G wordt 'Europese Unie' Onzekerheid rond positie Gorbatsjov ME zet boeren stad uit Maastricht schrapt ociale paragraaf ervolging zestig ndernemingen voor oute WIR-claims Voorlopig nog geen Europees leger ritse tegenstand leidt tot uitgekleed Verdrag van Maastricht Kamerleden niet naar Indonesië 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. lonnig maar koud flinke zonnige perioden, af en toe wat dunne sluierbewolking. Matige tot vrij krachtige zuidoost tot zuidenwind. Ididdagtemperatuur rond —2 graden. 4e jaargang no. 292 oensdag 11 december 1991 UCHTLAND Dè verlichtingsspeciaalzaken van Zeeland TERNEUZEN Noordstraat promenade 37 voor klassieke en moderne verlichting. MIDDELBURG Geere Passage 8-10 onze correspondent ns de Bruijn jASTRICHT - Met de akkoor- over de economische, mone- een politieke unie is de Eu- lese Gemeenschap begonnen „een nieuwe etappe in het tcesvan de totstandbrenging een steeds nauwere unie ssen de volkeren van Euro- tdie zin begint het gisteren in astrichtopgestelde nieuwe drag, waarmee de EG een echte 'Europese Unie' wordt. He vige tegenstand van de Britten is er oorzaak van dat het verdrag geen sociale paragraaf bevat. De elf landen zullen het Sociale Handvest van de EG uitvoeren maar de Britten gaan op het ge bied van arbeidsvoorwaarden en medezeggenschap hun eigen weg en nemen daarmee een uit zonderingspositie in. De Europese Unie moet een de mocratische gemeenschap wor den „waarbij de besluiten zo dicht mogelijk bij de burger ge- ionze correspondent Ier de Vries AASTRICHT - Elf landen van Europese Gemeenschap heb- vannacht diep gebogen or de Britse eis, dat de EG h in de toekomst niet veel eer gaat bemoeien met ar- dsvoorwaarden en medezeg- nschap. Na een vlijmscherp itiek prestigegevecht tussen Franse president Mitter- nd, de Duitse kanselier Kohl de Britse premier Major, is Maastrichtse Eurotop afge- len met een uitgekleed ak- ord over de verdere monetai- en politieke eenwording van ropa. De afspraken over so- al beleid zijn geheel ge- irapt. spanningen liepen in de laat- euren van de onderhandelin- mhoog op. nadat zowel Enge- Frankrijk met een veto HAAG (GPD) - Zo'n zestig te bedrijven hebben in 1988 nder rechtmatige' claims op esteringssteun (WIR) ge- an. Dat gebeurde in het week- de van 27 februari toen het linet liet doorschemeren de te willen staken. Daar- ast zijn er honderden bedrij- geweest die op kleinere hebben geprobeerd als- 8'WIR in de wacht te slepen. Ie ondernemingen tezamen limden ten onrechte 262 mil- gulden WIR-premies. Een ierzoek van de belasting- tnsl heeft dit uitgewezen. In Kamer is geschokt gerea- etdop de zaak. dA-kamerlid Vermeend zei de komsten van het onderzoek Ternstig" te vinden. Hij be tte een harde aanpak van de trokken ondernemingen door 'el Justitie als de belasting- ffit. Het CDA-kamerlid eugdenhil noemde het aantal grote bedrijven „zorg- tkend veel". D66'er Ybema op korte termijn een kamer- •at over deze zaak. Dat zal Mschijnlijk volgende week etsvinden. Bij de WD was mand voor commentaar be- kbaar. eruchten 'Kamer heeft zelf om het on- ®ek van de belastingdienst haagd. Dat gebeurde naar "leiding van geruchten over rotscheepse fraude van be- jP'en in het beruchte WIR- f'■einde. Ondernemingen "Jen toen op zaterdag en zon ing via notarissen en advo- 'eo grootscheepse investerin- hebben vastgelegd, alleen later WIR te kunnen clai- Daarbij zou ook gebruik gemaakt van contracten, 'aren voorzien van een vroe- Nagtekening. ondernemingen gingen tot 'actie over na een week. van jjchten over een op handen "J kabinetsbesluit over het "jon van de WIR wegens mil- "on-overschrijdingen. Op lQag na afloop van de minis- [!aad deed premier Lubbers «over enkele criptische uit won, Uiteindelijk werd de Advertentie) nomen worden". De Unie wordt een vrije markt zonder binnen grenzen, met een vrij verkeer van mensen en goederen, een ge meenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid, een econo mische en monetaire unie met één munt, een sterker Europees Parlement en nieuwe bevoegd heden. De twaalf zijn het er wel over eens dat de Europese Unie pas dan in actie moet komen op ter reinen waar de lidstaten alléén onvoldoende effectief kunnen hadden gedreigd in de discus sies over het sociaal beleid van het nieuwe Europa. Uiteindelijk bogen de elf voor het halsstarrig verzet van premier John Major, en leden met name de Franse president Mitterrand en de Duit se bondskanselier Kohl een ui terst pijnlijke nederlaag. De uitgelaten Britten toonden zich vannacht 'zeer dankbaar' voor het slotvoorstel van pre mier Lubbers, waarbij de elf lan den die een uitgebreid sociaal beleid willen voeren, daartoe de vrijheid krijgen. Major krijgt zo de mogelijkheid elegant af te ha ken. De elf gaan hun sociaal be leid in aparte afspraken vastleg gen. Voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie heeft zich bezorgd getoond dat Engeland op deze wijze in de concurrentiestrijd met andere landen een voordeel krijgt. WIR zondagnacht om midder nacht gesloten. De belastingdienst heeft nu van af begin dit jaar WIR-claims van 5500 grote bedrijven, nv's en bv's, die allemaal onder de ven nootschapsbelasting (winstbe lasting) vallen, tegen het licht gehouden. Daarbij stuitte men op een groot aantal WIR-claims waarbij men vermoedde dat er iets mee aan de hand was. De zestig zwaarste gevallen zullen nu strafrechtelijk worden ver volgd. De honderden andere, kleinere gevallen krijgen een ad ministratieve boete. Alle door gevoerde correcties op de WIR- claims leveren nu een meevaller op van 262 miljoen gulden. In het rapport van de belasting dienst wordt niet direct gespro ken over fraude maai- over min der rechtmatige claims. Overi gens staat ook niet vast dat bij alle claims waarbij vraagtekens zijn gezet, een directe link be staat met het beruchte WIR- weekeinde. Uit het zoekwerk valt af te leiden dat er in dat weekeinde nog voor 6,5 miljard gulden aan investeringen voor WIR is vastgelegd. Bij circa 30 procent daarvan zou het om on juiste opgaven zijn gegaan. Daarmee correspondeert het WIR-bedrag van 262 miljoen gul den. MAASTRICHT - Jonge boeren steken een pop, voorstellend EG-landbouwcommissaris MacS- harry, in brand tijdens een betoging tegenover het gebouw in Maastricht waarin de Eurotop bijeen is. MAASTRICHT (ANP) - Demonstrerende boe ren uit België en Nederland hebben de politie dinsdag in Maastricht handen vol werk be zorgd. Met name rond het middaguur kwam de mobiele eenheid een aantal malen in actie. Dat gebeurde toen een deel van de ruim dui zend demonstranten rond het Maastrichtse stadhuis niet wild vertrekken en uiteindelijk de ME met houten drietanden, eieren, vlagge- stokken en dranghekken begon te bekogelen. In totaal werden tien arrestaties verricht. Nie mand raakte gewond. Het begon allemaal betrekkelijk rustig. In de ochtend rond negen uur begaf een groepje van zo'n honderd jonge agrariërs onder ME-bege- leiding zich op weg naar de Maasoever tegen over het aan de andere oever gelegen gouver nement. Daar werd met.behulp van het nodige vuurwerk en een 'melkpoederkanon' luidruch tig uiting gegeven aan het ongenoegen over het landbouwbeleid van de EG. Ter plekke arriveerden ook een dertigtal bus foto Raymond Rutting/ANP sen met Belgische landbouwers die mee wilden met de mars naar het Maastrichtse stadhuis. Een incident op de heenweg, veroorzaakt om dat een deel van de demonstranten van de toe gestane route wilde afwijken, had de gemoede ren van met name de Waalse deelnemers enigs zins verhit. Zij hadden geen oren naar een vroegtijdige aftocht en reageerden heftig op de ME, die vervolgens het plein schoonveegde en de boeren het centrum uit dreef. Eten Intussen is een groot deel van de bijna 1500 ex tra politieagenten die zijn ingezet voor de Top, niet te spreken over de werkomstandigheden. „Met 500 man in een grote zaal slapen zonder enige mogelijkheid voor ontspanning. Maar er ger, het eten is bijzonder slecht. Het lijkt wel varkensvoer", aldus een groepje agenten uit Haarlem en Amsterdam. Ze zijn ingekwartierd in het Amerikaans leger- noodhospitaal op het industrieterrein De Bei tel in Heerlen. optreden. Het verdrag telt 250 artikelen en tal van bijlagen. Het Verdrag van Rome, waarbij de Europese Gemeenschap in 1958 is opgericht, is voor een belang rijk deel in de tekst van het nieu we Unie-verdrag opgenomen. Monetaire unie Op zijn vroegst op 1 januari 1997, maar uiterlijk op 1 januari 1999, komt er één Europese munt (de 'ecu'), die op den duur de huidige munten van de lidstaten gaat vervangen. Vanaf 1 januari 1994 tot die datum zal een Europees Monetair Instituut, en vanaf 1997 dan wel 1999 een echte Eu ropese centrale bank, het mone taire beleid van de twaalf coördi neren. Die bank zal volledig on afhankelijk van de regeringen kunnen opereren. De landen ver plichten zich ertoe hun econo mieën naar elkaar toe te laten groeien en daartoe hun inflatie, begrotingstekorten, schulden lasten en rentestanden te verla gen. Er komt een gemeenschappelijk buitenlands en veiligheidsbe leid, dat op den duur kan leiden tot een Europese defensie. De Westeuropese Unie zal dat de fensiebeleid uitvoeren maar wordt geen aanhangsel van de politieke unie. De EG-leden die lid zijn van de VN-Veiligheids- raad, zullen in die raad het standpunt van de politieke unie uitdragen. De Europese Com missie wordt betrokken bij het buitenlands beleid, maar krijgt geen initiatiefrecht. De lijst met terreinen waarop de twaalf een gemeenschappelijk beleid voeren wordt uitgebreid. Dat betekent dat de Europese Commissie op die terreinen met voorstellen kan komen, die door slot zie pagina 3 kolom 5 DEN HAAG (GPD) - Het bezoek dat een delegatie uit de Eerste en Tweede Kamer aan Indone sië zou brengen, gaat niet door. Naar aanleiding van gebeurte nissen op Oost-Timor, waar eni ge maanden geleden bij een de monstratie enkele tientallen doden vielen, hebben de kamer leden besloten de reis voorlopig uit te stellen. De delegatie (vooral bestaande uit fractievoorzitters) zou in ja nuari een reis van bijna twee we ken door Indonesië maken. Daarbij zouden zaken als het staats- en strafrecht, natuur en milieu en de problematiek van de grote steden worden bestu deerd. Patrick Buchanan tegenkandidaat George Bush CONCORD (AFP/REUTER) - De conservatief Patrick Buchanan heeft zich dinsdag opgeworpen als presidentskandidaat voor de Republikeinse Partij. Hij is daarmee een tegenkandidaat voor president George Bush. De 53-jarige Buchanan is voor een isolationistisch beleid en vindt dat de federale regering op het gebied van de binnenlandse politiek een beperkte rol moet spelen. Zeeland B.V. S'erk in ieder merk 1 "IS EEK SCHERPE OFFERTE: van onze correspondent MOSKOU - „Sovjet-presi dent Gorbatsjov is niet van plan af te treden. Zo denkt hij er althans vandaag over". Dat verklaarde dins dag Gorbatsjovs woord voerder Andrei Gratsjov in een poging de aanhoudende geruchten over Gorbatsjovs aanstaande opstappen de kop in te drukken. Gratsjov haalde ook wat scherpe kantjes af van Gor batsjovs verzet van maan dag tegen het akkoord waar mee de republieken Rus land, Oekraïne en Wit-Rus- land zich zondag tot een ge menebest van onafhankelij ke staten uitriepen. „Gor batsjov is niet principieel te gen zo'n akkoord. Maar hij verzet zich tegen de manier waarop het tot stand is geko men". Volgens Gravtsjov blijft Gorbatsjov openstaan voor nieuwe ideeën over politieke samenwerking van de voor malige Sovjetrepublieken. Deze gematigde verklaring werd beantwoord met ver zoenend bedoelde uitlatin gen van Ruslands vice-pre- mier Boerboelis. Deze ver trouweling van president Jeltsin zei, dat ook in het ge menebest-concept Gorbats jov een politieke rol kan spe len. Dinsdag keurden zowel het Witrussische als het Oe- kraïnse parlement het geme nebest-akkoord goed. Maar Leonid Kravtsjoek, de Oe- kraïnse president, haalde daarbij fel uit naar Gorbats jov. Volgens Kravtsjoek pro beert de Sovjet-president een nieuwe autoritaire een heidsstaat te vestigen." Zowel de Oekraïne als Rus land verwerpen Gorbatsjovs pogingen om het Volkscon gres (het hoogste wetgeven de orgaan van de Unie) bij een te roepen of een referen dum over het gemenebest uit te schrijven. Het Volks congres is na de staatsgreep van augustus ontbonden. Structuur Gratsjov en de commandant van de Sovjet-kernstrijd krachten herhaalden giste ren dat de kernwapens on der controle van Gorbatsjov blijven. Gorbatsjov had vol gens Tass gisteren een ge sprek met de legerleiding over de structuur van het Sovjet-rijk. MOSKOU - Jeltsin-aanhangers proberen pro-Gorbatsjov-betogers te overschreeuwen tijdens een demonstratie gisteren in Moskou. foto David Brauchli/EPA Simons Staatssecretaris Simons van volksgezondheid (foto) ivil fors bezuinigen in de volksgezond heid. Tegen de zin van de betrok ken organisaties moeten huis artsen, fysiotherapeuten, kruis werk en academische ziekenhuizen inleve- O ren. w Wild kamperen De gecoördineerde aanpak die de afgelopen zomer bij het ille gaal kamperen werd gevolgd, wordt volgend jaar voortgezet. Het Piket-team blijft en de con troles zullen zich ook tot het voor- en nasei- Q zoen uitstrekken. w Vander Have De Koninklijke VanderHave Groep investeert ruim twaalf miljoen gulden in de bouw van een nieuw onderzoekscentrum in Rilland ten behoeve van de re- search-afdeling. Onderdeel daarvan is ondermeer een kli maatkas voor gecon troleerde planten- kweek. Denen De VCV Zeeland heeft de Denen Leif Nielsen en Dennis Heine ge contracteerd. Het tweetal komt in ieder geval tot het einde van dit seizoen uit voor de Zeeuwse eerste divi- 4 sionist. I K Griekenland lid WEU van onze correspondent Hans de Bruijn MAASTRICHT - De EG gaat een gemeenschappelijk buiten lands beleid en defensiepolitiek voeren. Op termijn kan dat lei den tot een Europese defensie. Met die voorzichtige formule hebben de EG-regcringsleiders een compromis gevonden tus sen de voor- en tegenstanders van een zelfstandige EG-rol op defensiegebied. Een besluit over de Frans-Duit se wens om een Europese defen sie met een Europees leger, is daarmee voorlopig naar de toe komst verschoven. De militaire uitvoering van de Europese defensiepolitiek in blijft daarmee vooralsnog voor behouden aan de Westeuropese Unie (WEU), de organisatie waar negen van de twaalf EG-landen lid van zijn. De WEU wordt ech ter niet de militaire poot van de Europese Unie, maar handelt in overeenstemming met zowel het beleid van de EG als dat van de NAVO. De Noordatlantische alliantie blijft de eerst aangewe zen organisatie voor de Europe se defensie. Frankrijk was desondanks te vreden, omdat nu voor het eerst in het EG-verdrag is vastgelegd dat er op termijn een Europese defensie kan komen. Hoewel dat dus nog niet vaststaat, lijkt dat voor Parijs voldoende op de Frans-Duitse voorstellen voor een Europees leger. Bovendien zal in 1996 de hele situatie op nieuw worden bekeken, en de Fransen rekenen erop dat dan de echte stap naar een Europese defensie, los van de NAVO, gezet zal kunnen worden. Griekenland wist door te drei- slot zie pagina 3 kolom 5 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1