PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Gorbatsjov vreest catastrofe zet Britten pin op tieus voor Maastricht Zware schade door gasexplosie O co Achteraf beter af! Beatrix bekijkt Rembrandt-expositie Kans op oorlog tussen republieken Weer dreiging staatsgreep J oegosla vië-confer entie gaat komende week in Den Haag op herhaling 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Grijs en nevelig Veel laaghangende bewolking en zwaar nevelig. Temperatuur 2 graden. Zwakke wind, eerst oost en later noor delijk. !34e jaargang no. 286 Ifoensdag 4 december 1991 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN fcc\ noot TflÜ*- mmm Snor taboe voor personeel Euro-Disney PARIJS (AP) - De politie van de Franse plaats Vincennes is een onder zoek begonnen tegen het nabijgelegen pret park Euro-Disneyland na een klacht van de Franse arbeidsinspectie over de voorschriften voor het personeel van het nieuwe bedrijf. Franse kranten meldden dinsdag dat de arbeids inspectie een klacht had ingediend, omdat de voorschriften, die bepa len dat de personeelsle den van Euro-Disney geen snorren, baarden of gekleurde uitdossingen mogen dragen, maai' bij voorbeeld ook dat zij een bepaald gewicht moeten handhaven naar gelang hun lengte, niet in over eenstemming zouden zijn met de Franse ar- beidsvoorschrifen. Als uit het vooronderzoek blijkt dat de klacht ge grond is zal het tot een rechtszaak komen. van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Met dreigend klin kende waarschuwingen voor een staatsgreep en burgeroor log probeert Sovjet-president Michael Gorbatsjov het voor malige Sovjet-imperium bijeen te houden. Dinsdag verstuurde hij een handgeschreven oproep aan parlementsleden in alle repu blieken om het politieke Unie verdrag goed te keuren. „Uiteen vallen van ons land betekent het gevaar van etnische conflicten, oorlog tussen republieken, een catastrofe voor de internationa le gemeenschap", aldus Gor batsjov. In het weekblad Literatoemaja Gazeta oppert Gorbatsjov ook de mogelijkheid van een nieuwe staatsgreep. „Sommigen ver wachten een staatsgreep, mis schien organiseren ze er wel een. Mensen uit het militair-indus triële complex, uit de gelederen van de (nu verboden) communis tische partij", aldus Gorbatsjov. Maar, zo voegt hij eraan toe, als deze lieden ook maar een grein tje gezond verstand hebben, zul len ze begrijpen dat ze vernederd en verslagen zullen worden. Gorbatsjov waarschuwde eer der al de Oekraïne voor conflic ten met Rusland en de Russi sche minderheid, wanneer de re publiek niet aan een nieuwe Unie zal meewerken. Ook in zijn oproep van dinsdag speelde hij de 'Russische kaart'. „Desinte gratie van de Unie veroordeelt tientallen miljoenen mensen die buiten hun eigen republiek wo nen", aldus Gorbatsjov. Vijfentwintig miljoen Russen wonen buiten de Russische Re publiek, van wie twaalf miljoen hef van staf Vitte Huis weg an onze correspondent 'ASHINGTON - John Sununu, controversiële chef staf van et Witte Huis, heeft dinsdag jn ontslag ingediend. Presi- ent Bush heeft het ontslag „on- aarne, met spijt en met een ge- oel van persoonlijk verlies" anvaard, aldus een bekendma- ing van het Witte Huis. et het ontslag van Sununu is ;n eind gekomen aan maanden an speculaties over de als oogst intelligent bekend staan- maar ook zeer agressieve ïef staf. kamer pleit voor trenge VS-norm itlaatgassen (EN HAAG (ANP) - Een ruime (eerderheid van de Tweede iamer wil dat de regering zich jet laat beperken door Europe- normen op het terrein van jtlaatgassen, maar de vrijheid om in eigen land verder gaan. Als richtsnoer moeten meest recente strenge nor- in de Verenigde Staten orden genomen. een motie pleiten de fracties an CDA en PvdA voor een nieu- e -fiscale stimuleringsregeling oor benzine- en dieselauto's die p deze normen zijn gebaseerd. Koningin Beatrix bekijkt Rembrandts schilderij 'De Vaandeldrager' uit 1636. Rechts dr P.J.J. van Thiel, directeur van de afdeling schilderijen, midden prof. drH.E. van Os, directeur van het Rijksmuseum. foto Ruud Hoff AMSTERDAM (GPD) - In aanwezigheid van koningin Beatrix is gisteravond in het Rijksmuseum in Amsterdam de tentoon stelling 'Rembrandt, de Meester en zijn Werkplaats' geopend. De 49 schilderijen, 40 tekeningen en 40 ètsen van Rembrandt verwachten vandaag, samen met 33 schilderijen en 11 tekenin gen van leerlingen, op de komst van de eerste bezoekers. Tot 1 maart mogen maximaal 670.000 bezoekers aan de werken voor bij schuiven. Om deze grote stroom bezoekers zonder problemen op te vangen, heeft het museum de linker hoofdingang aanzienlijk vergroot en een nieuwe vestiaire, videoruimte en museumwinkel ingericht. Architect Wim Quist heeft bij deze aanpassing de bijzondere 19de eeuwse sfeer van de schepping van bouwmeester Cuypers vrijwel onaangetast gelaten. De Rembrandt-expositie is het resultaat van een uniek samen werkingsverband tussen de Gemaldegalerie Staatliche Museen in Berlijn, de National Gallery in Londen en het Rijksmuseum zelf. Daardoor kan het publiek in de drie musea kennis maken met 18 schilderijen die nooit eerder werden uitgeleend. De expo sitie was echter niet mogelijk geweest zonder de bereidheid van bruikleengevers daarnaast in totaal 31 werken lange tijd achter een beschikbaar te stellen. Daarbij zijn musea als het Museum of Fine Arts uit Boston, de Alte Pinakothek uit MUnchen en het Hermitage Museum uit St. Petersburg, maar ook particulieren als koningin Elizabeth H, de Duke of Denvonshire en de filmster Alain Delon. Het is de samenstellers gelukt hun doelstelling te realiseren dat de werken een weerspiegeling moesten zijn van de chronologi sche ontwikkeling van Rembrandt. De portretten, groepspor tretten, bijbelse en mythologische voorstellingen, landschappen en stillevens tonen bovendien aan dat onze grootste meester uit de Gouden Eeuw een grote variatie aan onderwerpen koos. in de Oekraïne. In de Literatoer- naja zegt Gorbatsjov dat zelfs Jezus Christus niet bij machte is de historische banden tussen de Sovjet-volkeren te verbreken. Gorbatsjovs oproep, die hij dins dagavond ook voor de televisie uitsprak, is aan de republiek sparlementariërs gericht omdat deze zich de komende dagen moeten uitspreken over het poli tieke Unieverdrag. De presiden ten van de republieken, met Gorbatsjov verenigd in de Staatsraad, stuurden dit door Gorbatsjov gewenste verdrag een week geleden zonder enige aanbeveling naar hun eigen volksvertegenwoordigingen. Oekraïne Aan de voorbereidende bespre kingen werd slechts deelgeno men door zeven van de twaalf nog resterende Sovjetrepublie ken. De Oekraïne, na de Russi sche Federatie de grootste, hield zich afzijdig. De nieuwe presi dent Kravtsjoek verklaarde maandag dat Gorbatsjov zijn pogingen om een nieuwe Unie te vormen wel kan staken. De Oe kraïne zal er niet aan meewer ken, zei hij. Kravtsjoek heeft dit weekeinde in Minsk een ontmoeting met de presidenten van Witrusland en de Russische Federatie. Kravts joek wil bereiken dat de voorma lige Unie-republieken een soort EG gaan vormen. De Russische president Jeltsin heeft op dit idee nog niet gereageerd. Wel liet hij dinsdag weten bereid te zijn in de toekomst diplomatie ke betrekkingen met de Oekraï ne aan te knopen. Russische erkenning van Oe- kraïnse onafhankelijkheid brengt Jeltsin vrijwel zeker in conflict met Gorbatsjov. zie ook pagina 4 Lagerhuis Japan voor inzet leger in het buitenland TOKYO (DPA/RTR) - Het Ja panse lagerhuis heeft dinsdag met ruime meerderheid inge stemd met een omstreden wet die deelneming van Japan aan vredesoperaties van de Ver enigde Naties mogelijk maakt. De wet. die voor het eerst sinds 1945 inzet van Japanse troepen buiten Japan toestaat, kreeg de steun van de regeringspartij LDP en de buddhistische Ko- meito-partij. De sociaaldemo cratische SDPJ, de socialisti sche DSP en de communistische JCP stemden tegen omdat zij de wet vinden indruisen tegen de grondwet. Schrappen woord 'federaal' kost prijs an onze correspondent - De EG heeft Groot- dinsdag de pin op de pus gezet door duidelijk te ma- en dat Londen flinke conces- moet doen tijdens de onder- andelingen over de politieke van Europa. Zelfs het schrappen van de door root-Brittanië verafschuwde issages over een 'federale roe- ing' van de EG, zal „een prijs etaald moeten worden", aldus in strijdlustige minister Van tn Broek na twee dagen van üderhandelingen, die bijna resultaat hadden. dan een week voor de in Maastricht zijn de tussen de tot hun essentie te- en kan het hand tussen de regeringslei- ïrs beginnen. Alle hoofdsteden jn volgens Van den Broek „op lek naar een alomvattend on- irhandelingsresultaat en doen inog geen concessies. Men ver- erktde forten. Het zal moeilijk, laar niet onmogelijk zijn in door de gaten heen glippen en overeenstemming^ Maar de belangrijk- slag moet daar geleverd wor- (Advertentie) lutolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Het staat overigens nu al vast dat op de Top geen onderteke ning van akkoorden kan plaats vinden. Eén van de meest beladen me ningsverschillen betreft één woord. In de hoogdravende in leiding bij het concept-verdrag bij de politieke unie staat dat de 'federale' roeping van Europa gestalte moet krijgen. De Brit ten verzetten zich al maanden tegen deze passage, die ze met afgrijzen aanduiden als het 'F- woord', naar het Engelse schut tingwoord 'Fuck'. Een andere formulering is binnen handbe reik, en werd volgens de Franse minister Dumas dinsdag over eengekomen. Maar Van den Broek ontkende dat met kracht: „Het staat er nog steeds, en wie het weg wil hebben, moet daar een prijs voor betalen". Munt Die prijs moet gevonden worden op de door de ministers van bui tenlandse zaken opgestelde agenda voor Maastricht. Deze vermeldt alle zaken waarover geen compromis is bereikt, zoals de Britse wens niet mee te doen aan de invoering van één munt, het verzet tegen een sociaal be leid en tegen uitbreiding van de macht yan het Europees Parle ment, en Londens wens over een gezamenlijk defensie- en buiten lands beleid zoveel mogelijk unaniem te blijven besluiten. De ministers van financiën von den dinsdag een compromis dat de invoering van één munt voor de eeuwwisseling veilig lijkt te stellen. Een complexe stempro- cedure, die in Maastricht door de regeringsleiders nog wel moet worden goedgekeurd, regelt nu dat de munt en de Centrale Eu ropese Bank er in 1996 komen wanneer zeven landen dat willen en zij er economisch klaar voor zijn. Zijn er onvoldoende geschikte deelnemers, of steekt iemand een spaak in het wiel, dan volgt in 1998 een nieuwe stemronde. Dan kan de munt worden inge voerd wanneer een meerderheid van de economisch sterke lan den het wil, en kan niemand een veto uitspreken. De ravage na de explosie was enorm. BEVERWIJK (GPD) - Door een gasexplosie in een woning in het centrum van Beverwijk zijn gistermiddag veertig tot vijftig wo ningen zwaar beschadigd. Bewoners van twaalf nabijgelegen wo ningen raakten dakloos. De 30-jarige bewoner van het huis waar de explosie zich voordeed, is met tweede- en derdegraads brandwon den in het ziekenhuis opgenomen. De schade werd voorzichtig ge schat op zes ton. De explosie had plaats in een etagewoning aan de Kerkstraat. Door het vuur dat aansluitend uitbrak, brandde de woning totaal uit. De explosie blies de complete voorgevel naar buiten. In twee andere woningen ontstond brandschade. Nog eens drie huizen liepen rook- en roetschade op. De omliggende woonwijk telde vele kapotte ra men. De knal van de explosie was kilometers ver te horen. De politie noemt het een geluk bij een ongeluk dat de explosie zich tijdens schooltijd voordeed. Regelmatig spelen er kinderen op het verkeersarme pleintje voor de plek des onheils. Naar de oorzaak van Gijzelaar vrij In Libanon is gisteren opnieuw een Westerse gijzelaar vrijgela ten. Alarm Steen, professor aan de Amerikaanse universiteit in Bayrut, werd bijna vijf jaar geleden van de O campus ontvoerd. O Ontvoering De ontknoping van de ontvoe ringszaak van een zakenman uit Prinsenbeek heeft geleid tot de arrestatie van negen mannen en een vrouw. Drie van hen werden in een shoarmazaak in Middel burg aangehouden. Het drietal zou een bijrol in de ont voering hebben ge- Q speeld. MÊÊÊÊÊÊÊBSÊÊÊBKÊÊÊÊÊÊM Stoomtram De stoomtram Goes-Borsele moet een grotere attractie wor den. B en tv van Borsele zijn be reid hiervoor een bedrag van 7,5 ton neer te tellen. Daarvoor moe ten nieuwe stations in Goes en Hoedekenskerke ko men en een speelterrein in Kwadendamme. iiTifriï iiTiwimrfcffittïi umummimmmm Interland Het bestuur van de KNVB is er kennelijk van overtuigd, dat Oranje zich vanavond ten koste van Griekenland kwalificeert voor het EK. Begin deze week was er al een feestje voor van avond georganiseerd, maar bondscoach Michels sprak daar gisteren JT zijn veto over uit. I BRUSSEL (ANP) - De Haagse Joegoslavië-conferentie, die een maand geleden werd opge schort in verband met het aan houdende geweld, begint vol gende week weer, zo heeft mi nister van Buitenlandse Zaken, Hans van den Broek, dinsdag avond in Brussel gezegd. Lord Carrington, de voorzitter van de Haagse vredesconferen tie, heeft de presidenten van de zes Joegoslavische republieken uitgenodigd om 9 december, de eerste dag van de topconferentie in Maastricht, voor overleg naar Den Haag te komen. De speciale VN-gezant Cyrus Vance ging dinsdag op weg naar Osijek om de al weken belegerde stad en de omgeving te inspecte ren. Vance wil zich een beeld vor men van de toestand in de stad. Hij is uiterst ontevreden over schendingen van het jongste, veertiende bestand in de burger oorlog in Joegoslavië. In een uitgelekt intern EG-rap- port werd gewag gemaakt van moordpartijen van het federale leger op burgers en het platwal- sen van hele dorpen in Kroatië. Ook zouden ziekenhuizen, scho len en musea met opzet zijn uit gezocht als doel voor mortier aanvallen. Het document vermeldt dat het „offensief van het leger in volle omvang doorgaat" en dat „in on telbare Kroatische dorpen de in woners gedood worden of ge dwongen worden te vertrekken, waarna hun huizen met de grond gelijk worden gemaakt." Het rapport beveelt de inzet van strijdkrachten aan tegen het fe derale leger omdat „er goede re denen zijn om aan te nemen dat een selectief gebruik van macht, om het leger te intimideren en te raken op plaatsen waar het pijn doet, het drieste optreden kan beteugelen." (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: de explosie wordt een onderzoek ingesteld. De bewoner zou op de bovenverdieping een sigaret hebben aangestoken, waarop de ont ploffing volgde. De man is met ernstige brandwonden in het Brandwondencentrum van het Roode Kruis-ziekenhuis opgenomen. Er is mogelijk sprake van een achtergrond van zelfmoord bij het ontstaan van de ontplof fing, aldus woordvoerders van de gemeente en de politie. De man sprong na de explosie vanaf de eerste verdieping naar beneden. Het gemeentebestuur richtte na de explosie een crisiscentrum op in het nabijgelegen cultureel centrum De Nieuwe Slof. Volgens brand weercommandant J. Nome is er bijstand van zo'n zestig mensen ge weest: „Onder wie mensen van brandweer, politie, gemeentelijke so ciale dienst en een rampenteam van verzekeraars". De bewoners van de twaalf zwaar beschadigde woningen zijn elders ondergebracht. Enkelen van hen bivakkeren in een hotel te Wijk aan Zee. Drie woningen zijn vandaag weer bewoonbaar. De kapotte ra men in de wijk zijn provisorisch water- en winddicht gemaakt. Naam: Adres: mm Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-8421Ó

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1