jeen WAO-aanvulling in cao's COURANT Senaat zeer kritisch over financieel beleid kabinet Achteraf beter af! Protest tegen moordpartij op Oost-Timor Dezz Zwitsers arresteren hoofddader aanslag op Rainbow Warrior Muntgeld wisselen niet langer gratis eloning laag ziekteverzuim voor werkgevers bespreekbaar izerbajdzjan nnexeert nclave in rmenië Visser vangt vat tolueen Cottonclub Houseparty met Holy Noise n/t" ,|4e jaargang no. 280 le'tiensdag 27 november 1991 /Mi1 ",E> 'eel bewolking )verwegend droog en naast veel be volking ook enkele opklaringen. Tem peratuur 8 a 9 graden. Zwakke zuide- ijke wind. ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN fce\ rcv«c* VOO* 01100- wior 59666 abt N HAAG (ANP) - De twee gro- rerkgeversorganisaties VNO NCW willen géén cao-afspra- maken over uitbreiding ,oétbestaande bovenwettelijke l L eidsongeschiktheidsrege- Dat is, naast het blij- d afzien van verdere alge- :,ne arbeidstijdverkorting en niet (opnieuw) in cao's opne- i van de prijscompensatie, derde, nieuwe coördina- llofspraak in de dinsdag in Haag gepubliceerde Nota van de organisaties. n onze corresponden wam Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEI VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Verder sluiten de werkgevers af spraken over financiële voorde len aan werknemers bij een da lend ziekteverzuim niet uit, als „positieve prikkel" bij de ver zuimbestrijding. VNO en NCW zien de komende twee jaar nog nauwelijks of geen materiële reden voor de vakbe weging om te eisen dat werkge vers in de cao-ronde 1992/1993 toezeggen dat zij zullen over gaan tot aanvulling van de ver laagde wao-uitkeringen tot ten minste het oude wettelijke ni veau van 70 procent. Immers, op zijn vroegst per 1 juli 1993 zal voor de eerste groep wao-ers de verlaging plaatsvinden, aldus de werkgevers. Herijking Zij vinden het tevens „onwense lijk" om deze eisen te honoreren, omdat de aanpassing van de WAO onderdeel is van de door werkgevers onderschreven noodzaak van herijking van de verzorgingsstaat en de (toekom stige) vorming van een sociaal minimstelsel. Daarin garan deert de Staat een minimimuit- kering en zijn vormen van (bo venwettelijke) bijverzekering mogelijk. In dat licht zullen werkgevers bekijken of zij tot bepaalde aan vullingen over zullen gaan en hoe hoog die zouden moeten zijn. Daarbij komt dan ook aan de orde of ziekte of arbeidsonge schiktheid het gevolg zijn van een bedrijfsongeval of een onge luk buiten het werk. Van wijzi ging nü kan echter geen sprake zijn. De positieve of negatieve prik kels die moeten leiden tot beper king van het ziekteverzuim (de afspraken hierover deden minis ter De Vries het zogenoemde pa- rapluiewetjes opbergen) worden niet in extenso uitgewerkt in de nota. Naast twee niet-betaalde wachtdagen en lagere aanvul lende uitkeringen, denken de werkgevers aan het schrappen van vakantie of andere vrije da gen bij ziekte (maar ze sluiten izet Marine bij strijding ugs Antillen N HAAG (GPD) - Minister Beek (defensie) is van plan nen met de Amerikaanse ma- e op te treden tegen de drugs okkel in het Caribisch ge il. bewindsman overweegt om 3' :e a drie Nederlandse verken ningsvliegtuigen van het type on verassingsinspecties te la- i uitvoeren in het gebied van Nederlandse Antillen. Ook de et van Nederlandse marine- j0ei iepen wordt overwogen. Beek denkt op deze manier i bescheiden bijdrage te leve- i aan de plannen van minister i^rsch Ballin (justitie) om de tillen te helpen bij het bestrij- ïvan de smokkel in drugs. Of rsch Ballin het aanbod van Beek ver genoeg vindt gaan nog niet bekend. Het zal naar wachting nog enkele weken (6 ren voordat Ter Beek zijn finnen in de vorm van een 'J® orstel aan de Tweede Kamer (4 eft gegoten. Een symbolische doodskist wordt tijdens de herdenkingsbijeenkomst bedolven onder de bloenjen. foto Arthur Bastiaanse )SKOU - De voor vandaag in oskou vastgestelde vredesbe- 9 ekingen tussen de Azerbajdz- 'fianse en Armeense presiden- dreigen bij voorbaat te mis- ,akken. Het Azerbajdzjaanse dement, gisteren in spoedzit- ïg bijeen, besloot de omstre- n enclave Nagorno-Karabach tcl"ider Azerbajdzjaans bestuur brengen. Armenië eist zeg- nschap over dit overwegend or Armeniërs bewoonde ge ld in Azerbadjzjan. Armeense president Ter-Pe- )sjan en zjn Azerbajdzjaanse Ilea Moetalibov hadden giste- n toegezegd naar Moskou te 'len afreizen teninde het hoog igelaaide conflict tussen beide publieken te bezweren. Vol- ns Azerbajdzjan hebben Ar- eense nationalisten op 20 no- mber een helikopter neerge in Karabach. Daarbij ramen 22 mensen om het le- 10' n, onder wie hoge Azerbajdz- (anse regeringsfunctionaris- letalibov pleitte gisteren in it parlement tegen het verbre in van alle betrekkingen met rmenië en het uitroepen van de lodtoestand in Azerbajdzjan. oetalibovs verzoenende toon ond in scherp contrast met de sen voor actie tegen Armenië duizenden demonstranten lor het .parlementsgebouw lie- n horen. Volgens Moetalibov oeten de vanwege het helikop- üBj r-icident afgebroken vredsbe- Vete irekingen tussen de republie- in worden voortgezet. „Opere- is n vanuit een positie van racht lost ons conflict niet op", 01 ii hij. olgens het Sovjet-tv-nieuws ,m( am het parlement die verzoe- nLcende houding maar gedeelte- p ik over. Het besloot de autono my ie status van Karabach op te effen en het bestuur in handen an de Azerbajdzjaanse regering 'leggen. •:b. DEN HAAG (ANP) - Tientallen mensen namen dinsdagmiddag deel aan een herdenkingsbijeenkomst bij de Indonesische am bassade voor de slachtoffers die twee weken geleden vielen in Oost-Timor. Daar schoot het Indonesische leger tientallen men sen dood die bijeen waren voor de herdenking van de op 28 okto ber vermoorde jonge nationalist Sebastio Gomes. Russell Anderson, een ooggetuige van de moordpartij, legde in het Engels aan de demonstranten uit wat hij had meegemaakt. Hoe gedurende een half uur lang iedereen rende voor zijn leven of op de grond lag om de kogels te ontwijken. Volgens het Komitee Indonesië zijn sinds de Indonesische bezet ting in 1975 ruim 200.000 Timorezen gedood. Dagelijks vinden willekeurige arrestaties plaats, worden mensen gemarteld, standrechtelijk geëxecuteerd en „verdwijnen" velen, aldus het comité. De militaire invasie van 1975 was een flagrante schending van de territoriale integriteit van Portugees Timor en is veroordeeld door de VN-Veiligheidsraad en het Europees Parlement. Indonesië vindt dat donorlanden die hun hulp hebben herzien te haastig hebben gereageerd op de gebeurtenissen. Dat zei minis ter van staat Murdiono dinsdag tegenover het Indonesiche pers bureau Antara. Het Westen en Japan verstrekken jaarlijks in het kader van de IGGI-conferentie bijna tien miljard gulden aan In donesië. Jakarta stelt dat bij de schietpartij in de Oosttimorese hoofdstad Dili niet meer dan 19 mensen zijn gedood. Ooggetuigen en ook de mensenrechtenorganisatie Amnesty International zeggen dat veel meer mensen zijn omgekomen. Volgens hen kan het doden tal oplopen tot 200. Jakarta besloot onder internationale druk tot het instellen van een onafhankelijke commissie die het bloedbad moet onderzoe ken. De commissie wordt morgen in Oost-Timor verwacht. De Portugese regering heeft de samenstelling van de commissie ech ter een „tragische farce" genoemd. Volgens Lissabon zijn de le den nauw verbonden met het centrale gezag in Jakarta. DEN HAAG (GPD) - Het hoge BTW-tarief van 18,5 procent moet in 1993 omlaag. Het geld dat daarvoor nodig is, kan het kabinet halen uit de opbreng sten van hogere milieuheffin gen. Dit voorstel deed CDA-se- nator Boorsma gisteren bij de politieke en financiële beschou wingen in de Eerste Kamer. Met welk percentage het BTW-ta rief omlaag moet, zei hij even wel niet. De christen-democraat had op vallend veel kritiek op het finan ciële beleid van het kabinet. Hij kreeg daarbij steun van WD en D66. Boorsma stelde dat het ka binet veel te optimistisch is door uit te gaan van een loonstijging van 3 procent in 1992. Dat geldt ook voor de verwachting dat de sociale premies nauwelijks stij gen. Boorsma hekelde het beleid van bewindslieden die hun uitgaven beperken om daarna aan de bur gers extra heffingen op te leggen om zo het ontbrekende geld toch weer binnen te halen. Er zullen pijnlijke beslissingen genomen moeten worden, aldus de CDA'er. Hij verwees in dit kader ook naar de nog steeds stijgende lastendruk, terwijl waar het ka binet beloofd had op de rem te zullen trappen. Boorsma stelde voor de rijksuit gaven voor gemeenten te beper ken. In plaats daarvan zouden gemeenten meer mogelijkheden moeten krijgen eigen belastin gen te heffen. Zo ontstaat een be tere afweging van kosten en ba ten. Bovendien wordt de besluit vorming dichter bij de burger ge bracht. Foefjes Boorsma keerde zich tegen de vele budgettaire true's in de rijksbegroting 1992. Dat deed te vens senator Van Graafeiland (WD). Ook hij wees op de te op timistische verwachtingen rond loonstijging, inflatie, reeds inge boekte besparingen bij de Ziek tewet en de WAO zonder dat er een maatregel vaststaat, het vooruitschuiven van uitgaven naar latere jaren en andere boekhoudkundige foefjes. De liberaal stelde dat er meer be zuinigingen nodig zijn wil het fi nancieringstekort volgens plan kunnen dalen. Aan de andere kant zullen de lasten stijgen, hetgeen op den duur slecht is voor de werkgelegenheid. Van Graafeiland kreeg op hoofdlij nen steun van D66'er Schuyer. PvdA-fractieleider Schinck keerde zich tegen invoering van een mini-stelsel in de sociale ze kerheid. Hij zei ook bedenkin- extra vrije dagen bij niet-ziek zijn ook niet uit) en het geven van geld aan werknemers bij het dalen van het verzuim. De werkgevers, die voorstanders van twee-jarige cao's zijn, willen op termijn van de vut af. Dat be tekent voor de onderhandelin gen voor 1992 op zijn minst dat „het tijdelijk karakter van de vut moet worden benadrukt." De vakcentrale FNV betitelt de cao-nota als „zeer defensief en negatief'. Behalve de „oude stokpaarden" van het tegenhou den van arbeidstijdverkorting en prijscompensatie stellen VNO en NCW zich ook teweer te gen bovenwettelijke aanvulling van WAO-uitkeringen. Ook de stimulansen om het ziektever zuim terug te dringen, hebben slot zie pagina 3 kolom 7 SCHEVENINGEN (ANP) - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij nam dinsdag bij de Sche- veninger 65 een lekkend vat to lueen in beslag. Ook de vis die bij het vat in de netten zat, is ge- confisceerd en voor vernieti ging naar de afvalverwerking gebracht. Bij een reguliere controle van de Scheveninger 65, op zo'n 7 a 8 mijl uit de kust, trof de AID het lekkende vat aan. Het schip diende naar de haven terug te keren. Daar haalde de brand weer het vat van boord en hevel de het over in een dicht vat. Tolueen is een licht ontvlamba re stof die bij inademing schade lijk is voor de luchtwegen. o smo a.s. vrijdag met Min. leeftijd 25 jaar. (Advertentie) Bezoekt onze fantastische kerstmarkt. Nu de grootste keuze uit de mooiste sfeerartikelen gen te hebben bij het voornemen om de burger zelf meer te laten betalen aan een verzekering te gen arbeidsongeschiktheid. Er moet hoe dan ook een adequate verzekering van rijkswege blij ven, aldus Schinck. Schinck's WD-collega Luteijn stelde daarentegen juist voor een commissie in het leven te roepen die moet gaan studeren op de invoering van het mini stelsel in de sociale zekerheid met mogelijkheden voor de bur ger zich elders aanvullend te ver zekeren. Meubelen. fdoi/^^-riE tapijt. Kaag*"" gordijnen, binnen- gA<V zonwering. De juiste produkten tegen de juiste prijs. Kom nu naar ze zaken en overtuig uzelf. Advertentie De regeringstafel tijdens de beschouwingen. foto Ed Oudenaarden/ANP Min. leeftijd 18 jaar. Showbo De 'No Showbo Express', op toemee door ons land in het kader van een veiligheidscampagne onder de jeugd, staat deze iveek op het NS-station in Vlissingen. Doel van de campagne is kinderen te wij zen op de gevaren van riskant gedrag. Overleven Naar schatting tussen de 20 en 30 procent van de Zeeuwse boe ren is naast akkerbouwproduk- ten begonnen met nieuwe teel ten, van brocolli tot bolbloemen. Een kives- Q tie van overleven. w 9MHHH Van Aerde Op 4 januari is het alioeer een jaar geleden dat Romeo van Aerde zijn been brak. De voet baller van de VCV Zeeland werkt keihard aan zijn herstel, maar twijfelt er zeer sterk aan dat hij na de winter stop weer in actie 1 "7 komt. I Van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS - Ruim zes jaar na de aanslag op het Greenpeace- schip Rainbow Warrior staat de zaak weer volop in de schijn werpers. De Zwitserse politie heeft het afgelopen weekeind in Bazel bij een routinecontrole een van de vermoedelijke hoofddaders, de Fransman Gé- rald Andriès, aangehouden. Een commando van de Franse geheime dienst bracht De Rain bow Warrior juli 1985 in de Nieuwzeelandse haven Auck land tot zinken. De dienst wilde zo een eind maken aan de acties van Greenpeace tegen de Fran se kernproeven in de Stille Oce aan. Bij de aanslag kwam de Portugese fotograaf Fernando Pereira, die voor een Nederlands persbureau werkte, om het le ven. Al snel viel de verdenking op de Franse geheime dienst. De Nieuwzeelandse politie arres teerde twee medewerkers van de diensf, maar hun handlangers, onder wie de nu gearresteerde Gérald Andriès, wisten te ontko men-en spoorloos te verdwijnen, vermoedelijk met hulp van de Franse marine. De affaire veroorzaakte een ern stig diplomatiek conflict en leid de in Frankrijk tot een schan daal, omdat duidelijk was dat de geheime dienst had gehandeld in opdraent van 'zeer hoge auto riteiten'. Uiteindelijk nam mi nister van defensie Herau de ver antwoordelijkheid op zich door af treden. Zijn opvolger conta- teerde dat belangrijke delen van het dossier bewust waren vernie tigd. Frankrijk moest schuld beken nen en betaalde schadevergoe dingen aan Nieuw-Zeeland, Greenpeace en de nabestaan den van het slachtoffer. De rela ties tussen Nieuw-Zeeland en Frankrijk leken begin dit jaar hersteld toen de Franse premier Rocard bij een officieel bezoek aan Nieuw-Zeeland nogmaals spijt betuigde over de 'vergis sing'. Andriès, vermoedelijk verant woordelijk voor het transport van de explosieven waarmee de Rainbow Warrior tot zinken werd gebracht, is in Bazel aange houden. Hij was per trein de Frans-Zwitserse grens overge stoken zonder paspoort. cosmö a.s. zaterdag DEN HAAG (ANP) - Munt geld inwisselen gaat geld kosten, want er is een nieu we regeling op komst voor de distributie van munt geld. Inwisselen en afhalen van munten gebeurt nu nog voor rekening van de over heid, maar er kan doelmati ger worden gewerkt als par ticulieren en het bedrijfsle ven daar zelf de verant woordelijkheid en de kos ten voor dragen. Dit hebben de minister en de staatssecretaris van finan ciën dinsdag de Tweede Ka mer in een brief laten weten. De nieuwe handelwijze be spaart het Rijk per jaar 15 miljoen. De nieuwe regeling moet 1 januari 1993 ingaan, de dag waarop de relatie tussen de overheid en PTT Post voor de muntendienst wordt beëindigd. Vanaf die datum kunnen klanten bij de ban ken munten inwisselen op voorwaarden die tussen par tijen moeten worden vastge steld. De banken hebben volgens de brief de vrijheid voor het wisselen van mun ten tarieven in rekening te brengen. Er komt een overgangsrege ling voor de periode van 1 fe bruari 1992 tot 1 januari 1993, waarin de munten dienst wordt versoberd. Dat houdt in dat bij 300 postkan toren en bij de Nederland- sche Bank ten laste van het rijk nog wel munten in grote re hoeveelheden kunnen worden aangeleverd en afge haald, maar dat sorteren, tellen en in rollen verpakken van het geld niet meer onder de dienstverlening valt die de overheid vergoedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1