EG-beraad zwoegt naar top Lijk van man uit Bruinisse (21) in plastic zak gevonden Cicippio: gijzeltijd snel vergeten Weer banen op de tocht bij HSA kleintjes Canada en Polen erkennen Oekraïne Kok en Van den Broek kunnen Britten niet over streep trekken 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Somber, weinig wind SSS De ochtend begint alweer met mist. Als deze opgelost is, blijft het beioolkt en nevelig. Middagtemperatuur wordt 4 graden. De noordoostenwind is zwak. 234e jaargang no. 285 Dinsdag 3 december 1991 Fusie slepers van Smit en Wijsmuller IJMUIDEN (ANP) - Smit Internationale in Rot terdam en Wijsmuller in IJmuiden hebben maan dag hun zeesleepvaart ondergebracht in een ge zamenlijke werkmaat schappij, de commandi taire vennootschap SmitWijs. SmitWijs, waarin beide bedrijven ieder voor de helft zul len deelnemen, is maan dag door de beide direc ties opgericht, aldus de bedrijven. SmitWijs is de nieuwe ei genaar van zes van de krachtigste zeeslepers ter wereld. Door bunde ling van hun activiteiten in een onderneming ver wachten Smit en Wijs muller hun positie op de internationale markt voor zeesleepvaart te kunnen versterken en ef ficiënter te kunnen werken. De overige activiteiten van de voormalige aarts rivalen blijven voors hands afzonderlijk be staan. Het nieuwe bedrijf zal zich vestigen aan de Waalhaven in Rotter dam. van onze correspondenten BRUSSEL - De beslissende on derhandelingsronde voor de EG-top - volgende week in Maastricht - is maandag in Brussel met horten en stoten op gang gekomen. De ministers van financiën en buitenlandse zaken slaagden er niet in de dreigende veto's tegen de voor stellen voor economische en po litieke eenwording onschade lijk te maken. Vooral de Britse bezwaren blij ven enorm en het ziet er naar uit dat Londen alleen wil meewer ken wanneer het zich op tal van terreinen kan onttrekken aan de praktische uitwerking van de verdragen. De Britten willen niet gedwongen kunnen worden mee te werken aan een gezamen lijk Europees veiligheidsbeleid, een sociaal beleid en de invoe ring van één munt. De Nederlandse raadsvoorzit ters Kok'(financiën) en Van den Broek (buitenlandse zaken) heb ben nog geen formule gevonden die deze Britse uitzonderingspo sitie verzoent met de wens van de andere landen om wel dege lijk te komen tot een politieke (EPU) en monetaire unie (EMU). De ministers van buitenlandse zaken spraken maandag vooral over een gezamenlijk buiten lands- en defensiebeleid. De Britten willen dat elk land zich hieraan kan onttrekken zodra een 'vitaal nationaal belang' in het gedrang komt. De meeste andere landen vinden dat een onaanvaardbare uitholling van de EPU. De ministers praten vandaag over de medezeggenschap van Nieuw Kamerlid HAAG (ANP) - Mevrouw W. van der Ploeg-Posthumus uit Leeuwarden is maandag beë- ligd tot lid van de Tweede Ka- ner voor het CDA. Van der [doeg (55) neemt de plaats in fan partijgenoot J. de Leeuw lie onlangs is overgestapt naar let ministerie van Landbouw, latuurbeheer en Visserij als di- ecteur-generaal landelijke ge neden en kwwaliteitszorg. )EN HAAG (GPD) - De afgelo- len zondag onafhankelijk ge- vorden voormalige Sovjet-re- mbliek Oekraïne is tot nu toe illeen officieel erkend door luurland Polen, Canada en de tussische Federatie. In een ommuniqué van de Poolse re aring staat dat wordt ge- treefd naar „betrekkingen als lie tussen goede buren". woordvoerder van het Witte zei maandag dat wordt ge aan diplomatieke erken- „Maar dat kan nog enige duren", aldus Marlin Fit- die de felicitaties van Bush aan Leonid overbracht. Bush stuurt ondermi van buitenlandse zaken Niles (Europese zaken) week naar Kiev, terwijl mi James Baker later deze naand in zowel Moskou als Kiev [esprekken zal voeren over nog inbeantwoorde vragen rond de )ekraïnse onafhankelijkheid. Belangrijkste daarvan is de cwestie van de intercontinenta- e kernwapens die daar staan op- [esteld. Kernwapens [■resident Kravtsjoek heeft met- ien nadat duidelijk was dat hij le verkiezingen had gewonnen, dat hij gezamenlijk van het Sovjet-kernwa- wil. Hij drong aan een collectief orgaan van de republieken waar kernwa- zijn: Oekraïne, Russische Witrusland en Ka- Kravtsjoek weigerde op zijn grondgebied opgestel- wapens over te laten brengen de Russische Federatie. EG-landen hebben maandag kennen gegeven dat van er- ;enning voorlopig nog geen brake kan zijn. De 12 wensen, iet als de Verenigde Staten, dat en onafhankelijke Oekraïne de :oor de Sovjetunie aangegane [erplichtingen op het gebied ;an wapenbeheersing zal nale- jen. Voorts dringen zij aan op espect voor de mensenrechten n het delen in de buitenlandse chuld van de Sovjetunie. )uitsland, dat van de EG-lan- len de nauwste banden onder- met de Sovjetunie, wacht wat Kravtsjoek gaat doen. Dat geldt ook voor de betrek- met de andere republie en het centrum", aldus een Londen wil eerst met de bondgenoten. Joseph Cicippio met zijn Libanese vrouw Elham (r) en zijn schoonmoeder. foto E PA DAMASCUS (RTR/AFP/DPA) - Joseph Cicippio, die maandag in Libanon na meer dan vijfjaar gevangenschap werd vrijgela ten, wil „zo snel mogelijk" zijn gijzeling achter zich laten. „Ik zal morgen begroeten als de eerste dag in mijn nieuwe leven", zei de 61-jarige Amerikaan, die er duidelijk vermoeid uitzag en moeilijk ademde, maandag tegen verslaggevers in Damascus. In gezelschap van zijn Libanese vrouw Elham is hij gisteravond naai' het Amerikaanse militaire ziekenhuis in Wiesbaden gevlo gen. Alle Amerikaanse ex-gijzelaars worden naar het bekende Duitse tussenstation gevlogen om te worden onderzocht voordat ze naar huis mogen terugkeren. Voor zijn vertrek uit de Syrische hoofdstad Damascus, waai' hij werd overgedragen aan de Amerikaanse ambassadeur Christop her Ross, vertelde hij dat zijn ontvoerders hem twee maanden geleden nog ijlings naar het ziekenhuis hadden gebracht voor een maagoperatie. Hij bedankte de Amerikaanse en Syrische regering en alle ande ren die zich hadden ingespannen voor zijn vrijlating en zei te ho pen dat alle Westerse gijzelaars in Libanon voor de jaarwisseling zullen vrijkomen. Cicippio, gladgeschoren en gekleed in een don kerbruin pak met stropdas, stond de pers vijf minuten te woord. Hij vertelde ook dat hij tijdens zijn gevangenschap voortdurend was verhuisd, zo'n twintig keer, en geen van de andere gijzelaars had gezien. Maar zijn ontvoerders hadden hem wel verteld dat alle westerlingen voor het eind van het jaar zouden worden vrij gelaten. In Libanon worden nog twee Amerikanen en twee Duit sers gegijzeld. Ook wordt er nog een Italiaan, Alberto Molinari, vastgehouden, maar over hem is eerder het vermoeden uitge sproken dat hij dood is. Cicippio zei zich nu eerst weer te willen oriënteren in de wereld. „Ik heb vijfjaar zonder kranten, televisie, tijdschriften en al het andere geleefd. Ik heb geen idee wat er in de afgelopen vijfjaar is gebeurd". zie ook pagina 4 Politie verdenkt plaatsgenoot van moord van onze verslaggever BRUINISSE - Op de Maasvlak te bij Rotterdam is maandag morgen het in een plastic zakï verpakte stoffelijk overschot van een inwoner van Bruinisse gevonden. De man, de 21-jarige Peter Jansen, is volgens de rijkspolitie het slachtoffer van een misdrijf. De rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft maandag de 29-jarige M. S„ eveneens uit Bruinisse, aange houden. Hij wordt ervan ver dacht zijn plaatsgenoot om het leven te hebben gebracht. S. werd in zijn woning gearres teerd. Na de aanhouding werd een buurtonderzoek verricht rond de woning van de verdachte. Vijf agenten waren hierbij betrok ken. Zij maakten gebruik van een foto van het slachtoffer. Di rect resultaat leverde dit onder zoek niet op. In de nacht van vrijdag op zater dag verliet S. in gezelschap van Jansen een café in het centrum van Bruinisse. Sindsdien is Jan sen niet meer gesignaleerd. Een kennis van het slachtoffer alar meerde de politie over diens plotselinge verdwijning. Onderzoeksteam Een uit elf man bestaand onder zoeksteam is met de moordzaak belast. Woordvoerder T. Muller van de rijkspolitie was niet in staat om nadere bijzonderheden over de precieze doodsoorzaak te doen. Evenmin kon hij vertel len waar en wanneer de moord heeft plaatsgevonden. Vandaag - dinsdag - wordt sectie op het lichaam verricht. Het stoffelijk overschot werd maandagmorgen door wande laars ontdekt op de Slufterdam. Het lijk was verborgen in een plastic zak die met touw was dichtgebonden. De politie ver moedt dat de verdachte het lijk vanuit een auto de Maas in heeft willén gooien. het Europees Parlement, over EG-bevoegdheden op sociaal terrein en over de omstreden passages over het einddoel van een 'federaal' Europa. Ze moe ten voor deze moeilijke onder werpen compromissen beden ken, zodat de knopen kunnën worden doorgehakt door de re geringsleiders in Maastricht. Monetair De ministers van financiën boekten al even weinig vooruit gang bij hun onderhandelingen over een monetaire unie. Ook hier ligt Engeland dwars, maar zijn ook veel technische details nog niet geregeld. Probleem bij de rond 1997 voorziene invoering van één munt is dat elk EG-land een veto-recht heeft. Ook bestaat er onenigheid over de vraag hoeveel landen mini maal aan dit slotstuk van de EMU moeten meedoen. De eco nomisch zwakke zuidelijke lid staten vrezen de boot te missen omdat ze dan nog niet rijp zullen zijn voor een streng gecoördi neerd monetair beleid. Tegen die achtergrond leveren de EG- regeringen al maanden strijd over de vraag of minimaal zes, zeven of acht landen in 1996 no dig zijn om de grote stap te zet ten. Een Frans compromisvoorstel maakt aan al die discussies voorlopig een einde. Wanneer een eerste poging de munt in te voeren in 1996 op een top van de regeringsleiders strandt op on wil van een minderheid binnen de EG, zal in 1998 door de lager geplaatste ministers van finan ciën een tweede poging worden ondernomen. Daarbij kan geen enkel land een veto uitspreken, al moet er wel een ruime meerderheid zijn. zie ook pagina 4 De verdachte wordt verhoord en vastgehouden op het bureau van de rijkspolitie in Zierikzee. De politie denkt vandaag nade re gegevens over de moordzaak naar buiten te kunnen brengen. Gorbatsjov krijgt geen salaris MOSKOU (AFP) - Mi- chail Gorbatsjov en al zijn medewerkers heb ben over de maand no vember geen salaris ont vangen. Dit heeft de voorzitter van de „Sov jet van de Unie", een van de twee Kamers van de Opperste Sovjet, maan dag verklaard. Ofschoon een woord voerder van het Kremlin het bericht ontkende, zei voorzitter Constantin Loebientsjenko dat hij zelf en zijn medewerkers geen salaris over de afge lopen maand hadden ontvangen. „De boekhouder van het Kremlin had geen geld. Hij heeft ons uitgelegd dat de leiding van de Gosbank (de Sovjet staatsbank) alles had ge blokkeerd. Ook de presi dentiële dienst en Mi- chail Sergejevitsj (Gor batsjov) hebben dus niets ontvangen", aldus Loebientsjenko. Joegoslavië De Europese Gemeenschap heeft goede hoop dat volgende week de vredesconferentie over Joegoslavië hervat kan worden. De toil tot praten neemt zowel in Servië als Kroatië toe. De EG hief de sancties tegen vier republieken O op. O Duinen Door allerlei vormen van mi lieuverontreiniging zijn alleen al in Zeeland 36 stukken duin- ernstig aangetast. De Stich ting Duinbehoud ontbood giste ren Sinterklaas om een rap port hierover aan staats secretaris Gabor (na tuurbeheer) aan te bie- O den. I O Tv-ontvangst Doio Benelux komt inwoners van Boerengat tegemoet die kla gen over de slechte tv-ont vangst. Op kosten van de multi national kunnen de gedupeer den zelf maatregelen nemen om eventuele O storing tegen te gaan. I O Oranje Ruud. Gullit trainde gisteren slechts een kwartier met Oranje mee. De aanvoerder is echter zoel inzetbaar voor het EK- kwalificatieduel mor gen tegen Grieken- O land. I HENGELO (GPD) - Bij Holland se Signaal Apparaten (HSA) verdwijnen de komende jaren waarschijnlijk meer dan dui zend arbeidsplaatsen als gevolg van een nieuwe reorganisatie. Het bedrijf heeft te kampen met een forse terugloop in het aan tal militaire orders. HSA maakt onder meer radare- lectronica voor de marine, zoals de goalkeeper (een rakettenaf- weersysteem voor fregatten), en communicatiesystemen voor land- en luchtmacht. Zowel vak bonden als de directie willen niets zeggen over het reorgani satieplan. Vandaag wordt het personeel ingelicht. Vakbonds bestuurder T. Verdeysseldonk (Industriebond FNV) verklaarde gisteravond na overleg met de concernleiding dat het plan wat hem betreft „fors is tegengeval len". HSA zou in de komende vier jaar het aantal arbeidsplaatsen met zo'n 1000 tot 1500 willen vermin deren. De grootste klap valt waarschijnlijk in de vestiging in Hengelo waar circa 1100 van de in totaal 3100 banen zouden moeten verdwijnen. Bij de vesti gingen in Den Haag, Huizen en Apeldoorn zouden 200 tot 300 ar beidsplaatsen op de tocht staan. De afgelopen jaren heeft HSA al een forse reorganisatie doorge voerd als gevolg waarvan het personeelsbestand met 1500 ba nen werd ingekrompen. Deze reorganisatie is nog niet eens af gerond. Het bedrijf heeft sinds de wereld wijde ontspanning te kampen met een teruglopend aantal mi litaire orders, terwijl de concur rentie groot is. Zo houdt de di rectie er ernstig rekening mee dat een order van de Amerikaan se luchtmacht, ter waarde van 600 miljoen gulden, niet door gaat. Een politieman fotografeert op de Maasvlakte de plastic zak met het stoffelijk overschot van de 21-jari- ge inwoner van Bruinisse. foto Paul Stolk/ANP Tweede arrestatie na moord in Hoorn HOORN (ANP) - Het recherche bijstandsteam (RBT) dat de dubbele moord op een Vietna mees paar uit Hoorn onderzoekt heeft maandagavond qen twee de arrestatie verricht. Volgens de woordvoerder van het team betreft het een 21-jarige inwo ner van Hoorn. Het RBT heeft aanwijzingen dat ook hij op de avond van de tweevoudige moord in de woning van de slachtoffers is geweest. De 14-jarige jongen die vrijdag door het RBT werd aangehou den op verdenking van roof moord is dinsdag door de Alk- maarse rechter-commissaris voor zes dagen in bewaring ge steld. Tommei (D66) leidt onderzoek Bosio-affaire DEN HAAG (ANP) - Het D66-ka- merlid dr. D. Tommei leidt het onderzoek dat de Tweede Ka mer instelt naar de zogeheten Bosio-affaire. De bijzondere commissie-Bosio heeft Tommei maandag tot voorzitter geko zen. De overige leden zijn de ka merleden Paulis (CDA), Van Heemst (PvdA), Van Reij (VVD), Rosenmöller (Groen Links) en Van den Berg (SGP). Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1