Vrijlating tbs ter discussie VS negeren bezwaar Israël tegen datum vredesberaad Klaar voor vertrek naar Borssele Kok bezorgd over toename inflatie Moordenaar Jessica Laven doodde ook twee Duitse jongetjes TOTALE LEEGVERK00P KORTINGEN TOT 80% -r DZJCJ Olga en boeren niet in Kerststemming 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. id listig en bewolkt Vanochtend mist. In de middag opkla- li i ngen en toenemende wind. Middag - emperatuur 9 graden. Matige, aan de Jcusi vrij krachtige zuiden wind. ajg4e jaargang no, 281 donderdag 28 november 1991 NIEUWE/GEBRUIKTE Kladjes Gerard Reve gekocht door handel LEIDEN (GPD) - Parti culieren kwamen er woensdagavond op een Leidse veiling van ma nuscripten, typoscrip ten, kladjes en foto's van Gerard Reve nauwelijks aan te pas. Bijna de helft van de bijna tachtig nummers uit de 'collec tie J.S.', zoals de verza meling naar Reve's part ner Joop Schafthuizen was genoemd, werd het eigendom van het Leid se antiquariaat AioloZ. P. van Windn van AioloZ werd eigenaar van zo'n dertig nummers, waar voor hij grif de catalo gusprijs of iets meer neertelde. Hij betaalde 2400 gulden voor de 'werkschema's err noti ties' uit de jaren vijftig van 'De drie soldaten', een nooit verschenen ro man van Reve. 1300 gul den had hij over voor vijf tien bladen met aanteke ningen over verschillen de onderwerpen. Een onbekende - schrif telijke - bieder kreeg twintig nummers in be zit. Zoals het typoscript van het stuk 'Hoe ver gaat uw liefde voor de poes' („Nou, zo ver niet" klonk het in de veiling zaal). dat 550 gulden op bracht. Drie handschrif ten van het verhaal 'Pan nekoekjes bakken' wer den voor 1100 gulden ei gendom van deze koper. Interessanter was wat ex- onverkocht bleef. Zoals een collectie getypte brieven in doorslag van Reve aan Josine M. uit de jaren 1963-66. HOORN (GPD) - Justitie stelt een onderzoek in naar verlen gingsadviezen in tbs-zaken. Aanleiding is de bekentenis van de 49-jarige Assenaar M. S. dat hij Jessica Laven en twee Duit se jongetjes heeft vermoord. S. is vier jaar geleden vrijgelaten uit de Van Mesdagkliniek. Hij zat daar vast wegens ontucht met minstens acht kinderen. Zij vrijlating was zeer tegen de zin van de directeur S. Leeuwestein van de kliniek en van de behan delende psychiaters. Leeuwe stein sprak gisteren van een 'gruwelijke zaak'. Officier van justitie D. Veurink uit Zwolle zei gisteren dat het moeilijk was S. tot een bekente nis te dwingen. „We kregen het niet op een presenteerblaadje. Er was zo veel bewijsmateriaal verzameld dat hij bij wijze van spreken wel door de bocht moest". Jessica Laven verdween 27 juli van dit jaar uit het zwembad in Zwaag. Op 31 juli vonden lifters het lichaam van het kind langs de snelweg bij het Groningse dorpje Klein Ulsda bij de Duitse grens. Zij bleek gewurgd. Uit de sectie is niet gebleken dat Jessi ca seksueel is misbruikt. De twee jonge Duitse slachtof fertjes van vrachtwagenchauf feur S. uit Assen waren de 10-ja- rige Salim Thattil en de 12-jarige Marco Weisser. Marco Weisser uit Wiesbaden verdween de dag voor zijn 13e verjaardag in juli 1989 uit een zwembad in Mainz. Een dag la ter werd hij levenloos aangetrof fen op een parkeerplaats langs de snelweg bij Paderboi-n. onge veer 300 km verderop. De jongen was eveneens gewurgd. Salim Thattil (10) werd augustus vorig jaar uit zijn woonplaats Neustadt ontvoerd, toen hij op weg was naar de woning van een vriendje. De volgende dag werd hij dood gevonden in Lelystad. Ook hij is gewurgd. Agenda In september is in verband met het onderzoek naar de moord op Jessica huiszoeking verricht bij de vrachtwagenchauffeur S.. De louw-cao mag ongeren niet ifschrikken EN HAAG (GPD) - De nieuwe ao voor het bouwbedrijf mag ingeren niet afschrikken van :n keus voor een loopbaan in e bouwnijverheid, olgens de vakbeweging dreigt D'n situatie wanneer ziektever- vc aim zou worden 'bestraft' met ela (strepen van vrije dagen en/of et inhouden van loon. De on- rli erhandelaars van de bouwbon- en van FNV en CNV hebben aar gisteren nog eens voor ge- aarschuwd in de eerste ronde R(kn onderhandelingen over de itoiieuwe bouw-cao die 1 januari ro an kracht moet worden. ie ondernemers hebben in him akket voorstellen voor de nieu we cao harde maatregelen geëist j, m tot een drastische verminde- tes ing van het ziekteverzuim te ko- y j nen. In een behoorlijk geleid be- irijf moet het verzuim volgens ferkgeversonderhandelaar De ouw kunnen worden terugge racht tot een procent of 7. Nu j.e( gt het gemiddelde op 12 pro- wf ent: elke werkdag werkt ruw weg 1 op de 8 bouwvakkers niet mdat hij of zij ziek is. Hoeder en kind eefden tussen lode dieren A NEW HAW (AP) - Bij een inval in t( en huisje in de Britse plaats New Haw heeft de politie een prouw met haar 11-jarig zoontje {(aangetroffen die letterlijk in en beestenboel leefden. In huis levonden zich 74 dieren, waar- ran er 28 dood waren en veel an- :re stervende. !en hond was er zo slecht aan ie dat hij onmiddellijk afge- laakt moest worden, terwijl een narmot al zo lang dood was dat lij gemummificeerd bleek. )nder de dieren in het huis be- Ponden zich honden, katten, lamsters en vogels, aldus de Britse dierenbescherming. De log levende dieren leden veelal E aan ondervoeding. In het ECN in Petten worden de vaten te transporteren radioacief afval in gereedheid gebracht. foto ANP/Cor Out van onze verslaggever PETTEN - Bij het ECN in Petten stonden woensdag de vaten met radioactief afval klaar om vervoerd te worden naar het nieuwe nationale opslag- en verwerkingscomplex van de CO- VRA (de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval) bij Bors sele. Het eerste transport is vandaag (donderdag). De COVRA zal geen speciale maatregelen nemen voor de begeleiding of be scherming van het vervoer. Tussen COVRA en de politie zijn wel werkafspraken gemaakt voor het geval zich onderweg demonstraties of blokkades tegen het transport voordoen. Er wox'dt onder meer een aantal alterna tieve routes achter de hand gehouden. Het omstreden afval- transport is woensdag niet wettelijk verboden. Rechtbankpresi dent mr H. van Breda in Middelburg verklaarde de stichting Mil joenen zijn Tegen niet ontvankelijk in het kort geding, dat zij tegen de transporten van de COVRA had aangespannen. Zie ook pagina 15 van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Ondanks gro te bezwaren van Israël blijft de Amerikaanse regering vasthou den aan het plan om op 4 decem ber in Washington door te gaan met de in Madrid afgebroken vredesbesprekingen voor het Midden-Oosten. Amerika stelde eind vörig.week die datum voor, nadat Israel, Sy rië, Libanon en een Jordaans- Palestijnse delegatie er niet in waren geslaagd overeenstem ming te bereiken over de plaats waar zou moeten worden ge praat. Israël wil het liefst dat de ge sprekken in het Midden-Oosten worden gehouden (eventueel in Israël zelf). Maai' de Arabische landen zijn daartegen, en daar om kwamen de Amerikanen met hun voorstel in Washington ver der te praten. Dat lanceerden zij toen de Israëlische premier Sha mir in Washington was om uit stel van de vervolggesprekken te bepleiten. Die gang van zaken werd in Israël algemeen gezien als een vernedering voor Sha mir. Het Israëlische kabinet ging mede daarom niet zonder meer akkoord met het Ameri kaanse voorstel. De Israëliërs zeiden gisteren wel naar Washington te willen ko men, maar pas op 9 december, na afloop van de Chanoeka-vie- ringen, een traditioneel joods feest. Israël maakte verder dui delijk de gesprekken in Was hington slechts als een opmaat te beschouwen voor werkelijke onderhandelingen. De echte ge- sprekkenn, aldus de Israëli's, zullen in het Midden-Oosten zelf moeten plaatsvinden. De Ameri kaanse reactie kwam vlug. Gis termiddag Amei'ikaanse tijd zei woordvoerster Margaret Tutwi- ler dat uitstel tot 9 december niet aan de orde kan zijn. De woordvoerster zei ook dat het „niet juist" zou zijn de ge sprekken van 4 december voor uit te schuiven naai- 9 december, omdat Libanon en Jordanië de oorspronkelijke Amerikaanse uitnodiging al wèl hebben geac cepteerd. Dat Israël gesprekken in Washington beschouwt als ouverture voor werkelijke on derhandelingen, vond de woord voerster geen bezwaar. „Het is aan de partijen zelf om een plaats voor hun onderhandelin gen te kiezen", zo zei ze, daaraan toevoegend dat de Amerikaanse regering „blij" is dat Israël ak koord is gegaan met Washing ton als plaats voor een eerste ronde gesprekken. Waar de Amerikaanse positie op neer komt, zo verduidelijkte ze, is dat het ministerie van buiten landse zaken de faciliteiten ter beschikking stelt voor onder handelingen op 4 december. Het is vervolgens aan de betrokken partijen of ze daarvan ook ge bruik willen maken. AdvertentieI Ook op de nieuwe feestcollectie. Wijngaardstraat 22, Goes Korte Geere 5-7, Middelburg St. Josephstr. 12A, Bergen op Zoom DUSSELDORF - De Friese koe Olga nam gisteren in Dusseldorf deel aan een boerendemonstra- tie tegen het EG-beleid. In het voetgangersgebied in het centrum pauseerde het koebeest even om een Kerstetalage te bewonderen. Overigens was van een Kerststemming onder de betogen de boeren weinig sprake. foto DPA/Scheidemann politie kwam hem op het spoor via het tv-programma Opspo ring Verzocht. Op 20 oktober werd de man aangehouden in zijn woning. Hierbij werd een agenda in beslag genomen, waaruit bleek, dat de man op de dag van de verdwijning van Sa lim Thattil in Neustadt was ge weest. In de zaak-Marco bleek, dat de man rond het tijdstip van de verdwijning van de jongen met zijn vrachtauto in Mainz was geweest. De rechtszaak voor de drie moorden heeft plaats op 28 ja nuari. Bekeken wordt nog of S. ook te maken heeft met andere moorden elders in Europa. Verbijsterd „Het is gruwelijk, ik kan dit emo tioneel niet bevatten" zo rea geerde S. Leeuwestein, directeur individuele behandeling van de Van Mesdagkliniek. „Het gaatje niet in je koude kleren zitten als een ex-patiënt drie kindermoor den bekent. De man werd al een maand geleden aangehouden, maar toch blijf je hopen. Ik ben verbijsterd door deze gruwelijke bekentenis". S. kreeg in 1982 wegens ontucht met kinderen tbs. Hij kwam vijf jaar later vrij. Leeuwestein: „Wij vonden dat onverantwoord. Vol gens ons kon S. op lange termijn nog een gevaai'lijk delict be gaan. Dat hebben wij het minis terie van justitie en de recht bank laten weten." Hij vervolgt: „De rechtbank in Zwolle volgde echter het con tra-advies van een door S. opge roepen psychiater, die beweerde dat hij wel genezen was. Ook het gegeven dat S. toen een duurza me relatie had, speelde mee. De balans is naar de andere kant doorgeslagen en S. werd vrijge laten". Minder zieken betekent meer werklozen BUGGENEM (ANP) - Aan re ductie van het ziekteverzuim hoe gewenst ook, zijn toch nade len verbonden. Wanneer het ziekteverzuim landelijk met twee procent daalt en Limburg op hetzelfde cijfer zou uitko men, betekent dit dat er op rela tief korte termijn in deze pro vincie 20.000 manjaren beschik baar komen. Als de helft daarvan door meer werk wordt opgevangen, be staat nog altijd het gevaar dat het aantal inactieven in Lim burg toeneemt met 10.000. Op deze consequentie van het te rugdringen van het ziektever zuim attendeerde woensdag middag voorzitter drs. J. Smeets tijdens de jaarvergadering van de Limburgse werkgeversver eniging in Buggenem. Op een Limburgs werklozenbe- stand van ruim 40.000 betekent dit namelijk, aldus Smeets, een toename van maai- liefst 25 pro cent. Tweede Kamer voor afschaffen dienstplicht DEN HAAG (ANP) - Een ruime kamermeerderheid neigt naar afschaffing van de dienstplicht, zo bleek in het debat over de de fensiebegroting 1992. Maar vooralsnog willen de meeste fracties afwachten wat het ad vies wordt van de door minister Ter Beek ingestelde commissie die studeert op de wenselijk heid en noodzaak van de dienst plicht. De PVDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat er komend jaar nieuwe keuzes moeten worden gemaakt om verder te bezuini gingen op de defensie-uitgaven. Die bezuinigingen moeten dan vanaf 1993 worden doorgevoerd. Intussen kan minister Ter Beek doorgaan met de uitvoering van zijn Defensienota waarvoor hij vijf maanden geleden het groene licht van de Tweede Kamer heeft gekregen. Rellen in Togo NAIROBI (GPD) - In de Togole- se hoofdstad Lomé zijn gisteren gewelddadigheden uitgebro ken tussen de oppositie en aan hangers van president Gnas- singbe Eyadema, enkele uren nadat zijn partij, de Rally voor het Togoiese Volk (RTP), door de huidige overgangsregering was verboden. Het leger is ingezet om een esca latie van de botsingen te voorko men en heeft vervolgens het ra dio- en tv-station bezet. Tot dus ver zijn vijf doden en honderden gewonden geteld. Bijna gelyncht Khieu Sampha?i, leider van de Rode Khmer, is woensdag door ivoedende betogers in de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh bijna gelyncht. Onder be scherming van pant serwagens is hij naar O het vliegveld gebracht. w Asielzoekers Het ministerie van WVC is van plan 280 asielzoekers te huisves ten in het conferentie-oord De Burght in Burgh-Haamstede. B en iv van Westerschou- wen hebben er geenbe- O zwaar tegen. I w Tientje Het 'Veerse Meer-tientje' komt er, alle bezwaren van water- sportondememers en camping houders ten spijt- Het algemeen bestuur van het recreatieschap besloot gisteren una niem de omstreden |Z heffing in te voeren. I w Ajax Ajax verschafte zich gisteren een uitstekende uitgangspositie om de kwartfinale van het UE- FA-cup toernooi te bereiken. In Spanje ivonnen de Amsterdam mers de eerste ivedstrijd tegen Osasuna met 0-1 door een doelpunt van Den- O nis Bergkamp. I DEN HAAG (GPD) - Het gaat de verkeerde kant op met de infla tie. De prijsstijging in ons land is al zodanig hoog dat wij boven het EG-gemiddeUle zijn uitge komen. „Dat is geen goede ont wikkeling. Alle hens zijn aan dek nodig om dat proces af te remmen", aldus minister Kok (financiën) gisteren in de Eerste Kamer. De bewindsman zei de ontwikkeling „zeer ernstig" te nemen. Kok erkende dat een deel van de inflatie wordt veroorzaakt door hogere tarieven en heffingen die de overheid zelf doorvoert. Dat gebeurt op basis van de Tussen balans. Kok noemde het, bij een Advertentie GROTE SONY VIDEO-_ KAMERASHOW! ZATERDAG 30 NOV. TOT DONDERDAG 5 DEC. FOTO BVËRSCH OOR E GOES GROTE MARKT 7 01100-16159 bezuinigingspakket van 17 mil jard gulden, echter 'overmijde- lijk' dat lasten voor burgers en bedrijven stijgen. Als mogelijkheden om de prijs stijgingen tegen te gaan zei Kok een beroep te willen doen op het gezonde verstand van vakbon den en werkgevers. In de cao-on derhandelingen zal genoegen genomen moeten worden met koopkrachtbehoud. Daarnaast is het nodig dat investeringen in de economie voorrang krijgen boven uitgaven die de consump tie aanzwengelen. De bewindsman gaf aan dat het schrappen van de inflatiecorrec tie in de belastingen voor 1992 een eenmalige operatie zal zijn. BTW-verlaging zit er niet in. Kok voorspelt voor dit jaar een economische groei van 2,25 pro cent, precies volgens verwach ting. Komend jaar zakt die groei naar 1 procent. Ook dat was voorzien. pagina 3: senaat bespreekt be voegdheden In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidêlijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar- PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 ■■■Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1