Sovjetunie bestaat niet meer Spanje lot van en Engeland hebben Euro-top in handen Lubbers Heer van Maastricht on jup'94 7. Kans VN-troepen naar Kroatië klein Samenwerking Rusland, Wit-Rusland en Oekraïne als onafhankelijke staten bonnement telefoon er maand 2,20 hoger Pistoolschot in perscentrum 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. <r*^ Wolkenvelden Droog en rustig weer. Eerst plaatselijk mist, daarna wolkenvelden en opkla ringen. Temperatuur 4 graden. Zwak- jte oostelijke wind. !4e jaargang no. 290 gandag 9 december 1991 UUR KODAK EXPRESS pQ-|-Q KWAUTEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Beter: niet duurder! fotoBverschoore Etten Leur Goes Hulsl Middelburg Middelhorms Vlissingen Zierikzee rtonze correspondent nsGeleijnse ISKOU - De Sovjetunie be lt niet meer. Rusland, Wit- sland en de Oekraïne zullen onafhankelijke staten gaan lenwerken naar het voor- Idvan de EG. Dit besloten de gidenten van de drie Slavi- republieken dit weekeinde buitenverblijf nabij est aan de Poolse grens, iere republieken kunnen ibij dit nieuwe 'Gemenebest' isluiten, aldus een zondag- ind gepubliceerde korte ver- ring. Dit betekent dat de onen van Sovjet-president rbatsjov voor een nieuwe po ke Unie, geleid door een pre- ent en een centrale regering, de klippen zijn gelopen, rbatsjov heeft steeds gezegd zal aftreden als zo'n Unie liet komt. Vandaag (maan- spreekt hij in Moskou met drie presidenten en andere ers van republieken tijdens vergadering van de Staats- Amerikaanse minister van lenlandse zaken James Ba- zei zondag in een televisie-in- riew dat er in de voormalige rjetunie een burgeroorlog ,Zo als in Joegoslavië, ar dan met het risico van in- van kernwapens", aldus Ba- de gemeenschappelijke ver- ring van de presidenten Jelt- (Rusland), Kravtsjoek (Oe- ine) en Sjoeskevitsj (Wit- iland) wordt de Witrussische ifdstad Minsk genoemd als van de 'coördinerende or- len van het Gemenebest', verklaring zegt dat de 'nor- (bedoeld worden waar- ynlijk 'wetten') van „derde 'NHAAG (ANP) - De abonne- ntskosten voor een telefoon sluiting zullen volgend jaar gulden per maand duurder rden. De PTT wil conform de ■richtlijnen kostendekkend werken. De werkelijke ilen van het telefoonnetwerk tien daartoe meer in over stemming worden gebracht tde abonnementsprijs. Nu is netwerk nog verliesgevend. verlies op de infrastructuur tit tot op heden gecompen- td via de winsten op de ge- ekskosten. De tarieven voor nenlandse gesprekken zullen Send jaar evenwel niet wor- verlaagd. J zal de consument de prijs t internationale gesprekken men verlagen als gebruik hit gemaakt van het volgend in te voeren dalurentarief. al voor West-Europa ingaan 20.00 uur. Tot nog toe gold 'internationaal telefoonver- alleen het speciale nachtta- ia 02.00 uur. tlefoontik nieuwe prijzen, die 1 april «ten ingaan, zijn door de PTT toetsing voorgelegd aan mi- tor Maij van Verkeer en Wa- teat. Het is voor het eerst fe 1977 dat de abonnements- Isweer omhoog gaat. Per jaar t deze prijsstijging de tele- tobonnee 26.40 gulden extra ton. De telefoontik blijft ge laafd op 15 cent. 'de invoering van het dalta- voor het Westeuropese tele- iverkeer onstaan er drie ta- nogelijkheden: het volle ta- top werkdagen van 08.00 tot fuur); het nieuwe daltarief werkdagen van 20.00 tot W en van 06.00 tot 08.00 uur mede de hele zaterdag en zon- 'en het nachttarief (op werk- van 02.00 tot 06.00 uur). tons een „actie"-periode van maanden (nog niet bekend meer) worden de daltarieven de VS, Canada, Nieuw-Zee- uen Australië gehalveerd. erzet 'gevolg van de prijsverande- ton is dat deze vooral in het toei werken van mensen die bellen en al helemaal niet "het buitenland. Consumentenbond tekent tot aan tegen de aangekon- to verhoging en zal er bij de j«ter van verkeer en water- 'l op aandringen dat deze 5t teruggedraaid. landen, inclusief de voormalige Sovjetunie" niet voor het Geme nebest gelden. „De activiteiten van de organen van de voormali ge Unie op ons grondgebied wor den beëindigd". Andere staten kunnen zich bij het Gemenebest aansluiten, aldus de verklaring. Kernwapens Het Gemenebest zal alle inter nationale verdragen van de Sov jetunie nakomen. Ook is beslo ten tot een gezamenlijk militair commando voor het grondge bied van het Gemenebest en één orgaan dat de nucleaire wapens onder controle heeft. Op geen van deze punten werd zondag avond een toelichting gegeven. De Sovjet-kernmacht ligt voor het grootste deel in deze drie re publieken opgeslagen. Ook de centraal-Aziatische republiek Kazachstan heeft kernwapens op zijn grondgebied. De Kazach- staanse president Nazarbajev, die gisteravond in Moskou aan kwam voor het overleg in de Staatsraad, heeft al gezegd dat zijn republiek zich eveneens on afhankelijk zal verklaren als er geen nieuwe politieke Unie komt. Jeltsin verklaarde zaterdag, voorafgaand aan de besprekin gen in Brest dat doorgaan met Gorbatsjovs politieke Uniever drag geen zin had zonder mede werking van de Oekraïne. Rus land wil niet gescheiden worden van de Oekraïne, „anders ko men we in de toekomst aan weerszijden van de barricaden te staan", aldus Jeltsin. Unie-premier Ivan Silajev voor spelde voor de afloop van de be sprekingen bij Brest, dat er geen nieuw Unieverdrag zal komen. „Alles is mogelijk. Maar ik kan me niet voorstellen dat de voor malige republieken niet tot een Lubbers heeft Maastrichts burgemeester Houben zojuist de wat stekelige keten omgehangen. foto Ed Oudenaarden/ANP MAASTRICHT (ANP) - Premier Lubbers mag zich sinds zon dagmiddag „Heer van Maastricht" noemen. Die titel kreeg hij toebedeeld in het stadhuis waar burgemeester Houben hem aan de vooravond van de Europese top de sleutel van de stad over handigde. Van zijn kant liet Lubbers zich niet onbetuigd. Hij hing de burge meester van Maastricht een bijzondere ambtsketen om. Een kunstwerk van zilver, ontworpen door de Amsterdamse edels mid Rob Smit. Hij had elf collega-kunstenaars uit de lidstaten van de Europese Gemeenschap gevraagd om ieder elk een ster voor de keten te ontwerpen en die te voorzien van de naam van hun land en van „een eigenwijze voorstelling". Met genoegen aanvaardde burgemeester Houben de eerste Euro pese ambtsketen. Hij bracht dank aan de verdienstelijke burgers van zijn stad die dragers zijn van de erepenning. Zij lieten name lijk de ambtsketen op hun kosten vervaardigen. In het karakter van Maastricht schuilt de verklaring, aldus Lub bers, waarom in deze stad voor de tweede keer binnen tien jaar een topconferentie wordt gehouden. Maastricht is niet bang Eu ropees te worden. Met soortgelijke loftuitingen verrichtte Lubbers later op de dag de opening van een Europees expo-paviljoen op het Vrijthof. Sa men met Jacques Delors plaatste hij zijn handtekening op een bord met twaalf sterren en als middelpunt de dertiende ster van Maastricht. Ten overstaan van honderden burgers die zich verdrongen om de handtekening van de voorzitter van de Europese Commissie en van de voorzitter van de Europese ministerraad, betoogde Lub bers dat gebouwd moet worden aan het Europa van de burgers. Volgens hem mag Europa geen smeltkroes worden waaruit een grijs mengsel tevoorschijn komt. Het moet een eenheid zijn in verscheidenheid met plaats voor eigen taal, eigen cultuur en ei gen tradities. De verschillende delen van het nieuwe Europa moeten herkenbaar blijven, aldus Lubbers. „Wanneer de top suc cesvol verloopt wordt Maastricht het hart van Europa." van onze correspondent Peter de Vries MAASTRICHT - Spanje en En geland hebben de sleutel in han den tot het succes van de van daag in een nerveuze stemming te beginnen EG-topconferentie in Maastricht. De top lijkt uit te draaien op een keiharde bot sing, nu beide landen met veto's hebben gedreigd. Algemeen wordt aangenomen dat de twaalf de komende twee dagen zoveel water bij de wijn zullen moeten doen, dat een uiterst moeizaam en dun compromis het resultaat wordt. De laatste dagen is er toenemen de bezorgdheid over de onbuig zame opstelling van Spanje, dat meer economische steun wil voor de arme EG-landen. Lagen de Britten tijdens de voorberei dingen het meeste dwars, de top lijkt nu te stranden op de Spaan se klip. Premier Lubbers had gis teravond laat nog een onder houd met zijn Spaanse en Britse collega's, Gonzalez en Major. Madrid heeft zich opgeworpen als de informele aanvoerder van de groep van arme EG-landen, die meer steun willen bij de her vorming van hun economie. De rijke lidstaten zijn daar fel tegen. Londen ligt op tal van punten dwars. In alle EG-hoofdsteden is dit weekeinde gewaarschuwd voor een mager akkoord over de ver dere monetaire en politieke een wording. De Nederlandse EG- commissaris Andriessen voor zag „een uiterst moeizaam ge construeerd geheel". De Duitse In Maastricht werden gisteren zes pantservoertuigen het terrein van de Tapijn-kazerne opgereden. Ze worden achter de hand ge houden voor het geval dat... foto ANP MAASTRICHT (ANP) - In het perscentrum van de Europese topconferentie, in het MECC te Maastricht, is zondagavond rond negen uur een pistoolschot gelost. Het schot kwam uit het dienstpistool van een politie-agent. Volgens de Maas trichtse politie geheel per abuis. De pistoolkogel verbrijzelde wel een ruit maar niemand van de aanwezigen raakte gewond. Vermoedelijk is het wapen per ongeluk afgegaan. Nader onderzoek moet uitwijzen wat precies aan de hand geweest is. en Italiaanse ministers van bui tenlandse zaken, Genscher en De Michelis, waarschuwden dat een flop een „verkeerd signaal" zou betekenen voor Oost-Euro pa, met een toename van de na tionalistische spanningen als gevolg. De top van het Nederlandse ka binet, premier Lubbers, vice- premier Kok en minister Van den Broek, streek zaterdag al in Limburg neer om de slotbespre- kingen voor te bereiden. Kok be legde een apart werkdiner met de EG-ministers van financiën over de monetaire unie. Enige ontspanning was er zon dagmiddag toen Lubbers uit handen van burgemeester Hou- vorm van economische samen werking zullen komen", zo zei hij. Volgens Silajev zijn er nog vijf of zes deelovereenkomsten nodig om tot een economische Unie te komen. „Die zal moeten worden gevolgd door een mili taire". voegde hij eraan toe. Gorbatsjov Zowel het Russische als het cen trale TV-nieuws berichtten zon dag kort en feitelijk over de uit komst van het 'datsja'-beraad bij Brest. Op de verwarrende si tuatie dat Gorbatsjov nu een president zonder land is en Jelt- sins Rusland zich officieel nog niet onafhankelijk heeft ver klaard, werd niet ingegaan. Poli tieke reacties waren er zondag avond nog niet. Wel toonde de centrale televisie een eerder op genomen vraaggesprek van Oe- kraïnse journalisten met Gor batsjov. Daarin zegt de 'presi dent- zonder-Unie' onder meer dat chaos en anarchie in het land zullen heersen als er geen verdrag van politieke samen werking komt. „Ik zal tot het laatst toe blijven vechten om een nieuwe Unie te bereiken", al dus Gorbatsjov. Het was zondagavond niet dui delijk welke manoeuvre hij voor ogen heeft met de verrassende vervanging, zaterdag, van de chef-staf van de strijdkrachten, generaal Vladimir Lobov. Vol gens zijn presidentiële decreet moest Lobov, net teruggekeerd van een bezoek aan Engeland, het veld ruimen wegens 'gezond heidsredenen'. Zijn vervanger is generaal Viktor Samsonov, be velhebber van het militaire dis trict St. Petersburg. Samsonov staat in ieder geval te boek als een overtuigd tegenstander van republikeinse legers. ben van Maastricht de stads- sleutels ontving. Ook voorzitter Delors van de Europese Com missie liep even uit de voorberei dingen weg om zijn inwijdingsre de te houden voor een nieuwe naai- hem genoemde speciale Europese leerstoel aan de uni versiteit. Eisen De regeringsleiders landden zondag op het vliegveld Beek, en beginnen vandaag om negen uur aan hun vergadering in het Lim burgse provinciehuis. Lubbers heeft alle klippen die nog om zeild moeten worden samenge vat op een miniscuul papiertje. Vandaag komen alle controver siële onderwerpen aan de orde. Lubbers is druk in de weer met de Britse bezwaren rond het so ciaal beleid. Lubbers wil precie zer beschrijving van de punten waar de macht van Brussel gro ter wordt, en op welke terreinen nationale regeringen een veto recht houden. De Britten gaven gisteravond hele subtiele aan wijzingen dat zij op dit plint, be reid zijn zaken te doen: „We heb ben het sociaal beleid van de EG altijd voorbeeldig uitgevoerd, maar we willen niet dat door uit breiding ervan onze concurren tiekracht wordt aangetast", zo werd gisteravond nog gezegd. De Belgische minister Eyskens zei zaterdag dat „als het niet kan met de Britten, dan zonder". Er lijken echter oplossingen binnen handbereik voor de Britse wens niet mee te hoeven doen aan de éne Europese munt, en voor het schrappen van het woord 'fede raal' uit het verdrag. BMW: geen interesse Rolls Royce LONDEN (DPA) - Vol gens een bericht in de Britse „Sunday Times" wil het Duitse autocon cern BMW de fabrieken van Rolls Royce, of een deel daarvan, overne men. Vickers, de Britse eige naar, zou het initiatief genomen hebben voor de verkoop, omdat de ver kopen van Rolls Royce dit jaar met de helft zijn gedaald en het bedrijf dit jaar waarschijnlijk 50 miljoen pond (165 mil joen gulden) verlies lijdt, aldus de Sunday Times. Een woordvoerder van Vickers deed het bericht af als „pure speculatie". De zegsman zei voorts dat het slechts om ge ruchten gaat in de finan ciële wereld van Londen en dat het concern daar op nooit commentaar geeft. BMW ontkende de potentiële koper te zijn van de luxe-wagen-pro ducent. Vlaams Blok Zo'n drieduizend mensen, ivaar- onder veel Nederlanders, hiel den zaterdag in Antwerpen een betoging tegen het ultrarechtse Vlaams Blok. De protestmars, georganiseerd door het Anti- Fascistisch Front, verliep vrij rustig in een stad waar onlangs één op de vier kiezers zijn stem gaf aan het C Vlaams Blok. w Jan Poortvliet Jan Poortvliet is na zijn kritiek op trainer Louis Verstraaten niet meer welkom bij de VCV Zeeland. De voetballer mag niet meer meetrainen met de spelers groep en vreest dat hij op 31 december ontsla- Q gen zal worden. w WÊBÊÊÊÊtmÊmÊÊÊÊÊÊBmÊÊBÊÊÊÊÊM Nederlands elftal Het Nederlands elftal heeft gunstig geloot voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal 1994 in de Verenigde Staten. Oranje speelt in groep 2 kwalificatiewedstrijden met Engeland. Po len, Noorwegen, Turkije en San Marino. Twee landen gaan naar de eindronde. Op de foto de bekende oud-voetballer Pele met de ivereld- beker. f\ van onze correspondent BUDAPEST - De kans dat de Verenigde Naties vredestroe pen naar de Joegoslavische re publiek Kroatië zal sturen, zijn op dit moment tamelijk klein. VN-afgevaardigde Cyrus Vance toonde zich gisteren na afloop van een week van besprekingen met de verschillende politieke en militaire leiders pessimis tisch. Er is volgens hem geen sprake van een wapenstilstand, en dat is de eerst voorwaarde voor de komst van blauwhel men. Wél bestaat de mogelijkheid dat de VN besluit vredestroepen naar Bosnië-Hercegovina te stu ren om een dreigende escalatie van het conflict tussen de Ser viërs, Kroaten en moslims in de ze republiek te voorkomen. Bos nië zou dan tevens als uitvalsba sis dienen voor de zending van troepen naai die gebieden in Kroatië waar de wapenstilstand wel wordt nageleefd. Tijdens het bezoek van Vance werd duidelijk dat de veertiende wapenstilstand, die de VN-ge- zant twee weken geleden in Ge- nève wist te sluiten, volstrekt niet wordt nageleefd. Dubrovnik kwam zelfs weer onder vuur te liggen, nadat het rond deze stad wekenlang rustig was gebleven. In tegenstelling tot eerdere be schietingen van de stad was de schade aan het historische cen trum van Dubrovnik ditmaal aanzienlijk. Volgens medewer kers van de Unesco is dertig tot veertig procent van de binnen stad beschadigd. Na internationale protesten bood de Joegoslavische minister van defensie generaal Kadijevic vrijdagavond formeel zijn ver ontschuldigingen voor de aan val aan de Kroatische regering aan. Kadijevic zei dat geen bevel tot de aanval was gegeven. Lijk van vrouw gevonden in sloot Ossendrecht DEN HAAG (ANP) - Op drie plaatsen in ons land zijn zater dag lijken gevonden van ver moedelijke slachtoffers van een misdrijf. Van twee lijken heeft de politie inmiddels de identi teit kunnen vaststellen. In alle drie de gevallen moet nog sectie worden verricht om de exacte doodsoorzaak vast te stellen. In een droge sloot aan de Plaat- sluis in de gemeente Ossen drecht, vlakbij de Belgische grens, trof een voorbijganger za terdagmiddag een plastic zak aan met daarin het stoffelijk overschot van een jonge, geheel ontklede, vrouw. Over de identi teit tastte de rijkspolitie in Woensdrecht zondag nog in het duister. In Kilder, ten oosten van Arn hem, vonden automobilisten het stoffelijk overschot aan van een 39-jarige inwoner van Arnhem. Het Recherche Bijstands Team Gelderland gaat ervan uit dat de man is vermoord. In Heinenoord trof een voorbij ganger een 36-jarige Rotterdam mer van Turkse afkomst aan. Ook hier gaat de politie uit van een misdrijf. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1