Snellere aanpak verzuim SPRINT Politici somber over uitkomst Maastricht Korte ontmoeting gijzelaars Vaar belasting van 385 gld per jaar Cruijff gepolst voor taak Oranje H> Inleveren vakantie wegens ziektedagen kan al vanaf 1 januari chadeclaim esmette emofilie- atiënten kunst cultuur 15 t/m 21 sport 23 t/m 27 Onderzoek TNO naar houdbaarheid cd's 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnig maar koud Zonnige perioden en droog. Lokaal en- tele wolkenvelden. Middagtempera- uur rond drie graden. Zwakke tot ma- ige noord tot noordoostenwind. Vlissingen, Wolstraat 78 J4e jaargang no. 288 'ijdag 6 december 1991 DEN HAAG (ANP) - Jo- han Cruijff toonde zich gisteravond voorzichtig positief over een functie in de technische staf van de KNVB, nadat zijn in teresse gepeild was door voetbalbestuurder Paul Boels en sectievoorzit ter Martin van Rooijen. In een telefonisch inter view stelde de coach van Barcelona dat zijn be slissing afhangt van drie factoren. „Ten eerste is het afhankelijk van de si tuatie bij Barcelona. Op dit moment is alles rus tig en is iedereen tevre den, maar je weet het hier maar nooit. Ten tweede, als ik nog coach van Barcelona ben, kan het moeilijk zijn het Eu ropese clubvoetbal te combineren met het Ne derlands elftal. Ten der de kan het werk met het Nederlands elftal samen gaan met mijn taak hier, gezien het aantal kwalifi catiewedstrijden dat Ne derland zal moeten spe len." Cruijff realiseerde zich dat het Nederlands elftal voor het WK van 1994 vrijwel zeker tien kwalifi- 1 catiewedstrij den moet spelen. Dat is zo onge veer één wedstrijd per maand in het seizoen. ,Een combinatie van beide werkkringen is dan ook heel moeilijk. Maar ik zou het wel wil len, anders had ik nee ge- DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft zich donderdag in overgrote meerderheid uitge sproken voor de mogelijkheid dat afspraken tussen werkge ver en werknemer waarbij ziek tedagen in mindering worden gebracht op het vakantiete goed, al kunnen ingaan per 1 ja nuari. De Kamer stemde in met een voorstel van de PvdA om het Burgerlijk Wetboek in deze zin te veranderen. Een eerste serie maatregelen van het kabinet om ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid te beperken kreeg donderdag de instemming van vrijwel de gehe le Kamer. Tot de maatregelen behoort onder meer een systeem waarbij werkgevers die arbeid songeschikten in dienst nemen of houden worden beloond en zij die arbeidsongeschikten ont slaan een boete moeten betalen. Juli In de opzet van het kabinet zou een aantal maatregelen ter be strijding van het ziekteverzuim pas kunnen ingaan per 1 juli vol gend jaar. De kamer meent dat cao-afspraken over het inleve ren van verlofdagen bij ziekte al een half jaar eerder van kracht moeten kunnen worden. Een aantal cao's wordt in de eerste helft van volgend jaar afgesloten en voor deze overeenkomsten IISTERDAM (ANP) - Hemofi- patiènten die door bloed- ansfusies besmet zijn geraakt it het aids-virus HIV, gaan assaal een schadeclaim indie- nbij ziekenhuizen, producen- van bloedprodukten maar kbij de rijksoverheid. Vooral overheid heeft het ernstig af en weten, vindt de Neder- ndse Vereniging van Hemofi- ■Patiënten (NVHP). Zeker idat in andere Europese lan- schadevergoeding een nor- ale zaak is. De vereniging nkt aan schadeclaims tot ze- iton. Nederland is niets voor ons daan en zoals het er nu uitziet, er ook niets gebeuren. Daar- heeft de vereniging haar le- n geadviseerd schadeclaims te dienen. We zien geen andere g", zei NVHP-voorzitter mr. van Dijck donderdag op een eenkomst in Amsterdam, maf 1979 zijn in Nederland 168 nde 1.200 hemofiliepatiénten smet geraakt met HIV. Bij 33 n hen werd aids vastgesteld, dim de helft van deze groep is middels overleden. fwijking mofilie (vroeger ook wel bloe- Riekte genoemd) is een erfelij- afwijking in de bloedstolling. ids de jaren zestig krijgen de tiénten de ontbrekende stol- tgseiwitten in een ader toege- md. Bij een ernstige vorm van ziekte (een kwart van depa- mten) moet dat twee tot drie er per week gebeuren. De toe diende bloedprodukten zijn mengesteld uit bloed van eerdere donoren. •oral in het begin van de jaren chtig is daardoor het aids-vi- overgebracht. Na 1985 is de ms op besmetting via bloed en eedprodukten aanzienlijk ge teld door strengere testen en ntroles. Onder de groep HIV- infecteerde hemofiliepatiën- zijn ook kleine kinderen, ze week al dient het eerste 'ft geding van een patiënt te il een ziekenhuis. De vereni- ig wilde niet zeggen om welk •kenhuis het gaat. Initiatief van de vereniging is i verzekeringsfonds inge- Id, Er zit echter nog geen cent De rijksoverheid zou een flink drag moeten storten, vindt de feniging, maar doet dat niet. oducenten van bloedproduk- Jzijn ook wel bereid geld te ge- maar willen niet de eerste 'omdat het dan lijkt alsof ze ftuld bekennen", aldus coör- tetor C. Smit van de vereni- Cicippio (1), Anderson en Steen vieren hun vrijlating gedrieën op een balkon van het militaire hospitaal in Wiesbaden. foto EPA WIESBADEN (AFP) - Ondanks het slechte weer hebben donder dagmorgen honderden mensen Terry Anderson in Wiesbaden verwelkomd. De laatste Amerikaanse gijzelaar die tot woens dag nog in Libanon vastzat, werd meteen na zijn aankomst in de Duitse stad naar een militair ziekenhuis gebracht. Amerikaanse vlaggen, spandoeken met teksten die aan duide lijkheid niets te wensen overlieten en een kerstboom schiepen een speciale sfeer. Anderson, het levend symbool van het Libane se gijzelingsdrama, kreeg een bijzondere ontvangst. „Het langst vastgezeten, maar het minst vergeten", stond op een spandoek. Anderson had in het ziekenhuis een korte ontmoeting met de twee andere gijzelaars die deze week werden vrijgelaten, zijn landgenoten Joeseph Cicippio (61) en Alann Steen (51). Cicippio, boekhouder aan de Amerikaanse universiteit van Bayrut, keer de gisteren terug naar de VS. Pond Italiaanse druiven: 1 ecu MAASTRICHT - De Maastrichtse groenteboer Wim van Ap- peven heeft zijn groentezaak in top-sfeer gebracht. Groen ten en fruit zijn voorzien van prijzen in ecu's, dus rekenma chine meenemen. Een ecu is ongeveer 2,30 gulden, foto ANP Delors vreest verwaterd verdrag door compromissen DEN HAAG (GPD) - Alle naar schatting 225.000 eigenaren van ple ziervaartuigen moeten, als het kabinet zijn zin krijgt, een vaarbe- lasting gaan betalen. In eerste instantie zal die belasting 385 gulden per jaar bedragen. Dit levert het rijk 87 miljoen gulden op. Dit is de strekking van een voorstel dat minister Maij-Weggen (Ver keer en Waterstaat) en staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) aan het kabinet hebben voorgelegd. Er wordt vandaag in de minis terraad over gesproken. Uit de plannen van beide bewindslieden blijkt dat het controleren van booteigenaren (of ze hun vaarbelas- ting hebben betaald) 17 miljoen gulden gaat kosten. Daarnaast is nog eens jaarlijks vier miljoen gulden nodig voor een registratiesys teem van alle 225.000 eigenaren van pleziervaartuigen. Zo 'verdient' het rijk 66 miljoen gulden aan de vaarbelasting. Het ministerie van financiën acht de bijkomende hoge kosten ge rechtvaardigd. Op het ministerie is men vooral geïnteresseerd in wie de eigenaren van de boten zijn en of ze hun vaartuigen al dan niet met zwart geld hebben gekocht. Financiën verwacht met het regi stratiesysteem indirect ook een hogere opbrengst van de inkomsten belasting. Maij wil de opbrengsten van de belasting vooral gebruiken voor het dekken van de kosten die gepaard gaan met het repareren van scha de aan oevers van waterwegen, veroorzaakt door plezierjachten. van onze correspondent DEN HAAG - Premier Lubbers noemt het democratisch gehal te van de ontwerp-tekst voor de Europese Politieke Unie een „zwakke plek" en een „min punt". Lubbers zei dat donder dag tijdens een kort debat in de Tweede Kamer aan de voor avond van de Europese Top in Maastricht. De Tweede Kamer is bevreesd dat de besluitvorming in Europa steeds ondemocratischer wordt. PvdA-kamerlid Jurgens liep vast vooruit op een teleurstel lende uitkomst van de Eurotop in Maastricht volgende week maandag en dinsdag. Hij voor spelde „zeer grote moeilijkhe den" in het Nederlandse parle ment als de top in Maastricht niet leidt tot een vergroting van de democratie in Europa. De na tionale parlementen van de lid staten moeten het verdrag van Maastricht achteraf goedkeuren of verwerpen. Premier Lubbers waarschuwde dat 'Maastricht' misschien niet oplevert wat Nederland voor ogen had. „Maar dat is nog geen reden om het af te wijzen", vindt Lubbers. Volgens de premier wordt in het ontwerp-verdrag, zoals dat door Nederland als voorzitter is opgesteld, de posi tie van het parlement wel een beetje verbeterd. Het Groen-Links-kamerlid Brouwer schrok toen ze ontdek te dat voor sommige beleidster reinen de controle door een par lement straks dreigt te verdwij nen. „Het kan toch niet zo zijn dat een Nederlandse minister in Brussel afspraken maakt over het vluchtelingenbeleid en dat hij niet door het nationale parle ment ter verantwoording kan worden geroepen en evenmin door het Europees parlement", vroeg zij de premier. Lubbers antwoordde dat dat wel degelijk dreigt te gebeuren. De controle van het (Euro-)par- lement wordt straks echter veel belangrijker dan nu. Nu is het nog zo dat de EG alleen beslui ten neemt waarover alle lidsta ten het eens zijn. De bedoeling van 'Maastricht' is om dat voor tal van onderwerpen te vervan gen door meerderheidsbesluit vorming. Drie dagen voor de EG-top van Maastricht groeien de twijfels over de afloop. De voorzitter van de Europese Commissie, de Fransman Jacques Delors, was gisteren somber. Hij verwacht dat zij het wel eens zullen wor den over de nieuwe verdragen over een economische, monetai re en politieke unie. Maar hij vreest dat zij zoveel compromis sen zullen sluiten, dat er een sterk verwaterd eindresultaat overblijft. Hij waarschuwde te gen het sluiten van een verdrag 'tegen elke prijs'. „De wereld staat geen slecht ak koord toe". Alle landen in Euro pa richten hun ogen op ons. zo waarschuwde hij. Zij willen een evenwichtig Europa dat de drei gende instabiliteit in Oost-Euro pa en de Sovjetunie het hoofd kan bieden. Aftreden Delors dreigde verkapt met af treden als het resultaat van Maastricht te min is. Hij zei dan alleen 'uit beleefheid' op de pers conferentie naast EG-voorzitter Lubbers te zullen gaan zitten, maar dan niets te zullen zeggen. Eerst zal de hele Commissie zich moeten beraden op de aan zo'n echec te verbinden gevolgen. Zowel Delors, als hoge Britse en Nederlandse EG-diplomaten die niet genoemd willen worden, noemen drie tot vier hoofdpro blemen waarop de Maastrichtse top kan mislukken. Dat zijn: - het sociale beleid: vooral hier op kan de top mislukken. - de cohesie: waaronder de eco nomische steun aan de arme Zuideuropese landen wordt ver staan - de vraag of Groot-Brittannië en Denemarken als enige lidstaten de mogelijkheid moeten krijgen om pas in 1996 en niet in Maas tricht te beslissen over deelna me aan de laatste fase van de economische en de monetaire unie, compleet met één Europe se munt. - de uitbreiding van de EG-be- voegdheden tot het volledige terrein van het industriebeleid en het technologisch onderzoek. Delors is ontevreden over de 'voorstellen voor een gemeen schappelijk buitenlands- en vei ligheidsbeleid. Frankrijk en Duitsland willen een echt EG- defensiebeleid, en het nieuwe verdrag moet daar uitzicht op bieden. België en Spanje steu nen dat. Engeland en Nederland zien daar echter niets in. Zij hechten aan de band met de NA VO. Delors noemde dit 'een van mijn grote teleurstellingen'. Vol gens de voorzitter „zal het nu be dachte raderwerk niet draaien". zou '92 anders een verloren jaar dreigen te worden. Een voorstel van het CDA om ook de maatregel waarbij niet langer het volledige loon wordt doorbetaald bij ziekte te vér- vroegen met een halfjaar, kreeg geen enkele steun van de andere fracties. Coalitiegenoot PvdA was tegen dit idee, omdat het -te zamen met de regeling voor de verlofdagen- te eenzijdig de werknemers zou treffen. GMD De WD kreeg met behulp van de PvdA een meerderheid voor haar voorstel bedrijfsverenigin gen te verplichten al na zes we ken ziekte van een werknemer de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) in te schake len. Het kabinet wilde een derge lijke melding na zes maanden la ten plaatsvinden. De Kamer vindt die periode veel te lang. Hoe eerder de GMD er bij is. des te groter de kans op een snelle terugkeer van de zieke werkne mer op het werk. Na uiterlijk 13 weken ziekte zijn werkgever, werknemer en GMD verplicht een plan voor terugkeer op te stellen, aldus het aangenomen WD-voorstel. Beroep De Kamer drong er verder bij het kabinet op aan ervoor te zor gen dat alle werknemers een be roep moeten kunnen doen op een bedrijfsgezondheidsdienst. De kleinere ondernemingen die zelf niet over zo'n dienst be schikken, zouden aansluiting moeten zoeken bij grotere instel lingen. Weer aardschok in Groningen MIDDELSTUM (ANP) - In Mid- delstum, vlakbij Groningen, is donderdagochtend een aard schok voelbaar geweest. Het KNMI heeft een schok met een kracht van 2,5 op de schaal van Richter gemeten. Voor zover be kend is er geen schade aange richt. Het is de vierde lichte schok dit jaar. Schilderlbeeld/Touwer Max Ernst werd ooit het geobsedeer de brem genoemd. Centre Pom pidou in Parijs toont 250 schilde rijen, sculpturen en collages van de kunstenaar, die altijd op zoek was naar nieuwe grenzen. Ver der in de bijlage Kunst Cul tuur: Gerard Reve schrijft, zijn lijfarts Wim Schuhmacher: een boze, blinde, oude koning Piet Bambergen mag een beetje gek zijn De eerste ro man van Margriet de Moor Couniryblues uit het hart van John Campbell De beuken van Koos van Zomeren grijpen naar een blauwe hemel Fassbinder en de Nederlandse verwarring Frank Boeijen zingt in zijn eentje Herkansing voor teke naar Friso Henstra Pure dans van Anne Teresa de Keersemae- ker Uit-agenda, filmwijzer, ex posities. Yvonne van Gennip blikt vooruit op het schaatsseizoen. Zal de Queen of Calgary ook La reine d'Albertville worden? Verder in de sportbijlage: Kloetinge mag niet verliezen van Hoek om in de top van de tweede klasse mee te blijven draaien; de denkspor ten en vaste rubrieken. DEN HAAG (GPD) - TNO gaat een uitgebreid onderzoek doen naar de houdbaarheid van alle soorten compact disc's (cd's). Dat gebeurt in opdracht van on der andere de afdeling foto- en filmarchief van de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) die zeker wil weten of gegevens die op cd worden opgeslagen op den duur niet verloren gaan. Het foto- en filmarchief gebruikt inmiddels cd's (de zogeheten cd-rom, waarop gegevens kun nen worden opgeslagen) voor het opslaan van foto's. Volgens TNO-onderzoeker R. Tadema Wielandt is het inder daad de vraag of een cd onbe perkt houdbaar is. „Iedereen weet inmiddels dat er inderdaad beschadingen kunnen optreden aan cd's. Er zijn verschillende aspecten aan de cd die niet voor zien zijn bij de ontwikkeling daarvan, bij voorbeeld de door laatbaarheid van het kunststof waar de cd van gemaakt is". H. Tedeloo van muziekprodu cent Polygram maakt zich geen zorgen over de uitkomst van het onderzoek. „Wij denken dat de cd in ieder geval een tiental ja ren zonder enig probleem mee gaat. Mijn overtuiging is echter dat deze platen over honderd jaar nog volkomen goed afspeel baar zijn". Advertentiel UNIEK IN ZEELAND Bar Dancing Karrewiel presenteert INTERNATIONAL TROUBELMAKERS Zij waren de absolute sensatie afgelopen zomer op het Spaanse eiland IBIZA Eenmalig optreden Aanvang 23.00 uur, zaal open 21.00 uur. Toegang gratis. Zwaanweg 12, Koudekerke, tel. 01185-1721. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1