Londen weigert handeltje Terry Anderson na 2455 dagen vrij GIMBRERE riMV] :Vl 4:llOT*TJ Oranje geplaatst voor EK-voetbal kleintje! Bizarre eerste dag vredesgesprekken over Midden-Oosten Major betaalt geen prijs om begrip 'federaaluit EG-verdrag te schrappen Maxwell 'stal' miljard uit pensioenfonds 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. wmÊÊÊmÊmÊÊÊÊÊÊmÊÊm Geleidelijk meer zon Bewolkt en droog, in de loop van de dag opklaringen. Middagtemperatuur 4 graden. Matige, aan de kust vrij krachtige noord-noordoostenwind. 34e jaargang no. 287 onderdag 5 december 1991 Japanse spijt over aanval Pearl Harbor WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse rege ring heeft woensdag de spijtbetuiging van de Japanse minister van buitenlandse zaken over de aanval op de Ameri kaanse marinehaven Pearl Harbor in de Tweede Wereldoorlog met instemming be groet. De minister, Michio i Watanabe, zei in een woensdag gepubliceerd interview met The Was- j hington Post dat Japan j van plan is om officieel 1 zijn spijt te betuigen te- genover het Amerikaan se volk en andere landen waartegen het land in de Tweede Wereldoorlog vocht. Woordvoerder Marlin j Fitzwater van het Witte Huis zei dat de regering uitlatingen die leiden tot verbetering van de be- trekkingen tussen de VS j en Japan altijd op prijs J stelt. Hij voegde daaraan j echter toe dat de rege ring liever naai' de toe- j komst kijkt dan naar het j verleden. zie ook pagina 7 PGGM met Rodamco in onroerend- goedsector ZEIST (GPD) - Het Pen sioenfonds PGGM be spreekt met de beleg gingsmaatschappij Ro damco de mogelijkhe den van samenwerking bij beleggingen in (bui tenlands) onroerend goed. Rodamco belegt uitsluitend in onroe rend goed en is onder deel van de Robeco groep. De beslissing over de sa menwerking zou nog de ze maand moeten vallen. Rodamco geldt als zeer deskundig op het gebied van beleggingen in kan toorgebouwen, winkel centra en dergelijke, vooral in het buitenland. Om die reden zoekt ook het ambtenarenpen- sioenfonds ABP samen werking met Rodamco. Voor het ABP ontstaat nu pas de mogelijkheid om in buitenlands onroe rend goed te investeren. Tot dusver verhinderden wettelijke bepalingen dergelijke activiteiten van het ABP. Binnen het pensioenfonds heeft de aanstaande samenwer king al tot ernstige con flicten geleid. Rodamco is in beide sa menwerkingsverbanden de kleinste partij. Zeil' heeft de Robeco-dochter een belegd vermogen van een kleine 7 miljard gulden. PGGM heeft in totaal 15 miljard uit staan. Daarvan is onge veer net zo veel als door Rodamco in onroerend goed gestoken: ook een kleine 7 miljard. PGGM belegt al langer in het' buitenland. DUBLIN (AP/RTR) - De Britse premier John Major heeft woensdag tijdens een bezoek aan Dublin verklaard dat Groot-Brittannie niet gedwon gen wil worden tot een „koe handel" over de politieke toe komst van de Europese Ge meenschap. Zijn woorden wa ren een verwijzing naar de op merking van minister van bui tenlandse zaken Van den Broek van dinsdag, dat Londen een prijs zal moeten betalen wil het de term 'federaal' geschrapt zien uit het unieverdrag. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl zei woensdag te kun nen leven met de Britse hou ding, zolang die niet wordt over genomen door andere EG-lid- staten. Kohl toonde zich voor zichtig optimistisch over het welslagen van de top, volgende week in Maastricht. Major wees erop dat Groot-Brit- tannië reeds concessies heeft ge daan en zei dat Londen niet tot nog meer concessies wil worden gedwongen, opdat het de garan tie krijgt dat de term 'federaal' wordt geschrapt. Major bevond zich in Dublin in verband met besprekingen met de Ierse premier Charles Haug- hey over Europese zaken. De top van 9 en 10 december in Maas tricht zal in het teken staan van de ratificering van verdragen over de economische en de poli tieke toekomst van de EG. De Franse ministers van buiten landse zaken Roland Dumas zei dinsdag na afloop van een bij eenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de EG dat in de inleiding van het ver drag de zinsnede „federale toe komst" wordt vervangen door „steeds hechtere unie". Van den Broek ontkende even wel kort daarna dat het 'F- woord' was geschrapt en zei dat er voor deze tegemoetkoming aan de wensen door Londen een prijs zou moeten worden be- Duke kandidaat (RTR/AFP) - De David Duke, voor malig leider van de racistische blanke organisatie Ku Klux Klan en bewonderaar van Adolf Hitler, gaat meedingen naar de nominatie van de Republikein se partij voor het president van de Verenigde Staten. 41-jarige Duke deed vorige nog een vergeefse poging tot gouverneur te worden ge van de staat Louisiana. Dennis Bergkamp opent de poort naar Zweden. Hij scoort 0-1. Doelman Sarganis heeft het nakijken. van onze verslaggever THESSALONIKI - Regerend Europees kampioen Oranje heeft zich via een 0-2- zege op Griekenland in Thessaloniki ge plaatst voor het EK-voetbal in Zweden, maar dat was voor niemand reden tot een spontaan feest. Vlak voor de wedstrijd was het tot een ordinaire woordenwisse ling gekomen tussen bondscoach Rinus Michels en aanvoerder Ruud Gullit. Gul- lit kreeg tijdens de warming-up opnieuw last van een spierblessure in de rug en wilde niet spelen. „Onprofessioneel", vond Michels. Dokter Frits Kessel had Gullit een pijn stillende injectie willen geven, maar de speler van AC Milan weigerde dat. Hij was te bang, dat de blessure daardoor zou ver ergeren. „Ik was woedend", zei Michels. „Terecht of niet, daar wil ik het nu niet over hebben. Ik was gewoon kwaad." Niet het feit van zijn afwezigheid, maar de reactie van Michels deed Gullit besluiten het duel ook als toeschouwer te boycot ten. „Ik was zeer teleurgesteld in hem, ik kon dit absoluut niet verkroppen. Ik was er zelfs kapot van", zei Gullit, die uit pro test tijdens de wedstrijd in de kleedkamer bleef zitten. „Ik had meer krediet ver wacht." Na afloop legden Michels en Gullit het ge schil bij, waarna de speler samen met zijn ploeggenoten Van Basten en Rijkaard te rugkeerde naar Milaan. De overige inter nationals vierden op ingetogen wijze een feestje. Middelpunt op de party waren de Ajacie- fotoANP den Dennis Bergkamp en Danny Blind. Bergkamp, bij Ajax al zeer schotvaardig de laatste tijd, opende de poort naar Zwe den door vijf minuten voor rust beheerst 0-1 te scoren. Danny Blind maakte drie minuten voor tijd aan alle onzekerheid een einde. Met een schitterende kopbal passeerde hij de Griekse doelman Sarga nis. De uit Oost-Souburg afkomstige spe ler, die voor de vijftiende keer het Oranjes hirt droeg, was er blij mee. „Mijn eerste interland-doelpunt", beves tigde hij later. „Het was één van de spaar zame momenten, dat ik mee naai' voren kon. Na een afgeslagen corner van de Grieken zag ik een gaatje. Ik ging, Marco van Basten zette de bal precies op maat voor en ik kon keihard inkoppen. Mooi." zie ook pagina 21 taald. Van den Broek wees erop dat verschillende delegaties prijs stellen op de term. „Wij hebben in overweging te nemen wat het de andere delegaties waard is om het (de term 'fede raal') te laten vallen," aldus de Nederlandse bewindsman. Kohl Bondskanselier Kohl zei woens dag voor de Duitse televisie opti mistisch te zijn over de kansen voor een succes in Maastricht, ondanks de vele vraagstukken die nog moeten worden opge lost. „Voor mij is het belangrijkste van de conferentie in Maastricht dat hetgeen geldt voor de poli tieke unie en de economische unie en de Europese munt geza menlijk moet worden gereali seerd," aldus Kohl. Ten aanzien van de Britse hou ding zei Kohl dat daarmee valt te leven, mits zij beperkt blijft tot een enkel land. Maar indien meerdere landen weigeren een „onomkeerbaar besluit over een gemeenschappelijke munt" te nemen „komt mijn handteke ning niet onder dit verdrag, heel eenvoudig," aldus de bondskan selier. De EG-ministers van financiën hebben woensdag voorlopig in gestemd met een verdrag over Economische en Monetaire Unie (EMU). Enkele kwesties zijn ech ter doorgeschoven naar de top in Maastricht, zo heeft een woord voerder van de Europese Com missie verklaard. Het verdrag dat voor het einde van deze eeuw moet resulteren in een gemeenschappelijke Eu ropese munt, moet volgende maandag en dinsdag in Maas tricht door de Europese rege ringsleiders en het Franse staatshoofd worden goedge keurd. LONDEN (GPD) - De vorige maand overleden Britse uitge ver Robert Maxwell heeft 300 miljoen pond (990 miljoen gul den) uit het pensioenfonds van de Mirror Group Newspapers (MGN) overgeheveld naar een van zijn particuliere bedrijven. Dat geld gebruikte hij vervol gens als onderpand voor bank leningen. De transactie grenst aan fraude. Kevin Maxwell gaf gisteren op een persconferentie toe dat geen toestemming was gegeven voor de 'lening'. Gevreesd wordt dat de uitbetaling van pensioenen aan oud MGN-werknemers in gevaar kan komen. DAMASCUS (AP) - De Ameri kaanse journalist Terry Ander son, die gisteren na bijna zeven jaar gijzeling in Libanon werd vrijgelaten, is gisteravond laat in gezelschap van vrouw en dochtertje via Damascus naar Wiesbaden in Duitsland ver trokken om medisch onder zocht te worden. De 44-jarige Anderson leek in goede gezondheid. Hij lachte veel tegen de verslaggevers, van wie hij de meesten kende uit zijn tijd als journalist in Bayrut. Terry Anderson Na de overdracht aan de Ameri kaanse ambassadeur in Damas cus hield Anderson een perscon ferentie tijdens welke hij ieder een bedankte die aan zijn vrijla ting en die van de andere gijze laars had bijgedragen. Vervol gens vertrok hij naar de woning van de Amerikaanse ambassa deur voor een ontmoeting met zijn dochter, die hij nog nimmer in levende lijve aanschouwde, en met zijn vrouw. „Ik heb een af spraak met een paar zeer mooie dames en ik ben al laat," aldus Anderson. Op de vraag hoe hij het vond om de langst vastgehouden gijze laar te zijn - ruim zes en een half jaar - antwoordde hij: „Dat is een voorrecht dat ik graag lang geleden had opgegeven. Ik heb over dit moment lang gedacht, en nu het er is, ben ik doods bang. Ik weet niet wat te zeg gen," zei Anderson. Duitsers Andersons vrijheid lijkt het ein de in te luiden van het gijzelaars drama. Hij is de zevende gijze laar die sinds begin september is vrijgelaten. Alleen twee Duit sers worden thans nog vastge houden. Anderson bedankte zijn colle ga's in de media en de secreta ris-generaal van de Verenigde Schwarzkopf Het bezoek van de aanvoerder van de geallieerde troepen tij dens de Golfoorlog. Norman Schwarzkopf aan Eindhoven ging gisteren gepaard met pro test tegen de vernieti ging van levens tijdens O de oorlog. O Beunhazen De wildhandel in zeeaas is de Vereniging van Beroepsspitters Zeeaas VBZeen doom in het oog. In een rapport aan de mi nister van landbouw zegt de VBZ dat jaarlijks zo'n 100.000 ki lo zeeaas ivordt gespit door beunhazen, die de wor men duur verkopen in O het buitenland. I O Meteo-centrum Het hydro-meteocentmm op Neeltje Jans heeft er een slecht- weer-attractie bij. Rijkswater staat maakt in het centrum ele menten zoals het weer, ivind en de stroomsnelheid van het. water zichtbaar. Computers spelen een belangrijke rol in het geheel. I Ontslag De voetbalclub HVV en trainer George de Block zijn met onmid dellijke ingang uit elkaar ge gaan. De Block zou de spelers groep niet meer voldoende kun nen motiveren. De 56-jarige Guust Voet is voorlo pig aangesteld als ver- O vanger van De Block. I Andersons vrouw met hun dochtertje Salome dat drie maanden na Andersons gijzeling werd geboren. foto EPA Naties, Javier Perez de Cuellar, voor diens inspanningen. Ook noemde hij de Speciale VN-ge- zant Gianomenico Picco, die re cent veel werk verzette voor de vrijlating van de gijzelaars. De aankomst van Anderson op het ministerie maakte een einde aan enige onzekerheid over zijn reis van Libanon naar Damas cus. Door zware sneeuwval op de autoweg Bayrut-Damascus door de Bekaa-vallei moest en andere, langere, route gekozen worden. Anderson, correspondent van het persbureau Associated Press voor het Midden-Oosten, werd 2455 dagen geleden door de pro-Iraanse Islamitische Jihad in Bayrut ontvoerd. Hersenletsel De dinsdag vrijgelaten Alann Steen heeft blijvend hersenlet sel opgelopen door trappen te gen het hoofd tijdens zijn gevan genschap in Libanon. Dat heeft de Amerikaanse legerarts Uwe Fohlmeister woensdag gezegd nadat hij Steen in het Ameri kaanse militaire hospitaal in Wiesbaden had onderzocht. Steen kampt met stuipen en korte gaten in zijn geheugen door een letsel aan de linkerkant van de hersenen. Daardoor zijn ook de rechterarm en het rech terbeen van Steen enigszins ge- voelloos. De problemen zouden zijn veroorzaakt door trappen tegen het hoofd die Steen in 1987 in het eerste jaar van zijn gevan genschap opliep. Psychisch leek Steen volkomen in orde. Fohlmeister zei dat de 52-jarige Amerikaan geen psy chiatrische hulp nodig had en aan het eind van de week het zie kenhuis zou mogen verlaten. van onze correspondent WASHINGTON - De eerste dag van het vervolg van de in Ma drid afgebroken vredesonder handelingen voor het Midden- Oosten is woensdag in Washing ton niet veel meer geworden dan een bizar stukje diploma tiek theater. 's Morgens even voor tien uur kwamen de delegaties van Sy rië, Libanon, Jordanië en de Pa- lestijnen aan bij het Amerikaan se Ministerie van Buitenlandse Zaken, precies zoals de Ameri kanen hadden gevraagd. In het gebouw gingen ze naar drie conferentiekamers. Het was de bedoeling dat de Syriërs, de Libanezen en de Jordaniërs sa men met de Palestijnen elk met een Israëlische delegatie zouden praten. Maar die delegaties kwa men niet opdagen. Dat was precies zoals de Israë liërs al vorige week hadden aan gekondigd en zondag nog eens hadden bevestigd. De Israëliërs willen pas vanaf maandag aan de besprekingen deelnemen. De officiële reden daarvoor is dat ze meer tijd nodig hebben zich voor te bereiden. Maar de werkelijke reden voor de Israëlische afwezigheid woemsdag was dat Israël boos is op de Amerikanen omdat die plaats en tijdstip van de onder handelingen erdoor zouden heb ben gedrukt. Zonder Israël viel er woensdag niet veel te onderhandelen, en daarom verlieten de Syriërs en de Libanezen, na 20 minuten te gen de muur aangekeken te heb ben, om 10.20 het ministerie weer. Een half uur later vertrok ook de Jordaans-Palestijnse de legatie. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1