Eén Europese munt in 1999 Gorbatsjov roept parlement bijeen voor beslissing over gemenebest Akkoord in Maastricht stelt invoering ecu veilig ederlander ezant G naar ekraïne Kroaten blokkeren brug Maastricht Carrington verwacht vervolg conferentie over Joegoslavië Ziekenfondsveriaters vragen nü dit boekje aan: 01180-12274. ^enfonds ZilverenKruisVerzekeringen rij koud - nnige perioden, af en toe wat bewol- ng. Matige tot vrij krachtige wind uit ui tot zuidoost. Middagtemper atuur \streeks plus 1 graad. "te jaargang no. 291 sdag 10 december 1991 L_Sikk [oningm ffert grif laar hoofd oor ecu fan onze correspondent eter de Vries 1AASTRICHT - In een mgebruikelijk ironische «n politiek getint toe spraakje heeft koningin leatrix maandagmid- |ag het Britse verzet te ren de Europese een- eidsmunt op de hak ge- omen. Tijdens de lunch ie de koningin aanbood aan de Franse president n de elf regeringsleiders iei ze er 'geen bezwaar' legen te hebben wanneer iaar beeltenis niet op de eu zal prijken. )e Britten vierden het ieze week juist als een overwinning' dat voor Her Majesty The Queen Eli- abeth en haar nage dacht wel een plaatsje in- jeruimd blijft in het mo- letaire verkeer. EG-lan- den mogen overigens zelf weten wat ze op de ach- erkant van de munt zet- Toespraak In haar korte toespraak je, dat zoals gebruikelijk voor de politieke verant woordelijkheid van pre mier Lubbers komt, on derstreepte de koningin het historisch belang van fle bijeenkomst van EG- leiders en de hoogge spannen verwachtingen. Ze eindigde met ,,U de verzekering te geven dat ik graag persoonlijk wil bijdragen door geen be zwaar te maken wanneer Ik mijn hoofd op onze munt zal moeten offeren vooreen ecu". van onze correspondent Peter de Vries MAASTRICHT - Even leek er ruimte voor euforie, toen de EG-ministers van financiën maandagmiddag definitief de weg vrij maakten voor de in voering in 1999 van één Europe se munt. Maar het waren weer de Britten die de feestelijke stemming op de Maastrichtse Eurotop bedorven, door er op te wijzen dat slechts weinig EG- landen economisch sterk ge noeg zullen zijn om de last van de monetaire unie te kunnen dragen. De woordvoerder van de Engel se delegatie: „Nog even dit. Slechts drie landen voldoen aan de eisen om die éne munt in te kunnen voeren: Frankrijk, Lu xemburg en Denemarken. Dene marken wil echter eerst een refe rendum, en Luxemburg heeft geen eigen munt. Houden we al leen Frankrijk over. Eén munt voor Frankrijk lijkt ons echt een heel goed idee. Laten we 'm de frank noemen". Het was een beetje galgehumor. Want de politieke onderhande lingen tussen de ministers van fi nanciën over de invoering van de éne Europese munt en de op richting van één centrale bank zijn gisteravond afgerond met een 'virtueel akkoord', dat de Britten geïsoleerd laat. De in voering van de munt in een deel van de EG voor 1999 is absoluut veiliggesteld. Italië en Frankrijk hadden sterke druk uitgeoefend om een definitieve invoeringsda tum voor de ecu vast te leggen, om zo te voorkomen dat de mo netaire unie als puntje bij paal tje komt vertraging oploopt, of dat meerdere landen afhaken. Ingewikkeld De afgesproken procedure, die vandaag nog door de regerings leiders moet worden goedge keurd, is ingewikkeld. Kern van het vergelijk is dat wanneer men het in 1996 niet eens wordt over invoering in zeven landen, in 1998 een veel simpeler procedu re wordt gevolgd. Dan zal het er niet meer toe doen hoeveel rege ringen de munt invoeren, maar komt de ecu er gewoon in de lan den die dat economisch aankun nen. Op dit moment voldoen in derdaad slechts drie landen aan de strenge eisen; zelfs het welva rende Nederland dreigt buiten de boot te vallen vanwege de te hoge overheidsschuld. Het enig grote politiek probleem dat nog rest, namelijk de Britse eis dat vastgelegd moet worden dat het Lagerhuis te zijner tijd de invoering van de munt kan te genhouden, moeten de rege ringsleiders vandaag oplossen. De Deense minderheidsregering wil regelen dat de bevolking zich eerst in een referendum moet uitspreken. Op Londen en Ko penhagen na willen alle EG-re- geringen dat die uitzonderingen in een aparte verklaring bij het verdrag worden vastgelegd. Maar premier Major vindt dat zo te duidelijk wordt dat Engeland geïsoleerd staat, en wil die uit zonderingsclausule daarom in het verdrag zelf. Minister van fi nancien Kok voorspelde maan dagmiddag al 'dat er geen grote politieke problemen van komen' wanneer Londen te elfder ure onze correspondent AASTRICHT - De Nederland diplomaat Chr. Kroner reist komende dagen naar Kiev daar met de nieuwe regering de Oekraïne te praten over Westerse zorgen over de cri- in de Sovjetunie. De EG-lei- rs hebben maandagavond op top in Maastricht besloten iNederlandse ambassadeur in gemene dienst uit te zenden. Britten hadden eerder op de al besloten donderdag een n missie te sturen naar de Ikraïne, Wit-Rusland en de «ssische Federatie. De spoed- issies tekenen de diepe be- rgdheid in het Westen over ïtname de kernwapenarsena- in de drie republieken, die de oprichting van hun 'ge enebest van onafhankelijke aten' de oude USSR de dood- «k hebben gegeven. J-vertegenwoordigers voer- n gisteren in Moskou spoed- 'erleg om veilig te stellen dat «gezegde noodhulp ter waarde n3,7 miljard ook werkelijk bij ^Russische bevolking terecht pit. N ministers van buitenlandse pen en de EG-regeringsleiders praken gisteravond tijdens een per uitgebreid over de talloze flco's die opdoemen, nu de ™SR heeft opgehouden te be- 'aan. Het was gisteravond laat re onzeker of de EG-top met p aparte verklaring over de («stand in het land zou komen, par aangenomen wordt dat er P wijziging komt in het vori- |?week ingenomen EG-stand- jUnt. Stimulering Mogisehe andbouw IkN HAAG (ANP) - Landbouw- Pisler Bukman is bereid een N van aanpak op te stellen pde biologische landbouw te Nuleren. Hij deed die toezeg- N maandagavond in de ka- öer. nadat de PvdA hem daar- Phad gevraagd. Fman zei te willen proberen rn dergelijk plan van aanpak Instellen. Dat zal echter niet tueen over de biologische land- 'Wgaan, maar ook over ande- ■Jiilieuvriendelijke landbouw goden, aldus de minister. gaat om de duurzaamheid F1 de landbouw, niet om de me- »°de die gebruikt wordt om de urzaamheid te realiseren." MAASTRICHT - Koningin Beatrix poseert met de Europese leiders in Kasteel Neercanne, waar het gezelschap gisteren de maaltijd gebruikte. Naast de vorstin de Franse president Mitterrand (1) en premier Lubbers en de Britse premier Major (r). Achter de koningin de Duitse Bondskanselier Kohl (1) in gesprek met Jacques Delors, voorzitter van de Europese Commissie. foto Cor Mulder/ANP van onze correspondent MOSKOU - Sovjet-president Gorbatsjov wenst niet te zwich ten. Het besluit van drie repu blieken, Rusland, Oekraïne en Wit-Ruslarrd, om de Sovjetunie dood te verklaren en een eigen gemenebest op te richten, is maandag heftig door Gorbats jov bestreden. Hij kondigde aan dat een spoedzitting van het Volkscongres, het hoogste wet gevende orgaan van de Unie, bijeen moet worden geroepen. Conservatieve parlementariërs startten gisteren al een proce dure om dit zo snel mogelijk te laten gebeuren. Volgens Gorbatsjov hadden de drie republiekspresidenten geen enkele bevoegdheid om te ver klaren dat de Sovjetunie niet langer bestaat. „Republieken hebben het recht uit de Unie te treden. Maar drie republiekspre sidenten kunnen niet het lot van een multinationale staat bepa len", aldus een verklaring van Gorbatsjov die maandagavond werd voorgelezen in het nationa le nieuwsprogramma. Gorbatsjov kondigt ook aan dat hij desnoods een referendum zal uitschrijven over het vraagstuk. „Het opheffen van onze multina tionale staat kan alleen op de wijze die de grondwet voor schrijft. Dus zullen alle betrok ken soevereine staten hierbij .moeten worden betrokken. Het is tegen de wet en zeer gevaarlijk per verklaring de werking van unie-wetten en organen op te heffen. Dit leidt tot anarchie en chaos", aldus de verklaring. Gorbatsjov sprak gisteren in het Kremlin anderhalf uur met Jelt- sin over het gemenebest-ak koord dat de Russische presi dent zondag sloot met de presi denten van Wit-Rusland en de Oekraïne. Jeltsin had de bui al zien hangen, vóór hij het overleg met Gorbatsjov inging. „Ik was de afgelopen dagen in een heel goed humeur. Dat is nu behoor lijk verslechterd", zei hij tegen verslaggevers bij de ingang van het Kremlin. Naar het zich laat aanzien heeft Jeltsin voorlopig eieren voor zijn geld gekozen. Volgens de Ka- zachstaanse president Nazarba- jev, die voor een deel bij het ge sprek aanwezig was, heeft Jelt sin uiteindelijk gezegd dat de ge menebest-overeenkomst een 'i- nitiatief van de drie republieken was, dat nu voor discussie naai de overige Sovjet-republieken wordt gestuurd. Ook in Gorbats- jovs verklaring heeft het geme nebest-akkoord de status van te bediscussiëren voorstel gekre gen. Woordvoerders van Gorbatsjov en Jeltsin spraken elkaar giste ren duchtig tegen. Maar uit de feitelijke gang van zaken kan worden opgemaakt dat Gor batsjov van plan is het gemene best-idee tot de laatste snik te bevechten. Na het gesprek met Jeltsin, die als woordvoerder van de drie re publieken optrad, werd niet de vastgestelde vergadering van de Staatsraad, het collectieve co mité van alle presidenten van de Unie, belegd. Gorbatsjov sprak apart met de presidenten van de Aziatische .republieken. Aange nomen wordt dat die zich tegen het Slavische gemenebestplan zullen uitspreken. Nazarbajev was er gisteren al negatief over. „Dit is een soort Panslavische wedergeboorte. Ik en anderen zijn daar tegen. Het brengt ons terug in de Middeleeuwen". Zowel Nazarbajev als Unie-mi nister van buitenlandse zaken Sjevardnadze zeiden dat ze ge heel buiten de voorbereidingen voor het akkoord waren gelaten. Bronnen op het Unie-ministerie verklaarden dat Sjevardnadze juridische experts de opdracht had gegeven uit te zoeken of het gemenebest-verdrag op enige le gale basis kan steunen. Nazarbajev heeft Gorbatsjov. die volgens een van zijn woord voerders absoluut niet van plan is af te treden, voorzichtig steun gegeven. De Kazachstaanse pre sident, duidelijk geïrriteerd om dat zijn drie Slavische collega's geheel buiten hem om hadden gehandeld, benadrukte gisteren dat ook rekening moet worden gehouden met de kernwapens die op Kazachstaans grondge bied zijn opgeslagen. MAASTRICHT - Politie verwijdert met zach te drang Kroatische demonstranten van een brug in Maastricht. Uit onvrede over een demonstratieverbod in het centrum hebben naar schatting ruim dui zend Kroaten maandagmiddag van half vijf tot zes uur de Noorderbrug bezet. Na overleg met de organisatoren van de eèrder in het Maas trichtse stadion De Geusselt gehouden beto ging vond de politie de Kroaten bereid om de Noorderbrug weer voor het verkeer vrij te ge ven. Er kwam wat zachte drang aan te pas om dat de demonstranten de brug tergend lang zaam ontruimden", aldus de woordvoerder. De blokkade had kilometerslange files tot gevolg. In het stadion betoogden rond zevenduizend Kroaten uit diverse Europese landen urenlang voor een vrije en onafhankelijke republiek Kroatië. foto ANP bakzeil moet halen, omdat hoe dan ook haar weigering de munt in te voeren wordt gehonoreerd. Het is niet waarschijnlijk dat de EG-leiders op hun top besluiten waar de Europese Centrale Bank, die de munt moet bewa ken. komt te staan. Amsterdam en Frankfurt zijn de belangrijk ste kanshebbers, en premier Lubbers maakt zich sterk voor de hoofdstad. De minister-presi dent ontkende vorige week krachtig dat hij steun bij de Fransen probeert te winnen door tegelijk te regelen dat de plenaire zittingen van het Euro pees Parlement voortaan in Straatsburg plaatsvinden. De Belgen zijn woedend over dat plan, dat Lubbers in de Tweede Kamer als onjuist probeerde af te doen. Maar de woordvoerder van bondskanselier Kohl her haalde gisteren dat 'dit besluit verknoopt is met alle andere ze telkwesties, met name de zetel van het Europees Parlement'. Zeventien doden bij oplaaien geweld Soweto Van onze correspondent JOHANNESBURG - Zeker 17 mensen hebben de afgelopen twee dagen bij gewcldadighe- den in de zwarte miljoenenstad Soweto in Zuid-Afrika het le ven verloren. Negen van hen, al len leden van één familie, wer den gruwelijk afgeslacht, toen het huis waarin zij verbleven -werd bestormd door onbekende aanvallers. De onlusten begonnen zondag na een bijeenkomst van de Zu- lu-beweging Inkatha in een sta dion in Soweto. Totaalpakket van Lubbers in Maastricht van onze correspondent Hans de Bruijn MAASTRICHT - Met zijn voor stel om de door de Britten geha te doelstelling van een federaal Europa uit het nieuwe EG-ver- drag te schrappen, heeft pre mier Lubbers maandag op de- EG-top in Maastricht gepro beerd het echte onderhandelen op gang te brengen. Maar of de ze toegeving aan premier Major voldoende is om hem op zijn beurt vandaag tot concessies te bewegen, is twijfelachtig. Premier Major verzette zich kei hard tegen meer bevoegdheden van de EG op sociaal gebied. Hij zei dat oplegging van EG-nor- men op sociaal gebied een on draaglijke last zal worden voor de Britse handel en industrie en de concurrentiepositie van het Britse bedrijfsleven zal schaden. Lubbers zal vandaag een totaal pakket op tafel leggen, waarin de meest heikele punten met el kaar zijn verbonden. Wie een concessie eist op een bepaald terrein, zal dan moeten toegeven op andere terreinen om zijn zin te krijgen. Liberaal Guy Verhofstadt formateur België BRUSSEL (AFP) - Guv Verhof stadt van de Vlaamse liberale partij heeft maandag de op dracht van koning Boudewijn aanvaard om een nieuw kabinet te vormen na de verkiezingen van vorige maand. Verhofstadt wordt beschouwd als een rivaal van de vertrekken de premier Wilfried Martens van de Christelijke Volkspartij. De benoeming volgt op het rapport van informateur Frans Groot- jans, de liberale minister van staat. Circa 500 Noren krijgen kanker door Tsjernobyl OSLO (DPA) - Het Noorse bu reau voor stralingsbescher ming rekent er op dat ongeveer 500 Noren op de lange termijn kanker krijgen als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl. Zo als het dagblad „Dagbladet" in Oslo maandag meldt heeft het officiële bureau de oorspronke lijke berekeningen van 1986 bij moeten stellen. Volgens deze ge gevens zouden 40 tot 100 Noren de ziekte krijgen in de komende vijftig jaar. Politie De regeringspartijen CDA en PvdA icilleii 800 politiemensen en 500 conducteurs en contro leurs extra om de strijd tegen de criminaliteit te verscherpen. Ze legden gisteren in de Kamer hun wens voor aan de betrokken mi nisters tijdens het de bat over de politiebe- O groting. O Oesters De rijkspolitie te water en de veldpolitie hebben maan dagmorgen vroeg bij Bruinisse een partij van 5000 oesters onderschept. Het was de buit van twee stropende broers, die de schelpdieren waarde 8 mille) illegaal uit de Greve- lingen hadden ge- Q haald. w Droog Een groot deel van Walcheren kwam maandagmorgen, ivas- dag. een halfuur 'droog' te staan doordat de pompen van twee water-opjaagstations als gevolg van een stroomstoring uitvielen. Het regende telefoon tjes bij Delta Nutsbe- 1 drijven. Schuld De VC Vlissingen presenteerde gisteren een plan, waarmee de afdelings voetbalclub in ze ven jaar van het grootste ge deelte van zijn schulden af moet zijn. Zo krijgt de VC Vlis singen nog 300.000 gulden ach terstallig geld van de VCV Zee land, dat tevens de jeugdafdeling over- 4 E neemt. I DEN HAAG (GPD) - Lord Carrington, de Britse voor zitter van de Joegoslavie- confercntie, verwacht dat het overleg snel hervat kan worden. Hij zei dit maandag na af loop van een informele bij eenkomst met de presiden ten van de zes Joegslavische republieken in Den Haag. Carrington schortte een maand geleden de conferen tie op. omdat een wapenstil stand onhaalbaar was, maar hij toonde zich nu op timistisch op dat punt. Verschillen Tijdens een korte persconfe rentie bevestigde hij echter dat er nog steeds grote me ningsverschillen bestaan tussen de leiders van de re publieken. De Servische president Slobodan Milose vic verwierp maandag de conclusies van de arbitrage commissie dat de republiek Joegoslavië definitief uiteen is gevallen. Volgens Milose vic blijft de staat Joegosla vië bestaan, ook als enkele republieken zich afschei den. Op zijn persconferentie complimenteerde de Britse onderhandelaar VN-afge- zant Cyrus Vance van de VS. Deze heeft inmiddels plannen ontwikkeld voor de vorming van een VN-vredes- macht. Maar ook hij wil eerst een blijvend bestand. Blokkade Het Joegoslavische leger heeft maandag de blokkade opgeheven van de haven van Dubrovnik en haar troe pen teruggetrokken uit Rij- eka. Split. Sibenik en de Pleso-kazerne bij Zagreb. De vijandelijkheden namen maandag verder af, maar in de omgeving van Nova Gra- diska en Daravur, 150 kilo meter ten oosten van Za greb werd nog fel gevoch ten. Meer dan duizend Servische reservisten weigerden in de stad Kraljevo naar het front te gaan. Ook elders demon streerden Serviërs die bin nenkort opgeroepen wor den. Een woordvoerder van het leger bevestigde maan dag dat veel soldaten ge vlucht zijn. Advertentie 7' l-'ühet En c/an? Als uw salaris dit jaar boven de f. 54.400,- komt, moet u zich particulier gaan verzekeren. Om te zorgen dat u straks goed I en voordelig verzekerd bent heeft Zilveren Kruis 'n informatief boekje geschreven. Bel 01180-12274 en wij sturen het geheel gratis en vrijblijvend aan u op. Alleen voorkomen is beter. ■Mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1