\ftreden Gorbatsjov verwacht Teleurstelling over democratisch gehalte van nieuwe Europese Unie Achteraf beter af! sger in verwarring neigt naar steun aan Jeltsin riepgolf p komst ottonclub Dezz Winter in Oost-Europa maakt slachtoffers Aanhouding in moordzaak Etten-Leur Plunderende Albanezen door brand verrast Houseparty NU NOG MEER KORTING: Denkt u aan een kerstlunch in uw eigen pand? Randstad kan helpen met uitstekende koks en kantinepersoneel. geer bewolking. «^r Vanuit het zuiden wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Middag- temperatuur rond 3 graden. Matige alid tot zuidwestenwind, aan de kust en toe vrij krachtig. ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN 4e jaargang no. 293 mderdag 12 december 1991 onze correspondent SKOU - In Moskou reikten peculaties over een moge- aftreden van president Gor- jov woensdagavond naar hoogtepunt. Volgens een mentator van het nationale Durnaal zal Gorbatsjov af- ÏECHT (ANP) - Het Natio- il Influenza Centrum in Rot- am voorziet binnenkort een icpidemie. Het centrum it dat op uit het feit dat het al gevallen van influenza week hoger ligt dan nor lis voor de tijd van het jaar. reen die een verhoogd risi- loopt en nog geen griepprik ift gehad, moet zich alsnog vaccineren, adviseert het rum. centrum baseert de stijging het aantal griepgevallen op enten die in Rotterdam in ziekenhuis zijn opgenomen, zijn er deze week zes. Vorige >kwas dat nog één geval. Nor- il voor deze week is echter n enkele ziekenhuisopname ;ens griep. Een woordvoerder het centrum benadrukt dat cijfers niet representatief en dat de officiële landelijke illen nog niet voorhanden iverhoogd risico op vervelen- nfecties door griep hebben roorbeeld mensen met hart- vaatziekten, aandoeningen de luchtwegen, diabetes tus en nierklachten. Ook lussers kunnen zich beter la- inenten, zegt het centrum. treden als Unie-president. Maar hij zal vermoedelijk een belang rijke rol blijven vervullen in het samenwerkingsverband dat drie republieken zondag in Minsk zijn aangegaan, zei hij. Dat commentaar kwam na een etmaal vol turbulente ontwikke lingen. Vice-premier Boerboelis herhaalde gisteren dat er voor Gorbatsjov ook plaats is in een nieuw politiek samenwerkings verband tussen voormalige Sov jet-republieken. Maandagavond verscheen Gor batsjov onverwacht bij een staf vergadering op het Unie-minis terie van defensie en sprak de le gertop toe. Dinsdagmorgen ver voegde de Russische president Jeltsin zich eveneens bij het de fensieministerie. Hij sprak er an derhalf uur en had daarna een ontmoeting met Gorbatsjov. Woordvoerders van Jeltsin en Gorbatsjov verklaarden dat de militairen 'met begrip' naar de standpunten van beide presi denten hadden geluisterd. Beide presidenten spraken zich uit voor een ongedeeld leger en cen trale controle over de kernwa pens. Jeltsin zei na zijn ontmoe ting met Gorbatsjov dat de Sov jet-president het gemenebest plan nog niet steunde, maar had beloofd het conflict over de toe komst van de Unie niet met ge welddadige middelen te zullen beslechten. Gorbatsjov is opper bevelhebber van het leger. Defensiewoordvoerder Valeri Manilov bevestigde dit impli ciet. Beide presidenten, zo zei hij, hadden in hun ontmoeting met de legertop en defensiemi nister Sjapojnikov neutraliteit van het leger in politieke conflic ten benadrukt. Manilov consta teerde dat dit aspect en het niet-opdelen van de strijdkrach ten de meest belangrijke garan ties zijn voor nationale veilig heid, ongeacht welke banden de voormalige Sovjet-republieken met elkaar aangaan. De indruk Ajax via tweede 1-0-overwinning in kwartfinales DüSSELDORF - Ajax heeft ook in de derde wedstrijd in Düsseldorf geen averij opge lopen. Nadat eerst het Zweed se Örebro (3-0) en daarna Rot- Weiss Erfurt uit de voormali ge DDR (eveneens 3-0) het Rheinstadion waren uitge jaagd, moest gisteravond Osasuna er aan geloven; 1-0. Het doelpunt was net als veer tien dagen geleden in Spanje van Dennis Bergkamp. Om dat de Amsterdammers veer tien dagen geleden in Pamplo na eveneens met een 1-0-over winning afsloten, kwalificeer den zij zich eenvoudig voor de kwartfinales van het Europa Cup in-toemooi. In Europees verband liep Ajax dit seizoen helemaal nog geen schram metje op. Uit zes wedstrijden haalde het de maximale score van twaalf punten. zie ook pag 23 Dennis Bergkamp scoort 1-0 voor Ajax. uit de bijeenkomsten is echter dat Jeltsin de meeste steun had gekregen. Hij had hogere lonen en oplossing van de huisves tingsproblemen voor uit Oost- Europa teruggekeerde militai ren toegezegd. Rusland zal een defensiebegro ting voor volgend jaar opstellen, beloofde Jeltsin. De Russische republiek had eerder deze week te kennen gegeven niet langer mee te werken aan de gesprek ken over de begroting voor 1992, die onder leiding van Unie-pre mier Silajev werden gehouden. Gorbatsjov had maandag aan gekondigd dat hij de overeen komst van zondag, waarin Rus land, Wit-Rusland en de Oekraï ne de Sovjetunie dood verklaren en in plaats daarvan een geme nebest vormen, met een referen dum en het bijeenroepen van het Volkscongres zou bestrijden. Volgens het onafhankelijke persagentschap Interfax was die aankondiging de militairen in het verkeerde keelgat gescho ten. „U probeert daarmee de strijdkrachten te verdelen", had de legertop zijn opperbevelheb ber volgens Interfax toege voegd. Kazachstan Een opsteker voor Jeltsin was gisteren ook, dat de Kazach- staanse president Nazarbajev onder bepaalde voorwaarden bereid is zijn republiek het ge menebest in te loodsen. Jeltsin zei dat Nazarbajev met hem en vice-premier Boerboelis had ge beld. Volgens Interfax heeft Na zarbajev vervolgens een reis naar andere Aziatische republie ken afgezegd. Kirgizié, Armenië, Irak Volgens de Amerikaanse krant New York Times wordt in WashiJigton nagedacht over de reactie van de VS bij een even tuele staatsgreep tegen de Iraakse leider Saddam Husayn. Minister van defensie Cheney zou een rapport hier over naar Bush heb- O ben gestuurd. O Campina Met de gisteren aangekondigde sluiting van het Middelburgse distributiecentrum van Campi na Melkunie verdwijnt in 1992 het laatste restje zui velindustrie uit Zee- C land. I J Slibkoekjes Kolossale wringers persen zwarte taaie koekjes uit het rioolwater in de zuiveringsin stallatie bij Bath: een nieuw, 12 miljoen gzilden vergend systeem om het bij de zuivering vrijko mende slib verant woord te kunnen ver- '"l Q werken. I w Haarhuis slot zie pagina 3 kolom 5 100.000 gulden. Paul Haarhuis verloor gisteren in de kwartfinales van de Grand Slam Cup van de Amerikaan David Wheaton, maar werd daar niet bepaald slechter van. De Eindhovense tennisser incas seerde als verliezer het lieve sommetje van 25 des: derzoek rindeling partementen HAAG (GPD) - De secreta- in-generaal (de hoogste itenaren) van de ministeries len van het kabinet de ta- werkwijze en samenstel- van alle departementen on- oeken. t operatie hoeft geen geld op everen, maar wel een beter kende overheid. Voor de ka- tsformatie van 1994 moet kabinet op basis van dit on- zoek besluiten hebben geno- Dit heeft minister Dales nenlandse zaken) gister- nd gezegd tijdens de behan- ng van haar begroting in de «ede Kamer. kritiek van de Kamer op de rtgang van de sociale ver loving wuifde de minister Volgens Dales gaat het in iraktijk prima met de sociale iieuwing, omdat immers het endeel van de gemeenten "van de 647) eraan meedoet, er plaatselijk veel gebeurt t 'veel te maken met de in- nningen van dit kabinet en het bijzonder van mijn depar- ent', meent Dales. DEN HAAG - Ruim een kwartier voordat het debat over 'Maastricht' gisteren begon liep premier Lubbers al, met een belegd broodje in de hand, door de lege kamer. foto Koen Suyk/ANP Regeringspartijen tevreden met Maastricht morgenavond met Min. leeftijd 25 jaar. - DEN HAAG (GPD) - De rege ringsfracties in de Tweede Ka mer zijn tevreden met de resul taten van de Europese Top in Maastricht. Maar er heerst alom grote twijfel over het krappe democratische jasje dat de Europese Unie in Maastricht is aangemeten. Ook de status aparte voor de Britten vinden alle fracties een minpunt. De Tweede Kamer-fracties ga ven gisteren in een debat hun voorlopig oordeel over de uit komsten van Maastricht. Op stemmingen komt het pas begin volgend jaar aan, als de verdrag stekst door juristen is 'ge schoond'. De Kamer toonde zich ronduit enthousiast over de concrete af spraken die zijn gemaakt om ui terlijk in 1999 één Europese munt in te voeren. „Een prachtig karwei", vond PvdA-fractielei- der Wöltgens. Ook de WD prees de „hardnekkige vindingrijk heid van minister Kok (finan ciën)". „Maastricht mocht niet misluk ken. Maastricht is dan ook niet mislukt", concludeerde Wölt gens. „Stapje voor stapje komen we in Europa dichter bij elkaar. Die benadering spreekt ons aan", aldus CDA-fractievoorzit- ter Brinkman. Voor de WD is 'Maastricht' op het punt van de democratisering geflopt. Bij D66 overheerst om diezelfde reden de teleurstelling. Groen Links kwam met een „halve felicitatie". De kleine christelijke partijen zijn van oudsher tegen een vergaande Europese samenwerking. Premier Lubbers vindt dat het 'democratisch tekort' „zonder enige twijfel is verkleind". Maar geen enkele Tweede Kamerfrac tie zei dat de minister-president na. „De controle op de besluit vorming wordt er nauwelijks be ter op. Er gebeurt teveel in de be slotenheid. Dat moet op termijn anders", aldus Brinkman. Hij zei verder „niet te willen somberen over Maastricht". ANKARA/PRAAG/WENEN (DPA) - In Turkije zijn als gevolg van de winterkoude twaalf mensen doodgevroren. In Wenen Vroor een dakloze dood, en in het Tsjechoslowaakse Boheinen toeft men met een temperatuur van 30 graden onder nul een touderecord vastgesteld. J dinsdag zijn in Turkije alle scholen gesloten. Honderden torpen zijn van de buitenwereld afgesloten, ware regenval en sneeuwstormen met snelheden tot 100 km per urzijn gemeld uit het in Europa gelegen Thracië en uit Midden-, V°str en Zuidoostanatolië in het Aziatische deel van Turkije. In Provincie Erzurum (Oost-Anatolië) daalde het kwik tot 30 gra- toonder nul. Istanbul, de tweede stad van Turkije met 10 mil joen inwoners, heeft veel last van de winterse omstandigheden. In Bohemen (Tsjechië) mat men woensdag een temperatuur van min 30 graden. In Slowakije daalde het kwik tot 32,2 graden on der nul. Oostenrijk maakt een zeer koude periode door. In de meeste de len van het land vroor het in de nacht van dinsdag op woensdag meer dan 10 graden. Meteorologen melden 20 graden vorst in streken waar een sterke nachtelijke uitstraling mogelijk is. Over dag vroor het woensdag tussen vijf en tien graden. In de nacht van dinsdag op woensdag vroor in Wenen een man dood. In een tunnel onder een spoorlijn trof de politie het lijk van de man aan, die tussen 40 en 50 jaar oud was en geen papieren bij zich had. Wöltgens wil een draaiboek voor de uitbreiding van de bevoegd heden van Europees Parlement versneld uitvoeren. „Ook al is het 'democratisch tekort' ver kleind, waar is het gevoel dat ie der 'democratisch tekort' er een teveel is?". De Tweede Kamer betreurt het dat het Europees parlement straks op bijna ieder onderwerp andere bevoegdhe den krijgt, die eindeloos kunnen variëren van informatie-recht tot medebeslissingsrecht. Onvrede is er ook omdat nieuwe afspraken op sociaal terrein niet van toepassing zullen zijn op de Britten. „We kunnen de Europe se menukaart niet steeds met uitzonderingen uitbreiden", vindt Brinkman. De PvdA deelt die mening, maar ziet geen alter natief. D66 vindt het „van de gekke" dat Britse Europarle mentariërs straks mee mogen praten over nieuwe sociale re gels die niet voor het Verenigd Koninkrijk, maar wel voor de elf andere lidstaten gelden. Maar bijna alle fracties verwachten dat de Britten uiteindelijk ook de sociale regels zullen respecte ren. Het CDA is bang dat het steun fonds voor de minder rijke EG- lidstaten de belastingbetaler duur kan komen te staan. De WD vreest dat dit fonds een „dure barrière gaat worden" voor Oosteuropese landen die willen toetreden. Jury spreekt Kennedy vrij van verkrachting van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Een jury van vier vrouwen en twee mannen heeft William Kennedy Smith, een neef van senator Edward Kennedy, vrijgesproken van verkrachting. De jury achtte het, na nog geen twee uur be raadslagen, niet bewezen dat Kennedy op 30 maart in het bui tenhuis van de Kennedys in Flo rida een 30-jarige vrouw had verkracht. Tijdens het voorle zen van het oordeel van de jury sloot Kennedy zijn ogen en beet op zijn lippen. De jury moest zich, na een pro ces dat anderhalve week duurde en dat enorme, wereldwijde be langstelling trok, buigen over twee elkaar totaal tegenspre kende versies van de gebeurte nissen van 30 maart. Openbaar aanklager Moira Lasch zei in haar slotrequisitoir dat het proces duidelijk heeft aangetoond dat Kennedy Smith de vrouw „niet alleen heeft ver kracht, maar ook heeft gepro beerd haar geloofwaardigheid te verwoesten door haar in het openbaar voor verdomde leuge naar uit te maken". Kennedy's advocaat, Roy Black, zei van zijn kant dat zijn klant het slachtoffer was ge weest van zijn familienaam. „Po litie, FBI, aanklagers, ze gingen allemaal achter hem aan. En nu hebben ze hier kritiek op ons omdat we ons durven te verdedi gen". ETTEN-LEUR (ANP) - De poli tie van Etten-Leur heeft een 48- jarige man uit die plaats aange houden. Hij wordt ervan ver dacht in juni de 18-jarige Jessi ca Richèl uit Etten-Leur om het te hebben gebracht. De politie wil nog geen nadere informatie verstrekken. Eerder zijn drie verdachten opgepakt, maar die bleken met de dood van het meisje niets te maken te hebben. Het ontzielde lichaam van het meisje is op 13 juni gevonden op de vuilstortplaats De Kragge in Bergen op Zoom. Zij was doof messteken om het leven ge bracht. Volgens de politie had ze kort voor haar dood seksueel contact gehad. TIRANA/DEN HAAG (GPD) - In het Noordalbanese bergstadje Fushe Arrez, oostelijk van Shkodra, zijn dinsdag minstens 38 mensen om het leven geko men als gevolg van een brand in een levensmiddelen- en kle- dingloods. Die brak uit kort nadat de op slagplaats door een menigte van naar schatting 10.000 hongerige Albanezen uit de stad en omlig gende dorpen was bestormd en werd leeggeplunderd. De ramp voltrok zich, toen tij dens de plundertocht de electri- citeit in de loods uitviel en de menigte zelfvervaardigde toort sen ontstak om licht te maken. Volgens ooggetuigen vatte een hoeveelheid kleding vlam, waar op paniek uitbrak, in het verloop waarvan tientallen mensen, on der wie vrouwen en kinderen. werden vertrapt. Een aantal van hen zag geen kans meer weg te komen en kwam in de vuurzee om. o|s|***.o c 1 t' a.s. zaterdag Kaarten Oud en Nieuw 15,- Voorverkoop: Cosmo, The Foyer en Frapo's Advertentie Regenmantels 2^00 99,95 Skibroek(grijs, zwart en ecru) fj&r 29,95 René Freres pantalons 69,95 (2 voor 100,-) En ook op de feestcollectie grote korting Wijngaardstr. 22, Goes (achter C&A) Korte Geere 5-7, Middelburg St.-Josephstr. 12A, Bergen op Zoom ir randstad uitzendbureau Randstad houdt niet van half werk. WÊKÊÊÊÊÊÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1