestelijke wind is matig, ond kracht 3 Bft. 4e jaargang no. 295 terdag 14 december 1991 mm Kering en milieu Het verlies aan schorren in de Oosterschelde na het gereedko men van de stormvloedkering is groter dan vooraf werd bere kend. Niettemin overheerst bij Rijkswaterstaat tevre denheid over effecten van het bouwwerk op het mi lieu in de Oosterschei- A £Z de I U Gorbatsjov is er niet in geslaagd zijn land er weer bovenop te helpen. Etnische conflicten en dreigend sociaal oproer begeleiden de afgang van de politicus. Verder in de bijlage Reportage: degelijkheid kenmerkt de Kapelse burgemeester Jan van Bonnnel in Turijn vechten witte en zwarte magiërs om de wereldmacht de vergeten burgemeester van Amemuiden Parijse achterafstraatjes wijken voor eigentijdse bouiosels Papoea's werden slachtoffer van machtspolitiek 00+/ O *1 Zo Vm ol Stich Michael Stich lijkt zich te her stellen van een matige periode. De Duitse tennisser versloeg in het tennis Advertentielunchen de Fransman ruiya en bereikte daardoor A A de halve finales. Gorbatsjov steunt actie van onze correspondent MOSKOU - President Gorbats jov en Sovjet-premier Silajev zijn zeer tevreden over het be sluit van vijf Aziatische repu blieken om aansluiting te zoe ken bij het nieuwe gemenebest. Maar de oprichters ervan, Rus land, Oekraïne en Wit-Rusland zien problemen. Een voor van daag in Alma Ata vastgestelde ontmoeting tussen de drie ge menebest-leiders en president Nazarbajev van Kazachstan is met een week uitgesteld. Hoewel dit niet met zoveel woor den wordt gezegd, lijkt Nazarba- jevs standpunt dat alle vijf repu blieken (Kazachstan, Oezbekis tan, Tadjikistan, Turkmenistan, Kirgizië) moeten toetreden het struikelblok. Naar gisteren bleek, is dit ook de reden dat Na zarbajev afgelopen weekeinde niet aanwezig was in Brest, waar de drie Slavische republieken hun gemenebest-akkoord slo ten. Oekraïnse en Russische zegslie den hadden verklaard dat Na zarbajev uitgenodigd was voor de besprekingen in Wit-Rus- land. De Kazachstaanse presi dent gaf dit gisteren toe, maar zei dat hij eerst overleg met de vier Aziatische republieken wil de. „Bovendien wist ik vantevo- ren niet dat er een akkoord zou worden gesloten", aldus de Ka zachstaanse president. Nazarbajev had begin deze week scherpe kritiek op het akkoord geleverd. Hij beschuldigde de drie republieken ervan een Sla vische Unie te vormen. „Een sta tenbond op etnische grondslag werpt ons terug in de middeleeu wen", aldus Nazarbajev. Ook Gorbatsjov keerde zich tegen het 'etnische aspect' van de nieuwe Unie. De 13 miljoen inonwers van Ka zachstan zijn voor de helft van Russsische komaf. De Kazachs zijn, net als de bevolkingen van de vier centraal-Aziatische repu blieken, overwegend moslim. In de gisteren in de Turkmeense hoofdstad Asjkabad gepubli ceerde verklaring van de vijf Aziatische republieksleiders ei sen zij gelijke rechten en de sta tus van mede-oprichter van het gemenebest. Bovendien willen ze dat het nog onder auspiciën van Gorbatsjov gesloten economische akkoord tussen de Sovjet-republieken onderdeel wordt van de Brest- overeenkomst. Dit plaatst de drie Slavische republieken voor grote problemen. Zij hebben on derling besloten om 2 januari ra dicale economische hervormin gen te laten ingaan, inclusief li beralisering van prijzen, De eco nomisch straatarme Aziatische republieken zijn daartegen. (Advertentie) TENDER-UITGIFTE inschrijving op 17 december 1991 tot 15.00 uur via banken en commissionairs rente rente jaarlijks per 15 januari aflossing op 15 januari 2007 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan storting storting 15 januari 1992 Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100-11440 AKANT! ELAND anssems: Aanhangwagens/plateauwagens/ kipwagens/oprij wagens Uit voorraad leverbaar Exclusief dealer voor geheel Zeeland Lnngevielel 01180-37003 Middelburg MORGEN TIJDENS DE KOOPZONDAG Diverse spijkerbroeken o.a.: Gapstar, Cliipie, Wrangler Qeopend v.a. donderdag 19 december CHINEES INDISCH RESTAURANT '<YIT 9vü9ig gswgmhC Ganzepoortstraat 30 4461 JZ Goes, tel. 01100-30429 ZIE PAGINA 20 MIDDELBURG - De nieuwe commissaris der koningin (cdk) in Zeeland wordt zeer waarschijnlijk gevonden binnen het CDA. De Tweede-Kamerfracties van VVD, D66 en het CDA zelf vinden het'logisch' dat de christen-democraten de nieuwe cdk leveren. De PvdA zal niet dwarsliggen als Provinciale Staten laten weten dat de politieke kleur van Zeeland niet hoeft te veranderen. Maar als de staten geen voorkeur uitspreken, zal de PvdA ook een kan didaat inzetten. Doordat een meerderheid in het parlement zich niet tegen een CbA-benoeming verzet, krijgt deze partij ruim baan om kandi daten te leveren voor de sollicitatieprocedure, die binnenkort van start gaat. Uit gesprekken met specialisten van de grote fracties in de Twee de Kamer blijkt dat D66 en de VVD de cdk-post in Zeeland niet zullen claimen. Het CDA vindt het vanzelfsprekend dat de nieu we cdk uit zijn midden komt. Volgens fractie-lobbyist Van der Heijden hoeft de opvolger van Boertien niet per sé van ARP-hui- ze te zijn. De specialisten hechten groot belang aan de profiel schets en de wens van de vertrouwenscommissie uit de staten. Zij menen ook dat de staten in het algemeen een te zware cdk vragen, die vervolgens weinig tot niets te doen krijgt, omdat de portefeuille-inhoud van de commissaris vrijwel nul is. Veel partij en hebben daarom moeite goede kandidaten te vinden voor zo'n post. Zie ook pagina 23 Over enkele dagen Cegin weigert keffing banken jp acceptgiro's iPELDOORN (ANP) - )e Vegin (Vereniging tan Exploitanten van Sasbedrijven in Neder land) uit Apeldoorn wei gert contracten met janken te onderteke- jen, waarin tarieven be- longen worden voor het rerwerken van accept- [iro's en automatische Incasso's. Dat heeft de l'egin vrijdag bekendge maakt. De banken willen voor ie automatische beta lingen van nutskosten extra kosten in rekening brengen. Volgens de Ve gin zullen de banktarie- lenjaarlijks in totaal on geveer dertig miljoen aan bedragen. Dit be- ragzou door de verbrui- ers opgebracht moeten redden. Iet Overlegorgaan lutsvoorzieningen |OON), waarin elektrici- leits-, gas- en waterlei dingbedrijven verenigd zijn samen met de kabel exploitanten, vindt die heffing onterecht. Vol gens de Vegin is uit re cent onderzoek van de ONN gebleken dat het jietalingsverkeer kos tendekkend is voor de jianken. (Advertentie) utoiease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk HOOR EEN SCHERPE OFFERTE: Q11QÖ-2P681 ©l vbïhi II leijtenbeek goes b.v. verpakkers verhuizers hmraat60-66 4461 CH Gom/ ^1100-149677 erstcadeau oor zwerver: »ee maanden cel pDEN (AFP) - Een Britse pter heeft een Londense prver vrijdag tot twee maan- ffl cel veroordeeld en hem larmee het kerstcadeau gege- to dat hij wenste: een dak bo- zijn hoofd in de winter en tmaaltijden per dag. Kander McKelvie meldde hdonderdagavond bij de poli- en biechtte op dat hij over men gestolen had bij het wa tais Selfridges in Londen, n advocaat voerde vrijdag dat zijn cliënt „naar de ge- "genis wil. Achtentwintig da- hem goed uitkomen", irechter besloot daarop „voor ft maanden een kamer voor te reserveren, dat lijkt mij lelijk". de zwerver glimlachend de d werd uitgeleid merkte de focaat op: „Dat moet ons te "tan geven over de trieste van onze samenleving". Advertentie gen, vooral door verbetering van de 'interne efficiency'. In maart worden rekeninghou ders uitgebreid geïnformeerd over de nieuwe tarieven. Vol gend jaar zal de helft van het abonnementsbedrag in reke- slot zie pagina 3 kolom 6 Weduwe Maxwell tevreden met rapport autopsie SANTA CRUZ DE TENERIFE/ LONDEN (RTR) - De weduwe van de overleden mediamag naat Robert Maxwell is tevre den met de resultaten van de au topsie, zo heeft de advocaat van de familie vrijdag medege deeld. Rechter Isabel Oliva zei eerder dat zij haar onderzoek heeft afgerond en adviseert de zaak te sluiten. Maxwell is op 5 november in de buurt van Tenerife overboord geslagen van zijn jacht. Vooral in de Britse pers is druk gespecu leerd dat hij zelfmoord heeft ge pleegd, omdat hij in grote zake lijke en persoonlijke moeilijkhe den verkeerde. (Advertentie) zoëzuur. Vermoedelijk zijn daar bij vonken vrijgekomen, die sa men met gasvorming van het zuur hebben gezorgd voor de vernietigende explosie. Volgens Van der Poel beschikken werk nemers van onderaannemers vaak niet de kennis die nodig om veilig te werken in de petroche mische industrie. „Ze werken bij wijze van spreken eerst in de tuinderij en daarna in de che mie. Dat gaat natuurlijk niet". De dodelijke slachtoffers bij DSM konden gisteren nog niet allemaal worden geïdentifi ceerd. De identiteit van sommi ge slachtoffers kan alleen via hun gebit worden achterhaald. De politie overweegt een spe ciaal team van met dit werk er varen mensen in te zetten, aldus een woordvoerder vrijdagavond. Alle slachtoffers zijn gisteren door een begrafenisonderne ming voor nader onderzoek op gehaald. Volgens de politie is het zeker dat de bouwvakkers bij het werk aan de* opslagtank de veilig heidsvoorschriften in acht heb ben genomen. „Ze hadden de be nodigde vergunningen", zegt woordvoerder G. de Jong van de Rotterdamse politie. Directeur ir. A.A.A.M. Baaten van DSM Chemicals wilde niet ingaan op de oorzaak van de ramp. „Het verband tussen de werkzaamheden en de brand ligt voor de hand, maar we moeten dat eerst onderzoeken", aldus de directeur. In een eerste reactie op de ramp betuigde Baaten zijn medeleven aan de slachtoffers van de ramp, en aan hun nabestaanden. „Wij zijn allen diep onder de indruk van het gebeuren. Deze mensen werkten al jaren bij ons. We zul- slot zie pagina 3 kolom 1 Konsumenten Kontakt: mensen met laag inkomen slachtoffer ROTTERDAM (GPD) - De Ar beidsinspectie in Rotterdam vindt dat onderaannemers meer moeten doen aan scholing van personeel dat wordt uitge leend aan de petro-chemische industrie. Hoofdinspecteur W.M. van der Poel zegt dat naar aanleiding van de ramp bij DSM Chemicals die gisteren aan zes mensen het leven heeft gekost. Vier mensen raakten ge wond, van wie één ernstig. Van der Poel: „De werknemers van de chemische industrie zijn getraind in veiligheid, maar de slachtoffers vallen juist vaak bij het personeel van onderaanne mers". Dat was in 1989 zo bij de ontploffing bij Paktank, waar drie doden vielen. Op 16 novem ber van dit jaar raakten 32 werk nemers van een onderaannemer gewond na een ontsnapping van chloorwolk bij Tiofine. Van het college van B en W van Rotterdam moet er een diep gaand onderzoek komen naar de vraag of de inzet en de coördina tie van de hulpverlenende dien sten voldoende is geweest. Bur gemeester J. van Es van Maas sluis pleit voor verdergaande maatregelen om dergelijke ram pen in de toekomst te voorko men. De slachtoffers bij DSM waren bezig met boor- en slijpwerk- zaamheden aan een tank, die ge deeltelijk was gevuld met ben- ROTTERDAM - Reddingswerkers brengen een van de slachtoffers weg van de ontploffing bij DSM. foto Paul Stolk/ANP gulden per transactie of af schrift. De kosten die de Rabo-bank nu al in rekening brengt voor een aantal diensten (Europasjes, het gebruik van meer dan 60 che ques per jaar en gebruik van de geldautomaat buiten kantooru ren) blijven daarnaast gehand haafd. Meer rente Het is niet de bedoeling dat ex tra wordt verdiend met de maat regel, zo zegt de bank. Daarom worden de tariefinkomsten gro tendeels teruggesluisd naar de klanten. De Rabo verhoogt de creditrente op tegoeden tot 2500 gulden met een kwart procent en daarboven met een halve pro cent. Volgens de bank zal zeventig procent van de klanten aan het standaardpakket genoeg heb ben. Hun betalingsverkeer wordt dus 'slechts' vijfentwintig gulden duurder. Twintig pro cent zal echter duurder uit zijn. Dit kan echter meevallen wan neer deze klanten hun betalings gedrag veranderen. Volgens de Rabobank zal tien procent van de cliënten erop vooruit gaan als gevolg van de aantrekkelijkere rente. Na invoering van het Stan daardpakket zegt de bank nog steeds 200 miljoen per jaar op het betalingsverkeer te verlie zen. Nog hogere tarieven ziet de bank niet zitten omdat het beta lingsverkeer wel voor iedereen toegankelijk moet blijven. Toch verwacht de Rabo het betalings verkeer kostendekkend te krij- UTRECHT (GPD/ANP) - Klan ten van de Rabobank moeten vanaf 1 mei volgend jaar vijfen twintig gulden per jaar betalen voor de meeste betaaldiensten, zo maakte de bank vrijdag be kend. De maatregel is bedoeld om cliënten 'te sturen' naar effi ciënter betaalgedrag. Volgens Konsumenten Kontakt worden vooral mensen met een laag in komen het slachtoffer van deze maatregelen. Onlangs werd bekend dat de drie grootste banken in Neder land, waaronder de Rabo-bank, dit jaar samen waarschijnlijk een miljard gulden zullen verdie nen aan het betalingsverkeer. Dit bleek uit een onderzoek van de bank Pierson, Heldring en Pierson. Voor de vijfentwintig gulden die rekeninghouders vanaf volgend jaar moeten betalen krijgen ze een abonnement op het zogehe ten Standaard Pakket Betaal diensten. Tot nu toe waren de meeste van die diensten gratis. Volgens de Rabo-bank voorziet het Standaard Pakket in de be hoeften van een gemiddelde klant. Onder het pakket vallen onder meer onbeperkt gebruik van bij schrijvingen, de geldautomaat van de eigen bank binnen tarief- vrije uren en automatische pe riodieke betalingen. Ook de eer ste 26 rekeningafschriften per jaar behoren tot het pakket. Bin nen het pakket mag een klant per jaar maximaal 18 handge schreven bankgiro's en 24 hand geschreven acceptgiro's gebrui ken. Boven deze vrije voeten geldt een stukstarief dat va rieert van drie dubbeltjes tot een (Advertentie) Zwart suède veti Maten 36-41. Normaal 79.95 Bristolprijs 65- MIDDELBURG Markt 45 (naast de -bank) Tel. 01180 - 29911 Alléén morgen geldig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1