Othene verliest laatste winkel Bibliotheek varenden bedreigd PZC Huis Heikant in de pallets Chantal Pijcke zoekt toekomst in Canada streek woensdag 4 december 1991 za Minister: verzorgen boekenkisten geen taak meer voor Rijk Bakkersechtpaar Bril sloot de deuren Fanfare Clinge haalt spullen rommelmarkt op van onze verslaggever Wout Bareman OTHENE - Vroeger had je er meer winkels. Behalve de bak ker was er een kruideniertje en nog zo 't een en 't ander. En bij fietsenmaker Kees Klaas- en kon je ook terecht voor een buze verf. Maar later ging het bergafwaarts met de nering doenden op Othene ('Noten', in de volksmond). En nu heeft ook de laatste ondernemer z'n deuren gesloten. Bakker Bril, de tulbandspecialist van Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft z'n bakblikken overgedaan aan collega's in de omgeving. En ook de langmaakmachine, de opbolmachine en de rijs- kast zijn onttakeld. Vorige week vrijdag' bakte Adrie Bril z'n laatste taarten en z'n laatste kruidenbrood. Zaterdag ging de winkel dicht. In de rekken stonden 's avonds alleen nog wat pakken frites- vet, want Adrie en z'n vrouw Maatje speelden ook een beetje kruidenier, wat potten rolmops enzo. En in hoekje stond, eenzaam, een zakje pe pernoten- De Bressiaander Adrie Bril bouwde door de jaren heen een mooie reputatie op. Hij zat 46 jaar in het vak en heeft daar geen dag spijt van gehad. „Nee, wantje Wist immers niet beter. Ik vind dit nog steeds een prachtig vak; je kunt er gewel dig creatief in zijn, maar het is inderdaad wel flink aanpak ken. Dat vind ik trouwens zo jammer... bij jongere collega's vind je die mentaliteit nauwe lijks nog terug, uitzonderingen daargelaten natuurlijk. Die kiezen na verloop van tijd voor vastigheid, voor een baan met vaste werktijden. Op een fa briek of zo. En zo gaat het vak manschap langzaam verloren. Ik voorspel dat er over pakweg vijf jaar geen echte bakkers meer zijn. Iedereen wil plotse ling kok worden. Dat schijnt nu mode te zijn. Jammer!" Eigenlijk is de sluiting van de bakkerswinkel voor Othene een kleine ramp. Maatje Bril: ..Kijk, wij zullen de mensen missen, maar de mensen ons zeker ook. Want op zo'n dorp ben je natuurlijk meer dan al leen maai- bakker en bakkers vrouw. Het kon gebeuren dat mensen hier een half uur of lan ger bleven staan praten. Dan moest ik soms tussendoor zeg gen: wacht eens even. dan zet ik even d'erpels op... We had den eigenlijk een sociale func tie en die valt nu weg." En er is door de jaren heen toch Chantal Pijcke en Klaas van der Molen in Biervliet: ...toekomst in Canada... foto Camile Schelstraete van onze medewerkster Mariëlle de Jonge BIERVLIET - Over ruim een maand ruilt ze het Zeeuws- Vlaamse dorpje Biervliet in voor het Canadese Ponoko, een dorp met vijfduizend inwoners in de buurt van Calgary. Een be slissing waarover de 20-jarige Chantal Pijcke wel even heeft nagedacht. In augustus 1989 ging ze voor het eerst naar Ca nada. Ze volgde er het laatste jaar van de highschool. „Gewoon om eens in het buiten land te zijn. Ik hou van reizen", zegt Chantal. „Je kunt er voor de rest niet zoveel mee. Het niveau ligt lager dan in Nederland. De bedoeling was om daarna weer hier verder te gaan." Dat liep even anders. De jonge Biervliet- se kwam in huis bij de Friese fa milie Van der Molen. Zij emi greerden in 1983. Op 6 december trouwt Chantal met de zoon des huizes, Klaas van der Molen. •Voor de bruiloft is hij overgeko men, maar hij wil in geen geval terug naar Nederland. Samen met zijn vader runt hij in Ponoko een boerenbedrijf met een op pervlakte van driehonderd hec tare. In Friesland was de vader van Klaas timmerman. „Je bent daar heel vrij", vertelt Klaas. „Je kunt mest rijden wanneer je wilt. Er zijn veel minder regels en wet ten." Hollandse kroketten en frikan- dellen. die mist Klaas nog wei eens. Chantal weet zeker dat ze haar familie en vrienden het meest zal missen. „En de televi sie. Je hebt daar maar drie kana len. Een echte popzender zoals radio 3 is er ook niet. Ze draaien vooral countrymuziek. Veel mannen in Ponoko dragen een cowboyhoed en -laarzen." „De polder zal ik ook missen", vervolgt Chantal. „Hier ging ik iedere week een eind lopen. In Canada zijn alle wegen recht. Bovendien kan het er 's winters tot min vijfenveertig graden vriezen. Dan blijf je liever bin nen. De winters duren lang in Al berta; van oktober tot mei. Maar 's zomers is het er dertig gra den." Helpen op de boerderij is iets dat de Zeeuwse emigrante zeker niet van plan is. Ze gaat werken bij een reisbureau: „Ik heb voor re- ceptioniste-informatrice ge leerd, dus dat sluit wel aan." Volgens Chantal werken in Ca nada relatief minder vrouwen dan in Nederland: „Daar streven ze niet naar. Meisjes trouwen vaak als als ze zeventien of acht tien zijn. Ik vind mezelf met mijn twintig jaar nog erg jong." Conservatief Ze vindt ook dat de Canadezen vrij conservatief zijn: „Over eu thanasie of abortus wordt niet eens gepraat. Tijdens mijn jaar highschool raakten tien meisjes zwanger. Vaak durven ze hun dokter niet om de pil te vragen." „Drank kopen mag ook niet voor je achttien bent", vult Klaas aan. „Maar je mag weer wel be ginnen met autorijden op je veertiende. Je krijgt dan een learnerspas. Als er iemand van achttien jaar of ouder naast je zit, mag je gewoon rijden. Op je zestiende doe je examen." Chan tal haalde haar rijbewijs in Ca nada: „Het is daar nogal rustig. Toen ik hier voor het eerst reed, was de bietencampagne net be gonnen. Ik moest een tractor in halen. Dat had ik nog nooit ge daan." Vanwege de lange afstanden is een auto onmisbaar. Openbaar vervoer is er in Alberta nauwe lijks. Brommers zie je bijna niet en fietsen al helemaal niet; Po noko ligt aan de rand van de Rocky Mountains. Red Deer, de dichtstbijzijnde stad, is twee uur rijden. Edmonton en Calgary zijn verder weg. „Het is heel nor maal om uren in de auto te zitten wanneer je ergens naar toe gaat", vertelt Chantal. Edmonton heeft de grootste 'mail' van de wereld. Een over dekt winkelparadijs, compleet met ijsbaan en tropisch zwem bad. Dat ziet ze wel zitten. In Calgary kan ze skieën. Chantal Pijcke heeft er zin in: „Helemaal opnieuw beginnen, dat vind ik het leukste. Nieuwe vrienden maken en vooral veel reizen. Ik wil in ieder gevabnog meer van Amerika zien. Hawaï en Alaska trekken me ook wel. De eerste tien jaar kan ik voor uit..." „Ik heb na de bekeuring onmid dellijk een foto genomen. Je kan daarop zien, dat mijn auto I slechts een meter voor het geslo pen hek staat geparkeerd. Ik idenk, dat de agent een hele slechte rijder is, want hij had (met de auto daaruit moeten kunnen uitkomen", verdedigde I De M. zich. De agent, die als getuige aanwe- I zig was, hield zich bij zijn eerdere verklaring. „Ik kon er met de j mercedesbus en aanhangwagen amper langs en dan zit ik nog met de draaicirkel." Officier van justitie mr H. F. Mos eiste het tarief van de bekeuring (35 gulden). Kantonrechter mr rA. L. R. Melens hield rekening I met de reis van De W. en veroor deelde haar tot schuldverkla- ring zonder toepassing van straf. I Eerder kreeg J. de R. uit Terneu zen, in het kader van de parkeer problemen in de Terneuzense I binnenstad, voor foutief parke- ren van zijn auto aan de Blokken dezelfde straf opgelegd. van onze verslaggever René Hoonhorst HEIKANT - De familie Wal- hout-de Visser uit Heikant oor deelde de tijd rijp om het woon huis eens een beetje te verbou wen en op te knappen. Een nieu we muur zou geen kwaad kun nen en ook aan het dak moest het een en ander gebeuren. Fa milie en vrienden genoeg om een handje toe te steken en het metselen verliep dan ook vrij vlot. Zo vlot dat binnen de kortste zelfs door uit de mouwen gesto ken handen geen nieuwe stenen meer op de bovenste konden worden gelegd. Niet vanaf de grond althans. Een steiger huren is wat begrotelijk en bovendien beschik je dan nog maar over be perkte werkruimte. Walhout heeft echter een koelhuis voor de opslag van aardappels en uien. Om de produkten op te slaan, maakt hij gebruik van pallets. En die laadborden kunnen pri ma als loopplanken worden ge bruikt. „Ach ja, je moet roeien met de riemen die je hebt", is het nuchtere commentaar van M. Walhout over zijn 'pallethuis'. f CLINGE - Fanfare Weldoen door Vermaak in Clinge gaat op i een andere wijze de spullen op- I halen voor de jaarlijkse veiling i en rommelmarkt. Vele jaren is deze activiteit verricht door L. i Seghers, E. Ivens en R. Luijcks, beter bekend als De Drie Muske- I" fiers. Mede gezien hun leeftijd heeft het drietal besloten deze activi- teit niet meer uit te oefenen. Wel- I doen door Vermaak zal nu P maandelijks, telkens op de twee de zatérdag van de maand, een ophaaldienst laten functioneren om de oude spullen bij de men- sen op te halen. Degenen die thuis oude spullen hebben staan, kunnen volstaan met een telefoontje naar het secretariaat van de muziekvereniging of een briefje in de bus doen op Kenne- dylaan 14. De spullen worden dan elke tweede zaterdag van de maand vanaf 10.00 uur opge- haald, Pallets fungeren als steiger bij de verbouwing van het woonhuis van de familie Walhout in Heikant. foto Camile Schelstraete Het bakkersechtpaar Bril helpt een van de laatste klanten in de inmiddels gesloten winkel in Othene. al zoveel weggevallen op Othe ne. Ruim een jaar geleden leid de dat tot een bescheiden ac tie, opgezet door een groepje verontruste Notenaars. Ze klaagden bij de gemeente hun nood over de verkoop van steeds meer woningen aan met name Duitsers. Zomerwonin gen dus. Gaat dat zo door, dan is Othene straks ten dode op geschreven, vreesden de bewo ners. En trouwens, op welke manier wilde de gemeente het dorp eigenlijk inpassen in de plannen voor de zogenaamde 'sprong over de Otheense Kreek', de omvangrijke wo ningbouwplannen noordelijk en zuidelijk van Othene... Ook daarop wilden de Notenaars een antwoord. En zoals zo vaak... hoorden ze niets meer. Actie voerster Jeanne Menu wacht al meer dan een jaar op enig levensteken vanuit het stadhuis in Terneuzen, Op No ten zijn ze, weet Maatje Bril. daar verontwaardigd over. Na de bevrijding startte Adrie Bril z'n bakkerscarrière. Hij verhuisde naar Sluiskil en ging aan de slag bij bakker Van Hoeve. In de jaren vijftig hoor den Maatje (toen nog) Scheele en Adrie dat de bakkerij 'van de ouwe bakker Wisse' op Othene beschikbaar kwam. Op 6 november 1958 trouwden ze en op 10 november trokken ze in het pand in de Brugstraat. Adrie, grinnikend: „Op de och tend na onze huwelijksnacht werden we gewekt door de kneedmachine!" De zaken gingen voorspoedig. Ze hadden een meisje in dienst en in de bakkerij liep een knecht rond. Adrie en Maatje bezorgden zelf. De ene dag ging de een op ronde, de andere dag de ander. Eerst op de motor fiets, maai" toen de klanten kring zich steeds uitbreidde, kochten ze een auto. Ze bezorg den in de polder en door heel Terneuzen. De laatste jaren is de klad een beetje in de bezorging geko men. Veel gezinnen halen hun brood in de supermarkt. Het aantal bakkers in Terneuzen nam dan ook af. Maar Adrie en Maatje werkten stug door. Op den duur zonder personeel, dat maakte het werk nog zwaar der. Maai" goed, ze vonden het leuk dus dan klaag je niet... Cruiser Maar 's zaterdagsmiddags werd alles anders. Om drie uur ging de winkel dicht en om zes uur zaten ze steevast aan boord van hun 'bootje', een motorcruiser in de jachthaven in Terneuzen. Eerst hadden ze een zeilsloep. maar later kwam die cruiser. Adrie Bril: „Zo'n boot was ideaal voor ons. Dan ben je echt weg uitje eigen om geving, word je ook niet zo ge makkelijk gestoord. De laatste jaren, tijdens de vakantie, voe ren we naar de Grevelingen, En TERNEUZEN - Mevrouw M. de W. uit Breda had er alles voor over om dinsdag tijdens de zit ting van het kantongerecht in Terneuzen haar gelijk te bewij zen. Op 6 mei van dit jaar had de ex-Terneuzense haar auto ge parkeerd op het witte kruis voor de uitrit van het politiebu reau aan de Rosegracht in Ter neuzen. Volgens de verbalisant zou de auto van De W. tweee- neenhalve meter op het witte i kruis zijn geparkeerd. we lagen ook vaak bij het Goe- se Sas. bij het Loze Vissertje ja. Heerlijk." Dat gaan ze straks ook weer doen. Maar dan waarschijnlijk veel langer dan die paar vakan tieweken. En verder? Adrie Bril: „Een paar weken geleden hebben we zo'n gasfornuis ge kocht. Ik heb er aleens een ro zijnenbroodje en een tulband in gebakken. En een paar krui denbroodjes. Nou. dat lukt aar dig." Het afscheid, zaterdag, viel ze toch wel zwaar. Maatje: „We hebben een zee van bloemen gekregen. Of dat nu was omdat ze zo blij waren dat we stop ten... Nee, gekkigheid! Maar het was toch wel moeilijk." Maandagmiddag gingen ze bij kennissen op verjaarsvisite. Daar hadden ze nu eindelijk eens tijd voor... En in januari laat Adrie zich aan z'n heup opereren. Want dat was eigen lijk de belangrijkste reden om ermee te stoppen. Fout parkeren bij politiebureau mild bestraft van een medewerker foto Camile Schelstraete Carnaval in Clinge gered van een medewerker CLINGE - Het carnaval in Clin ge gaat door. Na een paar span nende weken, waarbij het al of niet doorgaan van het carna valsfeest centraal stond, is er eindelijk een besluit gevallen. De belangrijkste reden dat het hele feest niet door zou gaan, was een gebrek aan medewer kers om de vele voorbereidende werkzaamheden goed te kun nen afronden. Het stichtingsbe stuur van de Kriekeputtex-s deed een uiterste poging bij de Clingse bevolking om nieuwe leden in het stichtingsbestuur te kunnen benoemen. De openbare bijeenkomst, waar bij meer dan vijftig aanwezigen waren, gaf duidelijk te kennen dat het carnaval in Clinge niet verloren mocht gaan. Vooral uit de diverse buurtverenigingen kwamen positieve reacties. Kriekeputtersvoorzitter G. van de Velde verzocht de aanwezi gen zowel om uitbreiding van het stichtingsbestuur als de Raad van Elf. Het koortsachtig overleg van de laatste weken heeft ertóe geleid dat het be stuur zal worden uitgebreid met leden van de diverse buurtver enigingen, maar of dit zal leiden tot vorming van een voltallige Raad van Elf, is nog zeer de vraag. Dit werd overigens al duidelijk tijdens de bijeenkomst, waarbij men wel genegen was om voor bereidende werkzaamheden te verrichten, maar de viering van het carnavalsfeest zou uiteinde lijk toch met de eigen buurtver eniging gebeuren. Deze ontwik keling heeft er wel toe geleid, dat er enkele activiteiten tijdens het carnaval vervallen, met name enkele kroegentochten. De tra- ditonele optocht op zaterdag middag, het limonadebal voor de jeugd op maandagmiddag en het bezoek aan De Sterre op car navalsdinsdag gaan gewoon door. Ook de kroegentocht op de sluitingsdag gaat door. De heer Tanis, mede-beheerder van de Bibliotheek voor Varenden, sorteert boeken in het Varenscentrum in Terneuzen. fotoCamileSchel straete. !/an onze medewerker Pierre Eijsackers - Als minister haar plannen doorzet, vanaf 1 januari 1993 en zeevarenden geen boeken meer kunnen lenen, een die landelijk wordt ge regeld door de Bibliotheek voor Varenden (BvB) in Rotterdam. De minister is van oordeel dat de kosten van deze dienstverle ning niet meer verantwoord zijn, dit op basis van argumen ten die zij aanvoert in de notitie Openbaar Bibliotheekwerk van 22 oktober. De minister, die behalve welzijn en volksgezondheid ook cultuur in haar portefeuille heeft, moti veert haai" voornemen als volgt: maatschappelijke ontwikkelin gen leiden ertoe dat steeds meer categorale voorzieningen wor den beëindigd; de bijzondere werk- en leefomstandigheden van weleer zijn tegenwoordig eerder uitzondering dan regel. Gezien deze gewijzigde en verbe terde werk- en leefomstandighe den acht zij de voorziening geen rijkstaak. Zo vindt zij het verzor gen van boekenkisten voor zee varenden een taak van werkge vers en werknemers. De zeemanshuizen hebben als steunpunten van de Bibliotheek voor Varenden altijd een belang-, rijke rol gespeeld bij het uitle nen. Zo ook het Varenscentrum in Terneuzen, dat voor schippers en zeevarenden de lectuurbelan- gen behartigt. Van maandag tot en met zaterdag tussen 14.00 en 18.00 uur kunnen de liefhebbers er terecht om leesvoer te verga ren. De beide beherende echtpa ren zijn ook niet te beroerd bui ten deze tijden te helpen: de vaart laat zich tenslotte niet strikken binnen uren. Beheerster Claudette Tanis be treurt het besluit van de minis ter. „Meer nog voor de zeevaart dan voor de binnenvaart, omdat de binnenschipper nog wel eens aan de wal kan om een krantje of boekje te kopen. Maar de jon gens van de grote vaart zijn ge durende enkele weken helemaal verstoken van contact met de wal." Een andere groep die volgens haai" ernstig wordt gedupeerd door de bezuinigingsdrang van de minister van WVC is de jeugd aan boord van binnenschepen. Want ouders die een jaarabon nement nemen voor 25 gulden, krijgen daarbij een gratis kin derabonnement. En daarin zijn ook leermateriaal en spelletjes inbegrepen. Tanis: „Daarbij moet je ook het sociale contact niet vergeten dat een bezoek aan ons centrum voor de schipper betekent." De schippersbibliotheek heeft een basisvoorraad van 2000 boe ken die regelmatig door ruiling andere titels bevat. In 1990 wer den 4.351 boeken uitgeleend. Maar ook videobanden (1646 stuks), spelletjes (258) en tijd schriften 165 sets) vinden gretig aftrek. Deze aantallen worden jaarlijks groter. In 1986 werden nog maar 2.417 boeken uitge leend. Dat aantal was een jaar later met duizend toegenoemen. In 1989 gingen 3.913 boeken aan boord. De 'omzet' van videoban den is sinds het eerste jaar dat deze in het pakket zaten (1986) verzesvoudigd. Landelijk gezien scoort Terneu zen hoog met deze aantallen; de uitleen staat na Rotterdam en Amsterdam op een derde plaats. Ook de mensen van de grote vaart wisten het centrum in de Westkolkstraat te vinden. Vorig jaar gingen vanuit Terneuzen 51 kisten de reis op, twintig meer dan het jaar daarvoor. Vaak gaat het om schepen die niet eens in Terneuzen komen. Voorzitter Piet van Driel van de' Stichting Varenscentrum Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaande ren: „Coasters die Franse ha vens aandoen maar zich laten bevoorraden door bij voorbeeld de Bonded Stores in Terneuzen, vragen de leverancier van de proviand een kist boeken mee te nemen. Hieruit blijkt dat ook het bedrijfsleven het nut van een dergelijke voorziening inziet en kosteloos een verlengstuk wil zijn van het Varenscentrum." Van Driel noemt het biblio theekwerk een nevenservice die uitstekend past in het dienstver leningspakket, waarvoor het va renscentrum overigens niets vergoed krijgt. De rederij be taalt de kosten van een kist, 120 g-ulden, die 40 boeken plus tijd schriften bevat. Het stichtingsbestuur over weegt ernstig te protesteren bij de minister, maar neemt geen snelle stappen omdat de kwestie landelijk speelt. Wel wordt over wogen op lokaal niveau een op lossing te zoeken, waarbij ge dacht zou kunnen worden aan een vrijage met de plaatselijke openbare bibliotheek. Voorheen is ook al eens toenadering ge zocht met de Terneuzense bi bliotheek maar dat liep op niets uit. Toch zijn er landelijk al 24 bibliotheken die als ruilpunt fungeren, maai' dan alleen voor de binnenschippers, De zeevaart valt geheel buiten de boot. Alternatief Een door de Bibliotheek voor Varenden uitgegeven kwartaal blad, 'Boek aan boord', stelt in haar laatste editie dat er geen al ternatief is. De redactie vindt dat de bibliotheek voorziet in een grote vraag: 65.650 boeken op jaarbasis. Het blad vindt het op zijn minst bedenkelijk dat er geen sprake is van een echte be zuiniging, maar van een herver delen van het geld voor een nieu we prioriteit. En die zou gericht moeten zijn op leesbevorde ring.... De Bibliotheek voor Varenden heeft bij monde van haar direc teur Wulfred C. G. Hofland di rect zowel bestuur als beheer ders van het Terneuzense cen trum geïnformeerd over de plan nen van de minister. Hij hoopt met een reactie van dit en ande re ruilpunten op zak de minister alsnog te kunnen overtuigen van de noodzaak van deze servi ceverlening. Hij vindt de argu mentatie en de aangedragen al ternatieven niet haalbaar. En de betrokkenen zelf? De schippers missen niet alleen de romans, maar wellicht meer nog de informatieve boeken. De zee varenden bereiden zich weer voor op een tijdperk van scheep jes in een fles bouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 33