Dubrovnik onder zwaar vuur 39r Schilderij van Newman met gewone verf overgeschilderd 21 I HMBEEE k'M.lrV J 50% Cursus kerstman in Berlijn D66 scoort goed bij de lage inkomens Doden en gewonden in belegerde stad VS-sancties tegen Joegoslavië Rel rond restauratiewerk van acht ton BESTOL V I '1 MIDDELBURG, LANGE DELFT 16 l« -A VOORHEEN WAALS MODE ORTH «GEN' TOT| reportage 21 t/m 27 vrije 29 t/m 33 Lubbers doet laatste stappen voor EG-top 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Droog en zonnig Weinig verandering, aanhoudend droog en zonnig weer. In de nacht enochtend lichte vorst, zwakke tot ma tige wind uit noordwestelijke richtin gen. Middagtemperatuur 4 graden. 34e jaargang no. 289 aterdag 7 december 1991 AKANTIELAND ANSSEMS: Aanhangwagens/plateauwagens/ kipwagens/oprijwagens Uit voorraad leverbaar Exclusief dealer voor geheel Zeeland ■■■HHNNMNB Ambtenaar na beet in oor van vrouw geschorst HOOFDDORP (GPD) - Een ambtenaar van de gemeente Haarlemmer meer is een week ge schorst omdat hij een vrouwelijke collega in haar oor heeft gebeten. Onder het roepen van: „Wat heb jij een lekkere i oren, om in te bijten ge woon", voegde hij de daad bij het woord en beet de vrouw in haar oor. De vrouw hield er 1 een rood oor aan over. De man staat bekend als iemand die vrouwen re- gelmatig een klap op hun achterwerk geeft en seksueel getinte opmer- kingen maakt. Daarvoor werd de ambtenaar nooit bestraft. Nu hij echter een collega heeft gebeten, is hij een week geschorst. De betrokke nen werken op de dienst ruimte, wonen en econo mie (RWE) van de ge meente. Geen ontslag Vertrouwenspersoon bij de gemeente, L. Tim- mers, zegt dat er in dit ral geen reden was i voor ontslag. „Er zijn verzachtende omstan digheden maar daar kan ik niet over uitwijden want dat is vertrouwelij ke informatie". De ambtenaren van de dienst RWE zien de 'lol' wel in van het incident. Zij gingen met de pet rond om een muilkorf te kopen voor him collega. Werkbezoek Beatrix aan de Antillen DEN HAAG (GPD) - Ko ningin Beatrix brengt najaar 1992 een werkbe zoek aan de Nederlandse Antillen. Ze zal in ieder geval Aruba, maar ook andere eilanden aan doen. Het is vijfjaar ge leden dat Beatrix de An tillen bezocht. Als staatshoofd van de Nederlandse Antillen I reist de koningin regel- matig naar de eilanden. In 1980, vlak na haar in- I huldiging, ging ze naai de Nederlandse Antillen j om zichzelf als koningin F te presenteren. In 1966 reisde zij naar de eilan- den om haar echtgenoot prins Claus voor te stel- 1 len. ZAGREB/WASHINGTON (AP/ RTR) - Het Joegoslavische fede rale leger heeft vrijdag een zwa re beschieting uitgevoerd op de Kroatische stad Dubrovnik. Veel granaten vielen neer bin nen de oude ommuurde stad. Ook Osijek en andere belangrij ke doelen onder vuur genomen. Het oplaaien van de gevechten belemmert de pogingen om in de op afscheiding gerichte repu bliek VN-vredestroepen te sta tioneren. Door de hernieuwde beschietin gen van Dubrovnik was een door de Europese Gemeenschap ge charterd schip met 700 ton voed sel en andere hulpgoederen voor de inwoners van de stad vrijdag niet in staat de haven binnen te lopen, zo heeft een EG-functio- naris gezegd. Het was de eerste goederenzending van de EG aan Dubrovnik. „Op dit moment lijkt het op de zwaarste aanval tot nu toe", zo verklaarde een Kroatische radio-verslaggever, die vanuit de sinds 67 dagen be legerde Adriatische havenstad berichtte. De Kroatische radio meldde dat tot het begin van de middag al vier mensen waren omgekomen in Dubrovnik en dat er 25 mensen gewond waren geraakt. De Kroatische president Franjo Tudjman, heeft verklaard dat VN-troepen zullen worden ge stationeerd, zelfs als nog geen duurzaam staakt-het-vuren tot stand is gekomen. Voordat de nieuwe beschietingen plaats vonden had de speciale VN-afge- zant Cyrus Vance echter al na drukkelijk gesteld dat een be stand minstens een kleine twee weken van kracht moet zijn BERLIJN - Een enigszins vreemd gezicht, de collegebanken van de Technische Universiteit in Berlijn gevuld met kerstmannen. Het gaat evenwel niet om een studentengrap maar om de laatste les van een serieuze cursus kerstman. Kerstman spelen is bij studenten in Duitsland een geliefd baantje om wat geld bij te verdienen, maar eerst moeten ze met goed gevolg de cursus doorlopen. foto Rainer Klostermaier/AP voordat ook maar een VN-vre- dessoldaat gestuurd zal worden. De Verenigde Staten hebben vrijdag economische sancties af gekondigd tegen alle zes repu blieken van Joegoslavië, Handelsboycot Het afkondigen van sancties houdt in dat Washington zijn handelsvoordelen voor Joego slavië intrekt, een hulpprogram ma staakt en een bilateraal tex- tielakkoord in de ijskast zet. De twaalf lidstaten van de EG hebben alleen economische sancties ingesteld tegen Servië en diens bondgenoot Montene gro. Op de andere vier republie ken - Slovenië, Kroatië. Bosnië- Hercegovina en Macedonië - zijn de EG-sancties niet langer van toepassing. Op een vraag waarom de VS eco nomische strafmaatregelen tref fen tegen heel Joegoslavië, be perkte woordvoerster Tutwiler haar antwoord tot de medede ling: „Dit is de wijze waarop de VS hebben gekozen dit te doen". Tutwiler las ook een scherpe ver klaring voor waarin Servië en Montenegro worden veroor deeld wegens schendingen van bestanden en aanvallen op bur gers in Kroatië: „Het voortgaan de gebruik van agressieve kracht en intimidatie tegen Kroatië en Bosnië door de Servi sche leiding en haar bondgeno ten in Montenegro en door het Joegoslavische leger vormt het grootste obstakel naar een vreedzame oplossing". Het Amerikaanse sanctiebesluit is overigens voornamelijk sym bolisch. De Joegoslavische eco nomie ligt toch al in puin en mi nister James Baker van buiten landse zaken heeft erkend dat de Amerikaanse invloed op de ge beurtenissen minimaal is. iAdvertentiei Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 1 AANBIEDING OP... 4 .f BESTELD IN f DECEMBER 199I JANUARI 1992 schrijf ncoranlwoordnr.ól 438ÖWB, Vlissingen. fox nr 17184 of bel mei AANNbMINUSbtUHIJf- 1 REPROBA TELEFOON 01184-19390 DEN HAAG (GPD) - De kie- zersaanhang van D66 lijkt steeds meer op een doorsnee van de Nederlandse bevol king. Groepen als laag opge leiden, geschoolde arbei ders, uitkeringsgerechtig den en mensen met een laag inkomen, blijken als er nu verkiezingen worden ge houden meer op de Demo craten te gaan stemmen dan hij vorige verkiezingen. In totaal geeft nu één op de vijf kiezers hun voorkeur aan de Partij van Hans van Mierlo. °at blijkt uit de PZC/GPD- enquête 'De staat van Ne derland' dat gehouden is on der 25.000 lezers van vijftien regionale dagbladen. De 4800 mensen uit deze groep lezers die te kennen geven op D66 te gaan stemmen, vor men het grootste kiezersbe stand van de Democraten dat ooit onderzocht is. Behalve een 'doorbraak' naar lager opgeleiden en la ger verdienenden, blijkt D66 aantrekkelijk te zijn gewor den voor kiezers uit dorpen en voor rooms-katholieken. In een aantal gevallen komt het profiel van de D66-kiezer nog wel overeen met het geijkte beeld: veelal jong, in opleiding, alleenstaand of samenwonend. Opmerkelijk is dat de 'nieu we' D66-aanhang in sommi ge gevallen sterk verschilt van de 'oude' kiezers die al bij de verkiezingen van 1989 op D66 hebben gestemd. Zo is de nieuwe aanwas van de Democraten opvallend onte vreden over het eigen leven en het functioneren van de overheid. Ook vergeleken met de doorsnee kiezers valt het onbehagen van de nieu we D66-kiezer op. Blijkbaar fungeert D66 in deze zin in derdaad - zoals de politieke 'vijanden' vaak beweren - als een 'protestpartij'. Zie pagina 7 AMSTERDAM (GPD) - Direc teur Wim Beeren van het Stede lijk Museum in Amsterdam wil duidelijkheid van de restaura teur van Barnett Newmans schilderij „Who's Afraid of Red, Yellow and Blue" over diens restauratie-methode. Desnoods moet een contra-ex pertise, op kosten van de restau rateur, uitkomst bieden, nu uit een rapport van het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk blijkt dat de New Yorkse restau rateur Daniel Goldreyer het in 1986 door een geestelijk gestoor de met een stanleymes vernielde doek gedeeltelijk heeft overge schilderd. Bovendien blijkt hij (Advertentie) daarbij een soort huisschilders- verf te hebben gebruikt, die niet meer te verwijderen valt, wat volgens de restauratiecode wel vereist is. Dat heeft het Gerech telijk Laboratorium vastgesteld na onderzoek van dertig verf monsters van het schilderij. Beeren heeft Goldreyer, on danks eerdere beschuldigingen van bedrog, altijd verdedigd. In een begeleidende brief aan de Amsterdamse cultuurwethou der Baak (D66) geeft Beeren ech ter toe dat de opperste verflaag van het schilderij een andere sa menstelling heeft dan de door Newman gebruikte verfsoort, die lijnolie als basis heeft. „Ook buiten de beschadigde gedeel ten lijkt dus sprake te zijn van overschildering", aldus Beeren. Volgens de museumdirecteur was de mondelinge en schriftelij ke toelichting van Goldreyer op de .restauratie „ontoereikend, met name wat betreft de laatste fase van het onderzoek." Wel blijft de directeur bij zijn stand punt dat het eindresultaat „good en satisfactory" is. „Res tauratie is beoogd en op vele on derdelen geslaagd: het is weer een volwaardig schilderij." Bee ren schakelde destijds na uit voerige consultaties en op ad vies van de weduwe Newman, Goldreyer als restaurateur in. Hoofdrestaurateur Elisabeth Bracht van het Stedelijk Mu seum heeft haar directeur al in maart op de hoogte gesteld van het feit dat Goldreyer het werk van Newman had overgeschil derd. Goldreyer, die voor de res tauratie ruim een half miljoen gulden heeft ontvangen, hield altijd staande dat hij alleen in de beschadigde sneden twee mil joen puntjes verf heeft aange bracht. Ook de restauratie-specialist prof. Ernst van de Wetering heeft direct na terugkeer van het schilderij uit de Verenigde Sta ten in augustus de overschilde ring geconstateerd en Goldreyer van bedrog beschuldigd. Sinds dien hebben 37 restauratiespe cialisten in een open brief aan Beeren en de gemeenteraad hun Wim Beeren BRISTOL in MIDDELBURG I Markt 45 (naast de N M B.) I tel 01180-29911 Donderdag koopavond I Advertentie Gimbrêfe MRAPUr iHIfWCI De Vlissingse architect Karei Nijboer gaat in Ghana onderzoek doen naar het slavenfort Elmina. Deze 'historische parel' moet een toeris tische trekpleister worden. Verder in de bijlage Reportage: levend verleden: uitgeverij De Palmboom in Bruinisse EG-voorzitter Ruud Lubbers bereidt zich voor op Europese top-conferentie Zeeuivs-Vlaamse boerendochter Jopie Boogerd, gepokt en gema zeld in de politiek standplaats Paramaribo agrariër Gerard Doornbos verdedigt belangen Nederlandse boer in Brussel oorlogje spelen als tijdverdrijf doofstomme gangs in Moskou Berlijn broeit De Brouwershavense jachtenbouwer Jan Kesteloo levert jachten op maat. Zijn handelsmerk: modern aluminium en ouderwets vakman schap. Verder in de bijlage Vrije Tijd: het Zwitserse Klosters, een druk maar zeldzaam goed geoutilleerd wintersportgebied opgroeien in de wereld van videospelletjes de midwinterhoorn schalt fazantenjagers in de vuurlinie gegrilleerde snoekbaars duif in de pan feestmode eetbare paddestoelen alternatieve straffen gammele schokbrekers slecht voor gezondheid automobi list circus in het theater podiumdier Henk Poort Willibrord Fréquin probeert het als clown verontrusting uitgesproken over de werkwijze van Gol dreyer. Door de overschildering is de authenticiteit van het kunstwerk aangetast en daar mee heeft Goldreyer de interna tionale restauratie-codes ge schonden, zo luidde de kritiek. Die codes willen dat restaura teurs alleen aan de beschadigde delen mogen werken. Uit het rapport blijkt dat Goldreyer ook ver van de scheuren delen heeft overgeverfd. Ook is volgend de onderzoekers de overschildering niet ongedaan te maken. Het D66-raadslid Ernst Bakker wil tijdens de raadscommissie cultuur van 18 december een de bat over de vraag of Stedelijk Museum-directeur Beeren ern stig heeft gefaald in zijn controle op de voortgang van de restau ratie. Verklaring Goldreyer noemde de bewering van het Gerechtelijk Laborato rium vrijdagavond in een schrif telijke verklaring aan de Neder landse pers een leugen. Hij schrijft dat hij vrijdag via Ne derlandse journalisten voor het eerst op de hoogte is gesteld van de bevindingen van het Gerech telijk Laboratorium. Beeren is al wekenlang in het be slot zie pagina 3 kolom 7 DEN HAAG (GPD) - Pre mier Lubbers bereidt zich tot op het laatste moment grondig voor op de EG-top die aanstaande maandag in Maastricht begint. Gisteravond heeft de eerste minister een ontmoeting ge had met alle christen-demo cratische regeringsleiders van EG-lidstaten, onder wie de Duitse kanselier Kohl. Vanmiddag gaat Lubbers, samen met vice-premier en minister van financiën Kok en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) nog in conclaaf. Dat gebeurt in het bijzijn van énkele- 'Haagse' ambtenaren, leden van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de EG en enkele ambtenaren van het secretariaat van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Vanavond ontmoet Lubbers de voorzitter van de Europe se Commissie, de fransman Jaques Delors. Zondag avond houdt Lubbers vrij voor eventueel beraad met regeringsleiders uit andere EG-landen. Mogelijk is er dan weer een overleg met Kok en Van den Broek. Ministerraad De ministerraad van giste ren is helemaal besteed aan een voorbespreking van de EG-top. Talloze onderwer pen die op de agenda ston den werden daardoor naar komende vrijdag verscho ven. Overigens duurde de minsterraad maar enkele uren. Normaal wordt daar aan de hele vrijdag besteed. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1